Liberalen en Christelijk-historischen achlen uitbreiding van aantal Kamerleden voorbarig Proeven met plastic voor uitvoering Delta-plan Wil A.R. Partij Gerbrandy niet meer in de Kamer? St. Rafael heeft bezwaar tegen eenzijdige pensioenaanpassing Mogelijkheid van overleg met Djakarta onderzocht Sttin&es, OJcattlx kieeg. een eigen udag WOFNSUAG 30 NOVEMBER 1955 DE l.KTDRE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Grondswetswijziging weer aanhangig De Tweede Kamer heeft gisteren niet voorgedaan. Het enige is, dat de behandeld het voorstel tot grondwets- wenselijkheid van een uitbreiding nu wijziging, waarbij het aantal leden nog sterker is. der Tweede Kamer wordt gebracht De Kamer kan de wetgevende ar- op 150 en dat van de Eerste Kamer beid bijna niet bijhouden. Ook het °P 75. internationale werk neemt een deel De heer TILANUS had namens de van de Kamer steeds in beslag. Se- Chr. Hist, fractie een amendement dert 1887 is er bovendien geen reke- ingediend, waarin deze voorstelt de ning gehouden met de uitbreiding van Tweede Kamer niet uit te breiden de bevolking. Met andere landen ver tot 150 leden maar tot 125 en de geleken is dit nog een bescheiden Eerste Kamer niet tot 75 leden maar. voorsteL tot 63. Dit amendement hield dus het bijna rekenkundige midden tussen B« handhaving van twintig namen het regeringsvoorstel en de bestaande °P de candidatenlijsten is het volgens toestand. prof' Beel zeer ^el m°gellJk vo1* v doende candidaten te leveren voor De heer OUD (V.V.D.) had nog een een Kamer Van 150 leden. Nadat het ander voorstel. Spr. zag op tegen de volgend jaar de nieuw gekozen Sta- grote sprong van honderd tot 160 en ten-Generaal deze grondwetswijziging de vooriceur aan etappe-gewijze jn tweede lezing, dus bij voorbeeld uitbreiding: wel m principe de maxi ma van 150 en 75 stellen, maar het volgend jaar niet verder gaan dan tot 120 en 60 en dan het tijdstip voor een verdergaande uitbreiding vast stellen bij een afzonderlijke wet. Maar zijn voornaamste bezwaren gingen toch tegen het herhaalde wij zigen van de grondwet ter gelegen heid van iedere periodieke verkiezing van de volksvertegenwoordiging, zo als dit na de oorlog bijkans gewoonte is geworden. De heer BRUINS SILOT (A.R.) meende ook, dat men de grondwet niet aan de lopende band moet op kalefateren. Hij verklaarde zich voor de voorgestelde uitbreiding van de kamers. Ook de heer BURGER (P.v.dA.) toonde zich voorstander. Het amende ment van de heer Tilanus wees hij af, evenals de suggestie van prof. Oud. Nadat de communisten zich voor de uitbreiding hadden uitgelaten wees de heer ROMIME (KVP) op een lacune in het aanvullende artikel, dat can didatenlijsten van dertig leden toe laat. Is het niet noodzakelijk, zo vroeg >V' d® regering, om reeds voor de -erkiézingen van 1956 lijsten van 30 namen toe te laten, daar men zich dan reeds zal instellen op een Kamer van 150 leden. in de herfst van 1956, zal hebben aanvaard, zal twee maanden nadien het Centraal Stembureau 50 nieuwe leden voor de Tweede Kamer en 25 voor de Eerste Kamer benoemd ver klaren. Daarmee zal dan de uitbrei ding tot stand zijn gekomen. Inder daad zullen de candidatenlijsten eerst voor de verkiezingen van 1960 hierbij 30 namen mogen bevatten. De suggestie van de heer Oud wees de bewindsman af, evenals het amen- dement-Tilanus. Prof. Romme diende tenslotte toch een amendement in om de uitbreiding van de candidatenlijsten los te maken van de grondwetswijziging en afzon derlijk om de kieswet te regelen. Daarna werd de beraadslaging ge schorst. Koningin Juliana stelt Lek-Duinvjaterleiding in gebruik Minister Beel verdedigt. Eerbied voor de grondwet blijkt juist uit de veranderingen van na de oorlog, daar anders telkens ongrond wettigheden zouden zijn voorgeko men, aldus minister Beel. Bijzondere nieuwigheden