Ays' vCiclócCou/ïcitu 1 Over de gehele linie een volkomen mislukking Vandaag laatste conferentiedag in Genève Faure deed water in de wijn De staking in Argentinië mislukt? WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 M J H 1 - *L» 47ste JAARGANG No. 13653 Directeur: C. M v. HAMERSVELEt KATHOLIEK DAOBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j werd begraven I Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 finiminniiiutt-- Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f L50 GEORGANISEERD OVERLEG IJET toestaan van een bedrag van 145 millioen gulden door de Twee de Kamer voor de verhoogde salaris sen van de Rijksambtenaren is daar een gerede aanleiding geworden om de hieraan voorafgegane en mislukte onderhandelingen in het Georgani seerd Overleg nog eens ter dege on der de loupe te nemen. Men herinnert zich nog de opwin ding, die daarvan het gevolg is ge weest: een eveneens mislukte sta king in Amsterdam, met als gevolg ontslag voor communistische agita tors, omdat in eerste aanleg de lonen der lagere ambtenaren niet zouden worden herzien en een dreiging met een langzaam-aan-actie van de hogree Rijksambtenaren, wier bonden het met de regeringsvoorstellen niet eens bleken te zijn. Vier van de vijf vertegenwoordigde personeelsorgani saties handhaafden hun bezwaren tot het einde, zodat de regering tenslot te haar eigen voorstellen uitvoerde en een salarisverhoging doorvoerde ten totale bedrage van de 45 millioen, die de Kamer nu voteerde, ten einde een verdere denivellering te bevor deren. Een verbetering intussen, die de meeste organisaties dus niet be vredigt. Intussen is er echter een looncom- missie van drie deskundigen geko men, welke de regering advies hier over zal uitbrengen en dat advies wordt nog voor December verwacht en deze zullen dus moeten zeggen of de regeringsvoorstellen voldoende re delijk zijn geweest of dat de salaris sen misschien verder moeten worden opgetrokken naar de hoogte van het vrije bedrijf. Maar dan ligt de zaak natuurlijk moeilijker, omdat de Overheid niet alleen maar bewaakster is, maar ook de bewaakster van het algemeen belang en de Overheid om dat al gemeen belang een bepaalde loon- en prijzenpolitiek moet voeren, welke door een rigoreuze salarisverhoging van het Overheidspersoneel niet kan worden doorbroken. LJIHR ligt ook het bezwaar van **de te weinige speelruimte, welke de regeringsdelegatie bij de te voe ren onderhandelingen zou hebben gehad. Dit moet wel een van de re denen zijn geweest, waarom deze on derhandelingen tenslotte na enige maanden nog niet tot overeenstem ming konden leiden. Indien de re gering meent juist met het oog op de loon- en prijspolitiek niet verder te kunnen gaan en de eisen van de or ganisaties veel hoger liggen, komt er tenslotte zulk een brede kloof, dat deze niet meer te overbruggen is. Dit. neemt intussen het feit niet weg, dat het georganiseerd overleg tussen de personeelsorganisaties en de regering volkomen heeft gefaald met alle désastreuze gevolgen van dien. Nu heeft minister Beel dat gewe ten aan interne en externe factoren. Tot de interne factoren rekende hij wat vaag de plaats gehad hebbende reorganisatie van het G.O., zodat de regering nu serieus aan het overwe gen is hoe de obstakels, welke zich hebben vertoond, te kunnen wegne men. En dan weet men nog niets, want de besprekingen in het G.O. zijn óók voor de Kamerleden, hoe deze in het Voorlopig Verslag ook op openbaarheid aandrongen, geheim gehouden. FRGER heeft de minister het o.i. ge- maakt toen hij voor de externe factoren de schuld van het misluk ken van het overleg gaf aan de .pers. Het waren de ontijdige publica ties en beschouwingen in de pers, die de sfeer van rust en vertrouwen, welke het overleg vraagt, hadden verstoord. Wij begrijpen volkomen, dat men het in regeringskringen niet prettig heeft gevonden, toen tijdens de moeizame onderhandelingen de plannen van de regering plotseling in de kranten werden gepubliceerd. Maar zou het niet eerder zó zijn ge weest, dat juist door de weinige speelruimte, welke de regeringsdele gatie werd gelaten, de sfeer zo werd vertroebeld, dat het vertrouwen daar door ging ontbrekend? Misschien juist daardoor werden de onderhan- Jingen maandenlang gerekt en ont stonden er door een sfeer van onrust en wantrouwen lekken, die tot ge volg hadden