ie-Lucas in Tweede Kamer over beperking van overheidsinvesteringen Bij overgaan op particuliere bouw 25% huurverhoging noodzakelijk 4500 woningen meer bij uitgifte van langjarige contracten Rijksweg 4a tot Leiderdorp einde 1957 gereed De Roosendaalse politie schoot ontaarde zoon mes uit z'n hand Blijl meesier DONDERDAG 10 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BtjAD - PAGINA I p. v. d. A. vond minister woord-sober De Tweede Kamer heerft gister middag de algemene financiële be schouwingen over de rijksbegroting voor 1956 voortgezet. Gisteren is de Kamer in eerste termijn aan het woord geweest. De minister van financiën, de heer VAiN DE KIEFT, beantwoordde de daarbij gehouden redevoeringen. De situatie van Nederland in haar geheel overziende, meent spr. dat de economische en financiële positie vrij stabiel is. De minister herinnert er aan, dat de laatste jaren maatregelen zijn geno men om een te grote liquiditeit in het bedrijfsleven te voorkomen. Daartoe draagt ook bij een gentlemens agreement van de „Ne- derlandsche Bank" met de banken. De winsten in het bedrijfsleven zijn de laatste jaren ruim geweest. De re gering heeft niets anders gedaan dan de maatregelen tot verruiming der li quiditeit thans te beperken. Dat de inning der vennootschapsbe lasting in versneld tempo zal geschie den kan men kwalijk bezwaalijk ach ten, betoogt spr. met een verwijzing naar de inning van de loon- en in komstenbelasting. Als de betalingsbaalns in evenwicht blijft is er z.i. geen aanleiding tot meer ingrijpende maatregelen. Spr. merkt op, dat men op allerlei congressen steeds allerlei maatrege len bepleit, waarbij steeds te kennen wordt gegeven, dat de overheid te schriel is en dat ze meer moest subsi diëren. Wanneer de congresgangers naar huis gaan, dan is in de trein het eerste onderwerp van gesprek: de hoge belasting meent de minister. De Kamers hebben ook velerlei verlangens geuit, spr. heeft er hele lijsten van. Ze gaan van een tweede Karei Doorman" met straaljagers tot beurzen voor iedereen, die reizen wil met een gezicht alsof men studeert. Men moet z.i. toch ook eens rekening houden met de positie van de minis ter. De minister wordt wel een beetje wanhopig, als men steeds groter uit gaven wil, zodat het „onaanvaard baar" moet worden uitgesproken. De aanmoediging tot bezuiniging bevat nooit iets concreets, zegt de mi nister, die voorts opmerkt, dat aan tal van uitgaven niet valt te tornen. Wil men b.v. het deltaplan laten liggen? Er zijn uitgaven, waaraan geen en kele minister iets kan doen. Spr. verklaart, dat de notulen van de ministerraad zouden kunnen ge tuigen van de strijd van de minister van financiën voor een redelijk uit- gavenpeil. De begroting is de uit komst van ernstige pogingen om het uitgaven-niveau op een redelijk peil te brengen. Bij de potkachel. Hij protesteert tegen de opvat ting alsof investeringen in de parti culiere sector per sé economisch ver antwoord en belangrijk zijn en die in de sector van de overheid beter nage laten konden worden. In dit verband noemt hij de tunnel te Velzen en de wegenverbetering. Hij gunt de verze keringsmaatschappijen hun prachtige gebouwen, waar het personeel in lichte ruime kamers kan werken. Maar hij vreest een storm van ver ontwaardiging als hij hetzelfde voor zijn personeel zou bepleiten. Zijn ambtenaren zitten in kamertjes waar voor men worden verwarmd met potkacheltjes. Het aantal ambtenaren. Vervolgens bespreekt hij de kwes tie der personeelssterkte. Hij meent,- dat men het personeelsvraagstuk niet moet opblazen tot verhoudingen, die buiten proporties zijn. De stijging is z.i. niet zo overweldigend; de laatste anderhalf jaar is de sterkte toegenomen met 1072 