winter derde verkeersactie Komende landelijke Moeders verjaardagsfeest sloot met een fanatieke broedertwist De Katholieke bloemisten reorganiseerden Ten onrechte uit huis gezet DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 7irhthnrp pn I tie is bepaald, dat dit dient te geschie- liitniuai t til Iden in niet als politiewegen kenbare r»nnfrn1pc motorvoertuigen waarin onopvallend „UllllUllUdl C LUIIII UIC& geüniformeerd personeel is gezeten, I waarbij witte uitrustingstukken ach terwege moeten worden gelaten. Ter voorkoming van een dubbele controle op de naleving van de tech nische voorschriften zyn aangrenzen de arrondissementen samengevoegd en is een werkschema opgesteld. Het O. M. heeft opdracht in proces sen wegens ernstige overtreding van de technische voorschriften als bij komende straf te eisen dat de over treder gedurende zekere tijd ge dacht wordt aan 6 maanden ver plicht wordt, zich regeLmatig bij de politie te melden voor nacontróle. In de tweede landelijke verkeers actie, die zich voornamelijk beperkte tot de controle op de naleving van de technische voorschriften door het i adhtvervoer, werden in totaal een dikke 67.000 processen-verbaal opge maakt. Van 2d. November t/m begin vol gend jaar zal een derde landelijke verkeersactie worden gehouden. Dit tijdvak is verdeeld in 6 perioden. Ge durende elk van deze zes perioden moeten in elk arrondissement van het Open/baar Ministerie minstens vijf gro te acties worden gehouden, terwijl bo vendien op de overige dagen een verscherpte controle moet worden gehouden op de naleving door al het rijverkeer van de verlichtingvoor schriften door al de verkeersdeelne mers van de gedragsregels van de technische voorschriften. De politie heeft van het Ministerie van Justitie opdracht gekregen, tegen iedere overtreder proces-verbaal op te maken en de bestuurders van mo torrijtuigen waaraan mij controle een technische tekortkoming wordt ge constateerd te veribieden verder te rijden, voordat het gebrek op doende wijze is hersteld. Aan het Openbaar Ministerie is verzocht, met de meeste gestrengheid op te treden tegen diegenen die v/egens een ver keersovertreding zijn geverbaliseerd. Ook buiten de speciale controle-da gen waarvan er in elke periode twee speciaal moeten zijn gericht op de verlichting, twee op de gedragsregels en één op de naleving van de tech nische voorschriften, dienen alle po- lie-ambtenaren (dus niet alleen de verkeerspolitie) te speuren naar ver keersovertredingen. Niet-geunifor- meerde politie mag worden ingescha keld. Dat wordt overgelaten aan het inzicht van de plaatselijke politie chefs. Als algemene richtlijn geldt, dat de zichtbare en de „onzicht bare controle worden toegepast, want men wil de preaventieve werking', welke van de zichtbare controle uitgaat, niet missen. Voor zover „onzichtbare" controle wordt uitgeoefend door gemoriseerde poli- Duitse demonstratie aan Nederlandse grens Vrijlating oorlogsmisdadigers Gistermiddag om een uur verscheen aan de Duitse zijde van de zeer drukke grensovergang EltenHü- them een colonne van acht auto's en een bestelwagen, voorzien van trans- peranten met opschriften, waarin de vrijlating van de nog in Nederland verblijvende oorlogsmisdadigers werd verzocht. Ook bevonden zich op enkele wa gens grote voorstellingen van een moeder met kind en onderschrift „Wann kommst du?". Aan iedere grenspassant werd een pamflet ter hand gesteld, waarin on dermeer stond: „Holland is dasz Rei- seziel vieler Deutscher, der Lieferant von Blumen und landwirtschaftliche Erzeugnisse. Tritt auch du ein für die Freilassung unserer Brüder und han- dele". Tegen kwart over twee verdween de colonne wederom in de richting Emmerich. Naar wij aan de doorlaatpost Ven- loKeulse barrière vernemen, komen daar de laatste tijd wel eens vracht wagens binnen waarop plakkaten zijn geplakt van dergelijke strekking. NALATENSCHAP VOOR STUDIEBEURZEN. De dit jaar in Nijmegen overleden accountant,' de heer H. Bothof heeft de helft van zijn vermogen vermaakt aan een stichting, die Dinsdag in Tiel is geïnstalleerd. Deze stichting heeft als taak finan ciële steun te verlenen bij studie aan meer dan normaal begaafde jonge mannen van vrijz.