Argentinië beleefde alweer een staatsgreep 9 B 47ste JAARGANG No. 13651 Onze bisschop 80 jaar Hl] WAS TE MILD JEGENS DE PERONISTEN Soekarno noemt paard Schamele zege voor Faure man en En bloc in de Ven Naties GENEVE GAAT UIT ALS 'N NACHTKAARS Plaatselijk nachtvorst Saarland in de ijskas t Aardverschuiving in Canada Gevluchte waarn. president in Rio terug m A MAANDAG 14 NOVEMBER 1955 ^2/^ I Onbloedige revoluties nun de Directeur: C. M. v. HAMERSVELQ KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j lopende band j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 fiiiiimiimiiii Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 De Bisschop van Haarlem, mgr. Joannes Petrus Huibers, herdenkt morgen in goede gezondheid zijn 80ste verjaardag. De gelukwensen van het gehele bisdom op deze dag worden samengevat in het telegram, dat namens Paus Pius XII de jubilaris is gezonden: „De H. Vader roept van harte over U, zeer bekwame herder, bij ge legenheid van Uw tachtigste verjaardag, alles wat heilzaam en vreugdevol is, af, en verleent met genegenheid de apostolische zegen als onderpand van hemelse bijstand". JAanl mfidumeen £o-naïdi man hei toneel Generaal Eduardo Lonardi, die zeven weken geleden de held van de opstandige beweging tegen Peron was, is gisteren als voorlopig president van Argentinië afgetreden (lees: afgezet). Hij heeft zijn ambt overgedragen aan generaal-majoor Pedro Eugenio Aramburu, de stafchef van het Argen tijnse leger. De ironie wil dat Lonardi ten val gebracht is omdat men hem te ver draagzaam vond in zijn optreden tegen de Peronisten, de aanhangers van zijn voorganger. Uit protest tegen dit milde optreden van Lonardi was de raadgevende vergadering, die de taak van het ontbonden parlement had overgenomen, Zaterdagmorgen afgetreden. Aan het hoofd van dit lichaam stond schout-bij-nacht Isaac Rojas. Deze zal als vice-president aanblijven. RAADGEVENDE VERGADERING. In de afgelopen weken werd het steeds duidelijker, dat een botsing niet kon uitblijven tussen Lonardi, leider van de conservatieve krachten in het leger dat jarenlang op Duitse leest geschoeid is geweest, en Rojas, de vertegenwoordiger van de demo cratisch ingestelde marine. Het verzet tegen Lonardi bereikte een hoogtepunt toen de raadgevende vergadering Zaterdag aftrad, naar verluidt uit protest tegen de benoe ming van twee ministers die tijdens de tweede wereldoorlog grote sym pathie voor de Asmogendheden toon den. Buiten het parlementsgebouw riep tijdens de vergadering een grote menigte: Wij willen geen nazi's! In de raadgevende vergadering De Franse premier Faure heeft het Zaterdagmiddag weer eens gehaald; met 285 tegen 247 stemmen bleef hij in de Nationale Vergadering in de meerderheid. De regering had de ver trouwenskwestie gesteld met betrek king tot de aanvaarding van verkie zingen in December volgens het kies stelsel van 1951 doch zonder de moge lijkheid van lijstverbindingen. Dit was de tweede maal dat de kwestie van de vervroegde verkiezin gen in de Nat. Vergadering werd be handeld. De vorige maal werd het wetsont werp door de Nationale Vergadering aangenomen met 33'0 tegen 211 stem men, een meerderheid van 119 stem men. Ditmaal heeft de regering haar (schamele) overwinning te danken aan de communisten. Zij zijn van me ning, dat vroege verkiezingen gunstig zijn voor hun partij. Bovendien zijn zij voorstanders van het kiesstelsel van evenredige vertegenwoordiging, waarop het door Faure voorgestane verkiezingsstelsel vrijwel neerkomt. Faure besprak later met zijn minis ters de mogelijkheid van aftreden, omdat hij de vertrouwensstemming had gewonnen met de hulp der com munisten. De ministers spraken zich tegen aftreden uit en na overleg met de voorzitters van beide Kamers