Stille staatsgreep in Brazilië Soekarno onthult .aanslag'op republiek EERSTE DEEL VAN T PLAN ZOU AL MISLUKT ZIJN Eisenhouwer terug in Washington Woensdag beëindiging van Genève? 3)e £d<ióe(Sou^ci/nf ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13650 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Tcle oon jes Vice-premier weet er echter niets van President Soekarno heeft in Indonesië enige opschudding verwekt door te verklaren over bewijzen te beschikken dat „buitenlandse machten" de verkiezingen willen gebruiken om de republiek Indonesië te vernietigen. De president noemde de „buitenlandse machten", die met de Daroel Islam zouden samenwerken, niet met name. Ook gaf hij slechts een vaag over zicht van de inhoud der documenten, die een uit twee delen bestaan „ver nietigingsplan" zouden onthullen. Het aanknopen van de oude betrekkin gen met Nederland zou deel uitmaken van dezë plannen. De Indonesische vice-premier Ismadi, die lid is van de Nationale Veilig heidsraad, verklaarde niets van de documenten af te weten maar een onderzoek naar de verklaring van Soekarno te zullen instellen. Vorig jaar uitte Soekarno in een rede soortgelijke beschuldigingen die later echter in de doofpot terecht kwamen. GEDEELTELIJK MISLUKT. Het eerste deel van de plannen is mislukt, aldus Soekarno, die sprak op een bijeenkomst in Bandoeng ter ge legenheid van de „Heldendag", bij gewoond door afgevaardigden uit Ma- lakka en Egypte. Maar-uiterste waak zaamheid blijft geboden, aldus de pre sident, die verder zei, dat de impe rialisten militaire agressie van plan waren als alle andere middelen faal den. „Er zijn mensen die niet geloven dat onze revolutie nog steeds niet is voltooid. Pas als ik de gehele inhoud van deze documenten voorlees zullen zij inzien dat wij op onze hoede moe ten zijn. Laten wij niet in de val lo pen doch de strijd van het volk steu nen", aldus Soekarno. Hij zinspeel de erop de documenten in de toe komst te zullen publiceren maar be perkte zich nu tot een vrij vage in houdsbeschrijving'. Uit de documenten zou blijken, dat het eerste deel, dat op korte termijn moest werken, is mislukt. De toege paste methoden waren: economische ondermijning door sabotage, corrup tie, geldvervalsing, sabotage in de administratie en het financieel be heer en tenslotte het toebrengen van de genadeslag van buitenaf als eerste methodes doorgewerkt zouden zijn. Daarnaast zou ernaar gestreefd worden. Indonesië verdragen met het buitenland te laten sluiten die niet na te komen waren en dus tot militaire acties tegen het land konden leiden. Verder zou op alle mogelijke manie ren getracht worden de economie te ontwrichten. Het tweede deel van het plan, dat nog in uitvoering zou zijn, zou vol gens de president berustte op het principe: verdeel en heers. Het zou in twee stadia uitgevoerd moeten wor den: een ontwrichtings- en omwente lingsperiode. Gedurende de eerste pe riode zou gestreefd worden naar chaos op alle terreinen onder andere door opstanden op Celebes, Atjeh en de Molukken, het uitspelen van de explosieve elementen die in het volk aanwezig zijn en het zaaien van twee dracht in het leger. In de omwentelingsperiode zouden, volgens Soekarno, pogingen worden gedaan om de federale structuur in; de staatsapparaten in te voeren en de vroegere betrekkingen met Nederland te herstellen, terwijl saboteurs en in filtranten dè actie op alle mogelijke gebied moesten steunen. Soekarno zei de documenten ont huld te hebben „omdat land en volk voor een beslissend ogenblik staan". INCOURANT GOED /"JENEVE IS EEN MOOIE STAD, gelegen aan de oever van een ver rukkelijk meer tussen de majestueuze Zwitserse bergen, maar ze moesten er niet zulke vervelende conferenties houden. Met hoevele mislukte confe renties is de naam Genève nu al niet verbonden? Dat deze Vier Mogend- heden-conferentie nu reeds zo dood is als een pier, weet