-protest. levensrich ting, die in Tiel zijn geboren. De eer ste daad, dit 't stichtingsbestuur deed, was de overneming van 't graf van de overledene op de nieuwe begraaf plaats te Tiel, waarvan de stichting het onderhoud aanvaardde. Het ka pitaal, dat de stichting ter beschik king werd gesteld, is voldoende om uit rente enige tientallen jongens en meisjes een studiebeurs te verschaf fen. De heer Bothof heeft in zyn testa ment bepaald, dat het bedrag van de rente, dat niet voor studiebeurzen wórdt gebruikt door de burgemeester van Tiel voor stadsverfraaiing moet worden aangewend. Radio-distributie zal duurder worden In de Memorie van Antwoord over de begroting van de P.T.T. deelt mi nister Algera de Tweede Kamer mede, dat in de toekomst een verhoging van de prijs voor radio-distributie niet te vermijden zal zijn. De minister aarzelt momenteel nog met deze ver hoging, omdat deze ten eerste buiten de prijzenpolitiek van de regering valt en tevens omdat door verhoging het aantal abonnementen zou kunnen dalen, waardoor het batig saldo ern stig beknot zou kunnen worden. De minister is er tevens van over tuigd, dat verschillende netten opge heven zullen moeten worden omdat zij nooit rendabel zullen worden, zelfs met de verhoging niet. De bestuursvorm van de P.T.T. acht de minister in afwijking van ver scheidene leden, wel doeltreffend. De decentralisatie zal de bureaucratie tot een minimuim beperken en de zelf standigheid vergroten. IEDER TYPE VROUW VRAAGT EEN EIGEN KAPSEL f Een vaak voorkomend misverstand wildat het moderne korte kapsel, geen persoonlijke variaties toelaat Het tegendeel is waar iedere vrouw kan haar type recht doen wedervaren Haute Coiffure J. P. van der BLOM STEENSTRAAT 57 LEIDEN TELEF 21721 (Advertentie) AMOK IN AMSTERDAM Gevecht voor het politiebureau 2 Juli j.l., de 60ste verjaardag van hun moeder, hadden vier Amsterdam mers na een stevige borrel de tijd rijp geacht om eens een oude familie vete uit de weg te ruimen en gedrieën trokken zij ten strijde tegen de oud ste, hun 38-jarige halfbroer, die om streeks het middernachtelijk uur in gezelschap van zijn vrouw en met deerlijk gehavende duim buiten de deur werd gezet. Buiten stond de motor van een der broers en de halfbroer koelde met enkele trappen zijn woede tegen het machtelQze voertuig. Hierop begaf hij zich naar het ziekenhuis, waar zijn duim van een verband voorzien werd, en wilde vervolgens naar huis gaan. Kind van de rekening. De drie broers, die gezien hadden, dat de motor beschadigd werd, had den zich echter verdekt opgesteld in de omgeving van het huis en van uit een hinderlaag vielen zij hun halfbroer aan, die zo'n gevoelig pak ransel kreeg, dat hij uit angst de woning van een kraandrijver binnen rende, die dit asyl duur moest beta len. Niet alleen dreigde de halfbroer binnenshuis met de vernietiging van het gehele kraandryversgezin, zo de vijanden binnengelaten zouden wor den, maar de broers buiten brulden, dat de halfbroer uitgeleverd moest worden en zetten him verzoek kracht ,bij door met stenen alle ruiten van het kraandryversgezin in te gooien. Goed bekeken! !De gewaarschuwde politie nam de halfbroer mee naar het bureau en meende, dat na een kwartiertje de gemoederen wel zover gekalmeerd zouden zijn, dat de halfbroer zonder gevaar naar zijn woning zou kunnen gaan, doch de halfbroer kende zijn familie beter dqn de politie en ter wijl hij buiten op de stoep van het politiebuerau dit de agent duidelijk aan het maken was, werd het