3z\j2Mxb£izo\\H£m\ i >--* i Molotof hield het IJzeren Gordijn potdicht Spaak sprak in Bonn over grenscorrecties B. DE KONING De staking bij de Franse luchtvaart BEZORGD TOT HET LAATSTE Aan groot gevaar ontsnapt Na 10 jaar krijgt Duitsland weer een leger Het contact tussen Oost en West blijft minimaal Amerikaan liet passagiers vliegtuig verongelukken JUBILEUM RECLAME 1 A DINSDAG 15 NOVEMBER 1955 f A J 9 fdT^\ M wLf 47ste JAARGANG No. 13652 met Directeur: C. M. v. HAMERSVELEt KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j 'n grendel j Hoofdredacteur: L. C. 3. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 f Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 SPRAAK VERWARRING J^JET GROTE GEVAAR van het IJzeren Gordijn is wel, dat de mensen aan beide zijden er van elkaar hoe langer hoe minder gaan ver staan. Dat is trouwens de diepste oor. zaak waarom Oost en West op geen enkele conferentie tot overeenstem' ming kunnen komen: zelfs al bedient men zich van dezelfde taal en ge bruikt men dezelfde woorden, dan nog praat men langs elkaar heen, om. dat dezelfde woorden niet dezelfde zin hebben in de mond van een Wes terling en in de mond van een Rus. Dat is wel heel duidelijk ge- 0 worden bij de bespreking te Genève over de mogelijkheid van meer contact tussen de landen aan weerszijden van het IJzeren Gor dijn. Wij hadden verwacht, dat de conferentie op dit punt mogelijk wel enige winstpunten zou opleveren, waardoor de ministers naar him res pectievelijke landen zouden kunnen terugkeren met een triomfantelijk ge baar van: we hebben toch wel wat bereikt. Maar zelfs deze bescheiden illusie hebben we moeten laten varen. De Russen willen geen kieren in het Gor dijn, waardoor hun verbaasde onder danen het Westen in zijn waje ge daante zouden kunnen zien. Zij pre fereren ook de spraakverwarring bo ven een eerlijk wederzijds begrip. Een Westelijke functionaris zei: „Wij gebruiken dezelfde woorden, maar voor ons betekenen zij het één en voor de Russen iets volkomen an ders. Toen wij onze besprekingen over cultuur begonnen, kwamen wij aan het onderwerp „communicatie". Voor ons betekende dit regelingen voor radio en pers, faciliteiten voor mensen om zich vrij te bewegen. De Russen zeiden echter dat het bete kende het recht van schepen om door de Straat van Formosa te varen". Toen het Westen vroeg zijn radio uitzendingen niet langer te storen, wilden de Russen niet toegeven dat er gestoord werd. Zij van hun kant beklaagden zich er over, dat de Wes telijke landen zo'n groot aantal golf lengten in gebruik heeft. Wat het toeristenverkeer betreft, stond de Sowjet-Unie er op, dat dit door het Russische reisbureau „Ihtou- rist" werd georganiseerd, dus geen vrij, maar een gecontroleerd toerfême. Toen de Russen een overeenkomst wensten over de uitwisseling van bal letgezelschappen, sportploegen en technische deskundigen, antwoordden de Westelijke afgevaardigedn dat zij niet naar Genève gekomen waren om als impressario's op te treden. Kortom: er blijkt telkens en tel kens, dat er een volkomen ar^dere mentaliteit heerst aan beide zijden van de grenslijn tussen Oost en West, een totaal ander inzicht in hetgeen nodig is om de spanning op te heffen. Men kan of wil elkaar niet meer be grijpen. on dat wordt erger naarmate het IJzeren Gordijn langer blijft han gen. Onder deze omstandigheden is de vraag wel gewettigd: „Heeft het nog zin ondermaal te proberen met de Russen te praten?" Voor Nederland ligt de zaak anders De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul Henri Spaak, heeft Maandagochtend in Bonn besprekin gen met zijn Westduitse collega, von Brentano, gevoerd over de tussen Bel gië en de Bondsrepubliek hangende grenskwesties. Naar Spaak na afloop der besprekingen voor de pers mede deelde, hebben de ministers besloten, dat delegaties van beider landen bij een zullen komen om over correcties van de grens te onderhandelen. De bedoeling zat daarbij voor tot een „logische en normale" grenslijn te komen. Op de vraag of de Belgische rege ring haar houding ten aanzien