Ouders ondergingen luchtdoop met zoon aan stuur Leidse begroting te hooi er\ te gras SliijAttxaag. 21-JARIGE LEIDENAAR K.L.M.-P1LOOT Geen angst en geen luchtziekte ondanks ongunstig vliegweer H ,,'n Tevreden raadslid is zijn presentiegeld niet waard" ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Als men de beroepskeuze aan de schooljongen over zou laten, dan zou er zowel in de luchtvaart als in het cowboywezen een ernstige werkeloos heid heersen. Zolang de werkelijkheid nog geen spaak in het wiel heeft gestoken, hangt de jongensgeest immers aan een vliegtuig of aan een lasso. Gelukkig blijft het voor de meesten bij een schooljongensideaal en ver goeden tochtjes naar Schiphol en cowboyfilms het gemis aan avontuur. De enkelen, die tot de stuurstoel van een vliegtuig weten door te dringen, ervaren bovendien dat vliegen een ernstige zaak is en het avontuur slechts voor figuren uit jongensboekjes is weggelegd. Tot deze overtuiging kwamen ook de heer en mevrouw Hakkaart uit de Herenstraat, die verleden week Donderdag wel niet in de stuurstoel zelf plaats namen, maar met hun zoon Piet op de „bok" een vlucht over een gedeelte van Nederland maakten. Dit evenement had plaats ter gelegenheid van de officiële brevetuitreiking aan negen toekomstige K.L.IVL-vliegers, waarbij ouders en verloofden uit genodigd waren zich van de vliegzekerheid van hun dierbaren te over tuigen. Uoo-ytijdaq, mao-X de familie UaMaa'it In menig moederhart, dat enkele keren oversloeg toen haar zoon op de leeftijd des verstands gekomen nog altijd te kennen gaf vliegenier te willen worden, is op deze vliegdag de rust voorgoed weergekeerd. Op het gezellige vliegveld Eelde bij Gronin gen werden zij door de commandant van de Rijksluchtvaartschool ontvan gen en op een voortreffelijke maaltijd getracteerd. Het spreekt echter van zelf dat sommige ouders hierna toch nog wel een brok van geheel andere aard moesten weg slikken, toen zij voor de eerste maal in hun leven een vliegtuig beklommen. Het was die dag beroerd weer en de regenbuien wer den slechts afgewisseld door hagel- ibombardementen. Ondanks dit tame lijk slechte vliegweer werd vlot ge start en vestigde even daarna, de „familiehoop" zich op de zoon achter- het stuurwiel. Slachtoffer van wetenschap De Beechcraft, waarin de familie j Hakkaart een plaats had gekregen startte als eerste. De vier geriefelijke stoeltjes achter de cockpit werden in- I genomen door vader en moeder Hak-1 kaart, hun zeventien jarige zoon Hans en een instructeur, die het onderons-1 je op hoog niveau een officieel tintje gaf. Zoon Hans, die een cursus instru- mentenmaker aan het Kamerlingh Onneslaboratorium volgt, had gerui me tijd nodig om de acclimatiseren. Hij was het slachtoffer van zijn „wetenschap"' en besefte voor het eerst in zijn leven dat veel weten, veel lijden doet. Op de school had men hem namelijk verteld, dat vlie gen voor technici een eenzame avon tuur was. Men voegde er aan toe dat de motoren slechts aan vier bouten opgehangen waren, wat elk technisch onderlegd persoon wel zeer labiel moest voorkomen. Hans was het daarmede eens en stapte op het vliegveld regelrecht Piet Hakkaart (m) met zijn vrienden. vliegtuig en dus ook onder zijn voe ten voelde wegzakken. Met zijn broer op de bok kreeg hij echter al spoedig zijn praats terug en bewees later in de hangar, door te beweren vlieger te willen worden, dat hij op dat moment nog niet eens met beide voeten op de grond stond. Niet luchtziek geweest De heer en mevrouw Hakkaart heb ben zich met hun zoon aan het stuur geen moment ongerust gevoeld. Luchtziek zijn zij, ondanks het slechte weer, niet geweest. Er was trouwens niemand in het gezelschap die van de practische hulpmiddelen van het vliegtuig gebruik moest ma ken. Een voor een hadden zij een tijdje voor op de bok bij hun zoon gezeten en genoten van het landschap, waarop men vanuit de cockpit onbelemmerd neerkijkt. 