hebben zich na 1952 Commissaris Klijzing onbepaald ziekteverlof VOORRAAD RIJSHOUT IS ONVOLDOENDE Omdat het wel zeker is, dat er niet in deze zee-arm juist eerder lager voldoende rijshout beschikbaar zal dan hoger zal zijn bij een stormvloed. zijn voor de uitvoering van het Delta plan, worden proeven genomen met andere constructies van bodemverde. diging, zoals het leggen van een plastic vlies op de bodem, dat wordt verzwaard met steen en zinkstukken van rietplaten. De directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir. A. G. Maris, zei dit Maandagavond in een lezing over het Deltaplan, voor het gezelschap „Prac- tische studie" te Delft. De uiterwaar den van de Maas zullen de benodigde hoeveelheden klei voor Deltawerken grotendeels moeten leveren. Daarmee zal dan worden bereikt, dat de gron den langs deze rivier worden verbe terd. Door uitvoering van de werken zal ifi Zeeland een landaanwinning van 10.000 tot 15.000 ha. ontstaan. De Zeeuwse eilanden zullen volgens ir. Maris aantrekkelijker worden voor vacantiegangers, mede omdat er on gekende mogelijkheden voor de zeil- sport zullen komen. Vrees van Belgen. Over de vrees van de Belgen, dat na afsluiting van de zeegaten bij een eventuele stormvloed de toevoer van v/ater door de Westerschelde aanzien, lijk groter zal zijn, zei de heer Maris, dat volgens berekeningen van Ne derlandse deskundigen het waterpeil Kiaswetswijziging van de agenda Commissaris F. J. Klijzing van de Haagse politie heeft voor onbepaal de tijd ziekteverlof gevraagd. Sinds veertien dagen is hij al afwezig. Dit verlof staat in verband met in- De commissie van rapporteurs terne moeilijkheden, die bij de Haag-1 wenst overleg met minister prof. se politie ontstaan zijn. De hoofd-dr. L. J. M. Beel over het wetsont- I werP tot wijziging der kieswet, zo- dat dit wetsontwerp van de agenda naar mogelijke beleidsfouten van de commisaris ter hand genomen. In een persconferentie heeft de hoofdcommissaris gezegd, dat com missaris Klijzing inderdaad beleids fouten heeft gemaakt; van straf waardige feiten was echter geen sprake. Over de aard van de fouten werden geen mededelingen gedaan. HOUTRUST WORDT UITGEBREID is afgevoerd. In de Tweede Kamer zijn, mede door de reacties in het land, ernstige bezwaren gerezen tegen het verplaat sen van de stemmingsdag van Woens dag op Vrijdag en een amendement schijnt in ernstige overweging te zijn, om dit deêl van het voorstel tot kies wetswijziging te laten vervallen. Van daar de poging, om de bewindsman alsnog tot andere gedachten te bren- De Haagse gemeenteraad aanvaard- gen Voor de uitvoering van het Delta plan, waarvoor het wetsontwerp zoals men weet bij de Tweede Kamer is in gediend, is een speciale Deltadienst in yoorbereiding, die zal jessorteren on der Rijkswaterstaat. De aanleg van een werkhaven te Hellevoetsluis is reeds in voorbereiding, maar er zal nog wel twee of drie jaar verstrijken, voor met de grote werken kan wor den begonnen, aldus ir. Maris. De 71-jarige prof. Gerbrandy komt niet voor op de aanbevelingslijst, die het Centraal Comité van de Anti-Re- volutionnaire Partij gepubliceerd heeft van candidaten voor de ko mende Kamerverkiezingen. Hoewel men in A.R.-kringen wijst op de hoge leeftijd van deze politicus, heeft prof. Gerbrandy onlangs zelf nog verklaard, dat hij géén bezwaar koestert tegen een nieuwe candidaat- stelling. De oorzaak van dit niet candidaat- stellen moet daarom meer gezocht worden in de politiek van de heer Gerbrandy, die zich dikwijls bitter weinig aan de partij-discipline stoort, hetgeen wel zeer duidelijk tot uiting is gekomen bij de Kamerzitting die in Mei j.l. de kabinetscrisis veroor zaakte. Daar enkele groepen prof. Ger brandy echter toch op de candida- tenlijst geplaatst hebben, is het niet uitgesloten, dat de politicus, ondanks