3)e &2idóe6oi»4ci/rit De Vier op geen enkel punt tot elkaar gekomen Drie dagen tijd om na te denken MaCataf, gaat in Ma&kau mg^geöpxaafi fiauden HET ROMMELT NOG NA AAN ISRAELS GRENS Dulles wil met Tsjoe praten El Glawi naar Ben Joessef Schaduw van vertrek over de West Weer een pater te Moskou Eva Peron krijgt geen praalgraf Ernstig kijken! KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 5 NOVEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13644 Directeur: C. M. v. HAMERSVELEt Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 DE 67ste MGR DR*B> ALFRINK is de 67ste opvolger van Willibrord Op de bisschopsstoel van Utrecht. Tussen hem en Willibrord liggen een goede twaalfhonderd jaren. In dit in de geschiedenis der mens heid tamelijk langdurig tijdvak is er veel veranderd in Nederland, in de wereld. Het ruige volk, waarover Willi brord tot bisschop werd aangesteld, is van oorsprong hetzelfde als dat, v/at mgr. Alfrink als „erfdeel des Heren" krijgt toegewezen. De omstandigheden echter, waar onder herder en kudde moeten leven, zijn grondig gewijzigd, in sommige opzichten verbeterd, in andere op zichter slechter geworden. Ons volk leeft gemakkelijker, maar ook ge- makzuchtiger. Het is goeddeels ver vreemd van de vrije natuur en tam vee geworden achter de geriefelijke tralies van de stedelijke kooien. Een gemakzuchtig, van de vrijheid der schepping vervreemd volk, ver liest eerder het heldere uitzicht op de grote levenswaarden: het zich af hankelijk weten van een Eerste Oor zaak van al het geschapene en het huldigen van die Eerste Oorzaak in eredienst en gebed. De 67ste opvolger van Willibrord behoeft geen waterputten meer te kerstenen en aanbeden eikebomen te vellen, maar hij moet de fabrieken kerstenen en de aanbidding van tech niek en economie bestrijden, om ons volk te geven en te hergeven, wat St. Willibrord (ook niet zonder opoffe ring en tegenslag) bracht: de klare kijk op de grote levenswaarden van de mensheid en de verering van de mens-geworden Godheid. Tussen hem en Willibrord liggen een goede twaalfhonderd jaren, maar 'één feit is in die lange tijd onveran derd gebleven: het christen-geloof, gepredikt door een apostel, die ge zonden werd door de levende Petrus, de paus. En allen, die de Waarheid liefhebben zullen luisteren naar de leringen en vermaningen van Willi- brords 67ste opvolger, omdat hij kan spreken „als een die gezag heeft" van Godswege. VLUCHT NAAR DE STEMBUS UET HAD ER DE SCHIJN van als- of het Franse parlement premier Faure net zo lang aan het lijntje zou laten sappelen, totdat de stemming over het regeringsvoorstel voor ver vroegde verkiezingen (in Dec. van dit jaar) aan de orde zou komen en hem dan met een plons in het water zou laten vallen. Dit is evenwel niet gebeurd. Er bleek een zó grote verdeeldheid te be staan over een voorafgaande wijzi ging van het kiesstelsel, dat niet n der dan twaalf herzieningsvoorstellen één voor één duikelden, zodat men tenslotte maar Faure zijn zin gaf en met het oude (door allen zo 0 verfoeide) systeem zich waagde op de ongewisse baren van ver vroegde verkiezingen. Boze tongen beweren, dat de parlementsleden het „verfoeilijke" systeem van de Kieswet 1951 in hun hart toch niet zo verwer. pelijk vinden; er valt tenminste mee te sjacheren. Dit stelsel komt hierop neer, dat wanneer een partij in een bepaald de. partement de absolute meerderheid behaalt, zij recht heeft op alle zetels, welke dit departement oplevert. Nu komt het niet vaak voor, dat één partij zelfstandig die meerderheid behaalt, maar dan beschikt men nog over het trucje van de lijstverbindin. gen. Twee of drie partijen komen uit op één lijst, behalen daarop de meer. derheid, krijgen alle zetels en verde len ze na de verkiezingen op basis van een vooraf gemaakte afspraak onder