Misverstand op Belgisch departement verspreidde gerucht van aanhouding Bij een televisietoestel stierf Utrechts knaapje de hongerdood De Kleppende SANDRA Door belangrijke gift van het Rampenfonds 60 steunpunten door geheel het land Hoedendoos verdwenen Rovers wipten de grens over I EN HAAR TUINMAN MAANDAG 14 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 De „arrestatie" ex-pleegmoeder Anneke Beekman Ambtelijke vraag werd officiële melding Zoals wij Zaterdag nog in het kort konden melden, zijn een misverstand en een volijverig ambtenaar op het Belgische Departement van Buiten landse Zaken het afgelopen week end oorzaak geworden van een be roering, die zowel in Den Haag als in Brussel de nodige sensatie ver wekte: De pleegmoeder en de moe der-overste, die in de zaak Anneke Beekman betrokken en veroordeeld zijn, zouden gearresteerd zijn! Nadat de beide dames in Neder land onvindbaar bleken, deed de Nederlandse justitie een verzoek tot uitlevering aan het Belgische Depar tement van Buitenlandse zaken. Deze afdeling gaf het verzoek door aan de justitie en daar ging men zich verdiepen in de vraag, wat er nu pre cies gebeuren moest. Men liet een overval uitvoeren op een klooster hetgeen zonder re sultaat bleef maar stelde zich te vens de vraag, wat er met de dames gebeuren moest, wannéér men hen zou arresteren. Ambtelijke molens malen vrij lang zaam en zo kwam eerst Vrijdag het Aetherklanken DINSDAG Televisieprogramma's VARA: 20.15 Act. 20.30 „Koning Oidipoes", tragedie. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KEG. KlRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 Voor boer entuinder. 12.30 Land- en tuinibouwmededelingen. 12.33 Piano duo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.45 Gram. 14.00 Gevar. programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Rege- ringsuitzending: Nederland en de Wereld: mr. J. A. U. M. van Greven- stein: „Internationale )samenwerking bij emigratie". 18.00 „Dit is leven", caus. 18.15 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole orkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gram. 21.10 „Verloving en verloofden", caus. 21.30 Radio Philh. orkest en sol. 22.45 Avondgebed en liturg, kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H, 296 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagope- r.mg: AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. .9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amus. muz. 11.30 Gram. 12.00 Orgel en trompet. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of gram. 13.25 Mandoline orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Grensge vallen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Gram. 16.30 Voor' de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Kamerkoor. 19.45 Toneel beschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Act. 20.15 Gevar. program. 22.00 De Ant woordman. 22.15 Pianorecital. 22.40 Voordracht. 22.55 „Ik geloof, dat. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Cal ling. 23.20 Act. of gram. 23.3024.00 Gram. Departement van justitie op de ge dachte om aan het Departement van Buitenlandse Zaken te Brussel te vra gen: „Wat moet er met de beide da mes gebeuren?" Een ambtenaar van Buitenlandse Zaken hoorde deze vraag en maakte er uit op, dat de dames gearresteerd waren. Hij belde de Nederlandse ambassade in Brussel op en vertelde, dat de dames aangehouden waren. De Nederlandse ambassade belde naar Den Haag, het A.N.P. kwam er achter en ontving een bevestiging in Den Haag: De beide dames waren in Brussel aangehouden. Inmiddel wachtte men op de Neder landse ambassade te Brussel in span ning op de bevestiging van het ar restatie-bericht en toen Zaterdag de post zonder bericht kwam, belde men het Belgische Buitenlandse Zaken op. Daar vernam men, dat er niets be kend was van een aanhouding en een naarstig onderzoek bracht ver volgens het misverstand aan het licht, al is nog niet bekend, wie de bereidwillige ambtenaar is geweest die het bericht doorgegeven heeft. De officier van justitie te Amster dam, die zich met de opsporing be last heeft, hoorde