Mrlandsche Handel-Maatschappij, O. Brengt St. Nicolaas tasjes mee? Levendige gladiolenhandel met oplopende prijzen Bijslag invalide 0 kinderen tot 27 j. Ket artsenvraagstuk r Tien tips tegen vlekken Uit de keuken ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 DE LEirSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Onze moderne safe-inrichting biedt U gelegenheid in ons bankgebouw aan het Kort Rapenburg 1-3 Uw waardepapieren en kostbaarheden veilig op te bergen, beschermd tegen diefstal en brand. De kosten zijn gering. Vraagt inlichtingen aan de AGENTSCHAP LEIDEN. Kort Rapenburg 1-3, Telefoon 32147 en 32148 HoofdkantoorAmsterdam - 88 kantoren in Nederland - 44 vestigingen overzee ALLE BANK-, EFFECTEN- EN ASSURANTIEZAKEN :a?smaea (Advertentie). Tegen de verwachting in! De bloemboIlen-geleerden hebben er maar weer eens naast gezeten. Nauwelijks een maand geleden im mers, beweerde men met veel na druk, dat het dit jaar met de gladio len volkomen spaak zou lopen. Door de warme, groeizame zomer, zo heet te het, zou men een gladiolenoogst uit de grond halen, zó best, dat men er zijn kindskinderen nog wilde ver halen over zou vertellen. En de ex porteurs, die zich het seizoen 1954 (toen door de slechte oogst slechts weinig „dikke" knollen beschikbaar waren en men tegen waanzinnig-hoge prijzen moest inkopen nog pijnlijk- duidelijk herinnerden, waren dan ook met geen geweld te bewegen met de zgn. vóórverkopen een redelijke prijs op tafel te leggen. Men bleef ook tij dens de start van het gladiolenseizoen zeer voorzichtig en terughoudend, ook al doken toen steeds weer geruchten op, als zou de oogst niet zo verbluf fend best zijn, als men aanvankelijk had verwacht. Men vertrouwde die geruchten blijkbaar niet zo erg. Ze konden im mers van een bepaalde (kwekers) kant gelanceerd zijn om de kooplust wat aan te wakkeren. Nu echter de gladiolenhandel op volle toeren is, blijkt, dat er van deze geruchten toch wel het een en ander waar is. De exporteurs zijn inmiddels ook tot die overtuiging gekomen en de prijzen zijn de laatste weken dan ook aangetrokken. Niet met schok ken, maar geleidelijk aan en zoals het nu is, mag men zonder overdrijven van een levendige handel met behoor lijke prijzen spreken. Zeker: er zijn variëteiten, die van matig toch slecht worden betaald, maar over de gehele linie genomen, is er stellig geen reden tot klagen. Inmiddels hoort men weer bewe ren, dat er aan het eind van de maand wel weer een prijsdaling te re. gistreren zal zijn. Het zijn nu de ex porteurs op de landen van Zuid-Ame- rika, die druk aan het inkopen en het pakken zijn, zo vertelt men U. En eind van deze maand gaat de boot en als de kisten eenmaal aan boord zijn, dan zal de vraag wel een tik keltje teruglopen, zo verwacht men. Nu zijn hét in de bollenstreek, even als elders, profeten, die brood eten, zoals dat heet en het is niet gezegd, dat het straks inderdaad zo zal gaan lopen. In ieder geval profiteerden de kwe. kers, die deze week gladiolen aan de veilingen te Lisse hadden, volop van de kooplust. Men betaalde bijv. voor beste veertienen van Houman's Glo rie niet minder dan ruim 6.per 100, terwijl twaalven van deze va riëteit voor 5.50 tot 5.60 van de hand gingen. Winston Churchill bracht rond 6.op als men mooie kwaliteit veertienen had en Salman's Glory kwam zelfs nog aan 7.10. De duurste was weer Abu Hassan met 8.60 voor veertienen en 7.o: daaromtrent voor twaalven. Ravel rto teerde resp. ƒ6.70 en 5.60 per 100. Allard Pierson, die men in bedui dend minder grote hoeveelheden aan de veilingen ziet dan in de vorige jaren, bracht ook beste prijzen op: tot 6.15 voor veertienen en tot 5.40 voor twaalven. Morning Kiss was ook zeer gewild en verkreeg 6.70 en 6.20. Voor Kardinaal Spelman werd resp. 6.20 en 4.50 besteed. Montgomery