>i)cL(2l^lócL014/tCi/Hi Molotof met nieuwe bagage naar Genève Grijze luchten omgaven de Engelse dodenherdenking Opgevangen zonnewarmte als stadsverwarming m A DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 f M 9 B gf M M - «Ltt 47ste JAARGANG No. 13646 Dinsdag 8 November Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j - ".30 uur Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 150 OPGEFRISTE MOLOTOF MOLOTOF HEEFT DE drie dagen rust te Genève benut om zich even te verpozen in de feestvierende stemming van Moskou, waar gisteren de verjaardag van de October-revolu- tie werd gevierd. Hij is naar Genève teruggekeerd met nieuw optimisme en misschien ook wel met nieuwe voorstellen en concessies. De geest van Genève moet eens hoog nodig worden opgepompt, anders schiet er niets meer van hem over. Van welke aard Molotofs verse optimisme 0 is, zal nog nader moeten blij ken; uit de redevoering van maarschalk Zjoekof, de Russische mi nister van defensie, bleek het giste ren niet. De viering van de October-revolu- tie heeft in Moskou steevast twee hoogtepunten, de militaire parade op het Rode Plein 's morgens en de gala receptie in het Kremlin 's avonds. De militaire parade annex krachti ge redevoering is bestemd om indruk te maken op de massa; de prettige sfeer van de met wodka besproeide receptie is bestemd om aan de buiten landse diplomaten te laten merken, dat zij die redevoering niet zo nauw moeten nemen. Maarschalk Zjoekof heeft dit jaar de traditionele rede gehouden in de vanouds geijkte trant, hierop neer komend, dat de Sowjets zullen blijven strijden voor de vrede, maar dat er in de kapitalistische landen onverla ten zijn, die de vrede ondermijnen en dat de Russen daarom hun strijdvaar dige geest moeten blijven versterken en hun bewapeningstechniek opvoe ren. Dat liedje kunnen wij nu wel dro men, maar wij behoeven er geen nachtmerries-van te krijgen, want de receptie van gisteravond was weer buitengewoon vriendschappelijk van sfeer. Naar gemeld wordt was het op vallend, dat er zoveel belangstelling voor Molotof aan de dag gelegd werd. Hij kreeg een ovatie van een groep hoge functionarissen onder wie ver scheidene generaals, toen hij zich met de leden van het presidium van de partij naar de balzaal begaf. Er wer den verscheidene heildronken op zijn gezondheid en het welslagen van de Geneefse conferentie uitgebracht. Molotof zelf was zeer opgewekt en hij praatte levendig met de aanwezige diplomaten. Wij zullen na al deze feestelijke op gewektheid dan maar het beste hopen van Molotofs nieuwe bagage, al moe ten we bekennen, dat wij nog niet kunnen zien, hoe een bevredigende oplossing voor de vastgelopen pro blemen kan worden bereikt. Benoemingen Bisdom Haarlem In overleg met mgr. J. P. Huiibers, heeft mgr. dr. B. J. Alfrink, aarsbis schop van Utrecht, dr. W. J. Berger, assistent te Overveen, belast met de geestelijke verzorging van de dr. H. van der Hoeven-kliniek, Agnieten- straat 2 te Utrecht. HOE wordt Het weer? 8 (Geldig van Dinsdagavond tot 8 Woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRU ZACHT. Veranderlijke bewolking met 8 plaatselijk enige regen en hier f en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. 