via de radio het bericht over de aanhouding en vond de gang van zaken al vrij vreemd, omdat hij nog geen telegrafisch be richt ontvangen had, hetgeen in een dergelijk geval te doen gebruikelijk is. De storm van sensatie is inmiddels weef weggeëbt; de Belgische autori teiten zeggen voor een raadsel staan; de Nederlandse autoriteiten zijn nog een beetje verontwaardigd en de beide dames nog steeds onvind baar. Weeldezucht en verkoop-op-afbetaling Scooter wasmachine en televisie; geen brood/ Op ontstellende wijze is de vorige men, hoe de voortdrijvende weelde men, hoe de voortduijvende weelde zucht, welke de mensheid thans in zijn greep heeft, leiden kan tot mis dadigheid, waarbij het onheilaan brengende systeem van koop op afbe taling trouw zijn steentje bijdraagt. De politie van Utrecht had geruch ten vernomen, dat in een woning aan de Suermanstraat ernstige kinderver waarlozing: zou bestaan en zij besloot op onderzoek te gaan. Dit onderzoek is voor het 2 -jarig jongetje, dat zij in het huis aantroffen, te laat geko men, want zijn uitgeteerde lichaampje deed denken aan een langdurig ver blijf in een vernietigingskamp en toen de politie hem vond, was hij sterven de. Ogenblikkelijke opname in het ziekenhuis mocht niet meer baten en vierentwintig uur later was het ventje aan volkomen uitputting over leden. Toen de politie het totaal uit geteerde kind vond, woog het 9 pond en een onderzoek na het overlijden heeft uitgewezen, dat het kind prac- tisch geen bloed meer bezat. De politie had het kind aangetrof fen in een kamer, waar een zeer fraai en kostbaar televisietoestel stond en een nader onderzoek bracht aan het licht, dat ook de 3 andere kinderen uit het gezin aan gevaarlijke onder voeding leden, terwijl de ouders naast het televisietoestel ook een dure wasmachine en een scooter be zitten. Waar die wasmachine voor dienen moest is overigens nog een mysterie, want de kinderen waren in maanden niet verschoond en verkeer den in een onvoorstelbare toestand van verwaarlozing. Het jongste kind van 9 maanden moest onmiddellijk naar een zieken huis gebracht worden, waar men mo menteel po-gingen in het werk stelt om het in het leven te houden en de beide andere kinderen zijn onder voorlopige hoede van het Leger des Heils geplaatst. Ondertussen lopen de 33-jarige va der en de 30-jarige moeder op vrije voeten rond, want hoewel de politie een aanklacht van dood door schuld tegen hen zal indienen, kunnen zij niet onder verdenking daarvan in ar rest genomen worden; wanneer zij veroordeeld worden, is de maximum straf dood door schuld 9 maan den. De ouders van de kinderen blijken gespeend te zijn van ieder verant woordelijkheidsgevoel; de man, een metaaldraaier, verdiende/een behoor lijk loon en is de laatste jaren niet werkloos geweest. Een verklaring voor de deernis wekkende toestand, waarin de kinde ren zich bevonden, kunnen zij niet geven. Het bleek, dat zij alle kostbaarhe den op afbetaling gekocht hadden en dat de termijnbetalingen een groot gedeelte van him inkomen opslok ten. De man, die een min of meer debiele indruk maakte, vertelde, dat hij voor een raadsel had gestaan en maar niet begrepen had, wat het thans gestorven kind mankeerde Toen het steeds achteruit ging, en niet meer eten wilde, had hij de moed niet gehad, zo vertelt hij, om de dok ter te waarschuwen. Maastreechter Staar bezocht Chrissemeuje Zondagmiddag tegen twaalf uur heeft de koninklijke zangvereniging „Maastreechter Staar" uit Maastricht in Eibergen een bezoek gebracht aan de oudste inwoonster van ons land, de weduwe Christina Karnebeek Backs, meestal Chrissemeuje ge naamd; er waren reeds enkele hon derden belangstellenden aanwezig, die de bezoekers met een hartelijk applaus ontvingen. Het 60 man sterke mannenkoor stelde zich op tegen over het raam waar Chrissemeuje haar vaste zitplaats heeft en via „Ge groet mijn Limburg" en het vier stemmig jubellied „Hoera, hoera, zij leve lang", belandde men bij Piet Hein met de Zilvervloot. De burgemeester sprak hierna waarderende woorden voor de komst van het koor en bood een foto van Chrissemeuje aan. "Voor zij weer naar Maastricht