K.V.P.-Leiden deed bij stemming aan avondgymnastiek Over circa ander half jaar woonruimte voor 90 gezinnen Forumavond van kath. Jeugdraad Leiden kunstleven in leiöen Concert „Ex Animo" De voetbalwedstrijd Saarland-Nederland WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 EERSTE BLAD - PAGINA 3 Gehuwde ambtenares weer in de discussie De Leidse K.V.P. vergaderde gister avond in „Het Vlies". De leden, die in een redelijk getal tegenwoordig waren, hebben om met de voor zitter te spreken aan avondgym nastiek kunnen doen, want door zit ten en opstaan werden acht Candida- ten voor de groslijststemming-Tweede Kamer aangewezen en alle acht wer den ruim gesteund. Candidatuur Tweede Kamer. De volgende candidaten stelden zich beschikbaar: F. de Hosson, Leiden, dr. W. J. J. Dijsselbloem, Oegstgeest, dr. J. G. M. Delfgaauw, Rijswijk, mr. G. A. A. M. Boot, Overveen, Th. Laan, Hem.. C. F. Kleisterlee, Rotterdam; J. M. Blom- mers, Utrecht; mej. C. H. M. Stringa, Utrecht. Het bestuur vulde dit aan met de candidatuur van: ir. C. H. Witten berg; H. P. v. d. Weijden, Nieuwkoop en C. J. v. d. Ploeg, Haarlem. Door de soepelheid waarmede een en ander werd uitgevoerd, was de spreker van deze avond, het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Rij - ckevorsel, al spoedig toe aan zijn be spiegelingen over politieke zaken in het algemeen en de verkiezing 1956 in het bijzonder Gunstige aspecten. In de tijd van één kwartier ontwik kelde hij enige gedachten, die de aan wezigen rijp maakten voor het stel len van vragen, die een toelichtend antwoord mogelijk maakten. Spreker verklaarde zich zelfs bereid op vra gen van algemene aard een antwoord te geven. De heer Van Rijckevorsel vergeleek het politieke beeld van het moment met dat van vier jaar geleden en kwam tot zeer gunstige conclusies. Hij memoreerde het accoord van de K.N.P. met de K.V.P. en de gunsti ge wijze, waarop dit tot stand is ge komen. Hij vergeleek dit met het ac coord met de groep-Steenbergen, dat eveneens in het zicht van de verkie zingen vier jaar geleden tot stand kwam en dat in die dagen verschil lende geledingen in het katholiek volksdeel scherper tegenover elkaar stelde. Spreker schetste vervolgens het be lang van de stembus-uitslag. Als de K.V.P. tot de meerderheid in de Tweede Kamer komt, zo betoogde hij, zal als vanzelfsprekend worden aan gevoeld, dat prof. Romme minister president wordt. De positie van de minister-presi dent is natuurlijk niet overwegend in het staatsbestel, aldus spr., maar en krachtige persoonlijkheid met de nodige politieke ervaring kan een ontzaggelijke invloed op de gang van zaken uitoefenen. Daarnaast ontwik kelt zich de mogelijkheid, dat als de verlangens van het katholieke volksdeel niet worden ingewilligd de mogelijkheid overblijft de kop in de wind te gooien. Nadat de heer Van Rijckevorsel ge wezen had op de verscherpte tegen stelling tussen de P.v.d.A. en de K.V.P., stelde hij tenslotte, dat door Agenda Leiden WOENSDAG: K.A.J, afd. St. Joseph. Zaal Maria Gijzensteeg. 8.30 u. nam. Pater Bar- nevelt spreekt over Tanganjika. B.V. „De Professorenwijk". Feest avond 10-jarig bestaan, 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk 7 uur nam. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, 8 uur nam. Gerecht 10. Film „De klokken van Nagasaki". Voor de missie, 8 uur nam. St.' Ant. Clubhuis. R.K. Gezinsvoogdij en patronage, Oude Vest 45, 8 uur nam. K.A.R. Kaderavond. Geb. Chr. Soc. Belangen, 8 uur nam. H.K.W. Gulden Vlies, 8 uur nam. DONDERDAG: Verbum Dei (Plantage): Spr. dr. B. H. Visser voor niet-Katholieken. 