De Russische atoomexplosie was ongekend heftig Noodtoestand op Cypres afgekondigd Onveilig huis Het visioen van de Paus Nederlands grootste droogdok De nog niet teruggekeerde Duitsers Toenemende regenkansen S)e£cid6e(SoiifawX MAANDAG 28 NOVEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13663 Visserslatijn van Directeur: C. M. v. HAMERSVELÜ KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN - Kroestsjef j Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 tTTTT...T.T.-J Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 VOLGENS GEHEEL NIEUW SYSTEEM Onthullingen van Kroestsjef in India De jongste atoomontploffing in de Sowjet-Unie was er een van onge kende hevigheid. Dit heeft Kroestsjef, de leider van de Russische commu nistische partij, Zaterdag verklaard in de stad Bangalore in India. Voor een gehoor van ongeveer 100.000 personen gaf Kroestsjef te kennen, dat de manier van tot ontploffing brengen nieuw was. Er was „een mini mum aan atoomkracht" gebruikt „om een maximale ontploffing teweeg te brengen". „Wij zullen nooit de eersten zijn om zulk een wapen te gebruiken", ver volgde Kroestsjef. „Wij zullen zeer verheugd zijn, als nooit bommen zullen vallen op steden of dorpen. Laat ze blijven liggen en invloed hebben op de zenuwen van hen die een nieuwe oorlog zouden willen beginnen. Want «Is zij een oorlog beginnen, zullen zij een passend antwoord krijgen". MILLIOENEN TONNEN TNT. Kroestsjef zei dat de jongste atoom explosie in kracht gelijk stond met een millioen ton TNT. Volgens een andere versie heeft Kroestsjef gezegd, dat de kracht van de ontploffing overeenkwam met millioenen tonnen conventionele springstof. De kracht van een Amerikaanse waterstofbom, die in Maart 1954 op Bikini tot ontploffing is gebracht, is officieel geschat als overeenkomend met 14 a 16 millioen TNT. De Sowjet-Unie, zei Kroestsjef, had de Westelijke mogendheden voorge steld het gebruik van atoomwapens Versterkingen naar Algerië De Franse regering heeft besloten onmiddellijk zeer belangrijke ver sterkingen vermoedelijk 17.000 man naar Algerië te zenden. Op het ogenblik heeft Frankrijk reeds ongeveer 100.000 man in Algerië. In Marokko zoekt Franse infanterie naar de rebellen die Vrijdag in het Rifgebergte een Franse ambulance met convooi hebben beschoten, waardoor aan Franse zijde 17 doden vielen. De opstandelingen in Noorde lijk Marokko staan onder leiding van een oud-strijder van Dien Bien Phoe. Het is Mohammed El Khabouchi, een 40-jarige Marokkaan die in Indo-Chi- na als sergeant aan de zijde van het Franse leger vocht. Hij werd door de communisten gevangengenomen en enkele weken later vrijgelaten. Sultan Ben Joessef heeft de onaf hankelijke nationalist Si Bekkai ver zocht de eerste regering te vormen die het hele Marokkaanse volk zal vertegenoordigen. Deze regering zal met de Fransen moeten onderhande len over de toekomstige Frans-Ma rokkaanse betrekkingen. Arthur Honegger overleden Naar uit Parijs gemeld wordt is de bekende componist Arthur Honegger na een lang ziekbed overleden. Honegger werd in Maart 1892 te Le Havre geboren, zodat hij 63 jaar is geworden. Van hem zijn o.a. de mu zikale drama's „Le Roi David", .Ju dith" en Amplion". te verbieden. Omdat de Westelijke mogendheden niet voor een dergelij ke afspraak voelden, zei hij, „kon de Sowjet-Unie de productie van atoom wapens niet stopzetten". Kroestsjef verklaarde dat de Sow jet-Unie zal blijven ijveren voor ver mindering van de spanningen, beëin diging van de koude oorlog, uitbrei ding van de handel met alle landen, en het welzijn van de mensheid. Kroestsjef wees het plan van Eisenhower tot wederzijdse inspectie uit de lucht af. Dit zou de bewape ningswedloop nog maar doen toene men, zei hij. - Het officiële Russische persbureau Tass heeft verklaard, dat bij de proe ven nieuwe types atoom- en water stofwapens werden gebruikt, terwijl hierbij tevens