III 2]C- Gehoord beschreven b edrukt HF Beschouwing over het ontwerp Landbouwwet WETERING DE LEIDSE COURANT Parkeerprobleem vereenvoudigd Menige automobilist "beeft wel eens de verzuchting geslaakt „als ik myn wagen nu maar zijwaarts kon rijden, zouden er heel wat minder parkeer- moeilijkheden en stellig ook meer parkeermogelijkheden zijn". Deze verzuchting inspireerde een Engels uitvinder. Hij ontwierp een eenvou dig apparaat, dat het mogelijk maakt om een auto zijwaarts te verplaatsen. Hij noemde zijn apparaat de „car- stir". Een car-stir is een stalen plaat, ongeveer 75 cm lang, op 4 wieltjes, die net als die van een ouderwet se stoel of van een moderne serveer wagen alle kanten kunnen uitrij den. Twee car-stirs zijn, nodig om u te helpen in een lastige parkeersitua tie, als uw wagen geblokkeerd is. Kunt u niet vrij komen, omdat vlak voor en vlak achter u een andere wa gen staat, dan stapt u uit en plaatst een car-stir vóór elk achterwiel. De tekening A toont hoe. Vervolgens rijdt u iets naar voren, totdat de ban den zich tussen de rolletjes bevin den (tekening B). Zet dan uw hand rem aan en duw de achterzijde van de wagen zijwaarts. Maak dan de car-stirs weer vrij, berg ze op, en u kunt wegrijden. De car-stirs kunnen ook van nut zijn in garages en showrooms, daar zij het mogelijk maken om binnen een gegeven ruimte zoveel mogelijk auto's te bergen. |C<4*-577*1 r»T re uw bij I I E OPRIT I lOPAAIQAAR I lONPERSTEUl Emigratie naar Rhodesia Tussen Nederland en de federatie Rhodesia en Nyassaland zal een emi gratieverdrag worden gesloten. Op 11 November komt de premier van de federatie, lord Malvern, naar ons land ter ondertekening van het ver drag. Van Nederlandse zijde zal die ondertekening door de ministers van buitenlandse zaken en van sociale zaken, of hun vertegenwoordigers geschieden. Daar de federatie in Nederland niet over een eigen diplomatieke ver tegenwoordiging beschikt en dus ook geen apparaat heeft voor de behan deling van immigratie-aangelegenhe den, zullen de Nederlandse emigra tie-organen de aanmeldingen voor emigratie naar Rhodesia in eerste in stantie hebben te beoordelen. Na se lectie komen die aanvragen dan via het Nederlandse emigratie-bureau in Salisbury voor de immigratie-auto- liteiten van de federatie, die de eind beslissing hebben. Men kan emigreren naar de federa tie Rhodesia en Nyassaland, als men in het bezit is van een werkgevers verklaring, maar ook zonder in het bezit van een dergelijke verklaring te zijn. Wat deze laatste mogelijkheid be treft, bestaat er voor de federatie een systeem van open plaatsen. Komen er aanmeldingen voor emigratie van Nederlandse aspiranten, die geen werkgeversverklaring hebben, dan trachten onze emigratievertegen\yoor- aigers in de federatie werkgelegen heid voor hen te vinden. Oordeelt ons bureau in Salisbury, dat er voor de bedoelde aspiranten werk is, dan worden de emigratie-organen in ons land ingelicht en kan de afwikkeling van de emigratie-procedure onmid dellijk haar beslag vinden. Tot op heden zijn er reeds een klei ne 1000 Nederlanders in de federatie werkzaam. -UITGIFTE BIJZONDERE POSTZEGELS. NEEM GEEN OOSTMARKEN AAN Evenals vorig jaar wel gebeurde komt het thans herhaaldelijk voor dat Duits sprekende personen in ver schillende winkels aankopen doen voor kleine bedragen (rookgerei, snui teryen), waarbij men dan, met goed vinden van de argeloze winkelier, wordt betaald met marken, waarna de klant dan Nederlands wisselgeld terugkrijgt. Eerst later blijkt dan dat men heeft te doen met