Treinbotsing te Heerlen eiste hedenmorgen 18 gewonden DE VUREN BRANDEN Maatschappelijk werk Eerste sneeuw in Europa Russische kernontploffing had heel Engeland kunnen vernietigen Twaalf getuigen mogen naar Djakarta Handen ócdepi <zifit Jiewt-iiCuóie Sinterklaas Boelg Staat van beleg in Brazilië anin g VRIJDAG 25 NOVEMBER 1955 A .J I /7| fU 47ste JAARGANG No. 13661 nü=n Directeur: C M v. HAMERSVELLl KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L"UHUÜ" KANSEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 LS Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1410 TOEN SULTAN MOHAMMED ben Joassef in Rabat terugkeerde sprak hij de hoop uit, dat alles nu rustig zou worden en dat iedereen braaf aan het werk zou gaan, om in eensgezindheid de nieuwe ontwikke ling van Marokko te helpen bevorde ren. Wij weten niet of de sultan zich veel illusies heeft gemaakt, maar het is een feit, dat de chaos in Marokko thans erger is dan ooit tevoren. Wij hebben gelezen, dat de sultan zijn paleis geruïneerd en geplunderd te rugvond; dat is in elk geval een sym bool van de toestand in zijn land. Er is de laatste tijd zoveel geschipperd, gedraaid, teruggetrokken en 0 gewijzigd, dat niemand meer weet, die nu eigenlijk de macht heext in Marokko. De Fransen hebben danig aan pres tige ingeooet, sinas de Marokkanen gemerkt heoben, dat zij (de Fransen) zelf niet weten wat ze willen. De sul tan zou het gezag vacuum kunnen opvullen, maar hij is meer populair dan werkelijk machtig. Populariteit is in het Zuiden zó ge wonnen zó geronnen. Wat de berbers doen, weet men ook nog niet. De pasja El Glawi be vindt zich in Parijs, naar het heet voor het ondergaan van een opera tie. Maar op de toppen van de heu vels rondom het nif-dorp Taboeda branden nog altijd de vuren, welke de naburige stammen oproepen tot de strijd. De toestand in het Rif-gebied, de grens-zóne tussen Frans en Spaans Marokko, wordt zeer gespannen ge noemd.; de bevolking daar is altijd nogal strijdlustig geweest en op het ogenblik schijnen ze eng oorlogzuch tig gestemd te zijn. Een gebruikelijk teken daarvan is, als een dorp de Franse bestuursambtenaar vermoord en dan de bergen in vlucht. De Fran se garnizoenen staan al dagen lang gevechtsklaar, wachtend op een uit barsting. De Berbers vinden, dat zij nu onafhankelijk zijn en dat zij niets meer te maken hebben met de Fran sen. En zij willen hun onafhankelijk heid demonstreren ook. In Fez wordt al geen belasting meer betaald, dat hoeft niet meer, zegt men. Zo is de toestand in Marokko na de terugkeer van de sultan. Hij zal een hele dobber hebben aan zijn positie als werkelijk heerser opnieuw te grondvesten. DIJ DE BEHANDELING VAN DE oegroting van Maatschappelijk Werk heeft het positieve standpunt van de K.V.P. wel bijzonder duide lijk afgetekend gestaan tegenover het nauwelijks verhulde negatieve socialistische standpunt. Negatief dan in die zin, dat hier het geheel van maatschappelijk werk weid overwoekerd door de vrees, ten eer ste dat het particulier initiatief de overheidsinvloed zou verdringen en bovendien, dat particulier initiatief bij de subsidieverdeling een te grote rol zou spelen, zodat het wel heel erg duidelijk was, dat men het maat schappelijk werk maar liever geheel zou laten aan de overheid en dan liefst bij de socialistische minister van Sociale Zaken. Daartegenover stond het katholie ke standpunt, dat het maatschappe lijk werk moet steunen op de inter menselijke gemeenschap van vrij willige hulp aan hen, die in nood verkeren eenvoudig de menselijke naastenliefde dus, zonder welke de maatschappij met al haar menselij ke waarden tenslotte geheel verlo ren zou gaan, zoals men in de van boven opgelegde communistische ge meenschap heeft zien gebeuren. Op de eerste plaats dus vrijwillige hulp van de mens aan de medemens, die in nood verkeert, maar dan met be hulp van deskundige maatschappelij ke werkers. Het valt te verstaan, dat deze hulp noodzakelijk is, vooral waar door gebrek aan scholing, zoals bijvoorbeeld dikwijls op het platte land, geen eigen krachten voldoende aanwezig zijn om het zelf en alleen te doen. In die gedachten gang echter dient men nauwkeurig op de grens te