Tweede Kamer behandelt begrotingen van en binnenlandse zaken justitie RIJNSTREEK RAKKERTJES" Gevangenen hunkeren naar Kamer-verslag Th. Hooij niet herkiesbaar WOENSDAG 23 NOVEMBER 1955 DE LEITSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 Verontrusting van mr. Oud De Tweede Kamer is gistermiddag in openbare vergadering bijeengeko men onder voorzitterschap van de heer Van Sleen. Deze zegt, dat de Kamer met een sterk gevoel van me deleven heeft kennis genomen van de ziekte van de voorzitter dr. Korten- horst. Zijn toestand ontwikkelt zich tholieke leden der Kamer niet kan genen, die zich beroepen op het ca- worden verklaard, dat op deze wijze nonische recht wel te begrijpen maar de verhoudingen niet juist zijn. An ders jaagt men elkaar in het har nas. De verhoudingen tussen Rooms en on-Rooms worden anders nodeloos verscherpt. De heer VAN RIJCKEVORSEL (K.V.P.) bespreekt de intrekking van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de rechterlijke organisatie. Spr. vraagt de minister alle aan- iiursu ^iju lucsiauu oniwiKiieu zien «Jt.nc+irr dacht te besteden aan het rapport der glinstig. Namens de Kamer spreekt nm{ vnlks. de heer Van Sleen de hoop uit, dat de president spoedig hersteld zal zijn cn zijn zetel weer zal kunnen inne men. BEGROTING VAN JUSTITIE. De Tweede Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de al gemene beraadslaging over de begro ting van het departement van Justitie. De heer OUD (V.V.D.) verklaart wat het gratiebeleid met betrekking tot de politieke delinquenten aan gaat niet bevredigd te zijn. Zijn be zwaar is de ongelijke berechting van degenen, die vroeger of later terecht hebben gestaan. Spr. betoogt vervolgens, dat de re geling van het stakingsrecht niet sluit. In Amsterdam konden leden van het trampersoneel worden veroordeeld, omdat de Amsterdamse tram een ge meentebedrijf is. Als aan de Haagse tram werd gestaakt kan geen. veroor deling volgen, omdat deze tram geen overheidsbedrijf is. Z.i. moet het pro bleem van de strafbaarheid van sta kers worden aangepakt op een ogen blik, dat er van een actuele pressie van de publieke opinie geen sprake is. Spr. merkt op, dat er verontrusting is omdat b.v. in het geval van Anneke Beekman blijkt, dat rech terlijke beslissingen niet worden ge ëerbiedigd. Een volle opening van zaken is hier gewenst, o.a. in verband met de hou ding der politie te Maastricht en de berichten omtrent arrestaties in Bel gië. Een ander geval in het vlak van de verhouding tussen het burgerlijke en het kerkelijk gezag is de kwestie van het kerkelijk huwelijk te Haarlem van iemand wiens burgerlijk huwe lijk niet was ontbonden. Hem hindert hier de minachting voor de burger lijke wet. Over wijziging van de bur gerlijke wet kan men op allerlei wij ze in de Kamer praten, maar van kerkelijke zijde moet men bereid zijn de burgerlijke wet na te leven. Het hindert spr., dat men er in een ge val als het onderhavige af is met be taling van ƒ600. Hij vraagt of van de zijde der ka- commissie voor de geestelijke volks gezondheid. Ter bestrijding van de pornografie zullen z.i. de strafbepa lingen moeten worden verscherpt. Hij handhaaft zijn standpunt tegen over het gratiebeleid van de minis ter. Mejuffrouw TENDELOO (P.v.d.A.) merkt op, dat er tegenover de grote productiviteit van de minister een te. kort aan de zijde der Kamer bestaat. Dat ligt voor een deel aan de outil lage. Met betrekking tot