elkaar. Door middel van deze handigheid heeft men bij de vorige verkiezingen de communisten en de Gaullisten aardig in een hoek kunnen zetten en het is niet onwaarschijnlijk, dat thans hetzelfde spel zal worden gespeeld. Ditmaal wordt het echter een vrij ingewikkeld gezelschapsspel, want bij de midden-partijen is een grote scheur geconstateerd. Rechts van die scheur staat Faure met zijn aanhan gers, links Mendès-France, even eens met aanhang. Bii de komende verkiezingen is Mendès-France de grote tegenspeler van Faure, zoals hij het ook geweest is, die in de afgelo pen hachelijke weken de regering het felste heeft bestreden door haar wan kelmoedigheid, besluiteloosheid en gebrek aan kracht te verwijten. Wij kunnen dus in de eerstvolgende weken de datum van de algemene verkiezingen wordt in de eerste helft van December tegemoet gezien een felle campagne verwachten om de Fransen er toe te bev/egen stelling te nemen tegenover de grote proble men, welke het land benauwen. Korreltje Met vlijt brengt een middelmatige kop het verder dan een knappe kop zonder vlijt. De vier ministers hebben Vrijdagavond hun conferentie in Genève voor drie dagen opgeschort zonder op enig punt nader tot elkaar te zijn gekomen. Noch de voortgezette discussies over het Duitse probleem, noch de in de commissies gevoerde besprekingen over de mogelijkheid van een verster king van de culturele en economische betrekkingen tussen Oost en West voerden tot uitzicht op enig resultaat. Terwijl de vier ministers Vrijdag middag alweer vier vrijwel verloren uren besteedden aan hun diametraal tegenover elkaar staande plannen voor Duitsland, botsten in de commissies de meningen reeds bij de vraag, welke der vele voorstellen het eerst zouden worden aangesneden. De Westelijken trachtten ook op het stuk van de cul turele betrekkingen de Russen op de proef te stellen. JZij willen daarom het eerst het betrekkelijk ondergeschikte vraagstuk van de storing van Westelijke radio-uitzendingen aanpakken. De Russische ambassadeur in Parijs, Winogradow, daarentegen heeft het standpunt ingenomen, dat men eerst over de opheffing van het Westelijke embargo op de handel in stra tegische goederen dient te praten en wel omdat de economische betrekkin gen de grondslag moeten leggen voor de ontwikkeling der betrekkingen op ander terrein. DRIE DAGEN RUST. De drie Westelijke ministers zul len allen Genève verlaten totdat de conferentie Dinsdagmiddag wordt hervat. Dulles gaat het weekeinde besteden aan zijn lang geleden aan gekondigde bezoek aan Wenen en Belgrado. MacMillan en Pinay gaan naar huis. Molotof gaat Zaterdag naar Moskou om verslag uit te bren gen over het verloop der conferen tie. Daarvoor is temeer aanleiding, daar achter de schermen der confe rentie de problemen van het Nabije en het Verre Oosten een overwegen de rol blijven spelen. Vrijdag heeft Molotof dan ook de ministers Mac Millan en Pinay opgezocht om met hen te spreken over de weigering Tegen de Londense mist Het Britse Lagerhuis heeft in twee de zitting een wetsontwerp goedge keurd, waarmee beoogd wordt de be ruchte Londense mist de „smog" te gen te gaan. De voornaamste oorzaak van deze imist is de uitwaseming van huis- en fabrieksschoorstenen. Deze zal nu ge leidelijk aan moeten verminderen. Drie jaar geleden heeft de „smog" aan meer dan drie duizenden Londe- naars, die leden aan bronchiale aan doeningen, het leven gekost. der regeling van Zuid-Vietnam, zich met de communistische regering van Noord-Vietnam over de voor vol gend jaar in uitzioht gestelde ver kiezingen te verstaan. De besprekin gen over het Duitse probleem zijn nog altijd niet ten einde gevoerd, al hoewel de delegaties elkaar al dagen lamg niets nieuws meer te vertellen hebben. Deze discussies hebben nu zeer duidelijk een stadium bereikt, waarin