(I.V.S. - HELVERSUM Leidersplaats in hoofdklasse A morgen weer in het geding In 4A SJC—Lisse de belangrijkste ontmoeting Bij de vroegbroei gaat het dit seizoen niet op rolletjes D 2 J ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 DE LEIDSE COURAOT DERDE BLAD PAGINA 2 Het programma, dat de Hoofdklasse A morgen biedt, laat weer verschillende mogelijkheden open voor de bezetting van de leidersplaatsen. Fortuna krijgt nL bezoek van Ajax, een volkomen open wedstrijd, indien de Amsterdammers zich nl geheel geven om te trachten bij de kopgroep te blijven. Sparta, dat even veel punten heeft als Fortuna, zal het tegen NAC in Breda zeker niet gemak kelijk hebben en VVV zal ditmaal wel oppassen voor Vitesse, maar we geloven niet, dat de Venlonaren erin zullen sla gen morgen de leiding op Fortuna en Sparta te veroveren. En wat de rest dan zal doen in de strijd om de leiding moe ten we dan maar afwachten, doch we geloven, dat Eindhoven, DOS en Ajax als volgelingen van de grote drie nog lang niet zijn uitgespeeld! In de Hoofdklasse B is het wachten nog steeds op een struikelen van Elink- wijk en zo ooit, dan moet dit morgen te gen Alkmaar het geval zijn. De Alk- maarders hebben Zondag de kous op de kop gehad bij EDO en zullen dus mor gen nog wel eens extra aanpakken. Ge lukt het Alkmaar te winnen of ook ge lijk te spelen, dan kan de spanning te rugkeren, want Rapid JC zal Emma in Dordrecht wel geen kans willen geven. Ook de Sportclub Enschede kan dan wat dichter bij de leiders komen, want we geloven niet, dat de Haarlemmers een nieuwe kans op een verrassende zege krijgen. BW en PSV zullen in de Vliert een felle strijd om de punten voeren, waarbij een gelijk spel niet tot de on mogelijkheden behoort. En Willem II tenslotte? De Tricolores zijn al te ver achterop geraakt om GVAV een kans te geven hun nog meer punten afhandig te maken, zodat de strijd aan de kop weer wat toegespitst zal worden. In de le klasse C zal het al heel gek moeten gaan, indien de drie leiders: Wilhelmina, Volendam en KFC, zich niet zullen handhaven, want de tegenstan ders: resp. Zwartemeer, DHC en Zeist, behoren nu juist niet tot de sterkere te genstanders, al kunnen verrassingen niet uitgesloten zijn. Dat bewees DHC door het gelijke spel tegen Wilhelmina! Helmondia, Fortuna en Dosko kunnen zich eveneens handhaven, terwijl we hetzelfde mogen verwachten van UVS tegen het bezoekende Hilversum, indien de Leidenaars zich tenminste, evenals zij dit in voorgaande wedstrijden deden zich op het laatste ogenblik de winst weer niet laten ontgaan. De Leidenaars hebben een verliespunt minder dan Hil versum en zij zullen er goed aan doen zich nu ook tot het uiterste te geven om niet verder te zakken op de ranglijst. UVS zal morgen in de volgende op stelling uitkomen: doel: Van Duyl; ach ter: De Haas en v. Leeuwen; midden: F. v. d. Zeeuw, J. de Wolf. G. Devilee; voor: Verhoogt, C. v. d. Zeeuw, Bekke ring. Pardon, v. d. Blom. Wanneer de voortekenen niet bedrie gen zullen de leiders van de 2e klasse A hun positie wel versterken. LFC nl. ont vangt HOV, HVV gaat op bezoek bij Neptunus en HBS bij Wassenaar. Geen al te zware opgaven dus voor de leiders, al zijn verrassingen natuurlijk altijd mo gelijk. Blauw Zwart gaat op bezoek bij Zondag 2.30 uur Programma L.V.B. Koploper S.V.L.V. tegen Alphense Boys Vanwege de voorbereidingen voor het Sinterklaasfeest een beperkt program ma. Alphense Boys krijgt SVLV op be zoek. Zowel de Voorschotenaren