töevlckideCoiVr^iu j De geest van Genève is nu morsdood Mctotcf. biacfit hem cm haCó Moskou wenst geen vrije verkiezingen in Duitsland BUIGEN Op de lange baan Amerika onderhandelt met Peking De vacante veiligheidsraadszetel Hartelijk afscheid toegewijde vliegtuigbemanning De terreur in Marokko M WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 f 0 S A y 4Lft 47ste JAARGANG No. 13647 Directeur: C. M. v. HAMERSVELEt KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j ie Genève j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 33 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Uit de bagage, welke de „opgefriste" Molotof gisteren uit Moskou naar Genève had meegebracht, is een politieke „bom" te voorschijn gekomen, welke verslagenheid heeft veroorzaakt onder degenen, die nog geloofden in de „geest van Genève". In een rede van meer dan een uur heeft Molotof het Westelijke plan om Duitsland door middel van vrije verkiezingen te herenigen, vierkant van de hand gewezen. De Amerikaanse minister Dulles zei, dat de verklaringen van Molotof zo ernstig waren en zo'n uitgesproken schending betekenden van de richt lijnen, die de regeringsleiders van de Grote Vier deze zomer in Genève verstrekt hebben, dat hij zich er eerst over wilde beraden alvorens er op te antwoorden. Pinay en MacMillan sloten zich hierbij aan. De zitting werd daarna tot vanmiddag om vier uur verdaagd. Een lid van de Franse delega tie zei na afloop: „De zitting van morgen kan de laatste zijn". SULTAN SIDI MOHAMMED ben Joessef is van arme balling (Ann? Nu ja, het leven op Madagas car was voor de sultan nogal uit te houden!) Laten we zeggen: van politieke balling opeens weer opge klommen tot regerend en erkend vorst. Zijn grootste triomf moet wel geweest zijn, toen de sultan in het hotel te St. Germain-en-Laye, dat de Franse regering hem zolang ter be schikking heeft gesteld, de eerbiedige hulde in ontvang nam van El Glawi, de pasja van Marrakesj, die twee jaa<r geleden een leidende rol had ge speeld bij de verbanning van 0 Ben Joessef. 'n Paar weken weken geleden zwaaide de pasja onverwacht om en dat was de laatste stoot, welke de inmiddels naar Tanger vertrokken sultan II, Ben Arafa, nog nodig had, om zijn afstand te ondertekenen. Deze af stand was op zijn beurt weer vol- ddénide motief voor de Franse rege ring om haar eerdere uitspraak, dat Ben Joessef nooit op de troon zou terugkeren, in te slikken. Zo werd de vroegere sultan weer in eer hersteld en pasja El Glawi haastte zich naar Parijs om voor de sultan neer te val len en hem driemaal de voeten te kussen. De slimme pasja begreep wel, dat hij nooit weer moest spelen om niet zwaar in ongenade te vallen met zo'n verleden. Hij vroeg de vorst hem te willen beschouwen als „één van zijn nederigste dienaren''. Wij weten niet, wat de vorst gedacht heeft, noch wat de pasja gedacht heeft; bij de Marokkanen is dat nooit precies te raden. Maar er zal straks nog heel wat geïntrigeerd worden, als de sul tan van zijn nieuwe waardigheid ge bruik gaat maken. Hij keert volgende week n.l. naar Marokko terug niet meer als absoluut vorst maar als constitutioneel monarch in een demo cratische staatsvorm. Tenminste, dat moet er nog van gemaakt worden. Eerst moet er een regering komen, waarin de verschillende stromingen in het land vertegenwoordigd zijn en vermoedelijk wil El Glawi niet graag over het hoofd gezien worden. Het ligt in de bedoeling om van Marokko een onafhankelijke staat te maken „met Frankrijk verenigd door de permanente banden van een vrije lijk aanvaarde en gedefinieerde on derlinge afhankelijkheid", zoals dat heet. Het zal ons benieuwen of het de Fransen in Marokko lukt, wat ons in Indonesië en de Fransen zelf in Indo-China mislukt is. Zo'n „afhanke lijke onafhankelijkheid" is mooi op papier, maar geeft in de practijk wel eens moeilijkheden. Vliegtuigramp door ontploffing? Er zijn bewijzen gevonden, dat zich aan boord van het vorige week Dins dag bij Longmont (Colorado) veron