Vorstelijk paar zag ontluikende welvaart in polder-gebieden van West-Suriname Mgr. dr B. J. Alfrink, man van wetenschap en zielzorger Landbouwers verzetten zich tegen aansluiting bij gezondheidsdienst VPJJDAG 4 NOVEMB^. ")55 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 op het toelatingsexamen voor het destijds nog in Culemborg gevestigde klein seminarie. Olav Smit, titulair bisschop van Para lus en kanunnik van St. Pieter te Rome. Mgr. Alfrink koos tot wapen spreuk de Latijnse woorden voor: de rijkdom van Christus verkondigen. Het wapen stelt voor een openge slagen H. Schrift, waarin de Griekse letters Alpha en Omega. Van vier zijden van het opgeslagen boek gaan drie golvende balken naar de rand van het wapen. Het is uitgevoerd in de hoofdkleuren goud en azuur, de kleuren van het wapen van Nijkerk, Officiële benoeming over twaalf dagen Hij vervolgde zijn theologische stu dies aan het grootseminarie te Zeist Driebergen, waar hij in 1924 priester werd gewijd. Daarna studeerde mgr. Alfrink in Rome en Jeruzalem en in 1930 promoveerde hij voor de bijbel commissie te Rome op een proef schrift „Die Israëlitische und Babylo nische Jenseitsauffassungen" (opvat tingen der Israëlieten en Babyloniërs over het leven na de dood). Hoewel een wetenschapsman, wijd de hij zich na zijn terugkeer in Nederland ook aam de practische ziels zorg. Hij stond geruime tijd midden in het parochiële leven. Gedurende de jaren 19301933 was hij kapelaan te Maarssen en ging daar geheel op in het practische parochiewerk. Daar na is hij vele jaren professor in de theologie geweest aan het grootsemi narie Rijssenburg te ZeistDrieber gen. In 1945 volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de godgeleerdheid aan de R.K. universiteit te Nijmegen met de leeropdracht Hebreeuws en Oude Testament. Coadjutor. In 1951 moest Kardinaal De Jong een belangrijk deel van zijn werk om gezondheidsredenen neerleggen. Paus Pius XII benoemde op 28 Mei 1951 mgr. B. J. Alfrink tot coadjutor van het aartsbisdom en op 13 Juli daarop volgende werd hij plechtig tot bisschop gewijd. Consecrator was mgr. P. Giobbe, apostolisch inter nuntius te Den Haag en mede-conse- cratoren mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond en mgr. Jan Geen schorsing van hoge rente bij afbetaling Minister Zijlstra heeft besloten nog niet in te grijpen met betrekking tot de rente, die bij het kopen op afbe taling moet worden betaald. Allereerst zal een advies van de Commissie Be drijfsregeling worden gevraagd. Zoals bekend, diende enige tijd ge leden een stofzuigerhandelaar een klacht in hij 'het ministerie van Eco nomische Zaken, waarbij naar voren werd gébracht, dat de rente hij ver koop op afbetaling kunstmatig hoog wordt gehouden door kartelregelin gen. Het publiek is de dupe van deze hoge rente, "zo werd betoogd. De minister werd toen verzocht, deze zaak voor te leggen aan de Com missie Bedrijfsregeling en in afwach ting van het advies, dat deze commis sie zal moeten uitbrengen, de kartel regelingen, die op deze rente betrek king hebben, te schorsen. Blijkens het antwoord van de mi- nis aldus de Tel. i# dus thans be sloten aan het eerste verzoek wèl en aan tweede verzoek geen gevolg te geven. DE WEST ONDER DE WATERSPIEGEL IN 6 JAAR WERD OERWOUDMOERAS RIJSTVELD indruk gehad, dat zij niet duizenden kilometers van Nederland een bezoek brachten aa neen tropisch land, maar dat zij in het hart van Holland vertoefden. Varend op een sleepboot trokken zij door lijnrechte kanalen, die de uit watering vormden voor een grond, waarop het gewas welig tierde, maar waarop tot voor enkele jaren