SÓJ masTAD Clubtentoonstelling P. V. „HET OOSTEN" Dtrf fch LMtLGAT BIOSCOPEN ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 DE LEIDSg COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Vrijdag en Zaterdag organiseert de sprak de wens uit dat „het Oosten" P.V. het Oosten voor de Kring Lei den en omstreken een clubtentoon stelling in Oud-Hortuszicht, die me de de grote deelname (320 vogels) en de uitstekende kwaliteit van in zenders een hoogtepunt werd. De heer L. Noort (Katwijk) als voorzitter van de Kring, opende de tentoonstelling met een welkomst woord tot de talrijke bezoekers en WASSENAAR Leids student bij botsing gedood Vannacht om 1 uur is op de Rijks «traatweg te Wassenaar een perso nenauto in volle vaart tegen de ach terzijde van een vrachtwagen gere den. De personenauto schoof onder de vrachtwagen en werd zwaar be schadigd. Een der inzittenden, de medische student K. uit Leiden werd zo zwaar gewond, dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed. De bestuurder en twee andere zittenden werden zwaar gewond. DOOR AANHANGWAGEN BEDOLVEN. Gistermiddag is op het terrein aan de Hoge Klei te Wassenaar de 10-ja rige jongen G. Kreuk, wonende aan de Kasstraat onder een aanhangwa gen verpletterd. Na aankomst in het Ziekenhuis bleek hij overleden. Het slachtoffer speelde met andere kinderen met de wagen, die zij als wip gebruikten. R.K. JONGEREN STICHTEN DANSCLUB. In verband met ongeregeldheden, die zich hebben voorgedaan op de dansavonden in het Verenigingsge bouw, heeft het bestuur van de R.K. Jongeren besloten, voortaan de dans avonden alleen toegankelijk te stel len voor leden van een nieuw opge richte dansclub. Slechts op vertoon van de lidmaatschapskaart zal voor taan toegang tot deze avonden ver leend worden. Ook niet-leden van de RJC. Jongeren-organisaties dat zijn de Kajoma en de J G kunnen als lid tot de club toetreden. Tot 15 December a.s. is er voor niet-leden gelegenheid zulks te doen op Maan dag- en Vrijdagavond in de •boven zaal van het verenigingsgebouw. Het bestuur heeft zich het recht voorbe houden, het lidmaatschap zonder op gave van redenen aan bepaalde per sonen te weigeren. Sint Nicolaasfeest K.A.B.-jeugd. Zondagmiddag 4 December organi seert het comité .Kindervreugd" van de plaatselijke Katholieke Arbeiders beweging het jaarlijkse Sint Nico- jaasfeest voor de kinderen van de leden, van 4 tot en met 8 jaar. Voor de oudere kinderen pleegt het comité in de zomer een uitstapje per autobus te organiseren. Streekwedstrijd Landelijke Rijver- enigingen. Het streekverband „Rijnmond" van de federatie van landelijke rij verenigingen houdt op Woensdag 7 December a.s. op het landgoed „Voorlinden" een samen gestelde wedstrijd. De wedstrijd be staat uit drie onderdelen: dressuur- proeven, cross country en spring concours. De aanvang is bepaald op 9 uur 's morgens. Het Badhuis Kerkehout. Het gemeentelijk badhuis in het Kerke hout is dezer dagen in gebruik ge nomen. Het badhuis zal Donderdag middag, Donderdagavond!, Vrijdag middag en Zaterdagmorgen voor da mes geopend zijn, en Vrijdagavond, Zaterdagmiddag en Zaterdagavond voor heren. Geboren: Hubertus Th. P., zn van P. C. T. A. Bredero en P. A. Reekers; Jacobus J. M., zn van G. Zoetemelk en M. P. van der Hoorn; Gerrit H. J., zn van G. H. J. Molema en