Het Rijk geeft rekenschap van belastinggeld Scherp AVONDRUST A'55 een gok-paradijs voor jong en oud BIOSCOPEN ZATERDAG 5 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Boeiende tentoonstelling in de Lakenhal Eindelijk 'n memorie van antwoord niet mis te verstaan is die |N DE ARCHITECTONISCH fraaie doch als expositieruimte primitieve zalen van het stedelijk museum De Lakenhal wordt hedenmiddag door ir. Van Oerle een tentoonstelling geopend, die rekenschap geeft van wat er althans met een zeer klein gedeelte van ons belastinggeld gebeurt. Getoond wordt een verzameling beeldende kunst die door het Rijk werd aangekocht en die uitmunt door een voorname keuze. Zonder overdrijving kan men van deze tentoonstelling zeggen dat zij een vrij compleet beeld geeft van wat op het ogenblik in Nederland penseel en potlood in beweging brengt. Elke Leidenaar moest eigenlijk deze tentoonstelling zien; niet alleen omdat hij zo te weten kan komen, hoe het Nederlandse schilderpalet er momenteel uitziet maar tevens om zich te overtuigen dat in ieder geval een penningske van zijn belastinggeld in de goede zak terecht komt. stijlen, waartoe de chaotische wereld aanleiding geeft. Van Appel naar Willink zijn slechts enkele stappen en het verschil tussen hen is groter dan dat tussen bijvoorbeeld de Ro maanse en Rornanistische kunst. Toch treft men in dit doolhof van stijlen hier en daar een schilderij aan dat, hoewel qua stijl een „straathond", waarschijnlijk ook diens levenskracht zal blijken te bezitten. De bezoeker wordt bij het betre den van de tentoonstelling direct ge troffen door het machtige schilderij dat Charles Eyck van de beëdiging der koningin gemaakt heeft. Zijn machtige moderne visie toont aan dat het mogelijk is een goed gelijkend portret te vervaardigen, zonder zich te verliezen in het detail. Men kan zich er slechts over verheugen, dat de rij van medaille-zware figuren op de achtergrond op het laatste mo ment door Eyck in het duister wer den gehuld. In dezelfde zaal staat het reliëf van Couzijn „Joodse vluchtelingen". De radeloosheid van de vrouw, die zich in het vierkant van de omlijs ting gevangen weet en de argeloos heid van het kind zijn ontroerend weergegeven. Van de handweverij de Gouden Spin hangen er twee fraaie doeken, die opvallen door een bijna ingetogen soberheid en harmonische compositie. Rijk panorama JJE STEUN VERLENING AAN kun- stenaars is een initiatief dat reeds in 1931 genomen werd. Het duurde echter tot '33 voordat een post op de begroting voor dit doel uitgetrok ken werd. Tienduizend gulden voor de aankoop van moderne schilde rijen was wel niet bepaald een be drag waar de ruim duizend Neder landse kunstenaars van konden leven maar het hoopvol begin was er. Tot aan de oorlog bleef deze post ge handhaafd, al waren er toen talrijke leden in de Kamer die over een „lastpost" spraken. Na de oorlog kwam er eerst werkelijk schot in. De som die beschikbaar was steeg van 60.000 in 1946 tot ƒ115.000 dit jaar. In vergelijking met de post voor minder culturele zaken nog wel een schijntje, maar genoeg om het ge middelde jaarloon van 1500 var kunstenaar met enkele guldens te doen stijgen. In het begin van. de actie werd bijna uitsluitend opdracht gegeven tot het vervaardigen van een werk stuk met een bepaalde bestemming; later kocht men echter links rechts werkstukken op met het doel er tentoonstellingen mee te houden of openbare gebouwen mee te sieren. Uit deze werken is nu voor de ten toonstelling „Rekenschap" een prach tige keus gemaakt, die laat zien dat de aankoop