Etruskische bronzen te Leiden AVONDRUST Lichtweek werd Stedelijke Lichtfabrieken te machtig Bedrijfs-geneeskundige dienst te Leiden geopend PRONONCE NYLONS Dótf Lh $LMtLGAT séymLsm WOFNSOAG 30 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT BERSTE BLAD - PAGINA 2 Lezing dr. J. H. C. Kern In het Rijksmuseum van Oudheden hield dr. J. H. C. Kern gisteravond een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: Etruskische bronzen te Lèiden. De gxote tentoonstelling, wel ke onder de titel „Het Geheim der Etrusken" gedurende de maanden Augustus en September 1955 in het Gemeentemuseum te 's-Gravenhage is gehouden, heeft de Etruskische cul tuur in ongekend sterke mate onder de aandacht van het grote publiek in Nederland gebracht. Deze rond reizende tentoonstelling putte haar materiaal voornamelijk uit verzame lingen en musea in Italië, Vaticaan stad, Duitsland en Frankrijk. Neder lands bezit was op de Haagse ten toonstelling slechts in zeer geringe mate aanwezig. De bedoeling van spreker was het deze keer juist op de rijkdom te wij zen, van een bij uitstek kenmerkende en geslaagde klasse van Etruskische kunstvoorwerpen, gelijk die in Leiden aanwezig is. Het betreft hier een prachtige serie van meestal kleine bronzen figuren vani goden, mensen en fabelwezens; die in November 1826 uit de voormalige verzameling Co- razzi te Cortona (Toskane) in Leiden zijn beland. Nog vóór 1830 kwam hier een aantal kostelijke bronzen uit Montalcino (40 km. bewesten Chiusi) bij. Met elkaar biedt dit Leidse ma teriaal een voortreffelijke gelegen heid om de Etruskische kunstgeschie denis, over een tijdvak van de 7e tot de le eeuw voor Chr., in tal van haar wezenlijke facetten te overzien. De vroegste bronzen, o.a. een fraai ge- styleerd figuurtje van een vrouw, uit Montalcino, herinneren aan Oosterse kunstrichtingen en onderstrepen zo doende de aannemlijkheid van de op vatting, dat de Etruriërs (Etruskische naam Raseraia, Griekse naam Tyrse- noi, Latijnse naam Tusci of Etrusci) oorspronkelijk uit westelijk Klein- Azië naar hun nieuwe woonplaatsen tussen Arno en Tiber zijn geëmi greerd. In de 6e tot 4e eeuw voor Chr. hebben de Etruskische bronzen een zeer sterk Midden-Italisch aspect gekregen, waarbij krachtige Griekse invloeden nochtans op geheel eigen wijze zijn verwerkt: prachtige tot deels unieke krijgers of goden, jonge lingen en vrouwen in Leiden aanwe zig. De meeste van deze bronzen zijn votieffiguren, die met pinnen onder de voeten in een loodvulling, ter be vestiging op stenen blokken in tem pels of heiligdommen hebben vastge zeten. Een soepele bevalligheid van lijn kenmerkt vele Etruskische brons- jes uit het Hellenistische tijdperk. Spreker stond enige tyd stil bij een figuurtje uit Cortona, van de 3e 2e eeuw voor Chr., dat een vrouwe lijke genius voorstelt met een bloem (delphinium ridderspoor) als hoofddeksel. Het is een hoogst opmer kelijk stuk, zowel uit oudheidkundig als ook uit schoonheidsoogpunt be zien. No. 530. Horizontaal: 1. gothische kruisboog, 6. morsdoekje, 7. plaats op Ameland, 8. groente, 9. lied, 10. muziekoefening. Verticaal: 2. fijnrood edelgesteen te, 3. ongekunsteldheid, 4. schoen- vorm, 5. stad in Drente. Oplossing morgenavond. OPLOSSING VAN GISTEREN. Horizontaal: 1. soms, 5. Abel, 8. betonnen, 11. eerst, 13. merel, 15. sop, 17. Ee, 18. leb. 20. de, 21. era, 23. Ar- kel, 25. linie, 27. rooster, 29. teen, 