het er voor de partijen blijk baar nog slechts op aankomt elkaar de verantwoordelijkheid voor de voortzetting van de verdeling van Duitsland toe te schuiven. In krin gen der Westduitse delegaties in Ge nève werd Vrijdag de mening ver kondigd, dat de Westelijken er in geslaagd zouden zijn voor een ieder duidelijk te maken, dat de Sow jet- Unie geen echte vrees voor een her enigd Duitsland zou koesteren en dat zij slechts een Duitse eenheid zou willen, die haar een overheer sing van heel het land garandeert. NOG EEN VOORSTEL. Na een bespreking met ambassa deur Blankenhorn, de Duitse verte genwoordiger bij de Navo, hebben de drie Westelijke ministers Vrijdag nog een voorstel ter tafel gelegd, dat van Molotof een duidelijk ja of neen ten aanzien van de Duitse eenheid wenst. Het voorstel zegt kort en bondig, dat in September 1956 verkiezingen voor een nationale vergadering voor geheel Duitsland zouden moeten worden gehouden. Minister MacMil lan heeft daarbij nog eens extra de vraag gesteld, of de Rusen tot een Duitse eenheid bereid zijn of niet. De Russiöhe vertegenwoordiger heeft dit nieuwe voorstel, in wezen een onderdeel van de eerder door de Westelijken ingebrachte voorstellen, met de gebriftkeijke hoffelijkheid in ontvangst genomen en bestudering toegezegd. Zijn eerste voorlopige op merkingen lieten er echter niet veel twijfel over dat hij zijn neen zal handhaven. De buren steunen Egypte Egyptische strijdkrachten hebbërl Donderdagavond een aanval gedaan op Israëlisch gebied, veertig kilome ter ten noorden van het gebied van El Aoedja, waar een etmaal te voren een bloedige veldslag had gewoed. De aanval, die werd gelanceerd van het zuidelijk deel van de Egyptische corridor naar Gaza uit, werd door Is raëlische troepen afgeslagen. In het gedemilitariseerde gebied De secretaris-generaal van de V. N., Dag Hammarskjoeld heeft Israël en Egypte voorgesteld hun strijd krachten uit de gedemilitariseerde zóne van El Aoedja terug te trekken. In Londen werd het mogelijk ge acht dat Engeland zijn normale wa penleveringen aan Israël in herover weging zal nemen in verband met de Israëlische aanval in het gebied van El Aoedja- Syrië heeft Egypte intussen verze kerd dat het gereed is om tot onmid dellijke militaire actie over te gaan in het raam van het Syrisch-Egyp- tische defensieverdrag. In een nota aan de Veiligheidsraad van El Aoedja was de toestand nog heeft s^iTdoen wet^ai de Sy- zeer gespannen, doch nieuwe inci denten deden zich in deze zóne niet voor. Egyptisch luchtafweergeschut heeft gisteren drie Israëlische jagers boven het gebied van Gaza moeten verjagen. Generaal Sugden, N.A.T.O.-bevelhebber Tot opperbevelhebber van de N.A.T.O.-strijdkrachten in Noord-Europa is benoemd de luitenant-generaal Sis Cecil Sugden. rische strijdkrachten „gedwongen zullen zijn hun wettige recht van zelfverdediging uit te oefenen bij toekomstige Israëlische agressie". Ook Irak heeft de leden van de Arabische Liga doen weten dat het bereid is militaire bijstand te verle nen aan ieder Arabisch land dat door Israël wordt aangevallen. In Libanese regeringskringen werd gezegd dat inlichtingen waren ont vangen dat Israël uitgebreide troe penbewegingen voorbereidt aan de grenzen met Egypte en Syrië. Verklaard werd dat de Libanese regering bereid is tot militaire actie over te gaan als de situatie aan de Egyptisch-Israëlische grens ernstig wordt. Uit zeer goede bronnen wordt ver nomen dat de Amerikaanse minister Dulles besloten heeft binnenkort op een nog niet nader vastgestelde plaats premier Tsjoe En-Lai van communis tisch China te ontmoeten, meldt de Parijse correspondent van de Nieu we Rotterdamse Courant uit Genève. In ieder geval zal deze ontmoeting nog dit jaar plaats hebben. Indien zij niet zou leiden tot de Amerikaanse erkenning van de