is geschied door zeer deskundige personen. Leiden heeft zich moeten beperken tot het expo seren van slechts een gedeelte van de in de catalogus van deze rondrei zende expositie genoemde nummers. De keuze is echter voornaam en doet weinig af aan het panorama van de Nederlandse beeldende kunst, die door het totaal gegeven wordt. Veelheid van stijlen. T"\E EXPOSITIE OVERWELDIGT de bezoeker door de veelheid van POTLOOD en GEEST 507. Horizontaal: 1. snaarinstru ment, 3. niet lang, 5. biersoort, 7. gem. in N.Brab., 9. spijstafel, 11. ge volg, menigte, 13. boom, 15. munt in Japan, 16. voorwerp om iets vast te steken, 18. gebod, 20. nevens, 22. meisjesnaam, 23. tegenstelling van dorp, 24. voegwoord. Verticaal: 1. lichaamsdeel, 2. hoofd deksel, 3. gebabbel, 4. kraam, 6. wandversiering, 7. stad in Duitsland, 8. ijverig, 10. boom, 12. boomloot, 14. reisdeken, 16. nu en dan, 17. zoon van Jacob, 19. bloedhuis, 21. jon gensnaam. Oplossing Maandagavond. Oplossing 506. Horizontaal: 1. pose, 4. voet, 7. leger, 9. makreel, 11. neg, 12. lel, 14. al, 15. ons, 16. gij, 17. pit, 19. ten, 20. salaris, 24. loten, 26. taks, 27. eten. Verticaal: 1. Po, 2. slag, 3. eek, 4. vee, 5. Orel, 6. te, 8 granaat, 9. me lis, 10. leges, 11. nap, 13. lijn, 18. talk, 19. tint, 21. los, 22. ree, 23.St., 25 en. LIET is de 23ste Zondag na Pinjc- steven van het jaar des Heren 1956 Het was de 23ste Zondag na Pinksteren van het jaar des Heren 1956 Tussen dat is en dat was ligt deze Zondag in de geschiedenis van ons eigen leven. Een dag van ons leven. Een uit de onuitputbaar lijkende voorraad dagen, waar we zorge loos mee omspringen. Het gaat met de dagen van ons leven precies als met een vacan- tiereis. We ontdekken plotseling, dat de vacantiedagen bijna voorbij zijn gesneld en ons vacantie-geld bijna op is. Plotseling zullen we voor het feit staan, dat ons leven voorbij is. Zullen we de poort der eeuwigheid naderen evenals de dwaze maagden uit het evangelie, zonder olie in onze lamp? Belegen kunst. |>AUL CITROEN is vertegenwoor digd met een bijzonder fraai en goed getroffen portret van Victor van Vriesland. Een bijzonder opval lend doek is de doop van Christus van Van Reneman. Evenals de middel eeuwse kunstenaars heeft Reneman bijbelse taferelen in eigen tijd over geplaatst. De doop geschiedt nu te midden van Volendammers in een althans ons onbekend water. De schil derijen van Sluyter, Leo Gestel en Theo van der Leek behoeven geen nadere aanbeveling; het rijk heeft zich met de aankoop van deze bele gen kunst zeker niet in de vingers .-gesneden. Hetzelfde geldt ook voor een bizarre verbeelding van Willink en een teder geschilderd werk van Lizzy Ansingh. Minder zeker zal het rijk geweest zijn -bij de aankoop van werken van Corneille en Ouborgh. De eerste dringt met zijn kinderlijke invallen zijn schildertechnische be kwaamheden naar de achtergrond, terwijl de tweede zijn talent in de vage aanduiding van onevenwichtige composities hult. Karei Appel is di recter en leeft zijn talen uit in een uitbundig kleuren en lijnenspel. Van de Oegst-geestenaar Kees Bol, die vol gend jaar een eigen tentoonstelling in de Lakenhal krijgt, is een ver dienstelijk schilderij aanwezig. Culturele beeldroman, r\E BEELDHOUWKUNST is sterk vertegenwoordigd door werk van Couzijn,Caras^o, Andriessen, Staut- hamer en Hildo Krop. Ceramiek is er o.a. van Zaalberg. Wij geven ons er rekenschap van, met dit overzicht geenszins volledig te zijn geweest. De „Rekenschap" die door het Rijk met deze tentoonstel ling wordt afgelegd is echter wel volledig en