Weinig geestdrift over de magere 2-1 zege „Panter" De Munck moest Nederlandse leeuw van dreigende ondergang redden Eerste overwinning in uitwedstrijd sinds 1948 Sxtaitanda heepei ziet hem uticgen Fluitconcert begeleidde n benauwde zege De keuze-commissie krijgt weer handen vol werk De beste en de slechtste stuurlui DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 <3 [Op deze telefoto een spelmoment waarop Rlnus Schaap (links op de voorgrond) en Brusselers (naast Schaap), een aanval van de Saarlan- ders afwerken. Rechts de Saarlander Vollmar en links op de achtergrond de Saarlandse rechtshalf Philippi. Matige belangstelling voor matige wedstrijd Nederlandse „invasie De periode van nederlagen in uitwed strijden van het Nederlands elftal is af gesloten. Voor het eerst in zes en half jaar, waarin bü uitwedstrijden zestien nederlagen werden geleden en een maal een gelijk spel werd bevochten (tegen de Engelse amateurs in Hull), is weer eens gewonnen. Met 21 van Saarland. Maar evenals na de 30 zege op Noorwegen, slechts tien dagen geleden in Amsterdam kon men na afloop van dit duel in Saar- briicken niet bijzonder enthousiast zijn. Want het vertoonde spel bleef wederom beneden de verwachtingen. Daardoor was ook bü de spelers de vreugde over de triomf nogal getemperd. „Boete en biddag". De entourage van deze interland was allemaal nogal een beetje anders dan bij ons. Er was geen sprake van een uitver kocht huis. De afloop van het laatste duel op dit terein, waarop de plaatselijke favorieten van de FC Saarbrücken met niet minder dan 61 waren verslagen door FC Kaiserlautern. scheen de „hon ger naar de bal" bij het Saarlandse pu bliek goeddeels te hebben weggenomen. Zo klommen er, behalve de vijf zes honderd kijkers, die op de overdekte tri bune een plaats hadden gevonden, nog een goede 12.000 toeschouwers op de be tonnen staantribunes. Zij allen hadden op deze Woensdagmiddag vrij af, vanwe ge de „boete en biddag", zoals men het hier noemt. Van Nederlandse zijde waren er on danks de verre reis toch nog ongeveer 500 supporters komen opdagen, mitsga ders een kleine veertig journalisten en radio mensen, een invasie, de de Saar landse officials min of meer verblufte. Zoals bekend werd door de Nederlandse omroep de gehele wedstrijd uitgezonden. De radio Saarbrücken gaf slechts de tweede helft. Spelverloop van de eerste helft (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige edities). Er werden geen volksliederen gespeeld wel werd de bal door een sportvliegtuig uitgeworpen, precies in de middencir kelNadat het publiek was uitge lachen om een allervermakelijkste jeugd wedstrijd, ging Nederland uit de aftrap, onmiddellijk tot een verbluffende aan val over. Nadat Appel de bal had weg gespeeld, kreeg hij hem na een flitsende combinatie via Brusselers en Klaassens terug. Hij stormde op de uitlopende kee per Strempel, maar verloor het duel van de doelman, die op zijn beurt de bal kwijtraakte aan de naar vorengedrongen Schaap. Een pass van Bosselaar volgde, maar de kleine Rotterdammer was niet zo gelukkig met zijn schot als in de bei de vorige internationale wedstrijden. Strempel slaagde er door een snelle reactie in. zijn doel nogmaals onberoerd te laten. Daarmee bleken wij een van de enerverendste episoden uit de eerste helft te hebben meegemaakt. Althans van de Nederlandse kant. Er was schijnbaar zeer veel energie verbrand. De Saarlan- ders namen het initiatief over en zetten een zeer gevaarlijke aanval op, waarmee de razendsnelle rechtsbuiten Follmann begon en die werd afgerond door een machtig schot door de