B. de KONING ZO'N MOOIE FOTO VAN SINT MET UW KINDEREN GRATIS 47 79 longensstad van Lisse in het middelpunt der belangstelling Hazerswoude Dorp KOOPJESDAG DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA i Jongensstad staat deze week in het middelpunt der belangstelling. Vrij dagavond om kwart over acht im mers, zal de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, het ge meentebestuur van Jongensstad offi cieel installeren. „De jongens zijn zich ten volle van hun verantwoor delijkheid bewust", vertelde ons ka pelaan Bijnsdorp. Voor deze belang rijke avond hebben zij zelf alle no dige maatregelen getroffen, zoals: uitnodigingen samengesteld, druk werk besteld, toneel in orde gemaakt, enz. Tot de genodigden van deze avond behoren: burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf, de geestelijkheid der beide parochies, de kerkbesturen, de ouders van de jongens, die geïnstalleerd worden, en de leden der Financiële Commissie. Gisteravond verzorgde de toneel groep van Jongensstad de eerste to neeluitvoering voor de leden. Van avond kunnen de ouders de verrich tingen van de jongens gadeslaan, terwijl Zaterdagavond de verdere SASSENHEIM Agenda Gemeenteraad. Op de Woensdag a.s. te houden vergade ring van de gemeenteraad zullen de volgende punten worden behandeld: Aanbieding begroting bedrijven en gemeente over 1956. Goedkeuring be groting Burgerlijk Armbestuur dienst 1956. Eervol ontslag P. Potman als ambtenaar Burg. Stand. Vergoeding reiskosten ingevolge art. 13 der L.O. wet 1920. Subsidie land- en tuin- 'bouwwintercursussen. Deelneming waarborginstituut voor de tuinbouw. Wijziging regeling subsidiëring. Jaar wedde maatschappelijk werksters. Afwijking winkelsluitingswet verkoop geringe eetwaren e.d. Uitbreiding straatverlichting. Verkoop gedeelte van het terrein der voormalige Don Boscoschool. Verhuur schuur op ter rein achter Charbonlaan. Verhoging crediet bouw gashouder. Onteigening in belang van de volkshuisvesting. Aankoop 16 woningen Burchtstraat e.a. Aanvang vergadering 8 uur pre cies. Uit de raadsstukken. Het college van B. en W. stellen o.m. aan de raad voor: a. het crediet voor de bouw van de gashouder te verhogen van 260.000 tot 278.000 in ver band met verschillende posten die hoger waren dan de begroting. b. Thans over te gaan tot onteige ning van de gronden gelegen aan weerszijden van de tot de Zandsloot door te trekken Antoniuslaan (plan Zuid-Oost) en de gronden ten oosten van de tot de Wilhelminalaan door te trekken Westerstraat. c. De Postwijkkade te verlichten (stond nog geen lantaarn). De ver lichting a.d. Klinkenberg uit te brei den. Aan de Parklaan bij de bejaar denwoningen lantaarns te plaatsen. Totaal geraamd op f 2.220. d. Winkelsluitingswet zodanig te wijzigen dat automatieken en de pa- ta.tesfrites kraam langer open kunnen zijn. e. Aan P. Potman per 31 Dec. 1955 eervol ontslag te verlenen als hoofd commies en plaatsvervangend ge meente-secretaris in verband met pensioengerechtigde leeftijd. f. Begroting Burgerlijk Armbestuur goed te keuren. Uit de begroting blijkt dat de gemeente een subsidie moet verlenen van 92.500 hetgeen 11.150 meer is dan dit jaar. Dit zou gevolg zijn van de toename vap het aantal verplegede bejaarden. 