Kop van N. Holland, geestelijk warhoofd Slytia uattedity (latfïaCiefïe daipen naa&t haaiden aan ank&dieCiffifteid Huisbezoek en lekke banden-apostolaat WILLIBRORD ZONDAG HUIBERS Gouden feest van zuster Remigia 3toiteidam& Si. HautetióJkexk meet attdet de kap DE STENEN SPREKEN ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 SINT WILLIBRORDZONDAG IN VOORSTE LINIES Zondags voor de lege moeten prediken. banken zou ALS EEN SCHIP GESTRAND OP EEN VREEMDE KUST, ligt in Nieu- we N'edorp ergens in het verlaten polderland van Noord Holland het klooster van de Minderbroeders. Een vreemde kust en niet alleen omdat verder slechts enkele boerde rijen als molshopen met het land verbonden de vlakheid van de polder onderbreken, maar vooral omdat dit bastion van godsdienstig leven ver dwaald lijkl als een verouderde gedachte in de kop van Noord-Holland. Het is inderdaad slecht gesteld met de godsdienstige situatie in het land boven het Noordzee kanaal. Noord Holland is de meest buitenkerkelijke provincie van heel Nederland. Ruim 34 heeft in dit gebied te kennen ge geven tot geen enkele godsdienstige richting te willen behoren. Er zijn steden en dorpen waar meer dan vijftig procent van de zielen braak ligt voor het geloof, dat de Minderbroeders uit het klooster van Nieuwe Nie- dorp uit zullen zaaien. Religie-kaart verschoot van kleur schil ook toe kunnen schrijven aan de schaamte, waarmee de steeds toene mende onkerkelijkheid hen vervul den. De protestanten verscho- BRACHT aan dit klooster waar- n08 het sterkst van van de gangen en cellen de sombere taal spreken van de architectuur uit het begin van deze eeuw. Wij heb ben echter ook de taal gehoord, die wordt gesproken door de paters van dit klooster, die onder de inspireren de leiding van pater Gilbertus Lobuis dit huis der stilte bevolken. Of eigen lijk niet bevolken; het was slechts toeval dat wij bijna alle paters thuis vonden om iets over hun werk te vertellen. In de meeste gevallen be vinden zij zich in de apostolaatsker- nen in Den Helder, Hoorn, Wervers hof en Alkmaar. Warhoofd Als de vergelijking niet zo cru klonk zo men de kop van Noord-Holland het warhoofd van Ne derland kunnen noemen. Het gebied teit namelijk naast 10 gemeenten, die niet minder dan voor tachtig per cent katholiek zijn, er drie of vier waarvan het aantal gelovigen op de vingers van de hand uitgeteld kan worden. Er zijn talrijke gegevens, die erop wijzen dat de katholieken in Noord - Holiand een krachtig jong volk vor men, dat nog immuun is voor de on kerkelijkheid en non-paschantie als Hervormde Kerk de laat- massaverschijnselen. Daar staat te- ste twintig jaar meer dan genover dat de onkerkelijkheid ner- j de helft van haar leden gens meer zieltjes gewonnen heeft dan juist in Noord-Holland. kleur, zij daalden van 61.5 tot 42.5 Het aan tal buitenkerkelijke steeg van 0.3 in 1879 tot 17 enkele jaren geleden. Van het totaal neemt Amsterdam er alleen al 22.2 voor haar rekening. Doch ook op het platteland heeft de onkerkelijkheid de weg naar het hart van 34 van de bevolking gevon den. De toestand is thans ech ter bijna overal stationair. Een ongunstige uitzonde ring hierop maakt de kop van Noord-Holland, waar de buitenkerkelijkheid se dert 1930 in 14 gemeenten van 200 tot 260 is toege nomen. En van deze veer tien gemeenten liggen er niet minder dan tien in het overwegend katholieke West-Friesland. Gelukkig is deze buitenkerkelijkheid niet ten koste van het katholicisme gegaan. Voor lege banken |N DE£E PLAATSEN waar de Nederlands Kinderen in de zwartste nood... De oorzaak van deze onkerkelijkheid moet voor een deel gezocht worden in de vrijzinnigheid, die de protes tantse kerk in dit gebied van de her vorming af vergezeld heeft. Waar schijnlijk hebben de van de katholie ken kerk afgescheiden gelovigen zich nooit in het keurslijf van een andere overtuiging kunnen gewennen. Ver vreemd van de katholieke kerk zou den zij zidh ook niet in een andere kerk thuis voelen en zijn tenslotte verdoold in een buitenkerkelijke vroomheid, die eohter op de duur niet bestand bleek tegen de geloof-ont- bmdende krachten in de technisch zich ontwikkelende maatschappij. Kleurverschil KAART van Nederland zijn in de jaren tussen 1879 e.i 1947 sterk ge wijzigd. De katholieken kwamen van i en kleurden dus Leken ingeschakeld r'EN DAN OOK IN 1953 door de geestelijkheid van Noord-Hol land besloten werd tot het apostolaat onder niet-katholieken hebben al deze invloeden de te volgen methoden be paald. Besloten werd tot een geheel nieu