EEN KLOP OP ELKE DEUR, DIE NOG GESLOTEN IS In Midden-Suriname bevond Koningin zich op de grens van „niemandsland'' MODERNE VORMEN VAN APOSTOLAAT Pleinen ,open deuren' en instuifhuizen toegangspoorten van de Kerk WILLIBRORD ZONDAG Tweede Kamer-fractie KNP blijft tot de verkiezingen Burgerlijk Pensioenfonds wordt gesaneerd DE LEiJDSE COURANT DERDE BUAD - PAGINA 1 £n wat daen wif zetf,? spreken zonder niet direct het beeld voor ogen te krijgen van een langgebaarde missionaris, die ergens ver weg in de rimboe zich omringd heeft met een aantal altijd gekleurde en meestal vrij primitieve mensen, voor wie zijn uiterlijk magie en zijn woord gebod is. Afgezien van het feit dat deze zienswijze evenveel overeenkomst met de waarheid vertoont als het dwaze klompenbeeld dat de Amerikanen voor ogen zweeft als zij over Hollanders spreken, blijkt er uit dat wij zeer slecht op de hoogte zijn met de plaats die het missiewerk in ons eigen beschaafde land inneemt. Het missiegebied is niet alleen dat verre land, waar men slechts wazige voor stellingen van heeft. Een missiegebied is bijvoorbeeld Nederland met zijn bijna 15 buitenkerkelijken en de missionarissen zijn de mannen van Una Sancta en Plein 1955, de Vrouwen van Bethanië en eigenlijk, wij alle maal. En als wij ons bij het realiseren van dit laatste moeten bekennen ernstig te kort te zijn geschoten, laten wij dan op Willibrord-Zondag door gebed of de daad het werk pogen te steunen van de mensen die hun taak wel goed verstaan hebben. Bitteruur met bittere nasmaak I J HERINNERT U mis- misschien nog wel dat bitteruurtje, dat voor u zo'n bittere nasmaak had. Het ge sprek was op de godsdienst gekomen en aan de weife lende toon waarop iemand de godsdienst aanviel kon u merken dat diezelfde man hunkerde naar de levens overtuiging, die voor u ge meengoed wau geworden. Hij vroeg u meer dan waar toe de sleur, waarin men dikwijls vervalt als iets ons eigen is geworden, u ver plichtte. Het gesprek stokte, hij zegevierde, maar aan de manier waarop hij u aan keek kon u merken dat hij eigenlijk teleurgesteld was. Uw gebrek aan kennis sloeg voor hem een deur dicht. Gesteld dat u er meer van had geweten, gesteld dat u hem de weg had kunnen wij zen naar het Apostolisch Vormingscentrum in Den Haag, gesteld datHet is echter niet gebeurd, maar het zou kunnen gebeuren. En dan? Drempelvrees. UET KAN ZIJN DAT EEN zoeker naar de waar heid zijn „drempelvrees" weet te overwinnen en de voorhof van het geloof bin nentreedt door de Open Deur-verkoh- kringen te komen, die anders voor diging. Het geloof wordt geëtaleerd en de mens naa.r binnengaat om een 1955 Steunt met Uw gebed èn Uw geldelijk offer het binnenlands apostolaat wissel op de eeuwigheid te kopen, vindt een pater of leek tegenover zich, die bereid is zijn vragen te beant woorden en toe te lichten. Instellin gen als de „open deur" bestaan reeds op verschillende plaatsen in ons land. In Amsterdam, Haarlem, Delft en vele andere plaatsen kan men onbekom merd binnenstappen en meteen met de deur in huis vallen. In al deze ste den treft men in een hoofdstraat een artistiek verantwoorde étalage aan, die de aandacht van de voorbijgan gers even pakt en hen soms doet be sluit^ naar binnen te gaan, Het vrouwelijk aandeel. DE HUISELIJKE SFEER, waarin de „klant" ontvangen wordt, als hij eenmaal de open deur „ingetrapt" heeft, is, zoals begrijpelijk, een schep ping van het vrouwelijk geslacht. De „Vrouwen van Bethanië" passen de ze methode om de vragensteller op zijn gemak te stellen reeds jaren toe. Was het brengen van het Christendom in het onbeschaafde Nederland louter een mannenbezigheid, het terugvoe ren tot het geloof in Christus van ons beschaafde land werd het eerst door vrouwen beoefend. De weg van de vrouw naar het apostolaat is niet over rozen gegaan. In de tijd der eerste christenen was het haar, die zich van nature zo tot het