Een eeuw amateurtoneelkunst van de bovenste plank(en) Algemeen verslag en memorie van antwoord RAAD VAN LEIDEN Wanneet kunt Heiden aaet de Mate-fttug. Scheep AVONDRUST Jubileumfestival met enkele koninklijke prijzen PRONONCE VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 DE EETDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Het jaarlijks terugkerend gemeentestuk, dat vraag en antwoord van raadsleden over gemeenteproblemen tot onderwerp heeft, bevat dit jaar bijna vierhonderd vragen. Gisteren hebben wij al enige onderwerpen aan geroerd en vandaag zetten wij de publicaties uit dit geschrift voort. Huurschuld. Zo ontlenen wij aan het hoofdstuk volkshuisvesting, dat eind September 1955 de huurachterstand bedroeg bij de W. B. V.: „Ons Belang" 1.098.—; „Ons Doel" 1.227.„De Eendracht" ƒ1.716,„Eensgezindheid" 1.040; „De Goede Woning" 112,„De Tuinstadwijk" 1.647,Werkmans woningen 889,en bij de gemeen telijke woningstichting 8.234,91 organiseren, is reeds geruime tijd ge leden geïnstalleerd en is met zijn werkzaamheden begonnen. Tijdens de zomer van 1956 zal in de Lakenhal een belangrijke tentoon stelling, in het kader van de Rem- brandt-herdenking, worden gehou den. Hoewel het niet mogelijk is, meer dan een enkel werk van Rem brandt in onze gemeente te expose ren, zal deze tentoonstelling, die ge organiseerd wordt in nauwe samen B. en W. merken hierbij op, dat werking met het nationale tentoon- ten aanzien van verschillende huur schulden de invordering langs ge rechtelijke weg ter hand is genomen. Overstapjes. Op een vraag over overstapjes bij de vervoersmaatschappijen antwoor den B. en W.: Het is tot nu toe niet mogelijk ge bleken de standpunten der betrokken maatschappijen tot elkander te bren gen. Intussen heeft de N.V. Eltax een verzoek ingediend om vergunning voor een autobuslijn, die ook het cen trum van de stad aandoet. Mocht dit verzoek voor inwilliging vatbaar blijken, dan is een belangrijk deel van het probleem opgelost. Ambtenaar publiciteit. Ook de ambtenaar, die speciaal be last zou moeten worden met de pu bliciteit omtrent de gemeente en ge meentediensten werd dit jaar weer cnderwerp van een vraag. B. en W. deelden mede, dat het onderzoek naar de gewenstheid van zulk een ambte naar nog niet geëindigd is. Rembrandtherdenking. De Rembrandtherdenking in 1956 zal een nationaal karakter krijgen. In deze nationale herdenking zal Leiden een waardige plaats innemen. Een tentoonstelling van werken van Rem brandt te Leiden is helaas niet mo gelijk, omdat men dergelijke kunst werken slechts in bruikleen kan ont vangen, wanneer men gelijksoortige werken kan uitlenen. De plannen tot het vervaardigen van een te Leiden te plaatsen Rem- brandtmonument zijn in een verge vorderd stadium. Een plaatselijk co mité, dat herdenkingsfestiviteiten zal POTLOOD en GEEST Horizontaai: 1. stand, 4. lichaams deel, 7. krijgsmacht, 9. stekelvinnige zeevis, 11. zelfkant, 12. deel van het oor, 14,, telwoord, 15. gewicht, 16. pers. voornaamwoord, 17. katoen ener lamp, 19. voorzetsel, 20 loon, 24. een nummer trekken, 26. vast rantsoen, 27. voedsel. Verticaal: 1 rivier in Italië, 2. klap, 3. eikenschors, 4. huisdieren, 5. stad tussen Moskou en Charkow, 6. voor zetsel, 8. fijnrood edelgesteente, 9. witte suiker; 10. schrijf kosten, 11. houten bakje, 13. streep, 18. smeer, 19. kleur, 21. niet vast, 22. soort van hert, 23 sint (afk.), 25. voegwoord. Oplossing morgenavond. OPLOSSING 505. Horizontaal: 1. pop, 3. oog, 5. ma, 6. een, 7. ijs, 9. An, 10. si, 12. sok, 14. Eva, 15. kamer, 16. roe, 17. elf, 19. re, 21. en, 22. ko, 24. vel, 25. in, 26. sla, 27. kat. Verticaal: 1. pa, 2. pen, 3. ons, 4. gij, 5. mes, 8. spa, 9. akker, 11. Ieren, 