z.g. Oostmar ken, welke hier te lande niet inwis selbaar zijn. Deze muntbiljetten zijn van de in I de Bondsrepubliek gangbare rnar- jken (welke men hier wel kan inwis selen) te onderscheiden door de op druk: Von der Deutschen Notenbank auf Grund ihrer Satzung ausgegeben, i Berlijn 1948, gevolgd door een se- rienummer. Gemeenten worden dupe van vooruitstrevendheid Onbillijke regeling in wet op het kleuteronderwijs In een afwijzend advies stellen B. en W. van Groningen de gemeente raad voor, geen gelden beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de school voor debielen in de Prof. Wiersmastraat en voor de bouw van een school voor imbecielen, beide van de Veremging voor Christelijk .buitengewoon lager onderwijs. De oor zaak van dit afwijzend advies is ge legen in de voor bepaalde gemeenten zeer ongunstige regeling, die in de nieuwe wet op het kleuteronderwijs is vastgesteld. In het wetsontwerp wordt voorge steld. de algemene uitkering uit het Gemeentefonds voor elke gemeente te verminderen met de over 1954 net to ten laste van de gewone dienst der gemeente gebleven kosten van het kleuteronderwijs. Door deze gang van zaken zal volgens B. en W. van Groningen een bedenkelijk prece dent worden geschapen. Zodra het ontwerp tot wet zal zijn verheven, sullen de gemeentebesturen, die ten aanzien van het onderwijs geavan ceerde denkbeelden huldigen en deze ook in de practijk hebben gebracht, tot in lengte van dagen worden be last met uitgaven, die zij niet zou den behoeven te dragen indien zij zich steeds hadden beperkt tot dat gene, waartoe de bestaande wettelij ke bepalingen haar verpliohten. B. en W. van Groningen achten het ver der geenszins uitgesloten, dat zich ten aanzien van andere takken van on derwijs een soortgelijke situatie ont wikkelt. Zou een soortgelijke bepa ling dn het leven worden geroepen als ten aanzien van het kleuteronder wijs, dan zou de gemeente Groningen die ook ten opzichte van het bijzon der B.L.O. steeds een ruim stand punt heeft ingenomen ten tweeden male de dupe worden van haar voor uitstrevendheid. B. en W. achten het daarom voorshands niet langer ver antwoord voor het tot stand komen van schoolgebouwen voor christelijk buitengewoon onderwijs belangrijke bedragen uit de gemeentekas be schikbaar te stellen. NACHTARBEID IN BROODBAKKERIJEN De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft het advies gevraagd van de Sociaal Economische Raad inzake het vraagstuk van de arbeids- en rust tijden in broodbakkeryen. Ondanks, het feit, dat 35 jaar geleden, toen de broodbakkerij-paragraaf van de Ar beidswet 1919 in werking trad, aan de ongebreidelde nachtarbeid van de bakkersgezellen beperkingen werden opgelegd, wordt door deze arbeiders nog steeds doorlopend gedurende een gedeelte van de nacht arbeid verricht. De staatssecretaris is van oordeel, dat thans het ogenblik gekomen is, om na te gaan of hierin geen veran dering kan worden gebracht, teneinde te koanen tot verbetering van de so ciale positie van de bakkersgezellen. Daarnaast dient te worden gelet op de eventuele daaruit voortvloeiende economische consequenties, alsook op de belangen van de consument. ioo<x»3ciococc<xiciococococx3ocjo<xoooooooooocooooo DUIN IJ BOLLEN U RIJN »cco30ococ<»3ooccooooocoocioooocooooooocccooooo3cocooooco<»3a3ocoooo: In Nieuw-Guinea zijn bijzondere postzegels uitgegeven ten bate van het Roode Kruis. De afbeeldingen op de zegels stellen een paradijsvogel voor gezeten op een boomtak. Naast de frankeerwaarde van 5 ct, 10 ct en 15 ct wordt een toeslag