Bondsdag eensgezind achter Adenauer Oppositie was iniitengewoon gematigd Mist lag als n dikke deken over Europa Indonesische ministers naar Nederland KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13668 Directeur: C. M v. HAMERSVELEt Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Maatschappelijk werk n. Een zaak, die verband houdt met het van hoger hand georganiseerde maatschappelijk werk in het alge meen en zeer sterk met het onderdeel daarvan, dat de subsidieverlening re gelt, is de subsidie ten behoeve van dorps- en wijkcentra en het buurt werk. Ook hier treft men politiek weer twee diometraal tegenover elkaar staande richtingen, wat verband houdt met de opvatingen over maat schappelijk werk in het algemeen, zoals wij dat in ons vorig artikel hebben uiteengezet. Dat wil zeggen:- - «rSJ-x aan de ene zijde aandrang op demi-1 kcden;. die n? d« c°nt"e"'e ,va" Ge"e,ve r,e,s!?" om de Du,tse eenhfld te nister om spoed te betrachten met een bevorderen heeft de Westduitse Bondsdag Vrijdagmiddag een verzoek aan defintieve regeling voor de subsi- i de Sowjet-Ulüe gericht, mede te werken aan de vereniging van Duitsland, riiërinv van deze arbeid san d„ mvWHet v"zoek werd neergelegd in een met onthouding der socialistische oppositie aanvaarde motie, waarin tevens de verwachting werd uitgespro ken, dat de Bondsregering ook in de toekomst alles zal blijven ondernemen om Duitslands hereniging in samenwerking met de regeringen van Frank rijk, Engeland en de Verenigde Staten te bewerkstelligen. RUSSISCHE EENHEID VERWORPEN diëring van deze arbeid aan de andere zijde de vrees, dat deze subsidiëring de „verzuiling" nog sterker in de hand zal werken en he talgemene, dat wil hier zeggen „neutrale", maat- ichappelijke werk zal schaden. Nu is deze heel zaak van buurt werk, dorps- en wijkcentra nog zeer onoverzichtelijk en juist omdat dit werk uit haar aard gedecentraliseerd is, vraagt het bovendien tijdrovende besprekingen, welke noodzakelijk zijn om in die kleine afgesloten centra in zicht in de zaken te krijgen. Daar komt dan nog weer bij, dat het Rijkssubsidie een aanvallend ka rakter draagt, omdat de primaire ver antwoordelijkheid bij de plaatselijke instanties moet worden gelaten en ook het particulier initiatief een be paald percentage moet bijdragen. Een der grootste moeilijkheden ligt hier met alle verschillen, die er al bestaan in de verschillende levens beschouwingen, welke in een plaats aanwezig zijn. Er zullen plaatsen zijn, waar slechts één buurt- of wijkcen trum exploitabel is en dan kan al leen die instelling als subsidiabel worden aangemerkt, waarvan het be stuur representatief is voor die le vensbeschouwelijke groep, die de gro te meerderheid uitmaakt van de lo cale samenleving, waarvoor dat cen trum, dat buurt- of wijkhuis in bedoeld. Wil dit echter voor subsidie in aan merking komen, dan geldt de voor waarde, dat de mogelijkheid moet openstaan, dat ook de minderheids groepen binnen redelijke grenzen van De Bondsdag sprak andermaal zijn overtuiging uit, dat de eenheid slechts door vrije verkiezingen en in over eenstemming met de nationale be langen van het Duitse volk en met de belangen der Europese veilig heid kan worden bereikt. De socialistische oppositie kreeg geen steun van de andere partijen voor een motie, waarin verklaard werd, dat Duitsland niet verenigd zal kunnen worden voordat de „Grote Vier" ervan hebben afgezien te trach ten een herenigd Duitsland in hun eigen militaire blok op te nemen. allen is gestorven? De schrijfster kiest geen partij in de geloofsstrijd en zij ziet die ook niet in zijn dogmatische kern, maar meer in de uiterlijkheid van de wederzijdse verkettering, van de toegepaste dwangmethoden en de fanatieke doordrijverij. Wanneer