8 uur nam. Residentie-orkest o.l.v. W. Otterloo. Solisten H. Krebbers en Theo Olof. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. K. en O. Toneelgroep „Theater". „Bushalte", 8 uur nam. Schouwburg. Gemeenteraad. Behandeling ge meente-begroting, 2 en 8 u. nam. VRIJDAG. St. Christoffel. Filmavond, Harmo nie", 8 uur nam. ZATERDAG Pulchri Studio. „Als de klok waar schuwt", St. Ant. Clubhuis, 8 u. nam. St. Augustinus. Bijeenkomst In den Vergulden Turk, 3 uur nam. Instuif. St. Leonardushuis, Ton Suurhof, 8 uur nam. St. Eloy: Avondmis 8 uur. Kapel Oude Vest 45. Dienst der Apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 1 uur tot Zaterdag 8 uur waargeno men door: de Apotheek Boekwijt Breestraat 74, tel. 20552; de Haven- Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark J&, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films voor de week van 11 tot 18 November zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lido: „La strade". 18 jaar Luxor: „Liefdesroes", volwassenen Trianon: „Ciske de rat", 14 jaar. Rex: „Raspoetin", strikt volwas senen. de uitslag van de verkiezing moet blijken of de katholieke arbeiders in het beleid van de K.V.P. vertrouwen hebben. Dit zal in niet geringe mate afhangen van het sociaal programma, dat bij de K.V.P. in voorbereiding is. Gehuwde vrouw. Bij de rondvraag kwam evenals bij de onlangs gehouden vergadering van de K.A.B. het probleem van de gehuwde ambtenares in het ge ding. Er wordt in katholieke kringen te Leiden ten aanzien van de beslui ten, die landelijk genomen zijn en gemeentelijk in behandeling zijn, een sterke activiteit ontwikkeld. Men is het er niet mee eens, o.m. omdat „een stap achteruit wordt gedaan" in de gezinspolitiek en aan het bedrijfs leven een slecht voorbeeld wordt ge geven. De mening over deze zaken balan ceerde in deze vergadering tussen de uitersten: geen vrouw meer in 't be drijfsleven en van een vrouwelijk lid in de afdeling de vrouw mag haar talenten niet binnen de muren van haar huis begraven; zij heeft po sitieve verplichtingen aan de maat schappij. De heer Van Rijckevorsel zette de redenen uiteen, die voor een aantal K.V.P.-ers in de Kamer aanleiding was tegen de bepalingen in de ambte narenwet stelling te nemen. Men vond in de bepalingen een zekere vorm van schijnheiligheid, omdat de moge lijkheid van uitzonderingen bij het in dienst houden van de gehuwde amb tenares de willekeur in de hand werkte. Daarnaast gold de principiële vraag of de eigen verantwoordelijk heid van het invididu niet voorop moet staan, ook al zal men nooit be strijden, dat de vrouw in het gezin thuishoort. In de loop van het debat, dat hier op volgde, werden de Leidse textiel- en conservenfabrieken, en de nood zakelijkheid van de gehuwde vrou wen in het onderwijs in de discussie opgenomen. De gedachtenwisselirag bewoog zich in de loop van de avond voorts ge animeerd tussen de mogelijkheid van de winst van twee zetels (K.N.P. de bezuining bij de departementen, de bezitsvorming en de gedwongen ra tionalisatie in de melkhandel. Vóór de voorzitter, de heer S. Men ken; om elf uur de bijeenkomst sloot, vestigde hij de aandacht op een K.V. P.