de verkeersvei. ligheid zegt zij zich erover te ver heugen, dat de minister de verant woordelijkheid op zich neemt voor strafrechtelijke maatreglen waardoor de veiligheid kan worden verhoogd. Zij vraagt of het niet mogelijk is een maatregel in te voeren waardoor een rijbewijs voor goed wordt inge trokken als blijk is gegeven, dat de houder behoort tot de categorie der wegpiraten. Een zwaar verkeersde lict zou h.i. moeten worden aange tekend in het rijbewijs. Het vraagstuk van het gratiebeleid aanroerend zegt spr., dat h.i. wel gratie kan worden verleend aan groe pen. Haar fractie zal gaarne 'smi- nisters politiek ter zake ondersteu nen. Van een ongelijkheid van be rechting kan h.i. niet worden ge sproken. In de zaak van Anneke Beekman is naar haar oordeel recht gedaan. Mejuffrouw Tendeloo geeft als haar oordeel te kennen, dat de. katholieke pers een onjuiste voorlichting in de ze zaak heeft gegeven. De heer HAKEN (C.P.N.) gaat in op de staking te Amsterdam. Hij zegt, dat niet het gemeentepersoneel in ge breke was. De locale en de landelijke overheid en de leiders der vakbon den waren z.i. in gebreke. Jonkvrouwe WTTEWAALL VAN STOETWEGE (C.H.), merkt op, dat de memorie van antwoord een res pectabele lijst van 25 wetsontwerpen bevat, welke zijn of nog worden in gediend. Zij mist in die waslijst de opgaaf van wat is afgedaan. Dat is ook een respectabel aantal. Het „Haarlemse huwelijk" bespre kend zegt zij het standpunt van de niet te billijken. In dit verband ves tigt zij de aandacht op de gevolgen. Zij vraagt hoe men dergelijke geval len denkt te voorkomen. Wat de verkeersveiligheid aangaat betoogt zij, dat het van belang is, dat direct wordt toegeslagen als er een 221'ers onrechtvaardig zijn behan- handeld. In dit verband herinnert de heer Ritmeester er aan, dat uit het laatste verslag der parlementaire enquête commissaris is gebleken, dat zelfs mi nisters uit het oorlogskabinet niet op de hoogte waren van de „Aanwijzin gen aan Ambtenaren". Omdat de re gering heeft nagelaten aanwijzingen te geven, zijn naar sprekers mening de betrokkenen niet juist behandeld. De heer SCHEPS (P.v.d.A.) vraagt de minister onder ogen te willen zien of er verbetering is aan te brengen in de toestand zoals die in vele klei ne gemeenten met betrekking tot de begroting bestaat. Spr. verklaart voor de autonomie overtreding is geschied. Zover als ini ^er genieenten en der provinciën te a:i._ ljü1 ziiri. Dat. neemt niet wee. dat. hii nnk Amerika is men hier op dit punt nog ,niet. De heer LEMAIRE (K.N.P.) meent, dat de zaken van justitie in goede banen zijn; hij heeft waardering voor de arbeid van de ministers, 's Minis ters program is zeer omvangrijk. Uit de verkeersovertredingen blijkt gebrek aan verantwoordelijkheidsbe sef, zelfdiscipline en respect voor de orde in de maatschappij. Z.i. is vooral eis een voortdurend krachtdadig op treden van een actieve verkeerspoli tie. In dit verband vestigt hij de aan dacht op de moeilijkheden bij de aan vulling der rijkspolitie. Mevrouw PLOEG-PLOEG (P.v.d.A.) herinnert aan het 50-jarig bestaan der kinderwetten, welke Nederland tot zegen zijn geweest. Een beschouwing wijdend aan de jeugdmisdadigheid vraagt zij de aandacht voor de land lopers en de „nozens". Er is hier spra ke van geestelijke leegheiï Opmer kend, dat het aantal vrouwelijke ge vangenen is gedaald tot 30 vraagt me vrouw Ploeg-Ploeg of dit aantal aan leiding geeft tot