LWTLLGAT Paul Julien richtte zoeklicht op donker werelddeel Omgeving Scherp WOENSDAG 23 NOVEMBER 1^55 DE LEIDSE COURANT STADSNIEUWS ZEEUWEN GAVEN TONEEL- AVOND. De foyer van de Stadsgehoorzaal was geheel gevuld met leden van de Vereniging van Zeeuwen te Leiden en Omstreken „Luctor et Emergo" die in een uiterst gezellige sfeer gis teravond kwamen genieten van het toneelstuk „Wanne", dat opgevoerd werd door de toneelclub van deze vereniging. Alle medespelenden wa ren gekleed in Zeeuws costuum. Dit gaf een aparte en bekoorlijke noot aan deze toneel-uitvoering. De cos- tuumclub was hiervoor verantwoor delijk. De door de zaal met applaus daarvoor uitgesproken waardering was voor de volle honderd procent verdiend, Voorzitter H. J. Barentsen opende deze avond met een kort propagan distisch woord, waarin hij degenen, die nog geen lid of donateur van de vereniging zijn, opwekte dit toch vooral te worden. Mej. E. v. d. Graaf gaf in het spel „Wanne" een kostelijke typering van Wanne, terwijl de heer N. L. van Dalsen de figuur van boer Van der Linde in al zijn schrielheid en kop pigheid, tot in de kleinste details vertolkte. Niet minder hulde aan de „samensteller" van het stuk, een zekere heer F. N. W. Gedako Wij zijn er namelijk achter geko men, dat deze heer eigenlijk uit drieën, een triologie zo gezegd, be staat. Achter het pseudoneum Geda ko gaan schuil drie enthousiaste Zeeuwen, de heer F. Geensen, N. v. Dalsen en W. Kosten. Intocht van St. Nicolaas in Leiden VERKOOP WELFAREPRODUCTEN De welzijnszorg van het Roode Kruis stelt dit jaar de benepenen van beurs in staat voor weinig geld een geschenk te kopen, waarmee zij voor de dag kunnen komen en inclusief een goed werk doen. Volgende week Maandag, Dinsdag en Woensdag wordt van tien tot tien in de aula van het Academisch ziekenhuis een verkoping en verloting gehouden van de artike len die door de patiënten vervaardigd zijn. POTLOOD en GEEST No. 522. Horizontaal: 1. optelling; 4. boomloot; 6. Europeaan; 7. mu zieknoot; 9. voorzetsel; 10. stad in België; 15. steen; 16. plechtige gelof te; 17. verhalen; 20. lengtemaat; 21. als 7 hor.; 22. bedoelen; 24. koor van zangers; 25. voorzetsel. Verticaal: 1. vrouw van Abraham; 2. muzieknoot; 3. telwoord; 4. voeg woord; 5. twijg; 8. .knokkel bij de voet; 9. zwak; 11. voorzetsel; 12. kleur; 13. gerucht; 14. vlies, vel; 17. pluim van een vogel; 18. eenmaal; 19. ontkenning; 22. als 2 vert.; 23. voor zetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing van gisteren: Horizon taal: 1. de; 3. ona; 6. nu; 7. Romagna; 11. Laren; 13. Sr.; 15. el; 16. ceel 17. sneu; 18. hé; 20. mi; 21. Dalem; 25. lording; 27. ka; 28. mak; 29. ijk. Verticaal: 2. er; 3. oma: 4. part; 5. age; 6. na; 8. O.L.; 9. nn; 10. Ischl; 12. Sluis; 14. ree; 15. Eem: 19. Alda; 21. do; 22. arm; 23. eik; 24. Mn; 25. la; 26. gij. AVONDRUST WE zitten in Niemandsland. We zitten in Niemandsland net tussen twee stoelen in. Weggebla zen is met de trompetten van het Laatste Oordeel-evangelie alles was nog herinnerde aan de zomer se Pinksteren. Dezelfde trompet ten worden weer opgepoetst voor de komende Zondag van de Ad vent in te zetten. De week, welke wij nu doormaken is het niemands land van de liturgie. De vlammen van Pinksteren zijn gedoofd en de ster van Bethlehem is nog niet op gegaan. Het