-forum-avond, die in Januari in het St. Antonius Clubhuis gehouden zal worden en die de K.R.O. zal uitzen den. LEIDSE MOTORCLUB „DE SLEUTELSTAD". De Leidse Motorclub „De Sleutel stad" hield Dinsdagavond in de Kleine Burcht een avond voor haar leden. De heer Palstra van de Konink lijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B. hield een causerie over het veelomvattende werk van de A.N. W.B. Spreker, die rnet grote belang-1 jn tegenwoordigheid van een groot stelling werd aangehoord, legde aantal genodigden ging hedenmorgen vooral de nadruk op het feit, dat de de eerste paal de grond in voor de A.N.W.B. in wezen ten dienste staa aan de Kanaalweg te bouwen Toren- van alle deelnemers aan het verkee. fiat. In deze flat, waarvan de bouw in ons land, of dit de voetgangers nrca 1 1/2 zal duren, is straks woon- wielrijders, motorrijders of automo- nimte voor negentig gezinnen. bilisten zijn. De A.N.W.B. is dus mei De flat, die in opdracht van de N.V. betrekking tot het verkeer in de ware tot Beheer van Onroerende Goederen zin des woords algemeen. „Belfort" te De Steeg naar een ont- Hierna werd de bromfietsfilm van werp van architect E. F. Groosman te het Verbond voor Veiligverkeer Rotterdam door de N.V. Bouw- en Sterrit naar Uddel", enige reisfilms Handelmij „Wabo" te Eindhoven Eerste paal voor Torenflat over Zwitserland en Oostenrijk en ae Wegenwacht-kleurenfilm „Rid ders van de weg" vertoond. EIPLOMAZWEMMEN DE SLEUTELSTAD Voor het diploma A slaagden alle candidaten, t.w.: Trudi Mosterd, Le- nie Bavelaar, Rudi Vos, Mieke de Tombe, Gerda van Es, Atie van Es, Chrarrie Kenter, Rudi Stouten, Elle- ke Philippo, Gerrie Stadt, Dick Klep per, Loek Clavan, Gonda Lijbers, 01- ga Lijbers, Hennie Corpel. wordt gebouwd, krijgt een afmeting van 72 bij elf meter en wordt 33 me ter hoog. Boven de kelder komen (gelijkvloers) garages en tal van bergruimten, waarboven weer negen woonlagen en een daketage met wo ningen voor kleine gezinnen. Onder de vele genodigden, die het slaan van de eerste paal (er volgen er nog 214) bijwoonden, waren o.m. de wethouders A. J. Jongeleen en S. Menken, ir. D. Hilarius, adj.-direc teur van de Prov. Directie voor de Wederopbouw, de heer J. de Jager Onder auspiciën van de Kath. het begrip „massajeugd" de z.g. Jeugdraad hebben zich gisteravond een achttal personen uit jeugd-, jon geren- en sportorganisaties samen gevoegd tot een forum om antwoord te geven op vragen over het onder werp: „Hedendaagse jeugdproble men'. Hiertoe waren talrijke leiders en leidsters van katholieke jeugdorgani saties in de cantine van de R.K. HBS aan de Mariënpoelstraat bijeengeko men om het dit forum danig lastig te maken. Dat zij daar in geslaagd zijn, blijkt wel uit het feit, dat er weinig concrete antwoorden zijn ge geven op de talrijke, misschien wel te talrijke vragen. Na een inleidend gebed en kort woord door de voorzitter, de heer Th. Scholte van de Kath. Verken nersbeweging, ging men over tot het behandelen van enige schriftelijke vragen. Massajeugd. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een debat over het begrip „massajeugd" en over de vraag of er in onze Kath. Jeugdbeweging plaats is voor ethische en culturele vor ming. Aanvankelijk verstond men onder IN DE ZUIDERiKERK GAF „Ex Ani mo" gisteravond een eenvoudig maar goed geslaagd concert, waar aan behalve het groot gemengd koor ook de jeugdafdeling (groot) mede werkte. Met begeleiding van kleinor- kest; de Nederlandse Orkest Vereni ging en de bas bariton Meine Pot werd aangevangen met Beethoven's „Die Himimel erzahlen" in het Hol lands vertaald „Gods Lof in de Na tuur" in een bewerking voor koor en orkest van de hand van Herman de Wolff. Beethoven's