dat deze zaak in de openbaarheid kwam. Minister Beel heeft de zaak nu omgedraaid en het is wel wat gemakkelijk achteraf de schuld op de pers te werpen, die óók een voorlichtende taak heeft, maar wij zien het toch maar liever zo, dat de interne factoren, welke de minis ter noemde, de oorzaak zijn geweest van de externe factoren. En als hij nu zegt, dat de rege ring zeer serieus doende is om die interne obstakels op te sporen, dan kunnen wij dat alleen en wijs be sluit vinden en haar toewensen, dat zij hierin zal slagen. Indien geheim houding bij deze onderhandelingen geboden is, kan alleen worden be reikt, indien de voorwaarden wor den geschaoen voor vertf ouwen èn voor een spoedige overeenkomst. Een aparte Westelijke richtlijn overwogen De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles heeft Dinsdag een nieuw Sowjet-voorstel voor het bevorderen van de contacten tussen Oost en West verworpen. Hij deelde zijn Russische ambtgenoot in de och tendbijeenkomst mee, dat het Russische plan een bestendiging zou bete kenen van „wat wij een zeer groot gevaar voor de vrede en de goede verstandhouding tussen de volkeren achten". Aan het eind van de bijeen komst, die drie uur duurde, verklaarde conferentiekringen dat het overleg is vastgelopen. Minister Dulles motiveerde zijn afwijzend standpunt met te verklaren, dat het Russische plan „niet overeenkomt met de richtlijnen van de rege ringsleiders, en wel in het bijzonder omdat het niets, of vrijwel niets bevat, dat bedoeld is om een uitwisseling van denkbeelden en inlichtingen mogelijk te maken". ze maatregel ter bescherming van de dansers zelf was genomen. De vier ministers gingen tenslotte uiteen, zonder dat er enige overeen stemming was bereikt. Op de middagbijeenkomst werd weer over het eerste agendapunt de hereniging van Duitsland en de Europese veiligheid gesproken. 's Middags zelfde beeld. Ook in de middagvergadering zijn de ministers er niet in geslaagd tot enige overeenkomst te komen. ALLES AFGEWEZEN. Verwijzend naar het Westelijke plan van 31 October j.l. voegde de Amerikaanse minister hier aan toe, dat „van onze 17 concrete voorstellen er slechts vijf gedeeltelijk door de Russen schijnen te zijn aanvaard. Ik verklaar met nadruk dat alle voor stellen betreffende een vrijere uit wisseling van denkbeelden, nieuws en ongecensureerde voorlichting zijn afgewezen". De ministers MacMillan en Pinay lieten zich in dezelfde zin uit als hun Amerikaanse collega. Ook zij achtten het Russiohe voorstel onaanvaard baar. Hierop deed Molotof een aan val op het Westen; alle voorstellen, die het Westen doet, worden zó op gesteld, dat zij zeker door de Sow- j et-Unie worden verworpen, zo meende de Russische minister. De door het Westen voorgestelde voor lichtingscentra noemde hij spionna- gecentra. Hij oefende opnieuw cri- tiek op het Westelijke memorandum van 31 October en sprak er nog eens zijn bevreemding over uit, dat dit niet de voorstellen bevat, welke pre mier Faure in Juli te Genève had ge daan. Dit werd bestreden door minister Pinay, die verklaarde dat zijn voor stel van Maandag j.l. een nadere uitwerking van het Westelijke me morandum zes van de negen door Faure genoemde punteninhoudt. Op de beschuldiging, dat Frankrijk vo rig jaar het Russiche ballet niet te Parijs heeft laten optreden, ant woordde de Franse minister, dat de- ARGENTIJNSE CRISIS ARGENTINIë MAAKT op het ogen- blik een crisis mee, waarvan het einde nog ndet in zicht is. Reeds vóór de verwijdering van Peron kon men bevroeden, dat er wat aan de hand was; de dictator begon zulke rare bokkesprongen te maken, dat men on willekeurig moest denken aan de be faamde kat, die in het nauw zit. In twee revoluties werd Peron ten slotte tot heengaan gedwongen en toen ontdekte men, wat de mensen, die achter de schermen konden kij ken, allang wisten, dat het met de economie van Argentinië niet zo roos kleurig gesteld was. Zoals met zovele dictaturen het 0 geval was: er bleken verkeer de mensen op verkeerde plaat sen te zitten. Derhalve moest er ge ruimd worden, hetgeen altijd haken en ogen geeft. Sommigen wilden maar direct schoon schip maken met al die grote en kleine machthebbers, die met Peron meegedaan hadden; ande ren wilden voorzichtig aan doen. Tot de laatste behoorde de nieuwe pre sident Eduardo Lonardi. De voortva rende heren toonden