is een bijzonder ge schikte week om te bepeinzen, hoe we de Advent het beste zullen gaan vieren. Advent betekent „komst"; het is de voorbereiding op de eerste komst van Jezus in een stal en op de tweede komst van Jezus in staatsie. Het is dus een herinnering, maar veel meer nog een verwachting. Toegejuicht door honderden kin deren maakte Sinterklaas, vergezeld van twee pieten, hedenmiddag zijn intocht in Leiden. Na een tocht door de stad vond in het stadhuis een ont vangst plaats, waarbij het gemeente bestuur de gelegenheid te baat nam zijn wensen kenbaar te maken. Op de foto het illustre gezelschap op de hoek Stationsweg—Morssingel. 25 |aar Leidse afd. Dennenheuvel In het jaar, dat de Vereniging tot verpleging van hoofdarbeiders in her stellingsoorden en sanatoria „Dennen heuvel" opgericht 1 Juni 1905 haar gouden jubileum herdenkt, viert de afdeling Leiden haar zilve- m DmJ U; gebruiks- en siervoorwepen aan de mai)gebracht worden. R.K. Instuif. De Sint Nicolaastijd slaat ook bij de R.K. Instuif allerlei vage mede delingen los, die er op wijzen dat ook daar iets in het pepernotengenre ge presteerd gaat worden. Alle instui- venden en andere belangstellenden worden opgeroepen Zaterdag in het Leonardushuis naar een Hawaiian ge- j zeischap te komen luisteren, dat de j verrassende naam „De Maori's"- blijkt Natuurlijk zijn de patiënten niet I te dragen. Tussen de Zuidzee-klanken zelf op het idee gekomen om poppen, door bestaat er gelegenheid aispra- tassen en wat al niet meer te ver-1 ken te maken voor de komende vaardigen. De middelen die de zieke I naamdag van de weldoener, die het bij de hand heeft zijn bovendien nietgemoed vol en de beurs leeg pleegt bedoeld om in kunstnijverheid ver-te maken, werkt te worden. De Welfaredienst, j die onder leiding van zuster R. vanj Vrolijke vrouwtjes, der Woude nu reeds vijf jaar in het i Academisch ziekenhuis werkzaam is,1 Lltteris Sacrum zet Zaterdagavo d zoekt de zieken op en geeft hem of j het jubileum in met een opvoering I ...n CkolracnoQrOp WT-nltlKi3 VrrtUW. haar een tip om de verveling te ver drijven. Zij verschaft de herstellende het pasklaar gemaakte materiaal en laat het verder volledig aan hem over hoeveel werkuren hij per week wil maken. De werkvaardigheid is bij huismoeders, handwerklui en land bouwers het grootst. Zij leveren de meeste producten af aan de dienst, die er dan een nuttige bestemming voor vindt. Op de verkoping in de Aula zullen speelgoederen, pitriet- en leerwaren, modellen en andere zing muziek uit Afrika. 8 uur nam. Oud-leerlingen Ambachtsschool. Filmavond. Kleine Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 7 uur nam. „Sempre Avanti's Jong en Jolig", 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. DONDERDAG. Jeugdparlement. Kamer 204 Stad huis 7.3U uur nam. Door Eendracht Verbonden. Aniba 8 uur nam. Lezing IJslandse muziek. Laken hal (Grote Pers). 8 uur. Genootschap NederlandEngeland. Spr. H. Paget over West-Indië. 8 uur nam. De Doelen. Bazar „Ons Centrum" 2—6 en 7—11 ren jubileum. Zeven November was uur nam Foyer Sladszaa] het 25 jaar geleden, dat zij in „Zo- Ned. Mij voor Nijverheid en Han- merzorg" werd opgericht Het jon,* i u— ge Toe- plantje bleek wasdom te hebben: metlen dertig leden opgericht, telt de afde-1 K. en O. „Vorstelijke emigranten", - pnim inn 1p-7 en 9.15 uur nam. Casino-theater, ling in dit jubileumjaar ruim 300 le Rynologenver. „Rijnland". Lezing - 4-1 i— mevr- b v- d. Hoevende Meyier. 