1 belangstellenden hiervoor in de gele genheid worden gesteld. Het zal voor de regisseur, de heer Gerard van Graas, geen gemakkelijke taak ge weest zijn de jongens het stuk „Fre kie en zijn vrienden", dat voor de jongelui tamelijk hoog gegrepen is, in te studeren. Boer Stam, eigenaar van hoeve „Welvaart" voorbeeldig uitgebeeld door Ben Ragas raakt door overmatig drankgebruik aan lager wal en verliest hierdoor zijn boerderij. Frekie (Kees Kozijn) en z'n vrienden weten tenslotte omwille van Louis Stam, die hui^ vriend is en zijn godsdienstige plichten gaat verwaarlozen de zaken een gunstige wending te geven. Afijn om te weten hoe handig Frekie dit met zijn vrien den opknapte moet U vanavond of Zaterdagavond maar gaan kijken. HILLEGOM JUBILERENDE KOORZANGERS IN DE ST. MARTINUSPAROCHIE. Zondagmorgen werd door kapelaan B. J. I. Truyens in de St. Martinus- kerk de Hoogmis opgedragen tot in tentie van het zangkoor en in het bijzonder van de jubilerende leden de heren zangers J. Topper (25 jaar), J. Vink (35 jaar) en de organist de heer J. van Rooden (25 jaar). Als extra jubilaris was aanwezig de heer F. Pielage, de directeur van het koor, die op deze dag zijn 70e verjaardag herdacht en tevens het feit, dat hij gedurende 50 jaren musicus is. De heer Pielage had ook onder deze H. Mis, „Pontifialis" van Perosi, de lei ding. Aan het orgel had de heer Jan Witteman van de St. Josephparochie de taak van de jubilerende organist overgenomen. Na de H. Mis zong het koor een lied ter ere van hun patrones St. Cecilia, van een onbekende compo nist. Na de H. Mis kwam men bijeen ter afwikkeling van het officiële ge deelte, waarna men met het kerkbe stuur een gezamenlijk diner had in café Turkenburg. Daarna sprak pas toor B. F. Kosters woorden van ge lukwens en waardering en bood de jubilerende zangers een cadeau aan namens het kerkbestuur. „Kunst na Arbeid" in het zilver. Het zilveren jubileum van de R.K. toneelvereniging „Kunst na Arbeid" werd Zondagmorgen ingezet met een HT Mis in de St. Martinuskerk. De H. Mis werd opgedragen door de gees telijk adviseur der vereniging, kape laan H. A. J. Dürr. Des namiddags had 'n druk bezochte receptie plaats in hotel „Flora". De heer H. A. J. v. d. List sprak als voorzitter van de feestcommissie een woord van welkom en geluk wens tot het feestvierende bestuur, dat aldus spreker gedurende 25 jaar zijn best had gedaan dé leden van de K.A.B. op cultureel gebied hoger op te voeren en jaren lang voor velen de enige uitgangsavond in het jaar tot een feestavond te ma ken. De voorzitter van de K.A.B. onderschreef dit en verklaarde trots te zijn op deze vereniging die een waardig lid van de grote K.A.B. was en is gedurende haar bestaan. Pas toor Kosters wees er op dat dezei vereniging door de kunst en de ar beid te dienen zich een taak had ge steld die geen gemakkelijke opgave is. Kunst na arbeid was er in ge slaagd deze taak goed te vervullen en dat ze 25 jaar bestaat is daarvan het beste bewijs. Daarna sprak wethouder Van Dam een woord van gelukwens namens het gemeentebestuur dat door tegen woordig te zijn op deze receptie uit drukking wenste te geven van haar waardering voor de culturele bete kenis van verenigingen als deze. Pastoor Teissen wenste de vereni ging nog vele jaren en steeds meer belangstelling van de parochianen. Nog