Stand van zaken in Provinciaal Wegenplan Verbindingen met Rijksweg 4A onder Alkemade en Zoeterwoude BIOSCOPEN LMUGAT p itofi géytUTtlSTAD Rayon-bijeenkomst gerepatrieerden-zorg ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Ged. Staten hebben aan Provinciale Rijpwetering - Oude Wetering nabij Staten een stuk doen toekomen, in een uiteenzetting wordt gegeven van de staat van uitvoering van het provinciale wegenplan en waarin te vens de aandacht wordt gevestigd op enige wijzigingen met betrekking tot de aansluiting op de Rijksweg 4A onder Zoeterwoude. Voorts worden de werkzaamheden aangegeven, die moeten plaats vinden in verband met de tijdelijke aansluiting van rijksweg 4A op de weg LeidenRijpwetering Oude Wetering. De uiteenzetting begint met de weg Scheveningen - Wassenaar - Noordwijk - Noordhollandse grens met zijwegen Als gevolg van het door de minister van verkeer niet bevorderen van het tot stand komen van een K.B. tot onteigening van de terreinen, nodig voor de aanleg van het wegvak tussen de van Alkemade- laan in 's Gravenhage en het Wasse- naarseslag in Wassenaar van de weg Scheveningen - Wassenaar - Noord- wijk - Noordhollandse grens, is de aanleg van de weg weer gekomen in het stadium van het maken van studies en het verkennen van tracé's. Met deze werkzaamheden wordt voortgegaan. De besprekingen met het gemeen tebestuur van Noordwijk omtrent het tracé van de weg beoosten het land goed Offem zijn voortgezet. Aan het gemeentebestuur is onlangs opnieuw een voorstel gedaan. Met betrekking tot het tracé van de voortzetting van de weg naar de Noordhollandse grens wordt gewacht op nadere berichten van de provincie Noordholland. De overdracht aan de gemeente Hillegom van de Meerstraat aldaar, deel van de weg Ringvaart Haarlem mermeerpolder - Hillegom - De Zilk heeft per 1 Mei 1955 plaatsgevonden. Met het uitwerken van het plan tot het aanleggen van het vak in de gemeente Hillegom tussen het Wilhelminaplein en de Van den Endelaan kan nog niet worden be gonnen. Besprekingen zijn gaande over de verbetering van de spoor wegovergang in de weg over de lijn HaarlemLeiden in verband met de plannen van de N.V. Ne- derlandsche Spoorwegen op de lijn HaarlemRoosendaal over te gaan tot automatische bediening van de overwegen met toepasing van halve bomen. De verwachte aanbesteding van het bestek voor de verbetering van en kele nog niet definitief verbeterde gedeelten rijbaan van de weg Rijks weg Oegstgeest/Haarlemmermeer- polder - Sassenheim - Noordwijker- hout heeft vertraging ondervonden ten gevolge van het nemen van ont slag door personeel. Indien de ont stane vacatures kunnen worden ver vuld, kan met de uitvoering in 1956 een begin worden gemaakt. Zuid-Holland benoorden de Rijn en beoosten Leiden. Het met het rijk gepleegde overleg over het aanslui ten van de provinciale weg Leiden - NOORDWIJK OUDERAVOND CHRISTUS KONTNGSOHOOL In de gezellige zaal van hotel „Zee- rust", werd gisteravond een druk be zochte Ouderavond gehouden van de Christus Koningschool, waarbij bleek, dat rondom een school nog heel wat problemen zweven. Bij de aanvang kwamen allereerst deputaties van alle klassen voor het voetlicht en met een declamatie of liedje gaven zij blijk hierop ernstig te hebben gestu deerd. De debutantjes oogstten dan ook veel bijval. Het meer ernstige gedeelte werd verzorgd door pater J. Aarnink S. J. over „Kindermis en Kinderbiecht". In een helder betoog zette spr. uiteen, dat in de loop d°r jaren door het groot vertrouwen in de Katholieke Schoolleiding de ouders