21-Jarige KLM-piloot Piet Hakkaart is met zijn een en twing jaar de jongste van de piloten. Na zijn eindexamen HBS, meldde hij hij zich met 500 andere jongens voor een opleiding aan de Rijksluchtvaar- school. Slechts twee en vijftig kwa- men door de keuring en van dit aan- naar een monteur om hem over de j tal vielen ér bij de vliegtest nog bij bouten rekenschap vragen. „Dat is i na veertig af. De opleiding duurt drie volkomen juist, zei de monteur, de jaar, maar kan ongewild verlengd motor hangt aan vier bouten". Zo i worden, omdat men nu eenmaal een kwam het dat Hans met de weten- aantal vlieguren gemaakt moet heb- schap dat de motor slechts aan vier ben. Tijdens zijn training op Ypen- bouten en zijn leven aan een burg zat Piet Hakkaart herhaaldelijk zijden draad hing, de grond onder het1 boven Leiden en kreeg zijn moeder onophoudelijk meldingen van buren, dat haar zoon in aantocht was. Na de training op de Tiger Moth, volgde de opleiding met de moeilijker han teerbare Harvard trainers in Gilse Rijen. De Beechcraft-training op Eelde voltooide de opleiding. In Sep tember behaalde Piet Hakkaart zijn brevet en slaagde bovendien met nog slechts een andere van de groep voor 't theorethische deel van 't gezagvoer dersexamen. Na zijn diensttijd zal hij als derde piloot bij de KLM in dienst treden. Het is bovendien niet uitge sloten dat hij na verloop van enige tijd voorstraalvliegtuigpilpot worclt opgeleid. Het bestuur van de Partij van de Arbeid te Leiden heeft op de jaar vergadering het voornemen bekend gemaakt contact op te nemen met de Leidse afdeling van de K.VJP. over het organiseren van een debat-avond tussen prof. Gielen en Evert Vermeer (of Geert Ruygers). Dit naar aanleiding van hetgeen tijdens de behandeling van de Leidse begroting door de raadsleden Van DijkDe Bree en MeesterPiena over de krant 056 is gesteld. Op de deze week gehouden kring vergadering van het Katholiek Vrou wengilde hebben de aanwezige dames een kringbesbuur gekozen. Na de enkele maanden geleden gehouden oprichtingsvergadering hebben zich nog drie afdelingen aangesloten: War mond, Voorburg en Zoetermeer. In het bestuur werd gekozen de dames mevr. LindenhoffHop (Leiden), mevr. KraayvangerBuskens (Leid- schendam), mevr. Eng lesv. d. Meer lWassenaar), mevr. StaalVan Sant- Alleman (Voorburg). Tot voorzit ster werd mevr. LindenhoffHop ge kozen. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris N. W. Holtkamp te Leiden is heden ge veild: Huis Os en Paardelaan 23 in bod ƒ3.500, koper G. Buis te Leiden q.q. voor ƒ3.500. Huis Os en Paardelaan 25 in bod 3.500, koper J. C. Uylenbroek te Leiden q.q. voor ƒ3.500. Huis Os en Paardelaan 27 in bod 3.000, koped J. C. Uylenbroek te Leiden q.q. voor ƒ3.000. Huis Lammerenmarkt 47 in bod ƒ2.500, koper J. W. Goddijn te Lei den q.q. voor ƒ2.560. Huis Oude Singel 18 in bod: 7.300, koper F. Brands te Leiden c.s. voor 7.300. niét en wél gebalanceerd: géén publiciteitsambtenaar wél publiciteitsambtenaar efficiency-onderzoek. niet- verlossende woord, 'ET begrotingsdebat gemeente spelen, niet alle heeft dit jaar tussen raadsleden geheel tevre- - - - den naar huis zijn gegaan. Maar sprak Mej. Van Nienes hierover niet het toen DE KATHOLIEKEN in de raad zijn naar huis gegaan met positieve toe zeggingen over het prae- bij de fractie-voorzit ters. De heer Meester heeft na het stranden van zijn advies huurbijslagfonds, laatste studies geen