Zilveren feest van Warmonds Philosophicum De zin van wijsgerige studie in de priester-opleiding Ingenieur wil de te bouwen tunnel vervangen door een hoge hangbrug Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Chefarine .4 Wakkere knaap! WOENSDAG 23 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Hoe komt A'dam over 't IJ? Lofprijzing door Haarlems bisschop De viering van het zilveren jubi leum van het Warmondse philosophi cum werd gisteren rond het middag uur voortgezet in de aula, waar de directeur, prof. dr. J. G. M. Wille brands, ter inleiding van de acade mische zitting een woord van welkom sprak tot de talrijke gasten en waar in hij met dankbaarheid gewaagde van de voorbije kwart eeuw, die de toekomstige priesters in het bisdom Haarlem bij hun wijsgerige vorming een eigen milieu en school had gege ven. In het kort wierp hij een terug blik in de geschiedenis van het pb> losophicum, daarbij prof. Bouwman herdenkend, die het instituut in 1934 door de dood ontviel. Prof. Willebrands herinnerde er aan, hoe in vele landen de pries teropleiding wordt beïnvloed. Dat is destijds ook in ons land geschied zij het minder geraffineerd door de oprichting van het Collegium Phi losophicum te Leuven, door Koning Willem I. Mede door de houding van (mgr. Van Bommel, en daardoor van geestelijkheid en studenten, heeft die .koninklijke creatie niet lang bestaan. Het huidige philosapricum te War mond heeft echter zijn bestaansrecht toewezen; in de loop der jaren hebben er 961 jongemensen gestudeerd, van <wie er 724 de kruinschering ontvin gen. Een enkel slecht jaar moest wel eens worden genoteerd (in 1939 en 1940 resp. 25 en 28 studenten) maar 6edert 1950 ligt het aantal vrijwel constant boven de 50. De directeur greep terug naar het [jaar 1926, toen reeds de stichting van een philosophicum overwogen werd; zij ging toen echter niet door omdat mgr. Callier haar niet verant woord achtte. Niettemin telde het theologioum 170 studenten, een aan tal, dat op zichzelf reeds pleitte voor een apart huis ter wijsgerige vor- iming. In 1929 werd tot de stichting toch toesloten, niet in het minst dank zij de stuwkracht van mgr. J. D. J. Aen- •genent, destijds bisschop van Haar lem. Prof. Willebrands meende, dat ook toij dit jubileum gedenken en dan ken nauw samenhangen en hij be schouwde datgene, wat uit Gods hand dn die kwart eeuw ontvangen werd, els een onderpand voor de toekomst Hij wees voorts op de trouw van het philosophicum aan de thomisti sche wijsbegeerte, van waaruit men eich ontwikkeld heeft tot ver boven een dor formalisme. „Wij willen ons", zo 'zeide hij, „niet schuldig maken aan slaafse navolging. Wij moeten scheppend blijven, want verstarring kan niet tot bloei komen. Voor ons echter is Thomas daarbij geen sym bool, maar ook leermeester." De zin der wijsgerige studie. Na deze inleiding hield kanunnik iprof. A. Dondeyne van de Leuvense •universiteit een even boeiende als (geestige voordracht over: ,De zin der wijsgerige studie in de vorming tot het priesterschap". Prof. Dondeyne moest die taak on langs overnemen van zijn Nijmeegse collega dr .J. A. J. Peters C.ss.R., die iwegens ziekte verhinderd was. Aan vankelijk had prof. Dondeyne de uit nodiging willen afwijzen met Jsaias' woord: „nescio loqin', maar hij had haar aanvaard met de ge dachte „wat Peters kan, kan ik ook'.' Tot groot pleizier van zijn gehoor stelde prof. Dondeyne vast, dat in de bijbel er niets over een seminarie te vinden is en dat ten aanzien van de philosophie Paulus' woorden be kend zijn: „Past op, dat ge u niet op sleeptouw laat nemen door de wijs begeerte". Een en ander mag er op duiden, dat de aanwezigheid der philosophie op de seminaries niet zo vanzelfspre kend is als het wel lijkt. De zin der fwijsbegerxge studie in de vorming tot het priesterschap kan men derhalve beter