verschillende andere sprekers voerden hierna nog het woord. Daarna herinnerde de heer v. d. List er aan hoe vijf leden van de vereniging, de heren C. Weijers, F. L. v. d. Hooren, L. Pieterse, J. v. d. Linden en P. van Lierop gedurende deze 25 jaren lid waren van „Kunst na arbeid" en hoe deze heren des morgens bij het gezamenlijk ontbijt waren gehuldigd met als cadeau een zwaar verzilverde asbak. De feest commissie bood thans de div. echt genoten van deze heren een bouquet bloemen aan. De voorzitter van „Kunst na arbeid", de heer L. Pie- ters dankte voor de belangstelling en voor de talrijke bloemstukken die in de zaal waren. De vermelding dat „Kunst na arbeid" er in geslaagd is de heer L. Veerhoof te Heemstede, een nieuwe regiseur te vinden, vond algemene bijval. Des avond was er in„Flora" een jubileumuitvoering waartoe was uit gekozen een blijspel in drie bedrij ven, genaamd: „In een andere we reld" van Joh. Blaaser Sr. en Jr. Met de opvoering van dit stuk, waar bij de heer Veenhof de regie ver zorgde, werd de feestdag op waar dige wijze besloten. Het stuk was zonder pretentie, maar niettemin leerzaam. De kluchtige momenten vielen zeer in de smaak van het groot aantal bezoekers en donateurs. Een en ander wettigt het vermoeden, dat het met deze vereniging waar achtig wel weer zal gaan, een nieuwe kwart eeuw tegemoet. Jubileumavond Personeelsveren. V.H.K. Zaterdagavond hield de Personeelsvereniging van de Van Herwaarden's kalkzandsteenfabrie ken een jubileumavond. De heer en mevrouw K. van Herwaarden woon den deze bijeenkomst bij. Bij de aanvang werden de heren L v. d. Eldehout, die gedurende 45 jaren en M. Jansen, die 40 jaren bij het bedrijf werkzaam waren door de voorzitter, de heer E. van 't Voort, met dit feit gelukgewenst en hun ïens de vereniging een cadeau aangeboden. Hun dames werden ver rast met een bouquet bloemen. Daarna verscheen het mondaccor- deonkorps op het toneel dat een bui tengewoon goed programma ten ge hore bracht. Mevr. Van de Kolfboon begeleidde op de piano. Na de pauze werd de klucht in twee bedrijven door Godfried Bomans „De huis tiran" opgevoerd. Het was wederom een gezellige feestavond, een succes voor de personeelsver. V.H.K. Spreekuur burgemeester. De burgemeester is verhinderd zijn spreekuur dat gewoonlijk op Maan dagavond was vastgesteld, te houden. OEGSTGEEST TWEE PREEKSTOELEN-GESPREK. Morgenavond om 8 uur wordt er weer een twee-preekstoelengesprek gehouden in de kerk. Het onderwerp is „Moderne huwelijksproblemen" ST0MPWIJK Gezellige toneelavond. „In een andere wereld" heeft de R.K. Toneel vereniging „St. Tarcisius" ons ge bracht met een blijspel van Joh. Blaaser Sr. en Jr. Een volle zaal van het „Blesse Paard" heeft kunnen ge nieten van de komische situaties die in dit overigens weinig inhoud heb bende blijspel zijn uitgebuit om de toeschouwers het volle pond aan hu mor te geven. De inhoud komt in het kort hierop neer, dat een porselein- fabrikant in moeilijkheden raakt door verkwistende uitgaven van vrouw en dochter. Hij gaat een compagnon schap aan met een rijkgeworden een voudige bankwerker, die een toe komst zoekt voor zijn zoon. Beide fa milies komen met elkaar in botsing door taal en gewoonte. Natuurlijk komt alles weer goed en wordt de vrede getekend. Onder