nieuwe een punt, dat de heer Van stadsplannen te water ge- Dijk terecht nauw laten. Hij heeft zijn voor aan het hart ligt. Het zal stel tot het aanstellen van hun ook goed gedaan heb- een publiciteits-ambtenaar wél, verkeersparlement ja- 7„Mc wJj,™ vreden raadslid zijn pre- nee. Zelfs de politiek kon sentiegeld niet waard is? ^uuuupu-aiuuwuaai dit balanceer-spelletje niet En in dit licht gezien ma" ben, dat wethouder Van gevolgd gezien door een ontgaan: 0-56 te betreu- de Leidse burgerij dank- J ren? nietes, welles. Het is baar zijn met een raad, die te begrijpen, dat het colle- zulk een opvatting heeft ge, met aandacht de wijzer van zijn taak, dat hij de van de gemeentelijke vermoeienissen van deze weegschaal volgend, wel !chu\vdZ1ierttfiSe ÊC~ Noordman in haar pleidooi dere gemeenten te laten eens uitgebreid de tijd nam met gewichtige argumen ten de schaal weer in de richting van het eigen be leid te doen overslaan. Als we daar de vlijtige pogingen van de diverse fracties bijtellen om de schalen weer naar links of rechts te doen overslaan, zal men begrijpen, dat de begroting niet met een vloek en een zucht is afge daan. Enfin, u heeft het kun nen lezen: 29 maal is in deze Leidse zesdaagse het klokje rondgepraat en wij menen, gezien de tijden, die in gemeenten van ge lijke grootte in Nederland werden genoteerd, dat de Leidse raad er op dit punt wezen mag. (Rotterdam voor kleinere clubhuizen, die de clubs hun eigen sfeer zal laten behouden. In de controverse tussen het college en prof. Gos- deelnemen in het tot stand komen van een studenten huis vond bii het college een aandachtig gehoor. De heer Woudstra heeft DE EER van het meest fantastische idee in deze zittingen komt aan de heer Drijber toe, die de raad verrastte met het plan in de lengte van het Rapenburg onder het wa ter een tunnel aan te leg gen. lings over het Stads- en met een uitgebreid ant- Academisch Ziekenhuis heeft dr. Kortmann be- hartenswaardige woorden scholenbouw gesproken, toen hij herin- zullen nog woord van de wethouder o.i. zijn schema voor een gehad. Er elf nieuwe nerde aan alles wat al scholen te Leiden nodig eens door de commissie zijn. voor geneeskundige en ge- zondheidsdienst hierover te berde was gebracht. DE HEER VAN DIJK heeft opnieuw de aan dacht gevestigd op de noodzaak van samenwer- werking met de randge meenten. De door hem voorgestane subsidie van het katholiek avond ULO- onderwijs zal binnenkort door een voorstel van B. en W. gevolgd worden. De heer Hagens vond bii de wethouder van finan ciën een gretig gehoor, toen hij vaststelde, hoe on- bevredigend de financiële x. Het Rapenburg is in ver- Waarschijnlijk zal 't stok- verhouding rijk-gemeente handelde zijn begroting in band met het verkeer nog paardje van de heer Gos- is, die maakt, dat de be- 6 zittingen af). MEN kan echter niet an ders zeggen, dan dat er vruchtbaar vergaderd al vaak ter sprake geko men, we zullen mét de voorzitter maar hopen, dat de vele ideeën tot demping van dit schone stukje Leiden onder de liefde voor het stede- schoon gesmoord zullen worden. Wachtend op een lings: van de gemeente in dit vaart", ziekenhuis, in het vervolg niet meer door de raad zaal galopperen. is; besluiten, die genomen structuurplan, is er aan de móesten worden, zijn ge nomen en wij doelen hier bij o.m. op het efficiency- onderzoek gemeentewer ken, de besluiten over het oplossing van het ver keersprobleem overigens weinig nieuws toegevoegd of het zou moeten zijn, dat de raad zich meer en meer medezeggingschap grotixig „steeds in de mist Uit de mond van de heer Van Weizen hebben wij de opmerkelijke uitlating De heer De Bree werd genoteerd, dat hij