een verantwoorde se lectie. Zij zegt hiermede niet te be doelen, dat de bouw van de centrale vrouwengevangenis niet zou moeten doorgaan. De heer VERKERK (A.R.) merkt op, dat ten aanziep van de verkeers veiligheid gesproken moet worden van een noodsituatie. Er moeten z.i. onverwijld maatregelen worden ge nomen. Ingaande op het tekort van de rijks, politie, neerkomende op 9 procent vraagt spr. of het niet goed zou zijn een onderzoek in te stellen naar de niet-financiële factoren, welke een vrijwillige toetreding tot het korps rijkspolitie belemmeren. Te kwart voor zes werd de ver gadering geschorst tot gisteravond acht uur. Over grind en over pannen Gaat de nachtelijke tocht Van de Sint en Pietermannen: Geen enkel huis blijft onbezocht. In het duister op de daken Staat hij daar dan met z'n knecht; Steeds maar weer notities maken: Is het kind hier goed of slecht? Voort zo gaat het: en geen paden zijn voor onze Sint bereid Sterker nog: een woud van draden Ligt over huis en hof verspreid. Bij een vreemd gevormd staketsel Stond de Sint eens even stil: „Piet, wat is dat voor 'n .beletsel? Verklaar me dat eens als je wil". Piet begon toen zonder dralen: „Televisie twaalf kanalen Beeldlijn Lopik Enzovoort.. Coaxkabel ongestoord". Sint schudt wijs zijn zilv'ren haren, Voelt zich kennelijk bezwaard, Denk aan alle dakgevaren: „Waar moet dat heen voor mijn paard...." (Voor de televisiekijker): Mocht er deze komende dagen Storing zijn op 't grootbeeldvlak, Wilt het dan blijmoedig dragen: Sinterklaas loopt op uw dak! Gisteravond heeft de Tweede Ka mer een aanvang gemaakt met de al gemene beraadslaging over de be groting van het departement van Binnenlandse Zaken. De heer MAENEN (K.V.P.) ver klaart, wat het voorstel van B. en W. van den Haag met betrekking tot grenswijziging aangaat, zich vast te klampen aan de uitlating van de mi nister of voor een oplossing van de hier bestaande moeilijkheden een an dere weg dan uitzetting der grenzen van den Haag zou kunnen worden ge volgd. Dat geeft blijk van een op merkelijke vitaliteit van het depar tement. De heer BLOM (P.v.d.A.) geeft te kennen weinig verheugd te kunnen zijn over wat de minister zegt over het overleg, de vacantie-uitkering, de i bezitsvorming en het ontslag aan de huwende ambtenares. Z.i. moet men zo langzamerhand toch kunnen overgaan tot het optrekken der oude pen sioenen. De heer STAPELKAMP (A.R.) meent, dat binnenkort nader kan worden gesproken over de uitbouw van het georganiseerd overleg en over de salarissen. Hij is niet goed te spre ken over de kwestie van het onder de ziektekostenregeling brengen van het overheidspersoneel. Er is z.i. geen en kele steekhoudende reden om niet tot een definitieve regeling te komen. Het personeel wordt thans de dupe, omdat het genoegen moet nemen met een interim-regeling. De heer BEERNINK (C.H.) zegt in te stemmen met de opvatting van de minister, dat uitbreiding van grote gemeenten slechts in het uiterste ge val verantwoord is. Voorts dringt hij aan op bespoedi ging met betrekking tot de ziektekos tenregeling. Hij blijft verder aandrin gen op algehele afschaffing der ge meenteclassificatie en vraagt of daar toe in 1956 besloten zou kunnen wor. den. De heer RITMEESTER (V.V.D.) betoogt, dat het onjuist zou zijn de gemeentesecretaris deel te doen uit maken van het college van B. en W. en hem gelegenheid te geven in de raad te spreken, zoals de vereniging van