vond kopers voor 6.25 en 5.20. Sneeuwprinses heeft nog steeds de twijfelachtige eer de goed koopste gladiool te zijn. Hoewel: voor 1.50 kocht men nu geen beste veer tienen meer. Die brachten 2.op. Ook Hawaii is een soort, dat men om de een of andere duistere reden, niet zo,-graag koopt. Men gaf althans niet meer dan ƒ3.50 voor mooie veertie nen, terwijl twaalven van eigenaar veranderden voor 3.Modern Ti mes mocht zich ook niet in een ver- bluffend-grote belangstelling verheu gen. Veertienen deden niet hoger dan 3.80 en twaalven rond 3.en dan moest men de crème de la crème kwaliteit hebben. Anders was het met Aua Laurentia die resp. 5.45 en 4.10 opbracht en met Johan van Ko nijnenburg, die voor ƒ6.20 en ƒ5.70 van de hand ging. PRIJZEN BEVOEGDHEID BEDRIJFSCHAP KAPPERS- BEDRIJF. De Sociaal-Economische Raad heeft met 22 stemmen voor en 17 tegen zich uitgesproken aan een bedrijf schap voor het kappersbedrijf, tot in stelling waarvan de raad nog moet adviseren ,de bevoegdheid te verle nen ,tot het vaststellen van mini mumprijzen, met de beperking, dat van deze bevoegdheid gebruik zal worden gemaakt, indien en zolang de prijsontwikkeling dit noodzakelijk maakt. Die waarborg wordt gescha pen door aan de Kroon de beslissing over te laten op de vraag, of de eco nomische toestand in de bedrijfstak prijsregelend optreden noodzakelijk maakt. Tragisch slot avontuur op de vliegtuigvleugel Jongeman verliest beide benen De naar Canada geëmigreerde Dord- tenaar, Gerhard Lozie, die in Octo ber tien dagen op de vleugel van het verongelukte vliegtuig, waarin hij tweede vlieger was, in nijpende kou en zonder voedsel heeft gezeten, wordt op het ogenblik verpleegd in het Royal Alexandra Hospital in Ed monton. De jongeman zal beide benen, die waren bevroren, moeten missen. Eén been is reeds geamputeerd en zeer binnenkort zal de jeugdige vlieger, die in December zijn examen voor het gezagvoerdersbrevet zou afleg gen, een tweede operatie moeten doorstaan. Uit medeleven met zijn ouders en begaan met het lot van Gerhard heb ben enkele Dordtenaren een comité gevormd, dat zich ten doel stelt gel den in te zamelen om de ouders in de gelegenheid te stellen per vlieg tuig naar Edmonton te reizen. De werkzaamheden van dit comité wor den aanbevolen door enkele voor aanstaande bewoners van Dordrecht, onder wie de burgemeester mr J. A. H. J. van der Dussen; de voor de reis benodigde som bedraagt 6.500. ST. MARTINUS ONDERDAK Op het feest van haar patroon heeft de Nederlandse Katholieke Vereni ging van Militaire Ambtenaren (be neden de rang van tweed-luitenant) „St. Martinus" na 44 jaar inwoning op 11 November 1955 te Rijswijk haar vrije bondsbureau in gebruik geno men. Vrijdagmiddag heeft mgr. H. J. J. M. van Straelen, hoofdlegeraalmoe. zenier in tegenwoordigheid van zeer vele belangstellenden het bondsbu reau ingezegend en het hoofdbestuur van St. Martinus hartelijk gelukge wenst. |0 Bij de Tweede Kamer is ingediend i - een wetsontwerp tot verhoging leef-1 Q tijdsgrens inzake kinderbijslag en' kinderaftrek voor invalide kinde- Q ren". I Aan de memorie van toelichting is n het volgende ontleend: Bij verschillende gelegenheden is in de Tweede Kamer bij de regering krachtig op aangedrongen, het recht op kinderbijslag voor invalide kinde ren niet te doen eindigen op dé 12- jarige leeftijd. De staatssecretaris erkent, mede namens de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de billijk heid van het verlangen om wat het recht op kinderbijslag betreft de ouders met invalide kinderen niet achter te stellen bij ouders met stu derende kinderen. Ook voor invalide kinderen wordt dus verhoging tot 27 jaar voorgesteld. De voorgestelde wetswijzigingen zullen toepassingen vinden op 1 Ja nuari 1956. ZUID HOLLANDS LANDSCHAP KOOPT BREMHOF, LOOSDUINEN. De