achter de pleitbezorger voor de het iizeren gordijn is ge- daadwerkelijke medezeg- weest De bemoedigende gingschap van het gemeen- tepersoneel, de heer Ten Broek brak enige lansen op de muur. die rond de particuliere bouw is onge richt en de heer De Hos- son heeft er o.m. wat de middenstand in het alge' Het is echter te begrijpen, goede richting is gedaan. ervaringen, die hij daar had opgedaan, waren ech ter niet bij machte het gordijn, dat tussen zijn fractie en de raadscom missies hangt, weg te schuiven. .Hij zal echter getroost meen en _de Middenstand- zijn door de beweringen centrale in het bijzonder meer dan eens gedaan betreft, geen doekjes om- dat de zaken waar- gewonden, toen hij de con- schijnlijk geheel anders dat na een dergelijke mon- De Leidse politie zal hier structieve werkwijze van zouden liggen als alle genoemde centrale uit de communisten waren, zoals doeken deed. hij en zijn fractiegenote. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Kerk. voorber. ex. de heer D. Oliemans te Rotter dam; voor het Cand. ex. Klassieke taal- en letterkunde de heer G. de Jong te Brantgum. BENOEMINGEN UNIVERSITEIT. Bij Koninklijk Besluit is aan H. F. M. Busch, assistent aan de rijksuni versiteit te Leiden, opdracht ver leend om in de faculteit der genees kunde aan deze pniversiteit onderwijs le geven in de microscopische ana tomie. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn benoemd tot weten schappelijk hoofdambtenaar A aan de rijksuniversiteit te Leiden: Bij het strafrecht: mr. W. H. Na gel, bij het rijksherbarium: dr. S. J. van Ooststroom, bij de physiologische chemie: dr. H. L. Booy, bij de natuur - kune: dr. G. J. van den Berg en dr. H. van Dijk, bij de neurologie: W. Luyendijk en dr. W. Storm van Leeuwen, bij de farmacologie: dr. F. J. A. Paesi, bij de physiologie: dr. W. G. Walter, bij de sterrewacht: dr. Th. Walraven en dr. G. van Herk, bij de inwendige geneeskunde: dr. W. R. O. Goslings en dr. A. J. Zwart Voor- spuy, bij de anatomie: dr. J. M. F. Landsmeer en bij de studie van het Oosteuropese privaatrecht: dr. Z. S. Zirmai, allen thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan deze universi teit. Het hoge dak, dat boven dit bin- nc:is:nuuise tafereelt e uittorent zal het de lezer niet moeilijk maken de naam van dit charmante binnen plaatsje te Leiden te raden. Leiden heeft meer van die verborgen ver- rassinkjes, van dit soort surprises die zorgvuldig door buurthuizen zijn ingepakt. Het kost soms moeite (net als op St. Nicolaasavond) de kern van de zaak te vinden, maar het is bijna altijd de moeite waard. Wij vragen dus onze Stenen-Spre- ken-medewerkers dit probleempje eens uit te pakken. Hoe heet dit hofje? DE VORIGE WEEK Het leeuwtje op het rectors- poort.'e van het Gravensteen heeft sinds hU in deze rubriek heeft ge glorieerd een nog eens zo fiere houding aangenomen. We hebben ditmaal vele goede oplossers, ondanks het feit dat met dit poortje de leenwtjes links en rechts pas sinds kort aan het open bare stadsleven mogen deelnemen. Voor die tijd hebben zij een ver- De waardebon van 5 gulden is voor de heer P. BRANDSMA, Mar- nixstraat 25a, Leiden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of oriefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht toi en met Donderdag a.s. Ondei; de goede oplossers wordt een waardebon van f 5.verloot. HET HUIS over 't Hof van Holland viert zilveren feest Iedere dag zo omstreeks het middag uur en wederom bij het vallen van ue avond, kijken de historische mu ren van Het Gravensteen vol verba zing naar ae tientallen fietsen, die bij zijn overbuurman op de stoep worden gedeponeerd, waarna „Het Huis over