letten, welke niet mag worden overschreden, wil men niet in het gebied terecht komen, waarbinneh de overheid alles doet. Er mag dus geen groter accent op de deskundige beroepskracht worden gelegd dan noodzakelijk is voor het stimuleren van de zelfwerkzaamheid op dit ter rein. Overschrijdt men die grens, dan zullen de vrijwillige krachten zich terugtrekken en wordt de naas tenliefde, die een grote rol móet blij ven spelen gedenatureerd tot een zorg van gesalarieerde deskundigen. DIT IS VOOR ONS het beginsel, maar het beleid van dit nieuwe departement speelt zich af op het po litieke vlak. Dit departement is dïrie jaar geleden ingesteld tijdens de ka binetsformatie en direct is toen al gebleken, dat men van socialistische zijde en van die zijde niet alleen bevreesd was voor wat men daar het liefst de z.g. „verzuiling" gelieft te noemen. Voor ons neemt het terrein van het maatschappelijk werk een geheel eigen plaats in in het geheel van so ciale voorzieningen. Men denke eens aan de onontwikkelde gebieden, aan het probleem van de sociale wijkop- bouw, waarover wij apart nog wel zullen komen te spreken. Aan dit Hedenmorgen omstreeks negen uur zijn twee treinen, die door nog niet opgehelderde oorzaak op één spoor geraakt waren, te Heerlen met elkaar in botsing gekomen. Volgens de eerste berichten zouden er 20 gewonden te betreuren zijn. Het treinverkeer werd op de betreffende lijn volkomen ont wricht. Onmiddellijk vertrokken uit Utrecht werkploegen om de ravage op te ruimen, terwijl autobussen ingeschakeld werden om het reizigersvervoer over te nemen. Het ongeval gebeurde, toen de trein uit de richting Maastricht het station van Heerlen binnenreed en daar in botsing kwam met de reizi gerstrein, die juist het station wilde verlaten op weg naar Maastricht. De gewonden zijn overgebracht naar het St. Josephziekenhuis te Heerlen. Doordat de binnenkomende trein reeds vaart verminderd had en de vertrekkende trein nog geen grote vaart had, werd de uitwerking van de botsing iets afgezwakt. De treinen werden aan de voorzijde ingedrukt en er ontstond een enorme ravage, die gedramatiseerd werd door het op komend paniek, dat onder de reizi gers uitbrak. Onmiddellijk schoten spoorweg-E H.B.O. en -brandweer te hulp en reeds na een kwartier reden de Roode Kruiswagens af en aan om de gewon den naar het ziekenhuis te brengen. Enkelen van de gewonden konden op het perron behandeld worden, maar 18 reizigers moesten met min of meer ernstige kwetsuren naar het ziekenhuis worden gebracht. Voor zover men korte tijd na het onge val kon beoordelen, verkeert geen hunner in levensgevaar. In vele delen van Europa is giste ren de eerste sneeuw gevallen. Sneeuw viel in de Vogezen in Frank rijk, in de Zwitserse Alpen en in de Ardennen in België. Hevige sneeuw stormen woedden in Oost-Duitsland en maakten daar de wegen onbegaan baar. In Zuid-Duitsland wisselen sneeuw en regenbuien elkaar af. De weer kundigen daar voorspellen nog meer sneeuw en gladheid op de wegen. Finland overwintert reeds onder een dik pak sneeuw. In Stockholm vroor de sneeuw, die des nachts was geval len, vanmorgen op, hetgeen in de stad vijftig verkeersbotsingen ver oorzaakte. De versperde lijn naar Voerdaal, waarop het ongeluk gebeurde, was omstrefeks het middaguur 't toneel van grote activiteit en de N.S. hoopt in de loop van de middag de ravage opgeruimd te hebben, zodat het trei- nenverkeer weer gewoon doorgang kan vinden. Zelfs daar heerst de politiek Twee Britse bergbeklimmers en een Sjerpa uit Nepal zijn door com- munistisch-Chinese militairen gevan gen genomen in een nog niet ver kend gedeelte van het Himalaja-ge- bergte. De Britse regering raadpleegt de regering van Nepal over te nemen stappen voor de vrijlating van het drietal, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken te Londen. Sedert 22 October, toen de twee Britten en de Nepalees werden ge vat, is niets meer van hen vernomen. De gevangenneming geschiedde in een betwist gedeelte aan de grens tussen Tibet en Nepal. Een Superbom Geleerden op het Britse station voor onderzoek van atoomwapens te Aldermaston in Berkshire onaerzoe ken op het ogenblik monsters radio actief stof, die