gemeentesecretarissen wil. Dan krijgt men een politieke secretaris en daartegen laat spr. een waarschu wing horen. Hij betoogt vervolgens, dat de F. In de strafgevangenis te Bre da hunkeren de gevangenen naar de lectuur van de hande lingen der Tweede Kamer. Men vraagt zich af, welke op bouwende gedachten gedeti neerden van deze maximaal be veiligde gevangenis uit deze stukken zullen putten, maar in ieder geval schijnt de directie in het verspreiden van deze ge schriften geen heil te zien. Dit alles werd de wereld be kend na de vragen, die freule mr C. W. I. Wttewaal vdn Stoet wegen (CH) gisteren aan minis ter Donker gesteld heeft. „Hoe kan men ertoe komen een mens zulke boeiende lectuur te ont houden", riep zij verbolgen uit. zijn. Dat neemt niet weg, dat hij ook voorstander van herziening van ge meentegrenzen is. Hij heeft liever 600 krachtige gemeenten dan 1000 waar onder weinig levenskracht door te vergaande versplintering. Te elf uur wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. Dan is aan de orde voortzetting van de behandeling der begroting van Justitie. De beraadslaging over de begroting van Binnenlandse Zaken wordt Don- derda'g voortgezet. helpen dl reet 1 Het Tweede Kamerlid, de heer Th. S. Hooij, één van de middenstands specialisten van de K.V.P.-fractie, stelt zien voor de komende verkie zingen niet herkiesbaar. De heer Hooy heeft functies in de katholieke midderustandsbeweging, hü blijft vice-voorzitter van de NR Dat Het leven van de Sint en Piet Echt over daken gaat, Toont aan ie onwgelovig is, Deez nachtelijke plaat. Zo gaan ze saam, van dak tot dak, Langs 't huis van braaf en stout, Op dwaaltocht onder sterrenlucht En door het schoorsteen-woud. Wie woont er hier op drie hoog vóór, Wie slaapt er in dit huis? Sint zoekt het na in 't dikke boek, En maakt nooit een abuis! En wie zich 't hele jaar gedroeg Naar wens van pa en moe, Kan rekenen op een cadeau, Wie stout was krijgt de roe! KM, lid van de SER en het partijbe stuur van de KVP. Naast deze functies werd voor hem het Kamerlidmaatschap te zwaar. Nu de heer Hooy uit de K.V.P.-fractie verdwijnt, heeft de middenstands sector zeker aanvulling nodig. Om gezondsheidsredenen zal ook waarschijnlijk Ch. J. M. Moll zich niet herkiesbaar stellen. BOSKOOP Kindje gewond. Gisterenmid dag meende mevr. v. Tienhoven, dat zjj met haar rijwiel, waarop nog twee kinderen zaten, op de Zijde- weg, een bakfiets kon passeren ter wijl deze een geparkeerde auto pas seerde. Doordat op dat moment een vrachtauto van de andere kant na derde bleef er niet voldoende ruimte meer over met het gevolg, dat mevr. van T. begon te slingeren en kwam te vallen. Het voorop zittende kind kwam met het hoofdje tegen de ijze ren pen van een laadbak, waardoor het een ernstige verwonding opliep. Het werd in een woning binnenge dragen waar een ijlings ontboden ge neesheer directe overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte. Voor zover hij evenwel kon consta teren, was er geen direct levensge vaar. HAZERSWOUDE Ondertrouwd: Wouterus Leonar- dus Tersmette 29 j. en Johanna Cor- elia van Wieringen 24 j. Overleden: Pieterjes van den Berg *81 j-, e.v. Mijndert Jacobus Slegten- horst. DE KWAKEL K.D.O.