Met drie dagen feest worden de laatste zuchten uit Alphens centrum verdreven smaken: Nieuwe brug is vandaag geopend Chef brugwachter Van Dijk is heel trots op de nieuwe brug -J 1955 UE LEIDEE i >n v »wiiihiL/ii. L.LAD PAGINA I m Hedenmiddag heeft mr. Schmal, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, in zijn functie van plaatsver vangend commissaris van de Koningin in deze provincie, onder grote be langstelling en temidden van veel feestvertoon, om 4.15 uur de nieuwe provinciale brug in het centrum van Alphen aan den Rijn voor alle ver keer geopend. Dit, niet alleen voor Alphen aan den Rijn maar vooral ook voor heel de provincie 'belangrijke feest, gaat de gemeente met een driedaags feest vieren. Daartoe vindt men alle reden. Met vurig verlangen heeft mien se dert tientallen jaren uitgezien naar een oplossing van de misère die rond om de oude brug met de dag groeide. Niet ten onrechte kreeg deze wan-' kele en veel te smalle brug, de in dit opzicht alles zeggende bijnaam van „de brug der zuchten'. Reeds voorspeld De brug, welke in 1906 in nauwe lijks vijf maanden tijd door de Wou- brugse aannemer P. Boot voor de voor huidige begrippen lage som van 16.380.(raming was 16.500. werd gebouw (5 Juni 1006 aanbe steed, 1 Nov. 1906 voltooid) bleek al heel spoedig voor het toenemende zware verkeer, niet te voldoen. Een man van de provincie de brug was toen eigendom van „Rijnland" met een scherp vooruitziende blik, had dit al bij de ingebruikname voorspeld. Het brugdek was nauwelijks 4 meter breed (5.5 m. lang per klap), zodat een tweerichtings autoverkeer al van stonde af aan onmogelijk was. Het duurde dan ook steeds dubbel zolang als nodig eer het verkeer over de brug een heenkomen kon vinden. Des te erger deed zulks zich gevoe len als de brug, die de laatste jaren vaak of werd aangevaren of bezweek Onder de last van zware auto's; meer dan lange tijd opgehaald was. Het was niet zelden dat vijftig auto's aan De oude brug uit de romantische gezichtshoek bezien. verdraagzaamheid, vertrouwen en be grip, ook velen werden aangetroffen, die in een of andere vorm een kern achtige verzuchting slaakten. Naar mate het leven stormachtiger en ge- gejaarder werd, vooral na de bevrij ding, kwam het vaak tot een conflict. Een en ander gaf dan de verkeers politie een schepje extra werk. Stijgend ongemak Ook de provinciale waterstaat, met name de onderhoudsdienst van de Rijn, vanaf 12 Juli 1930 behoort de Alphense brug tot de dienstkring Den Rijn van Prov. Waterstaat in Z. H. te Leiden daarvoor tot de wer ken vaarwater Mallegatsluis te Gouda tot de Ringvaart Haarlemmer meer polder) -had hst niet makkelijk met de oude brug der zuchten, want weerszijden van de brug tientallen vaak was ze onklaar en moest ze in minuten moesten wachten en de be- j allerijl weer worden, gerepareerd stuurders en mede-inzittenden hun |soms zelfs met inzet van een speciale vaak kostbare tijd in lijdzaamheid verbeidden. Onder zulke omstandig heden valt het dan ook niet hele maal kwalijk te nemen, dat ondanks De opening van de nieu we Alphense brug zal veel vreugde brengen aan de ingezetenen. In dubbeïop- zicht zal dit feit vreugdevol zijn voor het personeel dat met de bediening is belast. Men zit er ruimer in het bruggehuisje, het uitzicht is rianter, het materaal is nieuw en narigheden zijn naar men hoopt, voor lange tijd uitgesloten. Het werkt- prettig zo. De heer v. Wijk, die chef is op de brug kan van het verleden heel wat vertel len. Per September van dit jaar bediende hij de Al phense brug, inclusief de noodbrug 21 jaar. Van deze jaren was hij 5 jaar chef van de brug. Voordien was hij 12 jaar hulpbrug- knecht aan de Aardammer- brug te Ter Aar en 3 jaar brugwachter. Hij is dus in het vak doorkneed. Hij wordt geassisteerd door de heren J. Dirkzwager,, P. Spruijt en K. van Dinteren. De heer P. Spruijt viel vo rige week de „eer" te 'beurt om de noodbrug „officieel" te sluiten. Hij had n.l. de klap opgehaald toen kort daarna de baggermachine „IJsselstroom" haar vernie lend werk deed. Voor de heer Van Wijk waren