als de gastheren hebben een overwinning hard nodig zodat het een zeer spannende ont moeting beloofd te worden. Altior speelt tegen VTL en heeft aan een enkel punt voldoende om met SVLV de lei ding te veroveren. Foreholte heeft tegen VNA een goede kans. Tweede klasse. WO A is wat achterop geraakt maar kan door een overwinning op Morskwar- tier zijn positie verbeteren. Belangrijk is de wedstrijd UDO tegen VNL, beide clubs hebben nog een behoorlijke kans op het kampioenschap. Stompwijkse Boys en de Boys uit de Veenstreek staan wat het aantal verliespunten betreft ge lijk; de ontmoeting in Stompwijk zal ons over de krachtsverhouding nader leren. SJZ zal weinig moeite hebben met ZLC. VUC, wat geen gemakkelijke tegenstan der is. Met een gelijk spel mogen de Wassenaarders zeker al tevreden zijn. In 3 B hebben WP en Roodenburg nog steeds de beste papieren. De Hage naars hebben twee, de Leidenaars drie verliespunten. VVP speelt morgen tegen haar stadgenote HPSV, dat enkele ver rassende uitslagen geboekt heeft, o.m. door een zege op GDA, zodat ook nu een kleine verrassing niet onmogelijk is. Maar Roodenburg zal het tegen Hille- gom vermoedelijk niet gemakkelijk hebben, want de Bollenstreekbewoners zijn sterker dan vorig jaar en klommen na een zwak begin tot de vierde plaats op de ranglijst, 't Zal voor de Leidse Hout-bewoners dus oppassen zijn! WSB gaat op bezoek bij Ripperda in Haarlem en zal wel opnieuw de punten moeten afstaan, terwijl Alphen opnieuw een kansje krijgt tegen Lenig en Snel. In de 3e klasse B gaat Alphia op be zoek bij VOC in Rotterdam. Ook de Al- phenaren hebben dus weinig kans op succes. Morgen zal in de 4e klasse A de voor lopige beslissing vallen over de bezetting van de eerste plaats, tenminste indien er een winnaar te voorschijn komt uit de wedstrijd SJCLisse. Een belangrijke wedstrijd ongetwijfeld. Slaagt Lisse erin te winnen, dan is SJC voorlopig zeker uitgeschakeld, wint SJC dan blijft de spanning bestaan, al komen de Noord- wijkers dan weer aan de kopEn Docos volgt als derde, indien tenminste tegen Warmunda succes wordt behaald, want Tonegido heeft morgen rust. Dan volgen nog de wedstrijden Teylin- genDSO, RouwkoopDOSR en ASC Meerburg, waarbij de thuisclubs waar schijnlijk wel de meeste kans op succes hebben, zodat de bezoekers met een ge lijk spel reeds tevreden mogen zijn. De recherche van de 's Hertogenbossche politie heeft alle bescheiden van de voet balpools in 's Hertogenbosch in beslag genomen. Het betreft hier onderlinge voetbalpools van de verenigingen BW en Concordia en van de grote landelijke voetbalpool van „De Verenigde Voetbal verenigingen" (afdeling Wilhelmina), uitgegaan van de initiatiefnemer „De Graafschap" in Doetinchem. Het bestuur van „Wilhelmina" heeft de politie ver zocht. deze zaak met het oog op de be langen van de deelnemers in kort geding te willen behandelen. Jackie Sewell, die bekend staat als de duurste voetballer van Engeland, omdat hij destijds door Sheffield Wednesday van Notts County was gekocht voor 345.000 gulden, is nu overgenomen door Aston Villa voor ongeveer 180.000 gul den. Dat is dus iets meer dan de helft van het bedrag, dat in Engeland sinds 1951 als een recordsom geldt. Sewell zal heden al voor zijn nieuwe club uitkomen en wel tegen Sheffield United. Sewell, die de volgende maand 29 jaar oud wordt, speelde zesmaal voor het Engelse elftal. ZWEMMEN Judith de Nijs, Greetje Kraan, Dicky van Elms'en Rita Kroon, allen van „De