13. oma, 16. rok, 18. fijn, 20. Eva, 21. elk, 23. os, 25. it. Jacobs staf en stuthier sla pen in de hei, bij dees bemosten put; waarlangs de heirbaan loopt naar Dothan Aldus begint Vondel een van zijn drama's. De geschiedenis van Jozef, die door zijn broers in een droge put werd neergelaten en daarna door dezelfde liefhebbende broers als slaaf werd verkocht aan een voorbijtrekkende karavaan, is een van de vele voorbeelden, hoe de goddelijke Voorzienigheid heel wat toelaat, dat wij mensen onbe grijpelijk en verschrikkelijk en benauwend vinden. De Bronaar der algoede zorgen" trekt er zich alleen maar ogenschijnlijk niet veel aan. Want wat moest de goe de Jozef niet alles doorstaan om onderkoning van Egypte en de redder van zijn harteloze broers te worden? Toch bewaarde Jozef in al zijn ellende het vertrouwen, dat alles goed zou komen. stellingscomité op een hoog niveau staan. Het ligt in de bedoeling te berei ken, dat de tentoonstelling en de be langrijkste herdenkingsfestiviteiten in het Holland-Festival worden opge nomen. Afscheid commissaris Meijer. Vele leden vragen, of B. en W. kunnen toezeggen, dat de raadsleden tijdig mededeling krijgen van alle officiële ontvangsten. Het heeft deze leden niet prettig aangedaan, dat bij het afscheid van de heer Meijer als commissaris van politie, in de mid dag van 30 Augustus j.l., de van hun belangstelling blijk gevende burgers niets, zelfs geen kopje the, werd aan geboden. Zijn B. en W. niet van oor deel, dat het juist zou zijn, wanneer de gemeente bij een afscheid van een hoofdambtenaar zoals in het onder havige geval, de betrokkene een so bere afscheidsreceptie aanbood, vra gen deze leden. Deze leden hebben zich er voorts over verwonderd, dat de leden van de raad niet, evenals de hoofden van dienst, zijn uitgenodigd om op 30 Augustus j.l. des morgens, tezamen met B. en W. afscheid te nemen van de aftredende commissaris, terwijl zij evenmin betrokken werden bij de begroeting van de nieuwe commissa ris op 1 September j.l. Zal in de toe komst in soortgelijke situaties niet een andere gedragslijn dienen te worden gevolgd? B. en W. antwoorden: De in deze vraag bedoelde mededeling geschiedt steeds, zodra dit mogelijk is en voor zover het belangrijke ontvangsten be treft. Met betrekking tot de afscheidsre ceptie van de heer R. J. Meijer als commissaris van politie, bedenke men, dat eerst enkele jaren geleden een huldiging op meer uitgebreide schaal heeft plaats gevonden ter ge legenheid van het 25-jarig jubileum van de heer Meijer als commissaris. In verband hiermede is ditmaal de receptie van meer sobere aard ge weest. Het leek B. en W. bovendien juist, de receptie te doen plaats vinden in het politiebureau, terwijl de accomo- datie aldaar, gezien het verwachte aantal bezoekers, niet berekend is op het verstrekken van verversingen. Het is niet juist, dat de hoofden van dienst zijn uitgenodigd bij het afscheid van ons college van de schei dende commissaris, terwijl er geen aanleiding was de raadsleden daartoe uit te nodigen, hetgeen ook in het verleden niet is geschied. Ten aan zien van de installatie van de nieu we commissaris merken B. en W. op, dat slechts 'n beperkte kring is uitge nodigd, waaronder een vertegenwoor diging van de hoofden van takken van dienst; ook hier is niet afgewe ken van de in het verleden gevolgde en in de toekomst te volgen gedrags lijn. i WANNEER KOMT LEIDEN OVER DE MAREBRUGl Het ziet er naar uit dat de gemeente Leiden in de naaste toekomst geschiedvervalsing gaat plegen. Naar de datering te oordelen zou Leiden immers nog dit jaar over de Marebrug kunnen komen. Gebrek aan werk krachten en enkele andere moeilijkheden zijn er echter oorzaak *van