m U kunt niet alles weten Bisschop doet beroep op edelmoedigheid van geestelijkheid en gelovigen Bij ontploffing te Breda vier personen gedood Leids Schimmenspel m L Sj S met melk meer mans DZIZMZ fZuteed madeötaf, in uiiniaicMzctiaó Uit de keuken ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 DB LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 TEGEN WIL EN DANK BIJ „BREDA" In „Sancta Maria" richt de bis schop van Breda zich in de volgende bewoordingen tot geestelijkheid en gelovigen. De dagbladen hebben de verande ringen in de indeling van de Neder landse Kerkprovincie volledig mee gedeeld. De uitbreiding van ons Diocees is in vele opzichten zo ingrijpend, dat wij met gemengde gevoelens deze wij- zigingen hebben zien naderen en met gemengde gevoelens ze thans tot werkelijkheid zien worden. Van ingrijpende betekenis is het voor de bij ons diocees nieuw inge deelde gelovigen en vooral de pries ters, die zich tegen wil en dank in het diocees van Breda zien opgeno men. Van ingrijpende betekenis is het echter ook voor ons, die ons wel be wust zijn van de langdurige moei lijkheden, die deze indeling voor ons zal meebrengen. Men moet hier echter niet al te menselijk over oordelen en spreken. WOESTE MOTORDIEF STOORDE Terwijl de Utrechtse familie aan de Draaiweg gisteravond genoeglijk een potje pandoer speelde, leek het plot seling of het gehele huis in elkaar rolde en daar dit nooit gebeurd kon zijn door de gewaagde „misère ouvert", die juist geboden werd, ging men in de gang. kijken, wat de we reld half had doen vergaan. Daar ontwaarde men een nog na- knetterende motor, die de halve muur meegenomen had, maar hoe men ook zocht, nergens was het geringste spoortje van een berijder te vinden. De politie, die spoedig ter plaatse was, hoorde van omstanders, dat vlak voor de enorme klap een motorrijder met een vaart van minstens 80 kilo meter de Van der Mondestraat was uitgereden en bij het nemen van de bocht bij de Draaiweg de macht over zijn stuur verloren had. In de duis ternis had hij kennelijk weten te ont vluchten, maar niemand had het ge zien. Toen de politie het motorvoertuig goed bekeek, bleek het een gestolen voertuig te zijn, dat eerder op de avond uit een der tuintjes aan de Vijverlaan te Zeist ontvreemd was. Van de woesteling ontbreekt nog ieder spoor. Het is immers van grote, zelfs boven natuurlijke betekenis, als men be schouwt door wie en waarom deze veranderingen worden gewild en doorgevoerd. Het „sentire cum Ecclesia" is hier wel op zijn plaats. Wij durven vertrouwen, dat men zich geleidelijk zal inleven in deze door de H. Kerk gewilde nieuwe een heid van Diocees, en dat allen zich met edelmoedigheid zullen aaneen sluiten rondom de bisschop, die voor priesters en gelovigen Christus zelf vertegenwoordigt. VERLAGING GEWICHTSGRENS BACONVARKENS. Het bedrijfschap voor vee en vlees heeft met het oog op de beperkte le veringsmogelijkheden van bacon rond de jaarwisseling besloten de ge- wichtsgrenzen voor baconvakens te vernauwen. Met ingang van 5 December kun nen slechts varkens van 63 tot en met 70 kg. koud geslacht gewicht voor de baconbereiding worden bestemd. De geldende prijstoeslagen bij het slachten van niet voor de baconbe reiding bestemde varkens blijven on gewijzigd.. Donderdagmiddag is het 4-jarig zoontje van de familie De Bruyn op de Wakkererendijk te Eemnes van een stilstaande vraohtauto gevallen, waarop het aan het spelen was. Het kind kwam met het hoofd op een stuk ijzer teredht en is in bewuste loze toestand naar een ziekenhuis in Hilversum vervoerd, waar het des avonds is overleden. MGR. ALFRINK VOOR DE TELEVISIE Zondagavond 8 uur geeft de KRO c-en directe uitzending van