by de opvoeding der kinderen, soms geheel onbewust, ten achter zijn ge raakt. Het is echter zo, dat noch priester, noch school de opvoeding van het kind kunnen voltooien. Dat is de taak van de ouders. Alleen in een goede samenwerking van gezin priester en school zal men in de op voeding kunnen slagen. In dit ver band haalde spr. aan het grote nut van de Kindermis, ten onrechte ook wel genoemd de „Schoolmis", als zou dit een deel van het schoolonderwijs zijn waarbij hij nuttige wenken gaf hoe de ouders in deze moeten hande len; eveneens bij de Kinderbiecht. Na een pauze, waarbij vele ouders de onderwijzers en onderwijzeressen raadpleegden over de gedragingen van hun kinderen, ontstond nog een aangename en leerzame discussie over de inleiding van pater Aarnink. Be sloten werd, dat het St. Nicolaasfeest dit jaar in het schoolgebouw gevierd zal worden. De Kerstviering zal op school plaats hebben. Inzake sparen voor het schoolreisje is besloten, dat de bijdrage hiervoor uiterlijk 1 Mei binnen moeten zijn. Het probleem Oudercomité, maakte de tongen los omdat het comité zijn mandaat ter beschikking van het schoolbestuur had gesteld. Uit de besprekingen bleek, dat een dergelijk comité veel werk kan doen en getracht zal wor den deze kwestie in de toekomst op te lossen. Uitbreiding dr. mr. Willem van de Berghstichting. Het ligt in de be doeling de „Dr. mr. Willem van de Berghstichting", inrichting voor de verpleging van zwakzinnige kinde ren in Noordwijk uit te breiden. De uitbreiding omvat enige paviljoens voor opneming van ongeveer hon derd patiënten, een zusterhuis en twee beambtenwoningen. Nieuwe Wetering en Leiderdorp - Hoogmade - Woubrugge - Aardam bij Hoogmade aan de in aanleg zijnde rijksweg no 4A van Ypenburg naar Burgerveen heeft geleid tot het ma ken van nieuwe plannen voor deze aansluitingen. Hierover is tussen de technische diensten van het rijk en de provincie in principe overeenstem ming bereikt. Vanwege het rijk zal een en ander nader worden uitge werkt. Er worden voorbereidingen getrof fen tot het doen aanbrengen van een deklaag van asfaltbeton op de weg Leiden - Rijpwetering - Oude Wete ring in verband met de omstandig heid, dat het verkeer op het vak van de rijksweg no. 4a tussen Ypenburg en Leiderdorp gedurende enkele ja ren tijdelijk over het grootste deel van de provinciale weg zal worden geleid. Plannen betreffende het maken van een overbrugging over de Zijl vanwege de gemeente Leiden, aan sluitende op deze weg zijn in studie. Onderhandelingen zijn lopende tot aankoop van een pand nabij de Span- jaardsbrug in Leiderdorp. Na aan koop en amovering kan tot verrui ming van het verkeersplein worden overgegaan. Voor de aanleg van de onlangs op het Provinciaal wegenplan geplaatste verbindingsweg tussen de bovenge noemde weg is een plan opgezet en uitgewerkt. De onteigeningsbeschei den zullen worden gereedgemaakt en ingezonden aan de minister van ver keer. In de oorspronkelijke plannen tot het voeren van het ten zuidwesten van de zogenaamde Vrouwenweg, deel uitmakende van de weg Zoeter- meer - Leiden geprojecteerde nieuwe wegvak over de in aanleg zijnde rijksweg no. 4A, zonder daarop aan sluiting te verkrijgen, is wijziging gekomen. In overleg met het rijk is thans be sloten het nieuwe wegvak wel aan te sluiten aan de rijksweg (ongelijk vloers), de bestaande Vrouwenweg ter weerszijden van de rijksweg op de nieuwe provinciale weg aan te slui ten en de oorspronkelijk ontworpen verbinding tussen de delen van de Vrouwenweg ten noordwesten en zuidoosten