zien als een bevragenswaardige vraag. Waar de priester een man moet zijn van God, dus een man van geloof, stelde spreker, dat met de priester lijke vorming bedoeld wordt een vor ming tot geloof. De verhouding tot de wereld krijgt -een heel ander aanschijn door de wijs begeerte dan door het geloof, en dat duidt op de niet-vanzelfsprekendheid der philosophische vorming op het seminiarie. Een blik op de geschiede nis van die opleiding zou trouwens tot eenzelfde conclusie leiden. Sperker stelde voorts, dat de phi losophie prachtig de ancilla, de dienstmaagd, kan zijn van de theolo gie, maar het gevaar is niet denk beeldig, dat zij haar rol verwisselt voor die van huismeesteres. De zin van genoemde vormink kan daarom beter een bevragenswaardige vraag blijven. Wie zich dat bewust blijft, vergeet niet de noodzakelijke spanning tussen geloof en wijsbegeer te. Dat verschil vergeten zou schade berokkenen aan het geloof èn aan de wijsbegeerte. Prof. Dondeyne wees er voorts op, dat er in existentiële zin verband be staat tussen geloof en rede. God geeft de men immers het geloof via de rede, anders zou God het geloof ook kunnen schenken aan honden en stenen. Nadat spreker de grote betekenis van de wijsbegeerte als de grootste cultuurschepping getekend had, kwam hij tot de conclusie, dat de wijsbe geerte de toekomstige priesters met de wereld en het wijsgerig ethos ver trouwd moet maken, zal moeten in staan voor hun intellectuele vorming, en hen vertrouwd zal moeten maken •met het onuitputtelijk wonder, dat de mens is. Gelukwens van de bisschop. Na een korte pauze, sprak de bis schop woorden van gelukwens en dankbaarheid bij dit zilveren jubi leum, dat gevierd mocht worden op het feest van de prudente maagd Cae- cilia. De bisschop merkte op, dat de philosophie in het Haarlemse altijd gewenst is geweest. Velen zijn op het Prof. dr J. C. Groot biedt mgr. dr. Willebrands de paarse sjerp aan. Mgr J. M. Groot kijkt belangstel lend toe. Mgr. Huibers wenst mgr. dr Wille brands geluk met zijn benoeming. philosophicum tot voortreffelijke imensen gevormd, van wie er talrij ken een prachtige plaats innemen in het maatschappelijk leven. Hij memoreerde het uitstekende werk van prof. J. Beijsens en zijn voorganger, mgr. J. D. J. Aengenent. iHij prees ook het vele werk, dat is verzet door de twee vorige directeu ren, mgr. J. H. Niekel en mgr. H. J. van Deursen, en niet in het minst van de huidige directeur, die zich een eminent leider van het philosophicum heeft betoond. Daarop deed mgr. Huibers mede deling van de eervolle benoeming •tot geheim kamerheer van Z.H. de Paus, die prof. Willebrands was ten deel gevallen, en welke benoeming •met enorm enthousiasme werd ont vangen. Prof. dr. J. C. Groot had de paarse sjerp bij voorbaat reeds voor handen en het duurde slechts enkele ogenblikken, of de nieuwe geheim kamerheer was met een der tekenen van deze waardigheid bekleed. Namens de studenten sprak meteen de pre fect een hartelijk woord van geluk wens. De academische zitting werd door de studenten muzikaal omlijst. Enige van hen zongen met begeleiding „Vergine Bella", een canzone van Pa- traca, voor drie stemmen getoonzet •door Guillaume Dufay; op twee pia no's werden Choral-praludien van J. S. Bach ten gehore gebracht en de plechtigheid werd afgesloten met een Credo van Da Palestrina, gezon gen door het koor der studenten. 's Avonds voerden de studenten in de aula het blijspel „De Wolken" van Aristophanes op en vandaag krijgt de viering een intieme sfeer met een studentikoze revue, waarin de Hage- velder, de philosoof, de theologant en de priester hun visie geven op leven en werken in het philosophicum. TERUGGAAF VAN OMZET BELASTING. Met ingang van 1 September j.l. is, izoals men weet, de omzetbelasting voor verschillende goederen afge schaft (voor textiel en suiker tijde lijk), is verlaagd. In verband hier mede is toen een regeling getroffen, volgens welke bepaalde categorieën handelaren en fabrikanten bij de in specteur der invoerrechten en accijn zen c.q. der omzetbelasting op een «bepaald formulier een verzoek kun nen indienen om teruggaaf van om zetbelasting over de bij hen op ge noemde datum aanwezige voorraden van die goederen. De termijn hier voor loopt tot 1 December a.s. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I n TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 65 cL (Advertentie) Melkprijs onveranderd Voorlopig tot Kerstmis De algemene vereniging voor melk- voorziening te 's-Gravenhage deelt ons mede, dat de thans geldende ad viesprijzen voor consumptiemelk en consumptiemelkporducten ook na 26 •November onveranderd zullen^ blij ven en wel voorlopig tot en met 24 December 1955. Dit komt er op neer, dat in het werkgebied der vereniging (omvattende in hoofdzaak het vaste land van Zuid-Holland, Westelijk Utrecht en het Zuidelijk deel van Noord-Holland) voor bijvoorbeeld •losse melk de prijs per liter op 28 ct. gesteld blijft voor gebieden waarin de melkdistributie zogenaamd gesa neerd is en op 29 cent in de overige (plaatsen, waaronder de grote steden. Aardappelprijs omhoog? Als gevolg van het geringer aan bod van consumptie-aardappelen in Nederland zal waarschijnlijk de prijs geleidelijk stijgen van 16 tot 25 cent. Het areaal consumptie-aardappe len is in vergelijking met vorig jaar gezakt met niet minder van 12 pro cent, terwijl de exportmogelijkheden zijn verruimd. Het binnenlandsver- bruik is practisch constant, daarom zal de ontwikkeling van de prijs be paald worden door de afzetmogelijk heden in het buitenland. De invoer van Nederlandse aardappelen in België, Engeland, Denemarken, Zweden, Noorwegen zal waarschijn lijk voortdurend stijgen. Bietenauto ramde tram Eén dode; vele gewonden Met een dreunende slag reed gis termiddag rond half vijf een zware met bieten geladen vrachtauto op de onbewaakte overweg onder Mijns- herenland (Hoekse Waard) tegen een tram van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij en veroorzaakte hier door één dode plus vijfentwintig ge wonden, van wie verscheidenen ern stig gewond werden. Toen de wagen de tram ramde, was de locomotief reeds voorbij, maar de eerste volgwagen kreeg de volle kracht van de aanrijding te verduren; de gehele bovenbouw werd ontwricht en de passagiers werden bedolven onder een lawine van hout, glas en bieten. Toen men het eerste puin wegge ruimd had, bleek, dat de 40-jarige Chr. de Korver uit Numansdorp, die van zijn werk op weg was naar huis, od slag gedood was door de aanrij ding. De gewonden werden, voor zover hun toestand dit toeliet door een juist passerende bus van de R.T.M. naar artsen in de omgeving gebracht en de ernstig gewonden gingen per ambulance naar Rotterdamse zieken huizen. De chauffeur van de bietenuato, die het ongeval ongedeerd overleefde, was geheel overstuur. Het was sinds jaren een schone ge woonte geworden in Amsterdam, dat Sinterklaas bij zijn bezoek aan die stad enkele venijnige aardigheidjes zei over de bouw van een tunnel, die het verkeer onder het IJ door zou moeten voeren. Wanneer alle papie ren, die aan deze plannen besteed zijn, in het IJ geworpen zouden wor den, zou deze toegang tot Amster dams haven definitief gedempt zijn. Maar het vorig jaar kwam tunnel- plan-5 op de proppen en voor ƒ200 imillioen zou omstreeks 1961 de eerste autotunnel gereed zijn, die gevolgd zou worden door 'n voetgangerstunnel in 1965 en nog enkele andere tun nels. De raad en iedereen keurden het goed en men ging druk plannen ma ken, doch nu het plan ieder ogenblik in uitvoering genomen kan worden, •blijkt iemand zich er toch niet mee te kunnen verenigen, want een inge nieur heeft een ingezonden medede