vertrokken, mochten de koorleden nog even een kort be zoek aan de eeuwige dame brengen, waarbij de dirigent de uitzonderlijke eer werd toegestaan om Chrisse meuje de hand te drukken. ZIEKENFONDSWET BLIJFT UIT. De regelingen uit de bezettingstijd op het terrein van het ziekenfonds wezen dienen voorlopig nog gehand haafd te worden, omdat de moeilijk heden, verbonden aan de voorberei ding van een ziekenfondswet, zó groot zijn gebleken, dat totstandko ming daarvan niet vóór 15 Februari 1956 valt te verwachten. Dit deelt minister mr. L. A. Don ker de Tweede Kamer mede in de toelichting tot het wetsontwerp tot verlenging van de termijn van ver val van sommige bezettingsregelin gen met één jaar tot 15 Febr. 1957. Het is ernst met de IJ-tunnel Voorlopig crediet f 20 millioen B. en W. van Amsterdam hebben de raad een crediet gevraagd van 20 millioen om met de voorberei dende wekrzaamheden van de LJ- tunnel te kunnen beginnen. Er is dus in Amsterdam, waar men nog steeds tussen twee oevers, maar ook tussen twee gedachten heen en weer voer, reden tot juichen. Reeds begin volgend jaar begint men met de aanbesteding van de verschillende onderdelen van dit grote werk, dat volgens de plannen in 1962 gereed moet zijn. De eerste werkzaamheden zullen in hoofdzaak bestaan uit het onder graven van de sppoordijk Oostelijk van het Centraal station. Hieraan kan alléén 's nachts worden gewerkt ten einde het spoorwegverkeer niet te stagneren. Voor de zes sporen, die over deze dijk liggen, zullen hulpbruggen wor den gebouwd, die iedere nacht wor den verrold. Mogelijkheden voor Bond Redden Drenkelingen PRAEVENTIE In de algemene jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelin gen, die Zaterdagmiddag in „Krasna- polsky" in Amsterdam is gehouden, heeft de voorzitter medegedeeld, dat in de kringen van het rampenfonds het nemen van talrijke voorbereiden de maatregelen ter bestrijding van rampen ter sprake is gekomen. In de practijk is namelijk gebleken, dat in de eerste uren van een ramp vaak een vacuum optreedt, omdat meestal hulp van elders moet worden inge roepen. Het rampenfonds heeft de bond een gift van 390.000 verstrekt om doel matig reddingsmateriaal aan te schaffen. Deze organisatie dient voor de nodige manschappen zorg te dra gen. Na rijp beraad is de gift aan vaard en binnenkort zal een zestigtal steunpunten in den lande worden in- Onlangs zijn proeven genomen met Dure verstrooidheid Een dame uit Amsterdam-Zuid is Vrijdagmiddag haar vergeetachtig heid duur te staan gekomen. Zij was bezig haar bagage, waartoe ook een hoedendoos behoorde, in een auto te laden. Zij zette de doos even op straat neer, maar reed weg, terwijl de doos bleef staan. Tien minuten later kwam zij tot de ontdekking, dat ze de doos vergeten had en keerde ijlings terug De doos, waarin kledingstukken ter waarde van 200 gld zaten alsmede sieraden voor een waarde van 5.000 gulden, was echter spoorloos. VERKEERSSLACHTOFFER BEZWEKEN. In het Sint Elisabethgasthuis te Haarlem is Zondag overleden de 62- jarige heer J. Graveel, chef van de loonadministratie van de Noord-Zuid- Hollandse Vervoer-Maatschappij. De heer Graveel reed Woensdagavond jl. op de Leidsevaart op de fiets en sloeg linksaf. Toen werd hij door een achter hem rijdende auto gegrepen. Hij werd met ernstige inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis over gebracht en is aan de gevolgen daar van overleden. Woensdag j.l. hebben twee tot nu toe onbekende gemaskerde mannen roofoverval gepleegd op het benzine tankstation, dat staat langs de weg WyierBerg en Dal, nabij de Dui velsberg in de omgeving van Nijme gen. Toen de bediende even weg was, zijn de twee rovers het tankstation binnengedrongen en hebben de kas geroofd, bestaande uit een paar hon derd gulden en een paar duizend mark. De bediende zag de diefstal plegen, maar de mannen waren zo snel, dat ze al verdwenen waren voor hij bij het tankstation aankwam. Onmiddellijk werd de rijkspolitie te Beek bij Nijmegen gewaarschuwd, die een uitvoerig onderzoek instelde, maar de beide daders bleken onvind baar. Zij bleken over de Duitse grens verdwenen te