men dat in het oog houdt en de weinig principiële houding van de Katho lieke figuren door de vingers ziet, is „Het scharlaken wambuis" een te waarderen roman, goed in elkaar ge zet en uitnemend van stijl. De schrijf ster kent het vak door en door en weet de tragiek van het geval tref fend tot uitdrukking te brengen. Le- - - zers met voldoende onderscheidings- het centrum gebruik kunnen maken, i vermogen, die een kunstwerk naar De toevoeging „binnen^ redelijke waarde weten te schatten, ook al kun- grenzen" is hier medebepalend. Het is natuurlijk redelijk om ook andere groepen, die geen mogelijk heid hebben tot het stichten van eigen centrum, gebruik te laten maken van het centrum van een bepaalde groe pering, dat mede door de overheid uit de algemene kas is gefinancierd. Maar hier moet de uitzondering gel den, dat men een bepaalde levensbe schouwelijke groep niet mag dwingen een levensbeschouwing in haar huis toe te laten, die met haar eigen be ginselen vierkant in strijd is. Men moet zich maar eens indenken een bepaalde bijna geheel katholieke ge meenschap, waar toevalligerwijze ook een aantal getuigen van Jehova ge vestigd zouden zijn. De levensbe schouwelijke groep, welke de grote meerderheid uitmaakt van de locale samenleving zijn hier de katholieken en er is maar plaats voor één cen trum, dat ten behoeve van de ver schillende organisaties met steun van Rijk en gemeente is gebouwd. Het zou van de ene kant.van weinig me deburgerschap getuigen, indien het katholieke bestuur van zulk een cen trum, gevormd uit de verschillende katholieke verenigingen alle andere niet-katholieke verenigingen uit haar gebouw zou weren, maar men kan anderzijds van een pricipieel katho liek bestuur niet verlangen, dat zij bijvoorbeeld de Getuigen van Jehova ruimte zou afstaan voor het houden van haar bijeenkomsten. Wij willen er maar op wijzen, dat het beleid van dit maatschappelijk werk de grootste voorzichtigheid ver eist, er steken hier heel wat gevoe lige tenen zéér ver vooruit, waar op maar al te gauw is getrapt, wat nen zij met de houding van de ten tonele gevoerde personen niet in stemmen, zullen met geboeide aan dacht dit werk van Jo v. Ammers- Küller lezen. PEPERNOTEN NOTEN en daarom heeft Kroets- jef er juist dezer dagen een stel met kwistige hand rondgestrooid. Nu is Kroestsjef zeker geen Sinterklaas en met Zwarte Piet mogen we hem ook niet vergelijken; het is zelfs de vraag of deze eerste secretaris van de Rus sische communistische partij ooit van Sinterklaas of Zwarte Piet gehoord heeft. Maar pepernoten strooien kan hij uitmuntend. Hij is, zoals men weet, nu 0 weer aan het rondreizen in Birma tezamen met kame raad Boelganin. Hij is daar in een vreemde positie terechtgekomen, want de communistische partij is er ofJicieel verboden. Dat heeft hem evenwel niet verhinderd om een serie gepeperde opmerkingen te ma ken aan het adres van het Westen, waarover wij ons in deze tijd niet anders dan vrolijk kunnen maken. De Birmanen lieten hem o.a. de z.g. „gouden pagode" zien, een van de beroemdste bouwwerken van Ran goon, Hetgeen Kroestsjef de opmer king uitlokte: „De Britten noemen u „wilden", alhoewel de Birmese tem pels twee maal zo oud zijn als de En gelse kerken". Die zit, dacht hij. Maar hij werd er aan herinnerd, dat hij een zo over dadig versierde bouwwerk eigenlijk niet mooi mocht vinden, sinds in Mos een politieke storm kan veroorzaken, "iei ™°01 mocnt vmaen, smub m mu*- die dit belaneriike sociale werk od kou het parool is uitgegeven dat de architecten uiterst sober moeten bou- die dit belangrijke sociale werk op zich weinig ten goede zou komen. Deze heel zaak is nog in oubouw, in een ontwikkeling, v/elke men niet kan forceren zonder tot ongewenste gevolgen aanleiding te