verkondigen van het woord in het algemeen aangetrokken voelt, verboden het woord van God te prediken. De latere christenen heb ben dit verbod gehandhaafd en de apostolische arbeid van de vrouw bleef beperkt bij het ter zijde staan van geloofsverkondigers en het be oefenen der acht zaligheden. IN HET BEGIN VAN deze eeuw, toen er aandacht begon te komen voor geloofsverkondiging in eigen land zag de Jezuiet pater Van Ginne- ken in dat de mensen, die tot hem kwamen, niet alleen een priester maar ook een moeder nodig hadden. Hij rich te daartoe het gezelschap der Vrouwen van Bethanië op, dat hij op droeg dat deel van het geloof te ver kondigen dat met haar bijzondere aanleg overeenkwam. Het afleggen van de drie kloostergeloften verschaft de vrouwe van Bethanië de mogelijk heid zich volledig in te zetten. Bo vendien stelt het verlof dat zij buiten het moederhuis geen habijt behoeft te dragen, haar in de gelegenheid in haar gesloten zouden zijn. Christelijke gastvrijheid. De vrouwen van bethank organiseren lezingen, ontmoe ting, gesprek- en contactavonden voor niet-katholieken. Zij zorgen ervoor dat de'huiselijke sfeer op die avonden niets te wensen overlaat. In Rotter dam en Den Haag hebben de vrou wen van Bethanië instuifhuizen voor jonge mensen uit ateliers en fabrie ken. Goede ontspanning geven komt nummer één en eerst als het vertrou wen gewonnen is, kan men op een hoger niveau gaan werken. In Bilthoven hebben de Vrouwen van Bethanië ons in staat gesteld van haar christelijke gastvrijheid kennis te nemen. Het was een leek die deze vorm van apostolaat uitdacht en om streeks 1925 in praktijk ging bren gen. Gastvrijheid moest verleend worden aan mensen die in geestelijke nood verkeerden; niet-katholieken en pas-bekeerden. Vooral deze laatsten hebben dik wijls met ernstige „wenningsver- schijnselen" te kampen die door hun mede-katholieken niet goed worden begrepen. Eenmaal toegelaten tot het „Huis van Christus" verdwalen zij dikwijls en komen ijling< terug tot degenen die hun het toegangsbewijs verschaften. Hun handelwijzen en vragen zijn soms zonderling. Er zijn er die een plattegrond van de H. Mis vragen, die altijd klopt. Anderen voe len zich zo vreemd in de biechtstoel, dat zij in verwarring een lucifer aan steken om zich te oriënteren. De nazorg voor de bekeerlingen blijft broodnodig en is een van de zorgwekkende problemen van het apostolaat. Het Zonnehuis in Bilthoven nodigt hen uit om met de Vrouwen van Bethanië een van de christelijke fees ten mee te komen vieren. Er worden in het huis retraites en voordrachten gehouden in de menselijke sfeer die kenmerkend is voor haar werk en die men terugvindt in de huizen in Utrecht, Rotterdam en in de Sleutel stad. Plein 1955. Een zeer militante vorm van apos tolaat wordt beoefend door de groep Plein 1955, waarvan pater Jelsma leider is. Deze groep gaat van de ge dachte uit, dat wij, katholieken, ons aan de onderlinge vervreemding en aan de afbraak van het gemeen- gemaakt. He besef van deze schuld is echter niet voldoende, men zal een hoopvolle en liefdevolle poging moe ten doen om de schade te herstellen en een levende gemeenschap tot stand te brengen. Daarom moet men anderen ontmoeten om samen met hen te praten en te handelen. De groep heeft de naam „Plein '55" geko zen om hiermee de openheid naar alle kanten te suggereren.' Het tweede deel van de titel „1955" geeft het nü aan en zal dan ook he": volgend jaar 1956 heten. De groep belegt in de wintermaanden dispuut-, film. en ge- sprekavonden. In zomer en herfst houdt pater Jelsma op het plein in Den Haag om de 14 dagen'zijn mee slepende pleinpreken, waarin wordt geappelleerd aan de eerlijke levens opvatting en het geweten van allen. De uitgave van een maandblad geeft de belangstellenden gelegenheid de in de ruimte van het plein snel ver- W illibrordzondag Ter gelegenheid van Willibrord- Zondag op 13 November