S)e CeietoeSoti/tewit Ongerustheid over kardinaal Mindszenty Er broeit nog altijd wat in Brazilië Mgr. Berning overleden WOONSCHEPEN „OP" DE RIJN LANGEZAAL Kroestsjef en Boelganin in India Nasleep van Beria Al spoedig wees KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 23 NOVEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 1 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. 17.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 SCHIJNHEILIG DOELGANIN HEEFT IN INDIA zo het een en ander gezegd, o.a. dat de politiek van de Sovjet-Unie geba seerd was op het beginsel van geen buitenlandse inmenging in binnen landse aangelegenheden, wat hij t.a.v. Duitsland aldus toepaste, dat de Duit sers de hereniging van hun land op de eerste plaats als hun eigen aange legenheid moesten beschouwen, waar over zij met elkaar tot overeenstem ming moesten zien te komen. Zo op het eerste gezicht lijkt 0 dat een gezond en redelijk standpunt, waar iedereen vrede mee kan hebben. Maar Londen heeft er zich zódanig over opgewon den dat het zich niet kon weerhouden om Boelganin's woorden „door en door schijnheilig" te noemen. Dat zijn ze ook inderdaad en wij zouden er aan toe willen voegen: „en geraffi neerd bovendien". Men weet, hoe hoopvol de Duitsers waren toen van de zomer de geest van Genève opdoemde, die in Octo ber een conferentie van de vier mi nisters van buitenlandse zaken moest bezielen om één van de eerste agen da-punten, de hereniging van Duits land te regelen. Men weet ook, dat Molotof die geest om hals heeft ge bracht door met betrekking tot de Duitse kwestie te stellen: le dat de tijd voor vrije verkiezingen nog niet rijp is; 2e dat in elk geval rekening moet worden gehouden met de „ver worvenheden van het Oostduitse re giem" en 3e dat de Duitsers zelf maar eens met elkaar moesten gaan praten. Dat komt dus hierop neer, dat de Russen zonder volksstemming een nieuw Duitsland zouden willen op richten, waarvan de de regering op z'n minst voor de helft uit commu nisten zou moeten bestaan. En om het alvast zover te krijgen, moet nu reeds de Oostduitse regering worden er kend. De Oostduitse regering wordt thans allerwegen voor een zuivere marionetten regering aangezien en om die reden weigert Bonn en Wei geren de Westelijke mogendheden hardnekkig om rechtstreeks met de Oostduitse regering te onderhande len. In dit licht beschouwt wordt het duidelijk, waarom Londen zich zo boos map>te over Boelganins woor den. De Duitsers zijn nl. vanzelf sprekend danig teleurgesteld over het negatieve resultaat van Genève en de één wijt dat hieraan en de ander daaraan. Maar er is een grote groep, die meent, dat men succes zou hebben gehad als men de Russen wat meer hun z»n had gegeven. Zij vergeten dan, dat zij een heel gevaarlijke weg opgaan, als zii dat „alsnog willen gaan proberen". De Russen stimuleren een derge lijke stemming natuurlijk, met bloem zoete, maar „door en doo^ schijnhei lige" gezichten. Staat van beleg? Na de Kamer van Afgevaardigden heeft ook de Braziliaanse Senaat zich uitgesproken tegen hervatting van de presidentiële taak door Cafe Filho. De Senaat schakelde Cafe Fi- Iho uit met 37 tegen 16 stemmen. De stemverhouding in de Kamer was 179 tegen 94. De waarnemende president van Brazilië, Nereu Ramos, heeft Dins dagavond de Kamer van Afgevaar digden verzocht afkondiging van de staat van beleg in het gehele land voor de duur van een maand goed te keuren. Als de staat van beleg van kracht wordt, kan de regering de normale rechtspleging wijzigen en president Cafe Filho, die huisarrest heeft, vast houden tot Kubitschek, de onlangs gekozen nieuwe president, in Januari zal zijn geïnstalleerd. grondwet en de veiligheid van de staat. Militairen, vechtwagens en kanon nen zijn Dinsdag naar posities in en rondom Buenos Aires gezonden, ter wijl in de Argentijnse hoofdstad ge ruchten de ronde deden over arbeids- moeilijkheden. Het enige teken van onrust was tot dusver een geval van sabotage aan een spoorlijn in de omgeving van Buenos Aires. Paus ontstemd over ruchtbaarheid Z. H. de Paus