onom stotelijke bewijs van zijn theorie ge- In Utrecht heeft gisteren de Ne derlandse R.K. Bloemistenvakbond vergaderd onder leiding van de voor zitter de heer J. Elders. Deze consta teerde dat van de in Aug. 1954 opge richte Nederlandse katholieke bloe mistenvakbond de interne organisatie in de practyk niet bleek te voldoen. De federatieve opzet van vier agrari sche organisaties en een midden standsorganisatie leverde practische moeilijkheden op voor een doeltref fende beantwoording aan haar taak en in het bijzonder voor het verkrij gen van een zo breed mogelijke on derbouw in het gehele land. Door de interne reorganisatie is de nieuw gekozen vorm thans zodanig, dat degene, die rechtmatig gevestigd bloemist (kweker, hovenier, winke lier) is, rechtstreeks lid kan worden van een Nederlandse katholieke bloemistenvakbond, mits hij tevens lid is van een bij de katholieke Ne derlandse boeren- en tuindersbond (KNBTB) aangesloten boeren- en tuindersbond, dan wel van een bij de Nederlandse R.K. middenstandsbond (NRKM) aangesloten middenstands bond of van een andere passende standorganisatie. Wordt het lidmaat schap van de standsorganisatie ver loren, dan is het ook niet langer mo gelijk lid van de vakbond te blij ven. In 's morgens gehouden vergaderin gen van de groepen bloemkwekers, hoveniers en bloemist-winkeliers heb ben deze elk hun eigen bestuur geko zen. Aan het einde van de vergadering hield de rykstuinbouwconsulent te Aalsmeer, dr. J. Wasscher, een cause rie over de bloementeelt en bloemen handel in de landen aan de Middel landse Zee. leverd: Door de nachtelijke stilte kwam een motor aangegierd, die voor het politiebureau stopte en zon der rekening te houden met de agent vlogen de twee broers, die de metor bemand hadden, weer op de half broer af. Agenten uit het bureau moesten met gummiknuppels te hulp schieten om de vechtenden te schenden. Hier bij wilde de jongste van de vechters bazen het hazenpad kiezen, doch liep pardoes tegen een politie-auto op, die juist van een ronde terugkeerde. De jongen kreeg een gecompliceer de beenbreuk en moest maandenlang in het gips lopen. Gisteren stond het edele viertal voor de Amsterdamse politierechter, waar bleek, dat de broederlijke liefde nog lang niet gezegevierd had. Loon naar werk. Men putte zich uit in minder vleien de verhalen over elkanders verleden maar de politierechter schoof deze geschiedenis terzijde en bepaalde zich tot de feiten. Deze waren weer minder geslaagd voor de drie jongste broers, waarvan de jongste nog met 'n groot gipsver band rond zijn been in de verdachten- bank stond. De oudste van de drie, wiens motor beschadigd was en die zich zo onbeheerst zij het politiebu reau gedragen had, viel de volle gramschap van de rechter ten deel en hij kreeg een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen. De twee andere vechtersbazen wilde de rechter nog een kans geven en zij kregen een gecombineerde straf veertien dagen voorwaardelijk met een geldboete. GééN VERSE EIEREN IN NEDERLAND. Tijdens de landelijke vergadering van de bond van erkende eierenver- zamelaars, die gisteravond in Apel doorn is gehouden, heeft de secreta ris van de bond, de heer Meintema uit Sneek opgemerkt dat de Neder lander tegenwoordig niet meer weet wat een vers ei is. De oorzaak hier voor zag de heer Meintema in het feit dat de pluimveehouders, handelaren en detaillisten de eieren vasthouden wanneer zij verwachten dat er een kans op prijsstijging is. Er zal voor moeten worden gezorgd, dat het ei weer een lekkernij wordt, aldus spr. HULDIGING ALEX VAN WAYENBURG. Alex van Wayenburg, de man, die 25 jaar geleden even bij de K.R.O. kwam aanlopen en gelijk mocht blij ven, is gistermiddag in de KRO-can- tine gehuldigd. Van prof. Kors kreeg hij gelukwen sen en een welgevulde enveloppe. Programa-leider Toon Rammelt, rec tor Roosen