de plech tige inbezitneming van de aartsbis schoppelijke troon door mrg. d.r B. J. Alfrink in de kathedrale kerk te Utrecht. Van deze plechtigheid wordt een TV-film gemaakt, die de KRO in zijn TV-uitzending van 8 December op het scherm zal brengen. ZES MAANDEN VOOR CAFéRUZIE. Zes maanden gevangenisstraf legde de Haagse rechtbank op aan een 32 jarige woonwagenbewoner uit Alphen aan den Rijn. Tegen hem was twee jaar geëist. Op 22 October had hij na een ruzie in een café te Alphen aan den Rijn een mede-woon wagenbewo ner zodanig met een kruissleutel ge slagen, dat deze enkele gebroken rib ben een een longblessure kreeg. Vier personen werden gedood, toen zich Vrijdagmiddag om drie uur in de zgn. spoelke\der van het gem. vervoer bedrijf te Breda een ernstige ontplof fing voordeed. De kelder en een- deel van de aangrenzende cantine werden totaal vernield. De ontploffing deed zich voor toen men bezig was met de voorbereidin gen voor een cabaretavond, die van avond gehouden zou worden. Een aantal mannen was bezig het toneel voor deze voorstelling in te richten. Onmiddellijk werden gedood: de 39-jarige P. Heeremans, technisch hoofdambtenaar, vader van 5 kinde ren; de 41-jarige J. van Eijkeren, op zichter eerste klas, vader van 3 kin deren en de 52-jarige K. Poppelaars, carrosseriemaker. Later is overleden de zwaar gewonde 31-jarige A. van Mattijsen, vader van 3 kinderen. Ontsnapt. Enige zijn aan de ramp ontsnapt, o.a. een werkman, die even weg was om een paar gordijnen te halen om het toneel aan te kleden en o.a. ook de baas van de cantine, die in de keuken van de cantine bezig was met kofjes wassen. Hij werd door de brokstukken van de ravage getroffen, maar bleef vrijwel ongedeerd. Een van de werklieden heeft nog een shock opgeloken. Een dame uit de omgeving, getroffen door een glas scherf, kreeg een slagaderlijke bloe ding. Eerste hulp werd geboden door mensen van het gemeentelijk ver voerbedrijf. Politie en brandweer wa ren spoedig aanwezig. Op het terrein van de ramp waren tal van autori teiten aanwezig, o.a. de burgemeester van Breda, mr. dr. C. Kortmann. Over de oorzaak tastte men Vrijdag nog volkomen in het duister. Het on derzoek was in volle gang. OP 11 DECEMBER 1944 werd de Stationsweg en onmiddel lijke omgeving getroffen door een bombardement. Een van de voor een V 2-trein bestemde bom men vernielde hierbij een ge deelte van het museum van Vol kenkunde. Enkele dagen lang konden de Leidenaren, die de omgeving van het station durf den te betreden in de openge scheurde vleugel van het gebouw enkele van de voorwepen zien welke ramp overleefd hadden. In de naoorlogse jaren werd de ruïne afgebroken en een her- denkingskruis op de plaats gezet, waar vToeger het gebouw zich aan de voorbijganger opdrong. Een begroeiiing verhulde de ver minking en drong het overige deel van het gebouw verder van de samenleving. Voor de meeste Leidenaars is het Volkenkundig museum een nooit betreden en onbegrepen stukje Leiden gewor den, dat zich achter hekken en plantsoenen in retraite terugge trokken heeft. Zij zijn onbekend met de grote schatten, die in dit gebouw op een zeer fraaie en aanlokkelijke wijze zijn uitge stald en tot de schoonste ter we reld behoren. Het gebouw is niet altijd een door Leidenaars zo goed als niet betreden gebied geweest. Voor 1937 was in het complex het Aca demisch Ziekenhuis gevestigd en leidde de verzameling een no- madebestaan in de universiteits- wijk van Leiden. IN 1830 VOERDE JHIR. VON SBüJBOLD van hettoenmalige KNIL een expeditie naar Japan uit, waarvan hij traditiegetrouw niet met lege handen terugkwam. In zijn bagage bevonden zich een dikke 40000 kunstvoorwer pen, die hij met zeer