L.T.B. vierde het 40-jarig cultureel programma door bestaan met een eigen krachten Tien jaar katholieke gezinszorg in Leiden Premier Harahap kreeg vertrouwensvotum Scheep Koude golf in VS Bruiloft van Kloris en Roosje AVONDRUST Géén eenzamen op Kerstfeest WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Oppositie afwezig Premier Harahap van Indonsië heeft gisteravond van het Indonesi sche parlement een vertrouwensvo tum gekregen, dat hem in staat zal stellen, aan het bewind te blijven tot begin volgend jaar het nieuwe par lement zal zijn samengesteld. De mo tie van vertrouwen werd aangenomen met 135 tegen 2 stemmen. Bijna hon derd leden waren afwezig. De gehele oppositie was by de stemming afwezig, omdat zij „niet verantwoordelijk wenste te zijn vcor het voortbestaan van deze regering" Eén lid van de oppositie, Silas Pa- pare, was wel aanwezig. Hij verklacr- de zich te beschouwen als vertegen woordiger van het volk van West Irian (Ned. Nieuw-Guinea) .en de re gering te zullen steunen. Ben Joessef naar Marokko Sidi Hohammed ben Joesef, de sul tan van Marokko, is Woensdagoch tend om 0.8.20 uur per vliegtuig uit Parijs naar Rabat vertrokken. Bij het vertrek waren veel Franse autoritei ten aanwezig. Vóór het vertrek gaf 'hij een ver klaring uit, waarin gezegd werd dat hij tijdens zijn korte verblijf in Frankrijk in de gelegenheid is geweest nuttig werk voor Marokko en de toe komstige betrekkingen tussen zijn land en Frankrijk te verrichten. Hij dankte de regering en het Franse volk voor de hartelijke belangstelling tijdens zijn korte verblijf in Frank rijk. Rabat is sinds gisteren in feest stemming Behalve tanks, pantserwagens en vrachtauto's met troepen, die met het oog op de aankomst van de sultan po sities gingen innemen, reden vannacht ook vrachtauto's met juchende en zingende Marokkanen door de stad. In de buitenwijken van Ralbat heb ben Berbers uit het woeste bergge bied hun tenten opgeslagen. Intussen hoort men hier en daar onder de feestvierders reeds kreten als: „Wij hebben onze koning terug" laten wij nu met geweld onze on afhankelijkheid veroveren" en „Leve de terroristen". POTLOOD en GEEST Premier Harahap had de motie van vertrouwen ingediend nadat van vele zijden critiek was geuit op een verder aanblijven van zijn regering. Gisteren heeft de premier verklaard dat het nieuwe parlement waarschijn lijk pas in April zal kunnen worden samengesteld. Bij de officieuze tel ling van de bij de aigeimene verkie zingen (die in enkele gebieden nog aan de gang zijn) uitgebrachte stem men heeft de nationalistische P.N.I. nog een voorsprong van ruim 200.000 stemmen op de Islamiëtische Mas- joemi. Legionaires sprongen overboord Zeventien leden van het Franse Vreemdelingenlegioen, die zich met anderen aan boord van het Franse troepenschip „Pasteur" bevonden, zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag in het Suez-kanaal bij Port Said over boord gesprongen. De legionnaires waren afkomstig uit Indo-China en op weg naar Algerije. Twee van hen, Duitsers, werden door een Brits vrachtschip opgepikt, toen hun werd medegedeeld, dat zij weer aan de autoriteiten van de „Pas teur" zouden worden overgegeven, sprongen zij ten tweede male over boord. De zeventien zijn tenslotte allen door de Egyptische autoriteiten gear resteerd. Zij zullen naar hun geboor teland worden teruggezonden. Er hebben zich in de laatste tijd herhaaldelijk gevallen voorgedaan, waarbij leden van het Franse Vreem delingenlegioen, die per schip op weg waren naar Algerije, over boord zijn gesprongen. ONGEREGELDHEDEN IN FEZ Een twintigtal Marokkanen zijn Maandag in Fez gewond bij vecht partijen tussen verschillende religi euze groepen, waarbij de vechtenden van messen gebruik maakten. De toe stand van een twaalftal gewonden is ernstig. Volgens ooggetuigen begonnen de gevechten, toen aanhangers