regie van de heer Th. Schra- der heeft St. Tarcisius dit blijspel op uitstekende wijze gebracht met groot enthousiasme, al dient er overigens voor gewaakt te worden, dat door een te groot enthousiasme een te ge forceerde uitbeelding ontstaat. Het muziekgezelschap „Fata Mor gana" zorgde voor lichte muziek tus sen de bedrijven. Een herhaling van dit blijspel zal worden gegeven Donderdag as. in het „Blesje Paard". VOORSCHOTEN Agenda gemeenteraad. De raad van de gemeente Voorschoten wordt voor een openbare vergadering bij eengeroepen op Vrijdagavond 25 No vember a.s. des avonds om 20.00 uur. Op de agenda komen voor o.a. aan schaffing van meubilair voor de Openb. Ulo. Verkoop van grond aan de Nassaukade aan de Gebr. G. en P. Niersman. Het treffen van voor zieningen ter verbetering van de ac- coustiek van het verenigingsgebouw, kosten 2900.Aanstelling van leerkrachten voor de 2e openb. lag. School en de openb. Ulo. Aanleg van een beplanting rond de Chr. Ulo school. Benoeming van een vakonder wijzer lichamelijke oefening aan de Openb. lagere scholen. Herziening van het uitbreidingsplan in onderde len „Centrum". Aansluiting op de riolering van de percelen Leidseweg 522 t/m 542, kosten 2000.Aan schaffing van een personenauto ten behoeve van de Algemene dienst der gemeente. Vlieringen in de Gemeentehuizen van de Nieuw-Voordorpstraat. Volgens B. en W. blijkt het ook mo gelijk om de 28 woningen aan de Nieuw Voordorpstraat van een vlie- iing te voorzien. Ruimte voor douche cellen is echter niet aanwezig. De kosten van de werkzaamheden komen voor 29 woningen op 270.per wo ning en voor 8 woningen op 295. Voorts is het ook wenselijk de hui zen van Noortheystraat 2b, 2c en 2d in het vlieringplan te betrekken. De kosten bedragen hier 260.per wo. ning. B. en W. stellen voor in principe te besluiten tot het aanbrengen van de vlieringen. Onderzocht zal worden welke bewoners deze voorzieningen wensen. Grondaankoop. De gebrs. G. en P. Niersman hebben de gemeente ver zocht de grond langs de Nassaukade in koop te verkrijgen. Op het bedoel de terrein, groot 1515 m2 zijn betrok, kenen van plan 8 woningen te bou wen, aan welk schetsplan de gemeen te haar goedkeuring hecht, mits een gunstig advies van de welstandscom missie. De prijs van de grond be draagt 16per m2. Accoustiek verenigingsgebouw. De technische physische Dienst, T.N. O. en T.H. te Delft heeft op verzoek van B. en W. een rapport uitgebracht inzake de accoi^tische verzorging van het verenigingsgebouw. Vormgeving en afwerking van de zaal heeft de in stemming van de dienst. Een maatre gel, waardoor de geluidsabsorptie van de extra lage tonen wordt verhoogd en de nagalm wordt beperkt, wordt wenselijk geacht. Deze voorziening vraagt naar raming een uitgaaf van 2900.B. en W. stellen voor deze voorziening aan te brengen en het crediet beschikbaar te stellen. Damnieuws D.E.S. De deze week gespeelde bordenwedstrijden van de damvereniging D.E.S. hadden tot re sultaat: Eerste klasse: Zitman—J. v. Bem- melen 02; B. van Bemmelen Stauthamer 20; OudshoornOos tergo 02; H. v. d. VeldenJ. v. d. Velden 02; de Bruijnde Lange 2—0. Tweede klasse: J. v. d. Vlekkert Burkens 02; J. v. d. Hulstv. d. Munt 02; H. v. d. VlekkertWester beek 2—0; v. Delft—Wouda 2—0. WARMOND Feestavond „St. Odilia". Stamp vol was de zaal van hotel „De Zon" toen de secretaris van de afd. Leiden van de R.K. Blindenbond „St. Odilia", de heer H. van Schaik, de aanwezigen welkom heette in het bijzonder pas toor en dr. Walenkamp. In het kort memoreerde hij het werk en de be tekenis van de Blindenbond voor hen, die het gezichtsvermogen nooit heb ben gehad of later hebben verloren. Hij deed een beroep op de aanwezi gen om, voor zover zij nog geen donateur waren, zich thans als dona teur op te geven. Vervolgens kwam de toneelvereni ging „K.A.V.", afd. Leiden voor het voetlicht met het blijspel getiteld: „De familie Schelvisch". Dit spel, jaren geleden reeds eerder opgevoerd, is een stuk, dat in een van de buur ten van een grote stad speelt. Een moeder, van beroep visvrouw, heeft twee dochters, waarvan er een aan het toneel is. Zij weet een man te trouwen ver boven haar stand en als haar moeder en zusje op bezoek ko men, komt het grote verschil heel duidelijk aan het licht. Een tante van de echtgenoot had haar allerlei bijge bracht over de vormen en gebruiken, die in haar nieuwe milieu gebrui kelijk zouden zijn en is de wanhoop nabij, nadat zij met de familie kennis had gemaakt. De maat loopt over, maar uiteindelijk volgt de verzoening. Moeder en dochter worden door toe doen van de rijke dochter uit de achterbuurt weggehaald en de zus zal de huishoudschool kunnen bezoeken. Alles is dus weer netjes op z'n pootjes terecht gekomen. Onder leiding van de heer Kien jet heeft K.A.V. dit spel met de nodige vaart opgevoerd en de lachsalvo's waren een teken dat de aanwezigen zich prima vermaakten. Na afloop bracht de heer Van Schaik, die reeds eerder op de avond aan mevr. P. Meskers-Van Houten, die als propagandiste voor Warmond deze avond had georganiseerd, de er kentelijkheid van de blindenbond had betuigd, dank aan het toneel gezelschap, dat deze avond met haar spel had gevuld. Hij deelde dankbaar gestemd mede, dat 32 nieuwe dona teurs zich hadden opgegeven. De ge houden loterij had het batig saldo met plm. 170.vermeerderd het geen een mooi succes betekent. Nadat de stoelen aan kant waren gezet, was er voor de talrijke lief hebbers gelegenheid om te dansen. Vraag P. S. te L. inzake uitbetaling van de drie wachtdagen. Antwoord: Volgens het B.-W. gaat de verplichting tot betaling van loon door de werkgever bij ziekte „gedu rende een betrekkelijk korte tijd" door. Wat daar precies onder ver staan wordt, kan slechts van geval tot geval worden uitgemaakt, maar de drie wachtdagen vallen daar ge woonlijk wel onder. Het is evenwel mogelijk bij algemeen arbeidsregle ment of bij collectief contract daar van af te wijken, zodat het voor uw geval niet is uit te maken of u er recht op hebt. I Vraag mevr. v. E. te W. inzake exa- meneisen voor Frans bij tóelatings- examen H.B.S. Antwoord: Eén jaar Frans lijkt ons j beslist onvoldoende. Gaat u eens pra- i ten met de directeur van de H.B.S., waarop u uw kind wilt plaatsen. I Vraag M. v. d. K. te N. inzake huurverhoging. Antwoord: De jongste huui'verho ging bedraagt 5% van het bedrag, dat voor 1 September j.l. rechtmatig werd geïnd. De vraag is dus of het huur bedrag van 5.40 (resp. ƒ5.65) toen rechtmatig was. Wij kunnen dat niet beoordelen. Wanneer u het weten wilt, kunt u zich wenden