Robben" uit Hilversum, zullen Dinsdag 6 December per vliegtuig naar Praag vertrekken om aldaar op 7 en 8 Decem ber a.s. deel te nemen aan internationale zwemwedstrijden. Jan Stender zal de zwemsters begeleiden en zal op verzoek van de Tsjechische zwembond een lezing houden over zijn trainingsmethode. Behalve Mary Kok* Greetje Kraan (voor de vrije slag), Nel Wiegers en Rita Kroon (schoolslag), Atie Voorbij (vlin derslag) en Lenie de Nijs (rugslag) zal ook Dicky van Ekris op 18 December aan de internationale zwemwedstrijden en demonstraties in Luxemburg deelne men. Dicky van Ekris zal op de rugslag starten. BRIDGE BRIDGECLUB VOG De uitslag der viertallencompetitie, 5e ronde, is: Hoofdklasse: Team Smit wint van team Schoonlingen met 11 pnt.; team Schalks wint van team Schilthuizen met 33 pnt. Eerste klas: Team J. Raar wint van team Caro met 17 pnt.; team Ammer- laan wint van team Horree met 25 pnt.. team Kleefstra wint van team Bosscha met 28 pnt.; team Nieuwland wint van team M. Raar met 10 pnt. Tweede klas: Team v. Gelderen wint van team Westerman met 8 pnt.; team Versteeg gelijk met team Adama 3 pnt. voor Adama. TAFELTENNIS Treffers 2Wibo 2 Hedenavond om 7 uur wordt in de Pancratiuszaal te Roe lof arendsveen bovenstaande belangrijke wedstrijd gespeeld. Wibo, nog steeds on geslagen op de bovenste plaats, komt uit met Stulemeyer, Van Soest en Wesseling. Treffers, die tot nu toe slechts eenmaal verloor, met Jos v. d. Meer, Ton Hoo- genboom en Nico Heemskerk. Voor Tref fers een heel zware opgaaf om tot een goed resultaat te komen, hoewel vast staat, dat er interessante partijen te wachten staan. HANDBAL Jong Ade Morgen Jong AdeNIO, aanvang 12 uur. De junioren spelen te gen WSB (N'hout». aanvang 12 uur, vertrek per fiets half elf, vanuit Leiden verder met de bus. AUTOMOBLISME De jonge Britse coureur Stirling Moss, heeft besloten, het volgend jaar als lei der voor het Italiaanse merk Maserati te zullen rijden. Dit werd bekend ge maakt door de vader van de 26-jarige coureur, die in het afgelopen seizoen voor Mercedes Benz uitkwam. Moss is op het op het ogenblik in Amerika. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND De uitslagen in de competitie van de Leidse Biljartbond zijn: le klas: CentrumUVS 60; De Ca rambole 2Spoortje 42; DOSTOG 24; De SpijkerbakDe Vriendschap 3—3; De Carambole 1Rijnegom uitge steld. 2e klas: TOPDe Spijkerbak 2 44; De Drei Pott.De Sport 44; De Morsch poort—Zuid 2 6—2; UVS 2—DVH 4—4; TOG 2—DVH 2 4—4. 3e klas: De Morschpoort 2Rijnegom 2 8—0; DOS 2—TOG 3 2—6; Spoortje 2— Centrum 2 44; VierkantjeDe Heul 7—1; De Carambole 3—TOP 2 6—2; VierkantjeSpoortje 2 62. 4e klas: UVS 3—TOG 4 4—4; De Spij kerbak 3Royal 62; De Morschpoort 3Zuid 3 44; De Vriendschap 2De Sport 2 80; De Drei Pott 2De Valk 8-0. 5e klas: De Valk 2Centrum 3 44; Rijnegom 3De Morschpoort 4 8-7O; De Vriendschap 3DOS 3 80; De Heul 2—MBO 0—8. 6e klas: MBO 2—Vierkantje 2 6—2; De Dei Pott 3De Morschpoort 5 08; De Heul 3Royal 2 26. Groene Laken 4 3 1 0 23—9 Passage 4 2 1 1 18—14 Flora 4 0 4 0 16—16 Lisserdijk 4 1 1 2 16—16 Vios 2 4 1 1 2 15—17 Vios 1 4 0 3 1 14—18 Excelsior 4 1 2 1 14—18 P. Gijzenbrug 4 0 3 1 12—20 2e klasse: Soldaatje 4 3 1 0 24-8 De Beurs 4 2 1 1 20—12 De Engel 4 2 1 1 18—14 Flora 2 4 1 3 0 17—15 Vios 3 4 1 1 2 16—16 Concordia 4 0 2 2 12—20 Luto 4 0 2 2 11—21 Oude Post 4 1 1 2 10—22 3e klasse: Noordw.hout 4 3 1 0 24—8 Vios 4 4 3 1 0 21—11 Passage 2 4 2 1 20—12 De Beurs 2 4 1 1 2 15—17 Lisserdijk 