geven. Een ge leidelijke ontwikkeling is noodzake lijk en het allernoodzakelijkst is, dat vóór een volgende kabinetsformatie dienaangaande richtlijnen worden vastgesteld, welke de instemming hebben van de beide groepen, die nu in hun zienswijze nog tegenover elkander staan. Want dit werk kan alleen op normale en gezonde wijze uitgroeien, indien zij, die deze uit groei moeten bevorderen niet telkens door tegenstrijdige politieke inzich ten en instincten worden geremd en hen telkens weer opnieuw een stok •ua5to:jso3 iproM. uouaq ap uassnj De schildering van de toestanden in Genève onder het meedogenloze regiem van Calvijn is wel het meest in het oog springende aspect van deze roman. Zij is niet geschreven van uit een Katholiek gezichtspunt en de al gemene strekking is: waarom kunnen de mensen van verschillend geloof elkander niet verdragen en waarde ren? Waarom moeten zij elkaar ver ketteren. terwijl Christus toch liefde en vergiffenis predikte en voor ons jef. Hij redde er zich evenwel uit door te beweren: „Deze versieringen komen overeen met het doel, waarvoor de pagode werd gebouwd". Toen Kroestsjef daarop tegenover journalisten beweerde, dat Rusland het enige land was, dat het kolonialis me bestreed, vroeg een Amerikaanse correspondent hem wat er eigenliik in Oost-Duitsland geschiedde. ,.T"|i hoe staat het nu precies in Letland en Estland?" Kroestsjef is echter niet vóór één gaatje te vangen; hij antwoordde: „U weet niets van hetgeen in Oost- Duitsland geschiedt. U begrijpt de Oostduitsers niet, omdat u en uw col lega's betaalde slaven-schrijvers van het kapitalisme zijn. Indien u ook maar iets goeds over de Sowjet-Unie zou schrijven, zou u de hongerdood sterven, daar de kapitalistische pers uw berichten niet zou - willen op nemen". Van dit pepernootje kunnen wij slechts zeggen: „Wisten we maar iets goeds. Wij zouden het graag en gauw vertellen". Toch wel een leukerd, die Kroests- Daarentegen had de Bondsregering in de verklaring, waarmee zij het de bat opende, een opnemen van Duits land in het Atlantische blok de beste veiligheidsbijdrage genoemd. Ondanks deze tegenstelling der inzichten wer den in het debat alle scherpe kanten vermeden, klaarblijkelijk in de we derzijdse overtuiging, dat in de gege ven omstandigheden geen Duitser een deugdelijk en kanshebbend eenheids recept kan aanbieden. De spreker der Christelijke Democratische Unie, Kie- singer, verklaarde nadrukkelijk, dat in dit opzicht regering en oppositie met lege handen voor het volk moe ten treden. Zijn rede culmineerde in een beroep aan de sociaal-democra ten, daaruit de consequentie te trek ken en voortaan in de buitenlandse politiek met de regering samen te werken. Ollenhauer, de leider van de oppo sitie, vermeed alle scherpe replie ken. Hij wilde buiten alle twijfel stel len, dat voor zijn partij de Oostelijke voorstelling van een verenigd Duits land zonder enige aantrekkings kracht is. Niet alleen de socialisten, doch ook de liberalen die gaarne gelden als oppositie in de regeringsploeg wa ren uiterst matig en toonden weinig lust de bondskanselier nieuwe erger nis te bezorgen. Wanneer de liberalen ervoor pleitten, voortaan ook in recht streeks contact met de Sow jet-Unie over de procedure der hereniging te spreken, dan wilden zij daarmede de loyaliteit tegenover het Westen niet prijsgeven. Resolutie aanvaard De Bondsdag aanvaardde tenslotte bij handopsteken een resolutie, waar in een beroep op de regering wordt gedaan „alles in het werk te stellen om, in samenwerking met de regerin gen van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten, hereniging van Duitsland tot stand te brengen". Verkeer verlamd Uit verschillende landen in West- Europa komen berichten over dichte mist binnen. Zo