an deren chef op de brug der zuchten geweest. Om te be ginnen, het langst was dat wijlen de heer P. R. Pen- ders. Die kwam reeds op de voorgan ger van de brug der ziuohten in func tie op 7 Januari 1903 toen deze nog in beheer v/as bij Rijnland. Daarna kwam hij op de (toen) nieuwe brug, de inmiddels vervangen brug, welke hij tot Mei 1945 diende en toen met pen-sioen ging. Hij werd opgevolg door de heer A. Froolik, die op 27 Juni 1049 met pen sioen ging en als zodanig eervol ont slag kreeg. Zijn plaats werd ingeno men door de heer J. A. Dekker, die per 1 Maart 1951 met ziekteverlof ging om helaas niet meer terug te keren. Dan volgde de heer Van Wijk. De heer Van Wijk steekt zijn tevre denheid over de brug niet onder stoe ien of banken. Als chef-brugwachter ziet hij de zaak ook anders al is hij ook weer niet blind voor het feit. dat 'het „knusse" wel is verdwenen. Vroeger, o>p de oude brug kon hij wel eens met een paar stappen te doen een ondeugende overtreder van de voorschriften „bij de kraag" pak ken. Maar nu maig het 'personeel wel wat trainen in athletiek Ook een ander schaduwplekje ver bergt de heer Van Wijk niet. Hjj is zijn dienstwoning, op enkele meters afstand van de brug kwijt en zoals de zaken er thans voorstaan zal hij er ook geen ander voor terugkrij gen, van waaruit hij zo gemakkelijk de gang van zaken rondom de brug kan gadeslaan. En dat vindt hij, die nu in de Wilhelminastraat woont, toch wel heel erg. Hij hoopt in elk geval een andere woning te krijgen voor het pand waarin hij „als noodgeval" i werd ingezet. pont, welke al bij voorbaat jaren lang in de contreien van deze brug ge meerd lag. Als men zich realiseert dat de 'brug in 1953 bijna 20.000 maal werd geopend voor het doorlaten van on geveer 40 duizend vaartuigen, dan wordt het duidelijk, dat ook het druk ke scheepverkeer een belangrijk aan deel had in het ongemak van de weg gebruikers. Het was in de dagen, dat heel de gemeente en alles wat van Zuid naar Noord v.v. moest, uitslui tend en alleen was aangewezen op ■deze enige oeververbinding over de oude Rijn. j In 1952 kwam een kleine verbete- ring toen de Provincie de Damse J Rijnbrug aan Gouwsluis opende en een belangrijk deel van het doorgaan- j de snelverkeer richting Amsterdam en Rotterdam over die brug geleid i kon worden. Een volgende oplossing werd geschapen door de gemeente zelf, die in 1953 de grote, hooggelegen Koningin Julianabrug voltooide, op ongeveer 700 meter afstand Noord waarts van de centrum-brug. Maar ondanks alle verbeteringen welke door de beide kunstwerken werden verkregen, een oplossing voor het verkeer in het hart van de gemeente brachten ze niet. De be hoefte hieraan bleef en werd nijpen der. De behoefte ,die eigenlijk al se dert enkele tientallen jaren sterk sprak, vormde vele malen het on derwerp van besprekingen en onder handelingen tussen de gemeente en en de provincie. Over de noodzaak van de bouw van een nieuwe brug, met 'betere aspecten uit verkeerstech nisch oogpunt gezien, was men het vrij spoedig met elkaar eens, maar niet over de vraag wie de „dubbel tjes" op tafel moest laten rollen. Tot voor enkele jaren de lang gewenste overeenstemming werd bereikt. De provincie zou de brug bouwen. Tege lijk hiermee greep de gemeente de gelegenheid aan om het centrum te verruimen en in overeenstemming te brengen met de grootte van de brug. Meer ruimte Deze heeft een doorvaarhbreedte van 14 meter, de vorige slechts 9.94 cm. De breedte van het brugdek beloopt 6.50 m. met aan weerszijden een trottoir van 2 meter breed. De oude brug was slechts 4 meter in to taal breed. De totale lengte van de val bedraagt 16.35 m., de vorige was per klap 5.5 m lang. De'oppervlakte van het nieuwe brugwachtershuisje is binnenwerks plm. 15 m2. De doorvaarthoogte van de nieuwe brug ligt iets lager (2 m.) dan van de oude brug (2.5 m), zodat men de illusie wel kan laten varen, dat men voor de nieuwe brug niet zo vaak zal behoeven te wachten, als voor de oude brug. Het enige hoopvolle is, dat als de brug weer voor het wegver keer opengaat, alles zich veel