geheven van resp. 5 ct, 10 ct en 10 ct. De kleur van de 5 ct is grijs-bruin, van de 10 cl is de kleur licht-blauw en van de 15 ct is de kleur oker-geel. Voor de verzamelaars zijn deze ze gels nok in Nederland verkrijgbaar aan de speciale loketten in de post kantoren. De verkoopprijs is 55 ct en tot 31 Januari 1956 kan men daar de zegels verkrijgen. De beeldgrootte van de zegels is 21 x 28,5 mm. Over het ontwerp-Landbouwwet heeft het Centrum voor Staatkundige Vorming een rapport uitgebracht. In haar beschouwingen over het wetsontwerp beperkt de commissie zich tot de grote lijnen. Zij vraagt vooral aandacht voor de omvang der te verlenen bevoegdheden, de rol bij de publiekrechtelijke bedrijfsorganen en de uitoefening der bevoegdheden. Zij komt onder meer tot volgende conclusies: a. Ordenend ingrijpen van over heidswege is noodzakelijk ter be scherming van de sociaal-economische positie van land- en tuinbouw in het algemeen en van de ondernemers en werknemers in de bedrijfssector in het bijzonder. b. De bevordering door de over heid van een redelijk inkomen voor de agrarische producent brengt met zich mede, dat indirect ook de belan gen van de voedselvoorziening wor den gediend. Er is geen aanleiding om de over heid bij voorbaat in de Landbouwwet machtiging te verlenen tot het voeren van voedselvoorzieningsbeleid als zelfstandig doel. c. De publiekrechtelijke bedrijfs organen zijn, zoveel in hun vermogen ligt, de eerst aangewezene om de noodzakelijke ordening tot stand te brengen. d. De in het wetsontwerp aan de centrale overheid toegekende be voegdheden zijn in het algemeen voor het voeren van een goed landbouw beleid nodig. e. De vast te stellen regelen moe ten ten doel hebben: „een verant woorde voortbrenging en afzet van producten van de landbouw en vis serij en een redelijke inkomensvor ming voor de producenten van die producten te bevorderen. f. De centrale overheid moet re gelend kunnen optreden op die ter reinen, waarop de publiekrechtelijke bedrijfsorganen geen of nagenoeg geen autonome bevoegdheden krijgen of kunnen krijgen, te weten het ter rein van de jn- en uitvoer en van de prijzen. g. De centrale overheid moet daar nevens regelen kunnen treffen op hetzelfde terrein als waarop de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganen auto nome bevoegdheden bezitten, indien zulks noodzakelijk is in verband met een reeds getroffen regeling door de centrale overheid op het terrein van de prijzen of van de in- en uitvoer en het betrokken bedrijfsorgaan niet tij dig een dergelijke noodzakelijke re geling kan treffen of zulks nalaat na daartoe in de gelegenheid te zijn ge steld. h. De centrale overheid scheppe een ruim kader voor het medebewind van de bedrijfsorganen, in het bijzon der met betrekking tot de mogelijk heid van het stellen van nadere re gelen. i. Een doeltreffend landbouwbe leid is slechts mogelijk, indien de uit vaardiging van de voor de uitvoering van dit beleid benodigde voorschrif ten wordt toevertrouwd aan de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. j. Ter versterking van de parle mentaire controle op het ministeriële beleid wordt een Kamercommissie van breed georiënteerde samenstelling in het leven geroepen, aan welke com missie de Minister elke twee of drie maanden vertrouwelijk verslag uit brengt. k. De vorming van een gemeen schappelijk ambtelijk orgaan van sa menwerking op hoog niveau tussen de Ministeries van Landbouw en Eco nomische Zaken kan in belangrijke mate bijdragen tot het voorkomen of het oplossen