8 uur nam. Zomerzorg. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Maria Theresia dr van C. N. v. d. Zwaan en G. Lou- wers. Yvonne dr van R. v. Looij en G. M. Montanus. Dirkje Cornelia Geertruida dr van P. de Jong en A. van Vliet. Maria Alida Geertruida dr van N. W. A. de Wit en A. C. Dof- ferhof. Rebecca dr van W. de Roode en- C. M. Kerkvliet. Johannes Adria- nus zn van J. N. Tulen en J. M. v. d. Stelt. Overleden: H. J. R. Perdijk man 83 jr. C. Ouwehand zn 1 week. J. A. A. Wittentrop, huisvr. van De'Waal 57 j. Ondertrouwd: F. J. de Vos en M. Berkhout. W. F. J. Tyl en E. M. Leur. D. Wielkens en J. Polsma. P. J. La- terveer en M. G. v. d. Steen G. J. Fr. Montanus en J. C. M. Janssen. J. de Hoogh en M. Hajer. T. W. Zandvliet en P. Petiet. W. G. Kok en A. C. S. Wijngaard. A. Pol en W. A. Reede. A. - - v. Haarlem en G. J. Storm. K. G. v. een fuik vissen). Door de nieuwe wet d Kooy en T. J. Romiin. A. F. Roo- bol en A v. d. Staaij. H. de Kruijs en J. F. S. Versteeg. Agenda Leiden WOENSDAG Museum voor Volkenkunde. Le den en een zeer groot aantal begun stigers, w.o. enkele bedrijven. VRIJDAG. In de loop der jaren heeft de jubi- j lerende afdeling tal van activiteiten Jo_KVP Contactbijeenkomst. Har- ondernomen. Het begon ln 1935 met monie g uuf de organisatie van de Leihutento,Leldse Fi|m|iga den Vergul. den Turk", 8 uur nam. een huisvlijttentoonstelling, waarop in, later jaren vele propaganda-feest avonden, recitals en zelfs bridgedri ves volgden. Ook na de oorlog pakte een nieuw bestuur de zaken energiek aan. On der leiding van het dagelijks bestuur, t.w. de heren C. Lau, voorzitter, G. Blöte, secretaris en N. A. Kriek, pen ningmeester, die allen reeds van de oprichting af lid van de plaatselijke afdeling waren, werden tal van ac- j ties gevoerd. Zij werden daarbij ter zijde gestaan door de heren L. Baar- da en L. Segaar, resp. vice-voorzitter en tweede secretaris. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum wordt a.s. Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur in het Federatiehuis (Gerecht 10) een receptie gehouden. BOTSING KRUISPUNT LORENTZKADE—ZEEMANLAAN. Op het kruispunt Lorentz-kade— Zeemanlaan vond gisteravond een aanrijding plaats tussen een snelrij dende bromfietser, die geen voor rang verleende en een personenauto. De bromfietser de 50-jarige tuin man R. W., die in de Buitenruststraat woont, werd tegen de grond geslin gerd. Met een hersenschuding werd hij naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. Dienst der apotheken. De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet (Kolksteeg 25): Tentoonstelling foto's Pim van Os. Werkdagen 25 uur nam. (Tot 10 December). BIOSCOPEN. De films voor de week van 18 tot 25 November zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind"- 14 jaar. Lido: „Madame Butterfly", all leeftijden. Luxor: „Satans paradijs", 14 jaar Trianon: Afgekeurd. I Rex: „Verborgen moederschap" strikt volwassenen. van Shakespeares „De vrolijke vrouw tjes van Windsor". De vrouwtjes heb ben nogal wat tijd nodig om haar vrolijkheid te ontplooien en daarom vangt de voorstelling reeds om half acht aan. DWARSKIJKER HENGELAARS OVER REGLEMENTEN. 