S. Schroot; Jeannette J. C., dr van N. L. P. van Hemert en T. J. Meiessen; Ma ria E. H. J., dr van J. G. J. Burgers en M. C. de Klerk; Gerardüs W. J., zn van G. C. van Eeden en J. J. Lubbe; Franciscus M., zn van N. P. Compeer en J. M. de Jong; Elizabeth J., dr van W. Knoop en C. G. van As; Theodorus A. M., zn van J. J. van der Holst en H. T. H. van Lochem; Jo hanna E., dr van J. C. van der Kleij en J. M. C. Odemaere. Ondertrouwd: P. A. Woest en W. E. Schouten; E. A. Fasel en L d'Abo A. G. M. T. Schaepman en C. M. Wiegman; J. B. Proper en E. I. den Duik; A. J. T. Hofman en D. M. Luijmes; O. W. van der Neut en P. C. Verhoeven. Getrouwd: H. L. J. Roelvink en T J. de Visser; J. J. Westgeest er C. M. Vermin; N. M. M. Konmgs en M. H. F. Gerrits; A. M. van Wijk en M. T. van den Berg; B. J. Looijestijn en M. C. de Pouw. Overleden: Joachim H. Bessem '9 j.; Adriana C. M. van Harmeien 20 j. KATWIJK MN DEN RIJN GEVONDEN VOORWERPEN. De navolgende gevonden voorwer pen werden bij de politie gemeld en tot dusver nog niet door de eigena ren opgevraagd: 1 bril m. bruin mon tuur; 4 portemonnaies met inhoud; kinderwindjack; autoped; jongens regenjas; linnen tas; paar glacé hand schoenen; paar witte wanten; schroe vendraaier met isolatiehandvat; 2 washandjes; paar sokken; zwart gummilaarsje; paar lederen hand schoenen; witte gebreide kinder shawl; huissleutel; paar bruine kin derwandjes; rolletje lood; juten zak, inhoudende zaagsel; gebreid kinder vestje; kindercape; shawl; donker blauwe windjack; paar zwart lederen dameshandschoenen; paar klomp- schoentjes. Inlichtingen betreffende deze voor werpen kunnen worden ingewonnen aan de politiepost Rijnstraat. de aangewezen club mag zijn en blij ven voor de Zaterdagvliegers. De diverse uitslagen waren: Klas 1. Doffers boven 800 km.: 1. J. Bekooi (Leiden) 92 pnt., 2. A. de Vormer (Lisse) 91% pnt., 3. L. Noort (Katwijk) 91 pnt. Klas 2. Duivinnen boven de 800 km.: 1. J. Boekkooi (Leiden) 91% pnt., 2. G. v. Snippenberg (Lisse) 91 pnt., 3. L. Burgers (Leiden) 90 pnt. Klas 3. Doffers van 500800 km.: 1. L. J. Drost (Sassenheim) 92 pnt., 2. J. Boekkooi (Leiden) 91% pnt., 3. C. v. d. Veek (Lisse) 91l/$ pnt. Klas 4. Duivinnen 500800 km.: 1. J. Boekkooi (Leiden) 91 pnt., 2. J. v. d. Plug (N'wijk) 91H pnt., 3. L. J. Drost (Sassenheim) 92% pnt. Klas 5. Doffers 300—500 km.: 1. S. Schoeman (Leiden) 92 pnt., 2. G. B. Roodenburg (Lisse) 91 pnt., 3. A. ter Haar (Leiden) 9V/2 'pnt. Klasse 6. Duivinnen 300500 km.: 1. J. M. v. d. Hulst (Lisse) 91} 2 pnt., 2. J. Boekkooi (Leiden) 91% pnt., 3. J. Kagenaar (Katwijk) 91 pnt. Klas 7. Doffers 1Ö0300 km.: 1. E. v. d. Hoeff (Katwijk) 92 pnt., 2. J. Boekkooi (Leiden) 91J^ pnt., 3. A. ter Haar (Leiden) 91% pnt. Klas 8. Duivinnen 100300 km.: 1. J. Boekkooi (Leiden) 91 pnt., 2. Th. v. d. Ploeg (Lisse) 91 pnt., 3. C. v. d. Veek (Lisse) 91 pnt. Klas 9. Doffers 100 km. en onbe vlogen: 1. J. Boekkooi (Leiden) 92 pnt., 2. B. Pauw (Katwijk) 92 pnt., 3. J. C. Baartman (Lisse) 91% pnt. Klas 10. Duivinnen 100 km. en on bevlogen: 1. C. v. d. Zwart (Sassen heim) 91% pnt., 2. W. v. d. Zwart (Sassenheim) 91^ pnt., 3. C. Smit (N'wijk) 91 pnt. JONGE DUIVEN. Klas 11. Jonge doffers boven 200 km.: 1. C. Smit (Noordwijk) 91 pnt., 2. L. Burgers (Leiden) 90^ pnt., 3. H. de Vormer (Lisse) 90% pnt., 4. L. Burger (Leiden) 