2 4 1 1 2 14—18 Concordia 2 4 0 2 2 12—20 P. Gijzenbrug 2 4 0 1 3 8—24 Hoe wordt het broeiseizoen 1955 1956?Deze vraag stelt men in alle toonaarden en in alle hoeken van de bollenstreek. Want het is niet zo, dat dit een zaak is, die uitsluitend de vaderlandse broeiers in Rijnsburg, de Venen, het Westland en de om streken van Beverwijk interesseert. Het gaat immers de bollenexporteurs ook terdege aan. Want als het de broeiers in Duitsland, Engeland of I Frankrijk niet naar de vleze gaat, dan krijgen de exporteurs daar al gauw de terugslag van. En waneer er misluk kingen voorkomen, de exporteur krijgt het op zijn brood ook al wast hij zijn handen honderd maal in on schuld. Het is daarom, dat ook de expor teurs graag zien dat de broei der bolgewassen lot verloopt. En het verloop van de groei in de kassen wordt dan ook met veel belangstel ling gevolgd. Vooral als er, zoals nu, minder prettige geruohten de ronde doen. Een deel van die geruchten is bovendien waar ook. Want als ge tweehoog in de Rijkstuinbouwschool te Lisse bij de heer G. Papendrecht van de Tuinbouwvoorlichtingsdienst binnenwipt, dan vertelt die u, dat men zowel uit het binnen- als uit het buitenland klachten krijgt over een slechte wortelvorming bij de gekoelde Mendeltulpen en de Brilliant Star, het bekende rode Kerst-tulpje. Er is een begin van wortelvorming, maar deze zet niet door. Verschillende kwekers, die deze week hun collectie voor de a.s. Kest-tentoonstelling van Bloem- lust in de kas wilden zetten, kwamen bij het afgooien van de aarde tot de conclusie, dat ze niet alleen de grond maar ook de bollen meegooiden: er zaten geen wortels aan de tulpen. De oorzaak van dit alles is niet bekend, Het betreft hier voornamelijk de ge koelde Mendeltulpen Overdale, Kre- lage's. Triumph, Superba en van de ongekoelde Brilliant Star. En wat de vroegbloei betreft meen de de heer Papendrecht dat hij de broeiers de raad te moeten geven: wees voorzichtig en wacht liever een paar dagen langer dan grote risico's te gaan lopen. De „pennen" der gekoelde tulpen, die men momenteel op de proefveld- jes vali het Proefstation heeft staan, zijn zeker 1J^ a 2 cm. korter dan ver leden jaar Ihrecies dezelfde soorten als in 1954, die van precies dezelfde kwe kers afkomstig waren en precies de zelfde behandeling hadden gehad. Ook de narcissen komen op het Proefstation „luier" dan verleden jaar. In 1954 had men de narcissen Truxton, Cragford, Gplden Harvest en Carlton zonder enige moeite op 25 November in bloei. Maar nu is het wel een weekje later. Over de hya cinten had men niet te klagen. Ze kwamen vrij vlot in bloei. Wel had men ze langer in donker moeten hou den dan normaal. Waren anders 5 tot 7 dagen voldoende, nu moest men ze van 8 tot' 12 dagen van daglicht verstoken houden. De heer Papendrecht denkt, dat men dit alles moet toeschrijven aan twee dingen: aan het late groeisei zoen en aan de te hoge grondtempe- ratuur in September en October. Zo ziet het er voor de vroegbloei niet naar uit, dat het allemaal op rol letjes zal gaan. Maar misschien valt het allemaal nog mee. Met een na tuurproduct komt men immers meer dan eens voor een verrassing te staan! HET UNIFORM VOOR MOBIELE COLONNES Bij ministeriële beschikking zijn vastgesteld het tenue en de onder scheidingstekenen der mobiele colon nes. Dit zal gelijk zijn aan het veld resp. dagelijks tenue van de Konink lijke Landmacht, met dien verstande, dat in plaats van de baret een khaki veldmuts