aangetoond werd dat de Russische wetenschapsmensen en technici op dit terrein belangrijke nieuwe vorderingen hebben gemaakt. Om radio-actieve gevolgen te voorko men, had de explosie op grote hoogte plaats, aldus deze verklaring. Het instituut voor natuurkunde in Heidelberg in West-Duitsland heeft radio-activiteit geregistreerd, veroor zaakt door de waterstofontploffing in de Sowjet-Unie. Aanslag op gouveneur De relletjes op Cyprus nemen met de dag meer het karakter aan van een volledige oorlog. Zaterdag is er een aanslag gepleegd op Sir John Har ding, de gouverneur van de kolonie en in drie dagen zijn er zeven bommen ontploft.. De opstandige beweging, die aansluiting van het eiland bij Grie kenland eist, heeft de bevolking opge dragen om de Engelsen nadeel te be rokkenen, onverschillig waar en met welke middelen. Deze opdracht is beantwoord met het afkondigen van de staat van be leg. Het is nu mogelijk om ieder die wapens draagt ter dood te veroorde len en levenslange gevangenisstraf te geven aan mensen die sabotage ple gen. De leider van de Enosis, aartsbis schop Makarios, verklaarde dat het afkondigen van de staat van beleg de toestand alleen maar erger zou ma ken. Het onderzoek naar de bomaanslag op de gouverneur is nog niet geëin digd. Er werden handgranaten ge- Hoffman heeft er genoeg van Oud-premier Johannes Hoffmann, leider van de Christelijke Volkspartij in Saarland heeft meegedeeld, dat hij zich niet als parlementslid herkies baar stelt. Als reden voor zijn besluit noemde Hoffmann familie-omstandig heden en zijn gezondheid. Hoffmann was voorstander van het verworpen Europese Saarstatuut. Op 18 December worden parlements verkiezingen gehouden. De campag ne hiervoor is dit weekeinde begon nen. gooid in een zaal waar een bal werd gehouden waarop Sir John aanwezig zou zijn. Een granaat ontplofte op de plaats waar hij zou zijn gezeten. Maar vanwege de gespannen toestand op het eiland had de gouverneur op het laatste ogenblik gezegd dat hij niet zou komen. De tweede granaat ontplofte niet en rolde naar een tafel. Er zijn in verband met deze aan slagen vele arrestaties verricht. Een van de gearresteerden is een geeste lijke, die een hoge positie innam in de kerkelijke organisatie van Ma karios. In de vorige week zijn vijf Britse soldaten om het leven gekomen bp aanslagen. Botsing te Saloniki. In de hoofdstraten van Saloniki zijn Zondag door studenten en scho lieren grote demonstraties tegen Groot-Brittannië gehouden, nadat in de kerken Missen waren opgedragen voor twee Griekse Cyprioten, die kor telings bij ongeregeldheden op Cy prus om het leven kwamen. De gebouwen van het Britse en Amerikaanse consulaat werden door gendarmes en troepen bewaakt. Bij botsingen tussen de ordedienst en de demonstranten zijn vijftien gendarmes en demonstraten gewond. In Milaan is door de militaire op ruimingsdienst een woning afgebro ken, die gedeeltelijk van granaten sommige nog gevaarlijk was opge trokken. Nicolo Soya (47) heeft het huis sinds 1948 met zijn vrouw en 2 kin deren bewoond. Hij had het zelf ge bouwd van materiaal uit een leger- dump. De muren had hij van vlieg tuigbommen opgetrokken. S>e Jeien weiden weei mifkeidótiydeid In het Noord-Ierse stadje Roslea in het graafschap Fermanagh, heeft de politie een vuurgevecht geleverd met gewapende Zuid-Ieren, naar men aanneemt leden van het Ierse republikeinse leger, die de politiebarakken in Roslea aanvielen na een gat in een muur van een der gebouwen te hebben gemaakt door een bom door een ruit naar binnen te gooien. De politie slaagde erin de aanvallers terug over de grens te drijven. Een nacht waker werd hierbij evenwel zo ernstig gewond, dat hij met, naar verluidt, zeven kogelwouden, naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De foto toon het gehavende gebouw na de aanval. Duidelijk zijn de beschadigingen aan het dak te zien. Rechts op de voorgrond