van een bepaalde secte afbeeldingen van de sultan vernielden. Onveilig Sumatra Zondagavond is een trein tussen Besitang en Pangkalansusu in Oost- Sumatra aangevallen door een uit 150 man bestaande bende. De bende le verde met de politie, die in de trein meereed, een gevecht van anderhalf uur. De trein moest terugrijden. De verbindingen waren moeilijk geworden, doordat bende telefoondra den had doorgeknipt. Twee politie agenten sneuvelden en meerdere rei zigers werden gewond. De minister van binnenlandse za ken, Soenarjo, heeft aan Pia meege deeld, dat gouverneur Amin van Noord-Sumatra ontslag als zodanig heeft gevraagd. Soenarjo voegde hier aan toe, dat Amin als reden opgeeft, dat de 'handhaving van de veiligheid in Noord-Sumatra voor hem een te zware taak is. Het verzoek wordt in overweging genomen. In het Noordwestelijke deel van de V.S. heerst een koudegolf. Uit vele steden in de Noordelijke Rocky Moun tains wordt strenge vorst gemeld. In Drummon, in de staat Montana, vroor het 28 graden Fahrenheit. In de staten Utrah, Nevada, Idaho en Noord- en Zuid-Dakota viel sneeuw. Te Salt Lake Sity werd 15 cm ge meten. Aan de Amerikaanse Oostkust was het warm voor de tijd van het jaar. Te New York werd een temperatuur van 68 graden Fahrenheit gemeten. Naar de Zuidpool De voorhoede van de Zuidpoolex peditie van het Britse Gemenebest, onder leiding van dr Vivian Fuchs, die te voet het vasteland van de Zuidpool wil doortrekken, is Maan dag op het Canadese schip „Theo- ron" scheep gegaan. Te Montevideo, waar gebunkerd wordt, zal sir Edmund Hillary, de bedwinger van de Mount Everest, aan boord komen. Hij leidt een con tingent Nieuw-Zeelanders in de ex peditie. De vertrokken voorhoede telt zes tien man. Zij moeten, tien kilometer landinwaarts, een basis inrichten met driehonderd ton voedsel en materia len. Er gaan ook twee lichte Auster- vliegtuigen mee voor verkenningen, een pasklaar huis, tractors en der gelijke benodigdheden. Opgewekt en fleurig feest in Sladszaal Kleur-en klankrijke opvoering De Kring Leiden van de L.T.B. heeft gisteren het 40-jarig bestaan van de bond, dat reeds eerder in Haarlem officieel herdacht werd, „on der ons" gevierd met een culturele avond, waarbij de Kon. toneelvereni ging „Onder Ons" een belangrijk deel van het programma vulde en daarmee bewees, dat het mogelijk is een hoog staande avond door krachten uit eigen kring te laten verzorgen. De voorzitter van de Leidse Kring, de heer Van Leeuwen kon in zijn openingswoord de algemeen voorzit ter, de heer Kampschöer, de algemeen secretaris mr. Vermeulen, deken M. A. Jansen, rector Vester, adviseur van L.T.B. en L.T.J. en talrijke andere geestelijke en wereldlijke antoriteiten begroeten. Spreker herdacht de vie ring in Haarlem in Juli van dit jaar, waar echter slechts enkele tegen woordig konden zijn. Om deze reden, aldus spreker heeft men gemeend de viering van dit heuglijke feit nog eens te moeten herhalen en wel zo dat iedere L.T.B.-er er aan kon deel nemen. Spreker constateerde met vreugde, dat de L.T.B. de veertig jaren van haar bestaan voorspoedig heeft doorleefd. Hij bracht hulde aan de pioniers, die een neutrale vereni ging hebben weten om te zetten in een confessionele vereniging, welke op het ogenblik ruim 13500 leden telt. De heer Van Leeuwen besloot zijn toespraak met een dringende oproep te doen aan de leden om het bouw fonds te steunen, dat de bond in staat moet stellen een haar waardig ge bouw te betrekken. Feest voor het oog. De heer J. G. H. Wesseling, voor zitter van de Kon. Toneelvereniging No. 517. Horizontaal: 1. lomperd, 4. vis, 6. gravin uit het Holl. Huis, 7. lust, 9. dam langs een water, 10. in de grond, gegraven diepte, 11. afkor ting voor titanium, 12. blauwe boeren kiel, 13. schraal, 14. hennepbraak, 16. puntig, omgebogen ijzer, 17. gierst, 18. stad in Mexico, 19. spil v. e. wiel, 20. drank, 22 vrucht, 23. habijt, 24. interval van negen tonen, 25. munt in Letland. Verticaal: 1. land van oorsprong, 2. meisjesnaam, 3. voorzetsel, 4. paarde- stang, 5. voorvoegsel, 7. familielid, 8. circus (Z. N.), 10. hoofddeksel, 11. klank, 12. fonkelend. 