kunst, ook zijn liedkunst, is te aanvaarden als een levend getuigenis van de zielervarin- gen van de schepper ervan met zijn rijk en diep bewogen ge moedsleven. Daar behoeft niets bij of af. Daarom kunnen wij niet ge heel appreciëren, dat een lied voor solisten geschreven, voor gemengd koor met orkest gezet wordt; hoewel de zetting niet op de voorgrond tre dende was en er werd goed en be schaafd gezongen. Het Ave Verum van Mozart werd met innige en ernstige expressie ten gehore gebracht. Volgden een vier tel gewijde gezangen van Albert Löwenstern (1614) Gregor (1723 1801) en Bastiaans. Zowel in het lied van Löwenstern als van Bastiaans v/erd men door het zingen van een knaap; Loek Krassenburg in het be zit van een reine sopraanstem, ont roerd door zijn welluidende sopraan door zijn eenvoud en ongekun steldheid. Het piece resistance was Handel's „The Dettingen Te Deum", geschre ven toen de Engelsen in 1743 de slag bij Dettingen van de Fransen won nen; bij een plechtige viering daarvan werd dit werk het muzikale hoogte punt. Handels grote werken spelen den componist nog door 't hoofd Messiach, en o.a. ook Samson. Een triomflied is 't waarin koor en orkest zo belangrijk zijn. Alle mogelijke uit drukkingsmiddelen wendt de compo nist aan, polyphonie naast homogene zang. Declamatorisch is de bouw van de melodie, waarin rijke sierkunst is aangebracht. Handel wil evenwel een kerkelijk werk schrijven, wat in de koren, die het Mozeskarakter dragen, v/aarneembaar is, evenals in het veel vuldig aanwenden van de fuga. HET ORKEST HAD EEN ZWARE TAAK, waarvan men zich met grote toewijding kweet. De trompet ten in de bijna niet te spelen hoge ligging vormden de zeer zwakke zijde van het spel van de Nederlandse Orkestvereniging. Het koor gaf be schaafde zang te horen, waarbij de aandacht van de dirigent vooral de tekening van een doorzichtig poly- foon-stemweefsel gold. Tevens zorgde Herman de Wolff voor een markante tekstuitbeelding. Meine Pot zong met geheel zijn hart en ziel an et fraaie stem en oprechte muzikaliteit me vrouw Van der HeidenBrakel ver borgde haar partij aan 't klavier, be- faltjeugd, die voornamelijk voort komt uit die milieu's die zo'n sociale terugslag hebben gekregen, dat de persoonlijkheidsvorming in het ge drang is gekomen. De oorzaak hier- an moet men zoeken in het gezin waar deze jeugd niet voldoende wordt opgevangen. Bij de tweede vraag bracht één van de leden van het forum naar voren, dat er meer aan culturele vor ming gedaan moest worden en er daarom diverse specialisten moesten komen op het gebied van dans, zang, toneel, enz. Terecht werd toen uit de zaal opgemerkt, dat deze wijze van werken het aantal leiders cn leidsters het aantal kinderen zou moeten over treffen. Wel werd vastgesteld, dat de jeugdleiders zélf moeten zorgen, dat ze zich bekwamen in al deze takken van ontwikkeling en ontspanning omdat zij- op de eerste plaats cultu rele waarden kunnen overdragen aan de jeugd. Géén positieve ahtwoorden. Na de pauze waarin een kopje kof fie werd genoten en enige liederen werden gezongen, kwamen nog tal rijke vragen aan bod, zoals cle kwes tie van het instuifwerk en zelfs de groentijd bij de studenten. Hoewel het forum geen positieve antwoorden kon geven heeft men kunnen constateren, dat er nog vele jeugdproblemen zijn. scheiden en met juist begrip. Geëin digd werd met kerkelijk gezang „Dankt nu allen God" van Joh. Grü- ger, door Herman de Wolff gearran geerd voor kinderen en gemengd