net negatieve advies van het Cen trale Comité, toch gekozen zal wor den. Koningin in Bergambacht h "T Door een druk op de knop in het filtergebouw heeft de koningin gis termiddag te Bergambacht de Haag se Lek-duinwaterleiding in bedrijf Het plaatsje aan de Lek was met honderden vlaggen versierd, het was de eerste maal dat de koning Bergam bacht met een bezoek vereerde. Onder de genodigden was het vol- gemeentebestuur van Den De burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, wees. er op, dat bijna 1/10 deel van de Neder landse bevolking bij deze waterleiding is betrokken. Na het indrukken van de knop stroomde het water van de( Lek door de 46 lange leidingen naar de Sche- veningse duinen. Aldus wordt Den Haag van een be langrijke drinkwaterreserve voor zien. Onderling overleg eerste voorwaarde Op het Dinsdag te Utrecht voortge zette congres van de Nederlandse Ka tholieke Bond van vervoerspersoneel St.-Rafaël heeft men zich beraden over de aanstaande algemene ouder- domsuitkcring en eventuele aanpas sing aan de bestaande pensioenvoor zieningen. Na langdurig discussies werd een resolutie aangenomen, waarin een overgangsbepaling of be perkende bepaling niet werd toege juicht. Het congres maakte er ernstig be zwaar tegen, dat bij het huidige, Koningin kijkt door een microscoop. Vorstelijke naaimachine voor vluchtelingen-kamp Gistermiddag heeft H. K. H. Prinses Beatrix op paleis Soestdijk een uiterst moderne, met alle mogelijkheden toe geruste electrische naaimachine over gedragen aan de opvangcentra in de Peel, v/aar onlangs 35 gezinnen uit de vluchtelingenkampen in Oosten rijk en Italië zijn ondergebracht en tijdelijk zullen verblijven. De kost bare machine werd prinses Beatrix door een Nederlands bedrijf, dat niet genoemd wenst te worden, aangebo den. Namens de gezinen nam mejuf frouw Van Hoogevest, maatschappe lijk werkster, de machine in ont vangst. korting op de pensioenen der bestaan de pensioenvoorzieningen in verhou ding staat tot het aantal jaren, waar voor pensioen is of zal worden toe- gekend. Er dient bovendien de moge wetsontwerp de werkgever eenzijdig I lijkheid te bestaan, dat aan alg ouder- de bevoegdheid heeft tot aanpassing I domspensioen aangepast pensioen van door hem gedane pensioentoe- meer kan worden genoten dan vol- zeggingen. gens jn (je huidige pensioenvoor- komsten niet zullen worden gekort. Indien er toch tot aanpassing over gegaan zou moeten worden, dan die nen de hiervoor noodzakelijke wijzi gingen in de bestaande pensioen fondsreglementen in gemeen overleg tussen werkgevers- en de erkende werknemersorganisaties tot stand te worden gebracht. Dit geldt ook voor de te dezer zake noodzakelijke wijzigingen in de pen sioenwetten 1929 en 1925. Bij dit over- leg zou de eventuele aanpassing zo-1 de"nam7ujk ee^andeïe motie in, lui- danig dienen te geschieden, dat de «jende De 5 Mei-viering In de Tweede Kamer is nog niet gestemd over de motie-Scheps inzake de viering van de bevrijdingsdag. De heer KOERSEN (K.V.P.) dien- „De Kamer van oordeel, dat de vie ring van de vijfde Mei ieder jaar als nationale feestdag dient te worden bevorderd; dat daartoe zoveel mogelijk het stilstaan van de arbeid van personeel in overheidsdienst zal worden ver eist, Naar het oordeel van St.