van de rijksweg door mid del van een lage tunnel onder de rijksweg te doen vervallen. Een be stek voor het maken van een deel van het weglichaam van het nieuwe provinciale wegvak kan waarschijn lijk in begin 1956 worden aanbesteed. Met het gemeentebestuur van Lei den zijn onderhandelingen lopende over de plaats van een nieuw te bou wen Lammebrug over het Rijn-Schie kanaal (met toeritten) aan 't noord westelijk einde van de Vrouwenweg. Er is een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden om te komen tot de aanleg van een rij wielpad langs het deel van de weg langs de Lammebrug en de Wilhel- minabrug (Kanaalweg in Leiden). Op verzoek van en in overleg met de N.V. Nederlandsche Spoorwegen zullen de opritten naar de spoorweg overgang in de lijn LeidenWoerden, gelegen in het wegvak Kruisweg - Hazerswoude - Hoge Rijndijk met zij tak naar Boskoop worden verruimd. De werkzaamheden zullen gedeelte lijk in 1955 en gedeeltelijk in 1956 worden uitgevoerd. OEGSTGEEST SLAAPGEBOUW BIJ „OUD-POELGEEST". Het bestuur van de Stichting Oud- Poelgeest heeft in overleg met het ge meentebestuur het plan opgevat, om ter vervanging van de slaapzalen in het kasteel een nieuw slaapgebouw te zetten voor 56 personen. Dit ge bouw zal twaalf éénpersoons, veer tien tweepersons en vier 4-persoons- kamers bevatten. De kosten van de bouw zullen ongeveer 135.000 be dragen, terwijl de inrichtingskosten worden geraamd op 35.000. Door rijk en gemeente is reeds steun toe gezegd. Aan de provincie is thans ook een bijdrage in de kosten gevraagd. SASSENHEIM Propaganda-avond Kankerbestrij ding. De zaal van het Bruine Paard was gisteravond vrij goed gevuld met belangstellenden. De afdeling Sassen heim van het Kon. Wilhelmina Fonds had een propaganda-avond georgani seerd, waar dr. v. Nes en de heer Van Wijk het woord voerden en te vens een tweetal films werden ver toond. Als eerste nam dr. v. Nes het woord, die een uiteenzetting gaf over de sa menstelling van 't menselijk lichaam en de wijze waarop de ziekte „kan ker" kan ontstaan. Hieruit bleek dat kanker verschillende oorzaken kan hebben. Ook de leeftijd kan een rol spelen, terwijl de tegenwoordige ont dekkingen van radioactieve stoffen eveneens oorzaak kunnen zijn. Ver volgens sprak dr. v. Nes hoe deze ziekte kan worden bestreden. Aller eerst is er het chirurgische ingrijpen. Verder de bestraling door radioactie ve stralen. Hieruit blijkt dat er een zekere wisselwerking is in deze stra len. Immers ze kunnen ook de ziekte veroorzaken. Hierna vertoonde men de film „Er is een tijd van komen". In deze rol prent maakte men kennis met de be strijding van de kanker. De heer Van Wijk sprak een pro pagandistisch woord. Ongeveer 50 jaar geleden stierven per jaar 9000 mensen aan de kan ker. Na de oorlog was dit getal 15000. De reden hiervan is dat nu vele ge vallen als kanker worden geken merkt, wat men vroeger onder t.b.c. schaarde. In ieder geval zijn er nu niet meer kanker gevallen dan vroe ger. Gelukkig stijgt de opbrengst van de collecten ieder jaar. Was het in 1952 400.000.In 1953 was wit 500.000.en vorig jaar 630.000. Met de contribuanten en leden samen betekent dit 'n bedrag van 9.000.000 per jaar. Het geld is zeer hard nodig want met de bestrijding en het .on derzoek van deze ziekte zijn grote be dragen gemoeid. Indien 70 der bevolking lid of contribuant is, zal hier geen collecte meer worden gehouden. In verschil lende plaatsen in onze omgeving is de gehele bevolking toegetreden. Laat Sassenheim niet achterblijven. VOORHOUT