spreekt duidelijker taal dan de kolommen tekst waaronder de argwanende belastingbetaler dik wijls bedolven wordt. Benut deze kans om de verantwoor ding van het belastinggeld als een culturele „beeldroman" opgedist te zien! DR. DE ROEVER LEIDS HOOGLERAAR. Prof. dr. W. P. de Roever heeft gistermiddag in het Groot-Auditorium van de Leidse Universiteit het ambt van hoogleraar aanvaard in de kris- tallogie, mineralogie en petrologie aan de Leidse universiteit met het uitspreken van een rede over „Meta morfe gesteenten en hun mineraal gezelschappen". Hij sprak hierbij in het bijzonder over de ontstaansom- standigheden van bepaalde minera len. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor Geboorteaankondigingen IN DE VROOLYCKE ARKE TE LEIDEN Vogels van diverse pluimage treft men in dit weekend weer „In de Vroolijcke Arke" aan. Er zijn er bij, die de snavel wijd opensperren en ongearticuleerde klanken uitstoten, anderen fluiten het zoete lied van de vogelaar om iets zilverschubbigs in netten, die kunstig zijn uitgespreid te vangen. Kortom het is weer kermis in De Vroolijcke Arke. Het is A 55. ,r Japie is er weer met het rad van avontuur, iedereen is er weer; dus ook u, I het bord, dat in de Breestraat zyn die nog geen jaar deze kermis der kermissen heeft overgeslagen, wordt pijl al naar de A 55 richt. De heer Koos Vlasveld had onmid dellijk na de te water-lating van de Vroolijcke Arke zijn vertrouwde plaats ingenomen en met een lachend gezicht zagen de vele bezoekers, die bij de opening aanwezig waren, hoe de dubbeltjes als van-zelf uit hun portemonnaie verdwenen. stroom. U zult er geen spijt van heb ben. Zelfs al gaat u zonder een prijs naar huis dit kunnen wij bij de massa's prijzen wel tot de onmoge lijkheden rekenen u kunt er van overtuigd zijn, dat u' een goed werk hebt helpen in stand houden. Volgt Een jeugdige bezoeker beproeft zijn kans op de A 55. Prof. dr R. REMMELTS 65 JAAR. Prof. dr R. Remmelts, directeur van het Instituut voor Prev. Geneeskunde aan de Wassenaarseweg viert Maan dag zijn 65ste verjaardag. In de middaguren vindt in het ge bouw van Prev. Geneeskunde een receptie ter ere van de jarige plaats. In de nieuwe muziekschool van de heer G. Hofenk werd een ouder avond gehouden van leerlingen, die met goed succes de driemaandelijkse test dn het a-ccordeonspel hadden (doorlopen. Leerlingen in de leeftijd van zeven tot.58 jaar gaven deze avond een blijk van bun muzikaal kunnen. Er werd met grote toewij ding gemusiceerd. Na de pauze wa xen het de meer gevorderde leerlin gen, die op het accordeon bun pres taties ten toon spreidden. Tijdens dit optreden was het met name een se lectie uit La Traviata van Verdi, wel ke veel succes had. De leraren, de heren G. Hófenk, Hermans en Vin- court, kunnen met bijzonder veel vol doening op de bereikte resultaten te rugzien. Voor niet- Katholieken en voor Katholieken begint Pater Wijnand Sluys o.f.m. weer zijn boeiende cursus over de R.K. Geloofsleer Donderdag 10 Nov. te 8 uur in de R.K. school Levendaal. Elke les gedachtenwisseling. Deelname is kosteloos. Men ver plicht zich tot niets. S.v.p. schrif telijke aanmelding tot 8 Nov. (maar vereist is dit niet) bij de Heer J. W. Goddijn, Hoge Mors- weg 108, Leiden. Advertentie weer verwacht. „Joodse vluchtelingen" van Couzijn. Dubbeltjes-muziek klinkt altijd goed Om kwart voor acht gisteravond stonden de gok-wellustelingen al voor de poort van het gebouw sa mengeklit en zij verrekten zich de .halzen om te zien wat er nu weer voor een gokparadijs in dit heiligdom was geschapen. Zij