heeft gisteren een stroom van telegrafische gelukwensen ontvangen naar aanleiding van de be richten omtrent het visoen, dat hij gehad had. Een hoge Vaticaanse woordvoerder verklaarde, (aldus meldt de Romeinse corespondent van de „Volkskrant"), dat de Heilige Va De waarnemende president ver- J der enigszins ontstemd was over het klaarde in zijn verzoek aan het par lement, dat afkondiging van de staat van beleg nodig is, omdat er „feiten zijn die wijzen op ondermijning van de openbare orde en ernstige binnen landse beroering". De Argentijnse minister van het leger heeft Dinsdag de preventieve gevangenneming gelast van generaal Lucero en generaal Molina. Deze laatste was onder Peron staatssecre taris van defensie. De generaals wor den verdacht van delicten tegen de LEGER- ORGANISATIE LJET grote probleem bij de behan- deling van de Oorlogsbegroting in de Tweede Kamer is geweest de vraag of de organisatie van ons leger in verband met de ontwikkeling van atoomwapens ongewijzigd zal kunnen blijven. Minstens in hoeverre deze organisatie zich zal moeten aanpas sen aan de door de atoomwapens noodzakelijk gewijzigde toestand Zo als men weet is men in ons land nog bezig aan de opbouw van vijf divisies, waarvan één parate en vier mobili sabele. En nu zijn er in de Kamer van de zijde van de militaire specialisten stemmen opgegaan om deze organisa tie aldus te wijzigen, dat het zouden worden twee parate en één mobili sabele divisie. De overblijvende man schappen zou men dan kunnen ver delen over de aanvullende leger corpstroepen, zo werd er gezegd, en eventueel nog over de Nationale Re serve, die nu ook geen onverdeeld succes kan worden genoemd. De memorie van toelichting op de begroting van het departement van Oorlog heeft hierover enige tijd ge leden het volgende gezegd: „De ver schillen van mening dringen door tot de principiële vraag of door de atomi. sche wapenen de grondslagen van het tactisch gevecht al dan niet zijn aangetast. Een minderheid acht deze fundamenteel gewijzigd en als gevolg maal opgenomen in een groter ver band en niemand kan zich daarvan los maken zonder het geheel van de opbouw, waartoe zij zich verbonden heeft te schaden. Van de andere kant is de vraag ge wettigd of men dan moet doorgaan met de opbouw van een organisatie, die het volgend jaar na de beslissing van de Nato misschien toch radicaal moet worden gewijzigd, maar deze vraag kan men alleen stellen, indien men dat is slechts een minderheid van deze noodzakelijke wijziging overtuigd is. Want stel eens het geval, dat de Nato niet besluit tot een ra dicale wijziging of tot een minder radicale, bijvoorbeeld alleen tot het verminderen van de divisiesterkte van 18.000 tot 10.000 man en daar mee verhoging van het aantal di visies, dan zou een eventuele intussen ondernomen reorganisatie weer on gedaan moeten worden gemaakt. Dat wil intussen ook weer niet zeg gen, dat men maar lijdzaam zal moe ten afwachten wat er het volgend jaar uit de bus zal komen. De Ne derlandse legerleiding heeft voor zich zelf al een studie commissie in gesteld, die een gemotieveerd advies zal moeten uitbrengen over de wijze waarop de samenstelling van het Ne derlandse legercorps kan worden aangepast aan de eisen, die atoomoorlogvoering stelt. En met alle realiteitszin is daarbij als op dracht 'gesteld, dat een organisatie, welke zo weinig mogelijk verschilt van de bestaande ook al is zij niet in alle opzichten de meest wenselijke de voorkeur verdient, daar elke reorganisatie op grote schaal het le ger ontwricht en demoraliseert en de gevechtswaarde daarvan gedurende het reorganisatietijdvak doet dalen. Dat is het ook wat minister Staf met zo veel woorden heeft gezegd. Eind 1953 heeft Nederland deze kwestie reeds aangesneden in de Natoraad. In 1954 is er gerapporteerd hoe de divisies in verband met de atoomoorlogvoering zouden moeten worden opgebouwd en waarschijnlijk zal in het begin van het komende jaar dienaangaande worden beslist. Maar ook dan zullen wij gedurende drie of vier jaren onze eenheden nog hard nodig hebben. Ook vandaag moet