90'/$ pnt., 5. H. Bey (Leiden 90% pnt. Klas 12. Duivinnen boven 200 km.: 1. C. v. d. Veek (Lisse) 91 pnt., 2. W. v. d. Zwart (Sassenheim) 91 pnt., 3. B. Pauw (Katwijk) 91 pnt., 4. Th. v. d. Ploeg (Lisse) 91 pnt., 5. H. Bey (Leiden) 90% pnt. Klas 13. Boffers 100200 km.: 1. C. v. d. Zwart (Sassenheim) 91 pnt., 2. H. v. Niekerk (Sassenheim) 90% pnt., 3. G. B. Roodenburg (Lisse) 9Q'/2 pnt., 4. J. Boekkooi (Leiden) 90% pnt., 5. A. de Vormer (Lisse) 90 pnt. Klas 14. Duivinnen 100200 km.: 1. A. de Vormer (Lisse) 91 pnt., 2. J. Boekkooi (Leiden) 91 pnt., 3. Th. v. d. Ploeg (Lisse) 90% pnt. Klas 15. Doffers tot 100 km. en on- bevlog.en: 1. J. Plug (Noordwijk) 91% pnt., 2. J. Boekkooi (Leiden) 91 pnt., 3. H. v. Niekerk (Sassenheim) 90.V2 pnt. Klas 16. Duivinnen tot 100 km. en onbevlogen: 1. J. Plug (Noordwijk) 91 pnt.,.2, G. B. Roodenburg (Lisse) 905-^ pnt., 3. C. v. d. Zwart (Sassen heim) 90% pnt. Klas 17. Late jonge doffers, onbe vlogen en minstens 3 oude pennen: 1. J. Kagenaar (Katwijk) 09'/2 pnt., 2. P. Varkevisser (Katwijk) 89% pnt. Klas 18 late jonge duivinnen, onbe vlogen met minstens 3 oude pennen: 1. J. Jongeriuc (Katwijk) 89 pnt.; 2. J. Boekkooi (Leiden} 89 pnt. Mooiste duiven van de tentoon stelling: J. Boekkooi, oude doffer, 9i2 pnt.; J. Boekkooi, oude duivin 91 y2 punt; J. Plug, jonge doffer 91% GEEN SINTERKLAASFEEST Een huismoeder in de President Steynstraat, bij de Morsweg, is gis termiddag bij het inkopen doen voor het Sinterklaasfeest haar portemon- naie verloren. In haar beurs zat het huishoudgeld, dat zij pas van baar man gehad had. Dit betekent voor het kinderrijk gezin geen St. Nicolaas feest en 'n week, waarin de eindjes op de een of andere manier aan elkaar geknoc-pt moeten worden. Misschien heeft echter een van de lezers het ding gevonden en kan hij de politie pnt; C. v. d. Veek, jonge duivin 91 pnt. Schoonste duif van de gehele ten toonstelling J. Eoekkooi, oude doffer 92 punten. Ingezonden waren 320 vogels en de keurmeesters waren: A. J. Bijb (Rot terdam); H. E. Christiaanse (Leiden). Burgerlijke Stand Geboren: Geertruida Catharina Hildegonda, d. v. W. F. A. Vermond en H. H. Baars; Deborah Mia, d. v. P. C. Kors en L. F. S. Saulus; Willy, d. v. W. Fakkel en G. J. Bek; Maria Catharina, d. v. A. v. d. Meijden en A. M. v. Ark; Ireneus Titus Maria, z. v. C. M. Pijnaker en M. Bakker; Johannes Martinus Cornelis, z. y. J. M. C. v. d. Broek en J. v. Rijn; Jo hanna Maria Hedwig, d. v. A. Cor- nelisse en M. A. de Groot; Dirk, z. v. J. Jasperse en S. H. Boon; Irene, d. v. J. H. v. d. Hart en J. Kraak; Robin Wouter, z. v. W. Jordens en M. Barendse; Arendje, d. v. G. C. Zwaan en J. v. Duijn; Engelbertus Petrus Frederik, z. v. L. Houweling en C. A. M. Walraven; Tjoan Sioe Rutger, z. v. T. T. Tan en S. J. Schoots. Overleden: J. v. d. Molen, huisvr. van Audier, 41 j. GEW. ARBEIDSBUREAU LEIDEN. Over de periode van 21 tot en met 26 November 1955 viel een stijging van het aanbod (mannen) waar te nemen en wel van 24o tot 260, welke een gevolg is van de beëindiging van diverse werken voor de winter en afloop van gelegenheidswerk. Hoe wel dus het aanbod toenam, blijft de werkloosheid dit jaar, globaal gezien, buitengewoon laag. Een vergelijking met het overeenkomstige tijdstip in 1952, 1953 en 1954 doet dit duidelijk uitkomen. De voordelige verschillen bedragen nl. resp. 1690, 1080 en 240. De vraag bleef zich op gelijk ni veau bewegen en bedroeg 320 gere gistreerde aanvragen. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten onderging geen wijzi ging en bedroeg op 26 November ji. 110. Ook de vraag bleef stationair en beliep ruim 300. IN DE LEIDSE Lido. In een fantastisch onder zeeverhaal brengen Jane Russell, Gilbert Roland, Richard Egan en Lori son een verhaal over het zoeken Nelson een verhaal over het zoeken Queseda had n.l. het vermoeden, dat ergens aan de Cubaanse kust het wrak zou liggen van een Spaans gal joen, dat schatten zou bevatten aan staven goud, terwijl zich daarin ook een kostbaar Madonnabeeld zou be vinden, dat destijds met het schip was weggevoerd om het tegen indrin gend krijgsvolk te beschermen. Het schip was in een storm vergaan en had al zijn schatten meegenomen naar de zeebodem. De film brengt thans in beeld op welke wijze de onderzeeduikers on der tal van moeiijke omstandigheden pogingen doen om het wrak te vin den en, het eenmaal gevonden heb bend, er inderdaad ook goud vinden. Men zal slechts zelden een film vinden, waarin met zo weinig perso nen zoveel spannig teweeg wordt ge bracht. De prachtige diepzee-tafere len, in technicolor van Superscope, geven het geheel een bijzonder cachet. De film is door de KFC voor 14 jaar gekeurd. Luxor: Hollywood heeft de laatste jaren ingezien, dat de jungle-films, die met behulp van decor en dieren tuin in elkaar geflanst worden, door de Europeanen niet meer gepruimd worden. Daarom werden expedities uitgerust naar Afrika en Azie om het rimboeavontuur ter plaatse in cellu loid te verpakken. Vele regisseurs kregen er de smaak van te pakken en tientallen sterren verruilden de onvermijdelijke make-up voor het eerlijke zweet. De film „The Elephant Walk" is op Ceylon opgenomen en verhaalt van een plantage, die door een kolonist dwars op de weg van de olifanten naar hun drinkplaats werd gezet. De man is inmiddels overleden maar de dikhuiden hebben hem zijn ingreep nooit vergeven en blijven loeren op een kans om de plantage omver te drukken. In dit benarde milieu wordt een Engelse schone ge- importeerd, als vrouw van de nieuwe eigenaar van de plantage. Zij blijkt de enige blanke vrouw en de ver wikkelingen, die daar uit voorkomen, dreigen samen met de olifanten het verhaal ontiidtg te doen eindigen. Er breekt echter cholera uit, die de echtelieden weer bij elkaar en een groot aantal inlanders naar het kerk hof brengt. Dan komen de olifanten een slurfje helpen en de plantage wordt tot de grond toe afgebroken. Naast fraaie opnamen van inlanders dansen veel Hollywood-humbug on der camouflage van een grootse na tuur. Toegang boven 14 jaar. Trianon: Er zijn Amerikaanse films, die wat tempo en intelligentie betreft, best voor Europees zouden kunnen doorgaan. In „Blake helpt een handje", vindt men evenwel een Franse film, die zó uit Hollywood had kunnen zijn geimporteerd. Eddy Constantine is trouwens een volmaakt Amerikaans type. Eddy is hier een piloot, die gaarne helpt, vooral als de hulpbe hoevenden charmante jonge dames zijn. Hij komt daardoor echter in veel wespennesten terecht, maar hij heeft vuisten en een revolver en van beide knok- en knalinstrumenten weet hij kwistig gebruik te maken, De geschiedenis is moeilijk