sneller kan verplaatsen. Dat de nieuwe brug niet hoger kon worden gelegd, vindt zijn oorzaak in •de enge situatie, hoofdzakelijk aan de lage zijde. De ruimte voor de af rit is te kort met het oog op de lig ging van de Raadhuisstraat en de Van Mandersloostraat en in dat ge val zou de afrit nóg 'hellender komen te liggen. Een situatie die dan ver keersongelukken en verkeersopstop pingen nog meer in de hand zou werken. Wel wachten! Aangenomen kan worden dat een verkeersoplossing slechts in geringe mate is bereikt. Het uitzicht is nu iets beter, gerekend ook als de bebouwing voltooid zal zijn, maar de toe- en af- voerstraten naar en van de brug zijn niet in overeenstemming met de capa citeit van de Pieter Doelmanstraat (die nu plm. 17 meter breed blijft) en de daarin gelegen brug, terwijl uiter aard met de beoogde verruiming het gevaar van de wegkruisingen aan de hoge en lage zijde) niet is wegge nomen, waarschijnlijk ook niet als straks het verkeer door middel van electrische verkeerslichten zal wor den geleid. Wat met de oude, twee- klaps handbedieningsbrug verdwenen is, is het knusse, gezellige landelijke aspect, iets waarvoor het jachtende verkeer in deze eeuw al vaker geen pardon heeft gekend. Naast deze enkele teleurstellingen, welke evenwel te verklaren zijn, al 'zullen ze deels niet meer en deels voorlopig niet kunnen worden weg genomen, is de vreugde toch domi nerend om de betere brugverbinding. De provincie heeft ongetwijfeld iets goeds tot stand gebracht. Het werk werd aanbesteed op 3 Mei 1954, gegund op 1 Juni 1954, aangevangen 14 Juni 1954. De oude brug werd 21 Juni 1954 gesloten en gesloopt. Toen werd de noodbrug tevens geopend. Deze noodbrug, meerdere malen ontwricht, kreeg een ontijdig einde toen ze vorige week tengevolge van een aanvaring dermate werd vernield, dat van een spoedig herstel geen sprake was. De autoriteien besloten toen om zo noodbrug maar meteen te slopen, zo dat het programma-punt: officiële sluiting even voor de officiële ope ning van de nieuwe brug, moest ver vallen. Als gevolg hiervan moest de nieuwe brug noodgedwongen vóór de vastgestelde 10e November voor het kleine verkeer in feite al worden opengesteld. Intussen is de noodbrug weer her steld en zal binnenkort weer dienst doen aan de Brielse Maas, waar ook een nieuwe brug komt. Veerpont uit de buurt. De veerpont van de Provincie is nu wat verder weggebracht, omdat de nieuwe brug het vertrouwen wet tigt, dat ze hier voorlopig geen dienst zal behoeven te doen. £e ligt nu in Zwammerdam. Vermoedelijk wijst deze maatregel erop, dat thans de verbetering of vervanging van de brug aldaar binnen niet al te lange tijd aan bod komt? De onderbouw van de nieuwe brug werd verricht door het Rotterdamse aannemersbedrijf N.V. Boere, de bo venbouw door de firma Kloos te Kin derdijk, de electrische installatie door Groeneveld en v. d. Pol te Am sterdam. Met de montage van de bo venbouw werd op 5 Augustus begon nen. Drie dagen later kon men reeds met de aanleg van de electrische in stallatie beginnen. De brug is uitge balanceerd. Zij wordt bewogen door 2 electromotoren, elk van 9 PK. De totale kosten van de nieuwe brug belopen ongeveer 600.000.(de vorige kostte 16.380). Hoewel toen niet in zo omvang rijke mate als thans het geval was bij de bouw van de nieuwe brug, werden ook ten behoeve van de bouw van de vorige brug al enkele woningen, nabij de plaats waar de oeververbinding moest komen, afge broken. bruggen hebben wij onlangs nog een breedvoerig artikel gewijd. Nu de brug begaanbaar is, blijft nog de wens over, dat de desbetref fende instanties elkaar spoedig zul len vinden om de door afbraak open gevallen terreinen in de omgeving van de brug, zo spoedig mogelijk te doen bebouwen. Omtrent de plan nen lopen verschillende theoriën. Een vastomlijnd plan is evenwel tot heden niet door het gemeentebestuur voor publicatie prijs gegeven. Het doet intussen wel prettig aan, dat de aannemer Oudenes, die een be langrijk woord schijnt te kunnen meespreken in dit plan, ondanks het geschil dat hij momenteel met het