man, dat is pre cies 1 y2 procent. Zonder twijfel is er in het over heidsapparaat verstarring. Er zullen bureaux zijn waar men werk doet, dat misschien niet meer nodig is. Maar getracht wordt te komen tot groter doelmatigheid. Dat is echter werk van lange duur. Op zijn eigen departement hééft spr. een particulier efficiëncy-bureau gehad. Dat heeft goede resultaten op geleverd. O.m. deelt hij mede, dat al het mo gelijke wordt gedaan om door ver vanging van routine-arbeid door ma chines te komen tot groter effi- ciëncy. De minister verklaart, dat geen en kel particulier bedrijf zo goed mecha nisch is ingericht als de dienst der belastingen en de centrale rijksad ministratie. Met betrekking tot opmerkingen over de begrotingspresentatie zegt spr., dat hij gebonden is aan de oude comptabiliteitswet. Hij heeft al eni ge professoren gevraagd hem aan een nieuwe wet te helpen, maar daar heeft hij geen succes mee gehad. Voor een staatscommissie ter zake gevoelt de minister niets. Ten aanzien van de opmerkingen van de heer Lucas inzake de controle door de Kamer zegt spr., dat z.i. er een zeker vertrouwen moet bestaan en dat er een speelruimte voor de bewindslieden moet zijn. Hij meent, dat deze kwestie ook eens van staats- echtelijke kant moet worden beziea Naar aanleiding van het betoog van de heer Wagenaar zegt spr., dat" wat er thans te Genève is gebeurd weinig aanleiding geeft om te veron derstellen, dat er een internationale ontspanning is, die tot beperking op het terrein der defensie zou kunnen leiden. Er is z.i. geen aanleiding om de Nederlandse inspanning te ver minderen Tenslotte constateert minister Van de Kieft, dat ons land tien jaar na de bevrijding er zeer gunstig voor staat en dat men de problemen, die er nog liggen wel de baas zal wor den. De staatssecretaris van financiën, de heer VAN DEN BERGE, verdedigt vervolgens nader de beperking van de investeringsvrijstelling, en de ver snelde inning van de vennootschaps belasting. Bij de replieken merkt de heer VAN LEEUWEN (WD) op, dat de begrotingspresentatie zo moet zijn, dat een gewoon ontwikkeld mens die kan begrijpen. Dat is thans niet het geval. De heer C. VAN DEN HEUVEL (AR) is het niet eens met de regering en de heer Van Leeuwen, dat de kwestie van het efficiënt maken van de staatsdienst niet veel betekent. Z.i. is deze zaak van veel betekenis. Het ambtenarenkorps vertoont een enorme toename. Het eerste wat men z.i. zou moeten doen is: geen nieuwe ambtenaren meer aanstellen. Dit moet met ernst worden bezien. Spr. zou niet tot ontslag willen overgaan, omdat dan toch wachtgeld moet wor den betaald. De heer VAN DE WETERING (C- H) is van oordeel, dat hij open oog moet hebben voor de gevaren van een omslag van d« conjunctuur. Men komt er niet met een zekere dosis op timisme. Spr. is voor vermindering der staatsschuld en dankbaar voor de mededeling van de minister over de mechanisatie der administratie. Spr. meent, dat door die mechanisatie de sterkte van het personeel verlaagd zou moeten zijn. Dat is echter niet het geval geweest en zijn er meer ge bouwen. Hij adviseert de 17.000 vaca tures, die er nu zijn, niet te vervul len. i De heer LUCAS (KVP) merkt op, dat de Kamer in staatr moet zijn haar eigen controlerende taak naar beho ren te vervullen. Hij vraagt of de regering bereid zou zijn omtrent de wenselijkheid van het in het leven roepen van een controle-apparaat en de regeling ervan in nader overleg te treden bijvoorbeeld met het senio renconvent der Kamer. Als het wenselijk is de investerin gen af te remmen, dan is er geen re den om dit alleen te doen in het be drijfsleven. Dan dient dat ook te ge schieden in de overheidssector. Daar over wenst de heer Lucas een