koor met orkestbegeleiding, waarbij het laatste vers door de aanwezigen werd medegezongen. Met de door het koor betoonde kwaliteiten ingeno men zal men ongetwijfeld de oproep van het bestuur tot medewerking en beluisteren van de Matthaus Passion op 21 en 22 Maart a.s. ter harte ne men en zo mogelijk hieraan gevolg geven. J. KORTMANN. „Bushalte" voor K. en 0. De „Bushalte" van William Inge, die deze week in de Schouwburg voor K. en O. wordt opgevoerd, behoort inderdaad thuis in de serie „populair toneel". Be inhoud is niet zó heel erg diepzinnig, de schrijver stelt zijn pu bliek niet voor onoplosbare proble men en tragedies komen er evenmin aan te pas. Maar het is een prettig spel, met veel humor en met een tik keltje ontroering, een spel, waarvan men aan beide zijden van het voet licht plezier kan beleven. Het idee om een stelletje mensen te laten „stranden" ergens op een plekje, waar ze niet weg kunnen cn een tijdlang met eikaars gezelschap genoegen moeten nemen, is niet origi neel, maar de auteur heeft er toch wel een nieuwe versie op gevonden. Tussen Kansas City en Topeka wordt 'n autobus opgehouden door sneeuw en de passagiers moeten overnach ten in de gelagkamer van een klein herbergje langs de weg. Daar komen stukjes van hun levensgeschiedenis aan het daglicht en voor de meesten betekenen deze uren een beslissende wending in hun leven. Zo kan het lot van een mens af hankelijk zijn van een vrij onbete kenend toeval. Het is een ongecompliceerd ver haal, dat door het vlotte samenspel van de acteurs van de Toneelgroep „Theater" bovendien gezellig verteld wordt. De bouw van het stuk leidt tot de vorming van groepjes, die om beurten naar voren treden, hetgeen weinig gelegenheid biedt tot indivi dueel uitblinken. Marijke Bakker, als serveerster, speelt samen met de ver lopen professor van Richard Flink; Jenny van Maerlant, de resaurant- houdster, vindt in de buschauffeur van Piet v. d. Meulen een animeren de partner en de door de wol ge verfde chanteuse van Anny de Lan ge raakt op dreef met de cowboy (ruwe bolster, blanke pit) van Ro bert de Vries. Tussen hen door tv/ee eenzamen: de sheriff van Frans v. d. Linden en de oudere cowboy vaij Bernhard Droog. Zij allen passen in hun rollen alsof ze voor hen gemaakt zijn. De eerste opvoering van gister avond vond een dankbaar en gul ont haal, hetgeen ongetwijfeld eveneens het geval zal zijn met de volgende drie opvoeringen. m SINTERKLAAS IN LEIDEN Op Woensdag 23 Nov. zullen de donkere dagen voor Sint Nicolaas tot het verleden behoren en zal hij in Leiden voor het eerst in het licht der openbaarheid treden. De goed heiligman zal per boot in Amsterdam arriveren en vandaar Leiden per trein bereiken. Het verkeer op de Rijksweg is de Sint wat boven het hoofd gegroeid en daarom klimt hij eerst in Leiden op zijn paard. Om precies 13.50 zal hij zijn trouwe viervoeter de sporen geven en in gezelschap van zijn beide Pieten de volgende Leidse straten en pleinen onder de hoeven door laten glijden: Stationsplein, Plesmanplein, Rijns- burgersingel, molen De Valk, Bees tenmarkt, Turfmarkt, Prinséssekade, Apothekersdijk, Aalmarkt, Hoog straat, Oude Rijn, Hooglandsexerk- gracht, Nieuwstraat, Burchtsteeg, Ko- renbrug, Stadhuisplein. In het stadhuis vindt een officiële ontvangst plaats door het Gemeente bestuur. Succes voor L.P.S.V. De Leidse Politie Sportvereniging is het gelukt om op een slecht be speelbaar terrein de uitwedstrijd tegen de Goudse Politie te winnen. Dit elftal