echter ook hier hun voorvarendheid en sinds enkele dagen is ook de nieuwe president weer aan de kant gezet, na zeven we ken deze waardigheid getorst te heb ben. Ditmaal ging het zonder bloed vergieten. Een militaire junta, met generaal Pedro Aramburu aan het hoofd, heeft thans het gezag in han den genomen en is direct met de be zem van leer getrokken. Vanzelfspre kend met het gevolg, dat de vakver enigingsleiders, die hun macht en in vloed te danken hebben aan Peron en die na Peron's val zich koest ge houden hadden, nu zagen dat het menens werd en voor hun hachje gingen vechten. Zij riepen nog net een algemene staking uit, alvorens zij in de kraag gegrepen werden en op het ogenblik is het Argentijnse be drijfsleven bezig deze staking te ver werken. Volgens regeringsverklarin gen is de staking een volkomen mis lukking geworden, maar volgens an dere inlichtingen liggen er toch ver scheidene industrieën stil, zoals bijv. de industrie, welke vlees bevriest en in blik verpakt. De uitvoer van be vroren vlees is één van de steunpila ren van de Argentijnse welvaart. Wanneer de achtergrond vap de hele crisis inderdaad gezocht moet worden in het teruglopen van het welvaartpeil in Argentinië, zal deze staking, ook al duurt zij maar kort en is zij niet volledig, het land op zware kosten jagen, waardoor de toe stand er niet beter op zal worden. Onmiddellijk na de hervatting van de besprekingen hebben de Wes telijke ministers Dinsdagmiddag ge weigerd Russische voorstellen over Europese veiligheid te bespreken, omdat deze niet verbonden waren aan het probleem van de hereniging van Duitsland. Vandaag zullen de ministers hun slotbijeenkomst houden om een com muniqué over de besprekingen op te stellen. Om goed te demonstreren hoe breed op het ogenblik de kloof is, die gaapt tussen de werelden van Oost en West, hebben de delegaties van de Verenigde Staten, Groot-Britan- nië en Frankrijk besloten om, afge zien van een eventuele gemeen schappelijke verklaring van de vier deelnemers aan de conferentie, een aparte verklaring uit te geven over het lot van Duitsland, waaraan de conferentie niets heeft kunnen doen. Het is de bedoeling van de Weste lijke mogendheden, de Duitsers ge rust te stelen en hun de verzekering te geven, dat het Westen zal blijven ijveren voor hereniging van West en Oost-Duitsland. De verklaring is opgesteld in over leg met Bonn. Toch uitstel van verkiezingen Premier Faure heeft toch water in de wijn moeten doen en heeft het parlement een compromis aangebo den voor zijn plan, de verkiezingen te vervroegen. Hij stelt jiu voor de Fran sen in Januari in plaats van in Dec. naar de stembus te laten gaan. Nadat de Raad van Republiek (Eerste Kamer) voor de tweede k*r een wet, de verkiezingen in Decem ber te houden, had verworpen, ver klaarde hij voor de Senaat, dat hij bereid was de verkiezingen uit te stellen en het districtenstelsel imet twee stemronden te aanvaarden op De Sowjet-architect in ongenade Op het Parijse station St. Lazare heeft zich Dinsdag een incident voor gedaan, toen een aantal Sowjet-func- tionarissen, onder wie de kortelings ontslagen hoofdarchitect van Moskou, Alexander Vlassof, uit de V.S. aan kwam op doorreis naar huis. Een groep manifestanten, voor het merendeel Russische ballingen, om ringde de in ongenade gevallen Vlas sof en drongen er bij hem op aan, asyl in Frankrijk te vragen. De Rus sen, die Vlassof begeleiden, namen hem daarop tussen zich in en voer den hem mee naar de politiepost, waar op politieversterking werd ge wacht. Tegenover journalisten zeide Vlassof verheugd te zijn om naar zijn land te kunnen terugkeren. Tenslot te kon het gezelschap met een Rus sische auto naar de Sowjet-ambassade vertrekken, waarbij weer kreten als „ontvoering* werden gehoord. voorwaarde echter, dat de Nationale Vergadering hiermee acoord gaat. Faure voegde hier evenwel aan toe, dat als de Nationale Vergadering dit systeem zou verwerpen en zou vast houden aan het huidige kiessysteem min de lijstverbindingen, hij ver wachtte, dat de Senaat zich naar de wil van de Assemblé zou voegen. Door deze manoeuvre heeft Faure de kans, dat hij thans in het parle ment steun voor zijn politiek zal krijgen, aanmerkelijk doen stijgen. Hij loopt echter het gievaar, dat zijn kabinet nu uit elkaiar zal vallen. Men dreigt moeder- moordenaar te lynchen