K.V.P. pleit voor vrijstelling van oudste zoon Minister kreeg gelijk en militair geen onderscheiding Oprichting van bouwkundig economisch instituut Zwenkkraan bezweek plotseling te Amsterdam Ernstig ongeluk bij Halfweg Kamerlid bleek zijn theorie niet in de praktijk te kunnen brengen Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Angst voor illiquiditeit bracht grootse belasting-zwendel voort WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 tOorlog" in de Tweede Kïirer Geen goede beurt voor streven naar Veilig Verkeer Luchtwapen heeft voorrang De Tweede Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de al gemene beraadslagingen over de be grotingen van de departementen van Oorlog en Marine. De heer FDNS (KVP) betoogt, dit de Sowjet-Unie de mogelijkheid blok keert om tot een spoedige verminde ring der spanning te komen. Zolang de verhouding Oost-West blijft zoals ze nu is zal de Navo de veiligheid van de wereld aan deze zijde van Rusland moeten dekken. Met de her bewapening van West-Duitsland zal spoed moeten worden gemaakt. Hij bepleit de wenselijkheid zo spoe dig mogelijk ook de tweede parate divisie op de baan te brengen en een mobilisatie-divisie gereed te hebben. De heer VTSGH (KVP) merkt op, dat de minister met betrekking tot de luchtmadht duidelijke taal heeft ge sproken. Spr. merkt op, dat de vliegers een groot deel van hun gevarentoelage moeten missen voor verzekeringspre mie. Op die wijze vermindert de sti mulans om tot de luchtmacht toe te treden. O.m. vraagt spr. een overzicht over de ongelukken met straaljagers ge durende de laatste drie jaren; voorts wil hij worden ingelicht over de pen sioenen van weduwen van omgeko men vliegers. De heer ROOSJEN (AR) zegt, dat men zich niet door een of ander Wol- galied in slaap moet laten zingen. Wie dat toch heeft gedaan zal wel uit zijn dommel zijn gewekt door de gebeurtenissen in Genève. Spr. meent, dat men, als wordt vastgehouden aan het plafond van 1360,millioen, zal vastlopen. Z.i. zal men er niet voldoende aan heb ben, door b.v. nog komende loonron- den. Verscheidene zaken vragen ten aanzien van Marine en Luchtmacht om een oplossing. Men houdt te aangstvallig vast aan het defensieplafond. Men gaat de moeilijkheden uit de weg of vèr- schuift ze naar de toekomst. Met het oog op de defensie is dat z.i. niet ver antwoord. De heer TELANUS (OH) merkt op, dat alle hoop. op vermindering der internationale spannigen vervlogen is door de houding der Russen in Ge nève. De toestand is nog verre van gunstig. De Russische vloot wordt nog steeds uitgebreid. Alleen al op mari tiem gebied is er een geweldige machtsontplooiing, om dan nog maar te zwijgen van wat er bij tegen leger en luchtmacht gebeurt. Zou de inwilliging van de wens van twee parate divisies voor Neder land veel zwaarder verplichtingen op personeels- en financieel gebied mee brengen? De heer KORTHALS (WD) op merkend, dat het in de memorie van toelichting vaak lijkt alsof de minis ter van Buitenlandse Zaken aan het woord is, zegt dat dit goed is, omdat men dient te weten, dat het de Rus sische politiek is, die dwingt tot het opleggen van grote offers voor de de fensie. Er is geen sprake van ontspan ning en daardoor is het Westen ge doemd zich de uiterste defensie-in spanning te blijven getroosten. Spr. vraagt of op materieel en perso- neelgebied ons land wel bij is. 