—D.T.S (handbal) 2—3. Het is de dames van K.D.O. niet ge lukt, om het sterke D.T.S. uit Nieuw- veen met een nederlaag naar huis te sturen. Nieuwveen trad aan met 10 dames, terwijl de Kwakel met 9 da mes het veld betrad, later aangevuld door een junior. Het mooiste was nog, dat 2 dames van het le elftal zich als toeschouwer langs de lijn schaarde. Direct na aanvang ontspon zich een aardige strijd, met Nieuwveen iets meer in de aanval, wat na ongeveer 7 min. spelen een doelpunt opleverde 01. De K.D.O. dames probeerden met enkele aanvallen de stand weer ge lijk te krijgen, maar het wilde niet lukken. Even later scoorde Nieuw veen voor de 2e maal. Dit werd de onzen toch te machtig, met een snelle aanval wist Thea Voorn door een mooie worp de achterstand te ver kleinen 12. Nu trokken de dames van D.T.S. weer van leer en 5 min. voor de rust wisten zij de stand op 13 te brengen. Wederom trokken de onzen nu ten strijde en weer was het Thea Voorn, die door een fraaie worp I de stand op 23 bracht. Hierna kwam de rust. Na de rust was het een en al K.D.O. wat de klok sloeg. De ene aanval volgde de andere snel op, maar iedere keer was het paal, keepster of lat, die de zozeer verdiende gelijkmaker in de weg stond. 2 Minuten voor het einde kreeg K.D O. een strafworp toegekend, doch weer was b -Vrouwe Fortuna die K.D.O. in de steek liet, de worp door Thea Voorn genomen belandde precies in de handen van de keepster, hierna kwam het einde. Een gelijk spel haden de dames van, K.D.O. toch zeker verdiend. KOUDEKERK Schaaknieuws. De uitslagen van de onderling gespeelde competitie wedstrijden zijn als volgt: J. C. v. Eg- mondH. v. Vliet 10; G. de Wit R. Geerlof yax/2; J. ColijnE. Dor- repaal 10; E. DorrepaalJ. Colijn 0—1. LEIDERDORP OPHEFFING SPORTSTICHTING. Het verzoek om subsidie van de gymnastiekvereniging „Sparta" is voor B. en W. aanleiding geworden de vraag onder het oog te zien, cp welke wijze de gemeentelijke be moeiingen met de sportverenigingen het best zouden kunnen worden ge regeld. Als resultaat van deze over weging stellen B. en W. thans voor de in 1936 in het leven geroepen Sportstichting op te heffen en in plaats daarvan op te richten een cul turele raad van Leiderdorp", die B en W. zal adviseren omtrent het ver lenen van bijdrage aan verenigingen en instellingen. Gemeenteraad. De raad van Lei derdorp komt Vrijdag a.s. in verga dering bijeen. Op de agenda staat o.m. reorganisatie sportstichting, on bewoonbaarverklaring woningen aan het Jaagpad 50 en 51, wijziging bouw verordening, benoeming technisch ambtenaar, enkele onder wijskwes ties. NiEUWKOOP INHALEN VAN PASTOOR OP BANDRECORDER. Half October hebben wij pastoor van Rooyen feestelijk ingehaald. Enige dagen later afscheid genomen van pastoor Vloothuis. Velen hebben dit meegemaakt; anderen waren door bezigheden of omstandigheden ver hinderd. Wie dus het welkomstwoord van burgemeester van der Weijden nog eens wil horert, de installatie van pastoor van Rooyen wil meemaken, 't zangkoor wil horen zingen, 't af scheid van pastoor Vloothuis wil be leven, kan dit op een tijdstip doen, dat hem of haar zeker gelegen komt n.L op Zaterdagavond in het paro chiehuis. Alles is per bandrecorder opgenomen en wordt nog eens voor u gedraaid. Bovendien worden nog enkele in teressante films over Nieuwkoop ge draaid. En tenslotte wordt 't geheel afgewisseld door de bekende spelen de en zingende Cupido's Een uniek programma dus ten bate van de jeugdbeweging. Wit Gele Kruis. De plaatselijke afdeling van het Wit Gele Kruis heeft geen magazijn meer om haar uitleenartikelen, die steeds omvang rijker worden, op te bergen. Aange