na te ver tellen, want de relaties, welke de hulpvaardige Blake aanknoopt, blij ken tot in de donkerste diepten van de Parijse onderwereld te reiken. Als u er niets van snapt, is dat niet erg, want het gaat toch om de knokpar tijen en het adembenemende geschiet, waaruit Eddy Constantine altijd maar weer ongedeerd te voorschijn komt. Overigens lijken bij de vleet, voor liefhebbers boven de 18 jaar. Rex: Zorro was in zijn tijd een weldoener van de Indianen. Hij is verdwenen, maar als men hem wil laten herleven, is zijn geest ook al voldoende. Zodoende treedt in deze Wild-West-film de „Schaduw van Zorro" op in een gebruikelijke vecht partij tussen ranchers en Indianen. Die twee partijen zijn tegen elkaar opgehitst door een sluwe herbergier, die er zelf beter van dacht te worden. Alle ingrediënten, die bij een echte Indianenfilm te pas komen, zijn ook hier verwerkt, zodat men z'n hartjcan ophalen. Althans boven 14 jaar. .y Casino: houdt het nog even vol Th et de grote film „Gejaagd door.' de wind", hetgeen ook niet andere te verwachten was. Men lette op ae gewijzigde aanvangstijden. Toegang 14 jaar. in staat stellen bij het gezin voor Sin terklaas te spelen. Op het bureau aan dt- Zonneveldstraat weten ze er wel raad mee. VERSIERING VERNIELD Twee Leidse burgers zijn gistermid dag aangehouden omdat zij poogden de lichtmasten op de Breestraat om ver te halen. Ditmaal dus geen stu denten die de sterren van de masten plukten. On de hoek Van der Werffstraat en Pelikaanstraat verleende een brom fietser gisteren geen voorrang aan een wielrijdster, waardoor een aanrijding ontstond. De dame, mej. J. O. uit de Van Speykstraat, kwam te vallen en brak het linkeronderbeen. DIRECTEUR AMSTERDAMSE CREDIETBANK De heer J. W. Segaar, adjudant directeur van de Gemeentedienst voor kasbeheer en credietwezen, is door de Amsterdamse gemeenteraad met in gang van 1 Januari a.s. benoemd tot directeur van de Stadscredietbank. De heer Segaar, die als nummer twee op de voordracht stond, werd be noemd met 23 tegen 15 stemmen. Agenda Leiden ZATERDAG. K.A.J. St. Nicolaasfeest 8 uur n.m. zaal Maria Gijzensteeg. ZONDAG. St. Eloy: Patroonsfeest. H. Mis 10.15 uur Hartebrugskerk. Haags Jeugdoperette „Terpsicho re", 2.30 uur nam. Stadszaal. DINSDAG. Opening Juridische Studiecentrum 3 uur nam. Gravensteen. K. en O. Ned. Comedïe „De Keizer van Amerika", 8 uur nam. Schouw- Rex: blfrg. M. P. Kaptein tot notaris benoemd Benoemd tot notaris binnen het ar- rondissements 's-Gravenhage. ter standplaats de gemeente Leiden: M. P. Kaptein, candidaats-notaris, wo nende te Reeuwijk, in de plaats van A. A. van Haaften, eervol ontslagen. WOENSDAG. Voorlichtingsavond Eigen Ver voerders-organisatie, 8 uur nam. Burcht. Ver. tot IJsbestrijding. Ledenver gadering 4 uur nam. Hotel Centraal. Sinterklaasavond Selskip Fryslan, 7.45 uur nam. Burcht. K. en O. Ned. Comedie „De Kei zer van Amerika", 8 u. nam. Schouw burg. DONDERDAG. Veron. Vergadering 8 uur nam. Rehoboth. K. en O. Ned. Comedie „De Kei zer van Amerika', 8 u. nam. Schouw burg. Ver. „Oud-Leiden". Spr. dr A. A. Kampman over Cyprus, 8 uur nam. Lakenhal. H. Kleibrink toont film over Spoor- wegwerken, 4 uur nam. Lakenhal. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. Zondag 4, December zal de dienst worden waargenomen door dr. Hartman, De Jager, Kort- mann, Langezaal, Pleiter. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 3 Dec., 13 uur, tot Zaterdag 10 Dec., 8 uur, waargenomen door: de Apo theek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BIOSCOPEN De films van de week van 2 tot 9 December zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lido: „De verzonken schat", alle leeftijden. Luxor: „De Heerser van Ceylon", 14 jaar. Trianon. „Blake helpt een handje", 18 jaar. „De schaduw van Zorro", 14 jaar. tere organisatie is niet zó intiem ge weest, dat hij onthullingen heeft kun nen doen, welke de wereld nog niet kende. Hij is wel geweest op patrouil le tegen de Mau-Mau-leden en heeft een glimp opgevangen van de raz zia's. In elk geval kan hij iets uit eigen ervaring vertellen van het centrale gedeelte van het donkere werelddeel en hij doet het in een prettig lopende journalistieke stijl. Mietje met de kalfsogen. Door Daan v. d. Nat. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Daan v. d. Nat is geen onbekende onder het krantenlezend publiek van Nederland, al rullen de meesten zijn naam niet kennen, daar hij zijn visies op het Engelse volk gewoonlijk pu bliceert onder de naam „onze Lon- dense correspondent" en wel in één onzer grote katholieke dagbladen. Met welk een uitzonderlijke humor hy dat doet, blijkt wel uit de titel van dit Prisma-boekje, dat een hele bundel van zijn typische beschouwingen over het Engelse volksleven bevat. Zijn styl is speels, maar onder dat speelse uiterlijk gaat een diep indringingsver- mogen schuil en de lezer zal na deze „Mietologie" met de nodige lach- schuiten gesavoereerd te hebben, be merken dat dat hij meer van de En gelsen in hun neutraliteit afweet, dan hij ooit vermoed had. Bommen op de Roerdam. Door Paul Brickhill. Uitg.: Het Spectrum, Utrecht. Het uitvoeren van een grote bom aanval op een belangrijk vijandelijk doel is niet iets, dat men „zomaar eens" op een ochtend bedenkt en even uitvoert. Dit Spectrum-boekje doet er een boekje van open. Tijdens de jongste wereldoorlog was de grote stuwdam in de Ruhr een belangrijk militair object en het was de moeite waard, er een bres in te schieten. Dat was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, want de dam was van een ste vige contructie. Het is voor een ledk nauwelijks te geloven, maar er zijn jaren van intense voorbereidingen voor nodig geweest om een middel te vinden en uit te werken om deze prestatie te kunnen leveren. De ge schiedenis van deze voorberedingen vindt men in dit boekje met ken nis van zaken en op vlotte wijze ver telt. De Ruwharige Foxterricr. Uitg.: Uitg. Mij. „Kosmos", Amsterdam. Bij de Uitgevers Mij. „Kosmos" te Amsterdam verscheen het boek, de Ruwharige Foxterrier van A tot geschreven door B. van der Hoeven Meijer, bekend door haar kennel „The Pickwick Club". Dit uitstekend ver zorgde boek, dat verlucht is met een gtoot aantal fraaie foto's en instruc tieve tekeningen, behandelt diverse, voor een hondenliefhebber belangrij ke onderwerpen, zoals voeding, erfe lijkheid en ziekten, yjaarvoor voor aanstaande deskundigen werden ge raadpleegd. Voor eigenaars van Fox- terriers, alsook voor eigenaars van honden van een ander ras valt uit dit boek veel te leren. Dokter in Afrika, door A. Denti. Uitgave „De Lanteern", Utrecht „Dokter