5000 Karpers bij Leiderorp. In een gisteravond in „De Kleine Burch" gehouden bijeenkomst van de Leidse Hengelaarsbond werden de nieuwe Pachtwet en het gewijzigde Visserij-reglement besproken. De voorzitter, de heer De Wit, gaf een uitvoerige uiteenzetting op welke gronden de Tweede Kamber er toe is gekomen om deze wet en het ge wijzigde reglement te aanvaarden. De sterke achteruitgang van de visstand veroorzaakt door verzilting, inpolde ring en verontreiniging van het wa ter, gevoegd bij de eveneens sterk toenemende visserij,, doen begrijpen dat regelingen moesten worden ge troffen. Waren er in 1932 circa 24.000 sportvissers, in 1954 waren dat er ruim 400.000. Dank zij de zo juist ge troffen regelingen kunnen goede re sultaten worden verwacht om de ■oude visstand, door midel van teext er. uitzetten 1 vën vis, weer op peil te ibrengen. Bovendien wordt'in de nieuwe regeling een einde gemaakt aan het z.g. gelegenheidsvissen (met ■zal teven het vissen met de peur, waarover nogal enige ontstemming bestaat, sterk worden beknot. De heer De Wit hoopte, dat er in de toekomst een. zodanige regeling komt, Zaed de ólayzin in dit Had! De hoogconjunctuur, waarin Nederland zich momenteel volgens statistieken en ministeriële uitspraken bevindt, weerhoudt Sint Ni colaas toch niet om met gepaste bezorgdheid de kostbare dagen van begin December te gemoet te zien. De zakenlieden van Leiden heben. zich zoals uit dit advertentie- rijke nummer blijkt uitgesloofd om zijn zorgen zoveel mogelijk te verlichten en bij zoveel hulp aan de Spaanse Bisschop willen wij ook niet achterblijven. Daarom hebben wij besloten de Bisschop ook de helpende hand te bieden en U kunt op Uw beurt ons daar weer behulpzaam bij zijn door te zorgen, dat de waardebonnen, die wij van plan zijn aan Sin terklaas cadeau te doen, op de juiste plaats terecht komen. In 32 advertenties, die in dit blad gepubliceerd staan, hebben wij een letter verborgen, die niet in de advertenties thuishoren. Daar het voor U nog een mysterie is, waar de letters precies staan, zult U alle advertenties na moeten lezen, hetgeen U ongetwijfeld toch gedaan zoudt hebben, omdat deze krant Uw gids zal zijn voor de feestinkopen. Deze letters bijeengevoegd zullen een slagzin vormen, welke U volledig zult kunnen onderschrijven en als U hem vóór 30 November a.s. (avondpost) naar het bureau van ons blad stuurt Papengracht 32 en op de enveloppe of kaart duidelijk vermelden: Sinterklaaspuz zel dan maakt U kans op een van de volgende 42 waardebonnen: TWEE PRIJZEN VAN VIJF-EN-TWINTIG GULDEN; TIEN PRIJZEN VAN EEN TIENTJE; TIEN PRIJZEN VAN VIJF GULDEN; en TWINTIG PRIJZEN VAN EEN RIJKSDAALDER. En omdat deze waardebonnen alleen te verzilveren zijn bij de za ken, die vandaag in ons blad een advertentie geplaatst hebben, zal het erg handig zijn, als U deze krant in ieder geval tot Sinterklaas bewaart,'want niet alleen hebt U haar dan bij de hand, als U Uw Sint-Nicolaas-inkopen gaat doen, maar tevens weet U, waar U Uw waardebon zult kunnenbesteden, wanneer op Vrijdag 2 December zou blijken, dat U een van de bovengenoemde prijzen gewonnen zoudt hebben. Deze bonnen zult U dan nog voor Uw Sint-Nicolaas- inkopen kunnen gebruiken, want tegelijk met de uitslag zullen de bonnen de gelukkigen bereiken. dat niet alleen de bij de Bond aange sloten vissers betalen voor de uitbrei ding van de visstand, doch dat ook iedere sportvisser hiervoor 'n bepaald bedrag moet betalen. Aan het einde van zijn uiteenzet ting deelde de heer De Wit mede, dat er juist vandaag onder Leider dorp circa 5000 karpers zijn uitgezet. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. Hiervan werd een gretig gebruik gemaakt. Ledenvergadering van ARKA De bekende antropoloog dr. Paul Julien heeft de R.K. ambtenaren gis teravond in Den Burcht verteld over zijn tochten naar de Pygmeeën van Equatoriaal Afrika. De bekende on derzoeker is enkele weken geleden van zijn negentiende trip naar de binnenlanden van Afrika terugge keerd. De heer E. A. M. Pley, die inplaats van de afwezige voorzitter het ope ningswoord sprak, vestigde de aan dacht van de leden op de wervings actie die de A.R.K.A. binnenkort het twintigduizendste lid moet bezorgen. De afdeling Leiden telt op het ogen blik 283 leden en kan het volgend jaar, wanneer het veertig-jarig be staan gevierd wordt uitgebreid wor den tot 300 leden. Dr. Paul Julien sprak in het begin van zijn lezing over de grote proble men waarvoor de Pygmeeën de an tropologen stellen. De kleinste bewo ners van onze planeet, werden om streeks de zestiger jaren in W Equa toriaal Afrika herontdekt door een Frans onderzoeker. Herontdekt, om dat reeds vierduizend jaar voor hem de Egyptenaren hun licht op het don. kerfi werelddeel wierpen. Omstreeks 2300 jaar voor Christus werd een Egyptische expeditie uitgezonden, die een Pygmee van de reis overhield. De expeditieleider haastte zijn pha- rao van zijn zonderlinge vondst te verwittigen en smaakte het genoegen een brief van zijn vorst terug te ont vangen. Hij was over dit bericht zo opgetogen dat hij de tekst liet hak ken in de wanden van zijn grafkel der. Aan de hand van vele lichtbeelden vertelde dr. Julien iets over de topo grafische en antropologische bijzon derheden van .het dwergvolk, dat zwfsrvend de landen rond de evenaar doorkruist. Spreker ging nader in op de-samenstelling van de dragerskara- va'an waarmee hij reeds negentien maal het oerwoud was ingetrokken. Bij'"'gebrek aan wegen kiest men de rivierbodem als pad om de rimboe binnen te dringen. De karavaan is uitgerust met een groot aantal dra gers en vele tolken, want de Babelse spraakverwarring is in dit gebied wel zeer i-compleet. 'Jpi de pauze besprak dr. Julien de godsdienstige" en culturele verdien sten van de Pygmeeën, waarna hij zijn lezing besloot met de vertoning van enkele films, die hij tijdens zijn onderzoekingen had opgenomen. ALPHEN AAN BEN RIJN Credietmogelijkheden voor middenstand Drs. Wagemans van het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand sprak Dinsdagavond in Hotel „Cen traal" voor leden van de pl. afd. van de NRKM, die onder voorzitterschap van de heer C. J. Winninghoff daar bijeen waren. De heer Wagemans, die in de ge geven materie terdege thuis is, schetste in het kort de totstandko ming van dit fonds, dat op 19 April van dit jaar in het leven werd ge roepen. Spr. wees erop, dat er ver schillende instellingen zijn, welke zich bezighouden met credietverle- ning aan de middenstand ,doch waar van de meeste pas profijt afwerpen als een bepaalde zaak tenminste twee jaren