we benadering van de niet-katholie- ken, waarbij het contact van mens tot mens beslissend was. Vanuit apos- tolaatskerken en -centra moesten alle activiteiten geleid worden. Er werden katholieke informatiecentra opge richt, die zoveel mogelijk in handen van leken kwamen, huisbezoek werd afgelegd en degenen, die tot het ge loof wilden toetreden werden op het H. Doopsel voorbereid. Bovendien belastte men zich met de apostoli vorming van geselecteerden groepen katholieken, die belangrijk zijn voor het welslagen van het missiewerk. De Minderbroeders, die reeds bij het apostolaatswerk in Friesland aan zienlijke resultaten hadden geboekt, werden ingeschakeld. Hun taak is het o.a. om van min of meer toevallig contact tot regelmatig huisbezoek te komen. Zij worden lid van de een of andere vereniging of beoefening van het zjgn. lekkebanden apostolaat, waaobij men het noodlot als hulp ge bruikt om een boerderij of woning binnen te kamen. De paters kennen vele manieren, want het Geloof maakt vindingrijk. Weerbaar maken 1 Noord-Holland een volkomen over schakeling van landbouw naar indu strialisatie. Deze omschakeling heeft verloren heeft, is de toe stand eigenlijk nog ongun stiger. 3/5 Van alle pre dikantplaatsen zijn onbezet en het kerkbezoek in de meeste gemeenten, waar slechts éénmaal in de drie weken een dienst gehou den wordt, is uiterst mi nimaal. Het is geen uitzon- 1955 Steunt met Uw gebed èn Uw geldelijk otter het binnenlands apostolaat 'beetje bij, al zou men dit kleurver-dering als de predikant Begroting van Maatsch. Werk De Tweede Kamer heeft gister middag de algemene beraadslaging over de begroting 1956 van het de partement van Maatschappelijk Werk hervat. Eergisteren hebben elf afge vaardigden aan deze algemene be raadslaging deelgenomen. In de ver gadering van gisteren heeft minister VAN THIEL geantwoord. Terecht is z.i. gewezen op de nood zaak van de geleidelijkheid van de groei van het maatschappelijk werk. De deskundigheid kan daarbij wel eens in de knel komen, maar spreker zal trachten de deskundigheid gelij ke tred te doen houden met de groei. Het personeel van het departement is nagenoeg even groot gebleven. Er heeft wel een verschuiving plaats ge had. Waren de gerepatriëerden cijfers niet gestegen, dan zou de personeels sterkte lager zijn geweest dan in 1953. Het personeelsbeleid wordt met zorg gevoerd. Spr. deelt de zorg van de leden, die spraken over het tekort aan krachten, die zich bezig houden met maatschappelijk werk. De tewerkstelling op het platteland moet z.i. aantrekkelijker worden ge maakt om de wegzuiging van krach ten tegen te gaan. De oplossing ziet hij echter nog niet. De nazorg voor B.L.O. zou hij niet willen doen geschieden door onder wijzers, zoals bepleit was. Juist nu er een tekort aan onderwijzers is zou men die weg niet moeten opgaan. Spr. geeft de voorkeur aan maat schappelijke werksters voor deze na zorg. De minister verklaart dat hij in de bejaardentehuizen wil subsidiëren in de exploitatiekosten, de perso neelskosten en de afschrijving. Pri mair gaat het erom te komen tot ver antwoorde tehuizen. Vervolgens komt de minister te spreken over de Nederlanders in In donesië. Dat velen hierheen komen betekent niet, dat er een noodzaak is om Indonesië te verlaten. Alle voor zieningen moeten erop gericht zijn het verblijf hier te lande zo goed mogelijk te regelen. De voorzieningen fpoeten aangepast worden aan de per- oonlijke situatie. Spr. deelt o.a. me de, dat 31 pet. der aanvragen voor overtocht moest worden afgewezen door ambtelijk en niet-ambtelijke or ganen, aangezien niet aan de gestelde voorwaarden werd voldaan. Haarlemmerstraat 123, Leiden gehoorteaankondigingen Blijkens een telling van het een traal bureau voor de statistiek werd per 15 September jl. 16.5 pet. van de lessen in de wettelijk verplichte vak ken onbevoegd gegeven; in vergelij king met een jaar tevoren teeg dit percentage 3 punten (1954 13,5 pet.). Het ongunstigst is de situatie bij de vakken Frans, biologie en Engels (resp. 33 pet., 25 pet. en 24 pet. tegen resp. 28 pet., 22 pet. en 23 pet. 1954). Bij de vakken Nederlands, Duits en wiskunde bedragen deze percenta ges telkens 21 (1954 resp. 17,16 en 16). Een lager percentage treft men aan bij de oude talen en de handelsvak ken (resp. 9 pet. en 7 pet., 1954 resp. 6 pet. en 8 pet.); in de lichamelijke oefeningen worden bijna alle lessen Advertentie! bevoegd gegeven. LISSE Op 16 November zal er in Huize Pius te Lisse een fees telijke stemming heersen. Dan immers is het 