veel smaak uitgekozen had. Hij bracht de verzameling naar Nederland en trachtte haar de plaats te geven die haar toekwam. Het Neder landse volk had het in die tijd echter veel te druk met de keel te schrappen en de grootindustrie voor te bereiden en verleende niet de geringste medewerking. Von Seebold kreeg geen museum stuk aan de grond en stak zich diep in de schuld om zijn collec tie een onderdak te kunnen ge ven. Ten einde raad klopte hij bij koning Willem I aan, die zich reeds eerder voor buitenlandse kunst geïnteresseerd had en vroeg een blijvend onderdak voor de verzameling. De koning wees hem het kabinet der Zeldzaam heden op het Binenhof aan om s I 'fZ i,;fC* Enkele poppen van een Chinese marionettenspel. Dit Chinese beeld troont in een van de zalen van het museum. zijn verzameling een plaatsje te geven. Toen dit echter gebeurd was, kraakte de zolders van de beelden en moest men zich met een bulldozer een weg door de rommel banen. Ondanks dat op deze manier niemand iets aan de verzameling had, werd Den Haag opeens geweldig trots op Seebold en deed later alle moeite de Ja panse collectie in Den Haag te houden. De KNIL-man was echter in middels naar Leiden verhuisd, waar hij aan het Rapenburg een kolossaal pand betrok. f\E BENEDENVERDIEPING i-' van het huis, waar nu het kantongerecht gevestigd is, ver huurde hij aan studenten en op de bovenste étages plaatste hij zijn schatten. Lang duurde dit verblijf niet want nog geen twintig jaar later hadden ver schillende Leidse huizen onder het gewicht van de collectie ge kraakt. Achtereenvolgens werden Paardesteeg, Breestaat, Hoge- woerd en Herengracht een cen trum van Japanse cultuur. In middels met vele voorwerpen uitgebreid kwam de verzameling weer op het Rapenburg terecht. Het huis waarin de schatten werden opgesteld was echter zo'n doolhof dat koningin-moeder Em ma en koningin Wilhelmina bij een bezoek aan Leiden in het ge bouw verdwaald raakten. Het was tenslotte aan een ijverige journalist te danken, dat de vor stelijke personen weer op het rechte pad terecht kwamen. In 1937 kon de uitgebreide ver zameling, die door heel Leiden verspreid was, in het grote ge bouw aan de Steenstraat ver enigd worden. •7f\r\ ?J \v\ 4fL De tv/eed, die al een paar sei zoenen lang een modestof is, blijkt in de wintercollecties niet te hebben ingeboet, doch neemt een grotere plaats in dan ooit tevoren. De mode brengt heel strakke, rechte robes manteaux met geen ander ornament dan een klassie ke kraag met revers of een strak-, ke patte met knoop aan de hals. Het fantasie-element, dat in deze coupe zo kennelijk afwezig is, wordt aangevuld door de stof: tweed. Zonder jasje of mantel kunnen deze japonnen tot laat in de herfst op straat worden ge dragen met een enorme stola van hetzelfde materiaal om de schou ders tegen de kou te beschermen. Bij Christian pior gaat een van die japonen in zwart met witte tweed vergezeld van een korte bolero met grote revers van ot terbont. Een andere, van dezelf de smalle, langgerekte lijn, wordt gecombineerd met een stevige comfortabele driekwartmantel. Ook dit ensemble is van zwart met witte tweed gemaakt. Zwart met wit is trouwens de kleuren harmonie, die op het ogenblik het meest voor tweed wordt ge bruikt. Jean Patou gebruikt dit Petroleumkachels (niet de z.g. oliestookhaarden) geven een vochtige warmte. Verschroomde artikelen zullen daarom spoedig gaan roesteil. Ook matrassen worden vochtig, vooral aan de onderkant. Met „au bain marie" verwarm de spiritus of alcohol kan men ball-point vlekken verwijderen. Alleen dan als uw woning schromelijk door de schuld van de verhuurder is verwaarloosd, heeft het zin te proberen de 5 huurverhoging