on ze verdediging zo sterk mogelijk zijn en men mag dus een opbouw, die bij na voltooid is, niet gaan afbreken voor een reorganisatie zo lang men nog niet weet, welke reorganisatie- vorm uiteindelijk zal worden gekozen. Het bestaande defensieplafond van 1350 millioen per jaar loopt tot en met 1957. Het volgend jaar zal er meer bekend zijn over de toekomstige feit, dat aan deze gebeurtenis over de gehele wereld ruchtbaarheid was gegeven. De Romeinse Curie heeft het nieuws officieel bevestigd. Er heerste gisteren verbazing in het Vaticaan, toen de „Osservatore Ro mano" uitkwam zonder het perscom muniqué van het Vaticaan, waarin de officiële bevestiging was vervat. Het communiqué heeft in Rome diepe in druk gemaakt en vormt het gesprek van de dag. Mgr. Wilhelm Berning ^artsbis schop van Osnabrueck, is hedenmor gen (Woensdag) na een langdurige ziekte in de leeftijd van 78 jaar over leden. Het aartsbisdom omvat ook ge bied in de Sowjet-Russische zone. Mgr. Berning heeft zich befaamd gemaakt door z'n strijd tegen het nazi- regiem voor de vrijheid van de Kerk en honderden Joden geholpen om Duitsland te verlaten. Hij was rap porteur van de bisschoppenconferen tie van Fulda voor de kwesties van Duitsers in het buitenland en voor literatuur, pers, bioscoop en radio. De lage waterstand op de Rijn neemt zo langzamerhand onrustbarende vormen aan: was de stand vorig jaar 12 meter N.A.P., vandaag bedroeg de waterstand 6'im. N.A.PIn de rivier staat het water met een hoogte van slechts 1.70 fb.: volgeladen schepen kunnen niet meer varen en moeten hun lading overdragen aan de auto en de treinOp de foto zien we een aantal woonschepen aan de Rijnkade te Arnhem: kan men hier nog spreken van een „schip op de Rijn daarvan de beginselen van de huidige! ontwikkeling en het valt te verstaan, organisatievorm niet langer houdbaar, dat, rnu dit ongeveer gelijk vall met DENKT U OM DE Gratis Kook- en Wasmachine- demonstratie van morgenmiddag 3 uur en avond 8 uur in „Den Burcht". Stille Rijn 3-4, Leiden, tel. 26545. Opnieuw hersenspoeling Kardinaal Mindszenty, de door de communisten gevangen gehouden Hongaarse primaat, zou volgens een bericht in de „Maasbode", op het cgenblik een nieuwe en zeer gevaar lijke „brainwashing"-behandeling on. dergaan. Volgens mededelingen van mgr. Bela Varga, de verbannen ex-voor zitter van het Hongaarse parlement, schijnen de communisten nu langza merhand met de hersenspoeling zó ver te zijn, dat zij de kardinaal zullen kunnen gaan „gebruiken" als propa gandist voor de communistische zaak, „misschien zelfs wel voor de V. N." Mgr. Varga, die vroeger in nauw contact heeft gestaan met de gevan gen kardinaal, beschikt over inlich tingen, waaruit kan worden afgeleid, dat de kardinaal verblijf houdt in het kasteel van Pees. De bewaking wordt gevormd door een speciaal ge selecteerde, dertig man sterke afde ling van de geheime politie. De kardinaal mag door niemand (Advertentie) worden bezocht. De pogingen daartoe „Schijnheilige" verklaring Voorbereidingen, zonder weerga in de geschiedenis van het onafhanke lijke Birma, worden getroffen voor het bezoek, dat premier Boelganin van de Sowjet-Unie en de secretaris generaal van de Russische commu nistische partij, Nikita Kroestsjef, 1 December in Rangoon zullen bren gen. Een speciale radio-telefonische verbinding, is tot stand gebracht met het Kremlin gedurende het bezoek, dat zeven dagen duurt. Rangoon krijgt een schoonmaak beurt. Ongeveer 600 hutten aan de wegen waarlangs de Russische be zoekers zullen rijden, zullen neerge haald worden, of de eigenaars er het mee eens zijn of niet. Straten worden opnieuw geplaveid, de trottoirban- De voorstanders van deze opvatting zoeken naar een geheel nieuwe orga nisatie-conceptie en radicaal andere organisatievormen. Overheersend echter is vooralsnog de opvatting, dat de gevechtsgrondslagen niet veran derd zijn, dat daarom de beginselen van de huidige organisatievormen on verminderd gelding behouden en dat ae organisatie slechts aanpassing be hoeft om het groter vernietigend effect van het atoomwapen