K.V.P. VERGADERDE. In het Parochiehuis kwam de KVP in vergadering bijeen in verband met de candidaatstelling voor de Twee de Kamer. De voorzitter, de heer H. A. Allard, hield een korte inleiding. Hij vroeg aller medewerking om de gesohikste candidaten te stellen. Spreker was tevreden over de op komst. Hij deelde mede, dat er nog enige vergaderingen zullen komen, waar deskundigen op velerlei gebied voorlichting zullen geven over spe ciale onderwerpen. Een voorstel van het bestuur om ook een raam voor het nieuwe ge meentehuis te schenken, werd met slechts 3 stemmen tegen aangeno men. De candidaatstelling verliep als volgt: C. J. v. d. Ploeg, Haarlem, mej. Stringa, Rijswijk, Jac. Groen Azn., Alkmaar, M. P. v. d. Weijden, Nieuw koop. C. P. Vergouwen, Voorhout, P. S. van Leeuwen, Noord wij kerho ut. mr. P. Aalberse, Wassenaar, mr. Boot, Haarlem, C. de Hosson, Leiden mr. de Graaf, Lisse, W. v. Werkhoven, Den Haag. Een candidatuur voor drs. C. N. de Graaff te Voorhout verkreeg niet de vereiste ir stemmen. Als afgevaardigden naar dc kring vergadering op Zaterdag 10 Dec. a.s. werden met grote meerderheid van stemmen gekozen de heren H. Allard en A. Groothuis. Bij de rondvraag bleek, dat enige leden geen convocatie hadden ont vangen. Dit berusttte op een abuis van de penningmeester die vergeten had j deze leden op de ledenlijst te plaat- De heer W.Borst wilde graag we ten, waarom het bestuur niet mee ge- daari had aan de bliksemactie. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit wel was gebeurd maar niet ten volle naar buiten, gezien de politieke ver houding in de gemeente. Er was in stilte gewerkt en met Tot slot deed de voorzitter nog een extra-beroep op de jongeren, om het bestuur bij te staan in verband met de propaganda. VOORSCHOTEN S.V.L.V.-ers leren de spelregels. Om de band tussen de leden onder ling wat nauwer aan te halen, heeft het bestuur van S.V.L.V. met ingang van het nieuwe competitiejaar be sloten de maandelijkse contact-avon den weer in te voeren. Voor deze eerste bijeenkomst, die in een van de zalen van „Olsthoorn" werd gehouden, was de bekende Leidse scheidsrechter Swanenburg uitgenodigd om een van zijn beken de voetbalpraatjes „bij de haard" te houden. Op een uiterst boeiende en bevat telijke wijze verklaarde deze popu laire arbiter enkele moeilijke spel regels. Hij lichtte deze toe met zeer interessante voorbeelden uit zijn ja renlange practijk, waarbij het aan Leidse humor niet ontbrak. Zijn collega de heer Devilee stelde de spelregelkennis van de aanwezi gen op de proef en daarbij bleek het grote nut van zo'n test. Iedereen heeft veel kunnen leren en daarom hebben de wegblijvers ongelijk ge had en een kans gemist om hun in- AALSMEERS BLOEMENCORSO OP 1 SEPTEMBER 1956 In hotel de „Drie Kolommen" te Aalsmeer heeft burgemeester G. G. Loggers gisteravond de prijzen uit gereikt van het op 3 September jJ. gehouden bloemencorso. Het corso-1956, dat op 1 September door Amsterdam zal trekken, draagt als motto: „Woord in beeld". Het zal een dertigtal boekentitels uitbeel den o.m. „De klop op de deur", „Het grote schaakspel", „De negerhut van oom Tom" en „Kampvuren langs de Evenaar". Aan het corso, dat evenals voor gaande jaren vervaardigd wordt naar ontwerp van Toon Noyons, is ook dit maal een stadioncpel van Coen Nauta verbonden. zicht in spel en spelregels te vergro ten. Na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. In de ontspanningscommissie heb ben zitting genomen de heren" Bo- heemen, Langver, van Noort en Schilthuizen. Deze commissie