ongedaan te ma ken. Op het gemeentesecretarie kunt u de desbetreffende formu lieren bekomen. Er zijn rooktabletten in de han del, waarmede men motten vrij afdoende kan bestrijden. Bij dro gisten en aptohekers zijn ze ver krijgbaar. Zilveren kettingen, eventueel Balenciaga brengt er een van volstrekt klassieke lijn, afgezet met zwart en iets korter dan de japon, welke recht is en als enige garnering van voren twee zakken op heuphoogte heeft. Ook dit ensemble is van zwart met witte tweed gemaakt. Bij dit huis, dat ook veel lichtgetinte tweedsoor ten brengt, vinden we de zwart met witte tweed toegepast in tal rijke tailleurs met zeer korte jas jes en wat vierkanter schouders dan het vorige seizoen. Eén model ziet er van voren uit als een japon en op de rug als een tailleur. Bij de tekeningen: Balenciaga: Een cape van zwart met witte tweed van 7/8 lengte, afgezet met een z war ie rand, wordtgedragen over een hele maal rechte japon met nauwelijks aangegeven taille en geen andere garnering dan een paar opgezette zakken aan de voorkant. Balmain: combineert een zeer hooggesloten tweed japon, waar van de schuine knoopsluiting op de rug is geplaatst, met een per- sianer jasje, dat met dezelfde tweed is gevoerd. Lanvin (Castillo): laat een kraagloze tweedmantel dragen onder de persianer kraag van de zwart-witte tweed tailleur. materiaal voor twee bijzonder geslaagde ensembles; het ene be» staat uit een lange jas met twee rijen knopen en een grote kraag van otter, gedragen over een hoog gesloten japon van vis graat-tweed, de andere uit een driekwart jas met klassieke kraag en revers, gecombineerd met een japon met V-hals, afge zet met een bescheiden zwart satijnen randje. Bij het laatste ensemble overheerst het zwart in de gebruikte tweed. Balenciaga brengt een zwart met witte tweedjapon in wikkel model, de sluiting zit opzij en bestaat uit twee knopen: één he lemaal van boven, en één op heuphoogte. Bij Balmain is de typische tweedjapon eveneens zwart met wit; er wordt een persianer jasje bij gedragen, dat gevoerd is met het tweed van de japon. Genevieve Fath heeft een voor keur voor vrouwelijke lijnen: bij haar krijgt een japon van diago naal geweven zwart met witte tweed geen strenge klassieke kraag, doch een mooi gedrapeer de hals. Met dit seizoen is de cape weer op het modetoneel verschenen. die waarin rijnkiezeltjes, kan men reinigen met een gewoon sopje (lauw warm). Fluwelen stoffen kunnen be handeld worden als wollen stof fen, zij mogen niet gewreven of geknepen worden, ook niet tus sen v/eken, wassen of spoelen in. Nieuwe theedoeken zet men een nacht in water waarin am monia is opgelost Ze drogen daarna veel beter af. Kijk voor de vorst zijn intrede doet al uw waterkranen goed na en zorg voor goede afsluit- en aftapmogelijkheden. Verstopte worstjes. Een blikje knakworstjes (klaar voor gebruik), zeer dunne sneed- jes witbrood, evenveel plakjes jonge kaas van gelijk formaat, sticks, boter (mosterd). Be'eg elk sneedje brood, zon der korst, met een plakje kaas, smeer hier eventueel iets mos terd op. Leg nu schuin in het midden van de kazs een borrel- worstje en vouw de twee over blijvende punten van het brood erover heen en steek deze zo nodig vast met een houten st'ck. Bak nu de rolletjes in een koe- kepan in boter zodat het brood aan de buitenkant mooi goud bruin van kleur wordt. Warm serveren. Havermoutpap met cacao. 1 Liter melk, 60 gr. havermout, 25 gr. cacao, 25 gr. suiker, zout. Van melk, havermout en zout een papje koken. De cacao droog mengen met de suiker, aanroe ren met wat pap of melk en nu door de pap roeren. De pap nog even laten doorkoken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12