50 jaar geleden dat zuster Remigia geprofest werd. Wie herinnert zich niet het vele werk, dat de jubilaresse in deze lange periode voor de wijkverpleging heeft ver richt. Ook is bekend, dat zij zich nog steeds beijvert voor de kapel in dit bejaarden huis. Zij is een zuster, die zich de sympathie en het res pect van geheel katholiek Lisse heeft verworven. Zuster Remigia weet steeds iedereen met volle toewijding tegemoet te treden en daar bij legt zij naast tact en hu mor, geduld en vriendelijk heid aan de dag. Ongetwij feld zullen velen haar met dit gouden feest willen ge lukwensen. Hiervoor wordt dan ook gelegenheid gege ven en wel op 16 November 's middags van 4 tot 5 uur in Huize Pius. Het zal de feèste- linge zeker niet aan belang stelling ontbreken. telt onze wereld bij honderddui zenden. LIBELLE van 19 Novem ber vertelt U over hun deernis wekkende lot. Het laat U ook in een treffende reportage kennis ma ken met de onvermoeibare vroed vrouw van Liessel, DE VROUW DIE DE PEEL IN DE LUREN LEGT! U hebt toch deze week de vragenlijst ge zien van de WERELD-COMPETITIE? Libelle vertegenwoordigt de jonge vrouwen van Nederland in een unieke, internationale prijskamp. In datzelfde nummer begint een nieuw vervolgverhaal Het romantische leven van Paganini, de duivelskunstenaar! Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem. Waarbeen niet alleen sociaal-economische as pecten, doch ook godsdienstig-zede- lijke gevolgen. Veel meer dan vroe ger zullen de katholieken met anders denkenden in contact komen. Dit contact houdt niet alleen een gevaar in, waartegen zij weerbaar gemaakt moeten worden, doch tevens een mogelijkheid tot apostolaat. Het is daarom dubbel belangrijk dat de katholieken in Noord-Holland nu reeds bij het apostolaatswerk inge schakeld worden. Slechts een weer baar katholiek volksdeel kan de ver dere opmars van de onkerkelijkheid tot staan brengen. Naar"het voorbeeld van de missionarissen van 't H. Hart, de Vrouwen van Bethanie en de man nen van Plein 1955 zullen zij werken voor een bekeerd Nederland, dat Wil- iibrord als schutspatroon waardig is. TONGRES VERVOERSPERSONBBL De Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphaël" belegt op Maandag 28 en Dinsdag 29 November in het gebouw voor Kuns ten en Wetenschappen aan de Maria- plaats te Utrecht haar vierde con gres. Op het congres komt o.m. de vast stelling van het actieprogram van St. Raphaël inzake bezitsvorming voor de werknemers in de diverse vervoer bedrijven in haar sector ter sprake. Een systeem van bezitsvorming d.m.v. aandeel in de winst is in dit geval niet bruikbaar. Een commissie ad hoe is met instemming van het hoofdbe stuur tot de conclusie gekomen, dat bezitsvorming in deze sector slechts te realiseren is door een gepremieerde spaarregeling, waarbij een spaarraad moet worden geregeld, die op pari taire basis van werkgevers- en werk nemerskant dient te worden samen gesteld. De restauratie van de Groote- of St. Laurenskerk in Rotterdam was Vrijdag 11 November zover gevorderd, dat met de voltooiing van de kruisings- of daktoren het hoogste punt was bereikt, een gebeurtenis, welke een mijlpaal in het herstel van de in het eerste oorlogsjaar zwaar gehavende kerk mag worden genoemd, en waar aan een plechtige bijeenkomst werd verbonden. De foto toont de toren met de vaderlandse driekleur feestelijk op de spits. Aan de grens van Leiden vonden w(j een plaatje, dat wel voor „De Stenen Spreken" geschikt leek. Niet té moeilijk, maar wel wordt enige kennis van het landschap vereist. Wy moeten by deze foto wel aan merken, dat de titel „De Stenen Spreken" niet helemaal meer van toepassing is. Men zal immers de stenen op deze foto met een ver grootglas moeten zoeken. De naam van deze weg is niet al gemeen bekend, daarom zullen wy er ook genoegen mee nemen, in dien u het water, dat langs de weg stroomt by de naam noemt. DE VORIGE WEEK De foto stelde voor de Michaël- straat. Onze trouwe medewerkers heb ben er een flinke brok aan gehad, want al die steegjes lijken als druppels water op elkaar. Maar toch waren er wel enige kenmerkende dingen, die de op rechte Leiden-kenner weinig twy- fel overlieten. De waardebon van 5 gulden is voor: de heer J. E. Neervoort, Mariënpoelstraat 3, Leiden. $0004X>0000 >000 Wat U moet doen stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5verloot. Adresseer een kaart, brief oi briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Sclirijt onder het motto: „De

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7