13, bijwoord, 15. vordering, 16. koord, 18. munt in Italië, 20. mandje, 21. stapel, 22. jon gensnaam, 23. familielid. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 516. Horizontaal: 1. rat, 3. derde, 8. ed., 9. kanaal, 10. ga lant, 12. Vs; 13. aak, 14. ho, 15. laan, 17. bast, 19. Lt, 20. wel, 21. al, 22. let ter, 24. nevens, 26. er, 27. Terek, 28. ara. Verticaal: 1. regel, 2. Ada, 3. dank,1 4. ent, 5. ra, 6. Davos, 7. els, 9. kaan, 11. laat, 14. halt, 16. allee, 17. Bets, IS. terra, 20. wenk, 21. ant, 22. Lee, 23. eer, 25. Vr. |"\OOR de radio worden dikwijls intelligentie-proeven gehou den op de manier van onze vroe gere geschiedenisleraar, die bij het verdrag van Methuen dat kunt u toch wel, hoop ik, ondervroeg, waar Methuen lag. Het ligt ner gens, het was iemand. Een steekproef onzerzijds. Ge weet, als goede katholieken, allen, dat de Bijbel uit twee delen be staat, het Oude en het Nieuwe Testament en deze weer zijn on derverdeeld in boeken, brieven en psalm-verzamelingen. Wat is het laatste boek van de Bijbel? Het Boek der Openbaring. Wat zijn de allerlaatste zinnen van de Bijbel?: Hij, die dit alles betuigt, Hij zegt: „Ja, Ik kom haastig!" Amen! Heer Jezus, kom! Deze slotbede van de Bijbel moest ons dag en nacht vol hoop en verwachting ode lippen lig gen. Is dat zo? En wist u het? Fleur in gezin en stadsbeeld Dezer dagen stonden wij voor het huis aan de Morssingel 8 gereed met de camera. De gezinshulpen en -verzorgsters van de colonne „De Brug" zagen wij met dezelfde enthousiasme van elke dag op de fiets stappen om naar de gezinnen te gaan en de taak van moeder wat te verlichten of over te nemen. Tien jaar lang hebben meisjes in dienst van de naastenliefde kilometers gefietst en een niet in kilometers uit te drukken goed werk verricht in de gezinnen, die de zorgende liefde van een moeder geheel of gedeeltelijk ontberen. En omdat tien jaar altijd aanleiding is voor een eerste herdenking van alles, wat gedaan is, leek het ons goed dit plaatje als een eresaluut aan de stille werksters te publiceren en nog eens iets over het katholieke gezins werk in Leiden te vertellen. zijn er uit het Zuiden groepen meis jes aangekomen die zich, na een de> gelijke voorbereiding, als ideaal had den gesteld de Hollandse moeders, die zoveel ontbering hadden moeten doorstaan, te gaan helpen. De opzet was tijdelijk, voor twee a drie maanden. Haar komst bleek inderdaad een zegen voor tien-tallen gezinnen en wel zo dringend nodig, dat er grote protesten opgingen toen deze gezinsverzorgsters weer naar haar eigen thuis terug wilden gaan. Maar in Leiden had men intussen niet stilgezeten en op initiatief van de Bisschoppelijke Hulpactie voor oor- logs-slaohto-ffers en van de K.A. voor de Vr. Jeugd, werden diverse spoed cursussen georganiseerd. Op 5 November 19115 was de eer ste gezinscolonne te Leiden een feit. We zagen een brief waarin aan de commissie Voorziening een melkko ker 4 a 5 pannen van 10 liter in houd soeplepels en fluitketel etc. werd gevraagd die de meisjes, die in deze tijd van schaarste hun wensen kennelijk bescheiden hielden, nodig hadden. In 1947 was de Gezinszorg te Leiden volwassen De stichting zelf schijnt voor een indrukwekkende viering weinig te voelen. Dit komt overeen met haar karakter en wijze van werken. Maar voor de krant ligt hier een goede ge legenheid om het werk van deze zus ters eens onder de korenmaat uit te halen. En wellicht zullen andere meisjes, na van een en ander ken nis genomen te hebben, bereid zjjn zich bij het werk aan te sluiten. Want aan verzorgsters en hulpen is nog