gelukte vliegtuig van de United Ari Lines een ontploffing heeft voorge daan en wel in het achterste baga geruim, aldus heeft de leider van het onderzoek, James Peyton, verklaard. Bij de ramp kwamen 44 personen om het leven. Peyton kon niet zeggen of het beslist „een bom was geweest'" Aan de anti-alcoholcampagne, wel ke Mendes-France tijdens zijn pre mierschap vorig jaar op touw zette, is Dinsdag opnieuw afbreuk gedaan door de Nationale Vergadering. Met grote meerderheid besloten de afgevaardigden de toepassing van het decreet van Mendès-France, dat be- oogst de activiteit van hen die thuis drank stoken te beperken, tot Sep tember van het volgende jaar uit te stellen. Krachtige protesten van enige afgevaardigden, die wezen op het gevaar van het uitstel voor de volksgezondheid, mochten niet baten. EéN ROOD DUITSLAND IS HET DOEL „Minister Molotof heeft onomwon den verklaard, dat de Sowjet-Unie geen vrije algemene verkiezingen in heel Duitsland wenst en niet in de eerste plaats haar veiligheid nastreeft tegenover een herenigd Duitsland, maar dat haar eerste doelstelling is: een communistisch herenigd Duits land. Dit is de opvatting van de Brit se, Franse en Amerikaanse delega ties". heeft een Britse woordvoerder verklaard. De woordvoerder lichtte dat toe door enkele zinsneden uit Molotof's toe spraak aan te halen, met name twee, waarin werd gesproken over de „on ontbindbaarheid der tussen de Sow jet-Unie en Oost-Duitsland gesloten overeenkomsten" en de „onmogelijk heid om het Oostduitse volk te bero ven van zijn machines, zijn bezittin gen in het algemeen en zijn sociale verworvenheden". De Russische minister zei dat de middelen voor hereniging van de ge spleten natie gevonden dienen te worden, maar dat dit niet eenvoudig zou zijn. Hij voegde hier aan toe: „Tijd en gediild zijn nodig". Molotof herhaalde dat de vier gro te mogendheden niet het bestaan van de Duitse democratische republiek kunnen negeren waarin achttien mil- lioen mensen „stevig op eigen voe ten staan". Verder vertelde Molotof aan Dulles dat Amerikaanse erken ning van Oost-Duitsland een kwestie van tijd is. Oorlog aan boord Aan boord van het Britse passa giersschip „Empress of Scotland" is Maandagnacht kort voor aankomst uit Montreal in Liverpool na een stormachtige overtocht over de Atlan tische Oceaan, een vechtpartij uitge broken, waarbij honderd opvarenden betrokken waren. De vechtpartij begon Maandagnacht om één uur in de verblijven van de bemanning. Zodra het 26.000 ton me tende schip in Liverpool meerde, ging de politie, die telegrafisch gewaar schuwd was, aan boord om een on derzoek in te stellen. Volgens de jongste berichten zijn bij de gevech ten vijf (bemanningsleden gewond. Bij de vechtpartij werden lampen en ser- 'viesgoed kapotgesmeten. Verdaging der besprekingen. Zijn onverzoenlijke rede duurde on geveer een uur. Nadat de conferen tie een half uur onderbroken was, kwamen de minister voor nauwelijks twee minuten bijeen. Toen vroeg het Westen om verdaging der besprekin gen. De drie Westerse miftisters van Bui tenlandse Zaken zouden vanochtend in „Villa Montfleury" het verblijf van de Franse minister Pinay, beraadsla gen in tegenwoordigheid van hun Westduitse ambtgenoot von Bren- tano. Van Westduitse zijde is verklaard, dat von Brentano een nieuw voorstel heeft gedaan om tot een oplossing van het Duitse vraagstuk te komen. Hij zal zich met zijn Russische colle ga Molotof verstaan, indien deze daartoe de wens te kennen geeft, maar hij zal hierin geen enkel initia tief nemen. DE STEMMING WAS SLECHT. Op het diner, dat minister Pinay Dinsdagavond aan zijn Amerikaanse Britse en Russische collega's aanbood, was de teleurstelling van de Weste lijke ministers over de vergadering van Dinsdag duidelijk merkbaar. Een Franse gast verklaarde na afloop, dat de stemming „niet erg goed" was en dat Foster Dulles en MacMillan „slecht gehumeurd" leken. Dulles en MacMillan vertrokken vroeg en lieten Pinay met Molotof achter. Molotof