is in Bilthoven een persconferentie gehouden, waarop de aanwezigen in theorie en practijk een lesje gegeven werd over het werk van de verschillende wijzen van apos tolaat, zoals zij in ons land be ven worden. In twee artikelen geven wij, een verslag van wat door rector Sondaa], zr. Schnitaler en de heer Van Vlijmen over de vormen van apostolaat gezegd werd en een reportage over een bezoek aan een missie-post in de Kop van Noord-Holland. waaiende woorden van pater Jelsma, thuis bij de haard nog esens voor de geest te halen. Zo kan uit een vluch tige ontmoeting een vriendschap groeien van mens tot mens, waaruit een gelijk opgaan naar God moge lijk is. Ster uit vroeger dagen in Nederland Gloria Swanson, een van de beroemdheden van het witte doek uit de tijd van de stomme film, is Vrijdagmiddag 4 Nov. op uitnodiging van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en Joop Geesinks Dollywood Studio voor een bezoek van enige dagen aan Nederland uit Parijs op Schiphol aangekomen. De foto laat zien hoe de vierjarige Nicole Hendricks, het dochtertje van het assistent-hoofd van de buitenlandse dienst van de A.N.V.V., de filmster namens deze instelling een theemuts, geïnspireerd op het Walcherse costuum eneen zoentje aanbiedt. Waar het oerwoud de strijd beslechtte Aiu zied-dta ma acfitei de Ax&evmen BEZOCHT DE KONINGIN Donderdag in het Nickerie-district een gebied, dit de laatste jaren met succes op het oerwoud en de moerassen ver overd is, gisteren leidde haar tocht door 'een streek, waar het oerwoud de eerste aanval van de mens heeft weten te overleven. In het Canamaccadistrict, dat ligt tussen de Coesewijnerivier en de Saramaccarivier, ziet men overal landerijen, waar het oerwoud weer zijn ruige mantel overheen geslagen heeft, omdat de n\ens niet in staat bleek de strijd definitief te winnen. Jaren geleden trokken Hollandse boeren naar deze streek m de hoop daar vruchtbare grond tot ontwikkeling te kunnen brengen. Maar zij gingen ondeskundig te werk en dachten te veel aan de Nederlandse akkers, wan neer zij him plannen voor deze pioniersarbeid poogden te verwezenlijken. Het gevolg was, dat zij voor onoverkomelijke moeilijkheden kwamen te staan, dat ernstige ziekten onder mens en gewas uitbraken en tenslotte wist het sluipende oerwoud zijn plaats weer te heroveren en werden de boeren op de vlucht gedreven naar de rand van Paramaribo, waar zij onder veiliger omstandigheden hun poging hernieuwden. gébruik; toen zij aankwam, zag zij vele tientallen vrouwen op schom mels zitten, die zachtjes door de man nen heen en weer bewogen werden; dit ritueel beschouwt de Hindoestaan als bevordelijk voor de vruchtbaar heid en het gehele toneeltje, dat be geleid werd door inheemse muziek, maakte een uitzonderlijk effect. Eerder in de middag had de prins in Groningen zijn visvangst onder broken om hier een Hindoestaanse PRINS OP VISSENJACHT Ook dat is niet geheel een succes geworden, daar te veel boeren op te weinig grond samengroepten en thans ziet men de zonen van de teleurge stelde pioniers weer naar het Cana maccadistrict trekken om met de er varing van hun vaderen nogmaals de strijd tegen het oerwoud aan te bin den. Dank zij goede voorlichting en moderne uitrusting schijnt het oer woud thans definitief voor de wil van de mens te zullen buigen. CORONIE, ééN COCOSTUÏN Het bezoek aan dit district vond in de middaguren plaats en daaraan vooraf was alweer een goed-gevulde programma gegaan. Omstreeks half acht plaatselijke tijd arriveerde de koningin in de kustplaats Coronie, die vergeleken zou kunnen worden met één grote cocostuin, beschermd door de masten der visserschepen. De koningin betrad alleen dit ge deelte van Suriname, want prins Lernhard had reeds in open zee op de „Willem van der Zaan" verlaten om over te stappen op een motor bootje van het leger, waarmede hij de Coesewijne-rivier de vissen een ang