te ont gaan". FNEZE laatste mening heeft minis- ter Staf verdedigd en naar wij menen op goede gronden. Vooreerst kan men een zo ingrijpende wijziging in de organisatie van vijf op drie divisies Natoverband niet doorvoeren zonder dat de defensie-autoriteiten in de Nato dienaangaande een beslissing hebben genomen. De nationale legers van de verbonden landen zyn nu een- kabinetsformaüe, minister Staf van mening is, dat men zich bij de vorming van het nieuwe kabinet eerst daarover kan beraden. Als men dan een nieuw vierjarenplan vaststelt en het reeds begrote jaar 1957 in ditl £een bezwaar tegen hebben dat Ne- Geen bezwaar tegen Ned. advocaten vierjarenplan opneemt, zal er in 1958 geen extra-vertraging ontstaan. Elke reorganisatie brengt het gevaar met zich mee een tijdelijke ontwrichting, maar men kan dit gevaar slechts tot de kleinste proporties terugbrengen, als men ten eerste de nieuwe reorga- uisatievorm kent en ten tweede de vroegere organisatievorm niet te vroegtijdig d.w.z. ontijdig on derbreekt. Ondanks de prijzenswaardige aan drang ons leger zo sterk en zo snel mogelijk op te bouwen, zal men toch hiermee enig geduld moeten betrach ten. Hier zou haastige spoed wel eens zeer droevige resultaten kunnen heb ben. De Indonesische autoriteiten heb ben gisteren verklaard, dat zij er derlandse advocaten naar Indonesië overkomen voor de verdediging van de Nederlanders Jungschlager en Schmidt, die in Djakarta terecht staan, verdacht van ondermijnende activiteiten. Uit een communiqué, dat het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag geruime tijd geleden uitr gaf, bleek dat Nederland, nadat po gingen om toegang tot de processen te verkrijgen voor Engelse en Ame rikaanse advocaten mislukt waren, een verzoek bij de Indonesische re gering had ingediend voor de toela ting van een Nederlands advocaat. Op dit verzoek is in Den Haag tot dusverre nog steeds geen officieel antwoord ontvangen. den schoongemaakt en gebouwen krijgen een verfje. Intussen is men in Engeland erg boos geworden op Boelganin, die in een boodschap aan het Indiase Con gres had verklaard, dat de Sovjet- politiek is gebaseerd op het principe van niet-inmenging in binnenlandse aangelegenheden van de andere sta ten en dat de oplossing van het Duit se vraagstuk aan de Duitsers zelf moet worden overgelaten. „Door en door schijnheilig" noem de een woordvoerder van het Brit se ministerie deze verklaring van de Russiche premier en hij gebruikte dit woord kennelijk met toestem ming van de hoogste Britse autori teiten. Duitsland verlaagt invoerrechten De Westduitse regering heeft aan de beide huizen van de volksverte genwoordiging een douaneverorce- ning gezonden ter behandeling in versneld tempo. Deze houdt een aan tal verlagingen van invoerrechten in, waarvan het doel is een einde te ma ken aan de neiging tot prijsstijging. Volgens de verordening, die geldig zal zijn van 1 December tot en met 30 Juni 1956, zullen de douanetarie ven voor de industrie en voor de landbouw en voedselvoorziening met gemiddeld 50 procent worden ver laagd. Het ligt in de bedoeling om voor margarine en andere spijsvetten het invoerercht te verlagen van 30 tot 15 procent, behangselpapier van 20 tot 10 procent, lijnolie van 12 tot 6 pro cent en voor gietijzeren buizen van 15 tot 7 Yi procent. Binnenkort is een andere verorde ning tot verlaeing van douanerech ten te verwachten voor bedrijfsmid delen voor handel en ambacht. van de Amerikaanse senatoren Ke- fauver en Benton, die vorige week in Boedapest vertoefden, zijn mislukt. De enige die hem af en toe heel kort en onder toezicht mag bezoeken, is zijn 82-jarige moeder. Sinds Juli is. zij er tweemaal geweest en onlangs schreef zij haar verwanten, dat de kardinaal een lichte griep had opge lopen, doch overigens goed gezond was. Er is een speciale man aangesteld om het laatste restje weerstand van de kardinaal te breken. Natuurlijk is hij gekleed in priesterlijk gewaad. Hij is waarschijnlijk een z.g. „vredes- priester" of geeft zich daarvoor uit. Volgens mgr. Varga heeft deze „her- senspoeler" de taak de kardinaal klaar te maken voor zijn rentree in de publieke wereld als propagandist voor het communisme. Hij bezoekt de primaat elke dag, leest hem op halve fluistertoon boeken voor over het communisme en vergiftigt hem lang zaam met communistische leuzen. Men vreest, dat de laatste weerstand van de kardinaal gebroken wordt door de nooit eindigende verhalen over de communistische overwinning en voor al door de subtiele en verstolen wijze waarop dit gebeurt. Mgr. Varga zeide in zijn medede lingen: „Ik ben bang voor mijn goede vriend, wiens strijdende geest lang zaamaan wordt verzwakt en nu op de rand van de afgrond staat. Het zal een grote tragedie worden voor het Hongaars verzet, wanneer hij terug keert naar zijn bisschopszetel te Esz- tergom, nadat hij de hersenspoeling geheel heeft doorgemaakt". In Hon gaarse kringen in de V. S. is men van mening dat de mysterieuze „priester" de kardinaal onder constante hyp nose houdt. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN Opnieuw zijn in Georgië zes mensen FRANKFORT terechtgesteld die waren beschuldigd I MUNCHEN Nog geen half uur na haar geboorte in het ziekenhuis van Assens in Dene marken is een baby wees geworden. De 20-jarige moeder stierf ten ge volge van een embolie in het hart, onmiddellijk nadat zij haar eerste kind ter wereld gebracht had. Haar man kreeg een beroerte en stierf, toen hem 25 minuten later de dood van zijn vrouw in de wachtkamer van het ziekenhuis werd medege deeld. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL WIND Veranderlijke bewolking met en kele buien, matige tot krachtige en vooral langs de Waddenkust nu en dan harde tot stormach tige Westelijke tot Noordweste lijke wind. Iets kouder. 24 Nov. zon op 8.15, onder 16.41 u; maan op 13.48, onder 1.31. Het weer in Eurooa van collaboratie met de ex-minister van Binnenlandse Zaken. Beria en van contra-revolutionnaire praktij ken. Door de zes executies is het totaal van de terechtgestelden in de Eeria- zaak, die in Juni 1953, drie maanden na de dood van Stalin, de wereld verraste, tot 17 gestegen. Zes van Beria's medeplichtigen werden tege lijk met hem in December 1953 dood geschoten en vier anderen een jaar later. Van de zes personen, die gisteren werden terechtgesteld, is alleen Roe- chadze een bekende figuur. Hij was namelijk voor Georgië wat zijn land genoot Beria voor de gehele Sowjet- Unie was chef van de geheime politie. Roechadze werd, vreemd ge noeg, reeds twee maanden voor Be ria's val bij een algemene zuivering in Georgië, als „een vijand van het volk" gearresteerd en heeft sinds dien steeds in de gevangenis gezeten. De betekenis, die Westelijke waar nemers in Moskou aan de laatste zes ijg'Jén executies hechten, is, dat deze een onderdeel vormen van partijsecretaris Kroestsieefs politiek, om het Russi sche volk te bewijzen, dat de dagen van de grote zuiveringen, met de ge heime politie als hoofdrolspeelster, voorgoed voorby zijn. WENEN INNSBRUCK ROME motregen 3 C. onbew. 2 onbew. 0 half bew. 6 regenbui 7 onbew. 6 zwaar bew. 4 geheel bew. 7 nevel 5 nevel 5 mist 0 onbew. 4 regen 6 geheel bew. 3 geheel bew. 2 geheel bew. 5 zwaar bew. 3 nevel 1 Op lager niveau Het omvangrijke hogedrukgebied, dat al geruime tijd het weer in onze omgeving bepaalde, verwijderde zich iets verder van het continent. Daar door kunnen depressies, die er om heen bewegen, hun invloed meer naar ons land uitbreiden. Een van deze depressies trok over de Noorse bergen naar de Botnische golf. Een krachtig windveld verplaatst zich naar de Noordzee en onze omgeving. Bij IJsland is een nieuwe storing ver schenen, die vermoedelijk met de Noordwestelijke stroming naar de Noordzee zal koersen. Het is in dit stadium onzeker, of de storing zich tot een stormdeoressie zal ontwikke len. De lucht, die wordt aangevoerd, is wat droger maar er kunnen hierin nog buien voorkomen. De tempera turen komen op iets lager niveau te K o r r e 11 i e Wie iemand over drie sloten wil jagen, moet er zelf over twee sprin gen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1