9 Nov. zon op 7.49, onder 17.02 u.; maan op 2.11, onder 14.39. Een fantastisch plan De Sovjet-Unie heeft een plan in studie om bij de stad Ashkhabad in de Turkmenische republiek een reus achtige installatie te bouwen voor de toepassing van zonne-energie. Deze installatie zou een stad van 17.000 in woners kunnen verwarmen. Deze mededeling werd gedaan op het Wereld Symposium voor Zonne Energie, dat op het ogenblik in Phoenix (Arizona) wordt gehouden. De mannen der wetenschap, die hier bijeen zijn, koesteren de hoop dat het in de toekomst zal gelukken gebruik te maken van de ontzaglijke hoeveel heden energie welke de aarde dage lijks ontvangt in de vorm van zonne straling. Tot dusverre zijn de practi- sche moeilijkheden om deze energie op eenvoudige wijze te „vangen" een groot struikelblok gebleken. Het Russische plan, dat is neerge legd in een rapport van professor V. A. Baum, is bijzonder spectaculair. Men wil een emplacement aanleggen met 23 cirkelvormige evenwijdig Het weer in Eurooa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bew. —3 C. geheel bew. 4 motregen 4 regen 8 geheel bew. 10 zwaar bew. 11 zwaar bew. 8 zwaar bew. 10 half bew. 11 regen 14 mist 6 half bew. 13 mist 6 mist 0 mist 5 mist 8 mist 2 nevel 9 mist 1 nevel 14 Korreltje 1 een opnieuw aangeknoopte vriendschap blijft men altijd de knoop voelen. VADERLANDS- LIEFDE v an overdreven vaderlandslief- de lieeft de Nederlander wei nig last; van vaderlandstrots nog minder. Degenen, die beweren, dat zij ner gens anders zouden willen wonen dan in Nederland, (tot diegenen behoren ook wij) worden ervan verdacht een grapje te vertellen. Degenen, die volhouden, dat ons land een uitzonderlijk prachtig land schap omvat, bijzonder rijk is aan wereldvermaarde kunst en een zeer goed verzorgd en gezellig stempel draagt in zijn samenleving binnens- en buitenshuis (tot diegenen beho ren wij ook al) worden aange zien voor bekrompen geesten. Vonden en vinden de Duitsers, dat „bei uns Alles besser" is en dat is nu echt overdreven vaderlandsliefde en -trots vele Nederlanders hel len over tot de mening, dat bij ons alles slechter is. In de vorige eeuw gispte Busken Huet reeds die onnozele geringschat ting toen hij in „Het Land van Rem brandt" schreef: „Dat hij daar over Nederland spreekt als over een of an der slikdorp. Tegenwoordig schijnt het bepaald ouderwets het eigen vaderland op te hemelen. De Europese éénwording behelst volgens sommigen, die zich zeer vooruitstrevend wanen, dat alle lan den van WestEuropa hutje-mutje door elkaar worden gehusseld en er één Europese staat komt. Zij verheu gen zich in die groot-Europese droom en zouden zichzelf groter gevoelen als zij in een internationaal verband waren opgenomen. (In feite is dit gebrek aan eigen persoonlijkheids vorming, een streven buiten zichzelf te vergoeden, wat binnen-in te kort is). Ook wij zijn voor een hechte Euro pese samenwerking op allerlei ter rein van het economisch, cultureel en zelfs staatkundig leven. Vijandig, staan wij echter tegen ieder prijsge ven van ons vaderlands zelfbewust zijn, van onze eigen aard en bescha ving, van onze historisch gegroeide en in het volksleven vastverankerde saamhorigheid als Nederlanders, on der de Kroon van Oranje. Daar licht vaardig mee te spelen en het verlies van deze waarden als winst te be schouwen, getuigt van heel weinig weldoordachte vaderlandsliefde en verwekt opstand in onze, overigens zeer kalme, vaderlandse trots. Daarom heeft het ons goed gedaan, clat Paus Pius XII, sprekend tot een enorme schare christelijke onderwij zers, in de St. Pieter bijeengekomen, het volgende heeft gezegd: „Als opvoeders moet gij er voor bezorgd zijn uw kinderen te vor men, door hun de beoefening van de menselijke deugden voor te houden: rechtschapenheid, moed, trouw aan de plicht, aan het ge zin, aan het vaderland. In dit laatste opzicht zij aangetekend, dat het gevoel van vaderlands liefde door sommigen tegenwoor dig misschien te veel wordt ver waarloosd, terwijl het was en nog steeds kan zijn een kostbaar hulpmiddel bij de volledige vor ming van het kind. Vrees niet, dat de liefde tot de gehele mens heid welke gij op christelijke wijze tot ontwikkeling moet brengen in de kleinen noodza kelijk in strijd moet zijn met de bijzondere