Chinese volksrepu bliek, zou de komende Amerikaans- Chinese bespreking toch zeker een grote stap in de richting van een der gelijke erkenning en van een norma lisering van de betrekkingen tussen beide landen kunnen zijn. Over de plaats van de komende Amerikaans-Chinese ontmoeting zal nog worden onderhandeld. De pasja van Marrakesj, El Glawi, is gisteren in Casablanca scheep ge gaan voor een reis naar Frankrijk, waar hij volgens de algemene ver wachting ex-sultan Ben Joessef zal verzoeken opnieuw de Marokkaanse troon te bestijgen. El Glawi, een fel tegenstander van Ben Joessef, steunt thans de ex- sultan. Intussen is een aantal vooraan staande Marokkanen, onder wie de zoon van de grootvizier, in Frankrijk aangekomen om hun opwachting bij Ben Joessef te maken. De schaduw van het vertrek hangt over Suriname en over de gehele West, waar koningin Juliana en prins Bernhard gedurende drie weken een moeizame reis gemaakt hebben om alle activiteiten, die in deze delen van het Koninkrijk der Nederlanden leven, in ogenschouw te nemen. Het is niet voorbarig op te merken, dat het succes van hun reis de stoutste verwachtingen overtroffen heeft. Overal, waar zij kwamen, bleek een innige aanhankelijkheid, die door de nieuwe status, welke aan deze delen van het Koningrijk verleend is, eer der toegenomen was, dan minder ge worden. Overal, waar het koninklijk paar gekomen is, viel hun een spontane hartelijkheid te beurt en overal ver oorzaakte hun vertrek een gevoel van weemoed. Morgenmiddag om drie uur plaatse lijke tijd rond half acht Neder landse tijd zal het vliegtuig met de koninklijke standaard in top zich van het vliegveld Zanderij verheffen en dan zal definitief een einde geko men zijn aan dit succesvolle bezoek. Maar aan dit vertrek gaat nog een programma van twee dagen vooraf. Hedenmorgen half acht Suri naamse tijd vond in Paramaribo een groots troepen défilé plaats, waar na de koningin en de prins zich per auto naar Lelydorp begeven, dat een experimenteel gebied vormt met be trekking tot landbouw op minder- vruchtbare grond. Terug in Paramaribo zal de jeugd in groten getale des middags een zanghulde brengen en des avonds zal een galadiner plaats vinden in het gouverneurshuis. Na een kerkdienst in de Lutherse kerk, zal het koninklijk paar Zondag morgen een monument onthullen, dat Nederland aan Suriname geschonken heeft voor de hulpverlening tijdens en na de oorlog, en dit zal het laat ste officiële programmapunt vormen. De laatste uren zal het koninklijk paar besteden met afscheid nemen en met het zich gereedmaken voor de grote reis, die 's middags om drie uur een aanvang zal nemen. De Sovjet-Unie heeft een visum toegestaan aan de Amerikaanse pater Louis Dion om de zielzorg voor de Amerikaanse Katholieken in Moskou op zich te gaan nemen. Hij wordt de opvolger van de pa ter George Bissonette, die in Maart j.l. uit Rusland werd gewezen als te genmaatregel voor de weigering van Amerikaanse zijde om de verblijfs vergunning in Amerika van de Rus sische aartsbisschop Boris te verlen gen. Binnen 24 uur nadat de Sovjet- Unie toegestemd had tot het toelaten van een Amerikaanse Katholieke priester in Rusland, heeft Amerika aan aartsbisschop Boris van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk en zijn secre taris verblijfsvergunningen verstrekt. Het gebalsemde lichaam van Eva Peron, dat tot op heden, in het alge meen secretariaatsgebouw van de Confederacion Generaal del Trabajo (C.G.T.) ligt opgebaard, zal op last van de voorlopige Argentijnse rege ring in alle stilte worden begraven. Dit betekent tevens het einde van het bijna ketterse eerbetoon voor de echt genote van Peron. Slechts Peron zelf, de Spaanse prof. dr. Pedro Ara, die destijds het lichaam heeft gebalsemd en de drie zusters van Evita Peron bezaten de sleutel, die