van de grenscorrecties in overleg met de Ne derlandse regering had bepaald, ant woordde Spaak met de opmerking: „Ja en neen". „Uiteraard hebben wij de Nederlandse regering op de hoogte 1 gesteld van ons voornemen dit thema bij deze gelegenheid met de regering de Bondsrepubliek te bespreken. Voor Nederland ligt het probleem der grenscorrecties evenwel heel anders dan voor België", aldus zeide Spaak. De kleine gebiedsstroken langs de Belgisch-Duitse grens, waar oVer thans onderhandeld zal worden, wer den aan België in beheer gegeven op grond van dezelfde overeenkomst, die Nederland de administratie van El- ten, de Zelfkant en aan aantal andere kleine Duitse grensgebieden opdroeg. De pulblieke opinie in Duitsland heeft niet opgehouden tegen deze correc ties te protesteren en de teruggave aan Duitsland te eisen. „Pas op, kindlief, dat je geen kou vat. Neem mijn kamerjas, hij ligt daar op een stoel Dit waren de laatste woorden van madame René Coty, met zwakke stem gesproken, toen zij de hartaanval kreeg, die even later dodelijk zou blijken te zijn en haar kamenierster naar haar bed kjyam gesneld. Aldus meldt 'n journalist van „Paris Presse". Sedert gisteravond rust ma dame Coty te midden der Pa- rij zenaars, in de kerk van de Madeleine, waar zij gewoon was elke Zondag de mis bij te wo nen. Daar zal vandaag de Parijse bevolking een laatste groet kun nen brengen aan de vrouw, die door de Franse pers eenstemmig wordt gehuldigd als een toon beeld van goedheid. De bond van het veiligheidsperso neel op de Franse vliegvelden heeft zijn leden opgeroepen, de staking die reeds enkele dagen het luchtverkeer op de Parijse vliegvelden Orly en Le Bourget verlamt, uit te breiden tot de rest van Frankrijk en de Franse Unie. Tengevolge van de staking van on- geveer 3.000 employé's van de oon- I troletorens en van de weerkundige dienst, die Donderdag 1.1. het werk neerlegden ten einde kracht bij te zetten aan looneisen, is het verkeèr van en naar de genoemde twee Pa rijse vliegvelden vrijwel geheel tot stilstand gekomen. Alle vluchten van de Sabena, de Scandinavian Airways (S.A.S.), de Iberia en de KLM wer den afgelast Amerikaanse maat schappijen maken thans gebruik van' Brussel en Bazel als eindpunten voor him trans-atlantische diensten, waarbij de passagier per trein of autobus naar Parijs worden gebracht Vele vliegtuigen weken ook uit naar het militaire vliegveld Bretigny, na bij de Franse hoofdstad. Een overwegwachster nabij Winter- thur in Zwitserland zag Zaterdag een auto in snelle vaart over de gladde weg naderen, terwijl de spoorbomen reeds gesloten waren voor een in aantocht zijnde trein. Zij realiseerde zich snel, dat de wagen niet meer op tijd tot stilstand zou kunnen komen en haalde de spoorbomen op, waar de auto anders ongetwijfeld doorheen gereden zou zijn en zo geremd, dat hij op de rails door de naderende trein zou worden gegrepen. De wagen kon net onder de bomen doorrijden en een paar se conden later denderde de trein voor bij. In de auto zaten koning Paul en koningin Frederika van Griekenland 6010 Duitsers vonden hun laatste rustplaats In Bonn heeft de Westduitse minister van defensie, Th eodor Blank (1.) de benoemingsbescheiden uitgereikt aan in totaal 101 officieren voor het nieuwe Westduitse leger. Voor deze bijzondere gelegenheid hadden zich nog maar twaalf van de 101 betrokkenen in uniform gestoken. Hoe dat wel stond toont deze fotó van de plechtigheid. Rechts op de voorgrond een officier van de Westduitse marine. Jubileum besluiten van de Negus Aan het slot van de grote festivitei ten ter gelegenheid van zijn 25-jari- ge regeringsjubileum heeft keizer Haile Selassie van Ethiopië een aan tal proclamaties uitgevaardigd. O.a. maakte de vorst bekend, dat de pachters van het land, dat zij be werken, het grootste deel jn eigen dom zullen krijgen. De kleine pachters zulen zelfs alle grond krijgen, terwijl alle nieuwe grondeigenaars tot 1957 vrijgesteld zullen zijn van belasting. De andere proclamaties betreffen de oprichting van verscheidene ban ken, waar landbouwers