't Rende ment der herhalingsoefeningen is z.i. te laag .Hem is gezegd, dat van de 24 dagen er slechts 11 bestemd zijn voor oefeningen. De rest gaat heen met administratieve en geneeskundi ge besognes. De heer WELTER (KiNP) vraagt: Gaat de minister in de richting van een paraat legerkorps van twee pa rate divisie of in de richting van een niet-paraat legerkorps met vijf divi sies of wil men allebei. Spr. meent dat de voorkeur moet worden gege ven aan twee parate divisies. Het zal niet moeilijk vallen dit te voorzien van beroepskader. Met vijf divisies zou dat grote moeilijkheden geven. De heer WAGENAAR (CPN) is van oor deel,, dat de internationale toe stand niet bij deze begroting had moeten worden behandeld, maar bij de begroting van buitenlandse zaken. Spr. meent, dat het van belang zou zijn het plan-Molotof aan te nemen, waardoor de gedemilitariseerde zóne wordt ingericht, waarin Nederland zou komen te liggen. Voorts verzet hij zich tegen het zen den van troepen naar Nieuw-Guinea. De heer VAN VLEET (KVP) merkt op, dat de last der persoonlijke dienst plichtoplegging en de financiële ge volgen voor de gezinnen nog niet zo zijn, dat men van evenredigheid kan spreken. De regering moet ver der gaan dan thans geschiedt. Spr. meent, dat niet uitsluitend moet worden uitgegaan van het be grip kostwinner. De huidige uitke ringsregeling doet niet volledig recht aan een eerlijke spreiding van las ten. Spr. bepleit vrijstelling voor de oudste zoon van grote gezinnen. Reeds zou kunnen worden begonnen met het verlenen van vrijstelling van de oudste zoon ener weduwe. Enige soldijverhoging zou spr. toe juichen. Wellicht zou gedacht kun nen worden aan de mogelijkheid van het volgen van vakcursussen op am bachtsschool of rijkswerkplaats. Tenslotte zou iets moeten worden gedaan om tegemoet te komen aan de moeilijkheden wanneer de dienst plichtigen, de dienst verlatende, ver scheidene aanschaffingen heeft te dqen. Spr. betoogt, dat de salariëring van de onderofficieren te karig is. De minister moet z.i. de regeling nog eens nagaan en verbeteringen aan brengen. De heer FOKKEMA (AR) spreekt de hoop uit, dat zo spoedig mogelijk zal worden gebroken met het cafeta ria-systeem in de kazernes. Dit sys teem laat geen mogelijkheid tot ge bed. Hij handhaaft zijn principiële be zwaren" tegen het oefenen in inter nationaal verband op Zondag. De heer VERMEER (P. v. d. A.) merkt op, dat er geen wijziging is ge komen in het Russische standpunt dat een militaire macht nodig is om de communistische denkbeelden over de wereld te brengen. Van een ver mindering onzer militaire krachtsin spanning kan geen sprake zijn. Hij meent, dat men zich te weinig heeft gericht op voorraden materiaal en munitie en te veel op een uit bouw der oi'ganisatie op zichzelf. In dit verband waarschuwt hij tegen het gevaar van facadebouw. Aan onze luchtmacht en aan onze luchtverdediging moet naar sprekers oordeel grote aandacht worden be steed. Dat Nederland nog niet be schikt over raketten stelt hem teleur. De veel voorkomende overplaatsin gen vormen een bezwaar voor velen om tot de krijgsmacht toe te treden. De minister r»ike een einde aan die overplaatsingen. Op het bureau her groepeert men de kaarten, maar men houdt er geen rekening mede, dat achter de kaarten mannen met htm gezinnen staan. Beoordelingslijsten van onderoffi cieren moeten z.i. aan dezen bekend worden gemaakt. Dat zou de sfeer in die kringen zeer verbeteren. Vervolgens voeren nog het woord de heren KIKKERT (OH), RIT MEESTER (VVD) en BLOM (P. v. d A.). De centrale raad van beroep te Utrecht, heeft gisteren uitspraak ge daan in het igeschil tussen de minister van oorlog en een voormalige KNIL- militair tc Den Haag en de uitspraak van het militiar ambtenarengerecht, die de militiar in het gelijk had ge steld, nietig verklaard. Het ging om de vraag of de mili tair al dan niet in aanmerking kwam voor de gouden medaille voor trouwe dienst, gebruikelijk voor vrijwillig dienende militairen met 36-jarige diensttijd. Deze onderscheiding was door de minister op formele gronden aan de militair geweigerd', die daarop beroep aantekende hij het militair ambte narengerecht, dat van oordeel was, dat de onderscheiding