uit spraak der Kamer, waartoe hij een motie indient, welke mede is onder tekend door VVD, AR, CH en KNP. De heer WELTER (KNP) betoogt, dat de minister moet overwegen of zijn ideeën met betrekking tot budget en verstarring van de staatsdienst in daden kunnen worden omgezet. De heer HOFSTRA (P.v.d.A.) meent, dat de minister bij de beant woording der sprekers in dit debat optimistischer is geweest dan in de millioenennota. Hij vraagt nadere in lichtingen over de situatie, der staats' financiën, 's Ministers antwoord was wat sober, meent spr. Hij is verder van oordeel, dat Ne derland in verhouding tot andere landen met betrekking tot de staats schuld niet het bijzondere gunstige figuur slaat als de minister doet voorkomen. Met betrekking tot de motie-Lucas zegt spr.. dat een beperking van in vesteringen in de overheidssector noodzakelijk is. Dat is ook het stand punt der regering. De richtlijnen van de motie wordt al gevolgd. Hij vindt het overbodig dit in een motie neer te leggen. Zo'n motie wekt alleen wantrouwen je gens de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Verkeer en Waterstaat. Er is z.i. geen aanlei ding om wantrouwen uit te spreken. De heer WAGENAAR (CPN) zegt. dat de minister weinig reden ziet voor verdere ontspanning na de rede van Molotof gisteren in Genève uit gesproken. De ontspanning is echter ir. Juli oo de conferentie te Genève ingetreden. Tegen zes uur wordt de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag één Wel subsidie geen huurbelasting Op de algemene ledenvergadering van de Ned. Bond van Bouwonderne mers, afdeling Utrecht, heeft drs. W. J. Valkenburg, alg. secretaris N.B.B., gisteren gesproken over het onder werp: „Woningbouw door particulier initiatief". Spr. begon met op te merken, dat we ons met de woningbouw wel in een uiterst merkwaardige situatie be vinden. Vrijwel iedereen praat en schrijft over woningnood, tal van op lossingen worden gegeven, doch met dit al komen er dit jaar 8.000 wonin gen minder tot stand dan in 1954. De verschillende suggesties, welke de laatste maanden in pers en radio zijn gelanceerd, onder de loupe ne mend, concludeerde spreker, dat vrij wel iedereen voorbijgaat aan het cen trale punt: n.l. een principiële gezond- zidi^oeneeri^die1 kammries makinS van de woningvoorziening, zien ^eneert, aie Kamertjes De woning is in eerste ^antie een beleggingsobject, ongeacht of zij wordt verkocht dan wel verhuurd. Derhalve is het wondngbouwvraag- stuk primair een huurvraagstuk, al dus spr. Wil men principieel het woning vraagstuk tot een oplossing brengen dan zal op korte termijn een huurver hoging van 25 pet. noodzakelijk zijn. En wel een huurverhoging zonder huurbelasting. Als tweede maatregel noemde spr. een subsidiebeleid, waar bij de principes van de woningwet in acht worden genomen, d.w.z. eerst subsidiering aan particuliere bouw en pas, wanneer deze ingebreke blijkt, voor woningwetbouw. Waar mogelijk en niet waar nodig. In de tweede plaats weer spr. op de suggestie, door de heer C. v. Gelde ren, voorzitter N.B.B. gelanceerd, n.l. dat de particuliere woningbouw niet meer geboden dient te zijn aan enige contingentering, doch dat overal waar het particulier initiatief mogelijkhe den zag, zij woningen kunnen bou wen, uiteraard aan de hand van de voorschriften en financieel gesteund door de overheid. Daardoor zouden de verhoudingen weer gezond worden en het bedrijfs leven zelf weer de risico's van de woningbouw op zich nemen, in stede de overheid. Op deze wijze zouden meer woningen tot stand kunnen worden gebracht. De gemeenten heb- KERK BEZUIDENHOUTSEWEG IN DEN HAAG GECONSACREERD. Gistermorgen heeft de bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, de