van het parlement ging Faure met hun zienswijze accoord. Dure rijwielstalling in de Kamercommissie Bij de begroting van Economische Zaken heeft de betreffende Kamer commissie aan de minister doen we ten, dat zij over het algemeen zijn streven naar prijzenstabilisatie toe juicht. Zij vraagt zich echter af, of het streven van de minister in de prac- tijk ook veel resultaat oplevert, want allerwegen ziet men „geruisloos" de prijzen stijgen. Een zeer sprekende stijging had de bijzondere aandacht van de commis sie; sinds enkele weken moet men voor het stallen van een rijwiel pre cies de helft meer betalen dan vroe ger. De exploitanten der stallingen zeggen, dat zij tot deze prijsverho ging gedwongen zijn door het stijgen der lonen, maar de Kamerleden vra- De eerste West- Duitse militairen De eerste 100 militairen-vrijwilli gers van de nieuwe Westduitse strijd macht zijn Zaterdag, ruim tien jaar na het einde van de oorlog, officieel in dienst getreden. Het zijn de generaals Heusirnger en Speidel, 15 luitenant-kolonels, 30 ma joors en een aantal officieren en on derofficieren. De Westduitse minister van defensie, Theodor Blank, heeft hun elk de benoemingsoorkonden overhandigd. De militairen, die ge üniformeerd zijn, zullen verbonden worden aan het ministerie van defen sie, Navo-staven en recruterings- centra. Nederlandse en Amerikaanse „eco nomische belangen" zijn de buiten landse imperialisten, die „zoals ik on langs heb verklaard naar een omver werping van de Indonesische repu bliek streven", zo heeft president Soekarno in een felle rede voor een menigte op de renbaan van Tegallega Zaterdag verklaard. Maar de natie zou alle imperialis tische doeleinden vernietigen, zo zei hij. Hij waarschuwde Nederland, dat Indonesië vastbesloten is Westelijke Nieuw-Guinea in te lijven. Druk gesticulerend vergeleek Soe karno zich op een gegeven ogenblik met Hitier en Ghandi. „Slechts drie grote leiders uit de geschiedenis kon den millioenen naar massa-meetings trekken: Hitier, Ghandi en vadertje Karno', zo zei hij. „Maar tussen alle drie bestaat een groot verschil. Hitier dwong millioe nen te komen naar hem te luisteren. Ghandi bezat een mystieke aantrek kingskracht maar Soekarno gebruikt geen geweld en is geen profeet. Hij spreekt naar het hart van het volk. Hij is de stem van het volk". Amerika geeft toe Het hoofd van de Amerikaanse ver tegenwoordiging bij de Verenigde Naties, Henry Cabot Lodge, heeft Zondagavond bekendgemaakt, dat de Verenigde Naties zich niet langer te gen toelating van communistische landen tot de Verenigde Naties zullen verzetten, met uitzondering van Bui-1 ten-Mongolië. Behalve Buiten-Mongo- lië hebben Albanië, Bulgarije, Hon-1 garije en Roemenië om toelating ver- j zocht. De Verenigde Staten zullen zich J bij stemming over toelating van de i vier laatstgenoemde landen onthou den. Lodge voegde eraan toe, dat de Verenigde Staten vóór de dertien I andere, niet-communistische landen zullen stemmen, die tot de Verenigde Naties wensen toe te treden. Deze landen zijn: Italië, Oosten rijk, Finland, Ierland, Portugal, Span je, Cambodja, Japan, Laos, Libye; Jordanië en Nepal. Naar verluidt zijn de V.S. tegen toelating van Buiten-Mongolië, om dat zij dit gebied louter als een com munistische provincie beschouwen, waarover het gezag door Rusland en communistisch China wordt verdeeld. Tot dusver had Amerika alle Sow- jet-voorstellen voor een dergelijke massa-toelating van de hand gewe zen. De Sowjet-Unie stond op het standpunt, dat zij de door het Westen gesteunde candidaten slechts dan zou stemmen, indien het Westen hetzelf de deed ten aanzien van de door de Russen voorgedragen candidaten. Om lid van de V.N. te kunnen wor- waren alle politieke partijen be halve de