toegang gaf tot de van zwarte draperieën voorziene rouw kamer op de tweede etage van het algemeen secretariaatsgebouw van de C.G.T. Peron bracht slechts twee maal in de afgelopen drie jaar een bezoek aan deze rouwkamer; de zus ters van Evita daarentegen plachten regelmatig verse bloemen te brengen en te bidden aan de baar. De rouwkamer was slechts tijdelijk bedoeld, totdat het enorme praalgraf gereed zou zijn. Dit praalgraf, in Italië vervaardigd, is wel gereed, maar zal niet door de nieuwe rege ring worden aanvaard. „U wordt verzocht niet te glim lachen of blij te kijken als u zich tegenover belastingbetalers bevindt", hierop komt de inhoud van een cir culaire neer, die het hoofd van de belastingen van Los Angeles aan zijn ondergeschikten heeft gezonden De ambtenaren dienen niet de in druk van onbezorgdheid en vrolijk heid te geven, als zij zich in de gan gen bevinden van de bureaux, waar de belastingbetalers hun belastingen afdoen. Klaksvikkers weer aan het vechten Het doktersconflict in Klaksvik op een van de Faroer-eilanden schijnt gisteren heviger dan ooit te zijn op gelaaid- Volgens de eerste berichten zou een oud gebouw in Klaksvik, waar de Deense politiemacht haar voorraden heeft opgeslagen, in lucht gevlogen zijn. Er zouden hevige vechtpartijen tussen de politie en vissersbevolking zijn uitgebroken Bij de gevechten zou een politie man zijn arm gebroken hebben, ter wijl verscheiaene anderen en ook Klaksvikings gewond zouden zijn reraakt. De radiotelefonische verbin ding tussen Klaksvik en Thorshavn is op het moment door de ongunstige weersgesteldheid slecht. Schouten uit de Tweede Kamer Dr J. Schouten, voorzitter van de Anti-Revolutionaire fractie in de Tweede Kaaner, zal het volgend jaar bij de verkiezingen niet optreden als lijstaanvoerder van deze partij. Hij zal zich voor de nieuwe parle mentaire periode na de verkiezingen niet meer beschikbaar stellen voor een zetel in de Tweede Kamer, even min als de A.-R. Tweede Kamerleden A. Stapelkamp en Chr. van den Heu vel. Als reden van hun besluit noemen zij hun hoge leeftijd. Dr Schouten is 72 jaar. Hij is 37 jaar lid van de Tweede Kamer. De heer Van den Heuvel is 68 jaar en 33 jaar lid, de heer Stapelkamp is 69 jaar en 9 jaar lid van de Kamer. Weertype weinig veranderlijk Een omvangrijke depressie, waar van het zwaartepunt zich Vrijdag ten Westen van Ierland bevond, veran derde weinig van plaats. Aan zijn Oostflank drong Vrijdagavond de frontale begrenzing van warme en zeer vochtige lucht, vergezeld van wat regen en motregen en frontmist ons land binnen. De minimumtemperaturen bleven in de nacht van Vrijdag op Zaterdag aan de hoge kant. Geen enkel station in het binnenland meldde lagere waarden dan 10 graden. Zondag handhaaft zich de zwakke stroom van vochtige lucht, zodat het weertype maar weinig verandert. Door de geringe drukverschillen zal er weinig wind staan en is de kans op mistvorming vrij groot. Enkele sto ringen, die langs het front #naar het Noordoosten bewegen, zullen het weer Zondag waarschijnlijk minder beïnvloeden dan Zaterdag. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER. Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar j plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Weinig wind. Zacht 6 Nov. zon op 7.44, onder 17.07 u.; maan op 23.38, onder 13.36. 22.56 laatste kwartier. 7 Nov. zon op 7.46, onder 17.05 u.; maan op onder 14.00. Het weer in F/jrona De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE WENEN INNSBRUCK ROME LOCARNO weer tem regen 4 nevel 5 tegen 1 geheel bew. 8 regenbui 12 mist 8 geheel bew. 12 regen 13 mist 12 mist 11 geheel bew. .14 geheel bew. 15 geheel bew. 8 nevel 8 mist 3 mist 8 mist 10 motregen 7 nevel 1 zwaar bew. 13 zwaar bew. 7

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1