in Afrika" is de titel van 'n boek geschreven door de Italiaanse arts Alberto Denti di Pirajno. Dit boek is nu eens niet een gewone doktersroman, zoals er al te veel op de boekenmarkt verschijnen en al te veel door lezers (essen) verslonden worden, maar deze roman van een arts over zijn arbeid gedurende bijna 20 jaren in Noord- en Oost-Afrika het lezen meer dan waard. Het boek bevat een schat van gegevens en we tenswaardigheden over zeden en ge woonten van Berbers, Arabieren, Toearegs en nog vele andere stam men, die Noord-Afrika bevolken en de schrijver bezit een scherpe op merkingsgave, een dito pen en een weldadig gevoel voor humor, zodat men het lezen van dit boeiend en meeslepend geschreven boek slechts node staakt. Het boek bevat verder veie fraaie foto's. Voor iedere volwassene, die uren zoekt van goede ontspanning, die hem tevens veel zullen leren over vreemde volken en landen is dit een zeer aan bevelenswaardig boek. Windwijs en Witbaard, dóór Albert Kuyle. Uitgave „De Lanteern", Utrecht Voor de kinderen van 610 jaar verscheen een boek van Albert Kuyle: „Windwijs en Witbaard". Het is een vervolg op „Mannetje Windwijs" en de kinderen zullen ongetwijfeld weer veel plezier beleven aan de nieuwe avonturen van het drietal vrienden Manke Gerrit, de kraai, Ratelkop, het konijn en Mannetje Windwijs, de windwijzer en hun nieuwe vriend dokter Witbaard. Het boek leent er zich ook uitste kend voor om voorgelezen te wor den, daar elk hoofdstuk een op zich zelf staand verhaaltje is. Het boek is zeer verzorgd uitge geven door Uitgeverij „De Lanteern", Utrecht en is geïllustreerd door Arie Teeuwwisse. Het uur H. Door Charles Noël Martin. Uitg.: J. H. Gottmer, Haarlem. In deze tijd, nu zo pas een paar flinke waterstofbommen in Siberië tot ontploffing zijn gebracht, waarvan de sporen in de vorm van verhoogde radio-activiteit in de lucht tot zelfs in ons land waarneembaar zijn, vraagt men zich allerwegen af, welke de gevolgen zijn van al die radio-acti viteit, wanneer dat geplof maar steeds doorgaat. Dat is een zeer gerechtvaar dige vraag en ene zeer beangstigende vraag bovendien. De meest vooraan staande atoomgeleerden hebben er n.l. voor gewaarschuwd, dat een voorge zette verontreiniging van de atmos feer op den duur onherroepelijk de ondergang van het mensdom moet betekenen. De Fransman Oharles- Noël Martin heeft over dit probleem een boekje geschreven onder de ti tel. „Heeft het uur H voor de wereld geslagen". Hij kreeg de machtiging om een uitspraak van de onlangs overleden dr. Albert Einstein als voorwoord te gebruiken. Hij geeft een overzicht van de gevaren der radio activiteit en wijst op de mogelijke ge volgen voor de gezondheid. Bewezen is er nog niets, maar als het bewezen zou zijn, is het dan niet te laat? De vraag stellen is evenv/el gemakke lijker dan de conclusie („schaf die bommen af') door te voeren. Desal niettemin blijft net een ernstig pro bleem. Binnen zonder kloppen. Door Toon Rammelt. Uitg.: De Lanteern Utrecht. Van de hand van Toon Rammelt, de programma-chef van de K.R.O., is een brochure verschenen, handelend over diverse vraagstukken omtrent radio en televisie. Bescheidenheid is niet de grootste deugd van radio of televisie, schrijft Toon Rammelt te recht en daarop steunend komt hij on gevraagd een preekje voor eigen