3)e Ceidóe0oti4mit Begrafenisstemming op Geneefse conferentie Bespreking volgend punt zonder perspectief Faure stelt opnieuw vertrouwenskwestie Deed hartkwaal Sonderman verongelukken? Zuid-Afrika trekt zijn delegatie terug K.L.M. stopt dienst op Parijs Turkse bus in ravijn Toenemende regenkansen DONDERDAG 10 NOVEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13648 Directeur: C. M. v. HAMERSVELQ KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 MOLOTOF- COCKTAIL ^TERWIJL MAANDAGAVOND de hoge heren in Moskou sprongen en dansten en zelfs premier Boelga- nin over de dansvloer zwierde op de tonen van „Die schone blaue Do- nau", vloog een eenzame Molotof naar Genève terug. „Met een betere bagage", zei hij lachend op het vlieg- veld. Het leek allemaal zo zorgeloos en zo vol rozengeur en maneschijn. Maar uit de bagage van Molotof kwam in werkelijkheid een bom van ouderwetse makelij te voorschijn, een echte Molotof-cocktail, waarmee hij de „geest van Genève" in de lucht deed vliegen. Wat bleek namelijk? Eindelijk was bij de Russen de aap uit de mouw gekomen en had Molotof in 0 vrij ondubbelzinnige woorden te verstaan gegeven, dat de Russen geen vrije verkiezingen in geheel Duitsland wensten (de tijden waren daar nog niet rijp voor!) en dat zij rekening moesten houden met de nieuwe levensvisie van de Oost duitsers. Dus, concludeerden de Wes terse ministers terecht, Rusland wil alleen een hereniging van de beide gescheiden helften van Duitsland als dit herenigde Duitsland onder com munistische signatuur komt. In dat geval behoeven we niet verder meer te praten, zeiden de Westerse minis ters gisteren te Genève en gingen zij over op het volgende punt van de agenda. Overigens zonder veel illu sies, want na de ontmaskering van Dinsdag is ook van andere bespre kingen met Molotof weinig meer te verwachten. De Rus heeft zijn oude vorm weer teruggevonden; die schimmige glimlach van de „geest" lag hem niet, hij heeft er geen ge zicht voor. Intussen weten wij dus weer, wat wij aan elkaar hebben en kunnen wij derhalve concluderen, dat de conferentie van Genève „verhelde rend" heeft gewerkt. Men kan ook zeggen: „ontnuchterend", want de beneveling door de wodka is wegge trokken en wij zien weer het ware gezicht van Molotof. Onze reeds lang gevormde mening is weer bevestigd, dat de Russen nimmer vrijwillig Oost-Duitsland zullen loslaten. Wanneer zij bewe ren, voorstanders te zijn van een hereniging van Duitsland, bedoelen zij, dat zij gaarne West-Duitsland eveneens in hun macht zouden willen hebben en wanneer zij met vrije ver kiezingen instemmen, doen zij dat alleen wanneer de tijd er „rijp" voor is dat wil zeggen, wanneer het volk niet anders meer kan dan alleen op rode candidaten stemmen. Ga met je democratische begrippen daar maar eens mee praten! Over punt 1 is men voorlopig uitgepraat De ministers van buitenlandse zaken op de Geneefse vier-mogendheden- conferentie hebben Woensdag besloten de bespreking van het eerste agendapunt hereniging van Duitsland en de veiligheid te schorsen en Donderdag te beginnen met het tweede punt van de agenda: de ont wapening. Dit besluit werd genomen, nadat de Westelijke ministers hadden ver klaard dat de besprekingen over het eerste punt „vruchteloos" zijn, doch dat tegen het einde van de volgende week, tegen de tijd dat naar men verwacht de conferentie eindigen zal, de kwestie van Duitslands hereniging en de Europese veiligheid opnieuw bezien zal worden. De tijd is nog niet rijp. BEZUINIGING jaar tijd met 1 milliard 63 mil- lioen zijn gestegen, wat een stijging betekent met niet minder dan 27 pet. is bij de algemene financiële beschou wingen, deze week in de Tweede Ka mer gehouden, de minister van Fi- nanaciën nadrukkelijk onder het oog gebracht. Dit is op zich zelf niets nieuws. De a.r.