lag het luchtverkeer naar en van Parijs, dat reeds drie weken ern stig belemmerd wordt door een sta king van het Franse grondpersoneel, Vrijdag geheel stil. Twaalf toestel len van de intercontinentale lijnen werden naar Tours gedirigeerd en de passagiers per autobus naar P#w rijs overgebracht. Ook het vliegvled bij Frankfort, de grootste luchthaven van West- Duitsland, was tengevolge van de mist onbruikbaar. Hetzelfde was het geval te Züridh. In West-Duitsland deed zich een ernstig verkeersongeval voor, dat aan drie personen het leven kostte en waarbij verscheidene anderen, onder wie de bekende Duitse pianist Wal- deel van de gewonden was van Britse en Amerikaanse nationaliteit. Bij Lanad, ten Zuid-Westen van Frankfort, botste in de mist een loco motief op een passagierstrein; ne gen personen werden hierbij gewond. In de omgeving van Darmstadt deed zidh een kettingbotsing voor, waarbij achttien auto's waren betrok ken. In België was het scheepvaartver keer op de Schelde geheel gestremd. De luahthaven bij Brussel kon nor maal worden gebruikt. In Oostenrijk werd 't wegverkeer in de Zuid-Oostelijke provincie Ka- rinthië door mist en ij zei ontwricht. Gedurende de Decembermaand tooit de Belgische hoofdstad zich voor de achtste maal in successie in het stralende kleed van duizenden lampjes, die de stad een waardige „tweede lichtstad" maken. De versieringen zijn dit jaar gebaseerd op de 125ste verjaardag van de Belgische onafhankelijkheid. De toestand in Marokko In Rabat is officieel bekendge maakt ,dat de Franse troepen bij ge vechten in het Rifgebergte in de maanden October en November 101 doden en 175 gewonden verloren heb ben. In het gebergte is een keten van permanente militaire posten in gericht, omdat de autoriteiten vre zen, dat het nog wel maanden duren zal voor de opstand der stammen be dwongen zal zijn. De Fransen gebruiken meer dan 150.000 man voor het openhouden van de hoofdwegen. De rebellen, die on der leiding staan van een voormalige Franse onder-officier, een zekere El Khaboesji, die in Indo-China bij de communistische opstandelingen ge vangen is geweest, hébben vele heu vels nabij de grens van Spaans Ma rokko in handen. Dagelijks doen zich langs het gehele, zeventig kilometer lange front tussen Sahar Soek en Saka gevechten voor. De grote wegen naar Tanoeate en Taza worden elke ochtend door een zwaar gewapende kolonne van het leger gezuiverd en 's avonds, als het donker wordt, voor alle verkeer gesloten. pen. Een autobus, waarmee achttien personen op weg waren van het vliegveld bij Frankfort naar Stutt gart, vanwaar hun vliegtuig zou ver trekken, slipte tengevolge van ijzel en reed tegen 'n brugpeiler. Het meren- Overeenstemming I de namiddag was de Indonesi sche zaagelastigde in Nederland, mr. Tn fle loon van de volgende week Kwee Djie Hoo, van Schiphol ver- Giesefang. verwondingen ophe- zu|ll,n dHe &donesische „Listers, die trokken met de resultaten van het aan de Nederlands-Indonesische con ferentie zullen deelnemen, in ons land aankomen. De beslissing daarover zal vandaag in Djakarta worden geno men. Deze ministers zijn: mr. Anak Agoeng Gde Agoeng van Buitenland se Zaken. prof. Soemitro van Finan ciën en de heer Kasimo van Econo mische Zaken. Dit deelde Vrijdagavond de speciale ambassadeur van Indonesië, mr. Oetoyo Ramdan, op ScGir,hoI die aanwezig was bij het vertrek van minister mr. Luns naar iNew York. Uit deze verklaring van mr. Ram Opperste Sowjet komt bijeen De Opperste Sowjet, het „parle ment" van de Sow jet-Unie, zal op 23 December bijeenkomen. Op de bijeenkomst van de Opper ste Sowjet worden meestal belangrij ke politieke verklaringen afgelegd. De laatste vergadering is gehouden op 4 Augustus, toen premies Boelga nin verslag uitbracht van