moesten nog even voor de gesloten deur wachten, want eerst nog moest de wethouder van onderwijs van Leiden, de heer J. C. van Schaik op het platform van de radgetongde avonturiers een ope ningswoord spreken. Benijdenswaardig werk. Hij zei, dat hij mensen, die veel met de jeugd te maken hebben steeds om hun werk benijdt. Zelf had hij ook altijd graag met jonge mensen omgegaan en hij had daar de beste herinneringen aan, want van de jeugd gaat zoiets verfrissends uit. Daarom verheugde het hem, dat er al zo véél voor het werk onder de mensen is gedaan. Hij memoreerde o.m. de jeugdleiderscursussen van de L.J.A. en ook het werk van „In de Vroo lijcke Arke". Veel moet er nog tot stand komen op het gebied van de jeugdzorg, maar als men de situatie van nu eens gaat vergelijken met die van zes jaar geleden, dan moet men wel tot de conclusie komen dat er veel gedaan is in de afgelopen tijd. In dit verband merkte hij ook op, dat de gemeentesubsidie voor het jeugdwerk voor 1956 weer aanzien lijk verhoogd is. Tenslotte wenste hij de organisatoren van deze A 55, waarvan de opbrengst het werk van de S.F.R. moet steunen, het succes toe, dat men er van verwachtte. Het spel begon. Nadat de heer E. A. Pley, voorzit ter yan het S.F.R.-werk de standhou ders had geïnstrueerd en met en thousiasme had bezield, begonnen de ballen te rollen, de pijlen te draaien, de geweren te knallen. Tezamen zet ten zij de grote symphonie in, die elk jaar in het oude vertrouwde huis aan de Pieterskerkkoorsteeg opklinkt. Hét motief van dit jaarlijkse evene ment is het geluid van rollende dub beltjes. Een heerlij ft geluid, dat pa ter De Gruyter en zijn helpers als muziek in de oren klinkt. Met dit geld kan immers het levensgeluk van zovele gezinnen worden gekocht. Voegt uw dubbeltje toe aan deze IN DE LEIDSE LEZING OVER SPEELGOED. In de lunchroom van Vroom en Dreesman werd door de speelgoed- deskundige G. Henskens een lezing over speelgoed gehouden. Spreker vermeldde de vele geval len, waarin op onnadenkende wijze speelgoed aangeschaft wordt. Vol gens spreker verdwijnt 80 pet. van het gekochte speelgoed al spoedig dn de rommelhoek en dat terwijl jaar lijks voor ongeveer 50 millioen gul- .den aan speelgoed gekocht wordt. Spreker vestigde de aandacht op het feit, dat jongens zich steeds meer gaan interesseren voor mechanisch speelgoed en het kind in het alge meen voor de zelfwerkzaamheid. Aan de hand van een grote hoeveelheid speelmateriaal lichtte spreker zyn le zing toe. Casino. De voorliefde van de En gelsen voor de dingen, die hen en ons boven de bolhoed gaan, is be kend. Reeds verschillende malen heeft men zich in de bioscopen kun nen overtuigen, dat er voor de En gelsen meer dingen tussen hemel en aarde zijn dan de onvermijdelijke cricketmatch en dè prinses Margaret- story. En ook de nieuwe film „De dertiende passagier" laat hierover geen twijfel bestaan. Zij verhaalt van een man die een gezelschap, dat op het punt staat een luchtreis te on dernemen, vertelt dat het vliegtuig waarmee zij reizen zal verongeluk ken. Hij ontleent deze zekerheid aan een droom en dit is er de reden van dat men hem, zij het wat moeilijk, uitlacht. De man geeft nog enkele details, die op het moment van het vertrek nog weerlegd kunnen wor den. Zodra het toestel echter opge stegen is, blijken alle voorspellingen stuk voor stuk uit te komen. Het aan tal passagiers dat door de man op dertien begroot was, stijgt door een toeval tot dit ongeluksgetal; de radio valt uit en het vliegtuig komt boven een streek terecht, die ver uit de route