van problemen. Vier zware „jongetjes" door politie gegrepen Vier jongens tussen 17 en 21 jaar, die een ernstige poging hebben ge daan om volwaardige leden van de Amsterdamse onderwereld te wor den, zijn dezer dagen door de hoofd stedelijke politie in arrest genomen. Dit illustere viertal pleegde zich 's avonds in het Vondelpark verdekt cp te stellen en eenzame voorbijgan gers soms onder bedreiging van messen van hun kostbaarheden te beroven. Verscheidene dames zyn aldus hun handtasje kwijtgeraakt en de po litie speurt nu naarstig naar de ande re misdaden, die deze vier jongelie den op hun geweten kunnen hebben. Vast is inmiddels al komen te staan, dat twee vanhen een inbraak hebben gepleegd in een Amsterdamse radio- winkel. ill 1X7E HEBBEN ER ALTIJD wel een beetje te gemakkelijk tegenaan gekeken; tegen het beroep van veer man. 'n Flink portie spierkracht voor het draaien van de kettingen en een gezondheid, die zowel tegen de hitte van de zomer als tegen de kou van de winter is opgewassen, schenen ons ruim voldoende toe. Maar daar zijn we nu ineens van teruggekomen. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben een zes pagina's tel lend stuk opgesteld ter voorberei ding van een nieuw veertarief voor het zogenaamde Zuiderveer tussen Oudewetering en Rijnsater wou de. Mensen, mensen, wat die veerman alleen al van tarieven moet weten! Als er mensen op zijn pontje stappen moet hij met één oogopslag kunnen zien hoeveel personen er onder hen zijn, hoeveel kinderen tot en met de leeftijd van 13 jaar en hoeveel tot en met de leeftijd van 4 jaar onder geleide. Want personen betalen 3 cent, de tweede groep 1 cent, terwijl kinderen tot en met 4 jaar onder ge leide van een persoon gratis worden overgevaren. Als dit puzzeltje is opgelost, moet hij zijn kennis van de dieren gaan aanspreken. Voor een paard, een muildier of een stuk hoornvee mag hij een dubbeltje opstrijken. Niet echter voor een ezel, een veulen, kalf, schaap, geit of varken, want voor deze dieren wensen G.S. een overtochtprys van een stuiver. De kinderen van deze dieren zijn achtergesteld bij de kinderen der mensen. Een big van drie weken moet, ook ondier geleide van een eer biedwaardige zeug, twee centen be talen, evenals een lammetje. Ook voor een hond moeten er twee centen in het bakje komen. Namens allen, die de rechtspositie van het beest ter harte gaat, protesteren wij hier te gen. Het lijkt ons een onredelijke toestand, dat een geitje vijf centen moet neertellen, terwijl een St. Ber- nardshonid voor twee centen naar de overkant wordt gebracht. Maar de veerman is met dit alles nog lang niet klaar! Van hem wordt verwacht, dat hij vlug onderscheid kan maken tussen Linnaeushof toch open in 1956? ER HEBBEN DE LAATSTE TIJD berichten gecirculeerd, dat de Linnaeushof, die volgens de plan nen in het voorjaar van 1956 voor het publiek zou worden opengesteld, met moeilijkheden kampt en speciaal met financiële moeilijkheden. De directie heeft zich in de „Bloem bollenstreek" tegen deze schadelijke geruchten teweer gesteld. In verband met wensen van de Planologische Dienst zijn er enkele wijzigingen in de plannen gekomen. Het restaurant zal mididJen in het tentoonstellings terrein komen met de ingang aan de Glipperweg. De bestaande ingang zal naar het Noorden worden verplaatst en de voetgangers krijgen hun in gang aan de Hereweg. Moeilijkheden blijken hoofdzake lijk in geruchten te bestaan. De di rectie is nog steeds van plan om de hof in het voorjaar van 1956 open te stellen. Ge