heeft de volgende avond vastgesteld op Don derdag 8 December a.s. Er zal een zeer aantrekkelijk St. Nicolaaspro- gramma worden samengesteld. Filmavond voor bejaarden. De jaarden van Voorschoten, die zich re gelmatig wekelijks verzamelen in de bejaarden sociëteit hebben deze week een extra „uitje" gehad. De heer Kersten, directeur N.V. der Stan daardfilm in Leiden bood hun n.l. gratis een filmavond aan. De U.V.V. had de verzorging van deze avond op zich genomen. Het journaal gaf het vertrek van de Ko ningin en prins naar de Nederlandse Antillen en Suriname. Na een korte pauze, waarin van een kopje koffie genoten werd, werd de hoofdfilm ge draaid: „Verdi". Een geweldig applaus ging op, toen werd meegedeeld, dat de heer Kersten, bereid is ieder jaar een filmavond te geven voor de bejaar den van Voorschoten. De dienst der doktoren wordt gedurende dit weekeinde waargeno men door dr. Th. Thies, Leidseweg 51, telef 2520. Voor wijkverpleegster: Gezond heidscentrum, telef. 2177. WARMONDf Aanvulling raadsagenda. Voor de in de aanstaande Dinsdag te hou den raadsvergadering is nog een nieuw punt aan de agenda toege voegd, nl. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van een gemeentelijke bijdrage in de kosten van aanslui ting op het electriciteitsnet van enige woningen gelegen in de Zwanebur- gerpolder. Bij het te Amsterdam, gehouden examen ter verkrijging van het di ploma consumptie-ijsbereider is ge slaagd de heer P. A. Oudshoorn. Z0ETERMEER FOP-EI MET DRIE DOOIERS Een jonge kip van de heer C. Knep- pers van de Rokkeveen heeft dezer dagen een bijzondere prestatie ge leverd. Het dier produceerde een for midabel ei, dat maar eventjes 140 gr. woog en bovendien drie dooiers be vatte. Dit is reeds de tweede maal, dat deze wonderkip een dergelijk eitje in het nest deponeerde. Propaganda-bijeenkomst KVP. Wil de Kath. Volkspartij bij de ver kiezingen van 1956 met succes uit de stembus te voorschijn komen, dan dient vroegtijdig een intense propa ganda gevoerd te worden. De afdeling Zoetermeer is zich hiervan volkomen bewust en is daarom reeds nu met haar activiteit begonnen. Dinsdag 15 November a.s. wordt er een grote propaganda-avond gehouden in „De Jonge Prins", die te half acht begint. De heer W. Hoonhout, propagandist van de Statenkring Gouda, spreekt over het onderwerp: De staatkundige eenheid der katholieken. Bij de R.K. Ontwikkelingsclub behaalde navolgende leden het A di ploma: Chr. Moers; J. Boonekamp; J. v. de Kraan, H. v. Haastert, G. v. Stein, Jr. en A. v. d. Burg. De medische dienst wordt mor gen waargenomen door dr. P. Vegt, Stationsstraat 49, tel. 35 en voor de beide Kruisverenigingen door Zr. U. Jonker, Dorpsstraat 76, tel. 230. IN DE LEIDSE m „FRIS EN BENEVELD". Het telex-net op de redactie haper de vanmorgen van ontroering. Het was dan ook een bijzonder bericht, dat enige ogenblikken later ter tafel verscheen. De Leidse studenten hebben een ontbijt-club opgericht. Het doel van deze club is de stu denten te ondersteunen bij hun eer lijke, maar dikwijls mislukte pogin gen om fris en klaar 's morgens op het college te verschijnen. De naam luidt „fris en beneveld", waaruit al weer blijkt dat de stu denten soms de werkelijkheid met on vertroebelde blik in het gelaat dur ven zien. Medegedeeld werd voorts, dat de bijeenkomsten eens in de week ge houden kunnien worden. Er blijft dus wel enige bezorgdheid over voor de vijf andere werkdagen van de week. O.K.O. O.K.O. vraagt uw bijzondere aan dacht voor de opvoering van „Van een ander ras", dat het