leningen zul len kunnen sluiten, en het beëindi gen van het staatsmonopolie op het gebied van het bankwezen, waar door buitenlandse banken zich in Ethiopië kunnen vestigen, hetgeen de ontwikkeling van de binnenland se economie ten goede kan komen. Voorts is een algemene strafver mindering afgekondigd. De straf van tot levenslang veroordeelden wordt tot twintig jaar teruggebracht, ter wijl alle straffen boven de tien jaar met drie jaar zullen worden vermin derd. Een andere proclamatie houdt in, Over de gehele linie vastgelopen De Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Molotof, is Maandagmiddag op een bijeenkomst met zijn drie Westelijke collega's „tamelijk onverzoen lijk" geweest, aldus is in conferentiekringen te Genève vernomen. De ministers kwamen bijeen om erover te spreken, waarom de deskundigen, die veertien dagen afzonderlijk hebben beraadslaagd, geen overeenstem ming hebben bereikt over de ontwikkeling van het contact tussen Oost en West. Volgens Westelijke ambtenaren kwam Molotofs houding erop neer, dat de Sowjet-Unie niet genegen is het „IJzeren Gordijn" op te halen, nu niet en later niet. Ook kan de Sowjet-Unie niet in stemmen met de „zogenaamde vrij heid" van uitwisseling van personen, waardoor verscheidene bevolkings groepen in staat zouden worden ge steld een onbeperkte ondermijnende activiteit in „de landen van het socia lisme" te ontplooien. Minister MacMillan critiseerde de Russische censuur. Volgens de Britse bewindsman heeft deze censuur het Russische volk een redevoering van zijn eigen minister-president, maar schalk Boelganin, onthouden. Mac- Dit, in de stijl van een woestijnfort gebouwd monument, is opgericht bij Tobroek. Het bevat de stoffelijke resten van 6010 gesneuvelde Duitsers van het „Afrika Korps" en zal een dezer dagen onthuld worden. Het monument is gebouwd met geld opgebracht door de Duitse Oorlogsgravenstichting. Bij de onthulling zal, behalve een groep nabestaanden, ook een groepje oudstrijders van het korps aanwezig zijn. MEN VERSTAAT ELKAAR NIET. De Britse minister van buitenland se zaken, MacMillan, heeft tot minis ter Molotof gezegd, dat de twee groe pen deskundigen, terwijl zij dezelfde woorden en zinswendingen gebrui ken, heel iets anders bedoelen. Hij vroeg waarom Rusland, als het wer kelijk Voorstander was van uitbrei ding van de handel, geen practische voorstellen heeft ingediend. In conferentiekringen zeide men, dat de deskundigen alleen overeen stemming hebben bereikt over pun ten van minder belang, zoals uitwis seling van studiemateriaal tussen universiteiten, uitwisseling van groe pen toeristen, geleerden, studenten en sportslieden. Over andere punten censuur, on gehinderde verspreiding van bladen, boeken tijdschriften, de wisselkoers van de roebel, de beperkingen voor diplomaten en luchtverkeer werd geen overeenstemming bereikt. De besprekingen van de deskundi gen over de vijf door de Sowjet-Unie ingediende voorstellen zijn in een im passe geraakt, aldus werd vernomen. Bijzonderheden over de behandeling van deze voorstellen werden niet ge geven. Molotof bang voor al die vrijheid. Op de middagbijeenkomst hebben de drie Westelijke ministers er bij minister Molotof op aangedrongen te helpen bij het aanknopen van men selijker betrekkingen tussen Oost en West. Maar de Russische minister heeft geantwoord, dat het Westelijke voorstel tot vrijheid van uitwisseling van ideeën neer zou komen op vrij heid „voor propaganda voor oorlog en atoomaanval", aldus een Britse woordvoerder. „Dit is", aldus Molotof, „onverenig- baar met de belangen van de vrede"., Millan doelde op een door Boelganin uitgesproken rede op de conferentie van regeringsleiders in Juli te Ge nève. Deze rede, door de B.B.C. uit gezonden, werd door Russische zen ders gestoord. De enige barrière tussen Oost en West, die de Sowjet-Unie blijkens haar voorstellen wil slechten, is, al dus MacMillan, het Westelijke em bargo op verzending van strategische goederen naar communistische lan den. De Sowjet-Unie zendt wekelijks 103 uur in het Engels uit, waarvan 31 