DRIE. rijwielen, motorrijwielen, kinder-, krui- en handwagens, hondenkarren en i-ij- en voertuigen. Bij laatstge noemden dient hij ter berekening van het tarief vast te stellen of zij bespannen met een of meerdere paarden, muildieren of ezels, of het wagens zijn met twee of vier wielen en of er misschien nog een aanhang- wagentje achter zit. Verdqr dient hij nog enige kijk te hebben op auto' niet een eigen gewicht tot of boven de 800 kg, op aanhangwagentjes, die uitsluitend dienen ter opberging van gereedschap en bagage, op bussen met of zonder trekker en andere mo torvoertuigen van meer dan zeven personen exclusief bestuurder, op vrachtwagens in drie gewichten en op losse bagage. Hij moet telkens kiezen tussen 26 verschillende tarieven en 17 ver schillende abonnementsprijzen. Waar blijf je dan met een beetje spierkracht en een goede gezond heid? Leiderdorp zal nu wel heel spoedig met de restauratie begonnen wor den. Want dit .opknapkarwei" is niet direct 'n uiting van weelde. Op de nationale feestdagen laat men voor alle zekerheid de vlag al niet meer wapperen van die toren en de school jeugd mag al sinds maanden geen balletje meer trappen tegen de to renmuur, omdat er zoveel stenen los zitten. Aan deze toestand gaat nu een eind komen. En het verheugende daarbij is, dat de toren niet afgebroken be hoeft te worden, maar voor Nieuw koop en de streek behouden zal blij- I ven. Wij hopen, dat de Nieuwkoopse toren nog vele eeuwen over de wel varende polders en de schitterende plassen mag turen! Nieuwkoopse toren blijft op de beén r\E NIEUWKOOPSE TOREN, die reeds sinds drie eeuwen over de polder staat te turen, begon de laat ste jaren kramp in de kuiten te krij gen. Een zo ernstige kramp, dat er bezorgdheid over de nabije toekomst ontstond. Men zag de dag al nade ren, dat de toren het sitaan moe zou worden en zou gaan liggen, zeer ten ongerieve van de omwonenden en de mensen, die bij de uitvoering van dit voornemen net langs zouden komen. Enkele maanden geleden besloot de Nieuwkoopse raad de toren te restaureren, mits het rijk naast de provinciale subsidie van 15% een bij drage van 45% voor zijn rekening zou nemen. En het rijk heeft zich royaal ge toond. Een dezer dagen ontving het gemeentebestuur bericht, dat O., K. en W. de 45% zal verstrekken. Onder leiding van het architecten- bureaup Dekker en v. d. Sterre uit VERKEERS ONDERWIJS VOOR ONDERWIJZERS De minister von O., K. en W. is voornemens in de maanden Januari en Februari 1956 cursussen te doen geven, die beogen, dat in de toekomst aan elke kweekschool voor onderwij zers door enige leraren op verant woorde wijze verkeersonderwijs kan worden gegeven. In overleg met de minister van Bintienlandse Zaken, van Justitie en van Verkeer en Waterstaat en in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer is de volgende orga nisatie van deze cursussen tot stand gekomen. De cursussen zullen wor den gegeven door functionarissen van de rijks- of de gemeentepolitie en wel aan de hand van een leerplan, dat in overleg met het Verbond voor Vei lig Verkeer is vastgesteld. De cursussen, die op Zaterdagmid dag worden gegeven, zullen waar schijnlijk vijf weken duren, met drie lesuren per week. Na afloop van de cursus zal een examen worden afge nomen, waarna aan de geslaagden van rijkswege een diploma zal wor den uitgereikt. Het ligt in de bedoeling, dat van iedere kweekschool ten minste twee en ten hoogste drie leraren aan de cursus deelnemen. TRAM NIJMEGEN VERDWIJNT Wethouder W. Beukema heeft gis teravond officieel aan de raad mee gedeeld, dat