-Rafaël j ziënixi^en CCTeÊëldè°~nénsïóenï Vok nc^^t ,^e regering uit zodanige valt er moeilijk een rechtsgrond aan| wanne°er dit een maximumpensioen maatr®6elen. te. nemen, dat zowel te geven, waarom de loon- en salaris-1 bedraagt. De toe te passen korting op trekkenden op de hun rechtens toe- de pensioen zal niet eerder mogen in komende pensioenuitkomsten wel, en j gaan dan bij het bereiken van de vijf de andere staatsburgers op hun in- Bhner.':art conferentie de Maandagmiddag een voorstel van B. en W., dat de Haagse stichting voor liohamelijke opvoeding' 75.000 te leen zou krijgen, zodat deze stichting op haar beurt dit bedrag zou kunnen uitlenen aan de voetbalvereniging HBS. eMt deze 75.000 zal de acco- modatie van de sportvelden bij Hout- rust worden verbeterd. Er komen, nu 5.0000 plaatsen bij, zodat er dan plaats zal zijn voor 25.000 toeschouwers. SPOORWEG-ONGEVALLENRAAD GOEDGEKEURD. De Tweede Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp tot instelling van een Spoorweg-ongevallenraad zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Alleen de liberale fractie wenste geacht te worden te hebben tegengestemd. Enige tijd geleden heeft Djakarta een conferentie aangevraagd met Nederland over de wederzijdse be trekkingen. Alvorens daartoe te be sluiten zijn in Den Haag voorbespre kingen gehouden met mr. Utoyo Ra- melan, die daartoe uit Indonesië was overgekomen. Dit vooroverleg ii thans zover gevorderd, dat een rap port naar Djakarta is gezonden, waarop men nu het antwoord van de Indonesische regering afwacht. Daarvan zal het afhangen, of men tot het gewenste ministeriële overleg kan overgaan. Bij koninklijk besluit is een ondersche^dingsvlag voor H.K.H. prinses Beatrix vastgesteld De viae is lang werpig van vorm en oranje jvan kieur ^e' staand vier.rmig kruis i, van na^us bLuw Het mediiilon i^tet midden is oranj» en J0™»ijk wapen geplaatst Het schild wordt gedekt met de koninklijke kroon. In het bovenste vlak roents Devi „at zich een lachthoorn van azuur beslagen met zilver (nranie) in let onderste vlak ünks it een roos van 8:eel geplaatst, die geknopt en gepunt goud S Oippe) 1 Inmiddels wordt van Indonesische zijde in Den Haag niet verheeld, dat er nog verschillende moeilijkheden uit de weg dienen te worden ge ruimd, voordat de eigenlijke confe rentie zal kunnen beginnen. Het wordt dan ook practisch vrijwel niet mogelijk geacht, dat zoals is ge suggereerd een Indonesische mi nisteriële delegatie reeds binnen en kele dagen uit Djakarta zal kunnen vertrekken. Inmiddels blijft het Indonesische standpunt, dat deze conferentie dient te beginnen, voordat de kwestie Nieuw-Guinea opnieuw in de Ver enigde Naties ter sprake komt. Zoals bekend zal dit waarschijnlijk in de tweede helft van de volgende week zijn. Ook schijnt nog geen overeen stemming te zijn bereikt over de plaats, waar een eventuele confe rentie zal worden gehouden. Van Nederlandse zijde zou men vooral op practische overwegingen bezwa ren blijven koesteren tegen de Indo nesische wens in een plaats buiten Nederland en Indonesië samen te ko men. Ondanks deze vraagpunten wordt het in Den Haag van Nederlandse zijde mogelijk geacht, dat de minis teriële conferentie tussen Nederland en Indonesië reeds spoedig zal kun nen aanvangen, indien beide rege ringen hiermee in principe kunnen instemmen. Naar het zich laat aanzien, zal de kwestie Nieuw-Guinea vrijwel tege lijkertijd of kort na het begin van de eventuele ministeriële conferen tie door de Verenigde Naties in be handeling worden genomen. Het is dan te verwachten, dat minister Luns niet in Nederland zal zijn en in New York de behandeling van deze kwestie door de V.N. zal bij wonen. De eventuele afwezigheid van minister Luns schijnt echter aldus vernemen wij voor Neder land geen onoverkomelijk bezwaar te zijn om met de conferentie te be ginnen. Uit de aard van de te ver wachten besprekingen kan worden afgeleid, dat van Nederlandse zijde nog twee ministers, nl de heer van waardige herdenking als algemene viering mogelijk zullen zijn." Deze motie, welke een iets wijder strekking heeft dan de motie-Scheps (welke geen genade kon vinden bij minister Drees), heeft meer kans van slagen. Er wordt heden over gestemd. en zestigjarige leeftijd. Op de pen sioenen, verleend vóór het betreffen de pensioenfonds dient compensatie te worden betaald. De reeds