van het ziekenapostolaat uit Heemstede, dankten eveneens de man van de Zonnebloem-uitzendin gen. Namens de medewerkers aan de uitzendingen bood de heer F. de Clercq een televisietoestel, een acte- tas en een doos bonbons voor mevr. van Wayenburg aan. Voorts spraken Leo Pagano, namens de Nederlan&?e Radio-journalisten, mevr. Sophie Nu- wijnuis, leidster van de kinderuitzen dingen van voor de oorlog en ir. W. Keesoom namens de technische staf. Militair met meisje door botsing gedood Dinsdagavond slak de 21-jarige sol daat B. E. v. Leusden, die met zijn verloofde, de 23-jarige mej. T. de Lange op de Utrechtsestraatweg onder De Bilt wandelde, plotseling met het meisje de rijweg over om aan de overzijde een buswachthuisje te be reiken. Een Tilburgse auto, die vanuit Amersfoort naderde, kon het tweetal niet meer ontwijken en de soldaat werd op slag gedood. Het meisje werd levensgevaarlijk gewond opgenomen en overleed op weg naar het zieken huis. Herfststemming in het Wassenaarse Dierenpark I-U KINDERSTEMMEN, de bassen van vaders, die Jantjes en Pietjes tot de orde roepen, het tentje met warme en koude lekkernijen bij de ingangailes is verdwenen. Het Wassenaarse Dierenpark is nu ver vuld van herfstgeuren. Men voelt er die mengeling van weemoed en vreugde, waarmede de herfst de men sen in verwarring brengt. Uit een zalige tevredenheid wordt men plotseling in de onrust geduwd, ter wijl de jakkeraar van de moderne tijd door een neusvol rotte bladeren geur tot een uurtje filosofie verleid wordt. Het Wassenaarse Dierenpark leent zich in dit jaargetijde zeer bijzonder voor dergelijke filosofietjes. Nu de drukte voorbij is, ervaart men pas .goed de pracht van dit park met zijn oude bomen. De dieren kijken verbaasd naar de eenzame wandelaar. Vooral de vrien delijke zwarte beren met hun keurige befjes. Bijna de hele zomer hebben zy op hun achterpoten doorgebracht om apennootjes en andere tractaties af te pingelen. In dit opzicht beho ren zij tot de seizoen-werklozen. Ze moeten elkaar maar amuseren. De enkele wandelaar kan rekenen op een nette ontvangst. De leeuwen en tijgers hebben slechts een verstolen blik over voor ae bezoeker, maar de zeeleeuwen, die in ieder mens een oppasser met ha ring zien, jagen u de stuipen op het lyf door een spetterende duik en een afgrijselijk schor gegil, dat tot de vriendelijkheden van deze glade jon gens schijnt te behoren. Op een hoop oude bladeren zit de mara'boe kouwelijk ineengedoken met zijn snavel te ratelen, 't Lijkt een bezigheid, die met ons klappertanden overeenkomt, maar aangezien de ooie vaars in de zomer hetzelfde geluid produceren, behoeft het niet toege schreven te worden aan een soort bib- beratie. In de zomerdagen hebben wij ons dikwijls tussen de vele honderden bevonden, die gewapend met foto toestellen langs de dierenverblij ven trokken. Nu zijn er geen honder den, zelfs geen tientallen wandelaars en kijkers, zeker niet op middagen, waarop de scholen hun leerlingen ibinnen de muren houden. Wie van een heerlijk park wil genieten, wie er van houdt om in een dromerige stem ming de herfstgeuren op te snuiven.... die mensen zouden wij aanraden om eens een snipperdagje in Wassenaar door te brengen midden in een prachtige brok Nederlands natuur schoon, dat bewoond wordt door die ren uit alle werelddelen. Burgemeester in de bollen Terwijl de bollen, weggedoken in de grond, rustig op de lente gaan wachten, is in de streek het volgende seizoen al weer in voorbereiding. De V.V.V.