stige morgen bezorgde. Een rondrit door het plaatsje gaf de koningin volop gelegenheid het merkwaardige karakter van deze kuststad te proeven. Coronie vormt als het ware de grens tussen twee werelden, het zou beschouwd kunnen worden als het niemandsland in de oorlog van mens tegen rimboe: Aan de ene zijde van het stadje golven de polders naar on zichtbare verten, maar aan de andere kant staat het grimmige oerwoud met zijn gesluierde moerassen en zijn bittere onverzettelijkheid. De hele morgen was nodig om al deze facetten voldoende in zich op te nemen en het middaguur vond de vorstin aan boord van de „Willem van der Zaan", waar zij met haar gevolg de lunch gebruikte. Toen zij om half drie weer van boord stapte, had de vissersbevolking zich in een generaal appél op de stei gers verzameld en bracht de vorstin een spontane hulde. HINDOESTAANS FOLKLORE Dwars door het gevechtsterrein tussen mens en oerwoud bereikte men vervolgens per auto de hoofdplaats van het Canamaccadistrict, Gronin gen, waar de koningin kennis maakte Schapsbesef ernstig hebben schuldig met een specifiek Hindoestaans volks maaltijd te gébruiken en ook hij was getuige geweest va dit folkloristische gébruik; zelfs had een van de Hin doestanen de prins uitgenodigd ook een der schommels een duwtje te geven, aan welk verzoek de prins vol deed» KUNSTRIJK SLOT Toen de avond met rasse schreden HAMEA! voor Dameshanden Minister Witte stelt in: RAAD VOOR DE WONINGBOUW De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal binnenkort een Raad voor de Woningbouw in het leven roepen. Deze raad zal tot taak krijgen de centrale overheid op haar verzoek of eigener beweging van ad vies te dienen omtrent maatregelen yan algemene strekking, welke in verband met het woningtekort van overheidswege zouden kunnen wor den genomen ter bevordering van de woningbouw binnen het kader van de Suriname naderde, werd per veerboot ^tale bouwnijverheid. De werkzaam- toen de had, werd Paramaribo bereikt, waar inmiddels prins Bernhard ook gear riveerd was. Te zamen met haar echt genoot begaf de koningin zich in de avonduren naar het Surinaamse cul turele centrum, waar een klassiek concert gegeven werd. Aan dit concert was een klein dra- ma'tje voorafgegaan, want de dirigent van het Surinaamse philharmonisch orkest, de heer E. R. Wessels, was tij dens de spanning van de generale re petitie komen te vallen en had zijn elleboog gebroken. Hierdoor moest hij hèt concert van zijn leven werke loos bijwonen, terwijl zijn plaatsver vanger, de heer H. Haakman, de di rigeerstok ter hand nam om een zeer geslaagde avond te leiden. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, las gisteren aan het einde van de vergadering een brief van de partijraad van de Katho lieke Nationale Partij voor, waarin wordt medegedeeld, dat deze raad in zijn vergadering van 29 October be sloten heeft tot opheffing van de partij als gevolg van de besprekingen die met de Kath. Volkspartij zijn ge- -siq ^aq uba SurjaoA^xn ra; uapnoq schoppelijk mandement, dat de op roep bevat tot eenheid van alle Rooms-Katholieken op politiek ter rein,, In deze brief deelt de partijraad van de KNP tevens mede, dat dit besluit tot opheffing geen verandering brengt in de Tweede-Kamerfractie van de KNP. De heren Weiter en Lemaire zullen tot het einde van deze parlementaire periode zitting blijven nemen in de Tweede Kamer en achten zich gebonden aan de uitspraak van hun kiezers op basis v*tn het KNP- program van 1952. De heer Weiter heeft zich na de Konijnen en hazen het „haasje" Besmettelijke ziekte In Overloon heerst thans een ern stige besmettelijke hazenziekte. De jachtopziener Basten heeft niet min der dan 30 dode dieren in het jacht veld gevonden. De pachters van deze jacht hebben een dood dier naar de veeartsenij kundige hogeschool te Utrecht opgezonden. Deze constateer de „besmettelijke bronchiale aandoe