uur voor Groot-Brittannië is be stemd. Deze uitzendingen worden nooit gestoord. De uitzendingen van de B.B.C. voor Rusland, in totaal veertien uur per week, worden steeds gestoord, aldus MacMillan. Minister Pinay zeide het zeer te be treuren, dat Rusland de op de con ferentie van Juli te Genève gewekte hoop de bodem heeft ingeslagen. De weinige punten waarover overeen stemming is bereikt, beslaan slechts een beperkt terrein, zo zeide hij. Vandaag zouden de vier ministers van buitenlandse zaken de behande ling van de kwestie voortzetten. De bijeenkomst van Maandagmiddag heeft vier uur geduurd. Doodde zijn moeder om verzekeringsgeld Vier-en-veertig mensen kwamen enige weken geleden om het leven bij een vliegramp in het Westen van de Verenigde Staten. Gisteren is ge bleken dat de ramp veroorzaakt was door mensenhanden: een geval van sabotage, gepleegd in de hoop op een uitkering van 35.000 dollar. Gisteren heeft de politie de 23-ja- rige gehuwde student John Gilbert Graham gearresteerd onder beschul diging, een vliegtuig te hebben doen neerstorten teneinde de 35.000 dol lar in handen te krijgen, waarvoor hij het leven van zijn moeder had verzekerd. Zijn moeder zat in het vliegtuig en kwam, tezamen met de 43 andere passagier en leden van de beman ning, om het leven. Na enige langdurige verhoren gaf Graham tenslotte een schriftelijke bekentenis aan de politie. Direct na het vliegtuigongeluk vonden de experts al dat er tekenen waren die op sabotage duidden. Uit alles bleek dat het vliegtuig dat een normale vlucht maakte, in de lucht was ontploft. Bovendien vond men in de resten van het bagageruim be wijzen voor de stelling dat er iets was ontploft wat geen deel van het vliegtuig vormde. Het kon moeilijk iets anders zijn geweest dan een bom want onder de vracht bevonden zich geen explosieve goederen. In zijn bekentenis zegt Graham dat hij een bom in het vliegtuig heeft geplaatst die na zeven minuten zou ontploffen. Het toestel werd door de explosie getroffen toen het zich op een hoogte van 11000 voet bevond. Voorlopig wordt Graham vastge houden op grond van de beschuldi ging dat hij sabotage heeft gepleegd aan het vliegtuig. Maximumstraf: tien jaar en een boete van 10.000 dollar. Hij kon zelfs dadelijk op vrije voeten worden gesteld tegen stor ting van een borgsom van 100.000 dollar, maar hij slaagde er niet in die som bijeen te krijgen. Het is zeer waarschijnlijk dat er ook een aanklacht wegens moord tegen hem zal worden ingediend. In dat geval kan hij ter dood worden veroordeeld. Graham heeft twee kleine kinderen. dat het uitstel voor belastingbetalers tot September 1956 is verlengd. Bo vendien wordt een grote actie ter be vordering van het lager onderwijs op touw gezet. Het onderricht zal kosteloos zijn en voor zeven- en acht jarigen komt de leerplicht. Op alle ontwikkelde bewoners van het land, wordt een dringend beroep gedaan om in hun vrije tijd les te gaan ge ven. NOG SLECHTS 4 DAGEN! Elke dag 1 uur GRATIS kopen Het Leidsche Wollen Dekenhuis HOE wordt ■iet weer? Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. VANNACHT LICHTE VORST. Heldere nacht met weinig wind en op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen toenemende bewolking met later plaatselijk een enkele bui, zwakke tot ma tige wind uit noordelijke rich tingen en dezelfde of iets lagere temperaturen. 17 Nov. zon op 8.04, onder 16.50 u.; maan op 10.52, onder 18.51. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM half bew. —2 C. HELSINKI zwaar bew. —2 OSLO zwaar bsw. —2 KOPENHAGEN onbewolkt 3 ABERDEEN zwaar bew 5 DUBLIN geheel bew. 6 LONDEN oubewolkt 5 AMSTERDAM onbewolkt 4 BRUSSEL onbewolkt 3 PARIJS zwaar bew. 5 BORDEAUX licht bew. 6 GRENOBLE geheel bew. 8 NICE zwaar bew. 11 BERLIJN nevel 1 FRANKFORT onbewolkt 2 MUENCHEN geheel bew. 0 ZUERICH geheel bew. 3 GENEVE geheel bew. 7 LOCARNO zwaar bew. 3 WENEN geheel bew. 3 INNSBRUCK motsneeuw 3 ROME nevel 8 Korreltje ,,Om u de waarheid te zeggen" is dikwijls de inleiding tot een leugen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1