stichting „Zuid Hollands Land schap" is de mogelijkheid geboden het landgoed „de Bremhof" onder Loosduinen door aankoop in eigen dom te verkrijgen; de koopprijs be draagt 52.500. Aangezien Gedeputeerden van oordeel zijn, dat de omgeving door de woningbouw van veel natuur schoon is beroofd, juichen zij deze aankoop toe en stellen de staten voor een provinciale subsidie van 50 van de aankoopsom aan de stichting te verstrekken onder voor waarde, dat het rijk met eenzelfde bedrag bijdraagt. ZIEKENFONDSPREMIE 4,2% De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft aan de sociaal- economische raad advies gevraagd over de vaststelling van de premie voor de verplichte ziekenfondsver zekering voor 1956. Door de sociale verzekeringsraad is aan de minister voorgesteld de premie te bepalen op 4,2%. De S.E.R. besloot gisteren aan een commissie onder leiding van ir. H. Vos te verzoeken het advies voor te bereiden. Deze commissie heeft ook vorige jaren dit onderwerp behan deld en is gemachtigd bij eenstemmig heid rechtstreeks namens de raad het advies uit te brengen. Millioen extra voor ruilverkaveling Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorziening voor 1954. Een bedrag van 1.075.700 gulden is in 1954 meer uitgegeven voor subsidies voor het doen van landbouwproef- nemingen, 2.031.500 gulden meer voor uitgaven ter bevordering van de rationalisatie van de kleine boeren bedrijven over 1954 en vorige dienst jaren en nog een aantal andere be dragen, alle tezamen ten doel hebben de productiviteit en de randabiliteit de landbouw te vergroten. Het totale bedrag van de gevraagde verhogingen wordt in mindering ge bracht op het restant van het uit de tegenwaarde rekening vrijgegeven bedrag van 117 millioen gulden. Voorts wordt gevraagd een millioen gulden boven de reeds toegestane 6 millioen voor kosten verbonden aan het tot stand brengen van ruilverka velingen, die op belanghebbenden worden verhaald. Voor schadeloosstellingen als ge volg van de bestrijding van vee ziekten over 1954 en vorige dienst jaren wordt 145.000 gulden gevraagd bij de reeds toegestane 750.000 gulden. De vergoedingen ter bestrijding van mond- en klauwzeer hebben rond 451.000 bedragen. Voor pseudo- vogelpest werd ƒ416.000 uitgegeven, voor overige dierziekten 28.000. Ver der wordt gevraagd het subsidie aan het instituut voor landbouwtechniek en-rationalisatie met ƒ202.200 te ver hogen tot 721.400. Voor het verstrekken van rente loze voorschotten aan de stichting tot het beheren van landbouwgron den, wegens aankoop van gronden ten behoeve van de herverkaveling van Walcheren, waarvoor op de be groting geen gelden waren uitgetrok ken, wordt nu f 9000 gevraagd. De verworpen overeenkomst tus sen ziekenfondsen en huisartsen die was gebaseerd op de loon- en prijs peilverhoudingen van 1 Januari 1955 leidde tot verlening van huisartsen diensten voor de ziekenfondspractijk beneden kostprijs. Aldus de heer F. F. van Doorne, accountant te 's-Gravenhage in „Me disch Contact", het officieel orgaan van de landelijke huisartsenvereni In zijn artikel, bedoeld als antwoord op hetgeen in het maandblad „Sociale Voorlichting onder de titel „Zieken fondshonorarium van huisartsen" ge schreven werd over deze kwestie, zegt de heer Van Doorne, dat een aantal kostenfactoren, door het stre ven de. onderhandelingen met succes te bekronen, bij wijze van compromis beneden het economisch verdedigbare niveau waren gekomen. Voorts werd de meerdere opbrengst van 10% particuliere praktijk aangewend tot verlaging van het ziekenfondshono rarium. Het is een vraag, of de huisartsen opnieuw bereid zullen blijken, hun diensten beneden kostprijs aan te bieden. Daarnaast moet o.a. rekening ge- •"TERWIJL SOMMIGE COUTU- RIERS zich de vrijheid kun nen veroorloven een