linksbinnen Mar tin, dat De Munck echter bekwaam on schadelijk maakte. De eerste treffer. De gasten kwamen echter goed terug, en Van der Hart speelde een paar maal verontrust op De Munck. In de zevende minnnt moest onze stopper in de strüd om de bal tegch de rechtsbinnen Altmeyer te. veel van «ün lichaamskracht gebruik maken en dat kostte Nederland een vrije trap binnen het strafschogebied. Altmeyer richtte zün schot uitstekend, iets voorbij de verste paal vanwaar rechtshalf Siedl in kopte. De Munck sloeg de bal weg maar deze werd geretourneerd door rechts buiten Follmann: een voltreffer10. Deze goal deprimeerde de Oranje mannen niet zo zuinig: zij hadden hun tegenstanders bewust niet willen onder schatten, maar de pessimistische voor beschouwing van de Saarlanders zelf hadden onze mannen een dergelijke snel le tegenslag toch niet doen verwachten. Zeker onzeker De Bruyckere lepelde in de 19e minuut wel handig over de uitlopende doelman Strempel heen, aan wie op het laatste ogenblik toch maar de voorkeur was ge geven boven de onzekere Borcherding, maar de bal ging een halve meter naast. Een half uur lang bleven de Saarlanders in de meerderheid. In de 22e minuut moest Klaassens tweemaal achter elkaar een hoekschop toestaan, die door defen- sif Nederland en wel door goed ingrij pen van De Munck werd afgeslagen. Overigens werd Saarland benadeeld door zijn tactiek van de zwervende midvoor, want deze Krieger heeft een vervaarlijk schot, dat nu niet tot zijn recht kwam. Weer gelijk Een verre schuiver van Clavan, die door Strempel tot corner werd verwerkt, leidde in de 27'minuut tot de Neder landse tegentreffer: Bosselaar nam de hoekschop goed, zodat Brusselers een harde kopbal kon plaatsen, gericht op de uiterste rechterhoek. Rechtsachter Sohussig sloeg met de hand de bal daar- weg weg, penaltyJubelend kwam stopper Van der Hart naar voren en hü gaf doelman Strempel geen schün van kans (1—1). De weinig op de voorgrond tredende Brusselers was het die even later de Saarlandse doelman in moeilijkheden bracht door een listig boogschot, die Strempel echter achterovervallend, uit zijn doel kon slaan. Overigens kwam Nederland nauwelijks nog tot construc tief spel, laat staan tot enige productie. Middenvoor Bram Appel, die het in de voorhoede te veel alleen moest doen, had -bovendien een machtig tegenstrever in stopper Lauck, van huis uit halfspeler, maar een waardig vervanger van de ge wisten ook de in snel tempo spelende Saarlanders hun aanvallen niet doeltref fend af te werken, zodat bij de rust de score op 11 stond, waarmee de onzen meer dan tevreden konden zfjn. De tweede helft alle fantasie gespeend waren. Een af standschot van de zwaar geschaduwde Appel benaderde inderdaad het dichtst het doel. Toen de halfspelers zagen dat de voorhoede machteloos bleek, gingen zij zeelf maar eens doen. Beurtelings drongen Klaassens en Schaa ver naar voren om het met een schot van grote afstand te proberen. Doch daarmee wist de bekwame Saarlandse doelverdediger wel raad. Toch bracht het Nederlandse offensief tenslotte resultaat. Op hun beurt begingen de Saarlanders in de 10e minuut een defensieve overtre ding, die hun op een vrije schop kwam te staan. De Bruyckere werd inderdaad te fel aangevallen. Clavan, schuin links voor het doel opgesteld, gaf een diago nale voorzet, waarop de toestormende Brusselers met een keiharde kopstoot de bal in het doel deed belanden (12). Wederom een voortreffelijke actie van de verder nogal teleurstellende PSV-er. Nu ze eenmaal een voorsprong hadden bereikt, legden do Nederlanders nog meer als