nieuw gebouwde kerk van O. L. Vrouw van Goede Raad aan de Bezuidenhoutse- weg te Den Haag geconsacreerd. Na het bombardement op 3 Maart 1945 hebben de 6500 katholieken van deze Bezuidenhoutparochie op de oude plaats thans een waardig bedehuis terug. ben dan ook meer armslag om aan de enorme aantallen woningzoekenden een woning toe te wijzen. Spr. deed een beroep op de rege ring om de hier voorgestelde maat regelen var* toepassing te verklaren. Kerstdaad voor Hongarije Het H. Kerstfeest staat weer voor de deur; de grote feestdag der Liefde, de dag waarop we ook dit jaar weer alle arme zwaar getroffen Hongaren in het Moederland zowel als in de kampen, deelgenoot willen maken aap de echte opofferende liede welke Christus vóór alles is komen predi ken. Weer wilen we in duizenden kinderoogjes voor één dag een glun dere lach te voorschijn toveren; weer willen we diepbedroefde moeders voor één dag gelukkig zien. We wil len in één woord in naam van het H. Kerstkind lijden en droefheid wegnemen en ditmaal, ook genezing brengen daar, waar zonder Uw hulp, wellicht de dood wacht. Ja. een mensenleven redden is dit jaar het parool. In Hongarije is vrij wel geen geneesmiddel te verkrij gen, en dag in dag uit ontvangen we tientallen brieven van moeders die genezing smeken voor haar kind, kinderen die bidden toch hun vader te willen helpen. Zo kwamen er bijna 1000 aanvra gen binnen, slechts 600 konden we er helpen en dit kostte ons enkel aan medicijnen bijna 10.000 gulden. Welnu met het H. Kerstfeest in zicht, willen wij U vragen helpt ons dat we die geneesmiddelen allen kunnen zenden in Uw naam ter ere van het Kindje van Bethlehem! Daarom mogen we U even ons plan uiteenzetten. Voor elke 5.en veelvouden, kan een pakket gestuurd worden naar de kampen, voor elke 25.kunnen we een recept uit Uw naam honoreren en tenslotte voor elk aan U te beoordelen bedrag willen we in de H. Kersttijd een Hongaarse priester ter Uwer inten tie een H. Mis laten opdragen. Zou dat nu niet kunnen lukken? Wij vragen U in naam van de Kar dinaal martelaar Joszef Mindzendty, die het lot van zijn volk ons in han den legde, helpt ons! Stichting Hulpactie voor Honga rije: Mgr. G. P. J. v. d. Burg, voorz., A. M. M. Olsthoorn-van Woesik, se cretaresse. Giro Nederl. Credietbank 14378 t/n der Stichting; adres: Da Costaplein 9 buis, Amsterdam West. Lachwekkende vrijheid België heeft de invoer van Ne derlandse tomaten weer toege staan. In kringen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen wordt deze maatregel, die van bitter weinig prac- tische betekenis is voor de Neder landse tuinbouw, lachwekkend ge noemd De aanvoer van .tomaten op de Nederlandse veilingen, zo laat in het seizoen, is tot een minimum terug gelopen. Alleen de veilingen in Venlo en Rotterdam bobben nog aanvoer van enige betekenis. Deze tomaten vinden echter een goede afzet in het binnenland, in Engeland en in Duiri- land. Dé Belgen hebben de grens na tuurlijk opengesteld op een ogenblik dat zij zelf al hun tomaten kwijt zijn. 30 pet. besparing vakman-uren „Door een contingent van 15000 wo ningen te reserveren voor langjarige contracten, zodat opdrachtgever, ar chitect en aannemer zich bij voorbe reiding en verwezenlijking van het werk volledig kunnen concen treren, zou men kunnen bereiken, dat er per jaar 4500 woningen meer ge bouwd worden". Aldus de directeur- generaal van Wederopbouw en huis vesting ir. H. M. Buskens. Verwacht mag worden dat een der gelijke opzet een besparing aan vak man-uren van gemiddeld dertig per cent zal geven. Indien het proces slaagt zal verdere toepassing op een groter deel van de woningbouw overwogen kunnen worden. Industrialisatie. De directeur-generaal, die