slechts water te vinden was. Ook Suriname kent zijn polderlandschappen en deze zijn alleen wat uit gebreider dan in Nederland. De achtergrond, die bestaat uit woeste oer wouden, gaf het koninklijk paar echter de zekerheid, dat zij nog steeds in de West waren en de zware rijsthalmen hielpen ook al mee om het Hollands landschap een tropisch karakter te geven. Overigens heeft men in West Suriname wel alle moeite gedaan om het Nederlands karakter te handhaven, want niet alleen kwamen de koninklijke reizigers na hun langdurige tocht door de polders, waar zij enkele model boerderijen hadden bezocht, in Wageningen aan, maar tevens vonden zij in deze plaats hotel „De Wereld", al beschikt dit hotel niet over het roem rijke verleden, waarmede zijn Nederlandse naamgenoot in het Wageningen op de Veluwe getooid is. OOGST VAN T OERWOUD. In dit hotel, waarvoor een groot gedeelte van de bevolking was sa mengestroomd en waar de kinderen een zanghulde hielden,- hoorden de koningin en de prins de reeds roem- Vmtg-elingen matt Atinvted ap de Ve uuiz Deze stemmingvolle foto werd gemaakt in de buurt van Arnhem, waar door de Zuid-Veluwse jachtvereniging „Prinses Beatrix", evenals elk jaar op 3 November, ook dit jaar weer de traditionele St. Hubertusjacht werd gehouden. Uit 'n wazig verschiet doemen ja gers te paard op in het spoor van de onvermoeibaar jachtende meut.e rijke geschiedenis van de Surinaam se polders, die zes jaren geleden nog onder een laag water en rimboeplan- ten schuilgingen. In 1949 kwamen de regeringsplan nen voor het westelijk deel van Su riname tot verwezenlijking en betrad de eerste deskundige het moeras sige gebied om het water te verdrij ven en de bodem droog te leggen. Thans zijn de eerste rijke rijst-oog- sten al binnengehaald en verrijzen allerwegen modelboerderijen. Bij iedere boerderij behoort een stuk land van 72 hectaren, die ge schikt zijn voor de mechanische land bouw. De rijst groeit er zeer voorspoe dig, maar deskundigen zijn momen teel naar een tweede gewas aan het zoeken, hetgeen niet zo heel eenvou dig is; een experiment met soja heeft geen grote successen opgeleverd. GROETEN UIT NEDERLAND Voordat de koningin en de prins afscheid namen van Wageningen, werd eerst nog per jeep een bezoek gebracht aan enkele Nederlandse fa milies en twee van deze, de familie DoggenRoeken en Van der Eynden Doggen kregen via de koningin de spectole groeten van hun moeder uit Nederland; toen deze enkele maan den geleden hoorde, dat de vorstin een bezoek aan de West zou gaan brengen, heeft ze de koningin ver zocht als ze in de buurt van Wage ningen kwam, de groeten aan haar kinderen in de West te willen over brengen, een verzoek, waarvoor de koningin een extra-ritje door Wage ningen over had. Om ruim elf uur werd Wagenin gen verlaten en per boot voer men weer een gedeelte van de Nickerie- rivier terug, tot men de ankers uit kon gooien bij Paradise, dat ook al het centrum is van een groot pol derlandschap. NAAR CORONIE. Per auto doorkruisten de koningin en de prins urenlang dit belangrijke gebied, dat evenals het Wageningse project een kostbare bijdrage levert voor het Surinaamse tien-jaren-plan. In de na-middag keerde men per boot weer terug naar Nickerie, waar te komen. ten huize vcan de districtscomman dant een receptie gehouden werd; tij dens deze ontvangst maakte de gou verneur van Brits Guyana zijn op wachting, die de vorstelijke bezoe kers een speciale boodschap van ko ningin Elisabeth van Engeland over bracht. En terwijl een groots vuurwerk zijn sterrenregen over Nickerie uitgoot, maakte omstreeks 7 uur 's avonds de „Willem van der