de vernielde muur. Het blad van de Katholieke Actie in Italië „Quotidiano" geeft een be schrijving van de verschijning van Christus aan de Paus. Naar men al gemeen aanneemt is de beschrijving tot stand gekomen in samenwerking met het Pauselijke staatssecretariaat en met instemming van de Paus gepu bliceerd. Het blad zegt, dat een en ander verschijnen zal in het weekblad van Vaticaanstad „Osservatore della Domenica" van 4 December a.s. Het schrijft, dat de Paus het vori ge jaar, toen zijn ziekte zich reeds openbaarde, steeds zoveel het hem mogelijk was aan de religieuze ver richtingen deelnam en de kerkelijke zaken behartigde. Op 1 December, toen zijn geest ondanks het lichame lijke lijden levendiger was dan ooit, hoorde de Paus duidelijk een stem, die een verschijning aanzegde. In de vroeger ochtend van 2 December, bij het eerste licht van de dageraad, zag de Paus „de Heer, zwijgend, in al zijn welsprekende majesteit". De Paus, al dus het blad, legde dit zwijgen uit als de oproep „Volg Mij". Hij bad om Christus te mogen volgen. Met enige intiemen had de H. Va der over de verschijning gesproken en toen zijn toestand zich tegen de avond verslechterde, dacht men wer kelijk, dat het einde zou komen. In de nacht van 3 December trad echter de verbetering in. Poujade in de knel Een rechter in Limoges heeft Za terdagavond Pierre Poujade in staat van beschuldiging gesteld wegens be lastering van premier Edgar Faure in het blad van zijn beweging voor belastinghervorming. In zijn blad „Fraternité Frangoise had Poujade de premier ervan beschuldigd, dat deze geheime besprekingen had gevoerd met sultan Ben Joessef van Marokko. Poujade heeft Zondag op zijn beurt een aanklacht ingediend tegen een aantal van zijn voormalige volgelin gen, die hem er van beschuldigen een deel van de fondsen der beweging voor eigen gebruik te hebben aange wend. Dijjsdag j.l. werd Poujade door een afdeling van de beweging voor belastinghervorming verworpen als leider en ervan beschuldigd, dat hij I Nadat de echtgenote van de burgemeester van Amsterdam, mevr. mr. A. VV. Ch. d'AillyFritz, Zaterdagochtend 26 Nov. in Amsterdam het grootste droogdok van Nederland, dok no. 4, op de werf west van de N.D.S.M., officieel in dienst had gesteld, werd dit reuzendok meteen in gebruik genomen door de 31.000 ton metende tanker „Vasum", het schip, dat destijds door H.K.H. prinses Beatrix te water werd gelaten. Deze lucht foto laat zien hoe de „Vasum" statig het dok binnenglijdt. Links van het schip de eretribune, waar vandaan de genodigden het schouwspel gade sloegen. Luchtopname A.N.P.-foto. ring de constitutie in die zin amen deren, dat er algemene verkiezingen moet worden gehouden als een kabi- leiaer en ervan oescnuiaiga, dat hij ne^ dat nog ge€n jwee het .VOOr e'Sen P»1'4"** hfu-ind h. va. wnr.lt doelen misbruikt. De 3'5-jarige Pierre Poujade was winkelier in schrijfbehoeften in een provincieplaatsje voor hij zijn orga nisatie, die nu circa 800.000 leden telt, oprichtte ter verdediging van kleine winkeliers en handwerkslieden. De beweging drong aan op weigering om belasting te betalen, zolang het belas tingstelsel niet herzien was. Pouja- des' woning en kantoor zijn de vorige week door de politie doorzicht. Faure voor wijziging Franse grondwet De Franse premier Faure heeft zich in een rede in zijn kiesdistrict Cham- blay in Oost-Frankrijk uitgesproken voor een wijziging van de Grondwet ten einde de positie van de regering stabieler te maken. Volgens Faure moet een nieuwe Nationale Vergade- bewind is, ten val wordt gebracht. Dit plan heeft de steun van alle leden van het huidige kabinet. Zoals bekend, ziet Faure zich op het ogenblik zelf geplaatst voor moeilijk heden, die mogelijk tot zijn val zullen leiden. Dinsdag zal de Nationale Ver gadering beslissen, of zij een rege ringsvoorstel om in de eerste helft van Februari in plaats van in Juni of