zijn. Zij waren d gelaten door de Duitse douane, die niet op de hoogte was van deze roof overval. Zondagavond was er nog geen spoor van de daiders ontdekt, len weet ook niet, of men hier met Nederlanders of met Duitsers te ma ken heeft. plastic vletten, die niet kunnen zin ken en plaats bieden aan twee roeiers en zes geredden. Dit materiaal zal aan de hoogste eisen voldoen en is gecontroleerd door de rijksscheep vaart inspectie. Het werk van de bond wordt door het rijk voor de eerste maal finan cieel gewaardeerd, waardoor de mo gelijkheden groter geworden zijn. O.m. kon een algemeen assistent in vaste dienst worden aangesteld, meer aandacht zal ook geschonken worden aan het jeugdwerk. Arbeiders ontdekten tas met kinderlijkje Onlangs is in de Rijn, onder de ge meente Renkum, door arbeiders, die per roeiboot de rivier overstaken, een tas gevonden, waarin zich een kinder lijkje bleek te bevinden, benevens een hoeveelheid damesondergoed; de politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de dader. De tas, waarin het lijkje geborgen was, was vervaardigd van lichtbruin pitriet, waardoor enige rode en groe ne biezen zijn gevluchten; een der hengsels is met een touwtje her steld. Bovendien bevond zich in de tas een capuchon van een regenmantel ondergrond rood voorzien van beige, blauwe en zwarte strepen; aan de binnenzijde van de tas was een strook rood-wit geblokt Brabants toont aangebracht. Ieder, die over deze aangelegen heid inlichtingen kan verschaffen wordt verzocht zich te wenden tot de hoofdinspecteur van politie te Oos terbeek, gemeente Renkum of tot de politie ter plaatse. „HAGHESTINS" WASSENAAR ONDER NATUURSCHOONWET. Bij gemeenschappelijke toeschik king van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van de staatssecretaris van financiën is het landgoed „De Haghestins" in de gemeente Wassenaar, ter grootte van 4.07.41 ha. aangemerkt als een land goed als bedoeld in art. 1 der na- tuurschoonwet 1928. Het landgoed is niet voor het publiek toegankelijk. DIARRHEE, BEDORVEN MAAG, „KATER (89) Mit ijl min oevinqemn'dmkeenWn ke tin verongelukt enlimbiek endido- rui zullen de gehele bevolking reehtnur het spookschip voeren, dit hmiilm ai kelderen! VietwKkmik'mqi \EkBnoamurmeriu nmoomuomumexufrü. Meentrigrseheutvurt'Svskem m/emmms n meson? oexmn mxninmwvrr Mske voor immer uit ons midden weggerukt!Smk.. wxrzin deroen en kni/t?y door JEAN CAREW 41) „Ga je uit?", vroeg zij, terwijl zij haar stem zo zakelijk mogelijk hield. „Ja. Ik ga Lynn naar Hillsdale brengen". „Werkelijk?", zei Sandra. „Ik ben het niet, die wenst te gaan!", barstte Perry uit. „Je denkt toch zeker niet, dat ik er iets op tegen heb? Feitelijk kan het me helemaal niet schelen wat je met je tijd doet. Maar ik denk wél, dat je je wel eens mocht herinneren, dat mijn vader mogelijk nu en dan zijn eigen auto wenst te gebruiken. Tenslotte is hij het en niet Lynn, die je salaris betaalt". „Wel".... Perry kreeg een kleur van kwaadheid. „Kijk, eens, het is niet mijn schuld, dat Lynn mij overal naar toe sleept. Wat kan ik er aan doen, als zij altijd ligt te zaniken haar ergens mee naar toe te nemen?" „Lynn is toch niet vergeten, dat zij zelf kan rijden, wel?", vroeg Sandra sarcastisch. „Wat bedoelt u?", vroeg Perry. „Ohniets. Maar zij placht over al zelf naar toe te rijden voor je hier kwam". „Als ik me goed herinner, reed zij heel veel in de auto van Ward Blake", zei Perry op dezelfde toon. „Maar daar schijnt voor haar in deze dagen niet veel plaats te zijn". „Moet ik aannemen, dat je denkt, dat ik probeer iets te nemen, dat aan Lynn behoort....", begon Sandra, doch Perry viel haar in de rede. „Ik heb niet te denken", antwoord de hy stijf, „ik ben gehuurd om de wagen te rijden. En dat is het wat ik heb gedaan, zoals ik getracht heb uit te leggen. Ik ben hier alleen maar de gehuurde knecht". Hij begon de autoruit met ver nieuwde animo te «poetsen en Sandra wilde, nadat zij een ogenblik woe dend zijn rug had beschouwd, weg gaan toen een kreet uit het raam van de bibliotheek haar deed stilstaan. Bob Winslow stond daar hevige ge baren te maken en onsamenhangende