-kantoren zullen een foldertje in vierkleurendruk niet alleen over het vaderland, maar over de gehele wereld verspreiden. De persen gaan 200.000 van deze exemplaren afleve ren in het Nederlands, Frans, Duits en Engels. Het Centraal Bloembollen Comité is in Amerika reeds gestart met de wedstrijd, waar men aan de andere kant van de Oceaan gek op is. Het is een tulpenwedstrijd, waaraan door tien steden o.a. Chicago, Philadel phia, Baltimore, Boston en Washing ton wordt deelgenomen. Naar elk van de betreffende steden is een pak met 1000 tulpenbollen ge stuurd, die door stewardessen aan de burgemeesters werden aangeboden. Als de tulpen volgend voorjaar in bloei zijn, worden de bloemen per vliegtuig naar Nederland gezonden om door een commissie van deskun digen te worden beoordeeld. De burgervader van de stad met de mooiste bloemen mag met zijn vrouw een gratis reisje maken naar de bollenvelden in Nederland. De beruchte bocht in Hillegom gaat verdwijnen Wie momenteel in de buurt van de Kalkzandsteenfabriek in Hillegom komt, zal met een ongerust gebaar zijn zakagenda voor de dag halen. Maar vrees niet, want het is 1955 en geen 1944, hoewel het er veel op lykt. Men krygt daar in de buurt van Hillegom een oorlogsideetje. Op het eerste gezicht zo men zeggen: „Hier wordt een tankval gegraven!" De werkelijkheid is gelukkig an ders. Daar in de beruchte bocht wordt opbouwend werk verricht. We weten allemaal, dat de wegen door de Bol lenstreek niet helemaal ideaal zijn, zeker niet, wanneer ze verspoeld wor den door de toeristendrukte. Of die wegen ooit helemaal ideaal zullen worden, is een erg groot vraag teken. Eén ding is echter zeker: de bocht bij de Kalkzandsteenfabriek gaat verdwijnen. Een dragline haalt de slappe grond naar boven en vrachtatuto's rijden af en aan, om de ontstane geul weer met zand te dichten. Dit is voor de bocht het begin van het einde. Het verkeer zal deze ver andering toejuichen, temeer omdat men in de toekomst geen last meer zal ondervinden van de vrachtwa gens die by Van Herwaarden stenen komen laden. De president van de Haagse recht bank heeft beslist, dat mevr. Bree- schoten tot tweemaal toe ten onrechte van de gemeente de aanzegging heeft gekregen, het perceel Reinkenstraat 69Obrechtstraat 196 te ontruimen. De gemeente is veroordeeld tot schadevergoeding en tot het betalen van de helft der proceskosten. Het was gebleken, dat een der gemeente lijke instanties tot uitzetting besloot, terwijl een andere vergunning gaf. Mevrouw Breeschoten had vergun ning om in het huis een pension te vestigen, maar werd desondanks op 16 Februari 1951 uit het huis gezet. Zy betrok toen een bij het huis beho rend pakhuis, maar werd in Juni 1953 opnieuw op straat gezet. Deze vordering werd weer inge trokken, maar zij kon haar woning niet betrekken. Jarenlang hebben twee gemeentelijke instanties langs elkaar gewerkt. BOTSING BIJ UTRECHT Haarlemmer gedood Omstreeks half tien gistermorgen zijn op de rijksweg tussen De Hom mel en Oudenrijk nabij Utrecht twee auto's met elkaar in botsing gekomen, waarbij één persoon werd gedood en twee personen werden gewond. Uit de richting Amsterdam kwam een personenauto, bestuurd door een 54-jarige kantoorbediende uit Haar lem. De auto reed verkeerd en kwam op een zeker ogenblik op de linker weghelft terecht, juist op het moment, dat uit de tegenovergestelde richting een auto naderde, die bestuurd werd door een 27-jarige inkoper uit 's Her- togenibosch. Een botsing volgde, waarbij de Haarlemmer ernstig we(d gewond; hij werd overgebracht naar een ziekenhuis in Utrecht, waar hij kort na aankomst is overleden. De bestuurder van de auto uit Den Bosch, alsmede een tweede inzitten de, liepen lichte verwondingen op; beide auto's werden ernstig bescha digd. IN DOK GEVALLEN EN OVERLEDEN. Tijdens het afbikken van de scheepswand van het stoomschip „Aalsdijk" van de Holland Amerika Lijn, dat in dok 3 van de Rotterdam se Droogdokmaatschappij ligt, heeft gistermiddag de 38-jarige klassifi- ceerder L. van der Knoop uit 's-Gra- venhage het evenwicht verloren. Hy kwam op de negen meter lager ge legen bodem van het dok terecht en overleed.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5