veelbesproken rassenvraagstuk in geding brengt. Zondag 20 en Woensdag 23 November a.s. brengt „De Speelgroep" dit stuk op de planken. Daarnaast mogen de liefhebbers van klaverjas ook de wedstrijd-avond Maandag a.s. niet vergeten. In Huize „St. Leonardus", aanvang kwart voor acht. Berichtje. Op Maandag 21 November speelt de pianist Cor de Groot in de Stads gehoorzaal, onder auspiciën van de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" voor de pauze werken van Scarlatti, Beethoven en Mendelssohn-Barthol- dy. Na de pauze speelt hij werken van Chopin, Tschaikowsky en Rachmani noff. Burgerlijke Stand Geboren: Jacoba Wilhelmina Ma ria, dr van A. v. d. Krogt en A. M. Kaskes. Overleden: W. Nieuwenburg zn 4 mnd.; R. H. A. v. Schaik man 73 j.; B. Klein vrouw 72 j.; A. M. E. Raad- man wed. van Stuivenberg 78 j.; C. W. Oppelaar zn 5 j. DIPLOMA AMANUENSIS. Op 26, 27 en 28 October, 1, 2 en 3 November en op 8, 9, en 10 Novem ber werden in de warkplaatsen van het Kamerlingh Onnes Laboratorium en in de Gemeentelijke H.B.S., Burg- gravenlaan te Leiden, amauensis- examens afgenomen. Na afloop van deze examens kon aan de volgende candidaten het diploma amanuensis worden uitgereikt: J. Hartlief, Paters, wilde; J. Lahpor, Groningen; A. F. O. de Ruiter, Groningen; J. W. de Meyer, Sassenheim; H. G. Bouwknegt, Den Haag; N. Verwer, Haarlem; H. Vos, Rotterdam; A. P. Veger, Hattem; H. J. Locht, Zwolle; G. J. Okkersen, Zwolle; G. H. van den Berg, Scheve ningen. Splinternieuwe auto gestolen. Donderdagavond tussen negen en elf uur is van de Apothekersdijk te Leiden een geparkeerde auto ont vreemd. De auto was afgesloten. Het was een 4 deurs Sedan Ford Consul van de jaargang 1955. Het kenteken is S-K-42-86. Hij, die over deze duistere zaak wat licht kan werpen, is welkom bij de Leidse politie. R.K. VOLKSDANSGROEP „DE HOORNPIJPERS" De „Hoornpijpers" gaan weer dan sen. Oud-leden en alle jongelui boven boven de z éen en en en en de 17 jaar dienen te weten, dat dc nieuwe wintercursus Maandagavond a.s. om 8 uur begint, in het gymnas tieklokaal in de Ursulasteeg. De voorverkoop van de film „De klokken van Nagasaki", die Woensdagavond a.s. in het St. An- tonius Clubhuis wordt vertoond, is van Zondag a.s. dagelijks van 11.30 1 uur aan de zaal (tel. 31626). SPIEKER. De contact-personen van de Stich ting Katholieke Gerpatrieerdenzorg in het bisdom Haarlem kwamen gister avond in „In den Vergulden Turk" te Leiden voor een rayon-vergadering bijeen. Mr. Martens, secretaris van de diosecane stichting, hield een beschou wing over nieuwe aspecten van de ge- repatreerdenzorg. De taken van de stichting zijn uitgebreid. Zij bemoeit zich nu o.m. ook met de jeugdigen die uit Indonesië voor studie e.d. naar Nederland zijn gekomen. Hij behandelde voorts enige prac- tische punten, die voor de gerepatri- eerden van belang zijn. Na mr. Martens sprak mej. Vrij- moed, maatschappelyk werkster van de stichting over de activiteiten, die door de contact-personen onder de gerepatrieerden ontwikkeld kunnen worden. Sterk kwam hierin tot uiting dat de gerepatrieerden behoefte aan contact hebben. Het is daarom van belang, dat zij in de parochie-gemeen schap worden opgenomen. Zij duidde enige mogelijkheden aan voor Kerst en St. Nicolaasviering en eendags- uitstapjes. uitstapjes. Mevr. R. Eerdmans-Clig- nett voegde hieraan nog toe een korte beschouwing over de godsdienstige verzorging van de gerepatrieerden. In Januari zal weer een gezinscursus worden gegeven voor gerepatrieerden en niet- gerepatrieerden. De afgelo pen