de confe rentie in Genève. Nederlands-Indonesische voor-over leg, dat thans in grote lijnen als af gesloten kan worden beschouwd. Het woord is thans aan het Indo nesische kabinet, dat vermoedelijk Maandagmorgen, onmiddellijk na aankomst van mr. Kwee Dj ie Hoo, zal bijeenkomen om Ramlans rap port te bespreken. Frankrijk op 2 Januari ter stembus' De algemene verkiezingen in Frank rijk zullen op twee Januari worden lan kan worden afgeleid, dat bij het gehouden, aldus is meegedeeld na af thans geëindigde voor-overleg op alle punten overeenstemming is bereikt. Uit het feit, dat de Indonesische mi nisters naar ons land komen, blijkt, dat ook de standpunten wat betreft de plaats der ministerconferenties el kaar niet veel meer ontlopen. Eeuwenlang hebben de Marokkaanse vrouwen de hoofdsluier gedragen. De laatste tijd zijn er echter tekenen, die er op wijzen, dat er aan deze ge woonte wel eens een einde kom komen: voor het paleis van de sultan in Rabat heeft een groepje vrouwen van de Istiql^l op symbolische wijze de sluier afgedaan: deze combinatie-foto toont de dames voor en na de plechtigheid. van de Normaal worden de verkiezingen in Frankrijk gehouden op Zondag, doch in dit geval werd Maandag twee Ja nuari uitgekozen om te verhinderen, dat de kiezers op Nieuwsjaarsdag, een belangrijke feestdag in het Franse ge zin, ter stembus zouden moeten gaan. De vijf radicale ministers, die Don derdag hun ontslag aanboden, omdat zij het niet eens zijn met de Kamer ontbinding, woonden de kabinetsbij eenkomst niet bij. In een briefwisse ling met Faure, die hun had mee gedeeld, dat zy in functie moeten blij ven tot de verkiezingen, was men overeengekomen dat de betrokken ministers weliswaar in de regering zullen blijven, doch niet zullen deel nemen aan het behandelen van kwes ties betreffende het houden der ver kiezingen. In deze gevallen zullen andere ministers voor hen optreden. HOE wordt %et weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN. Vanavond in het uiterste Zuid- Oosten nog wat regen. Elders op klaringen en slechts enkele ver spreide buitjes. Matige langs de kust aanvankelijk nog krachtige Westelijke wiind. Wisselvallig weer Een uitgebreide depressie trok ten Zuiden van IJsland naar het zeege bied tussen IJsland en Noorwegen. Doordat een hogedrukgebied bij de Alpen nog in betekenis toenam, wer den de luchtdrukverschillen bij ons groter, waardoor de wind toenam en de mist, die zich Vrijdagavond op uitgebreide schaal vormde, werd ver dreven. Een frontale storing, die de Noordzee bereikte, naderde Zater dagochtend, vergezeld van regen, het Waddengebied. Na de frontpassage trekt een zwak ke rug van hoge luchtdruk over ons land, waardoor opklaringen zullen optreden en de wind afneemt. Boven de Oceaan komt vermoedelijk een nieuwe storing tot ontwikkeling, zo- d.at morgen de bewolking en de wind weer gaan toenemen. Tegen de avond kan de regenzone van deze storing het Westen van het land be reiken. In de temperatuurverschillen komt weinig verandering. 4 Dec. zon op 8.30, onder 16.33; maan op 22.42, onder 12.04. 5 Dec. zon op 8.32, onder 16.33; maan op onder 12.26. Hoogwaterstanden Zondag 4 Dec. v.m. 6.30 uur; n.m. 18.50 uur. Maandag 5 Dec. v.m. 7.20 uur; n.m. 19.45 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 10 C. STOCKHOLM regen 2 OSLO nevel 0 KOPENHAGEN geheel bew. ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE IOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME onbewolkt 4 motregen 9 regen 5 zwaar bew. 4 mist 4 mist 5 nevel 1 geheel bew. 13 nevej 2 mist 2 zwaar bew. 1 mist 2 mist 0 geheel bew. 5 mist 2 licht bew. 4 nevel 10 Korreltje De beste oorlog die men voert, als men zyn lusten snoert.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1