steeds een nijpend gebrek. Wij vroegen aan mej. Vaa se, de sociaal werKSter van de stichting, hoe het werk begonnen is en wij noteerden met wat simpele gegevens en data de geschiedenis van een stichting, die duidelijk maakt dat de naastenliefde, zolang er mensen in de wereld zijn, niet verloren gaat. Naastenliefde is even wezenlijk en even noodzakelijk voor de mens als lucht en voedsel. Geschiedenis Dit kregen wij te horen: Direct na de bevrijding in Mei '45 daal, de heer S. Menken, mevr. M. C. van Oerle(Nipper, mevr. A. J. CreygihtonVan Woerkom en de heer G. J. van Spanje zitting hadden. De jaarverslagen van colonne „De Brug" geven een goede dwarsdoor snede van het werk, dat door de stich ting werd verricht en de moeilijkhe den waarmede zij te kampen had. Steeds volgt weer een opsomming van het aantal gezinnen dat geholpen kon worden. In ieder verslag ook klinkt de nood kreet om meer hulp door. De aanvra gen om hulp overtroffen steeds de mogelijkheid tot helpen. Fleurig stadsbeeld De gemiddelde bezetting van het colonnehuis bedraagt 9 a 10 verzorg sters, die korte of lange tijd in het huis vertoeven. Verschillende van deze meisjes volgen in de avonduren cursussen, o.a. opleiding tot maat schappelijk werkster, middenstand, EHBO, Rode Kruis, declamatie, talen en tekenen. Pater G. Hogenelst OFM, heeft de godsdienstige verzorging van de inwonenden. Eens in de veertien dagen worden avonden gehouden, waarbij actuele onderwerpen bespro ken worden. Op het moment zijn in Leiden 12 verzorgsters en 4 hulpen werkzaam Tenslotte een wens, zoals dat bij een lustrum gebruikelijk is: we ho pen, dat de hulpen en verzorgsters met him hagelwitte sluiers tot in lengte van dagen hun bijdrage aan een fleurig stadsbeeld zullen blijven leveren, want niet alleen de gezin nen, maar ook de stad heeft deze fietsende colonne hard nodig. deze volwassen- Foto: Gezinsverzorgster en -hulpen heid kenmerkte zich door zelfstandig- voor het huis aan de Morssingel 8. heid. Er werd een bestuur samenge steld, waarin rector H. C. J. M. Son- (Foto: De Leidse Courant) Onder Ons, gaf vervolgens een korte toelichting op de opvoering van de bruiloft van Kloris en Roosje, die ter ere van de 40-jarige L.T.B. plaats vond. Spreker herinnerde aan de jaarlijkse viering van deze bruiloft in de Schouwburg in Amsterdam, die evenals de opvoering van „Onder Ons" door de samenspraak van Pie ternel en Thomasvaer een actueel karakter heeft. De beste illustratie van zijn woorden leverde de toneel vereniging zelf, die met de hulp van een aantal L. T. J.-ers en L.T.M.- sters een zeer genoegelijke en kleur en klankrijke bruiloft op de planken bracht. Het aandeel van Onder Ons werd gelevérd door de samenspraak van de ouders van het gelukkige paar en de vrolijke entourage, die het op treden van een aanvankelijk wat stugge peetoom hieraan verleende. Er werd zeer vlot geacteerd en men kon nog eens constateren dat het praedicaat Koninklijke een bekroning is van harde arbeid en veel liefde voor het toneel. De jongens en meisjes van de boe renbond gaven een aantal goed ver zorgde boerendansen te zien. De met zwier gedragen klederdrachten waren een lust voor het oog en hun optre den oogstte dan ook terecht zeer veel succes. Een gemengd koortje bracht hierna een „Boerencantate", waarin een lof lied op verschillende facetten van het boerenleven gezongen werd. Bij zonder goed geslaagd waren het Mel kerskoor en het Vrijerslied, die door Herman Strategier op muziek gezet zijn. Meer aan de humoristische kant is het kippenkoor, dat de gebeurte nissen om en in het kippenhok uit gebreid bezingt. Onder leiding van de heer Wesseling werd harmonisch en uiterst welluidend gezongen. Meeslepende rede. De hierop volgende bruiloft van Kloris en Roosje werd zo meeslepend gespeeld dat de uitgelaten stemming van het toneel oversloeg op de zaal. Eenzelfde