verleende pensioenen zullen moeten worden op getrokken aan het peil van de pen sioenen, verleend rond de datum van invoering der wet op de algemene ouderdomsverzekering. De pensioenregelingen, waarin de bepaling voorkomt, dat uitkering krachtens sociale verzekeringswetten van het pensioen worden afgetrok ken, dienen, voor wat betreft de al gemene ouderdomsverzekering zoda nig te worden gewijzigd, dat het al gemeen ouderdomspensioen daarvan wordt uitgezonderd. Veertig jaar katholieke werkgevers De algemene katholieke werkge versvereniging houdt van laag en - morgen een bijeenkomst in de Stads-1 dienstregeling-1956 de eerste klasse schouwburg te Arnhem ter viering verdwijnen. van haar veertigjarig bestaan. De Besloten werd voorts alleen de der. vergadering is vanmiddag geopend de-klasserijtuigen met beklede zittin- door de algemeen voorzitter, de heergen v°or internationale treinen ter L. A. J. M. van Heijst. I beschikking te stellen met acht zit plaatsen per compartiment. In de Hij legde er de nadruk op, dat de tweede klasse zal men in de naaste A. K. W. V. als standsorganisotie de toekomst met zes personen per coupé komen te zitten. Tengevolge van deze maatregel zul len enkele spoorwegmaatschappijen hun tweede-klassetarief met een frac tie moeten verhogen; op totale reis- sommen zal dit bedrag echter weinig uitmaken. MOTIE VACANTIE-TOESLAG VERWORPEN. De Tweede Kamer heeft Dinsdag middag met 49 tegen 32 stemmen een motie van de socialist Blom ver worpen, waarin van de regering ver lang werd, dat zij nu reeds zou be sluiten de rijksambtenaren twee per cent meer vacantie-toeslag te geven. Communisten en socialisten stem den voor. INTERNATIONALE TREINEN ZONDER EERSTE KLASSE. Uit vrijwel alle internationale trei. nen zal met ingang van de zomer- leden wil helpen zich gezamenlijk te bezinnen op de wijze, waarop zij hun plichten als werkgever menen te moeten vervullen, om studie te ma ken van de vele vraagstukken welke zij door hun dagelijkse beslissingen mede beïnvloeden. De A.K.W.V. van thans, met haar bijna 1800 individuele leden, en het katholiek verbond met zijn ruim 50 aansluitingen van werkgeversvakver enigingen, zijn volgens spr. gewor den tot een onmisbaar element in het nationale geheel. Na hem sprak. dr. H. M. Fortmann over „De jeugd in het bedrijf". Spreker noemde o.m. als wens het verschuiven van het arbeidsbegin en verlenging van de leerplicht, contact tussen bedrijf en ouders der jeugdi gen, part-time onderwijs en naast vak scholing gelegenheid tot levensbe schouwelijke vorming. DRIE BEDRIJFSCHAPPEN GEÏNSTALLEERD. In het gebouw van de Sociaal-Eco nomische Raad zijn Dinsdagmiddag Twee doden door „kolendamp" In de nacht van Maandag op Dins dag zijn in een bedrijfje in Amster dam-Zuid een 18-jarige jongen en een 25-jarig meisje door gasverstikking om het leven gekomen. Beiden bevonden zich in een keu kentje, waar boven een gasvlam een omgekeerd blik was neergezet, waar in enkele gaten waren aangebracht. Het blik moest dienen als verwar ming, maar door gebrekkige zuurstof, toevoer ontsnapte koolmonoxyde, dat de beide mensen bedwelmde. Om 2 uur 's nachts werd de poli- gewaarschuwd door de moeder P.r°LZiilstIÏV dir.®ct bÜ drie nieuwe bedrijfschappen gëïn- van de jongen. Ze was ongerust ge- het overleg betrokken zullen zijn, zo- v... r jis— i..m.,:.- dat het verblijf van minister Luns in New York geen vertraging zou behoeven op te leveren. stalleerd. Het waren de bedrijfschap pen voor de groothandel in eieren voor de groothandel in groenten en fruit en voor de groothandel in vis en aanverwante bedrijven. worden door zijn lange uitblijven. Bij een onderzoek in het bedrijfje werden de twee lichamen gevonden. Sectie heeft aangetoond, dat gasvergiftiging de doodsoorzaak was.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7