hem 'binnenkort een voorstel zal bereiken tot aligehele op hef ffing van de gemeentelijke elec- trische tram. Daaronder valt ook de zgn. elec- trische bergbaan van Beek naar Berg en Dal, waarvan 's zomers tiendui zenden vreemdelingen profiteren. Het materiaal is zo versleten dat het niet toelaatbaar is, deze lijn nog langer te exploiteren. Men zal binnenkort met bussen de dienst op Berg en Dal onderhouden, maar dan de route ne men langs de Holle Weg. Openbare auto-verkoop voerde naar rechtbank Twee Rotterdamse autohandelaren, die op de openbare weg te Rotterdam verscheidene malen auto's hadden la ten stoppen met het oogmerk deze te verkopen, moesten gisteren voor de Rotterdamse rechter verschijnen, daar in de Rotterdamse verkeerswet staat, dat het verboden is auto's op de openbare weg te laten stoppen met het oogmerk deze ten verkoop aan te bieden, omdat dit het verkeer in ge vaar brengt. De rechter eiste voor iedere këër, dat zij een auto hadden laten stop pen voor dit doet de een was dit 3 maal en de andere 17 maal ten laste gelegd een boete van 50,of 20 dagen hechtenis. De verdediger vertelde, dat er bij de Rotterdamse politie zelf geen een stemmigheid bestond over de rechts kracht van dit verkeersvoorschrift, dat nog dateert van voor de oorlog. Daar tijdens de oorlog de plaatse lijke verkeerswetten vervangen wer den door algemene reglementering, kwam ook deze bepaling te verval len; na de oorlog hebben de steden afzonderlijk hun eigen verkeersre glement weer van kracht verklaard, maar verdediger betwijfelde, of toen bewust ook deze wet hersteld is. De rechter bepaalde, dat over 14 dagen uitspraak gedaan zal worden. HAND IN MACHINE Tijdens het schoonmaken van een machine in een fabriek op de Wees- perzijde is de 24-jarige arbeider de heer J. A. Biesenberger met de duim van zijn rechterhand tussen de be wegende delen van het apparaat be kneld geraakt. De duim werd afge- kneld en het slachtoffer is in een ziekenhuis opgenomen. Minder korting in radiohandel Radiofabrikanten en -importeurs hebben de kortingen voor de hande laren met ingang, van vandaag terug gebracht tot gemiddeld 33 a 34 per cent. Deze beslissing, waarvan in een circulaire aan de handel mededeling is gedaan, hangt samen met het ingrij pen van het ministerie van Economi sche Zaken aan het begin vap het jaar. Het ministérie achtte de radioprij zen te hoog vervolgt de Volkskr. mede ten gevolge van de tè grote harsdelskortingen, die in eerste instan tie vooral op ingevoerde toestellen werden verleend, een voorbeeld, dat later door de Nederlandse industrie op enige afstand werd nagevolgd. Sinds Mei hebben er besprekingen over de verlaging van de korting plaats gevonden tussen de betrokken partijen en het ministerie. Ze hebben uiteindelijk nu, nadat reeds eerder prijsverlagingen waren doorgevoerd, tot deze beslissing geleid. HOUTEN MEISJESSCHOOL AFGEBRAND Dinsdag is te Kaalheide (gem. Kerkrade) de houten meisjessschool afgebrand. De brandweer van Kerk rade stond voor een hopeloze taak. Schoolmeubilair en processiemateri aal, dat op de eerste verdieping van de zolder van de school lag opgesla gen, gingen verloren. Het meubilair dat men nog kon redden liep grote waterschade op. De schade, door de brand veroorzaakt, is aanzienlijk, maar wordt grotendeels door verze kering gedekt. De oorzaak is waar schijnlijk gelegen in het achteloos wegwerpen van een brandende siga ret op de zolder. 500 Schoolkinderen te Kaalheide hebben vrijaf gekregen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8