zien in het Liefdegesticht geen plaats meer was, heeft zij daarvoor een tij delijk onderkomen moeten improvi seren in een niet gebruikte ligitent op het terrein van het bestuurslid P. Ham. Elders kon daarvoor geen ruimte gevonden worden. Deze ligtent is echter voor dit doel volkomen ongeschikt. Het bestuur staat nu voor de noodzakelijkheid 'n betere huisvesting voor zijn maga zijn te vinden. Het heeft nu het plan een houten, uitneembaar gebouwtje te laten zetten, waarin alle artikelen op een overzichtelijke wijze kunnen worden opgeborgen. Zo'n bescheiden gebouwtje is ech ter vrij duur, te duur voor de uiter aard toch al zwaar belaste kas der vereniging. Het bestuur heeft dan ook onlangs een verzoek tot de Raad gericht om een bijdrage van f 1000, ten einde aldus een gedeelte van de bouw- en inrichtingskosten op te vangen. Het Groene Kruis en het Wit Gele Kruis te Noorden hebben voor haar gebouwen eveneens f 1000 ge had. In een praeadvies adviseren B. en W. de Raad met f 500 te volstaan, aangezien beide andere verenigingen in hun gebouwen grotere bedragen hebben geïnvesteerd. Dammen. Uitslagen onder com petitie. D. KooleC. Jansen 20; J. JansenJ. de Koning 02; W. SchellingerhoutTh. v. d. Laan 0—» 2; W. Kor verJ. Hoogendoorn 02; J. HoogendoornL. v. Yperen 02; J. v. d. LaanL. v. Yperen 11; B. v. KoertH. Voorsluis 20; H. ZuidddamW. v. d. Bosch 02; J. Kwaklcenbos—C. Verdel 02; N. v. LithL. v. Yperen 20; B. v. Koert C. Ver del 02; B. v. KoertJ. v. d. Laan 02. ZSETE?.föCI!CE St. Jans-iamare. Voor een volle •zaal gaf ae St. Jans i-aniare haar •tweeue uitvoering in dit seizoen. Ook nu was 't weer ae beproefde combi natie muziek en toneel. Onder de vele aanwezigen merkten we o.a. op: de ken P. Juffermans, burgemeester Smeets, prior en 'oud-pastoor Klaver weiden van de Kruisneren en kap. Feliks. Na de mooie Telefunken-mars speelde de fanfare Millöcker Herin neringen, een selectie uit Schuberts Rosamunde en Zeilers „Der Vogel- handler". Over het algemeen was 't •een zuivere en klankvolle weergave met hier en daar een slippertje. Het tempo echter was niet altijd juist, •hier en daar te traag of zelfs een en- I kele keer stotend. Met een pittige, mars werd 't concert besloten. Na de pauze bracht de R K. Toneel vereniging „Concordia" uit Langeraar •het toneelspel „Onno" door Theo S •Marius. Een-Brabants gezin verhuist naar Amsterdam, waar de vader bedrijfs leider wordt in een hotel en door zijn broer en de onbekende moede" van zijn pleegzoon betrokken wordt in een opium-handel. De pleegzoon Onno raakt velriefd op de dochter Wieske, terwijl de dochter Joke d- huiselijke moeiliïkheden ten top voert door het ouderlijk huis te veriater. Dit alles vormt „de traan"; voor d" lach zorgde 't Brabants boertje Orr" Gijsje. Een kapot balkon verscha' de „Deus ex machina" doordat Oom Gee er doorheen zakt en in 't IJ ver drinkt. Dan er peen vuitje meer «aan de lucht en alle moeilijkheden worden vlot opgelost. Zeer goed ge slaagd waren de pruimende Ome Gijsje, de buurvrouw Trui den Bar tel, Joke, Wieske en Onno, rolvast maar niet altijd even natuurlijk. De ouders Webbing speelden hun irol ook wel vast, maar hier en daar was 't teveel een van buiten geleerd lesje; zo ook van mevr. Lindberg. Lof voor Oom Gee. Alles bij elkaar een op peil staan de avond; zeer geslaagd getuide de ademloze stilte waarmee de aanwe- igen dit mooie spel velgden!

Leidse Courant | 1955 | | pagina 13