dat op de derde plaats stond gooide zijn eigen, in dit geval Goudse, glazen in door met 20 de eer aan Leiden te gunnen. Deze stand was reeds bij de rust bereikt door doel punten van Van Leeuwen. Na de rust wisten de gastheren door sterk verdedigen een grotere nederlaag te voorkom. Dierenmishandeling. De aandacht van voorbijgangers o-p de Oude Vest werd gistermiddag ge trokken door een zeer minderwaardig schouwspel. Een oude man, die ken nelijk de bokkepruik op had meende namelijk zijn gebrek aan overredings kracht te moeten vervangen door een stok, waaripee hij zijn weerspannige bok te lijf ging. Er ontstond een rel, waarmee de politie zich tenslotte be moeide en nu was het de man die zich tegenover de arm der wet weer spannig toonde. namens dc Prov. Waterstaat, de he ren J. G. Hagens en P. C. A. ten Broek, leden van de Commissie van Openbare Werken, de heer A. Gal- jaard, chef van de Gem. Plantsoenen dienst, de heer G. J. Philipsen, chef van het Bureau Huisvesting, ir D. IJ. Lem en voorts enkele gemeente ambtenaren, die met de opzet en uit voering van het plan te maken heb ben. De heer J. Groeneveld, hoofduit voerder, heette allen namens de di rectie van de „Wabo" hartelijk wel kom om er vervolgens op te wijzen, dat de thans hier toe te passen hoog bouw bepaalde problemen oplost. Spr. achtte de bouw van deze flat voor Leiden van uitermate groot belang en dankte het College van B. en W. en de ambtenaren, die met de voorbe reiding van deze bouw te maken hadden, voor het prettig contact. Hierna begaven de aanwezigen zich naar de bouwput, waar wethouder Jongeleen de eerste paal in de grond deed verdwijnen. Terug in de directiekeet weidde wethouder Jongeleen uit over de voorgeschiedenis en de opzet van deze flatgebouw, waarmede de Leid se Raad aanvankelijk maar schoor voetend kon medegaan. Het deed spreker veel genoegen, dat de directie van de Beleggingsmij zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat er uit de bouw iets goeds te voorschijn dient te komen: een middenstands flat, waarin het straks goed wonen zal zijn. Namens het Gemeentebe stuur, dat uiteraard ook verheugd is over deze opzet, wenste sprekers de „Wabo" en de uitvoerders succes bij de bouw toe. Tenslotte gaf de architect, de heer Groosman, nog een ietwat filosofi sche beschouwing over hoogbouw, welke hii mede ziet als een oplossing om uit de grote woningnood te ko men: PATER SMEETS TER AARDE BESTELD. Hedenmorgen werd in Venray het stoffelijk overschot ter aarde besteld van pater I. Smeets, oud-pastoor te Leiden. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door de pater-gardiaan Logius Seele, met assistentie van pa ter Stoop en Godulphus van der Einde. Een Leidse afvaardiging, be staande uit pastoor A. van Schalen en de heer J. Noordman, was bij de teraardebestelling aanwezig. Burgerlijke Stand Geboren: Jacoba Geertruida Mar- garetha dr van A. M. Versluis en A. L. L. Massing. Josephus Maria zn van J. de Vriend en M. M. P. van Velzen. Gerit Albrtus zn van J. Klomp en C. J. Hoppers. Pieter Jelle zn van J. Weima cn W. Rutgers. Wilhelmina Paulina dr van A. Zwaan en S. v. d. Plas. Grietje dr van C. Schaap en A. W. Ouwehand. Johannes Anthonius Gerardus zn van N. Jansen en C. J. Waasdorp. Catharina oanna Maria dr van J. v. d. Linden en C. J. M. Zwarts. Ondertrouwd: J. van Rijn en W. Slootjes; G. H. Kuipers en J. de Jong. A. W. Lepelaar en C. M. Harteveld. Zonderop en A. M. Walraven. G. Zweistra en G. P. Rouwit. H. J. Thonus