-afgevaardigde, de heer Van den Heuvel, pleegt al jarenlang bij deze beschouwingen te fulmineren te gen het steeds groeiende ambtenaren corps en tegen de steeds hoger wor dende staatsuitgaven met geen an der resultaat overigens, dat de zaak toch weer bleef zoals zij was en de boom toch hoe langer hoe dikker werd. De minister van Financiën kwam dan telkens met het argument, dat de Kamer dan maar moest aangeven waar kon worden bezuinigd en de Kamer antwoordde steeds, dat dit haar taak niet was, maar van de onderscheidene ministers zelf of van de minister van Financiën. Een en kele maal is er wel eens op een be paalde post of op een bepaalde dienst gewezen, maar het is nu eenmaal zo, dat een minister zijn ambtenaren tot het uiterste verdedigd, omdat zij zijn medewerkers zijn, van wie de minis ter dikwijls in mindere of meerdere mate, en vooral in meerdere mate, af. hankelijk is. Zo herinneren wij ons, dat de heer Droessen verleden jaar vragen stelde aan de minister van Landbouw over de bezetting van het scheidsgerecht voor de voedselvoor ziening, welke dienst volgens de heer Droessen ook aan het euvel leed van zich alsmaar nieuwe ambtenaren aan te meten, zodat deze dienst overmatig bezet zou zijn. Natuurlijk kreeg de heer Droessen niet direct gelijk, maar minister Mansholt was toch wel zo verstandig, dat hij bij die dienst op een goede dag persoonlijk eens een onderzoek ging instellen. Het resul taat was, dat hij, toen hij het bureau weer verliet, de helft van de ambte naren had ontslagen. Er is dus wel iets te doen, maar men kan van de Kamer niet verlangen, dat zij zó thuis is in al die regeringsbureaux, dat zij precies zou weten waar bezuinigd kan worden en waar niet. MAAR de noodzakelijkheid om tot bezuiniging te komen is drin gend aanwezig. Wij leven immers in een tijd van hoogconjunctuur en als de regering door de steeds groeiende overheidsuitgaven zelfs in zulk een tijd tekort komt, is er met het beleid iets mis. Dan komt de overheid voor het feit De Britse minister van buitenland se zaken, MacMillian, en zijn Ame rikaanse ambtgenoot, Dulles, hebben op de vergadering van Woensdag, die drie-en-een-half uur duurde, de Sowjet-Unie de schuld gegeven van de impasse, waarin de besprekingen over Duitsland en de veiligheid zijn geraakt. De Amerikaanse minister Dulles zei, dat Molotofs verklaring van Dinsdag het vertrouwen dat in de wereld was gewekt door de topcon ferentie in Juli, „grotendeels te niet is gedaan". De geest van Genève heeft zwaar geleden. De Amerikaanse minister vrees de, dat bespreking van de andere agendapunten weinig baten zal, als de ministers het gevoel hebben, dat Over wijziging kiesstelsel De Franse premier Edgar Faure heeft gisteren de vertrouwenskwestie verbonden aan goedkeuring door de Nationale Vergadering van zijn voor stel tot het houden van verkiezingen in December volgens een gewijzigd kiesstelsel. Het door hem voorgestelde stelsel is dat van 1951, maar zonder verbinding van lijsten. De Nationale Vergadering weigerde dit kiessysteem te bespreken, toen het bij de eerste lezing van het wets ontwerp werd voorgesteld, doch de Senaat wilde wel een wijziging van het kiesstelsel en stuurde het wets ontwerp terug. De premier besloot tot het stellen van de vertrouwenskwestie na een debat, dat van Woensdagavond 22 uur tot Donderdagochtend 5 uur had ge duurd. Tijdens het débat in tweede lezing werden vijf kiesstelsels verworpen. Het debat over deze vertrouwens kwestie begint Ztaredag om 15 uur. De nieuwe verkiezingen kunnen al niet meer op 11 December worden gehouden, zoals in het voornemen lag, maar op zijn vroegst een week daarna. Zij kunnen namelijk niet worden gehouden vóór de vijfde Zon dag na publicatie van het decreet, Molotof weer de oude. te staan in een tijd van depressie plotseling te moeten bezuinigen met alle narigheid en ellende van dien. Maar vooral zal er dan weinig meer terecht komen van taken, welke de overheid zich heeft gesteld of van redelijke verlangens welke uit de volksvertegenwoordiging zijn opgeko men. De 'heer Lucas heeft nu weer op zulk een redelijk verlangen gewe zen en wel op de noodvoorziening voor weduwen en wezen. Als zelfs in een tijd van hoogconjunctuur de uitgaven zo hoog zijn opgevoerd, dat er voor objecten als deze geen geld in de overheidskas is, dan wordt het de hoogste tijd, dat er iets gebeurt. Het lijkt daar echter in de verte nog niet op. Minister Van der Kieft had voorlopig maar geantwoord dat alle uitgaven zijn verantwoord en daar mee was de zaak voor hem afgedaan. Maar daarom gaat het in deze niet, het gaat erom of die verantwoorde uitgaven ook nodig