Donderdag door straal vliegtuigen van de R.A.F- op een hoogte van 15.003 meter zijn getrok ken uit een atoomwolk, die afkom stig was van de jongste Russische kernontploffing. Volgens de onderzoekingen zou de Russische atoombom, welke dezer da gen tot ontploffing is gebracht, zó krachtig geweest zijn. dat hij een ge bied, zo groot als Groot-Brittannië, geheel met zijn radio-activiteit had kunnen vergiftigen. Het nieuws over deze bom bete kent dat de Russen in weerwil vati hun klaagzangen over de fabricage van terreurwapenen door de Ver enigde Staten zelf druk bezig zijn wapens te vervaardigen en te be proeven onder de gevolgen waarvan de gehele bevolking van een land zou lijden. Een gewone H-bom zou betrekke lijk weinig gevaarlijk radio-actief stof verspreiden. Mear volgens de berekeningen die nu zijn gemaakt aan de hand van wat bekend is over het nieuwe Russische wapen, schat men dat deze bom ongeveer een hal- in gebieden waar het stof zeer ge concentreerd zou neerkomen weken lang geen mens zou kunnen leven buiten ondergrondse s chuilplaatsen met luchtfilters. Zou, zo gelooft men in Engeland, een dergelijke bom neerkomen op Birmingham, dat ongeveer in het midden van het land ligt, dan zou ge heel Engeland onder de gevolgen van deze enkele bom lijden. Men gelooft verder dat deze bom een super-atoombom is en geen H- bom. Dat wil dus zeggen dat er uranium in wordt gebruikt en wel een hoe veelheid van 5 a 10 jon. De uitwer king zou ruwweg 500 maal groter zijn dan die van de eerste atoombom die op Hirosjima viel en een einde maak te aan de oorlog m$t Japan, Op het „Place de la Republiqué" te Dyon ln Frankrijk profiteert een poli- tie-agent van een nieuw experiment. Een gasfles voedt een verwarmings element, dat op effectieve wijze de heersende koude bestrijdt. Misschien zal deze proefneming een nieuw verbetering betekenen voor de „heersers" in het verkeer en zullen zij binnenkort met een lach om de mond in de groot ste kou hun dienst doen. Consequenties moeten aanvaard worden Rechter Maengkom heeft er gis teren tijdens de zitting in de zaak- Jungschlaeger in toegestemd 12 van de 15 getuigen a décharge, die me- ve ton van dit gevaarlijke stof vrij-1 vrouw Bouman had voorgesteld uit maakt. Nederland te laten overkomen, te Dat is genoeg om een oppervlakte horen, van 100.000 vierkante mijl voor da-De drie andere getuigen, Tuinstra, gen onbewoonbaar te maken terwijl Megens en Scheltinga, zo meende de laatste probleem is tot nu toe wei nig of niets gedaan. Maar intussen is men politiek reeds bezig om, als men het zou kunnen, het werkterrein van het departement van maatschappelijk werk zoveel mogelijk te beknotten, van socialistische zijde, omdat men daar een terugdringing van de over heidsinvloed vreest, van onkerkelij ke zijde, omdat men in de „verzui ling" een versterking ziet van de te genstand tegen het humanisme, dat intussen in leger en op andere plaat- en ook haar eigen zuil opeist. Zo zal het werkterrein van dit de partement het volgend jaar bij de ka binetsformatie van de verkiezingen wel een belangrijke rol gaan spelen, omdat het inzicht in het maatschap pelijk werk een principieel verschil te aanschouwen geeft. Maar reeds bij de algemene politieke beschou wingen in de Tweede Kamer, een maand gelegen, heeft prof. Romme aan de minister-president gevraagd hieraan nu reeds en wel vóór de verkiezingen en vóór de kabinetsfor matie alle aandacht te besteden en de minister-president heeft toen een studie hierover toegezegd. Dat is dan ook wel de reden, dat de minis ter van Maatschappelijk Werk zich bij de debatten over zijn begroting angstvallig buiten deze politieke twistvraag heeft gehouden, ondanks de aandrang, die van socialistische zijde daartoe op hem werd uitge oefend. Dat had nu, in het laatste jaar van zijn beleid, ook niet de min ste zin. Het is duidelijk genoeg, dat dit een politieke kwestie was, die niet kon worden uitgevochten. Men zal, zoals gezegd, vóór de ka binetsformatie het terrein van dit departement, zover als mogelijk is, dieneh vast te stellen. Wij zeggen niet zonder reden: zo ver als moge lijk is, want er zullen zich bij de ontwikkeling van het maatschappe lijk