en W. van Zijl. A. van Heij ningen en M. E. J. Verlind. A. van Rossen en W. A. Roeleveld. H. C. Brouwer en A. Colpa. J. Merkus en C. P. Leget. A. Bekink en T. H. Te gelaar. A. v. d. Gaag en P. Smit. Overleden: J. Boter, man 50 ir; C. Focke, man 67 ir; P. J. v. d. Knijff, man 45 jr; D. M. Kuivenhoven man Laatste Berichten UITVAARTDIENST VOOR MEVROUW COTY In de „Madeleine" in Parijs is Woensdagochtend een uitvaartdienst gehouden voor mevr. Coty, de echt genote van de Franse president. De H. Mis, die werd opgedragen door mgr. Marella, apostolisch nun tius,, werd bijgewoond door de presi dent, familieleden, mgr. Feltin, aarts bisschop van Parijs, lord Ismay, se cretaris-generaal van de NAVO, met echtgenote, de voorzitters van de Na tionale Vergadering en de Senaat, maarschalk Juin, premier Fause en vele ministers en andere hoge autori teiten. jr. Wr 1 AFSCHEIDSBRIEF AAN J. P. VAN BIJSTERVELD. LEIDEN, 15 November. Al onze leden, mannen en vrou wen, in Nederland willen allen gaar ne een afscheidswoordje schrijven aan onze scheidende Böndsvoorzitter de heer J. P. v. Bijsterveld. Dat is ook niets bijzonders, daar allen jong en oud-leden weten dat onze vriend van Bijsterveld in de jaren, dat hij voor de Bond St. Antonius heeft ge werkt, iets heeft bereikt en ten alle tijd voor iedereen klaar heeft ge staan. Och, moeilijkheden, zijn er altijd; crisis, werkloosheid, barensweeën van Ruststand 1-1 Hedenmiddag vond in het stadion van Saarbrucken de interlandwed strijd plaats tussen Saarland en Ne derland. Over het spelverloop in de eerste minuten het volgende: De ploegen moesten het zonder volksmuziek stellen. Saarland is ech ter nog niet zover dat het zelf een volkslied heeft en over het eventueel aanvaarden van een volkslied van een ander land is nog geen beslissing genomen. De bal werd uitgeworpen vanuit een sportvliegtuig. Saarland won de toss en er ontwikkelde zich uit de aftrap een gevaarlijke aanval die echter door de Saarlandse achter hoede werd onderschept. Even later kwamen de Nederlanders echter weer terug doch een hard schot van Bosse- laar werd door doelman Borcherding gestopt. Ook een vrije trap door Appel leverde niets op. Hierna was het echter voorlopig afgelopen met het Nederlandse overwicht en kwa men de Saarlanders geleidelijk meer in de aanval. In de vijfde minuut moest Kuijs de Munck in een zeer precaire situatie bijstaan. Doch nauwelijks was het geweken of wederom kwam de Saarlandse rechtsbinnen Altmeijer voor de Nederlandse doelmond en kon de achterhoede slechts ten koste van een vrije trap redden. Follmann nam de strafschop cn wist over het muurtje van Nederlandse spelers heen on houdbaar te doelpunten (1—0), na 7 min. spelen. Deze achterstand maakte de Neder landers wat onzeker. De voorhoede stond wat raar te schutteren en van enig Nederlands overwicht was geen sprake meer. De Saarlandse vleugel spelers toonden zich bijzonder ge vaarlijk en leverden goed samenspel. In de elfde minuut werd het spel stil gelegd door een blessure van Voll- mar, die echter na enkele minuten weer in het veld verscheen. Even later volgde een ver schot van Martin dat gelukkig voor de weinig waak zame Nederlandse achterhoede naast ging. De Saarlanders bleven het meest in de aanval; hun buitenspelers kwa men steeds terug voor de Hollandse veste, doch doelman De Munck toonde zich een keeper van klasse. In de zes tiende minuut eindigde een prachtige aanval van De Bruijckere met een val over de keeper en een tam schot