zijn geweest. En dat kan de Kamer, die toch het con trolerecht heeft zonder nadere ge gevens niet beoordelen. Daarom is nu de heer Lucas met een zij het nog voorlopig plan gekomen, dat de mogelijkheid opent de Kamer deze gegevens te verschaf fen. De heer Lucas wil nu de Kamer uitrusten met een apparaat, dat haar de nodige deskundige voorlichting geeft, waardoor de Kamer dus wer kelijke controle zou kunnen uitoefe nen en aan de minister suggesties zou kunnen doen. In beginsel is dat juist. Maar het zal niet zo gemakkelijk zijn om dit in de practijk toe te passen. Zulk een apparaat zal immers moeten bestaan uit tal van deskundigen van verschil lende aard, want men zal niet alleen in een milliardenbedrijf als dat van defensie inzicht moeten hebben, maar ook in tal van andere overheidsbedrij ven. Er is reeds de vraag gesteld of men daartoe de Rekenkamer niet bre der zou kunnen opzetten. De heer Lucas heeft reeds gemeend van niet, omdat controle en advies dan in één hand zou komen. Het is een vraag stuk, dat een nadere bestudering spoedig vereist en als de socialistische heer Hofstra zonder de consequen ties ervan nog te kennen en zonder nadere overweging nu reeds zegt, dat men dan alleen ambtenaren aanstelt om ambtenaren te ontslaan, dan is dat bij een zo ernstige zaak toch wel een heel lichtvaardig oordeel. De kwestie zal wel niet in een handom draai worden opgelost, zeker niet met de verkiezingen in het zicht. Maar dan zal het zaak zijn hieraan bij de komende kabinetsformatie aandacht te schenken. Molotof verklaarde in zijn ant woord opnieuw, dat de tijd en de omstandigheden nog niet rijp zijn voor verkiezingen in Duitsland. Het is het Westen, en niet de Sowjet-Unie dat zich niet houdt aan de geest van Genève, en de richtlijnen van de re geringsleiders. De Russische minister diende een voorstel in voor een niet-aanvalsver- drag tussen de Navo en de West- Europese Unie enerzijds en de com munistische landen van het pact van Warsohauw anderzijds. Dit voorstel was ook reeds in Juli door premier Boelganin naar voren gebracht. Dit niet-aanvalsverdrag zou op de duur vervangen moeten worden door een Europees colectief veiligheidsverdrag. Ook stelde Molotof voor de sterkte van de buitenlandse troepen Duitsland met de helft te verminde zij geen regelingen kunnen treffen ren en een overeenkomstig aantal die houdbaar zijn. militairen te demobiliseren. Gerben Sonderman, de in Amerika verongelukte chef-invlieger van Fok ker zou volgens een rapport van de Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart aan een „tamelijk ernstige hartkwaal" hebben geleden. Dit zou, aldus het door de raad over het ongeluk uitgebrachte rapport, uit medische gegevens gebleken zijn. Opgemerkt wordt verder dat deze kwaal van de vlieger oorzaak geweest zou kunen zijn van 'het vliegongeluk. Anderzijds wordt in het rapport op gemerkt dat „de waarschijnlijke oor zaak van het ongeluk een opzettelijke vrille was die zo laag werd voort gezet dat het toestel niet meer kon worden rechtgetrokken". waarin de verkiezingsdatum wordt aangekondigd. Als de assemiblée Faure Zaterdag haar vertrouwen schenkt en waar nemers in de wandelgangen waren tamelijk optimistisch daarover moet het wetsontwerp nog in tweede lezing door de Senaat worden goedge keurd. Zaterdag is het weer Klaproosdag Zaterdag wordt weer de jaarlijkse collecte van het Nederlands Oorlogs- gravencomité gehouden: het appèl op ons allen om bij te dragen voor het onderhoud van de graven van hen, die alles gaven voor de bevrijding van ons land. Nederlands standpunt Zuid-Afrika heeft gisteren besloten zijn gehele afvaardiging naar de Ver enigde Naties terug te trekken. Dit besluit werd genomen na een met 37 tegen 7 stemmen, bij dertien onthoudingen, door de speciale po litieke commissie genomen beslis sing om het rassenvraagstuk in Zuid- Afrika nog een paar jaar op haar agenda te houden. Zuid-Afrika acht dit een inbreuk op het Handvest, waarin staat dat de Verenigde Naties zich niet mogen inlaten met de binnenlandse aange legenheden van haar leden-staten.' Frankrijk nam 30 September j.l. en op dezelfde gronden, een over eenkomstig besluit, toen de Algeme ne Vergadering besloot Algerije dat sinds 