30, sta. Verticaal: 2. Ob, 3. meer, 4. steel, 5. Ans, 6. Bets, 7. en, 9. Orleans, 10. smeer, 12. spelt, 14. eer, 16. ode, 19. brits, 22. aloë, 24. keet, 26. ion, 27. re, 28. ra. BLOZEND als een gezond boe renmeisje was de maan gis teravond nauwelijks de kim ont stegen, of zij begon de ziekelijke verschijnselen te vertonen van wat genoemd wordt een gedeeltelijke maansverduistering. Het ongewone, dat optreedt in de gewone gang van zaken, wekt ons tot het besef, dat de gewone gang van zaken eigenlijk bijzonder ongewoon is. De maan, die daar scheef lag in de slagschaduw, sloeg de aandacht terug naar het duistere hemelli chaam, dat die slagschaduw op haar blozend gelaat veroorzaakte. Dat duistere hemellichaam was de aarde; dat waren wij. Zo konden we de schaduw van onszélven zien. Zo zagen wij onszelven daar hangen in de oneindigheid tussen de zon en maan. Dat is heel gewoon maar feitelijk zo ongewoon, dat ons leventje de verbij ster dste ver beelding overtreft. Als mens te mogen leven vinden wij altijd iets verbluffends. We begrijpen niet, waar we 't aan verdiend hebben.' Tot zijn hoorders richtte dr. Kern tot besluit een aansporing, om de Etruskische bronzen, waar in deze le- - zing sprake van was geweest en nog houden, waaraan leden van de Leidse vele anderen, door bezichtiging van J 4""J1 1"'" <"v'1 de originelen in het Museum, nader in alle fijnheden te leren kennen. GASTHERENAVOND SANCTUS AUGUSTINUS Gisteravond werd in de Instuifka- mer van het Eigen Huis aan het Rapenburg door de R.K.S.V. Sanctus Aug us tin us een gastherenavond ge- Raad voor Maatschappelijk en Cul tureel Overleg en leden van de poli tieke en sociale kring van Augusti- nus deelnamen. Mr. T. M. Pelinkhof, die een lezing zou houden over „The International Labour Organization" was verhin derd. In zijn plaats gaf de heer F. A. M. Alting von Geusau, assessor van Augustinus enkele indrukken van een sociale studieweek, die in de af gelopen zomer in Altenberg (D) ge houden werd. 75 JAAR KAPPERSCLUB „HULP EN VRIENDSCHAP". ZEKERINGEN BRANDDEN DOOR Hogewoerd in diepe duisternis De Leidse lichtweek is de Stede- keuze ontdekt hadden, lieten de win- lijke Lichtfabrieken gisteravond te keiiers in hun duister tasten over de machtig geworden. In de omgeving ware aard van hun bedoelingen. De 1 ,jje van de Hogewoerd was het aantal tegenstelling tussen de Egyptische dui? lichtpunten zo groot, dat de kabels tern-is en de feestelijke verlichting in een dergelijke overbelasting niet kon- j het overige deel van de Hogewoerd den verwerken en de zekeringen was compleet, doorsloegen. Hierdoor kwam een aan zienlijk deel van Hogewoerd, Kraaier- Snelle aanpassing. Laatste Berichten UITBREIDING VAN HET AANTAL KAMERLEDEN AANGENOMEN straat en het Levendaal tussen en negen uur in schemer te liggen, De Leidse^ Kappersclub „Hulp en terwijl op een gegeven moment de Vriendschap", waarbij 22 Leidse kappers zijn aangesloten, heeft gis teravond in „Liberty" het 75-jarige bestaan gevierd. Na een openingswoord door de voorzitter, de heer F. J. Cornelisse, souppeerden de aanwezigen. In dezelfde gemoedelijke stem ming, waarmede de jubilerende le den het souper tot zich namen, ver liep ook het gezellig samenzijn, dat tot 12 uur duurde. De accordeonist, karakterspeler Gerritsen hield de stemming er in. duisternis zelfs compleet was. Zo kon winkelend Leiden op de Hogewoerd ondervinden, waarom