naast het doel. Een kort overwicht van Nederland werd echter niet in doelpunten uit gedrukt. De Saarlanders maakten zich weer langzaam los uit de greep van de Nederlandse Leeuw en tot de 26ste minuut voor de rust belegerden Voll- man, Krieger en Altmeijer de Neder landse veste. Toen keerden echter de kansen. Op het moment dat wij een half uur na de rust op het punt stonden dit ver slag voorlopig af te sluiten werd een schot van Brusselaars door een van de Saarlandse backs met de hand uit het doel geslagen. De penalty werd door Van der Hart genomen cn on houdbaar ingeschoten (11). Langzaam maar zeker heroverde Nederland het overwicht; Appel loste enkele gevaarlijke schoten en de kleine Bosselaar verscheen onophou delijk voor de Saarlandse veste. De spaarzame aanvallen van de gasthe ren werden door de Nederlandse ach terhoede goed weggewerkt. Ook de Nederlanders wisten echter weinig meer voor de Saarlandse doelmond klaar te maken. lonen en arbeidsvoorwaarden. Men heeft wel eens gezegd, dat zijn een nieuwe gemeenschap, na- spreekbeurten soms wel eens lang weeën van de oorlog en weer een tijd van opbouw, van wringen en duwen om in het rechte spoor te ko men van strijd en zoeken naar de juiste beginselen. Is het dan iets bijzonders, om af scheid te nemen. Ach neen, dat niet! Maar toch is er wel aanleiding om d»e jaren, dat onze vriend v. Bijsterveld gesala rieerd bestuurder is even op te ha len. 30 Jaar geleden hadden wij nog he lemaal geen arbeidswet voor ons be drijf, ook geen arbeidsregeling, ook geen loonregeling, het was alles vol slagen chaotisch, kortom wij hadden niets, zelf geen huiselijk verkeer. Men was nooit of zelden thuis bij moeder de vrouw en kinderen, al de ze moeilijkheden en zorgen, wist Van Bijsterveld bijzonder goed, daar hij dit zelf aan den lijve heeft mede gemaakt. Talloze malen, ongeacht zijn zwa re taak en zorgen was hij ten allen tijde bereid, waar het nodig was, di rect zijn behupzame hand aan te bie den. Ontelbare avond- fn nachtver gaderingen heeft onze vriend Van Bijsterveld gesproken, besprekingen gevoerde met rijks- en gemeente instanties, ontelbare problemen en moeilijkheden opgelost, met diverse instellingen en werkgevers, zowel in de Horecabedrijven als in de Bio scoopbedrijven. Zijn streven was te werken voor zijn medemens, voor DWARSKIJKER betere arbeidstijden, regelingen en dradig waren, maar wij zijn toch ook niet vergeten, zijn prachtige speech in Margraten, welke zo indruk wekkend was, dat menigeen 'n traan moest laten. Hij was zeer tactvol, men mag wel zeggen een diplomaat, ambasadeur van de Bond „St. Antonius". De oo- ruiming van de mistoestanden, wel ke nu tot het verleden behoort, heb ben we toch zeker te danken aan de bond St. Antoinus en aan onze pionier, onze vriend J. P. Van Bijs terveld. Hij heeft al zijn krachten en kunnen gegeven in het belang van de bond ..St. Antonius" en voor wat hij bereikt heeft zijn wij allen hem zeer dankbaar, zo dankbaar, dat zi-n heengaan ons allen zeer veel pijn zal doen. Maar anderzijds gunnen wij hem van harte een welverdiend rust toe, cn wensen hem nog vel? gezonde jaren en dat hij zijn geluk en liefde, die hij aan anderen heeft gegeven zal mogen genieten tot in de lengte van jaren. Gods beste ze gen vergezelle hem. J. VAN ASPERDT. ren WOERDEN, 16 Nov. Kaas. Aan voer 30 partijen. Eerste kwalitiet 2.27f 2.33; tweede kwaliteit 2.22 2.26, extra kwal. tot 2.38. Handel flauw.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3