wordt gedragen van het mo del voorgeschreven voor de Kon. luchtmacht De rangonderscheidingstekens zijn gelijk aan die der infanterie. Op de kraag van het dagelijks tenue wordt een patje gedragen van zwart wollen stof omgeven door een lager gelegen Nassaublauwe rand. Op de schouderbedekkingen wordt het wa penembleem (de letters M. en C in goud) gedragen en dit wapenembleem wordt eveneens als baretgesp gedra gen op een Nassaublauw gebiesde zwarte ondergrond. Het colonne-onderscheidingsteken bestaat uit een zwarte band, gedra gen op de schoudernaad, waarop in hoofdletter 't type colonne en daar onder in kleine hoofdletters het woord „colonne" is geweven, in rood voor de brandweer colonne, in geel voor deopruimings- en reddingsco lonnes en in groen voor de genees kundige collonne: Waardeloos paard Won voor zijn baas twee millioen francs Een renpaard, dat een paar maanden geleden met een aantal van zijn lotgeno ten op de terreinen van de abattoirs van Vilette stond te wachten om te worden geslacht, heeft Zondag zijn eigenaar een prijs van twee millioen francs doen win nen en een Amerikaanse renstalbezitter heeft hem er dertig millioen francs of ongeveer drie ton Nederlands geld voor geboden. Dat Is de wonderlijke geschiedenis van het paard Fanfaron IV, aldus meldt de Parijse correspondent van het „Alg. Dagblad". Zijn huidige eigenaar, Mauri ce Auteroche, is een schilderachtige fi guur in de paardenhandel, de paarden sport en alles wat maar in en rondom Parijs met hippische zaken heeft te ma ken. Een van zijn voornaamste zakelijke activiteiten wordt gevormd door het ko pen van grote partijen paarden, door die in het Parijse abattoir door zijn perso neel te laten slachten en door het vlees te slijten aan de tientallen groothande laars in paardenvlees, die er in Parijs werken. Van de zomer kwam er zo weer een troep paarden op La Villette aan. Daarbij was het drie-jarige paard Fanfa ron IV (zoon van Blue Moon) dat door zijn eigenaar voor de slacht was ver kocht omdat het paard nooit één race won of ook maar werd geplaatst, omdat VOORTUIN BLIJFT IN DE WEG ZITTEN Prof. krijgt gelijk Een professor in Amsterdam, die voortuintje niet liet onteigenen en hierdoor het verkeer dwong er met een bochtje om heen te rijden, is door de Hoge Raad in het gelijk ge steld. Het omstreden tuintjr zal dus voorliopig als een zeer hinderlijke wig in de Amsterdamse Middenweg blijven steken. De professor schijnt aan zijn gelijk Senoeg te hebben, want hij verklaar- e zich ter zitting bereid met de ge meente verder te willen onderhan delen. Hij meende zelf dat de door hem geschapen toestand op de Midden weg dwaas is. Zoals bekend werd de Middenweg ten koste van een ge deelte van een aantal voortuintjes verbreed. De hoogleraar weigerde medewerking omdat hij zich ergerde aan de onjuiste houding van de te genpartij. Bovendien was hü van mening dat én het verkeer en het aanzien van de Middenweg weinig met de verbreding gediend was. P.T.T. ONTEVREDEN over telefoongidsen Het systeem van uitgave van te lefoongidsen zal herzien worden. Na de critiek die van alle kanten gerezen is, vraagt het hoofdbestuur van de PTT zich af, of zij met het uitgeven van zestien telefoongidsen moet door gaan. Een beslissing is echter nog niet genomen. hij de hengst als zonder toekomst be schouwde en omdat hij er tegen opzag nog langer elke dag ongeveer 2000 francs kosten van voeding en verzorging te be talen. De slachter van Auteroche begon, Toen