klachten te uiten welke Sandra en Perry zodanig deden schrikken, dat zij beiden naar hem toesnelden. „Wat is er, vader?", riep Sandra buiten adem. „Is het uw hart?" Want Bob Winslow hield zijn borst met een uitdrukking van doodsangst vast, welke naar Sandra's mening slechts angina pectoris kan aandui den. „Neenee!", hijgde hij. „Mijn verzameling! Ze is geplunderd!" Sandra werd doodsbleek, doch niet bleker dan Perry, die ondanks zijn taankleur, plotseling keek alsof hij een geest had gezien. Maar niemand zag naar hem, dus bleef de omvang van zijn deelneming onopgemerkt. Zij volgden Bob naar de cassette, waarvan de deur open stond. Min stens een dozijn stukken waren ver dwenen en hun open plaatsen op het fluweel gaapten Perry wijder aan dan evenzoveel geopende graven. „Vader!" Sandra's stem klonk bijna verlicht toen zij ontdekte, dat alleen de miniaturen weg waren. „U deed mij zó schrikken, dat ik dacht, dat u pijn had. Misschien heeft Lisa de hangers weggenomen om ze schoon te maken Zij hield op, daar zij besefte, dat noch Lisa noch iemand anders het kabinet in haar vaders afwezigheid zou aanraken. „Onzin, Sandra. Hü, die deze han gers wegnam, wist precies wat hij nam en zij zullen nooit terugkeren. Als het niet klaarlichte dag was, zou ik het niet voor onmogelijk houden, dat Jim Harkness hier was geweest en zich zelf geholpen had. Bob Winslow keek somber naar zijn geprezen verzameling; elke vermiste hanger werd geleidelijk aan meer en meer glazend en volmaakt in zijn herinnering. Hij vergat onderscheid te maken met de lege plaatsen, waar de hangers reeds enige tijd werden vermist. met een enveloppe meti geld als tvergoeding achtergelaten. Op dit ogenblik voelde hij, dat hij ze allemaal had verloren en zelfs geen cent ervoor had gekregen. „Misschien komen ze terug", zei Perry vaag, terwijl hij dacht, dat ze zeker terug zouden komen als hij Whitey weer te pakken had. Zijn enige vrees was, dat zijn bediende er reeds van door was gegaan. „Jy!" Mr. Winslow draaide zich woest om en keek zijn chauffeur uitdagend aan. „Waar ben jij geweest?" „Wel.... ik.... ik was de vloer aan het boenen Perry hield op toen hij besefte, dat de boener nog in een hoek stond op de zelfde plaats waar hij hem had gelaten toen Whitey was binnen ge komen. Bob's ogen volgde zijn blik en er lag een triomfantelijke gloed in de blik, welke hij op Sandra af schoot. „(Dus jij was hier de vloer aan het boenen, hé? Jij erkent dat inder daad?" „Vader, alstublieft!" Sandra sprak op een toon, alosf zij niet op haar gemak was, wat ook in derdaad het geval was. Het was één ding Perry een uit brander te geven voor een klein plichtsverzuim; maar het was heel iets anders, ontdekte zij, als haar vader hem van diefstal ging be schuldigen. „Perry zou zo iets niet doen". „De hangers zijn verdwenen, niet waar?", vroeg Bob Winslow triom fantelijk. „En hij was het laatst in deze kamer, niet waar? Was het kabi net gesloten toen je hier binnen was?", vroeg hij plotseling aan Perry, die niet in staat was een beweging van schrik te onderdrukken. Perry had er in niet al te prettige stemming aan gedacht, dat, als de politie kwam en zijn kamer onderz- ht, zich da-.- twee van de vermiste stukken in de lamp bevonden „IkIk denk, dat de kast geslo ten was. mijnheer. Ik heb ze niet on derzocht", stotterde hij. „Ik ga de politie opbellen!" Doelbewust stapte mr. Winslow naar de lessenaar. Na haar eerste instinctmatige ver dediging van Perry had Sandra hem scherp gadegeslagen. Voor een man, die geheel onschuldig was, dacht zij, waren zijn handelingen inderdard vreemd. Misschien had hij de juwelen weggenomen! Met een schok besefte zij, dat deze gedachte haar niet noe menswaardig van streek bracht; het waren alleen de gevolgen, welke zij vreesde. Voordat haar vader k^n telefoneren snelde zij naar hem toe en nam de hoorn vast. „Alstublieft, vader", begon zij. „Haal de politie hier niet binnen voordat wij hebben vastgesteld, dat de verzameling werkelijk verdwenen is. Misschien is er een verklaring voor. Mogelijk vindt u ze binnen een paar uur terug". Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5