communisten en de Pero nisten vertegenwoordigd. Alles voor de democratie! De nieuwe voorlopige president, generaal Aramburu, is 52 jaar oud. Men beschouwt hem als een demo craat zonder nationalistische neigin gen, een man van gematigde denk beelden. Toen hij gistermiddag in het regeringsgebouw werd beëdigd, be vonden zich op de Plaza del Mayo verscheidene honderden personen, die leuzen riepen als „democratie ja, nazi's neen" en „Leve Aramburu, Rojas en Lonardi". In een radiotoespraak verklaarde Aramburu dat Lonardi aan de ge wapende strijdkrachten de taak had teruggeven om het land een nieuwe regering te geven. „Slechts één geest bezielde de revolutionnaire bewe ging: de democratische geest van ons volk". Intussen heeft Aramburu een „re volutionnaire junta" gevormd, veel sterker dan de militaire junta die Lonardi steunde. De nieuwe junta zal bestaan uit de drie militaire mi nisters, die van het leger, de vloot en de luchtmacht, samen met de voorlopige president. Uitsluitend de revolutionnaire junta heeft het recht besluiten van de voorlopige regering te tekenen. Plechtige verklaring als slot? Een Britse woordvoerder te Genève heeft verklaard, dat er Zaterdag, op geen enkel punt overeenstemmin; bereikt tussen de „Grote Vier". Wel zouden zij besloten hebben om in het eindcommuniqué de verklaringen van Boelganin en Eisenhower van Juli j.l op te nemen, waarin zij plechtig ver klaren, dat beide partijen het gebruik van geweld bij het oplossen van een vraagstuk van de hand wijzen. On enigheden dienden door onderhande lingen te worden bijgelegd. De ministers zijn het er over eens, dat men op het stuk van ontspanning op vele punten dezelfde mening is toegedaan. Minister Dulles zeide, dat de besprekingen over dit vraagstuk verhelderend waren geweest en zeer nuttig. De Britse minister MacMillan ver klaarde tezamen met Dulles, dat men het in wezen eens is over het uitein delijke doel doch niet over de toe te passen methoden. Bij Schotland ligt een krachtig ho- gedrukgebied, dat maar weinig van plaats verandert. Aan de achterzijde Van een diepe depressie, die over Fin land naar het Oosten trekt, voeren Noordelijke winden koude en betrek kelijk droge lucht naar onze omge ving. Hierin komen opklaringen voor, tijdens welke de temperatuur 's nachts vrij sterk kan dalen. We kunnen derhalve in de komende nacht plaatselijk lichte vorst ver wachten. zeven stemmen op zich verenigen, Doordat de luchtdruk in Scandina. terwijl het voorts de steun moet heb-1 vië Maandagmorgen flink steeg, zal ben van twee derden van de zestig de wind in onze omgeving wat naar leden van de Algemene Vergadering, het Noordoosten ruimen. De ministers moeten het nog eens worden over het slotcommuniqué be. treffende de ontwapening. Ook moe ten zij nog overeenstemming bereiken over de directieven, die aan de sub commissie der V.N. voor de ontwa pening zullen worden gezonden. Volgens A.N.P. is het klimaat aan zienlijk verbeterd en sommige waar nemers achten het niet uitgesloten, dat de besprekingen over de Duitse hereniging Dinsdag met minder pes simisme begonneh kunnen worden. Frankrijk en West-Duitsland heb ben gisteren besloten met het maken van nieuwe plannen over de toekomst van Saarland te wachten, totdat het land op 18 December een nieuw par lement zal hebben gekozen en een nieuwe regering zal zijn gevormd. Het besluit werd genomen tijdens het onderhoud van drie uur, dat de Franse minister van buitenlandse za ken, Pinay, gisteren tijdens een kort bezoek aan West-Duitsland had met bondskanselier Adenauer en zijn naaste medewerkers in diens villa in Rhöndorf. In een na afloop uitgegeven com muniqué werd gezegd, dat beide lan den de oplossing van de kwestie- Saarland zouden zoeken in overleg met de