de beurt was aan Fanfaron IV, verzette het paard zich als een wild dier om het schietmasker te vermijden. Het trappelde, steigerde, spartelde, rukte aan zijn hoofdstel en het maakte daarmede ook de andere slachtoffers nerveus. Tijd is geld op die Parijse abattoirs en de slachter bond het dier ergens vast en ging verder. Auteroche die na enige tijd eens kwam kijken hoe de zaken erbij stonden besloot het paard maar weer voor een paar dagen ergens in pension te geven en daarna te zien of het rusti ger zijn lot tegemoet zou gaan. Hij is trouwens paardenkenner genoeg om toch aan een paard te kunnen zien of het ras heeft of niet. Vandaar dat Fanfaron IV nog diezelfde dag terecht kwam te La- morlaye bij de Nederlandse trainer en rijder Jan Kruithof. Deze bekeek het paard eens goed en hij ging naar zijn buurman Richard Carven jr., ook een deskundige en die begon direct de och tend daarna het paard te oefenen. Het bleek al dadelijk bijzondere eigenschap pen te hebben. Het gevolg bleef niet uit: overwinningen te Enghien, te Long- champ, te Auteuil. Fanfaron IV heeft zijn eigenaar al een paar lieve sommen ingebracht en die zegent thans het ogen blik, waarop zijn slachter zo'n haast had en Fanfaron IV weigerde zich zo maar te laten doden. „Toen ik mijn vorig pension ver liet, weende mijn hospita". „Dat zal mij niet gebeuren. Hier wordt vooruit betaald". Wanbetaler. „Hoe bestaat 't zuchtte de landloper. De wol voor dit pak komt uit Australië, het ds ge weven in Twente, gemaakt in Am sterdam en bij een Haagse kleerma ker te koop aangeboden." „Wat vind je daar voor eigenaar digs aan?", informeerde een collega. „Nou, luidde het antwoord, „ik kan maar niet snappen, dat zoveel men sen een eerlijke boterham kunnen verdienen aan iets, wat ik toch niet van plan ben te betalen. Heel eenvoudig. In de sneltrein zat een mannetje voor het raam, dat telkens als men een wei passeerde, vertelde hoeveel koeien er in liepen, „Dat kan je nou wel zeggen", zei een boer, „maar vertel nu eens, hoe veel koeien er in de wei lopen, die we dadelijk passeren. Want dat is mijn spul". Nauwelijks was de trein 'het betref fende weiland gepasseerd, of het mannetje riep: „Precies tachtig!" jBeduusd keek de boer hem aan en vroeg: „Maar man, hoe doe je dat dan?" „Heel eenvoudig", antwoordde het mannetje. „Je telt gewoon even het aantal poten en dat deel je door vier." Avondje uit. De gastheer van het gezellige avondje stopte drie dronken feestgangers in de taxi en zei tegen de chauffeur: „Die in de linkerhoek moet naar de Twentstraat 13, de middelste naar de Koninginne gracht 13 en die rechtse naar de Walstraat 6". Twee minuten later belde de chauf feur weer aan: „Wilt u ze nog even in de goede volgorde zetten, mijn heer," vroeg hij, „ik heb plotseling moeten remmen voor een tram." Uitgekookt. „Moeder kan je ge straft worden voor iets, dat je niet gedaan hebt?" „Nee kind, natuurlijk niet." „Gelukkig maar. Ik heb mijn huis werk niet gemaakt. Tip. Vlak na de oorlog at een zwarthandelaar in een deftig hotel. Het eten smaakte hem zo best, dat hij met z\jn duim het bord helemaal schoon maakte. Toen de kellner hem de rekening overhandigde bemerkte hij dat er een kwartje te weinig op stond. „Je vergist je man", zei de zwart handelaar. „Nee mijnheer", antwoordde de kellner, „uw bord behoeft niiet meer gewassen te worden". Rustig plekje. „Zeg ik zag je vrouw gisteren in de box zitten. „Oh, dat kan. Het is het enige plek je, waar de kinderen