pa rochie houden. Niemand zal hem dat echter kwalijk nemen, vooral omdat de schrijver de kunst verstaat om moedelijk, maar duidelijk de vraag stukken te belichten, waarmede deze beide moderne vormen van communi catie te kampen hebben. Wie zich ge roepen gevoelt tot critiek en welke luisteraar of kijker voelt die neiging niet eens bij zich opkomen? doet beter, deze brochure eerst eens door te lezen. Mijn avonturen met de Mau- Mau. Door Alain de Prelle, Uitg.: P. Vink, Tilburg. Het is voor een journalist een bui tenkansje als hij de gelegenheid krijgt naar Afrika te gaan om een grote reportage te maken van de toe standen aldaar. De Belgische journa list Alain de Prelle kreeg dit buiten kansje en zijn markantste belevenis zette hij als titel boven zijn repor tage n.l. zijn ontmoeting met de Mau- Mau. Zijn aanraking met deze lugu- ca TOpcKvandehuftvrouv en beïif een stofzuiger li® J^^^ukvrouw geef t »rwfl ppr maand opvp^^^^i vrouwen meer geld uit dan om leger In een Kalf laar ca 1/3 dec) «n Kaar Ipvpo 'bij kunstlicht door de huisvrouw heefiper laar een arbeidstijd van ca <200uur de man bijna de helft milder 1 de huisvrouw brengt ca. |A deel van haar leven d^^^^^lnktih Marktberichten LEEUWARDEN, 2 Dec. Kaas. Aanvoer: Gouda volvet 2,06 tot 2,07; Edammer 40 plus 1,82 tot 1,85; brood kaas 40 plus 1,85 tot 1,86. Stemming redelijk. KATWIJK a. d. RIJN, 2 Dec. Groente. Waspeen A 13.00—21.00; waspeen B 11.0016.00; bospeen 13.00—15.00; breekpeen 3.8010.20; bloemkool 17.0035.00; boerenkool 7.0011.00 gele kool 7.508.40; groe ne kool 7.30—9.10; rode kool 4.60— 8.10; spruiten 30.0037.00; andijvie 15.00—32.00; kroten 8.00—11.00; uien 20.1020,30; peterselie 8.909.10; selderie 7.90—8.10. R'VEEN, 2 Dec. Bloemen. Free- sia's I 1.80—2.75; freesia's II 60—1.35; cyclamen bloemen 45—1.10; tros- chrysanthen: orch. beaty 58—73; Am. aanwinst 64—98; kaufmann 36—51; red rolinda 62—73; bilandel 46—62; little America 3545; golden seal 36 59; grace land 3036; white succes 3854; cranfordia 32—38; exmouth |pink 65—71; herco 40—59 per bos. Long Island 1015, Christmas rose 12 15; balcombe perfection 1224; cy clamen 30—79; Am. anjers 17—45; crispine Nerini 16—19 per stuk. Groente. Tomaten 20.00 63.00; andijvie I 19.00—32.00; andijvie II 11.0016.00; glasandijvie 37.00 40.00; glassla I 9.10—14.60; idem II 6 907.70; idem III 3.605.40; stoof- sla 16.00—40.00; uien 18.00—20.00. TER AAR, 2 Dec. Groente. Tomaten export A 0.55—0.84; idem B 0.570.99; idem C 0.340.48; toma ten A 0.20—0.48; idem B 0.20—0.50; idem C 0.200.34; idem bonken 0.20 0.34; witlof 1 0.52—0.54; idem 2 0.35— 0.43; idem stek 0.130.17; andijvie 0.270.36; idem B 0.150.19; aard appelen 0.05; Chinese kool 0.020.03; groene kool 0.07; uien 0.24—0.25; was peen 0.11—0.14; idem B 0.06; glasspi- nazië 0.61; spruiten 0.32—0.40; idem B 0.230.25 alles per kg. Bloemkool C 0.09 per stuk. Boerenkool 0.250.50 stoofsla 0.70 per kist. Appelen: Gro ninger Kroon 0.27—0.26; jonathans 0.19 per kg. Druiven 1.34 per kg. VINKEVEEN, 2 Dec Groente. Andijvie 21—28 ct; boerenkool 7—10 et; groene kool 9—12 et; prei 18—21 ct; waspeen 10—20 ct; witlof A II 53 ct; witlof B I 47—56 ct; witlof B II 39—52 ct alles per kg. Knolselderij 9—15 ct per stuk; peterselie 12—17 ct selderij 916 ct per bos.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3