sprak voor leden van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs, hield een warm pleidooi voor een meer industriële benadering van de woningbouw. Lagere kosten, hogere prestaties en betere producten zullen daarvan het gevolg zijn. Er zijn echter, aldus de heer Bus kens, een aantal factoren, die de in dustrialisatie van de woningbouw in de weg staan. Hij noemde o.a.: Het typisch ambachtelijke in het bouwen. De mentaliteit van de bouwon dernemer, die meer afgeleid is van de handel dan van de industrie. De telkens veranderde produc tieplaats. Na uitvoerig de voordelen van se rie-productie, zowel in traditionele vormen als bij systeembouw, te heb ben geschetst, kwam de directeur- generaal met zijn plan. Samenwerking. Hij legde daarbij grote nadruk op de dwingende noodzaak van intense samenwerking van alle betrokkenen. De aannemer, zo zei hij, zal be reid moeten zijn zich aan de serie productie te binden en zal wellicht op bepaalde momenten ander, voor hem voordeliger werk, moeten laten schieten. De opdrachtgever zal mee moeten helpen aan een prijsvorming, waar bij het risico niet eenzijdig op een van de partijen komt te liggen. De overheid zal bereid moeten zijn bouwvolumen voor de gehele serie over een aantal jaren beschikbaar te stellen en erop moeten toezien, dat er een voldoend groot arbeids volume beschikbaar is en blijft. Vooralsnog achtte de heer Buskens het onmogelijk meer dan 15.000 wo ningen per jaar op deze wijze in con- tinueproductie te brengen. Het appa raat noch de geest is er op ingesteld. Gedeelte bij Leiden van beton Ondanks de grote moeilijkheden die men ondervindt bij de aanleg van de Rijksweg 4a, welke oostelijk van Den Haag en Leiden door slappe grond gaat zal het gedeelte van Ypenburg tot Leiderdorp eind 1957 gereed zijn. Het gedeelte bij Leiden zal in ieder geval in beton worden uitgevoerd. De ingebruikname zal alvast verlichting geven voor de Rijksweg van Den Haag tot de Haagse Schouw. Anderhalf jaar later zal volgens de verwach tingen de gehele weg tot Burgerveen opengesteld kunnen worden. Aldus de hoofdingenieur-directeur van de directie wegen van de Rijkswaterstaat, ir. M. Ie Cosquino de Bussy. De uitvoering in beton van het gedeelte bij Leiden is noodzakelijk omdat hier de grond bijzonder onbegaanbaar is. Zoals bekend moet hier eerst een kanaal worden gegraven, om de slechte grond te verwijderen. De sleuf wordt daarna met zand opgevuld. Wegenbouw kan sneller en goedkoper De wegenbouw kan sneller en goed koper verlopen, indien o.a. de volle dige productiecapaciteit van de geza menlijke aannemers wordt benut. Tot deze conclusie kwam ir. G. Slot boom, directeur van de Kon. wegen bouwmaatschappij tijdens een giste ren gehouden lezing voor het Ned. Verkeersinstituut in de Grafelijke Zalen van het Binnenhof. De Nederlandse wegenbouwers zou den best dertig procent meer wérk kunnen leveren, indien zij hiertoe in staat werden gesteld. Men moet ech ter, volgens spreker, zodanig ondoel matig werken, dat, in vergelijking tot de industrie, het machinepark en de mankracht voor een deel van het jaar rondlummelen. Het gevolg van de thans bestaande toestand is, dat het personeel voor 800 tot 1000 doeltreffende werkuren ruim 2400 uur betaald krijgt. Door de geringe bezettingsraad van mensen en machines in de voorzomer (bij goed weer en geringe vochtig heid van de lucht) wordt de beste tijd voor hoge prestaties verspeeld. De hogere bezetting in zomer en na jaar heeft ook nog het nadeel, dat de oogst en de recreatie-industrie losse werkkrachten wegzuigen, waardoor de kosten voor dergelijk personeel aanmerkelijk hoger worden. Indien de wegenbouw onder gunsti ger omstandigheden zou kunen wer ken, dan zou