Zaan" zich voor zichtig los van de kade; de donkere Corontijnerivier verliep onzichtbaar in de Oceaan, waarheen zij voert en langzaam slokte de duisternis West- Suriname en voor de West-Surina- mers de koninklijke boot op waar mede het einde van dit Hollandse be zoek aan de West gekomen was. Gedurende de nachtelijke uren bracht de „Willem van der Zaan" het koninklijke paar over de Oceaan naar Coronie, waar men heden tegen het middaguur (Ned. tijd) hoopt aan KONINKLIJK BEZOEK AAN SURINAME Ongezonde gevolgen Conform de eis van de procureur generaal heeft het gerechtshof te Arn hem het vonnis van de Zwolse econo mische politierechter tegen vier land bouwers uit Elspeet bevestigd. Zij kregen ieder een geldboete van een gulden of een dag hechtenis en ver beurdverklaring van het in beslag ge nomen vee (één tot vier runderen) met bevel tot teruggave van de op brengst van het in beslag genomene aan de verdachten. De Zwolse politierechter had deze landbouwers veroordeeld wegens de overtreding van voorschriften, gesteld krachtens de wet bestrijding tubercu lose onder rundvee. De verdachten beriepen zich op godsdienstige be zwaren. Het gerechtshof heeft voorts uit spraak gedaan in de zaak van een landbouwer-veehouder te Eefde, die terecht had gestsan voor dezelfde overtreding, het zich niet willen aan sluiten bij de gezondheidsdienst voor dieren. Hij werd veroordeeld tot 150 of 25 dagen, met voorwaardelijke verbeurdverklaring van de in beslag genomen 14 melkkoeien en 17 stuks jongvee, met de bepaling dat ver dachte een maand na het ingaan van de proeftijd van' twee maanden lid moet zijn van de provinciale gezond heidsdienst. De procureur-generaal had behalve de boete verbeurdverkla ring geëist, met het bevel dat de op brengst geheel aan verdachte zou worden uitgekeerd. Deze landbouwer voerde aan tot de overtuiging te zijn gekomen dat de gezondheidsdienst blijk zou hebben gegeven met recht niets te maken te hebben. Hert ontsnapte tweede maal Vorige week Woensdag is uit de hertenkamp van Heemstede in Groe- nendaal een damhart ontsnapt. Gis teren wist het schrandere dier, nadat het voor korte tijd gevangen was, voor de tweede maal te ontsnappen. Het beest werd in de afgelopen nacht enige malen gesignaleerd in de om geving van de Velsense tunnelbouw en daarna op de Sluisweg en in IJmuiden-Oost. Omstreeks vier uur belde barones se Tuyll van Serooskerken op, dat zij de hertebok op haar landgoed „Waterland'* gevangen had gezet. Zij had het dier met wat voer achter een hek gelokt en vervolgens het hek gesloten. Toen zij na dit te lefoontje nog eens ging kijken, maak te het hert zich juist met een enor me sprong over het hek uit de voe ten. Een gevolg van het verhoor van de 22-jarige ex-militair L. P. uit Am sterdam is, dat er nog een aantal an dere personen verhoord zal worden naar aanleiding van de moordaanslag op mej. Dieuwke van de Vlegel bij Harderwijk. Hoewel P. veel gefanta seerd moet hebben, schijnen er toch nog enkele kleine aanknopingspun ten aan het licht gekomen te zijn. Naar aanleiding van de oproep tot de anonietme briefschrijfster heeft de Justitie, 'behalve een anonieme tele fonische inlichting, inmiddels ook nog enige schrriftelijke inlichtingen ge kregen, waarvan de afzenders zich echter eveneens in de anonimiteit hebben gehuld. BOUWSPAARFONDSEN Fiscale vrijstelling voor bijdragen van werkgevers Er zal een wettelijke regeling wor den getroffen voor het verlenen van fiscale vrijstelling voor werkgevers bijdragen in bouwspaarfondsen. Dit deelt minister v. d. Kieft mede in zijn Memorie van Antwoord op de alge mene financiële