haar even rust gunnen". Hij niet, Zij: „Ga je nu al weer naar dat café. Ik geloof, dat ik van verbazing zou verdampen als je één avond niet ging." Hij: „Hou maar op, ik laat me toch niet overhalen." Verkeerd. Twee dames omhels den elkaar op een perron, 'n Brom merige heer in de coupé van de trein merkte toen op; „Die vrouwen doen tegenwoordig maar mannenwerk." Advies. Directeur; „Heb jij je vanmorgen geschoren?" Bediende: „Ja mijnheer". Directeur: „Nou ga dan voortaan een beetje dichter bij het mesje staan". „Lieve Tiny", zei de onderzoeker, „het door mij gevonden atoom, dat om zijn kleinheid beroemd zal wor den zal naar jou worden genoemd". A HP jgy v v rftrO Mr. Moto door J. P. MARQUAND 12) „Wel", vroeg ze hem, „wilt u niet beginnen met me te vertellen, waar om u mijn huis wilt kopen? Wilt u het exploiteren, miinheer Hitchings?" „Waarom vraagt u dat", infor meerde Wildon, „waar u de redenen allang kent?" „Omdat ik die redenen uit uw mond wil horen". Wilson zou. zo hij niet aan erfelijk heid geloofd had, er nu aan ziin gaan geloven, want hen verbaasde zichzelf over ziin geordend en lopisoh denken. „Vergeet alstublieft niet, dat ik niet in miin eigen belang kom", begon hij. „Ik ben door de familie hierheen ge zonden. Fieenlök bevaU het me hier heel goed en ik h«wond°r u. dat u de zaak zo kunt driiven. Het moet een grote ervaring en veel bekwaamheid eisen. Tk eeioof niet, dat u het he»l pretti vin^t. vol. iufiVniiw Pat chings? Het kan niet aangenaam zyn, gastvrijheid met geldverdienen te combineren. Ik verwachtte dan ook een heel ander soort vrouw te vinden en ik zie, dat u dat niet bent. U kunt die croupier van u en de man naast hem niet erg plezierig vinden". Eva Hitchings haalde de schouders op. „Houd me alsjeblieft geen pre ken. Ik vroeg u waarom u dit huis wilde kopen". „Ik preek niet", antwoordde Wil son. „Ik vind het integendeel flink van u, dat u dit hebt aangepakt. Tk wilde maar, dat u inzag dat ik tot u spreek als bloedverwant, hoe ver dan ook. Ik vind het geen aangename gedachte, dat een familielid van ons in uw positie verkeert. En ik geloof heus, ofschoon niemand het gezegd heeft, dat het hoofdzakelijk dit is, waarover vader en oom ziel} ongerust maken". „O", zei Eva „het choqueert u zeker?" „Och neen, dat niet zo erg. Men is tegenwoordig niet meer zo gauw ge choqueerd. Ik ken in Amerika genoeg meisjes, die in winkels of kantoren werken. Maar natuurlijk heeft de zaak nog een andere kant, wat u evengoed inziet als ik. Onze naam op uw speelzaal is slecht voor een ban kierskantoor. Dan is er nog 'n tweede reden, waarom ik uw huis wil kopen. Het is een prachtige bezitting en ik kan me voorstellen, dat u er aan ge hecht bent. Ik wil niet te veel met u over geld spreken, omdat u tot de familie behoort, maar ik zou willen, dat u in dit huis leefde, zoals u graag zult willen leven. Hoe zou het wezen als het uw eigendom bleef en u nam het bord van de poort? En het was uw huis, waar u uw eigen vrienden ontving, zoals het vroeger was? Zou u dat willen, juffrouw Hitchings?" „Wel", zei ze, „ga verder, wat dan?" „Als u daarin toestemt", ging Wil son voort, „kunnen we spreken over een fonds, van de rente waarvan u ruim kunt leven. Zo kan het niet dooreaan, dat moet u toch inzien". „Waarom niet?", vroeg Eva,, hem aanziende. Wilson liet zijn stem dalen. „Omdat u vroeg of laat in moeilijk heden zult geraken. Eerlijk gezegd 'ge loof ik, dat u nu al in moeilijkheden verkeert". Hij voelde, dat