voorheen het accent op de ver dediging. Uiteraard kon daarop het ant woord gemakkelijker „komen". En dat was voor het pübliek aanleiding hun fa vorieten hartstochtelijk aan te moedigen. Vergeefse krachtsinspanning. Het werd een verbitterd duel, waarin de Saarlanders al hun krachten inspan den om de gelijkmaker te forceren en waarbij de vaderlandse verdediging meer malen in panieksteming geraakte. Corner op corner werd op ons doel afgevuurd, maar doelman De Munck stompte met verbluffend gevoel voor nauwkeurig timing, keer op keer de bal voor zijn kooi weg. ook bij vrije trappen (o.a. voor hands van Schaap) concentreerden de onzen zich in een dikwijls wanhopig aan doend afweerspel. Het was soms opwin dend maar uit technisch oogpunt meestal troosteloos voetbal. Onverwacht deed zich nog een prachtige scoringskans voor de Nederlanders voor, toen na een half uur De Bruyckere, na een combinatie met Brusselers en Bosselaar, van vlakbij naast schoot. „Zwarte Panter op dreef" Met een pantersprong, die De Munck'.' bijnaam alle eer aandeed bedwong de Fortuna-doelman even latei* een formi dabel twintig meter schot van rechtshalf Siedl. Een hoekschop werd het. Geheel ■H Op deze telefoto doet de doelman van Saarland een uitval naar de bal. Saarland rukte op en legde ons doel on der een spervuur. Slechts door de koel bloedigheid van Frans de Munck en de trefzekerheid van zijn vuist bleef het bij enkele nieuwe hoekschoppen. De Saar landse middenvoor Krieger, die steeds iets teruggetrokken was blijven spelen en die in de tweede helft voornamelijk (en ook voortreffelijk) door Klaassens werd gedekt, werd ook nu te weinig bij de aanvallen betrokken. Kans van de dag. Vijf minuten voor het einde mistte Saarland de kans van de dag. toen de talentvolle linksbuiten Vollmar onze keeper met een „opwippertje" misleidde en de bal over de lat heen kroop. Dat wil zeggen: eerst er tegenaan en daarna er over heenging. Tijdens de laatste mi nuten stond het Nederlands elftal met de rug tegen de muur, waarbij het zich redde door wel enigszins beschamend af braakvoetbal. In het wilde weg of over de zijlijn trappen van de bal en dergelij- ken. Toen arbiter Van Nuffel het einde aankondigde was een uitermate moeiza me 21 overwinning behaald, welke het Saarlandse publiek honoreerde met een fluitconcert, maar waarvoor de kleine schare Nederkandse supporters de drie kleur te voorschijn haalde, om de spelers daarmee bij het verlaten van het veld een ere-saluut te brengen. Vooral De Munck, die tot de overwinning zoveel had bijgedragen oogstte geestdriftige toejuichingen. Met achterhoede beste deel verkozen Voor de tweede maal binnen tien dagen heeft het Nederlands elftal een overwinning behaald, die heeft nage laten uitbundig enthousiasme te wek ken. Dat gebeurde niet bij de Neder landse toeschouwers, noch bij de of ficials noch bij de spelers zelf. Even min als tegen Noorwegen zag men tegen Saarlandsspel, dat het prestige van het Nederlandse voetbal eniger mate stabiel vestigde. Er zat bitter weinig „opbouw" in en zo mogelijk nog minder fantasie. Nog sterker dan tegen de Noren werd defensief gespeeld, en er was bovendien dit verschil met de vorige wedstrijd, dat Oranje lange tijd met de rug tegen de muur moest vechten om deze zege veilig te stellen. Dat was in de ontmoeting met Noorwegen blesseerde Momber. Aan de andere kant niet het geval geweest. Toen werd Technische commissie. De T.C. voorzitter van de K.N. S V.B., de heer K. Kruyver, kon onmiddellijk na afloop van de wedstrijd SaarlandNederland enige secondenlang niets meer opbrengen dan een