hem toekwam. De centrale raad nu besliste anders en stelde de minister van oorlog in het gelijk. „Ik hoop, dat spoedig de mentali teit zodanig moge groeien, dat het bouwbedrijf de sprong zal durven wagen naar een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, een bouwschap, dat de demonstratie en de vorm is van een gemeenschappelijke verant woordelijkheid", zo sprak de minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting, ir. H. Witte in de feestver- gadering van de 60-jarige Nederland se aannemers- en patroonsbond voor de bouwbedrijven. De feestelijke bijeenkomst had plaats in'het Kurhaus te Schevenin- gen en werd bijgewoond door de mi nisters Witte en Algera, brig.-gene- raal Spanjaerdt Speekman namens de minister van Oorlog en tal van vertegenwoordigers van zusterorga nisaties in binnen- en buitenland. Minister Witte zei, dat het bouw bedrijf een nog intensiever deel zal moeten hebben aan de technische vooruitgang. De voorzitter van de jubilerende bond, de heer J. Dura Dzn., ver klaarde dat de industrialisatie van het bouwbedrijf veel moeilijkheden te overwinnen geeft, alvorens op dit punt een aanvaardbaar doel bereikt is. De heer Dura kondigde aan, dat op korte termijn een bouwkundig eco nomisch instituut opgericht zal wor den, dat gedragen wordt door op drachtgevers, werkgevers- en werk nemersorganisaties. Hiertoe is beslo ten omdat permanent economisch onderzoek en research gericht op de belangen van het bouwbedrijf en op het algemeen belang, noodzakelijk zijn. De leden van de jubilerende Ne derlandse aannemers- en patroons bond voor de bouwbedrijven heb ben 60.000 bijeengebracht voor de Rheuma-bestrijding. Een cheque ter waarde van dit bedrag werd tijdens de feestvergadering in het Kurhaus door de voorzitter, de heer J. Dura, overhandigd aan de voorzitter van de Ned. Ver. tot rheumatiekbestrij- ding, dr. P. L. StaL üf Vier voertuigen botsten Op de Haarlemmerweg vlak hij Halfweg is gisterenmiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie auto's en een motor betrokken wa ren en vijf personen werden gewond Voor het leven van één gewonde wordt gevreesd. Uit de richting Amsterdam kwam een Ford de Luxe, die afremde voor een op zijn rijbaan staande wagen, die door een wegenwacht werd ge repareerd. Op dat moment naderden uit de richting Haarlem een Ford Taunus ,een Simca en daarachter de motorrijder. De bestuurder van de Amsterdamse wagen remde af, maar slipte door en zijn wagen maakte een halve slag om. Met een enorme klap kwam alles met elkaar in botsing. De Simca, die op de rechtse rijbaan had gereden, kwam er nog het beste af. De Ford de Luxe werd aan voor- en achterzijde, waar de Taunus de wagen greep, letter lijk gekraakt. De motorrijder kreeg van de Ford de Luxe een klap en werd tegen de grond geslingerd. De Taunus werd eveneens aan de voor zijde ernstig beschadigd. De bosting veroorzaakte een enor me ravage, voorruiten versplinter den, portieren en motorkappen wer den ontzet en sturen verbogen. Toen andere weggebruikers naderbij snel den, lagen te midden van deze rava ge de zeer zwaargewonde motorrij der voor wiens leven gevreesd wordt en vier gewonde inzitten de uit de twee Fordauto's. Papieren-heer in het verkeer In arrest! Een Kamerlid, dat jn het parlement als verkeers-expert pleegt op te tre den voor zijn fractie werd gisternacht in de buurt van zijn woning door twee politiemannen gearresteerd, om dat dezen meenden, dat het Kamerlid in beschonken toestand een auto be stuurde. De beide Rotterdamse agenten wis ten niet, dat zij een Kamerlid arres teerden, dat tevens lid is van de Rot terdamse gemeenteraad en op de no minatie staat om tot loco-burgemees ter van de Maasstad benoemd te wor den. Op het politiebureau maakte de ar restant dit op barse toon duidelijk