Juli verkiezingen te houden, aan vaardt dan wel de regering ten val zal brengen. Waarnemers te Parijs achten het het waarschijnlijkste, dat de vergadering het laatste zal doen. De kwestie gaat over de agenda, zo als deze is opgesteld door de agenda-1 commissie van de Nationale Vergade ring, die in strijd met de wens der regering niet het voorstel betreffende de vervroegde verkiezingen boven aan heeft geplaatst. Faure verzocht de vergadering deze agenda te ver werpen; hij verbond hieraan de ver trouwenskwestie. uur weer worden teruggedrongen onder invloed van een depressie, die van de Oceaan Schotland nadert. Vanwege het naderbij komen van het frontensysteem van deze depressie nemen de regenkansen morgen toe. „Dag van trouw" De vrijlating van alle nog in bui tenlandse gevangenissen vertoevende Duitsers werd gisteren (Zondag) bij tal van betogingen in de Bondsrepu bliek verlangd. Voor de nog niet te ruggekeerde Duitsers werd een „dag van trouw" geproclameerd, waarop o.m. door vlagvertoon en door het branden van groene kaarsen in de vensters voor een terugkeer der nog achtergeblevenen werd gedemon streerd. Hoewel daarbij de gedachten vooral uitgingen naar de nog in de Sowjet- Unie zijnde Duitsers, werd in vrijwel alle redevoeringen ook weer een be roep op de Westelijke landen gedaan om de daar nog gevangen gehouden Duitsers vrij te laten. De voorzitter van de Duitse Bondsraad, von Hassel, zei tijdens een betoging in Kiel, dat dit slechts een kwestie van mense- ■ijkheid was. Namens de Bondsrege ring richtte minister Oberlaender in de universiteit van Bonn „in naam van menselijkheid en godsdienst" een oproep tot alle landen. Tijdens dezelfde bijeenkomst richt te de voorzitter van de bond van ge- repatrieerden, Fischer, zich speciaal tot Nederland met het verzoek de vonnissen van de in Breda opgesloten oorlogsmisdadigers te herzien. Voor de Duitsers waren deze misdadigers „in zekere mate zonder schuld". In alle speeches werd uiting gege ven aan de bezorgdheid, die is ont staan doordat sedert weken transporten van vrijgelaten Duitsers uit de Sowjet-Unie zijn uitgebleven. Ook thans is er nog geen teken van een hervatting van deze transporten. Van de ruim negenduizend te repa triëren Duitsers zijn nog slechts ruim vijfduizend gearriveerd. HOE wordt et weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt 11.15 uur). ZUIDWESTEN WIND Zwaar bewolkt met in de Zui- delijke helft van het land enkele opklaringen, en in de Noordelijke helft plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind tussen Westen Zuid. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 29 Nov. zon op 8.23, onder 16.36 u; maan op 16.21. ondpr 8.07. 17.50 volle maan. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Gedurende het weekeinde hand- haafhaafde zich boven Frankrijk en de Alpen een hogedrukgebied, waar in 's nachts lichte tot matige vorst voorkwam. Een depressie trok van het zeegebied bij Jan Mayen via Mid den-Scandinavië naar Rusland. Tus sen het hogedrukgebied en de depres sie stond een Westelijke luchtstro ming, waarmee zachte lucht naar ons land stroomde. Aan de kust waren de maximumtemperaturen bijna 10 gra den. In Zuid-Limburg bleven de tem peraturen lager, omdat de lucht daar uit België kwam. Uit de Poolstreken stroomde achter de Noordelijke de pressie koude lucht naar het Zuiden. Deze lucht kon echter ons land juist Geen zwaarder kruis dan zonder met bereiken en zal de komende 24 Kruis te leven. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN- AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK weer max. temp. licht bew. 16 C. geheel bew 2 onbewolkt 1 half bew. 5 regen 6 geheel bew. 8 geheel bew. 5 geheel bew. 7 geheel bew. 5 mist 3 onbewolkt 4 zwaar bew. 4 geheel bew 8 geheel bew. 2 onbewolkt 6 mist 8 nevel 3 onbewolkt 7 gehel bew. 4 nevel 13

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1