ling aan de raad gezonden, waarin hij het hele tunnelplan als ongezond, onpractisch, onaesthetisch ter zijde schuift en een lans breekt voor een grote hangbrug, die 53 meter boven het IJ gebouwd zou moeten worden Koningin bezoekt Gelre's hoofdstad Koningin Juliana heeft hedenmor gen een officieel bezoek gebracht aan het Diaconessenhuis te Arnhem, dat zulk een bewogen historie in de laat ste oorlogsjaren heeft gehad en dat enkele dagen voor de bevrijding door torand werd verwoest, doch thans als een der modernste ziekenhuizen in Europa herrezen is. De komst van de landsvrouwe in de Gelderse hoofdstad hedenmor gen 11 uur werd door de geestdrif tige Arnhemmers tot een ware zege tocht gemaakt. DR. KORTENHORST BUITEN GEVAAR De geneesheren, die dr. L. G. Kor- tenhorst behandelen, delen mee, dat bij de patient Zaterdagavond een acute hersenvliesontsteking is gecon stateerd. Menselijkerwijs gesproken is dr. Kortenhorst nu geheel buiten gevaar; de koorts heeft hem verlaten. Stichting Industrieel Garantiefonds Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot oprichting van een stichting industrieel garantie fonds. Het doel van dit fons is klei ne- en middelgrote industrieën, die moeilijk toegang hebben tot de kapi taalmarkt, te helpen bij het verkrij gen van risico-dragend kapitaal. In •het algemeen stelt de regering voor ■dat deze hulp beperkt blijft tot maximum een millioen gulden per igeval. Het garantiefonds wil tevens een organisatie zijn die gelden aantrekt welke anders niet in de risicodragen de sector terecht zouden komena Als verschaffers van dit geld komen voor al institutionele beleggers in aanmer king. De risico's welke uit de trans acties voortvloeien worden in begin sel gedragen door de stichting. In eerste instantie en als oprich tingskapitaal krijgt de stichting eer •bedrag van 30 millioen, dat daar voor met medewerking van de Fo reign Operations Administration uit de z.g. tegenwaarde-rekening is vrij gegeven. Een verder 70 millioen uit deze rekening kan verstrekt worden als blijkt dat aan dit kapitaal behoef te bestaat. De gelden voor het garan tiefonds zullen bij de Nederlandsche Bank berusten. JONGETJE VERDRONKEN Gisteravond omstreeks vijf uur is het 7-jarig zoontje van de familie G. J. Room uit de Burgwalstraat te Kampen in de IJssel gevallen en ver dronken. Het gelukte de politie na enige tijd dreggen het knaapje boven water te halen. Kunstmatige ademha ling werd toegepast, maar de levens geesten bleken reeds geweken te (zijn. „BROMMEN" VOOR DRIE JAAR VERBODEN. De rechtbank te Amsterdam heeft de 67-jarige J. B. uit Hilversum we gens roekeloos rijden op een 'brom fiets veroordeeld tot vier weken ge vangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk, en als bijkomende straf het verbod om gedurende de proef tijd van drie. jaar een bromfiets of een fiets te berijden. De officier van justitie had twee weken voorwaardelijk tegen verd. gevraagd en tevens verzocht hem de (bevoegdheid te ontzeggen een rij wiel te besturen voor de tijd van drie jaar. De raadsvrouwe van B. was nog verder gegaan en had de rechtbank gevraagd de mogelijkheid in overwe ging te nemen haar cliënt voorgoed de bevoegdheid te ontnemen een fiets te berijden. Op 10 Juli reed B. op de weg tus sen Bussum en Weesp en had een botsing veroorzaakt met een tandem, waarvan de bestuurder aan de gevol gen van de aanrijding is overleden. en waarvan de middelste overspan ning precies het gehele IJ overspant. Geen hinder voor de hoogste sche pen, geen obstakel in het IJ, geen on dergronds-gewroet en de helft goed koper, vertelt de ingenieur die voorts nog een hele verzameling voordelen opsomt, die aan zijn plan kleven. Vanavond zal blijken of de Amster damse raad ook zo geestdriftig over deze plannen kan worden. MGR. ROMEIJN MET DE „WELLE3I RUYS" TERUG NAAR DE