ning" van haar en konijn. Zaterdag wordt een drijfjacht ge houden, waaraan een vijftigtal perso nen zal deelnemen om de nog in le ven zijne dieren te doden teneinde uitbreiding van de besmettelijke ziek te te voorkomen. delijke aard zijn. Tot voorzitter van de Raad zal wor den benoemd ir. Th. P. Tromp, lid van de Raad van Bestuur van de N.V. Phi lips Gloeilampen Fabrieken, oud-mi nister van Openbare Werken. Een groot aantal organisaties en colleges is uitgenodigd zich in de Raad te doen vertegenwoordigen. De regering heeft besloten een wetsontwerp Burgerlijk Pensioen fonds voor te bereiden. De conclusies waartoe de staatscommissie voor de pensioenwetgeving gekomen is, zul len hiervoor tot uitgangspunt dienen. Dit schrijft minister Beel aan de Tweede Kamer en in een nota naar aanleiding van het verslag dat de j Kamer heeft uitgebracht over de be- uitepraak van de partijraad van de tj van het Algemeen Burgerlek KNP opgegeven als lid van de KVP. f ensioen£onds voor 1958. Verwacht wordt, dat verscheidene KVP-afdelingen hem op de candida- tenlijst van de KVP voor de Tweede Kamer zullen brengen, omdat de heer Wel ter zich bereid heeft verklaard volgend jaar deel uit te maken van de KVP-fractie. De heren Weiter en Lemaire zul len dus tot de verkiezingen van 1956 in de Tweede Kamer geen partij vertegenwoordigen. Nederland zet Sovjet Unie in de bloemetjes De botanische tuinen van de Sow- jetrussische academie van weten schappen in Moskou hebben onlangs een belangrijke schenking van Neder landse bloembollen ontvangen. De waarnemend directeur van de tuinen, professor Lapin, heeft meegedeeld dat de Nederlandse vereniging van bloe misten 25.000 tulpenbollen en 10.000 hyacinthenbollen naar Moskou heeft gezonden. Bovendien heeft de kwe ker P. Lefeber uit Lisse twaalf tul- Zeelieden-oorlogslachtoffers Minister Algera zegt onderzoek toe Minister Algera heeft gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij bereid is een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop het directoraat-generaal voor de Scheep vaart de wet in zake de verzorging van de zeelieden-oorlogslachtoffers uitvoert en naar de mogelijkheid van de inschakeling hierbij van de buiten gewone pensioenraad en de centrale raad van beroep. De bewindsman raadde de Kamer aan het in behandeling zijnde wets ontwerp tot verbetering van de positie der zeelieden-oorlogslachtoffers thans te aanvaarden en de zaak van de in schakeling van de buitengewone pen sioenraad en de centrale raad van beroep opnieuw aan de orde te stellen bij het wetsontwerp tot wijziging van penvarieteiten gezonden d.e ontstaan I alle p€nsioenwett/ni wel£ ^{Uit zijn door kruising van Nederlandse w eveneens bij de Kamer is inge. talpen met botanisclie tulpen uit Cen. diend doch waarJvan nog geen V0S0[ traal Azie. Een van deze variëteiten 6 heeft de heer Lefeber de naam „Bolshoi theater" gegeven. In een brief zegt de heer Lefeber dit te heb ben gedaan uit bewondering voor de artistieke prestaties van het gezel schap van het Bolshoi theater. Drie honderd bollen van de variëteit „Bolshoi theater" zijn bestemd om te worden geplant in de openbare tuin tegenover het theater in Moskou. De schenking van d*. Nederlandse bloembollen aan Moskou is enkele weken geleden aangekondigd bij een bezoek van Nederlandse kwekers aan de Sow jet-Unie. lopig verslag verschenen. De minister zou middelerwijl het door hem gewenste onderzoek kun nen instellen en het resultaat daarvan in de Memorie van Antwoord willen opnemen. De heer Koersen (K.V.P.) trok daarop zijn amendement in en diende een motie in die door alle Kamer fracties werd gesteund en waarin de inschakeling van de buitengewone pensioenraad en de centrale raad van beroep wenselijk wordt geoordeeld. Het wetsontwerp werd daarna zon der hoofdelijke stemming aanvaard, evenals de motie.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6