het houden van een lichtweek een dikke honderd jaar geleden een duistere kwestie moest blijven. Omstreeks acht uur viel namelijk de stroom uit van het gedeelte van de Hogewoerd tussen Kraaierstraat en Koenèsteeg. Dikke duisternis viel in straat en wo ningen en de Leidenaars, die juist in de etalages het cadeaux van hun Van de Hoge Rijndijk Komend moest men een donkere tunnel pas- Hedenmiddag heeft de Tweede Ka mer gestemd over de wetsontwerpen tot uitbreiding van de Tweede Kamer tot 150 leden en van de Eerste Kamer tot 75 leden. Het eerste wetsontwerp wordt aan genomen met 75 tegen 6 stemmen, de V.V.D. Het tweede ontwerp wordt met de zelfde verhouding aangenomen. De motie Koersen inzake de 5 Mei- viering is aangenomen met 51 tegen 30 stemmen. Voor P.v.d.A., K.V.P. (met enige uitzonderingen), V.V.D. seren om de rest van lichtfeestvie- j en C.P.N. Tegen A.R., C.H. en van de rend Leiden te bereiken. Een tien K y p de heren van der Zanden, minuten later had de middenstand Hoewel de bedrijfsgeneeskundige drijfsgeneeskundige spreekuur, Hoezeer de laatste phase van de ontwikkeling der Etruskische bron zen een overgang vormt naar de Ro meinse kunst uit het Augusteische tijdperk (27 voor 14 na Chr.), bleek duidelijk uit de magnifieke, 30 cm. hoge fig,uur uit Cortona, van een priesteres in een rijke draperie ge- hul Het is in zijn soort een meester werk, uitgevoerd in een welhaast oververfijnde en barokke stijl. De da tering van de Leidse figuur is mo gelijk, omdat soortgelijk brons in Flo rence van een wijdingsopschrift uit de tijd van keizer Augustus is voor zien. VOOR BETERE Nu o.m. „Jacques Fath" 66/15 0,QQ Waarmee „haar" Sint de beste is. Advertentie Agenda Leiden WOENSDAG: Katholiek Vrouwengilde Kring Lei den: Vergadering in Vergulden Turk, aanvang 14.30 uur. Statenkring Leiden K.V.P.: Jaar vergadering, Vergulde Turk, aanvang 19.45 uur. Rozeqkranskruistocht. 7 uur. Petruskerk. K.A.J. Ontspanningsavond. Maria Gijzensteeg. 8 uur nam. Verkoping Ned. Roode Kruis, uur voorm.-r-5 uur nam. en 710 uur nam. A. Ziekenhuis (aula). Filmavond Kon. Ned. Natuurhisto rische ver. 8 uur nam. Kaiserstraat 63. Cie. voor Huishoudelijke en Gezins voorlichting: Officiële opening nieuw gebouw 2.30 uur nam. Tentoonstelling 7.309.30 uur nam. Levendaal. DONDERDAG Ver. Zwakzinnigenzorg: Opening van tweede werkplaats voor geeste lijk gehandicapte meisjes. Ontvang kamer N.V. Cranenburg en Heringa, Vliet 15. Aanvang 14.30 uur. Kon. Ver. Litteris Sacrum. „De vro lijke vrouwtjes van Windsor", 7.30 uur nam. Schouwburg. Tentoonstelling Cie voor Huishou delijke en Gezinsvoorlichting, 1012 voorm., 25 en 7.309.30 uur nam. Levendaal 1. VRIJDAG: Avondmis: singel. dienst te Leiden al een tijdje werk zaam is, heeft wethouder S. Menken gistermiddag in „In den Vergulden Turk" toch openingswoorden gespro ken, er op wijzend, dat in dit snelle begin de dynamiek van het bedrijfs leven in deze dienst goed tot uiting komt. Hij verheugde zich over deze dienst, waarvoor het idee, in de sociale raad is geboren, door particulier initiatief is verwezenlijkt, en die er toe zal kunnen bijdragen, dat het sociaal-me disch element in 't bedrijfsleven gaat meespelen. De bedrijfsgeneeskundige dienst te Leiden omvat dertien bedrij ven en 3300 werknemers. Dr. J. H. Wiersma, hoofd-bedrijfs arts van de dienst, gaf een omschrij ving van de werkzaamhedende ge neeskundige keuring, die