bepaald kledingstuk met een speciaal hierbij ontworpen tas te com pleteren, staan de faberikanten van tassen voor een moeilijke taak. Aan hen is het gegeven, een tassenmode te lanceren, die op een zo breed mogelijk vlak raakpunten heeft met wat voor de kleding van vandaag mode is. De jongensachtige H-lijn heeft de tassen minder beroerd, dan de zoveel vrouwelijker A- lijn. In hoeverre het publiek de daaruit voortgevloeide gladde, strakke trapeziummodellen zal aanvaarden, kan thans nog niet worden gezegd. Het ligt echter voor de hand, dat de strakke, langmakende kledingtstijl pers pectieven opent voor d~ passende platte, hoge tassen, zo dat we deze mogen rekenen tot de nieuwe modelijn op dit ge bied. Al deze modellen .worden aan de arm gedragen, maar door het hengsel komen zij lager te hangen dan de natuurlijke tail le. Dit hengsel, een eeuwenoud attribuut, heeft door de huidige mode weer een actieve rol ge kregen. Opvallend is, dat naast deze uitgesproken „moderichting" ook nog een typische „voorkeur- richting" bestaat. Menige prak tische Nederlandse huisvrouw prefereert een tas, die minder het accent legt op een eventuele beschadiging dan dit bij de glad de leersoorten het geval is. De ze dames zullen vooral vragen naar soepele leersoorten of een voordelig plastic exemplaar, waarbij zij niet zozeer op de laatste mode zullen letten. Trouwens wij mogen niet ver geten, dat alle nieuwe creaties zioh zeker niet strak aan deze nieuwe tassenlijn houden. Voor al tassen uit Italië blijken een frisse geest te ademen. Daar laat men zich vrij weinig aan de laatste mode gelegen liggen, maar komt met originele model len, waar vele dames van zul len watertanden. Bijvoorbeeld het van stevige repen leer ge vlochten koffertje met bamboe hengsel is een buitengewoon aardig tasje. De Italianen wer ken veel met stevig leer en in felle kleuren, die zich by uit stek lenen voor tassen voor meisjes en jonge vrouwen, die daar bij vlot en sportief gekleed zijn. De nieuwe collectie tassen van dit seizoen biedt een keur van modellen in vrijwel alle denk bare genres, zowel in leer als in plastic en tegen zeer voorde lige prijzen, die menige vrouw in staat zullen stellen eens een apart of extra tasje aan te schaf fen, waarbij het vooral aanbeve ling verdient eerst eens grondig overal te kijken. Het zou jam mer zijn, wanneer men later een ander, aardiger model ont dekte, dat men liever gekocht zou hébben, want er is buiten gewoon veel keus. Inktvlekken op leer worden met lauwe melk gebet, totuat. ze verdwenen zijn. Jodiurnvlekken verdwijnen vanzelf. Lijmvlekken kan men over het algemeen verwijderen door t' kledingstuk te weken in koud water en het daarna in warm water na te spoelen. Zweetvlekken in diverse weef sels kunnen, zolang ze nog vers zijn, met warm water uitgewas sen worden. Daarna wrijft men ze met een watje, gedoopt in benzine (brandgevaar) na. Oude vlekken moeten echter met ci troen of azijn gebet worden. Daarna wordt grondig met wa ter nagespoeld. Een schimmelvlek op hout verwijdert men door ze in te wrijven met petroleum. Sinaasappelvlekken kan men verwijderen door de vlek nat te maken met natriumperboraat. Hebt u een vlekje gekregen in uw tapijt, dan direct een beetje magnesiumpoeder er op strooien en daarna weer uitklop pen. Meestal verdwijnt de vlek na deze behandeling. Bosbessenvlekken moet men enige tijd laten staan in zure melk en daarna in gewoon lauw warm water uitwassen. Een bloedvlekje op papier verdwijnt door aantippen met chloorwater. Wilt u een vetvlek uit een gewitte muur verwijderen, dan moet u over deze plek eerst een dun laagje blanke lak wrijven, waarna u de plek kunt witten. Teervlekken in niet-wasechte katoenen en wollen stoffen ver wijdert men met witte terpen tijn, die vooral verwarmd is ..au bain marie". „Au