cursus van 6 lessen over het ker kelijk jaar en kerkelijke vieringen in het gezin mag geslaagd genoemd wor den. Na de pauze wisselden de aan wezigen ervaringen. Casino. De faam is de film „Ge jaagd door de wind" reeds vooruit ge sneld, eveneens gejaagd op de vleu gelen van de wind. Tallozen hebben het boek van Margret Mitchell ge lezen en velen zullen gedacht heb ben: „Als dat nu eens op de fiLm kwam, zou ik zeker gaan kijken". De gedachte aan verfilming van het verhaal is ook opgekomen in Holly wood, onmiddellijk nadat het boek verschenen was en men heeft er enige jaren over gedaan. Het resul taat is geworden: een grote (lange) en groots en kleurrijk gemonteerde filim, welke het boeiende verhaal van de lotgevallen van Scarlette O'Hara en Rhett Butler, benevens van hun bloed- en aanverwanten Ashley en Melanie Wilkes, tante Pitypett enz. op de voet volgt. Zoals men weet, is het verhaal geprojecteerd tegen de achtergrond van de strijd tussen de Noordelijke staten van Amerika en de Zuidelyk staten, welke strijd zich afspeelde in de zestiende jaren van de vorige eeuw en bekend staat als de Secessie-oorlog. Bloeiende steden, zoals Atlanta City, waarin een groot deel van de roman zich afspeelt, gin gen in vlammen op, plantages werden verwoest en geplunderd en van het aangename weelderige leven der Zui delijke staten bleef weinig meer over- Het is altijd een ietwat hachelijke onderneming om de figuren uit een roman een film-gestalte te geven, om dat ieder, die het boek leest, zich een eigen voorstelling vormt van het uiterlijk van deze figuren. Deze eigen voorstelling gaat zelden aocoord met de filmfiguren. Hier is men er echter in geslaagd, uitstekende vertolkers te vinden voor de personages uit de roman, terwijl men bovendien de goede smaak heeft gehad, geen stukken uit het boek ab normaal zwaar aan te dikken en an dere stukken een voudig weg te la ten. Op die wijze wordt een verhaal maar al te vaak uit zijn verband ge rukt en krijgt men een totaal ver wrongen beeld. Volgt men het boek op de voet dan redt men de geest van het verhaal, doch moet men elke gedachte laten varen aan een film van normale lengt,. In dit geval is deze abnormale lengte de film duurt inclusief pauze 4 uur! aller minst een bezwaar: integendeel, nie mand zal naar het einde verlangen. Dat de toeschouwer zo gevangen blijft in de ban van het verhaal is behalve dan de meesterlijke montage, mede te danken aan de spelkwalitei- ten van de vertolkers. Voor de hoofd figuur van Scarlett O'Hara had men eind staan. Het Zuiden verloor de geen betere kunnen vinden dan VI- strijd, maar langzamerhand richtte de I vian Leigh, die de charmante, maar welvaart het weer op, hoewel anders weinig scrapuleuze en door de oor- geaard en anders georiënteerd. logseflende verharde jonge wouw verbazend knap wist weer te geven, terwijl Clark Galbe geknipt was voor zijn rol van oorlogsprofiteur, die zich toch nog van schijn van hedendom wist aan te meten. Behalve boeiend drama is de film tevens een historisch interessant do cument, terwijl het tussen de bedrij ven door, vooral in het laatste deel, een doorlopend kijkspel is van fraaie interieurs en weelderige costuanering. Het is waarlijk geen wonder dat deze film volle zalen trekt en dag in dag uit is uitverkocht. Toegang boven 14 jaar. Lido. La Strada, de Standaard film, welke reeds het vorig jaar b(j gelegenheid van het Holland Festi val in het Lido-theater in een gala voorstelling gegeven werd, is thans in het dagelijks programma opgeno men. We hebben het vorig jaar