op de eerste plaats er voor zorgt, dat „de juiste man op de juiste plaats komt", het periodiek onderzoek van bedrijven en groepen uit 'het bedrijf, het be- Rede voor Eerste Kamer-leden Mr. Hugenholtz pleit voor oestercultuur uur nam. Heren- - De avond-, nacht- en Zondags dienst der apothekc-n te Le'den wordt van Zat.rdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 2Ó406; de Zuide Apotheek. I.ammenschansweg 4, tel. 23553 Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, WiJhelminapark 6. tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet (Kolksteeg 25): Tentoonstelling foto's Pim van Os. Werkdagen 2—5 uur nam. (Tot 10 December). BIOSCOPEN. De films \0<r de week van 25 Nov. tot 2 Dec. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind" 14 jaar. Lido: „Razzia", volwassenen. Luxor: „De Rififi chez les hom mes", strikt volwassenen. Trianon: „Marty", 14 jaar. Rex: „School der dapperen", 18 jaar. Voor. de leden van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal heeft mr. W. Hugenholtz uit Leiden, jur. ad viseur van de „Commissie tot behar tiging van de belangen der oester- en mosselcultuur en aanverwante be drijven in Zeeland" een rede gehou den, nadat de burgemeester van Ierseke een inleidend woord had ge sproken en de Ooster-film, toegelicht door dr. Korringa, vertoond was. De Commissie hoopt nog vurig, dat naast de Westerschelde ook de Oos- 'terschelde open zal blijven (bij uit- 'I voering van het Deltaplan). Uit het 7 i openblijven van de Westerschelde I blijkt, dat indien het belang dat zich tegen afdamming verzet maar groot genoeg is, genoegen wordt genomen met dijkverhoging en ook dat in die verhoging het nodige vertrouwen wordt gesteld. De Commissie hoopt dus dat de Oosterschelde uit het Deltaplan wordt gelicht. Dit zou tot gevolg hebben dat de Zeeuwse visserijen, die vooral in de Oosterschelde geconcentreerd zijn, niet geheel en al te gronde gaan (de exportwaarde van de oesters en mosselen bedroeg over het seizoen 1954 14 millioen gulden, terwijl die exportwaarde zich nog steeds in stij gende lijn beweegt!) Mocht onverhoopt de Oosterschel de toch worden afgedamd dan ver zoekt de Commissie dringend die afsluitdam in ieder geval van een beweegbare kering te voorzien, die een beperkte getij beweging op de Oosterschelde toelaat, waardoor de visserijen aldaar onaangetast blijven. De Commissie is het met de M. v. Toelichting niet eens, dat de bouw van 2 extra-sluizen buiten verhou ding zou staan tot het hierdoor voor de visserij te behalen resultaat, in tegendeel, deze kosten zouden er ruim uitkomen. Mocht onverhoopt ook deze red dende dam achterwege blijven dan zal toch in ieder geval een volledige schadevergoeding aan de direct- betrokkenen moeten worden uitge keerd. Het is vooral ook voor dit aspect dat spr. de belangstelling vroeg. Allerwegen wordt erkend, aldus mr. Hugenholtz, dat de schaderege ling inzake de Zuiderzee bijzonder onbevredigend is geweest en dat zulks zich nooit mag herhalen. Ook wees spr. op het feit, dat de zaken in Zeeland heel anders liggen en dat de Zuiderzeekwestie niet te vergelijken is met die van het Deltaplan. Naast de regelingen vervat in de Zuiderzeesteunwet - dient z.i. dus in ieder geval en in dien zin heeft hij de Commissie geadviseerd in de „Deltaplan-schadevergoedingswet" gezorgd te worden voor: een eerlijke waardeverminderingsvergoeding en een volledige