MISSIE. Op 24 November keren met de „Willem Ruys" naar hun missiegebie den terug mgr. J. Romeijn, aposto- lisch-vicaris van Samarinda, en mgr. •N. Verhoeven, apostolisch-vicaris van •Menado. Voorts reizen wederom naar de missie in Indonesië terug de paters J. J. M. Goeman uit Rotterdam, F. Hoogland uit Voorschoten, H. Keet M.S.C. uit Tilburg, J. J. M. Kusters uit Tilburg en J. v. d. Zon Cap. uit Tilburg. X-dam Statendam De Holland-Amerika-lijn heeft be sloten het schip, dat begin 1957 van de werf zal komen en dat plaats zal bieden aan ca. 950 passagiers, de naam „Statendam" te geven. Dit zal het derde schip zijn, dat onder deze naam voor de Holland- Amerika-lijn gaat varen; de eerste Statendam heeft dienstgedaan van 1898 tot 1910; de tweede werd in 1929 in gebruik genomen en ging tijdens de Meidagen van 1940 in de thuis haven Rotterdam ten onder. De nieuwe Statendam zal 21.000 ton meten; met de bouw werd in 1953 begonnen bij „Wilton-Fijenoord", maar tot nu toe was het schip-in- wording slechts bekend onder de naam X-dam. 's Morgens vroeg ter inbraak De Heemsteedse politie heeft Maan dagavond een 16-jarige Heemsteedse scholier gearresteerd, die in een tijds verloop van vele maanden een lange reeks inbraken en diefstallen heeft genleegd. De jongen hééft een vol ledige bekentenis afgelegd. Zo heeft hij toegegeven dat hy zeven keer heeft ingebroken in twee Heemsteedse scholen, waarbij hij het voorzien had op sipaarbusjes en kleine geldkistjes, waarin geld voor de zen ding, schoolreisjes en schoolfeestjes werd bewaard. Verder heeft hij be kend dat hij drie maal heeft ingebro ken in het Minervatheater, waar hij uit een vitrine in de hal een gramo- foonplatenspeler en een electrisch scheerapparaat heeft ontvreemd. Bij een in Heemstede gevestigde gramo- foonplatenindustrie werd voorts een aantal platen ontvreemd. Verder be kende de jongen nog de diefstal van een partij boeken bij een boekhan delaar en van een bromfiets uit een schuur achter een winkel. Nagenoeg alle ontvreemde voor werpen bevonden zich nog in zijn bezit en konden daarom in beslag worden genomen. De jongen vertelde dat hij de dief stallen voor het grootste deel in de vroege ochtend tussen half vijf en half zeven had gepleegd. Zijn ouders hebben er nooit iets van gemerkt. De verdachte -zal een dezer dagen voor de officier van justitie worden ge leid. KERNRAAD STORK. De kernraad voor de onderne mingsraad bij de koninklijke machi nefabriek Gebr. Stork en Co is ein delijk gekozen. Een hevige verkie zingsstrijd onder de arbeiders van deze fabriek is hieraan voorafgegaan. De socialisten eisten n.l. de helft van het beschikbare aantal zetels, plus één voor de kernraad op. D}t veroor zaakte grote verontwaardiging in het bedrijf met het gevolg dat een .felle verkiezingsstrijd werd gevoerd, waarbij niet-georganiseerden zelfs met valse handtekeningen werkten. De KABCNV zijn thans met een overwicht uit de bus gekomen: 19 KAB-leden en 16 CNV-leden met daartegenover 33 leden van het NVV. AGENT RUILDE INLICHTINGEN. Wegens het aannemen van giften voor het géven van inlichtingen over personeelsleden aan Haagse bedrij ven heeft de officier van justitie voor de Haagse rechtbank gistermiddag anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 42-jarige ex- hoofdagent van de gemeentepolitie G. A. B. Van Mei 1952 tot September 1954 •had B. van enkele bedrijven, werk- izaam in de voedsel voorzieningsbran- •Che geld gekregen in ruil waarvoor hij gegevens omtrent politieke en criminele antecedenten van personeel en sollicitanten verstrekte. AANKOOP SORGHVLIET GOEDGEKEURD. D, aankoop door het rijk van een .gedeelte van het landgoed Sorgh- vliet in Den Haag is gistermiddag door de Eerste Kamer zonder discus sie en zonder hoofdelijke stemming (goedgekeurd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5