iedereen te ver tellen. Desondanks hebben de Vier de schijn nog even opgehouden en hebben ze stug doorgepraat een dovemansgesprek, want ieder praat te voor zich en luisterde niet naar de anderen over ontwapening. Als of er enig uitzicht bestond op wer kelijke ontwapening. In zo'n 0 sfeer van weer toenemend wantrouwen! Eigenlijk staat het hele gepraat Over afschaffing van legers en wa pens gelijk met een veiling van in courant goed, want wapens zijn te genwoordig al verouderd, terwijl ze nog in de maak zijn. De moderne oor log maakt niet meer gebruik van sol daten of van kanonnen, maar werkt met meer subtiele methoden, waarte gen zelfs geen radar-net helpt. Neem bijv. maar eens de situatie in het Midden-Oosten. Nauwelijks is het Amerika gelukt om de Zuidgrens van Sowjet-Rusland heimelijk af te grendelen met een goed sluitende ke ten van militaire verdragen, waar door Griekenland, Turkije, Irak, Per- zië en Pakistan hand in hand een cordon vormen tegen het opdringen van de Russische invloed naar het Zuiden, of Moskou laat een staaltje van vliegkunt zien en wipt over dat cordon heen. Het verkoopt n.l. te gen een onzinnig lage prijs wapens aan Syrië en Egypte, waarmede het zich meteen indringt in één van de meest gevoelige delen van die beide landen, n.l. hun defensie. Het weet bovendien heel goed aan wie het die wapens verkoopt en op welk tijdstip. Beide genoemde staten zijn n.l. on verzoenbare vijanden van Israël en door deze wapenleveranties wordt het vuurtje daar in het Midden-Oos ten zó lustig aangeblazen, dat de vrees voor een uitslaan van de oor logsvlam niet denkbeeldig is. Zó drei gend is inmiddels de situatie ge worden, dat de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Foster Dulles reeds een niet mis te verstane waarschuwing heeft gericht aan de staten van het Midden-Oosten, waar in hij zegt, dat iedere staat, welke op een oorlog aanstuurt, de Verenigde Staten tegenover zich zal vinden. Dit is een schot voor de boeg, be doeld aan het adres van de Sow jet- Unie. En zo gaat de koude oorlog, waarin wij ondanks glimlacht]es, klopjes op de schouder, warme handdrukken enz. midden in zitten, gestadig ver der. Het is een eigenaardige oorlog, want wij beseffen nauwelijks, dat wij er tussen zitten, maar niettemin is hij zeer reëel en zullen wij er goed aan doen er rekening mee te hou den. Om een andere staatsgreep te voorkomen Een bloedeloze en bijna stilzwijgend verlopen staatsgreep heeft Carlos Luz, die als waarnemend president van Brazilië optrad, nadat president Joao Caf Filho door een hartziekte had moeten aftreden, uit zijn ambt, ontzet en het land doen verlaten. Luz werd beschouwd als vertegenwoordiger van die delen van de Bra ziliaanse weermacht, met name vloot en luchtmacht, die, zo nodig met ge weld, een ambtsaanvaarding door de gekozen nieuwe president Kubitschekf een socialist, die als een volgeling van wijlen president Vargas wordt be» schouwd, wilden beletten. Hij werd verdreven door generaal Teizeira Lott, die in de nacht van Don derdag op Vrijdag als minister van oorlog was afgetreden, omdat Luz een kolonel, die in het openbaar had gepleit voor een staatsgreep om installatie van Kubitschek in 1956 als president te voorkomen, de hand boven het hoofd hield. Het optreden van Lott wordt daarom „een staatsgreep om een staatsgreep te voorkomen" genoemd. MET ONBEKENDE BESTEMMING Carlos, Luz, de minister van marine en justitie, admiraal Amorim de Valle en Prado Kelly, en de opperbevelheb ber van de Braziliaanse vloot, admi raal Pena Potto, zijn Vrijdag, aan boord van de kruiser „Almirante Par- roso", met onbekende bestemming uit de Baai van Rió vertrokken. Een kustbatterij te Copacabana loste nog een schot op de wegvarende kruiser, die zijn reis echter voortzette. De revolutie schijnt geen slacht offers te heibiben gevergd. Slechts een half dozijn schoten werd gewisseld