vergoeding van de winstderving. het bedrijfsgeneeskundige toezicht, dat met alle factoren, welke de gezond heid in het bedrijf kunnen bevorde ren, rekening houdt, het onderzoek op het ziekteverzuim en de ongevallen- bestrijding. Op deze bijeenkomst spraken ook de voorzitter, ir. K. Bouman, die ook andere bedrijven aanspoorde zich bij de dienst aan te sluiten, dr. Bonjer, namens [het Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunde, dat mede met het algemeen onderzoekwerk een kracht beschikbaar stelt en mr. P. A. van Toorenburg, secretaris van de sociale raad te Leiden. De aanwezigen, onder wie verte genwoordigers van de raad van ad vies, de industrie- en de vakvereni gingen, bezochten vervolgens het pand Breestraat 3'8, waar de bedrijfs geneeskundige dienst onderdak heeft gekregen. Onderzoekruimte, labora- toium en wachtkamer zijn volgens de eisen van de tijd ingericht. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doctoraal exa men Scheikunde de heren J. Hamer te den Haag en J. J. Scheer te Was senaar; voor het cand. examen E Wis- en Natuurkunde mej. J. ten Kate en de heer J. Pot, beiden te Leiden; voor het cand. examen A Wis- en Natuurkunde de heer W. Versteegen te Leiden. zich echter weer aan de nieuwe toe stand aangepast en verschenen kaar sen in winkels en etalages om de voorbijgangers er op ttent te maken dat men ongeacht de duisternis nog een neringdoend leven leidde. Deze bijdrage aan de lichtweek viel zeer in de smaak en de winkels vulden zich dan ook met bezoekers die wel eens een keer bij romantisch kaarslicht hun inkopen wilden doen. Reeds om zes uur ontdekt Over de oorzaak van deze onver wachte stroombesparing vernemen wij nog van de Stedelijke Lichtfabrie ken, dat het personeel van deze in stelling reeds bij het naar huis merk te, dat de situatie op Hogewoerd en Kraaierstraat hoogst gespannen was. Onmiddellijk keerden zij naar fabriek terug om maatregelen tegen een algehele verduistering te nemen. Zij waren echter te laat om te voor komen dat de schemering daalde over Hogewoerd en Kraaierstraat. De zekeringen brandden door en de fraaie lichtweek-ornamenten gloei den nog slechts als. glimwormpjes in de duisternis. De complete duister nis viel toen werkzaamheden aan de transformatoren verricht moesten worden. Omstreeks negen uur was de schade hersteld. Verjaagd door de lichtweek. De directie van het Casino-theater moest de vertoning voor enige tijd staken en het publiek mededelen, dat het filmbeeld door de lichtweek ver jaagd was. Na negen uur kon de voorstelling normaal voortgezet wor den. Hooy, Groen, van der Zande, de Graaf, Ruys de beerenbrouck, Peters, Droesen, Maenen, Lucas en Visch. Hogere eis tegen dronken chauffeur Tegen een 42-jarige groentehande laar uit Castricum, die dronken een auto heeft bestuurd, ongelukken ge maakt heeft en op het schade-aan gifte-formulier valselijk invulde, dat een ander de wagen had bestuurd, heeft het A'damse gerechtshof acht maanden gevangenisstraf en ontzeg ging van de rijbevoegdheid van een jaar geëist. I Verdachte was met zijn wagen te gen de zijgevel van 'n café te Heems kerk gereden en na de aanrijding was hij gevlucht. „Ik had een paar bier tjes op en als ze het ruiken, dan ben ik te klos", aldus verdachtes ver weer ter zitting. In 1947 was hij reeds eens terzake van het dronken rijden tot drie dagen en ontzegging voor de rijbevoegdheid voor