vriendelijke, enigszins verlegen glimlach. Be- paald enthousiast was hy, al- thans uiterlijk, niet. Toen kwam zijn mening: „Ik ben erg blij met deze overwinning die wij zon- der twijfel danken aan de ver- dediging. Misschien zal er over enkele weken niet meer over 5 het spel in deze wedstrijd wor- den gesproken, maar zeker wel S over de uitslag. En over de 2 komst van het goede spel in de toekomst, maak ik mij niet zo ongerust". Oud-internationaal. Zijn collega de heer H. A. Pellikan zei: ,Ik heb wel eens J een competitiewedstrijd gezien J die beter was, maar ik vind de- ze eerste overwinning in een uitwedstrijd na meer dan 6 jaar, op zichzelf zeer verheugend." 2 Ir H. F. Hopster, voorzitter van de K.N.V.B., keek bedeijke- lijk. ,We hebben weer twee punten binnen", zei hij, „maar.. met pijn". 1 Scheidsrechter. De Belgische scheidsrechter S Van Nuffel vond, dat hij het maar erg druk had gehad met al die vrije trappen. „Maar", zei hij, „ik moest wel flink zijn". Hij vond dit duel toch altijd nog mooier dan de ontmoeting van Nederland met Denemarken, die hij eveneens had gefloten. Hij noemde de Saarlanders sportie ve verliezers; die hij een gelijk spel had gegund. Het Nederlands elftal had hij tegën België stuk ken beter gevonden. Aanvoerder Martin. De Saarlandse aanvoerder Herbert Martin vond, dat het in zijn 17e interland niet te hard was toegegaan. „De Nederlan ders hebben fair gespeeld", ver klaarde hij. „Zü gaven het mid denveld vaak vrij, maar blok keerden tevens het eigen doel gebied, waarin zij voortreffelijk zijn geslaagd". Martin beschouw de, na De Munck, linkshalf Klaaassens als de beste speler in het Oranjeteam. Duitse trainer. De Duitser Helmuth Schoen, oud-international en thans bondstrainer van Saarland vond het jammer dat zijn elftal er geen gelijk spel had uitgesleept. In het Nederlands elftal was hij teleurgesteld. „Uw elftal speelt de oude Engelse styd van 10 jaar geleden". het een welsprekende 3—4) zege. Nu een van 21, en bovendien een geflatteerde uitslag. De Saarlanders hadden ongetwijfeld gelijk spel ver diend. Hoewel kon men ook moeilijk van vooruitgang spreken door de wij zigen welke sinds de 6e November in onze ploeg waren aangebracht. Er ging zeer weinig stootkracht uit van de voorhoede en dat lag ditmaal eer der aan de zwakte van de buiten spelers dan aan die van de binnen- spelers. Met de vervanging %-an Car- lier door de ADO-er Clavan, bleek de keuzecommissie geen centimeter vooruit te zijn gekomen en de tegen België min of meer als een meteoor verschenen Feyenoorder Bosselaar, is er in Saarbruecken bijna helemaal niet aan te pas gekomen. Dat doet niets af aan zijn aanleg en aan zijn kwaliteiten, maar zijn vorm blijkt niet constant en zijn ervaring ontoe reikend. Eénmans-wectsrijd Wat het treffen in Saarbruecken aangaat, het is de wedstrijd geworden van Frans de Munck. Zonder hem zou het evenwicht ongetwijfeld in ons na deel zijn verstoord. De Saarlanders bleken lang niet zo verzwakt als men talloze publicaties hier voor mogelijk had gehouden. Zij beschikten over een technische goede, en snelle ploeg waarvan in de voorhoede vooral de buitenspelers Follman en Vollmar een voortdurend gevaar vormden en in de verdediging, waar stopper Lauck (oorspronkelijk kanthalf) weinig bleek onder te doen voor zijn gere nommeerde, thans geblesseerde land genoot Mombert. Dat gemis aan contact met zijn tegenstander heeft onze stopper Van der Hart vooral in het begin kenne lijk nerveus gemaakt. Hij durfde Krieger niet te vQlgen, uit angst de verdediging te verzwakken. En bij die verdediging hield hij