wettig gekozen regering en dat daarbij rekening zou worden ge houden met de wezenlijke belangen van beide naties, in het bijzonder in het economische vlak. Verder zou bij het vinden van een oplossing volledig rekening moeten worden gehouden met de wensen van de bevolking van Saarland, zoals die tot uiting zijn gekomen in het vorige maand ge houden referendum. Drie personen zijn Zaterdag te Nl- colet in de Canadese provincie Que bec om het leven gekomen door een aardverschuiving, die twee huizen, een gedeelte van het bisschoppelijk paleis, een theologische hogeschool en een garage vernielde. Men vreest, dat nog meer mensen om het leven zijn gekomen. Ongeveer 2.000 personen moesten uit kloosters, hospitiën en huizen in de omgeving worden geëvacueerd. Vijftien geestelijken en kloosterzus ters konden bijtijds het bisschoppe lijk paleis verlaten. Slot van paleis revolutie Carlos Luz, die vorige week Vrijdag in een onbloedige staatsgreep door het Braziliaanse leger was afgezet als waarnemend president, is gisteren in Rio de Janeiro teruggekeerd aan boord van de kruiser „Tamandare", waarop hij was gevlucht toen de troe pen de hoofdstad bezetten. Hij had de verzekering gekregen, dat zijn veilig heid geen gevaar zou lopen. Het gebied van de haven van Rio de Janeiro was door het leger volle dig van de buitenwereld afgesloten, toen de kruiser met Luz aan boord in aantocht was. Sinds Vrijdag had deze langs de Braziliaanse kust heen en weer gevaren. Aan boord van de kruiser bevond zich o.a. ook de kolonel Joerandir Mamede, die de onmiddellijke aanlei ding was tot de coup. Hij wekte op tot rebellie tegen de nieuw gekozen president Kubitsjek, die in Januari zal worden geïnstalleerd en werd daarbij stilzwijgend door Luz ge steund. De toestand in Brazilië was giste ren weer vrijwel normaal, al was de censuur op de landelijke en buiten landse pers, na een dag opgeheven te zijn geweest, weer ingesteld. De lan delijke pers kreeg order de terugkeer van de „Tamandare" niet te vermei- De Moskouse wapenshow ujas korter dan andere jaren gen zich af hoe dit met elkaar in ver houding kan staan, daar de lonen j den moet een land in de elf leden toch geen 60 pet gestegen zijn. Lellende Veiligheidsraad tenminste Een overzicht van de parade, welke ter gelegenheid van de 38ste verjaardag van de Rnssische revolutie over het Rode Plein in Moskou trok. De parade die door de hoogste Sovjet-autor:*e:ten vanaf het mausoleum van Lenin en Stalin werd afgenomen duurde dit jaar aanmerkelijk korter dan de voorafgaande jaren. den en de buitenlandse pers werd aangezegd tendentieuze berichtgeving te vermijden. Het grootste deel van de troepen, die in Rio in actie waren geweest, werd Zaterdagavond teruggetrokken. Hoewel er uiterlijk weinig meer van de staatsgreep te bespeuren was, bleef er toch onder de bevolking een zekere nervositeit bestaan, omdat naar men verwacht, de oppositie te gen de verkiezing van Kubitsjek nog niet geheel is verdwenen. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Van nacht hier en daar temperaturen om het vriespunt. Morgen over dag, dezelfde of iets lagere tem peraturen. 16 Nov. zon op 8.02, onder 16.51 u.; maan op 10.04, onder 17.58. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max.temp. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BELRIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw 0 C. half bew. 3 onbewolkt 0 mist 2 half bew. 3 geheel bew. 8 zwaar bew. 8 zwaar bew. 4 geheel bew. 6 geheel bew. 6 mist 9 regen 7 licht bew. 8 zwaar bew. 4 geheel bew. 6 motregen 5 geheel bew. 6 nevel 6 geheel bew. 6 nevel 8 motregen 5 zwaar bew. 13 Korreltje Een dwaze vriend is een grotere plaag dan een wijze vijand.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1