bain mari" verwarmen wil zeggen: licht ontvlambare ontvlekkingsmiddc- len, zoals tetra, benzineof ter pentijn doet men in een bakje, plaatst dit bakje in een grotere bak, waarin water heet gemaakt wordt. Deze ontvlekkingsmid- delen mogen dus nimmer direct op het vuur geplaatst worden. Gebakken kaassandwich. Reken per persoon 4 dunne sneetjes brood zonder korst, 2 plakken kaas van gelijke grootte als het brood, 2 plakjes boter ham- of ontbijtspek, boter. Leg tussen 2 smeetjes brood een plakje kaas en smeer er iets boter tussen, zodat het niet uit elkaar valt. Bak in een koekepan het ontbijtspek cro- 0 Oil OII oil Oil Oil Oil Oil OII CD IICDII Oil CDIICDIICDIICDII Oil Oil Oil O CD 11 CD II0110 11 CD II CD 11 CD ll( quant en daarna de kaassand- wiohes goudbruin. Leg op ieder sneetje een plakje gebakken spek. Schik het op een warme schaal en dien direct op. Gebakken griesmeelpunten. Van griesmeel in melk een dikke pap koken waardoor wat zout en een stukje boter wordt geroerd. De pap uitgieten op een diep bord en stijf laten wor den. Wil men bijv. eerst vla eten (zoals in het menu is aangege ven) dan na het uitgieten de overgebleven pap verdunnen met wat melk en suiker toevoe gen. Is de massa op het bord stijf geworden dan in punten of stukken snijden en deze wen telen in eiwit en paneermeel, dan in frituurvet of in de koe kepan in boter bakken. Be strooien met poedersuiker of een warme bessensapsaus erbij pre senteren. Sneeuwpudding y% Liter melk, 90 gr. griesmeel, 75 gr. suiker, 2 eiwitten, zout, citroenschil. Van melk, griesmeel, zout, ci troenschil een dikke pap koken. Het eiwit stijf kloppen en voor zichtig door de dikke massa mengen. De pulling nog even warmen om het eiyvit gaat te la ten worden, daarna de massa overdoen in een met koud water omgespoelde puddingvorm stijf laten worden. De pudding ke ren op een schotel, erbij kan een vruchten-compote of vruchten saus gegeven worden. houden worden met de navolgende factoren die sindsdien kostprijsver- hogend hebben gewerkt: 1. De huurverhoging met 5% per 1 September 1955. 2. De verhoging der lijfrente-tarie ven, die eveneens op 1 September 1955 is ingegaan. 3. De aantrekking van de rente voet oip de kapitaalmarkt, welke in middels is ingetreden. Tenslotte rijst de vraag, aldus de heer Van Doorne, of van de huis artsen kan worden verlangd, dat bij de bepaling van het bedrag, dat aan •hen alsnog zal moeten worden bij betaald vanaf 1 Juli 1953, geen reke ning wordt gehouden met het door hen geleden renteverlies, alsmede met hetgeen zij méér wegens inkomsten belasting zullen moeten' betalen dan het geval was geweest, warneer ta.t. als redelijk te erkennen honoraria hazenpad koos. op de normale tijd zouden zijn uit betaald. Het is in het maatschappelijk verkeer niet ongebruikelijk, dat ook met deze omstandigheden rekening wordt gehouden. AANRANDER AANGEHOUDEN. De rijkspolitie te Lopik is er in geslaagd de 18-jnrige dader aan te houden, die daar ongeveer veertien dagen geleden een wielrijdster heeft aangerand. De jongeman heeft een bekentenis afgelegd en is ter beschikking van de officier van justitie te Utrecht ge steld. In Vlist had hij onlangs een po-ging tot aanranding gedaan, maar hij trof toen een zeer kordate jongedame, die van zich afsloeg, waarna hij het AUTO TEGEN BOOM. Dode en gewonde. Gistermorgen omstreeks elf uur is een met bieten geladen vrachtauto, bestuurd door E. Bakker uit Sneek door het springen van een voorband tegen een boom gereden. De bestuur der was op slag dood. De naast hem zittende vrachtvervoerder E. Londe- ma eveneens afkomstig uit Sneek, werd zwaar gewond in het zieken huis te Sneek opgenomen; gistermid dag was zijn toestand redelyk wel. BenzinepomD op aangegeven afstand.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5