een half jaar ver oordeeld. Voor de Haarlemse rechter, waar verdachte tot 5 maanden werd ver oordeeld hadden een paar getuigen aanvankelijk voor de verdachte ont lastende verklaringen afgelegd; een 'hunner was daardoor terzake van meineed tot zes maanden veroordeeld. De procureur-generaal achtte beide misdrijven zeer ernstig en de opge legde straf te laag; hij vorderde de reeds genoemde hoger straf. Het hof zal op 13 December arrest wijzen. LAATSTE KANS Wanneer U vanavond de op lossing van onze advertentie prijsvraag nog op de bus doet, loot U nog mee naar de waarde bonnen, die morgen hun tocht door Leiden en omgeving zullen beginnen om de Sinterklaasre keningen te helpen verlichten. Vrijdag a.s. zal de uitslag reeds in ons blad bekend ge maakt worden. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Anna Agatha, dr van E. A. Pompe en C. M. Wiering; BIJEENKOMSTEN UITGESTELD De aantrekkingskracht van d< Leidse Lichtweek is zo groot dat enkele verenigingen zich genoodzaakt zien hun acties tot na Sinterklaas op te schorten. De keurgroepen van de R.K. Gymver. gaan dus 'hedenavond geen sportieve doch koopprestaties le veren, terwijl ook de ICAJ-leden zich aan de handel kunnen gaan wijden. Beide bijeenkomsten gaan niet door. St. Nicolaaskïaverjas De KAB-led en van de Leonardus- parochie zijn gisteravond voor het Wilhelmina ciementina Maria,~dr"v'.eerst onder het nieuwe wijkvaan bij- 'H. J. M. de Mol en C. A. Overmars; een gekomen om een kaartje te leg- Tosca Wilhelmina Gerritdina, dr vanSen. De voorzitter, de heer P. Thorn C. H. Heus en A. Elout; Cornelis Al- i opende de St. Nicolaasklaverjasv/ed- bertus, zn van A. Blijleven en M. H. strijd en stelde de bestuursleden aan v. Baarle; Johannes Hendrikus, zri de belangstellenden voor. Eerst hier van C. Smit en C. Sierat; Thomas Jo- na werden de kaarten op tafel ge- han zn van H. B. Kips en T. P. Die-legd. zeraad; Maria Margaretha, dr van W. I Wassink en C. Beekman; Willem zn| De Golfbrekers van A. Bavelaar en J. v. Leeuwen; Patrick Ralph Ernie ,zn van W. Ver- De Golfbrekers houden morgen- ra en L. H. A. Coret; Martinus Ni-1 avond om zeven hun onderlinge wed- colaas, _zn van J. M. H. Lansink en strijden. Deelnemers en deelneemsters H. Michels; Êduard Hendrik, zn van L. Schotmeijer en H. C. Nieuw- veen; Barbera, dr van W. de Gier en A. van Vliet; Raymond Arthur, zn van IJ. Koetzier en C. van den Berg; Gerrit zn van G. van Egmond en J. de Jager; Marianne Marie, dr van J J. Laterveer en G. v. Helden; Char les zn van H. v. Oosten en M. v. d Huizen; fllelena dr van A. H. Beu kers en G. Hopman; Cornelia, dr van N. Dorrepaal en P. L. Eisen; Geer- truida dr van S. v. Weeren en E. E. de Cornelis Lambertus zn van C. Taal en A. M. Smit; Cornelis Johannes zn van C. H. v. Scherpen- zeel en P. C. Tukker; Wilhelmus Al- fonsus Clemens, zn van W. J. v. d. Drift en M. B. Koree; Gijsbertus Al- fonsus Clemens, zn van W. J. v d Drift en M. B. Koree. Ondertrouwd: G. Kerkhof en A. G. Niemeyer; M. Dubbeldeman en A. C. de Bruin; J. v. Noorden en M. Lar- dee; D. v. Heijningen en M. A. Hoek; H. C. de Koning en J. J. de Roode; E. Heijnis en P. G. v. Velthuisen; F. P. v. Leeuwen en W. v. d. Meulen; H. Zwaan en A. Arnoldus. Gehuwd: A. Bekink en T. H. Tege laar; A. W. Lepelaar en C. M. Harte- veld. F. B. M. Teuben en J. W. v. d. Stok; M. de Tombe en C. M. Neute boom; H. Plomp en A. G. W. v. Dam. Overleden: G. P. Felix, huisvr. van de Bolster, 57 jr; H. W. v. Wee- ren, wednr 70 jr; H. G. de Haas. man 62 jr; S. Schellingerhout zn. 2 dagen; A. v. d. Vos, wednr 80 jr; D. F. T. Pelmelay, zn 2 dagen; C. J. Q. van Wijk, wed van Duys 73 jaar. om kwart voor zeven in de Overdekte. Hierdoor zijn enkele wijzigingen in de zwemuren gekomen; het eerste meisjesuur vangt aan om vijf over vijf, het tweede uur om twintig voor zes en het tweede jongensuur om kwart over zes. Dames- en heren- zwemuren zijn ongewijzigd gebleven. Belangstellenden bij de wedstrijden van harte v/elkom. Vanaf 1 Dec. kan een beperkt aantal leden worden aan genomen. Benoeming Voor het nazorg werk van de oud- leerlingen van het B.L.O. is door het bestuur van de dr. Van Voorthuij- senstichting benoemd de heer W. F. Tierolf, chef. afd. bijzondere bemid deling van het Gewestelijk Arbeids bureau te Leiden. „Sneeuwwitje" Het Haags jeugdoperette-balletge- z-elsohap „Terpsischore" geeft op Zon dag 4 Dec. een opvoering van het sprookje „Sneeuwwitje en Rozerood" in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Heropend De coöperatieve „Vooruit" opende hedenmorgen een geheel gemoderni seerde winkel aan de Herenstraat. Morgen zet de firma Van Hooidonk in dezelfde straat de Decembermaand in, met de openstelling van een geheel vernieuwd pand. Deze officiële daad zal door de kleinste kleuter van de Juliana-fröbelschool ten aanzien van al haar schoolgenoten verricht wor den. Natuurlijk zit er aan deze plech tigheid wel enig snoepgoed vast. Janvossensteeg Bij de beschrijving van de lichtpres- taties, die door de Leidse middenstand geleverd wordt, hebben wij beweerd dat de Janvossensteeg zich in zijn oude lichttooi gestoken zou hebben. Dit berust op een vergissing, slechts een enkel lampje, dat het vorig jaar gezien heeft, is in de nieuwe versie ring aangebracht. De Janvossensteeg heeft echter wel zijn oude tooi maar niet zijn wedstrijd verloren en wordt er ook dit jaar een vossenjacht ge houden. Rijwielloods Het zal velen onzer lezers, die aan de Oegstgeester kant van de spoorlijn A'damRotterdam v/onen, plezier doen te vernemen, dat morgenochtend de nieuwe rijwielstalling aan het Ter- weepark geopend zal worden. Wel iswaar is het plaatskaartenbureau aan die kant nog niet in gebruik ge steld, zodat men zich voor het nemen van een plaatsbewijs vooralnog naai de andere zijde van het station zal moeten begeven, maar voor de thuis komende reizigers betekent de open stelling van deze rijwielloods in elk geval een groot gemak. SPIEKER. LEIPERC0RP Sinterklaas op bezoek. Zaterdag 3 December zal Sinterklaas des mid dags om kwart over drie aan de Van der Valk Boumanweg arriveren om, na een rondgang door een deel van de gemeente, de gast te zijn van de buurt en speeltuinvereniging Limei-» ka. In het gebouw Irene zal voor de jeugd een vroliike avond worden be legd, waar de Sint tegenwoordig zal zijn. Burgemeester v. Diepeningen zal St. Nicolaas bij de Van der Valk Boumanweg ontvangen. Geboren: Evert z. van L. Schip- aanboord en J. Kuisen; Zeger z. van H. van de Groep en M. R. Nieuwen- huizen; Clementine Helena Maria d. van J. P. M. Feijen en J. J. Smeele. Ondertrouwd: J. Pander 43 j. en N. van Laar 26 j.; C. van der Spruit 29 j. en A. J. Verschoor 32 j. Gehuwd: A. J. van Teijlingen en A. H. Vermeer; K. Stikkelorum en Tr. van Ommen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2