werk altijd nieuwe opgaven en omstandigheden blijvep voordoen, die de vraag van de begrenzing op nieuw op het tapijt zullen brengen. Maar één ding moet vast staan. Het betreft hier een departement, van waaruit de overheid iets te maken heeft met het stimuleren van de naastenliefde, in een maatschappij, j die nog altijd christelijk wordt ge-1 noemd. Wat minister van Thiel daar-1 toe in drie jaar heeft opgebouwd i mag niet om politieke redenen het I volgend jaar weer worden afgebro ken. J hebben met de getuigenverklaringen waarin hun namen voorkomen. Djaksa Scenario deelde mee, dat de getuigen, die naar Indonesië ko men, bereid dienen te zijn alle con sequenties van hun komst te aan vaarden, ook voor het geval de po litie maatregelen tegen hen zou wen sen te nemen. Hij meent dat verscheidenen hun- rer betrokken kunnen zijn geweest bij de activiteit van illegale organi saties in Indonesië. Verder moeten de getuigen, aldus Soenario, ook de con sequenties aanvaarden in geval zij meineed mochten plegen. Soenario acht het niet mogelijk het verhoor der 12 getuigen uit Neder land binnen een of twee dagen te voltooien, ten einde hun gelegenheid te geven Kerstmis en Nieuwjaar thuis te vieren. De djaksa wees er op, dat hun verhoren langer dan enkele da gen zullen duren, daar een onder zoek nodig zal zijn naar de onderlin ge overeenstemming der getuigen verklaringen en omdat confrontraties noodzakelijk zijn. Hiervoor zal zeker een maand nodig zijn. De Braziliaanse Senaat heeft Don derdag, na een debat van meer dan zestien uur, het verzoek van de waar nemende president Ramos om de staat van beleg af te kondigen, in gewilligd. Têvoren was dat reeds door de Kamer van Afgevaardigden gedaan. De staat van beleg zal afgekondigd worden in afwachting van de beëdi ging van de nieuw gekozen presi dent, Kubitschek, in Januari a.s. wordt weer t Premier Boelganin van de Sovjet- Unie heeft een elfjarig meisje in Los Angeles een Russische pop gestuurd. Het meisje had hem daar in een brief om gevraagd, die de premier blijkbaar heeft bereikt op een ogen- blik, dat hij in een „glimlach"-stem- ming was. Brieven die Ann Latman aan zijn voorganger Malenkof had gestuurd, waren alle onbeantwoord gebleven. (Geldig van Vijrdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER BEWOLKING Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later overwegend matige Zuid westelijke wind. Iets hogere tem peraturen maar vannacht plaat selijk lichte vorst en hier en daar mist. Het begint weer te waaien 26 Nov. zon op 8.19, onder 16.39 u; maan op 14.30, onder 4.03. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 11 C. OSLO half bewolkt 7 STOCKHOLM onbewolkt 8 DoorJtrachtige luchtdruksttygingen "1 In de Regentstreet, een van de dttukste winkelstraten in Londen, hangen grote^ sterren boven de weg, die al een vroegtijdig idee geven van Kerstmis. Het lijkt net of de fantastische figuren los in de lucht zweven. boven Europa zijn de luchtdrukver- schillen bij ons kleiner geworden en is de wind vooral langs de kust sterk afgenomen. Intussen vloeide koude en droge arctische lucht over Scan dinavië naar onze omgeving uit, waarin de minimumtemperaturen vannacht in het binnenland varieer den tussen 0 en min 4 graden. Bij Noorwegen is een depressie versche nen, die over de Noorse bergen zal trekken. Bij IJsland komt een andere depressie tot ontwikkeling, die nog be langrijk in betekenis toeneemt. Het j hogedrukgebied boven de Oceaan heeft de tendenz zich naar Zuid- Europa te verplaatsen. Een en ander heeft tot gevolg, dat de koude lucht weer wordt verdreven en dat er morgen vrij veel bewolking binnen drijft, waaruit wat neerslag kan val len. De wind draait naar Westelijke richtingen en neemt in kracht toe. DUBLIN LONDiEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN JPI FRANKFORT licht bewolkt MüNOTEN sneeuwbui half bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt weerlicht onbewolkt ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuwbyi onbewolkt onbewolkt sneeuw sneeuw regen 'n Matige mond maakt 't lichaam gezond. Bijna net zo gezellig als bij moeder-de-vrouw

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1