trachtte volgens de Franse zegsman nog eens Pinay te overtuigen van de voordelen van de door de Russen voorgestelde raad voor geheel Duitsland, doch Pinay zei daarop, dat hij die raad ziet als een middel om geheel Duitsland in de Russische invloedsfeer te trekken. „Het gesprek van de doven duurt voort", aldus de verzuchting van de Franse zegsman. Ontstemde Westerse diplomaten verzekerden Dinsdagavond te Genéve, dat Molotofs onverzoenlijke houding in feite dat, wat er nog van de „Ge- neefse geest" over was, heeft wegge vaagd. Sommigen hunner vroegen zich in particuliere gesprekken af, of het nog zin had de Geneefse be sprekingen voort te zetten. Formosa struikelblok Reeds geruime tijd zijn er onder handelingen gaande tussen Amerika en continentaal China. Volgens Amerikaanse functionna- rissen te Washington wensen de V.S., dat Continentaal China Formosa met name zal noemen in een voorgestelde gemeenschappelijke verklaring, waar in beide landen afzien van het ge bruik van geweld als middel om in internationale kwesties hun wensen ingewilligd te krijgen. Wang Ping-Nan, de communistisch- Chinese afgevaardigde bij de Chinees- Amerikaanse besprekingen te Ge nève, heeft een verklaring om geen geweld te gebruiken voorgesteld, op voorwaarden, dat de Ver. Staten het regiem van Peking twee concessies willen doen. Deze concessies zouden zijn: 1. Het intrekken van alle steun aan de strijdkrachten van generalissi mus Tsjiang Kai-Sjek op Formosa. 2. Beëindiging van het Westelijke geallieerde embargo op strategische goederen jegens het Chinese vaste land. In gezaghebbende kringen wordt gezegd, dat berichten volgens de Chinese communisten terugtrekking van de Amerikaanse zevende vloot De Ganesj Himal bedwongen Een Frans-Zwitserse expeditie on der leiding van de Zwitser Lambert is er op 24 October in geslaagd de top van de ongeveer 8.000 meter ho ge Ganesj Himal in het Oostelijk deel van Nepal te bereiken. De top werd bereikt door Lambert, Gauchat, mevrouw Claude Kogan en Gendre. Gauchat is later in een ravijn ge stort en omgekomen. uit de Straat van Formosa hebben geëist, onjuist zijn. Men neemt te Washington aan, dat de V.S. onder geen omstandigheden accoord zullen gaan met beëindiging van hun aanzienlijke ecnomische en militaire hulp aan Formosa en dat overweging van opheffing van het embargo op strategische goederen pas mogelijk is na een verklaring, dat de Chinezen afzien van het f ibruik van geweld jegens Formosa. In de Algemene Vergadering van de Ver. Naties is Dinsdag opnieuw geen beslissing gevallen over de nog vacante zetel van de Veiligheids raad. Na negen onbesliste stemmin gen besloot de vergadering, op voor stel van Irak, de kwestie twee weken uit te stellen om nieuw onderling overleg tussen de delegaties buiten de vergaderzaal mogelijk te maken. Bij de negende stemming van Dins dag, die de 21e stemming was se dert over de zetel gestemd wordt, kregen de Philippijnen 30 stemmen en Zuid-Slavië 27. Er waren twee onthoudingen. Voor verkiezing zijn 39 stemmen nodig. Voor de verdaging verklaarde de Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge te geloven, dat er een „nieuw denkbeeld" bestaat, dat overweging verdient. Later verluidde in Ameri kaanse kringen, dat het hier gaat om een denkbeeld van Spaak, de Bel gische minister van buitenlandse za ken, om de zetel de eerste twee jaar te laten bezetten door de Philippij nen, als vertegenwoordiger van Azië, en nadien door een Oost-Europees land, vermoedelijk Zuid-Slavië. Over dit plan, dat Spaak via diplomatieke kanalen naar New York heeft gezon den, zouden de Ver. Staten buiten de vergaderzaal overleg willen plegen met andere delegaties. De Amerika nen zijn optimistisch over de kansen van dit plan. Op bijzonder spontane wijze namen H.M. Koningin Julkma en Z.K.H. Prins Bernhard Dinsdagmiddag 8 Nov. op Schiphol afscheid van de bemanning van het toen juist gelande K.L.M.