niet alleen meer, maar ook goedkoper werk geleverd kunnen worden. Dit zou van grote betekenis zijn voor de ontwikkeling van de in dustrie, die bij goede wegen en daar door goedkoper transport het groot ste belang heeft. Er is thans in ons land een interlocaal transport per vrachtwagen van 1500 millioen ton- kilometer. Binnen enkele jaren zal dit wellicht 2 milliard zijn. De we genbouw kan deze ontwikkeling on der de huidige omstandigheden en omvang der opdrachten niet bijhou den. De 190 millioen gulden, die thans voor wegenaanleg en onderhoud wor den besteed, zouden met 40 tot 50 millioen jaarlijks moeten worden ver hoogd om de primaire, secondaire en tertiaire wegen voldoende te verbre den en te verzwaren ten behoeve van het zware wegvervoer. Daarmee kunnen echter aanzienlijke besparin gen voor het bedrijfsleven worden bereikt. BUITENGEWOON HOOGLERAAR MAG KAMERLID ZIJN. In Staatsblad 496 is een Koninklijk Besluit verschenen, dat het mogelijk maakt, het ambt van buitengewoon hoogleex-aar aan een rijksuniversiteit of hogeschool te combineren met het lidmaatschap der Tweede Kamer. Tot nu toe kon dit niet, omdat men in een rijksfunctie op non-aclief ge steld wordt, wanneer men het lid maatschap der Tweede Kamer aan vaardt. Kaaswinkel herschapen tot barricade Te veel gefuifd De pasgehuwde zoon van een Roo sendaalse kaashandelaar bekeek het leven tot groot misnoegen van zijn vader wel een beetje van de vlotte kant en reeds dikwijls was het vaderlijk vermaan doorspekt geweest met het woord „fuifnummer", omdat zoonlief met een uitgebreide kennis- senschaaar in de auto van Pa de zon zijde van het leven pleegde op te zoeken. Dinsdagavond werd de laatste drup pel aan Pa's gemoed vol gramschap toegevoegd, toen de zoon onenigheid met zijn moeder kreeg en tot hand tastelijkheden overging. Pa kondigde luide aan, dat hij de politie ging ■waarschuwen en verdween de deur uit. Bunkerbouwer! Voordat de radiowagen van de po litie echter aangekomen was, had zoonlief van de derde verdieping, waar hij woonde, een ware vesting gemaakt; alle huisraad, die hij vinden kon had hij bij de ingang van de trap opgestapeld en zoals weleer de opge wonden Parijsenaars, stond hij voor zien van projectielen boven op deze barricade. De kalmerende woorden van de agenten werden beantwoord met een regen van kleinere meubelstukken, die de woedende jongeman met waar vakmanschap van de trap omlaag gooide en de politie besloot eerst ver sterking te gaan halen, voordat tot een nieuwe aanval zou worden over gegaan, want de meubelstukken groeiden allengs in grolte en dreigden gevaarlijk te worden. Meésterschot De uitgestroomde buurt was even later getuige, hoe een drietal politie agenten met getrokken revolvers een aanval op het huis ondernamen, maar zoonlief werd door dit optreden veel minder geïmponeerd dan de buurt, die zei, dat het een schande was. Een van de agenten loste een waar schuwingsschot, maar dit maakte de jongen nog bozer; hij greep een zwaar mes en dreigde dit naar beneden te zullen gooien, zo iemand het waagde zich in het trapgat te vertonen. De agent kwam niet onder de in druk van het dreigement en richtte kalm zijn revolver; het volgend ogen blik vloog het mes de verbaasde jon gen uit de handen en dit maakte de vereiste indruk. Een totaal gekalmeerde zoon stapte enkele seconden later met de politie in de overvalwagen om op het politie bureau eens precies uit te leggen, hoe alles zo gekomen was. VAL IN MIJN VAN 120 METER. In het ondergrondse bedrijf van de Domaniale Mijn te Kerkrade is gis teren de 53-jarige mijnwerker P. Jongen uit Bleyerheide in een tussen- schacht van de 380 naar de 500 meter verdieping gevallen. Hij was direct dood. De man was getrouwd en va der van drie kinderen. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Advertentie Een K.R.O.-forum over oecumenische gedachte Op W illibrordzondag Dr. Marga Klompé, pater dr. C. Pauwels O.P., rector H. L. J. M. Son- daal en prof. dr. L. J. Rogier nemen deel aan een forum, dat op 13 Nov. voor de K.R.O. onder voorzitterschap van Gabriel Smit, vragen van jonge mensen over de oecumenische ge dachte beantwoordt. Dit forum wordt georganiseerd naar aanleiding van St. Willibrordzondag. Pleisterplaatsen met slaapgelegenheid Langs rijkswegen Naar wij vernemen heeft, het vraag stuk van pleisterplaatsen langs rijks wegen de aandacht van de rijkswa terstaat. Men is er van overtuigd, dat er voor de vrachtwagenchauffeurs iets moet gebeuren en overweegt daarom het aanbrengen van inrich tingen als langs de Duitse wegen, zij het op bescheiden schaal, omdat hier niet met zulke lange afstanden rekening- behoeft te worden ge houden. Het gaat hier om een zekere service voor de chauffeurs, met be perkte slaagpgelegenheid. Beslis singen zijn nog niet genomen, maar gedacht wordt aan het inrichten van dergelijke pleisterplaatsen bij Nieuwer kerk op rijksweg nr. 16 tus sen IJsselmonde en 'het splitingsipunt met rijksweg nr. 15, alsmede op de wegen van Utrecht naar het Zuiden. Verloren kapitaaltje werd niet opgevraagd Mysterie te Barneueld Herman Blok, een eerzame boe renzoon bij Barneveld, was een maand geleden bezig voor zijn baas een sloot uit te baggeren, toen hij plotseling op een portefeuille stootte, die bij inspectie het kapitale bedrag van rond f 15.000,bleek te bevat ten. Hegman ging naar zijn baas, die ook van niets wist en tezamen gingen zij naar de politie, die de vondst als gevonden voorwerp inschreef en kalm de ongelukkige verliezer af wachtte. De politie van Barneveld wacht echter nog steeds, want ondanks alle bekendmakingen is er nog niemand komen opdagen om zich als eigenaar van het kapitaaltje te melden. De Barnevelder politie heeft de vondst allang afgeschreven van haar gevonden voorworpen en overgehe veld naar de justitie, die zich thans met het geval bezighoudt. Want zo redeneert men als iemand 15.000,— verliest en deze worden gevonden, dan weet men niet hoe vlug men bij dc politie moet komen, tenzij er iets niet helemaal in orde is met die 15.000,—. PAROCIIIE-FINANCIëN OP NIEUWE BASIS. Met toest.emming van de aartsbis schop van Utrecht is in de Catharijne- parochie te Utrecht een voor-enquête gehouden om de mening onder de pa rochianen te polsen over een nieu we methode van parochiële financie ring. Een zeer groot aantal parochia nen heeft zich in principe voorstan der verklaard van verandering in het collectewezen en alles wat hiermee samenhangt, zonder zich echter reeat uit te spreken over een nieuw sys teem. A.s. Maandag en Dinsdag zul len twee parochieavonden gehouden worden, tijdens welke dit onderwerp nader uiteengezet wordt. Daarna volgt een gedetailleerde en quête. Het in eerste instantie voor gelegde plan voorziet in één collecte per H. Mis en voorts in een op vrij willigheid berustende bijdrage in een parochiefonds in de vorm van een percentage van het inkomen, waar bij volgens bepaalde normen reke- ning gehouden wordt met gezinsom standigheden. HUIJBERGEN: EEN WITTE RAAF De gemeente Huijbergen zal een der eerste gemeenten in Nederland zijn waar de woningnood geheel zal zijn opgeheven. Uit de migratie-sector zijn aan deze gemeente twaalf wo ningen toegewezen, nadat men de laatste drie jaren telkens twee nieuwe woningen heeft kunnen bouwen. Wanneer deze nieuwe toewijzing is gerealiseerd zal aan alle woningaan- vragen kunnen worden voldaan.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5