tussen een kruiser en een kustbatterij. Troepen hebben in het door regen en stormvlagen geteisterde Rio de Janeiro strategische punten 'bezet (het garnizoen van Rio was reeds direct op de hand van generaal Lott) op hoeken van straten zyn machine- geweerposten ingericht. Burgers ontvluchtten, te voet en in autols, in grote haast de Braziliaanse hoofdstad, opstoppingen op de uiil Rio leidende wegen veroorzakende. Gemeld werd dat de brug naar de internationale luchthaven op het eiland Galeao is opgeblazen, doch dit bericht is later tegengesproken. De ministers van marine en lucht macht waren voorstanders van een staatsgreep, om de installatie van de wettig tot president gekozen Kubit- schekt te verhinderen. Lott was hen echter voor. De beide huizen van het Congres, die Vrijdag in verenigde vergadering bijeen waren gekomen, hebben Luz uit zijn ambt vervallen verklaard. De Kamer van Afgevaardigden heeft vervolgens met 185 tegen 62 stemmen de vice-voorzitter van de Senaat, Nereu Ramos, als waarne mend president aangewezen. Jeugdige'' 103-jarige feliciteert jarige 106-jarige Op de 106de verjaardag van de oudste inwoonster van Den Haag en één na de oudste van Nederland, Mevr. de Calonne—Meister, werd zij door Mevrouw Dierkje Lammerts, die slechte 103 jaren telt, gefeliciteerd met haar verjaardag. Rechte Mevrouw de Calonne—Meister. Deze heeft Vrijdagavond zijn func tie aanvaard. De eerste daad van de nieuwe pre sident was het ontslaan van de mi nisters van marine en luchtmacht en het benoemen van opvolgers. Marine steunt nieuwe president Volgens een Vrijdagavond te Rio de Janeiro uitgegeven bekendmaking heeft admiraal Benjamin Sodre op het ministerie van oorlog de verzekering gegeven, dat de marine de beslissing van het Congres, waaibij een nieuwe waarnemende president werd aange steld, onderschrijft. Eigen regering voor Luz? Volgens bepaalde, te Rio de Janei ro de ronde doende geruchten, zou President Eisenhower, die er ge zond en opgeruimd uitzag, is Vrijdag uit Denver, waar hij in een zieken huis opgenomen is geweest, te Wash ington teruggekeerd. Hij werd door een grote menigte zeer geestdriftig verwelkomd. De president, die zeven weken te Denver in een militair ziekenhuis heeft gelegen, maakte de reis per vliegtuig. Vive-president Nixon begroette Eisenhower, toen hij het vliegtuig verliet. Daarna' namen de president en zijn echtgenote plaats in een auto, waarmede zij, gevolgd door een groot aantal andere auto's, naar het Witte Huis reden. De president is voornemens het a.s. weekeinde op het Witte Huis door te brengen. Daarna zal hij voor min stens zes weken voor herstel op zijn boerderij te Gettysburg verblijven. Alhoewel de dokters Eisenhower had den verzocht zich niet in te span nen door te gaan wuiven, werd hij zeer opgewonden, toen hij het Witte Huis naderde. Zich van de ene zijde van zijn auto naar de andere wen dende, wuifde hij voortdurend naar de juichende belangstellenden, wier aantal langs de gehele weg op een kwart millioen werd beschat. Inpassc op alle punten De ministers van buitenlandse za ken der „Grote Vier" hebben Vrij dag besloten, te „trachten hun con ferentie Woensdag a.s. ie beëindi gen, nu zij zich geplaatet zien voor een vrijwel zekere impasse ten aan zien van alle drie punten van hun agenda. Wanneer de besprekingen inder daad Woensdag worden besloten, be tekent dat het overleg precies de drie weken heeft geduurd, waarover de ministers het in September te New York eens waren. Had de conferentie tekenen in de richting van overeen stemming over een of ander punt vertoont, dan zouden de ministers on getwijfeld hun besprekingen hebben voortgezet. Het overleg van de afge lopen twee v/eken heeft evenwel ge leid tot een impasse ten aanzien van twee punten der agenda, terwijl waar schijnlijk ook ten aanzien van het derde punt een mislukking voor de deur staat. De ministers hadden