gemeentebestuur heeft lopen, heeft kunnen besluiten om de ruïnes voorlopig te egaliseren, zodat het publiek de omliggende terreinen kan betreden, zonder al te veel halsbre kende toeren. LEIDERDORP Leiderdorpse Schaakclub. Bij de onderlinge wedstrijden werden deze v/eek de volgende wedstrijden ge speeld: B. BraamW. Goedhart afgebr.; C. v. TolA. Geerlings 10; A. KarstensW. v. d. Leek 10; P. v. WijnenRector J. C. de Groot afgebr.; Ch. SterkJ. Nagtegaal ]/2\ N. KarstensA. Geerlings 10; C. MeinemaW. v .d. Leek 10; A. v. KlaverenE. v. d. Valk 10; C. v. Tol—A. P. Helmus 1—0; H. S. GinjaarD. Braam 01; T. Rasser H. A. Korswagen afgebr. W0UBRUGGE TWEE-JARIG KINDJE VERDRONKEN. Woensdagmorgen geraakte de 2- jarige Marjanne Zwanink te water in een wijk van de Heimanswetering. Buren ontdekten de drenkelinge even later drijvend, waarop mevrouw Boot zich onmiddellijk gekleed te water begaf. Hoewel leden van de E.H.B.O. en dokter L. E. Loth nog door mid del van zuurstofflessen en kunstma tige ademhaling trachtten de levens geesten op te wekken, mocht deze hulp helaas niet meer baten. Teruggang. Het aantal donors, dat zich Dinsdagavond voor de bloed transfusiedienst van het Rode Kruis beschikbaar stelde, bedroeg ruim In vergelijking met het resultaat van 1954, toen zich circa 130 donors aan meldden, betekent dit een aanzien lijke teruggang. Stillevenopnamen. Op de club avond van de Amateurfotografen was Dinsdagavond opnieuw een spreker uitgenodigd. Ditmaal met het onder werp „Stillevenfotografie". Het was de heer Gompelman uit Leiden, die eerst in algemene trekken een be schouwing hield over dit onderwerp opmerkte, dat veel van eigen 'oefening afhangt, omdat er óp gebied van Stillevenfotografie weinig lectuur is. Vervolgens besprak hij de came- welke het meest geschikt zijn voor dergelijke opnamen, om ten slotte, aan de hand van eigen werk uitvoerig uiteen te zetten, wat er al zo te pas komt aan het maken van een stillevenfoto. Historisch plek Het is een historische plek waar de nieuwe brug is gelegd, want vol gens de geschiedenis moet ongeveer op dezelfde plek al sedert de Ro meinse tijd een brug over de Rijn hebben gelegen. Aan de historie van de achtereenvolgende Alphense 0EGSTGEEST Twee-preekstoelgesprekken Gis teravond werd de eerste van de vijf conferenties gehouden door de paters Reniri o.f.m en Krauwels o.f.m. in de parochiekerk. Voor dit doel was vooraan in het kerkgebouw een tweede preekstoel geplaatst. Pater Krauwels gaf voor de aanvang een korte uiteenzetting over het ontstaan der twee-preekstoelge sprekken, die hun oorsprong vinden in Italië en overgenomen zijn in Duitsland en andere landen en het vorige jaar voor het eerst in ons land geïntroduceerd. Het is een bij uitstek goede manier om de geloofswaarhe den markanter en levendiger te ma ken. Beide predikanten behandelden deze avond „Gods liefde en mense- Virginia American Half zwaar Ztvaar Shagretta smaakt beter dan shag! Geen wonderShagretta is zo rijp - dank zij de natuurgefer- menteerde tabak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag Smaakt ook beter in de p{)p lijk lijden". Het middenschip der kerk was geheel gevuld met aandach tig luisterende katholieken en niet- katholieken. De volgende week zal wol*den behandeld: „Is de Kerk een moeder of een bemoeial?" Gemeenteraad Woensdagmiddag te twee uur komt de raad bijeen ter behandeling der gemeentebegroting 1956. Om 7 uur des avonds wordt de vergadering voortgezet. CLmöietdamö filaat-aaevtje' maakte flinke ptamatie! De Nederlandse jeugd weet over het algemeen de politie uitstekend te helpen in de zware taak het verkeer voor ongevallen te beschermen en in de grote steden staan legers klaar-overtjes klaar om hun schoolkame raadjes veilig naar de overkant te brengen. Een van deze scholiertjes heeft het al ver geschopt en mag zelfs „ome-agent" een handje helpen bij het regelen van het verkeer. Op de foto Eddy Scholten uit de Quelliinstraat te Amsterdam, die een agent helpt bij het verkeer in de Ferdinand Bolstraat.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7