liefde voor het eigen vaderland. Zou de liefde, welke men andere gezinnen toedraagt in strijd zijn met de speciale lief de, welke iedereen moet hebben voor zijn eigen gezin?" (Oss. Rom. 5 Nov.). De vergelijking van de nationale en internationale samenleving mét het gezinsleven tekent scherp, dat ook het vaderland een eigen besloten gemeenschap is en vaderlandsliefde wel degelijk een deugd, een deugd, welke volstrekt niet in tegenstelling behoeft te staan tot hechte samen werking op Europese maat. De Sultan van vandaag eerde de Fransen van gisteren De ex-sultan van Marokko, Sidi Mohammed ben Joessef, op het ogenblik in Parijs voor het voeren van bespre kingen met de Franse regeringsleiders en in afwachting van zijn vermoedelijke terugkeer op de Marokkaanse troon, legde Maandag 7 November een krans op het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe op de Parijse Place d'Etoile. Deze telefoto geeft een beeld van de plechtige gebeurtenis. Optimistische uitlatingen De Russische minister van buiten landse zaken, Molotof, die in het af gelopen weekeinde in Moskou over leg heeft gepleegd, is Maandagavond naar Genève vertrokken. Vóór zijn vertrek verklaarde hij op een recep tie ter gelegenheid van de herden king der bolsjewistische revolutie in het Kremiln, dat volgens hem de vooruitzichten voor de Geneefse con ferentie beter geworden zijn. Op vragen van verslaggevers of overeenstemming tussen Oost en West in Genève mogelijk is, ant woordde de Russische minister: „Waarom zouden wij anders naar Ge nève zijn gegaan". „Natuurlijk zijn er moeilijkheden met sommige vraag stukken, doch het Russische spreek woord zegt, dat Moskou niet op één dag gebouwd is. Ik ben hier met goe de bagage gekomen, en ik vertrek vanavond met nog betere bagage, o'm- d?t ik hier veel goeds gehoord heb." Diplomatieke waarnemers in Mos- kca geioven, dat de Sowjet-leiders in het weekeinde de resultaten van de eerste conferentieweek in Genève besproken heben en mogelijk tot de slotsom zijn gekomen, dat de „geest van Genève" wat nieuw leven inge blazen moet worden. Men acht het mogelijk, dat Molotof een nieuw plan heeft meegekregen voor het vernau wen van de kloof tussen het Sowj et en het Westelijke standpunt ten aan zien van de Eropese veiligheid en de hereniging van Duitsland. POUJADE IN DE POLITIEK. Pierre Poujade's beweging voor be iastinghervorming, waarvan bijna een millioen Franse winkeliers lid zijn, heeft besloten in elk kiesdis trict candidaten voor het parlement te stéllen. Bisschop Dibelius uit Oostzöne geweerd De Oostduitse autoriteiten hebben geweigerd dr. Otto Dibelius, hoofd van de Duitse Evangelische Kerk, toestemming te verlenen voor een reis naar Oost-Duitsland, heeft een woordvoerder van de kerk meege deeld. Dit is voor de eerste maal sinds jaren, dat geen vergunning werd ver leend. Dr. Dibelius, die kerkhoofd voor geheel Duitsland is, woont in West- Berlijn. Kerkelijke kringen geloven dat de weigering verband houdt met Dibe lius afwijzende houding jegens com munistische „inwijdingsriten" voor de jeugd in Oost-Duitslamd. Eisenhower verlaat ziekenhuis President Eisenhouwer zal Vrijdag 11 November het ziekenhuis in Den ver verlaten en terugvliegen naar Washington. Volgens zijn artsen zal hij pas laat in Januari of vroeg Fe bruari 'n besluit kunnen nemen over de vraag of hij zich al dan niet can- didaat zal stellen voor de presidents verkiezing. Eisenhower zal het weekeinde na 11 November op 't Witte Huis in Wash ington doorbrengen en daarna naar zijn boerderij te Gettysburg (Penn- sylvanië) gaan voor verder herstel! De president heeft zelf het besluit om het ziekenhuis in Denver te verlaten genomen, nadat zijn dokters hem een volledig verslag van zijn gezondheids toestand