bestaat. Het onderhavige fonds is even wel juist bestemd voor die belang hebbenden die een nieuwe zaak wil len gaan verstigen en waarvoor vaak grossiers en banken geen interesse tonen vanwege de beleggingsmoei lijkheden op lange termijn. De fisca le politiek der na-oorlogse jaren voor het nationaal herstel van ons land is verre van zodanige aard geweest, dat de middenstander zich op nieuwe, vaak belangrijke investeringen kon voorbereiden. De middenstand is aangewezen op het z.g. tweede-hands vermogen (van deposanten bij ban ken) maar een crediet hieruit wordt, zoals gezegd niet zo vlot verleend op langlopende basis. De overheid is lukkig tot het inzicht gekomen, hier hulp geboden moet worden. Met de oprichting van het Algemeen Waarborgfonds is 'n flink stuk mid- denstandsfinancieringspolitiek tol stand gekomen, waarin tevens ver vat is de centrale organisatie tot be vordering van de bouw van midden standsbedrijfspanden. Een tweede voordeel hiervan noemde spr. dat dit fonds nu centraal voor de gehele middenstand in het land de vesti gingsmogelijkheden van nu en voor de toekomst nagaat. Voor verstrekking van dit crediet komen in aanmerking zelfstandige ondernemers, die in een nieuw pand een winkel-, ambachts-, klein indus- trieelbedrijf, een grossierderij, een horecabedrijf of een ander dienst verlenend bedrijf willen vestigen. Als voorwaarden noemde drs. Wa gemans: voldoen aan de voor de betreffende branches geldende vesti gingseisen; de ondernemer moet vol doende vakbekwaamheid bezitten en in het te vestigen bedrijf hun hoofd bron van bestaan vinden. Spr. onderscheidde twee vormen van dit fonds, nl. het inrichtingscre- diet en het hypothecair crediet op bedrijf spanden en besprak een aan tal bijzondere voorwaarden en de grootte van het te verlenen crediet. Ook zijn er in het leven geroepen branchewaarborgfondsen, speciaal b.v. voor het overnemen van be staande zaken. Voor enkele branches werkt dit fonds reeds, zoals in de groenten- handel-sector, de bakkerijen en krui- deniersbedrijven. Voor andere bran ches volgt het spoedig en naar spre kers verwachting zal het kringetje spoedig rond getrokken zijn. NIEUWVEEN .Toneelavond voor ouden van dagen. Gisteravond werd in de tot in alle hoeken gevulde zaal van de heer Le- liveld een toneelavond gehouden door het comité ouden van dagen. De voor zitter, de heer L. van Vliet opende deze avond met een woord van wel kom tot de aanwezigen in het bijzon der tot beide wethouders en de heer C. Blok en echtgenote, directeur van de Joh. Stichting. Vervolgens werd door de toneelvereniging „Ons Ge noegen" uit Leimuiden eht toneel stuk opgevoerd „Een, die niet geteld wordt". TER AAR Dammen. In café Van Acker te Aardam speelde de Damclub „Nooit Kruis hield Dinsdagavond in het tegen de damclub DES uit Voorscho ten. De gedetailleerde uitslag was als volgt: H. Muhr (Noot Gedacht)J. v. d. Bruyn (DES) 0—2; R. LubbertsJ. Oosterman 11; Nic. KalshovenT. H. van Hulst 11; W. Esveldt Az L .Knol 11; L. G. BesemerH. J. v. d. Vlekkert 20; C. van DonkJ. Stouthamer 0—2; G. KalshovenJ. v. d. Vlekkert 20; J. H. P. van Beyeren—J. Polstebeek 02; K. Snijders (res)B. var« Delft 02; C. v. d. Haven (res)C. v. d. Meent 20. Totale uitslag 911 in 't voor deel van D.E.S.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2