het ook. De Nederlandse tactiek om het mid denveld enigszins vrij te geven, te genstanders te laten oprukken en dan onverwacht terug te slaan, had minder succes dan tegen Noorwegen mede doordat Bosselaar, die toen twee goals maakte ,nu alle zelfver trouwen miste, evenals trouwens Cla van. Door te weinig steun tengevolge van sterke tegenstand van Lauck was er voor Appel, die slechts schaarse schoten loste, geen succes weggelegd. In de middenlinie 'bleef aanvoerdereiwte 400 km Schaap beneden zijn normale vorm, stopper Van der Hart bereikte die eerst in de tweede helfit nadat hij had gezien, dat Klaassens zijn taak als permanent bewaker van Krieger goed had overgenomen. Het beste deel van onze ploeg was de verdediging Kuys en Wiersma waren prima maar dan ook voornamelijk defensief, aan „op bouw" kwamen zij niet toe. Doelman Dc Munck was bepaald de held van het Kieselhumesstadion. Zijn grote keeperskwaliteitcn en in bet bijzonder zijn verbluffend anticipatie vermogen zullen ongetwijfeld het on derwerp van het gesprek zijn geweest bij de Saarlandse voetballiefheb bers. De Munck was het die door een aantal schitterende reddingen het Saarlandse elftal een gelijk spel en misschien wel een overwinning heeft onthouden. DUITSLAND—NOORWEGEN 2—0 Het Duitse nationale elftal behaalde sedert de wereldkampioenschappen ein delijk de derde overwinning in een lan- denwedstrijd. Voor Noorwegen waren alleen Portugal en Ierland door de we reldkampioenen verslagen, twee landen die evenals Noorwegen niet tot de „gro ten" in de voetbalwereld behoren. On danks de twee doelpunten, welke bin nen 2 minuten in de eerste helft werden gescoord door Fritz Walter en Roehrig, speelde de Duitse ploeg toch niet over tuigend. Zowel in de verdediging als in de aanval waren vele zwakke plekken en slechts een man. de beste speler van deze wedstrijd, voldeed geheel aan de verwachtingen: rechtsbuiten Horst Eckel de man die de stoot gaf tot de meeste aanvallen. Aan de verwachtingen van de 50.000 toeschouwers, die de tribunes van het Wildpark stadion te Karlsruhe be zetten, een vernieuwde en betere we- reldkampioensploeg aan het werk te zien werd dan ook niet voldaan. MOTORBOOTSPORT Campell brengt record op 346 km Met zijn motorboot „Bluebird" is de Engelsman Donald Campbell er op het meer van Mead in geslaagd het wereld uurrecord te verbeteren. Campbell legde 346 k.m. af. Het oude record had de Engelsman reeds op zijn naam staan met de snel heid van 323 km. per uur. een prestatie welke hü leverde op het Ullswater meer in Engeland in Juli van dit jaar. Camp bell ging een maand geleden naar Ame rika, daar hij bij Boulder City nog hoge re snelheden hoopte te bereiken. Ver schillende pogingen mislukten, waarbij zijn Blue Bird zeis eenmaal zonk. Maai de 34-jarige Engelsman behield zijn ver trouwen en liet de boot weer geheel re pareren. Met 346 km/uur is het hem ten slotte gelukt het record ruim le verbete ren. Toch is Donald Campbell nog niet te vreden. Want een van de taken, welke hij zich heeft gesteld voordat hij naar Amerika vertrok, was een onderzoek in te stellen naar de ..water barrière", wel ke volgens zijn mening doorbroken moet worden bij een snelheid tussen dc 320 per Stenatty, axti Cai aan dei Mait tiaf de iaaa Op de foto wordt de Saar.andse doel- [ongeveer 25 minuten spelen met een I Van Nusoel en links achter een Saar- man Strempel verslaeen door de Ne- penalty de stand op l—l brengt. lands speler, die toekijkt, derlandse spil Van der Hart, die na Rechts de Belgische scheidsrechter

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11