Ket Hof van Holland" de berijders en berijdsters in zich op neemt. Op 10 December a.s. zal het pre- -» cies 25 jaren geleden zijn, dat men waarmee hij bewees op de goeue weg besloot in het pand Gerecht 10 A~ dat reeds vanaf 1585 geschiedenis aan het maken is een tehuis te stichten voor meisjesstudenten en werkende jonge vrouwen. Sinds ech ter in 1938 het gemeenteraadslid mej. A. J. van Nienes directrice van „Het Huis" werd, is het uitgegroeid tot een waar „toevluchtsoord' voor vele vrij gezellen (innen). In een volkomen eigen sfeer, waar na verloop van tjjd ieaereen iedereen kent, worden tweemaal per dag war me maaltijden geserveerd, die een ge lukkig trefpunt gevonden hebben tussen voordelig, smakelijk en voed zaam. Het tehuis voor meisjesstudenten draait in deze tijd van woning- en kamernood op volle toeren, de verga derzaaltjes zijn practisch altijd be zet en ruim 50 vrijgezellen (innen) vinden er dagelijks iets terug van de sfeer rond de huiselijke dis. Zonder liefdadigheidsetiket is het doel van „Het Huis" evenmin com mercieel, doch het poogt in een be staande behoefte te voldoen, onge acht de levensbeschouwing van de bezoekers(sters) en wij menen te we ten, dat dit doel in de loop der jaren bereikt is. Aan belangstelling zal het dan ook op het zilverenfeest wel niet ontbre ken. FRAAIE SUCCESSEN VAN „OUDE LEIDSE". Op de Kringtentoonstelling te Rijnsburg van de Ver. Kopluko wis ten verschillende leden der „Oude Leidse" mooie successen te boeken. Mevr. Berk-de Hey wist met Holl. Hoen Zilverlaken le Z.G. en 2e G. Hoen zwart 2e G.G. en met Tanko- nynen 4e Z.G. en 3e G.G. A. Berk in Wit Vlaame Reus 3e Z. G. met ereprijs; S. W. Berk in Klein Chincilla 3e Z.G. en tweemaal G. Het lid K. Stuifzand in Zilvervos konijn twee fraaie resultaten, n.l. le Z.Z.G. en le Z.G. met twee ereprij zen. H. v. d. Bosch in Holl. Hoen zwart le Z.G. en 3e G.G. met ereprijs, ter wijl H. Zonaerop met dezelfde hoen ders 2 maal le Z.G. en 3e G.G. met ereprijs behaalde. L. v. d. Niieuwendijk was winnaar by de Welsumer krieien met le Z.Z. G. voor haan en le G.G. met hen, te zijn. Het jeugdlid H. Walekamp werd in Holl. krielen 2 maal eerste met G.G. Ook voorzitter v. d. Mark wist weer verschillende prijzen in de wacht te slepen n.l. met Holl. Hoen zilverla ken le Z.G.; le G. en 3e G.G. met 2 ereprijzen. Tevens in Holl. Krielen le G., Z.Z.G., Z.G. en 4 maal 2e G.G. met 6 ereprijzen; Oud Engelse Vecht, kriel le G.G., terwijl hij tevens beslag wist te leggen op het hoogst aantal punten voor de dwerghoenders en de wisselbeker van de burgemeester van Katwijk met het hoogste predicaat. W. Ramak met Norwich kroppers 2 maal le G.G. met 2 ereprijzen, ter wijl de Sier duiven, fokker W. Lange- zaal, al zeer gunstig uit de bus kwam met 3 eerste en 4 tweede prijzen voor zyn Raadsheren, waarbij 6 maal Z.G. en 4 maal G.G. te behalen met 2 erepri^enl in HoYi S'S. /te Scheepsberichten AKKRUMDIJK 1 v. New Orleans n. Le Havre. BUSSUM p. 2 Per.m n. Le- Havre. CALTEX PERNIS p. 2 Kp De Gata n. Flaxenvik. CAMEROENKUST 3 te Takoradi. CLEODORA 2 v. Calcutta n. Balikpapan. ENGGANO p. 2 Sabang n. Penang. GAASTERKERK 2 te Genua. GAASTERLAND 2 v. Bahia n. Las Pal- mas. GOOILAND 2 te Refici. HOOG KERK 3 te Shanghai. KARIMUN 3 v. Belawan n. Suez. KOTA INTEN 2 v. Tj Priok n. Pt Sudan. LAAGKERK 3 te Antwerpen. MACOMA p. 2 Mozambique n. Durban. PRINS WILLEM IV verm. 3 Quebec n. Le Havre. REMPANG 2 v. Fremantle n. Alelaide. SLAMAT 2 te Biak. SOMMELSDIJK 3 te New York. TARIA 2 v. Curacao, n. La Spezia. WIL LEM RUYS 2 v. Suez n. Co'ombo. WIL LEMSTAD 2 715 m. WZW Madeira Trinidad. WONSOBO 2

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6