hadden gegeven. Dr. Wlhite, de vooraanstaande Bos- tonse hartspecialist, die de president behandeld heeft, verklaarde Maan dag op een persconferentie, dat Eisen hower geen besluit over een moge lijke tweede ambtstermijn zal kunnen nemen, voor hij „zich aan aanzien lijk grotere inspanningen blootgesteld zal hebben." Aanslagen in Marokko Terroristen hebben Zondagavond jl. een aanslag gepleegd op bezoekers van een kermis te Agadir. Een ker- misganger is om het leven gekomen, terwijl er negentien werden gewond. Een employé van de bank van Ma rokko werd door twee schoten in het hoofd getroffen en gedood. Een der gewonden, een legionnair, werd twee maal in de borst getroffen. De acht tien andere gewonden kregen kwet suren door het ontploffen van hand granaten. De aanslagplegers wisten te ontkomen. Vijf gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Te Fedala, nabij Casablanca, is één Marokkaan door een bomont ploffing om het leven gekomen, en een ernstig gewond. Tenslotte heeft te Oujda een ver zetsman een Frans-Mohammedaanse koopman ernstig gewond. De aanslag pleger ontkwam. Een ander geluid. Het anti-Farpse radiostation „De stem van de Arabieren" te Cairo heeft Zondag Frankrijk in een onge woon verzoeningsgezinde uitzending er voor bedankte, dat het Ben Joes sef toestaat op de Marokkaanse troon terug te keren, zo wordt te Rabat vernomen. Storing op komst Binnen het omvangrijke lagedruk gebied boven het Oostelijk deel van de Oceaan zwenkte de hoofdkern bij de Golf van Biscaye naar het Oosten af. Een secundaire kern trok naar het Noorden naar een punt ten Noordwesten van Ierland. Boven Rusland trok een krachtig hogedrukgebied naar het Zuiden. Tussen beide druksystemen handhaaf de zich boven ons land een zwakke Zuidelijke stroming, die zachte lucht uit Frankrijk aanvoerde. De m mumtemperaturen liepen Maandag plaatselijk tot ongeveer 20 graden op. In de nacht van Maandag op Dinsdag vormde zich in het Westen en Noor den van het land weer op uitgebrei de schaal mist. Verwacht wordt dat de storing bij de Golf van Biscaye naar Ierland trekt en dat deze sto ring de kans op buien bij ons doet toenemen. lopende spoorbanen. Op elke baan zal een wagon rijden, weïke een spie gel torst van 3 bij 5 y, meter. Elke spiegel is opgebouwd uit 28 delen. Al deze spiegels zullen zo worden opge steld, dat zij het zonlicht terugkaat sen naar een gemeenschappelijk brandpunt, welke in zijn top een wa terketel draagt. Door de wagons de bewegingen van de zon te doen volgen, zal de wa tertank steeds in het brandpunt blij ven. De enorme hitte in het brand punt zou voldoende zijn om per uur 13.000 kg. oververhitte stoom van 330 graden te produceren, wat vol doende is om een kleine stad door middel van buisleidingen centraal te verwarmen. Dit plan is het meest opzienbaren de, dat tot dusverre op het sympo sium naar voren is gekomen. De ove rige plannen en getoonde modellen betroffen installaties voor huishoude lijk gebruik en wel kooktoestellen voor gebruik in de buitenlucht en in stallaties voor centrale verwarming door middel van metalen platen op het dak. Op een grijze November-dag, Wat de sfeer aangaat volkomen passend bij de voor Engeland plechtige dag van het jaar (Zondag 6 Nov. 1.1.) heeft H.M. Koningin Elizabeth van Engeland (foto) leiding gegeven aan het eerbetoon van het Engelse volk aan zijn doden van twee wereldoorlogen, op de Engelse nationale herdenkings dag, bij de cenotaaf op White-hall m Londen. Achter de koningin ziet men de hertog van Edinburgh en de Htn™°UC 1, K- 6 f" van ^koninklijke familie volgden het verloop van de plechtige eredienst vanuit de ramen van het nabijgelegen ministerie van binnenlandse zaken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1