1947 tot het eigenlijke Frankrijk behoort, als punt op haar agenda te plaats. Nederland behoorde bij de staten, die tegen de handhaving op de agen da stemden. De heer de Kadt, merkte op, dat de Nederlandse delegatie meer dan eens had uiteengezet, dat de regering en het volk van Neder land de leer van de superioriteit van het ene ras over het andere niet kun nen aanvaarden. Nederland kan dus niet anders dan afwijzend staan te genover de politiek van apartheid. Ook kan Nederland niet ontken nen, dat de Verenigde Naties een ze kere, ofschoon beperkte bevoegdheid hebben om problemen te behandelen, die vallen onder de artikelen van het Handvest betreffende eerbied voor de rechten van de mens en funda mentele vrijheden voor iedereen. Maar, zei de heer de Kadt, dit moet niet gebeuren op een eenzijdige ma nier, door zich alleen maar te laten gelden, wanneer het om'rassenkwes ties of om koloniale problemen gaat. Het is een feit, dat in de Verenig de Naties alleen in dergelijke kwes ties was opgetreden ten koste van de Zuid-Afrikaanse Unie. Er wordt geen actie ondernomen tegen ande re regeringen en regeringsstelsels, die op grondstellingen berusten, die o.i. eveneens in strijd zijn met letter en geest van het Handvest. Nederland stelt niet voor een dergelijke actie te ondernemen, daar sommige rege ringen hierdoor gegriefd zouden kun nen worden en de gevolgen voor de Verenigde Naties slechts ongunstig zouden kunnen zijn. Maar als wij in die richting matiging tonen, dan moe ten wij ons ook verzetten tegen een eenzijdige actie, die op koloniale cri teria is gebaseerd en tegen Zuid- Afrika is gericht. De K.L.M. heeft tot nader orde haar diensten van Schiphol naar Parijs moeten stopzetten met het oog op een staking van het met de verkeerslei ding belaste personeel op de vlieg velden van Parijs. Rij de staking is 3600 man betrok ken van vliegvelden in de omgeving van Parijs. Men vraagt een maande lijkse toelage van 10.000 francs. Te Tregiin Erzurum in het Zigana- gebergte (Turkije) is een autobus in een ravijn gestort. 17 Personen von den de dood en 34 werden gewond. De chauffeur verrichtte reparatie- werkzaamheden toen de bus op een helling stond. Plotseling schoot de wi3gen van de onder de banden ge plaatste blokken los en reed achteruit de weg af en het ravijn in. Het huiswaar Eisenhower de verloren kracht hoopt weer te vinden weer (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG Toenemende bewolking met morgen tijdelijk enige regen. Ma tige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde Zuidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 11 Nov. zon op 7.53, onder 16.58 u.; maan op 4.37, onder 15.17. Het weer in Europa HELSINKI zwaar bew. 5 C. STOCKHOLM motregen 8 OSLO regen 1 KOPENHAGEN zwaar bew. 9 ABERDEEN geheel bew. 10 DUBLIN onbewolkt 7 LONDEN licht bew. 9 AMSTERDAM onbewolkt 9 BRUSSEL zwaar bew. 10 PARIJS zwaar bew. 8 BORDEAUX mist 6 GRENOBLE mist 4 NICE weerlicht 14 MüNCHEN nevel 7 ZüRICH mist 5 GENèVE mist 6 LOCARNO motregen 10 WENEN geheel bew. 8 INNSBRUCK geheel bew. 6 ROME zwaar bew. 16 Dit is een recente opname van het buiten van president Eisenhower, waar hij zal herstellen van de hartver lamming, die hij kort geleden heeft gehad. Het huis is gebouwd in de omgeving van Gettysburg, in de staat Pennsylvanië. De hoogste uitvoerende macht zal Vrijdag a.s. per vliegtuig naar de plaats vertrekken, waar hij moet aansterken. Gisteravond en vannacht is de trog van een over Engeland naar het Noorden bewegende depressie over ons land getrokken. Dit ging gepaard met buien en veel wind. De wind draaide na de trogpassage naar het Zuidwesten, uit welke richting dro gere lucht werd aangevoerd. Daarom kwamen vandaag flinke opklaringen voor. De temperaturen bleven aan de hoge kant. Intussen is op de Oceaan ten Noorden van de Azoren een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen en deze koerst in de rich ting van Ierland. Het ermee samen hangende front zal de wind uit het Zuiden doen aanwakkeren en de re genkansen morgen doen toenemen. Het tamelijk zachte weer blijft aan houden. Korreltje De rijke is niet gelukkiger dan hij, die genoeg heeft

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1