ze schrok toen hij dit zei. Zij glimlachte nog steeds, maar haar pupillen waren verwijd. „Hoe komt u daarbij?" Wilson haalde een papier uit zijn zak het getikte vel, dat hij in zijn hotelkamer gevonden had. „Leest u dit", zei hij. „Ik ben be nieuwd, wie mij dit gezonden heeft? U lijkt me niet de persoon om zoiets te doen. Zo dom bent u niet". Hij sloeg haar gade, terwijl zij het papier las en moest haar zelfbeheer sing bewonderen. Zij las het en zij lachte. Het was de eerste maal, dat hij haar hoorde lachen haar lach was luchtig en welluidend en had een vertrouwelijke klank, die hen dichter bijeen leek te brengen. „U hebt gelijk", zei ze. „Zo dom ben ik niet". „En nu zal ik u vertellen wat ik denk", zei Wilson. „U behoeft me niet te zeggen of ik gelijk heb of niet. U bestuurt deze inrichting niet alleen, juffrouw Hitchings! Daartoe bent u de persoon ook niet. U hebt personen, die de zaak voor u drijven. Ik heb alles bekeken: alles loopt vlot en vol gens de regels, precies als een New Yorkse club. U bent de facade, juf frouw Hitchings, maar er staat iemand anders achter u. Die persoon, wie hij I ook zijn mag en het kan me niet schelen, wie hij is, want dat gaat me 1 niet aan is bang, dat u verkopen zult. Hij tracht u dit te beletten en daarom kreeg ik dit briefje. En om die reden lijkt het me beter, als u verkoopt. U hebt niets te winnen bij niet-verkopen". Het bleef stil, toen hij was uitge sproken. Hij kon de muziek horen en het snorren van de roulette en de passaatwind. Zij keek hem aan, zoals anderen hem wel hadden aangezien. ietwat verbaasd, bijna met ontzag. „U bent werkelijk slim, mijnheer Hitchings!", zei ze; „ik had niet ge dacht, dat iemand van uw stand en opvoeding zo slim zou zijn!" Wilson knikte. „Ik ben zelf ook een beetje ver baasd", erkende hy, „want dit is allemaal zo vreemd voor me; het is de eerste keer dat ik geheel op eigen benen sta. Ik had er nog niet eerder op die manier over gedacht, maar het kwam ineens bij me op, nu ik u ge zien en gesproken heb, dat u in moeilijkheden bent. Tenslotte zijn we toch familie. Ik hoop, dat u dat niet vergeet. Ik ben hier gekomen met een vooropgezet doel, maar u kunt me werkelijk geloven, dat ik u hel pen wil. Ik had me u heel anders voorgesteld. Ik vind het vervelend, dat u hier geheel alleen is". 1 Ze antwoordde niet dadelijk, maar zat hem aan te staren, blijkbaar niet besloten wat te zeggen. „U bent anders dan u lijkt", stelde zij vast. „U bent ook anders dan ik mij gedacht had. Ik ben benieuwd of u de waarheid spreekt of dat het enkel comediespel is. Ik vermoed, dat het comediespel is". „Neen", zei wilson, „ik meen het. Ik heb precies gezegd wat ik dacht". Ze ging rechter op zitten, hem nog steeds aanziende en sprak toen wel overwogen, alsof ze van te voren overlegd had wat ze zeggen zou. Hij voelde dat ze uitte, wat haar al lang op het hart lag. „U zou een goed speler zijn, mijn heer Hitchings. Ik kan het weten, want ik heb er de laatste jaren heel wat onder ogen gehad. Het valt me nu ineens op. U hebt het gezicht van een speler, u hebt de kalmte ervan en u speelt uw trekken uit of het uw be roep is. Ik geloof niet dat u het meent want alles wat u zei was zo goed over dacht. U hebt op alle mogelijke ma nieren een beroep op me gedaan veel beter, dan ik het me had voor gesteld. U bent openhartig geweest en nu is het mijn beurt. Nu draai ik myn lesje af". „Graag", zei Wilson. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5