John Graham, die nu in de gevan genis van Denver zit omdat hij een vliegtuig met 44 mensen liet veronge- Ben Yoessef bezocht president Coty Zijne Majesteit Sidi Mohamed Ben Yoessef heeft een bezoek gebracht aan de president van Frankrijk in zijn buiten te Rambouillet. Hij bracht dit bezoek met een dubbele bedoeling: op de eerste plaats om voor de eerste maal te spreken over de Frans-Marokkaanse betrekkingen en tevens nam hij de gelegenheid te baat om de president zijn medeleven te betuigen bij het overlijden van zijn echtgenote. de hoop dan de levens- beid. verzekering van zijn moeder uitbe taald te krijgen, zou, ook als zijn toe leg niet was ontdekt, geen cent uitbe taald hebben gekregen. Zijn moeder had namelijk verge ten haar handtekening op de docu menten van de verzekering te zet ten, zodat de polis ongeldig was. Een tragische bijzonderheid in dit drama was, dat er voor de koffer, waarin de zelfgemaakte bom was verborgen, extra-vracht is betaald. Graham zit in de gevangenis geheel apart. Er is telefonisch gewaarschuwd dat er een poging zou worden onder nomen om de gevangenis binnen te dringen, Graham te ontvoeren en hem te lynchen. De wacht is verdub- Verschillende industrieën lagen stil Aanhangers van de nieuwe presi dent van Argentinië, Aramburu, heb ben Dinsdag verklaard, dat de leiders van het algemene vakverbond eens een machtig politiek wapen in de handen van Peron geen succes heb ben gehad met hun oproep tot een algemene staking tegen de regering. Berichten uit alle delen van het land wezen er op, dat de staking vrijwel volkomen was mislukt. Uit latere gegevens bleek evenwel, dat de staking in de loop van de dag in omvang toenam. De meeste indu strieën in Rosario, de tweede stad van Argentinië, kwamen tot stils tandt Rosario was vroeger een bolwerk van de Peronistisohe beweging. Naar gemeld wordt zijn ook daar vak verenigingsleiders gearresteerd. In de Argentijnse hoofdstad werden in de buitenwijken tramrailsen be schadigd. Ongeveer 80 procent van de arbeiders in de vleesfabrieken, de metaal- en de textielindustrie waren daar tegen de middag in staking even als kleinere percentages in tabaks en bierindustrie. Het verkeer werkte normaal. President Aramburu gaat inmiddels voort met zijn regeringsvorming. Ook Addis Abeba kent „Derde Dinsdag van September' HOE wordt iet weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER Veranderlijke bewolking met aanvankelijk nog hier en daar een buitje en later opklaringen, voornamelijk in het Noordoosten van het land. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw 2 C. half bew. 2 licht bew. 2 onbewolkt 5 zwaar bew. 4 geheel bew. 7 mist 1 regenbui 5 regen 3 onbewolkt 1 onbewolkt 1 geheel bew. 4 onbewolkt 6 motregen 3 geheel bew. 2 mist 4 onbewolkt 2 licht bew. 2 onbewolkt 3 onbewolkt 2 licht bew. 3 regen 9 Ook in Addis Abeba, de hoofdstad van Abesshiië, gaat de opening van de nieuwe zittingsperiode van het par lement gepaard met een serie luisterrijke plechtigheden, waarvoor, evenals in Nederland voor prinsjesdag, bij de bevolking veel belangstelling bestaat. Op deze foto ziet men hoe de keizer van Abessinië, Z.M. Haile Sfia®?.le I', m®i kei.zer,n Manen op het punt het parle mentsgebouw in Addis Abeba binnen te gaan voor de officiële plechtigheid. Typerend voor de status van de keizerin zijn de twee hofdames die het keizerlijk paar zelfs op deze tocht vergezellen. Vochtiger lucht Boven de Britse eilanden bevindt zich nog steeds een gebied van hoge druk, dat de luchtcirculatie over een groot deel van West-Europa beheerst. Langs de Oostflank van dit gebied be weegt zich het warmtefrorat van een boven de Finse Golf gelegen depres sie naar het Zuiden. Het passeerde vannacht en v.an ochtend ons land, hetgeen veel bewolking en plaatselijk wat lichte regen veroorzaakte. Als gevolg hiervan daalde alleen in het uiterste Zuiden van het land de tem peratuur tot beneden het vriespunt. Achter het front stroomde iets vochtiger lucht ons land binnen. Hier in wisselen perioden met veel bewol king en opklaringen elkaar af. Mor gen is er in dit weertype nog weinig verandering te verwachten. HET WEER IN EUROPA. Korreltje Er zijn in de wereld maar twee machten, het zwaard en de geest. Op den duur wint de geest het altijd van het zwaard. Napoleon.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1