beschouwingen. Belastingvrijdom voor individuele particuliere besparingen kan niet worden gegeven. Deze belas tig vrij- dom zou geen gelijkstelling, maar een bevoorrechting scheppen ten op zichte van lijfrentepremiën en pen sioenbijdragen. Deze zijn n.l. voor de belastingen aftrekbaar omdat de lijf rente- en pensioenuitkeringen tot het belastbare inkomen worden gerekend en er dus een dubbele belastinghef fing zou plaats hebben indien ook de premiën en bijdragen belastbaar wa ren. Van een dergelijke dubbele be lastingheffing is bij individuele par ticuliere besparingen geen sprake. Koning Charles Moetara Roeda-Higoea van Roeanda Oeroendi fn de Bel gische Congo, en zijn gemalin, koningin Rosalie, poseren hier met Z.H. Paus Pius XII, na door de H. Vader te zijn ontvangen in diens zomer residentie te Castelgandolfo ten zuiden van Rome. 's Werelds grootste monarch koning Charles meet bijna 2.15 meter brengt op het ogenblik met de koningin een bezoek aan Italië. Tijdens zijn bezoek aan de H. Vader met wie hij een langdurig onderhoud had, schonk deze hem een gouden pauselijke medaille en een rozenkrans. de geboorteplaats van de bisschop. Mgr. Alfrink is voorzitter van de St. Radboudstichting der R.K. univer siteit te Nijmegen, groot-officier in de orde van Oranje-Nassau en groot officier in de orde van de eikenkroon van Luxemburg. Na het overlijden van kardinaal De Jong in September 1955 werd hij door de paus benoemd tot apostolisch administrateur van het aartsbisdom Utrecht. Benoeming kwam onverwachts. MOORD TE HARDERWIJK Ook andere personen worden verhoord Vorst-van-formaat bij Heilige Vader Mgr. dr. Bernardus Johannes Alfrink, titulair aartsbisschop van Tyana, consultor van de pauselijke bijbelcommissie, de 67ste bisschop van Utrecht sinds St. Willibrordus en de 7de aartsbisschop sinds het herstel van de hiërarchie, werd op 5 Juli 1900 te Nijkerk geboren. Zijn moeder heeft mgr. Alfrink nooit gekend, maar zijn tweede moeder was als een echte moeder voor haar drie stiefkinderen. Aan haar maakte hij zijn voornemen bekend, priester te worden. Bernard Alfrink was de derde zoon van de aannemer Alfrink uit Nijkerk. Na de lagere school in zijn geboorteplaats te hebben bezocht slaagde hij op twaalfjarige leeftijd als een van de beste leerlingen De benoeming van mgr. dr. B. J. Alfrink tot aartsbisschop van Utrecht kwam zeer onverwacht Het bericht werd het eerst gepubliceerd in het semi- officiële dagblad van het Vati- caan, de Osservatore Romano. Naar aanleiding hiervan is mgr. Alfrink officieus op de hoogte gebracht van zijn benoeming. Naar wij voorts vernamen, zal de officiële benoemingsbrief binnen twaalf dagen afkomen. Mgr. Alfrink zal dan, om zijn be voegdheden als aartsbisschop te kun nen uitoefenen, kennis van deze be noemingsbrief moeten geven aan het metropolitaan kapittel. Deze datum van het tonen van de benoemingsbrief wordt door de nieuwe aartsbisschop zelf bepaald en geschiedt gewoonlijk gelijktijdig met de bezitneming van de aartsbisschoppelijke zetel. De benoeming van' mgr. Alfrink tot aartsbisschop van Utrecht brengt een wijziging mee in het tot nu toe gevoerde, destijds door - de edelsmid Brom ontworpen wapenschild- Met name zal dit schild thans als hart-schild geplaatst worden tegen de achtergrond van het wapenschild der Nederlandse kerkprovincie. Nadat te zijner tijd aan de nieuw benoemde hoogwaardigheidsbekleder te Rome het pallium (schoudermantel als ereteken voor aartsbisschoppen) zal zijn verleend, wordt naast het aartsbisschoppelijk kruis ook dit ere teken in het wapen opgenomen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7