aan de dienstdoende inspecteur, die echter niet onder de indruk kwam, een bloedproef liet nemeni en de ver gramde arrestant voor de nacht in een celletje opsloot. On-heerlijk. Gistermorgen werd het Kamerlid vrijgelaten en in een telefoongesprek poogde hij de commissaris van poli tie te Rotterdam zijn gedrag duide lijk te maken. Toen hij echter daarop weer enkele dreigende opmerkingen tegen de inspecteur maakte, greep Door tot nu toe onbekende oorzaak is aan de Westhavenweg te Amsterdam een z.g. zwenkkraan bezweken en over een andere kraan heen gevallen. Een van de arbeiders, die ter plaatse aan het werk was, wist nog tijdig weg te springen en heeft het daaraan te danken, dat hij eraf is gekomen met een gebroken pols en letsel I - - aan ztfn oog. Op de foto de ravage na het ongeval. onder dé katholieken". „Onze Actie" over opheffing K.N.P. In het jongste nummer van „Onze Actie", het orgaan van de Katholieke Nationale Partij (derde jaargang, no 19), neemt de redactie afscheid. De heer Weiter zelf was hoofdredacteur van dit blad. In het hoofdartikel staat, dat de gevoelens van droefheid en spijt over het opheffen van de partij be grijpelijk zijn, maar aan de andere kant is ,de KNP nimmer opgezet als en. nooit bedoeld te zijn een blijven de organisatie. Wie op het ogenblik onder ons volk nog zou willen terug grijpen naar het vraagstuk van de Indië-politiek van de jaren 1945 tot 1949 zou geen vat meer kunnen krij gen op de kiezers, omdat het ge schiedenis is geworden". Een politieke partij, aldus „Onze Actie, kan en mag niet star vasthou den aan doelstellingen uit het verle den, die haar actualiteit verloren hebben. „Zij zou schade doen aan grotere, actuele belangen, die thans op het spel staan." In het blad staat de opwekking: „Meldt u thans aan als lid van de KVP" en de toelich ting is te lezen in het hoofdartikel: ,Wij menen, dat bij de komende ver kiezingen de inzet zal zijn het al of niet slagen van de zogenaamde door braak en dat op dit punt zich de po litieke activiteiten zullen concentre ren". „Als men de zaak in dit licht be schouwt, zal het velen gemakkelij ker vallen te aanvaarden de ophef fing van onze partij, omdat die, hoe nuttig en goed ook haar werkzaam heden in het verleden zijn geweest, gezien tegen de achtergrond van de strijd die komen gaat, eer storend dan steunend zou kunnen werken. Tegen die achtergrond beschouwd wordt begrijpelijk het in het mande ment der bisschoppen gedane beroep op de eenheid, ook in politieke zin, flp kathnliplror»" deze ook naar de telefoon om zijn chef op te bellen. De commissaris verzocht de inspec. teur onmiddellijk mondeling verslag te willen komen uitbrengen en ver wittigde de burgemeester van het ge beurde. Nog in de loop van gisteren ontving de officier van justitie het op gemaakte proces-verbaal. In de tas, die het Kamerlid bij eich droeg, vond men een redevoering, ge wijd aan veilig verkeer, die hij dezer dagen zou uitspreken. vier werkelijk betrouwbare middelen belpen elkaar en doen wonderen! De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld mei uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak Dok dan wanneer andere middelen falen. Chefarine ,4 4 'n 1 doet wonderen (Advertentie.) Enorme belangstelling verjaring mgr. Huibers In gezelschap van zijn 77-jarige broer, ir. P. Huibers, heeft de bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Hui bers, gisteren zijn 80ste verjaardag gevierd. De bisschop had verzocht de feestdag zo eenvoudig mogelijk te la ten verlopen, maar de belangstelling was groter dan ooit te voren. Bij de ontelbare telegrafische en schriftelijke gelukwensen bevond zich een gelukstelegram van Z. H. de Paus en tijdens de receptie kwamen o.m. de commissaris van de koningin van Noord-Holland, de burgemeester