ligt, doch voorspeld was. On der de reizigers ontstaat een pani sche stemming, die compleet wordt als het vliegtuig tenslotte een nood landing moet maken. De droom van cïe voorspeller is er echter ook goed voorom hen weer behouden thuis te brengen. Dit spannende verhaal werd door Lesley Norman uitstekend verfilmd. Lido. De wereldoorlog 1940 1945 heeft al heel wat stof voor de film opgeleverd en herhaaldelijk ko men nog nieuwe onderwerpen op het witte doek. Dat is thans het ge val met „Operatie Tirpitz". Zoals ouderen zich uit de oorlogsjaren nog wel herinneren was de Von Tirpitz een Duitse slagschip ,d!at in de fjor den van Noorwegen een schuilplaats had gezocht om van daaruit zijn ver nietigend werk te doen. De Engelsen waren er tuk op dit slagschip on schadelijk te maken. Een eerste po ging daartoe middels menselijke tor pedo's mislukte, de tweede door mid del van kleine onderzeeboten slaagt gedeeltelijk, maar hoe het ook zij, de hele opzet is fantastisch. Niemand minder dan kapitein Donald Came ron, die de aanvalsmanoeuvre op de Von Tirpitz leidde en later het Vic toria Cross ontving voor betoonde heldenmoed, trad voor deze film als adviseur op bij de opnamen. De Britse admiraliteit leende miniatuur duikboten en tot nu toe ongepubli ceerde filmopnamen van onderwa-, ter-operaties zetten aan het geheel meer suggestieve kracht bij. Alles bij ekaar een beeld van de ontzet tende inspanning, welke er in de oorlog nodig was om tot succes te komen. Luxor. In de film „Vlucht naar Tanger" heeft men kosten noch moeite gespaard om een film on waarschijnlijk te maken. Het is een avonturenfilm in hart en nieren, maar de toeschouwer heeft wel eens moeite de vele verwikkelingen en fantastische décors waartegen het handgemeen zich afspeelt, te ver werken. Dit neemt niet weg, dat de bezoeker van het Luxor-theater deze week oP anderhalf uur „ontspanning door spanning" kan rekenen. Hij kijkt naar een opwindende geschiedenis, die zich in of rond vliegtuigen of in de gesluierde geheimzinnigheid van Noord-Afrikaanse steden en oases afspeelt. Het verhaal; een vliegma chine, waarin géén bemanning is, slaat bij Tanger te pletter. Op het vliegtuig waren vele ogen gericht van mensen, die zich wat van de in houd van deze machine voorstelden. De piloot blijkt met zijn enige pas sagier het vliegtuig met een para chute te hebben verlaten. Het twee tal wordt door een internationale bende, door een gewezen vliegenier, vergezeld door twee mooie jaloerse dames en de politie op de hielen ge volgd- In een legerdump, waar afge dankte vliegtuigen van het Ameri kaanse leger^ staan opgeslagen, wor den de zaken uitgevochten. Dan blijkt, dat een en ander met interna tionale spionnageaffaires te maken heeft. Veertien jaar. Rex. „Het laatste schot" was het laatste in Colorado, althans op deze film, want overigens zal er in Colo rado nog wel meer geschoten worden en zal de weerklank daarvan nog menigmaal te horen zijn in de bio scoopzalen. Er wordt trouwens vóór hier in het filmverhaal de „laatste" valt heel wat afgeknald door een stelletje van tien zware jongens, die wraak kernen nemen, omdat één van hen een stuk land terug wil hebben, dat hun eertijds afhandig is gemaakt. Natuurlijk zegeviert het recht, daar bij geholpen door een stelletje goed gehanteerde revolvers en een aardig meiske. Alle ingrediënten zijn dus aanwezig voor een lekker stevig filmverhaal. Voor personen bc-ven de 14 jaar. Trianon heeft „Ciske de rat" nog maals geprolongeerd. Toegang 14 jaar.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2