meeslepende werking, zij het dan op geheel ander niveau, ging uit van de gloedvolle rede van de bondsadviseur van de L.T.B., de zeer- eerwaarde heer Jac. v. d. Hoogte. Spr. noemde de inzet van de avond bijzonder geslaagd en recht sprekend tot het hart. Het peil, aldus spreker, dat op deze avond bereikt is, zou de pioniers van de L.T.B. ongetwijfeld met grote voldoening vervullen. Zij Proces van de verwisse'de babies Mr. dr. W. Hugenholtz heeft giste ren op de griffie van het gerechts hof in Den Haag de stukken inge diend, die betrekking hebben op het proces van de twee in 19-31 verwis selde balbies. Aangezien de aanvrage tot kosteloos procederen nog niet is ingewilligd, zal het zeker eind Decem ber worden voor het proces begint. Een van de betrokkene, mevr. Prachtv. Duyn te Leiden, heeft me degedeeld zich nog over het proces te willen heraden. Het ziet er dus maar uit, dat het voorlopig een proces zal worden van mevr. Aad Zeldenthuisv. Vegten tegen het echtpaar Van Duyn té Rijnsburg. hebben er waarschijnlijk nooit van durven dromen dat hun bond na een schuchter begin uit zou groeien tot de hechte standsorganisatie die zij nu vormt en die krachten aflevert waaraan de maatschappij op het ogen blik hard behoefte heeft. De bond bestaat thans uit ruim 13000 leden, die zich stuk voor stuk bewust zijn van hun stand en waar digheid. Spreker betoogde vervolgens dat de vasthoudendheid die de boeren zo eigen is er tevens oorzaak van werd dat zy de levensbeginsels vast hielden die elders in de maatschappij verloren gingen. Hij wekte de leden op zich te vor men tot persoonlijkheden in de bond. Steun aan de L.T.J. en L.T.M. is daar toe hard nodig, omdat het tenslotte de jongeren zijn die in de toekomst de L.T.B. en de plattelandsbevolking zullen vormen. Spreker besloot met de taak van de L.T.B.-ers, Christus weer in de maatschappij te plaatsen nader te omlijnen. Voorzitter Van Leeuwen riep hierna de algemeen voorzitter met zijn echt genote op het toneel. Hij huldigde beiden voor hun verdiensten voor de bond. Een kist sigaren en een prachtig bouquet bloemen bezegelden zijn woorden. Zonnig besluit. Na de pauze liet de toneelvereni ging „Onder Ons" een geheel andere zijde van haar talenten zien. Het ver makelijke blijspelletje „Hoe Peerke Kustermans nog in de hemel kwam" werd vlot gespeeld en oogstte zeer veel bijval. Henk Zoutendijk, die zich reeds in „Peerke Kustermans" ver dienstelijk en zich tevens de Vlaamse sfeer eigen had gemaakt, door een kleine rol te vervullen droeg hierna enkele Vlaamse vertellingen voor. De andere leden van zijn gezelschap, de heer en mevr. Ten Bosch, verrasten de aanwezigen met enkele mimische prestaties, die in de zaal de lachspie ren in beweging brachten. De onvergetelijke avond werd be sloten door een slotwoord van de voorzitter en het Vaa^'l-T-d dat door alle aanwezigen uit vole borst werd meegezongen. ,Met Kerstmis mag niemand een zaam zijn". Dit is de overweging van een aan tal stadgenoten, dat zich afvraact hoe velen er zijn, die Kerstmis zonder huiselijke sfeer, buiten de geborgen heid van een gezin moeten beleven. Zij dachten hierbij aan de bejaarden en vele andere eenlingen, die op die dag slechts hun kamer en (wellicht) sombere gedachten tot gezelschap hebben. Deze mensen missen de hartelijk heid en de sfeer van het gezinsver band. Wat zou het een mooi werk zijn zo zeiden de genoemde stadgenoten tot elkaar als bijv. te Leiden en Oegstgeest al deze eenzamen de har telijkheid van het gezin zouden kun nen ondervinden. Zij hebben plan nen gemaakt, die in de loop van de tijd in dit blad gepubliceerd zullen worden. Voorlopig echter willen zij de burgerij vertrouwd maken met do gedachte, dat het bij het feest va- de naastenliefde bij uitnemendh' niet mag voorkomen, dat iemand léén is.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2