reeds een en ander over deze merkwaar dige film verteld. De toeschouwers kunnen genieten van het werk van de Italiaanse regisseur Federico Fel- lini, die er een waar meesterwerk van heeft gemaakt, een kunstwerk, dat tevens een acte van liefde werd voor het leven en de mens. Deze film geeft het leven weer van 'n paar mensen, 'n kermisreizi ger en 'n meisje, dat als assistente bij hem werkt, een vrij simpel gege ven misschien, maar door de film regisseur bedoeld als 'n suggetief beeld van de weg (La Strada), die ieder mens heeft af te leggen, de le vensweg van vreugde en verdriet, de levensweg waar tal van plezierige dingen het leven veraangenamen, maar daarnaast de moeilijkheden en narigheden telkens weer hun schaduwen over het verworven ge luk werpen. Fellini heeft er een wonderlijk werk van gemaakt, dat rijk is aan meneslijke reflexen, welke te dieper in het innerlijk van de mens door dringen, naarmate hij het vertoonde op zichzelf weet toe te passen. De film is door de KFC gekeurd voor 18 jaar. Luxor. De Franse film „Liefdes- roes" brengt volgens de aanplakbil jetten voor het eerst de gevierde sterren Raf Valone en Frangoise Ar- noul in een film tezamen. Het horen van deze krachtprestatie alleen al ga- randeerd de filmliefhebber, dat hij de twee sterren in htm „speciale doen" en geen meter film zal zien. En inderdaad geeft de film, Valone als de voluit mannelijke charmeur, met af en toe een zwak moment en Arnoul als het pittige meisje, dat haar intel ligentie onder een fikse portie naïve teit verborgen heeft. De held speelt in „Liefdesroes" een ingenieur, die bij het klaren van een affaire van zijn zwager, zelf in het spinneweb ver ward raakt. Een tijd lang blijft hij op het slappe koord tussen fatale vrouw en echtgenote, totdat de juf frouw er van door gaat en hij ijlings in de armen van zijn vrouw valt. De moraal van de film is aanvecht baar als de film tenminste „het vech ten" waard zou zijn. De KFC reser veerde de toegang voor volwassenen. Rex. Raspoetin, waarvan deze week in het Rex-theater een goed ge speelde film gaat, is de fascinerende boer en mysticus, die in de laatste Tsarentijd een belangrijke rol heeft gespeeld in het Russische volksleven, Raspoetin had zich daarbij als stel regel gesteld, dat men om boete te kunnen doen eerst gezondigd moet hebben. Allerminst wars was hij van dit laatste, maar van de andere kant wist hij veler vertrouwen te win nen door het volksgeloof, dat hij de gave bezat genezingen te verrichten naar het lichaam. Zo kreeg hij zelfs invloed op keizerin Alexandra Feo- dorowna, die geloofde, dat door zijn voorbede de zieke troonopvolger Alocha zou kunnen genezen. Daar door kreeg hij ook invloed in de staatszaken, waartegen Tsaar Nico- laas II niet opgewassen bleek. Intus sen werkte die invloed zó door, dat hij raadgevingen gaf in zake politieke en militaire benoemingen. Daardoor wekte hij de afgunst op van de lei ders dezer kringen, hetgeen er ten slotte toe leidde, dat hij door prins Joessapow op 11 Janunri 1917 te Pe tersburg werd vermoord. De film geeft een beeld van een zeer bewogen episode uit de Russi sche geschiedenis weer en zij treft vooral door het meesterlijke spel van de dynamische acteur Pierro Bras- seur, die een wonderlijk goede crea tie van de mysterieuze Raspoetin-fi- guur geeft. De KFC keurdt de film voor strikt volwassenen. Trianon heeft zijn „Ciske de rat", de film gemaakt naar het gelijkna mige boek van Piet Bakker, opnieuw veprnlnncrperd. vn..nn

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9