reeds toegegeven, dat zij gefaald hadden om inzake de Duitse eenheid en de Europese veiligheid tot een accoord te komen. Intussen is ook het offi ciële overleg over verbetering van ferentiekringen beschouwd als een duidelijke erkenning, dat het geen zin heeft verder te praten en dat de „geest van Genève" dood is. De Westelijke mogendheden zullen zich krachtig verzetten tegen even tuele Sowjet-plannen om commissies in te stellen ten einde te pogen de meningsverschillen te verkleinen in afwachting van een volgende confe rentie der „Grote Vier" waarschijnlijk volgende zomer. De Westelijke mogendheden hopen komende lente of zomer een volgen de conferentie van ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier" te organiseren ten einde een nieuwe poging te doen om overeenstemming te bereiken over een hereniging van Duitsland. De drie Westelijke ministers zijn verlangend de mogelijkheid van een hereniging van Duitsland het kern punt van de huidige conferentie open te houden. Een nieuwe bijeen komst volgend jaar zou beide par tijen tijd geven om het vraagstuk nog eens te overdenken. zwaaiden met vlaggetjes en vele per sonen hadden spandoeken bij zich, waarop welkomstboodschappen voor de afgezette president Carlos Luz op I Eisenhower waren aangebracht. Op weg zijn naar Santos, waar hij een sommige plaatsen stonden de men- eigen regering zou willen vormen. I sen veertig rijen diep. Muziekkorpsen speelden, kinderen de betrekkingen op niet-politiek ge bied tussen Oost en West volkomen vastgelopen, terwijl de opvattingen over de ontwapeningskwestie meer dan ooit uiteenlopen. Het besluit om de onderhandelin gen niet te verlengen, wordt in con- APARTJES Op het nieuwe vliegveld van Kaap stad, dat is genoemd naar de natio nalistische ex-premier Malan, wordt de apartheid zo streng mogelijk in acht genomen. De minister van verkeer heeft met enige spijt te kennen gegeven dat het niet wel doenlijk is voor ieder ras aparte vliegtuigen te laten vlie gen, maar op het mooie nieuwe vlieg veld is er door het bouwen van apar te wachtlokalen en restaurants voor gezorgd dat mensen van verschillend ras niet samen behoeven te zitten. Zelfs zijn er aparte ingangen voor de verschillende rassen. Het bureau voor inlichtingen be vindt zich in de afdeling voor de blanken. Mocht iemand van een an der ras inlichtingen wensen, dan mag hij die telefonisch van zijn eigen af deling uit inwinnen. weer i (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur). MIST. Overwegend droog weer. Van nacht en morgenochtend weinig wind en op vele plaatsen mist. Morgenmiddag verspreide opkla ringen, zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost en lagere temperaturen. 13 Nov. zon op 7.56, onder 16.55 u.; maan op 6.59, onder 16.05. 14 Nov. zon op 7.58, onder 16.54 u.; maan op 8.06, onder 16.35. 13.01 nieuwe maan. maan op 9.08, onder 17.13. Het weer in Eurooa HELSINKI nevel 7 gr. STOCKHOLM licht bew. 7 OSLO regen 10 KOPENHAGEN mist 7 ABERDEEN half bew. 6 DUBLIN zwaar bew. 8 LONDEN zwaar bew. 8 AMSTERDAM licht bew. 5 BRUSSEL licht bew. 6 PARIJS onbewolkt 3 BORDEAUX licht bew. 7 GRENOBLE nevel 2 NICE licht bew. 12 BERLIJN nevel 7 FRANKFORT geheel bew. 7 MÜNCHEN nevel 7 ZüRICH nevel 6 GENèVE geheel bew. 6 LOCARNO zwaar bew. 8 WENEN mist 8 INNSBRUCK nevel 4 ROME nevel 10 Opnieuw heeft de delegatie van Zuid-Afrika de vergadering van de Verenigde Naties verlaten, evenals 24 Oct. j.l. om te protesteren tegen het onderzoek van de wereldorganisatie inzake het rassenprobleem. Op de foto verlaat de voorzitter van de Zuid-Afrikaanse delegatie, W. C. du Plessis op 24 October de vergadering, geheel links P. M. Crosth-Waite van Groot-Brittannië, met naast hem de Rus Georgi Zaroubin. Korreltje Om rechtvaardig te kunnen zijn tegenover anderen, moet men eerlijk zijn tegenover zichzelf.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1