tot de Huur. adviescommissie (niet gratis). Vraag E. v. E. Kunt u mij enige bijzonderheden geven over de schilder Abel Pann. Antwoord. Abel Pan, die eigen lijk Pfefferman neet, is in 1883 in Let land geboren. Hij is bekend als schil der, lithograaf en karikaturist. Hij was werkzaam in Odessa, Wenen, Parijs en Palestina en is speciaal be kend geworden door zijn uitbeeldin gen van de eerste twee bijbelboeken van Mozes, waarvan hij meer dan 500 schilderijen heeft gemaakt. In het Nat. Museum in Jeruzalem hangt nog een schilderij van hem, het lijden van de Russische Joden, voorstellend (La Cruche aux Larmes). Het is ons niet bekend, of hij in de laatste oorlog is omgekomen. Vraag J. P. K. Hoe luidt het adres van het centraal bureau van Volkshuisvesting in Nederland? Antwoord: het adres luidt: minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting, Van Alkemadelaan te Den Haag. W»lt IJ iet# weten? Vraag G. B. Kan ik mijn eigen woning verkopen, met vrije vestiging voor de koper? Antwoord: Dat kunnen wij u niet zeggen. U zult dit moeten bespreken op het huisvestingsbureau. Vraag abonné te A.: Als men is aangewezen als bewindvoerder van een nalatenschap, moet men dan de ze werkzaamheden zonder vergoe ding uitvoeren? Antwoord: Neen. Wanneer bij tes tament geen vergoeding bepaald is, kan de bewindvoerder als vergoeding voor zijn arbeid 2van het totaal bedrag aan ontvangsten en VA% van het totaal bedrag der uitgaven in re kening brengen. Wat uw tweede vraag betreft: voor zulke kleine bedragen is geen suc cessierecht verschuldigd. Heden werden wij ver blijd met de geboorte van een Dochter en Zusje MARIANNEKE die bij het H. Doopsel de namen ontving: MARIANNE ALIDA GEERTRUIDA. N. W. H. DE WIT A. C. DE WIT— DöFFERHOFF en kinderen. Oegstgeest, 20-11-1955. Dorpsstraat 85. Tijdel. St. Elis.ziekenhuis. Voor het opgeven van ADVERTENTIEN en alle soorten drukwerk gelieve men zich te wen den tot onze plaatselijke Agent: P. BRUGMAN DORPSSTRAAT 238, Telefoon 255. SINT NICOLAAS zal vanaf morgen, Woensdagmiddag, van 2.30 tot 5 uur onze magazijnen dagelijks bezoeken. De Sint zal vergezeld zijn van zijn kof fotograaf, die van dit bezoek 'n Foto reportage zal maken. Deze foto's zullen aan de bezoekers worden aangeboden. GRATIS een foto van St. Nicolaas met Uw kinderen bij aankoop van f 10. Haarl.straat hoek Donkersteeg HET LEIDSCHE WOLLENDEKENHUIS Het zijn weer PRIJZEN GRIESMEEL, 250 gram BISCUIT, 250 gram VRUCHTEN- KOEK, zolang voorradig BESCHUIT, 2 grote rollen SOEPGROENTE, 2 blikken GROENE ZEEP, pot, 500 gram Holl. Br. BONEN, 500 gram Haagse LEVER WORST, 200 gr. BESSENSAP, Hero, fles VETTE HAM, 200 gram ZUURKOOL per 500 gram bij aankoop van minstens 500 gr. Spek of één Rookworst 10 Erwten met wortelen, literblik HUISH. ZEEP, zak, 10 stukken DOPERWTEN, MH, L.blik SUIKER, kilogram MARGARINE, 3 pakken ROOMBOTER, koelhuis, ANANAS, literblik 16 sch. Calif. Abrikozen, literblik 51 59 63 74 89 114 159 163 BANKEILEÏTERS Ma; 1 88 op bestell. TAAI-TAAI, 't bekende pak SPECULAAS. pak, 250 gram St. Nic. SCHUIM, 100 gr. 25 ct. maar 200 gram Bankelsfaven 2 stuks, vandaag 29 33 39 STROOIGOED, 250 gr. 43 ct. „n maar 500 gr. 3 Aan do Cassa bij f3. KOP EN SCHOTEL van 99 cent NU vooi

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9