van Haarlem en de Gedeputeerde drs. A. W. v. d. Donk hun gelukwensen aanbieden. Tussen de vele cadeaux van parti culieren bevonden zich o.m. een glas- in-lood-raam, een prachtig Maria beeld en veel fruit en gebak. De gast, die van het verst gekomen was, bleek de Leidse mgr. Buis te zijn, wiens dio cees op Noord-Borneo ligt. KATHOLIEKE BOERENSTAND PELGRIMEERT NAAR LOURDES. Onder leiding van de aartsbisschop van Utrecht, Z. H. Exc. mrg dr B. J. Alfrink, zal van 27 April tot 3 Mei van het volgend jaar de Nederland se Katholieke Boerenstand naar Lourdes pelgrimeren. Met deze be devaart zullen vijfhonderd zieken meereizen. Driehonderd daarvan zullen leden zijn van de Katholieke Invalidenbond Sint Lidwina; de res terende 200 zullen afkomstig zijn uit de boerenstand. Getracht wordt dat onder de gezonde pelgrims ten min ste een afgevaardigde van elke af deling van de diocesane boerenbon den, de reis meemaakt. Gevangen-neming in de rechtzaal Een jaar gevangenistraf met bevel tot onmiddellijke in hechtenisneming luidde de eis, die de officier van jus titie bij de arrondissementsrechtbank te Almelo vandaag uitsprak tegen een 56-jarige fabrikant te Almelo, die van 19491954 voor de vennoot schapsbelasting meer dan twee mil lioen gulden te weinig aan inkomsten zou hebben opgegeven. Uit het verhoor bleek, dat ver dachte er een speciale boekhouding voor de belasting op na hield, waar in hij lagere bedrijfsvoorraden opgaf dan er in werkelijkheid waren; op deze wijze drukte hij het winstcijfer van de onderneming, een naamloze vennootschan waiTvan hij de enige aandeelhouder was. Verdachte g.ti deze handelingen toe en zeide, dat de leden van zijn personeel, die hem behulpzaam wa ren met het opmaken van de voor raden, geen kennis droegen van de fraude die hij pleegde. In zijn requisitoir noemde de of ficier van justitie, dat een belasting ontduiking van een dergelijke om vang in het na-oorlogse Nederland nog niet is voorgekomen. Hij wees op de nadelen, die het Rijk door de handelingen van verdachte heeft ge had en vond, dat zeer grote voorde len voor verdachte zijn ontstaan uit diens belastingontduiking; overigens wilde hij wel aannemen, dat ver dachte geen persoonlijke voordelen uit een en ander h-eft g-.r.oten. I De omei-u- s d t ver-' daohte op deze j e z-Jn ui drijf i moderniseerde met geld, dat in feite de staat toebehoorde en hierin zag hij een oneerlijke concurrentie en een zeer laakbare daad. Hij achtte het tenlast gelegde bewezen en eiste een gevangenisstraf van een jaar met bevel tot onmiddellijke inhech tenisneming. De verdediger voerde aan, dat na de oorlog het vermogen van het be drijf voor een deel geconfiskeerd en voor een deel in het buitenland was. Verdachte heeft daardoor steeds ge leefd onder het schrikbeeld van een gebrek aan liquiditeit. Zijn onregel matigheden heeft hij gepleegd met het doel steeds een bedrag voor het behoud van liquiditeit beschikbaar te houden. De verdediger bestreed, dat het bedrijf zou zijn gemoderniseerd met gelden, die het rijk onthouden wa ren en wees erop, dat ook de fiscus op het standpunt staat, dat het be drijf van verdachte, dat werk biedt aan 500 mensen, niet vernietigd mag worden. In zijn repliek persisteerde de of ficier echter bij zijn eis mede op overweging van generale preventie en na dupliek van de verdediger waarin deze onmiddellijke inhech tenisneming overbodig noemde, o.a. omdat zijn cliënt na het ontdekken van de fraude nog eens een reis naar Afrika had gemaakt met goedvinden van de fiscale autoriteiten en toen ook was teruggekeerd ging de rechtbank in raadkamer. Na herope ning van de zitting deelde de presi dent mee, dat het verzoek van de of- f'cicr tot on;.- .'r r.Mi 're inhechtenis- üiisfiaak owr

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5