-vliegtuig „Jan van Riebeeck" dat het Nederlands koninklijk paar niet alleen drie weken geleden naar de West bracht, maar dat de vorstelijke reizigers ook weer veilig naar Schiphol terugvoerde. De foto geeft een beeld van dit hartelijk afscheid. Tuinders bekijken hun wereld door plastic Onze fotograaf bezocht Dinsdagochtend de veiligheidsbeurs in Amsterdam, waar een aantal firma's in hun stands demonstreerden met werktuigen, kleding en toebehoren, welke de gevaren van sommige arbeid opheffen of sterk verminderen. We zien hier een „verse luchtkap" welke afdoende bescherming biedt aan de gifspuiters op land- en tuinbouwbedrijven. In tegenstelling tot de oude maskers, die het gelaat slechts ten dele bedekken en daardoor het gif op andere plaatsen gelegenheid geven in te werken zit de drager van deze kap in een plastic „cockpit", die over het gehele hoofd sluit, zonder hem echter in zijn bewegingen te belemmeren. Marokkaanse en Franse function- narissen maken zich bezorgd over een nieuwe golf van terreurdaden in Marokko. Dinsdag vielen weer drie doden. De vier leden van de troonraad, die Dinsdag uit Parijs te Rabat te rugkeerden, zeiden op het vliegveld, dat de sultan er op rekent, dat zijn terugkeer zonder incidenten zal wor den gevierd. Maar agitators in Casablanca en andere grote steden helbben Ben Joes sef „een collaborateur met de Fran sen" genoemd en vele portretten van de sultan zijn plotseling uit de stra ten verdwenen. Veertig doden in Algerije. Het Franse leger meldt, dat bij een gevecht, dat de gehele dag geduurd heeft, Dinsdag in Algerije 40 verzets lieden zyn gedood. Brazilië's president draagt functie over Om te kunnen herstellen van een hartaanval heeft president Joao Cafe van Brazilië gisteravond zijn bevoegd heden overgedragen aan Carlos Luz, voorzitter van het Huis van Afgevaar digden. Volgens de grondwet mag de voor zitter van het huis slechts dertig da gen het presidentschap waarnemen. Bij overschrijding van deze termijn dienen Senaat en Kamer bijeen te komen om een plaatsvervanger te kiezen, die als tijdelijk president op treedt totdat het mandaat van de president afloopt, in dit geval op 31 Januari. Dan zal de nieuwe president op treden, welke onlangs bij de ver kiezingen gekozen is. Volgens de juist gisteren bekend gemaakte officiële uitslag heeft de socialistische candi- daat Kubitschek de overwinning be haald, zodat hij na 31 Januari presi dent zal zijn. Onbestendig weer In de Zuidelijke luchtstroming, die nog steels over West-Europa heerst, bewogen de afgelopen 24 uur enkele storingen mee naar het Noorden. Deze kwamen voor aan de scheidings lijn tussen de boven een groot deel van Europa aanwezige warme lucht en iets minder warme lucht, die om een depressie bij Zuidwest-Engeland naar West-Europa stroomt. De tweede storing, die gisteravond ons land passeerde, werd in Frank rijk, Beligië en het Zuiden van ons land plaatselijk door onweer verge zeld. De depressiekern bij Zuidwest- Engeland beweegt in de richting van Schotland. Een randstoring ervan zal met enkele buien over ons land trek ken en de wind wat doen toenemen. Het weer blijft dus enigszins onbe stendig, maar nog steeds vrij zacht. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENKELE OPKLARINGEN Nu en dan opklaringen, maar ook enkele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind Weinig verandering in tem peratuur. 10 Nov. zon op 7.51, onder 17.00 u.; maan op 3.25, onder 14.58. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 luiden: HELSINKI motregen 5 C. STOCKHOLM regen 7 OSLO regen 5 KOPENHAGEN regenbui 9 ABERDEEN geheel bew. 10 DUBLIN zwaar bew. 11 LONDEN onbewolkt 10 AMSTERDAM licht bew. 8 ERUSSEL zwaar bew. 10 PARIJS zwaar bew. 11 BORDEAUX zwaar bew. 13 GRENOBLE zwaar bew. 8 NICE zwaar bew. 15 BERLIJN nevel 5 FRANKFORT nevel 7 MüNCHEN mist 4 ZüRICH mist 5 GENèVE mist 8 LOCARNO geen opgave WENEN nevel 9 INNSBRUCK mist 0 ROME nevel 12 Korreltje De hoogmoed neemt precies zoveel Dlaats in als de domheid voor hem inruimt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1