geworden dat de opening van de brug eerste het volgend jaar zal geschieden. Anno 1955; maar ach wat is nu een jaar op de eeuwigheid. SITUATIE TURFMARKTBRUG WEINIG ROOSKLEURIG. Ontleend aan Memorie van Ant woord: een voorstel van de directeur der gemeentewerken om in het kader van de uitvoering van het veemarktplan een weg aan te leggen van het ver keersplein nabij 't viaduct ter hoog te van de Rijnsburgerweg naar de Rijnsburgersingel is bij B. en W. in overweging. Een plan tot vernieuwing en ver breding 'van de Turfmarktbrug is reeds geruime tijd geleden ingeko men. Voordat dit plan in behandeling L1TTERIS SACRUM 100 JAAR Honderd jaar „Litteris Sacrum" betekent honderd jaar amateurtoneel van de bovenste plank (en). Het spreekt dan ook vanzelf dat de vereniging en de stad Leiden dit eeuwfeest niet zonder meer voorbij zal laten gaan. De vereniging viert dit jubileum met een amateurfestival, waaraan de beste gezelschappen van ons land deelnemen en waarvoor eremedailles zijn uit geloofd door de koningin en prins Bernhard, de minister van O. K. en W., de commissaris der koningin, de gemeente Leiden en de Nederlandse Amateur Toneelunie. de vereniging bevatte, naast ter zake dienende stellingen, enkele uitspra ken die het doel van de vereniging in twijfel trokken. Zo kan men tot zijn verbazing lezen, dat de leden onder elkaar tot de overtuiging kwa men dat het afschaffen van oorlog ondoenlijk was. Een andere uit spraak: Leerplichtigheid is noodzake lijk, is kenmerkend voor de profes sie van de leden. Verwarring over de moraal van die tijd ontstaat ongetwij feld als men vlak na elkaar de stel lingen „berouw komt te pas" en „be rouw komt niet te pas" tegen komt. Het blijkt echter dat ieder lid een stelling kon poneren, die onmiddel lijk door een ander lid van een te genstelling voorzien werd. Het ge sprek bleef daardoor levend en gaf aanleiding tot veredeling van het taalgebruik; iets dat wij met onze| twintigste eeuwse opvliegendeheid i ons nauwelijk meer kunnen inden ken. „Welsprekendheid van ondermeesters" De geschiedenis van „Litteris Sa crum" gaat terug tot een tijd, toen de toneelkunst in Nederland nog in haar kinderschoenen stond. Reeds in 1848 werd in Leiden een gezelschap opgericht dat de naam Litteris Sa crum droeg. Deze groep bediende zich slechts van de Franse taal en ging misschien daardoor reeds in 1852 ter ziele, om in 1856 als de Leidse Vereeniging Litteris Sacrum uit haar as te herrijzen. Hea doel van de vereniging was het bevorderen der uiterlijke welsprekendheid on der ondermeesters. De voordrachten, die de leden tot het bereiken van dit doel hielden, vonden plaats in het Nutsgebouw. Men vergaderde een weinig en droeg wat voor uit het juist ontsproten werk van nu reeds overleden dichters. Vreemde stellingen. Het huishoudelijk reglement van Een opnamen uit de opvoering van „Vorstenschool", die in 1947 in de Leidse Schouwburg plaats vond. V.l.n.r.: Jet ReitsmaKlein Was- sink; Rosine HasselbachGaykema; Co HagemanVerhagen en Agnete Kramers. Trouwe leden. Op 15 Januari 1858 werd de eerste oefenavond gegeven. Voorgedragen werd uit het werk van Bilderdijk, Langendijk en enkele nu reeds ver geten grootmeesters der Nederlandse ietteren. Het duurde echter tot 1873 tot men aan een echte uitvoering toe kwam. De uitvoeringen vonden af wisselend plaat in de Stadszaal en het Nutsgebouw. Eerst in 1889 wer- 1 den de Leidse schouwburgplanken betreden. Vanaf die datum is de schouwburg het „schouwtoneel" van de vorderingen van Litteris gebleven. President waren achtereenvolgens de heren N. Brouwer, J. M. Laban en J. M. Mazurel en B. Hageman, die hun plaats lang tijd bekleedden. De honderdjarige toneelvereniging heeft over het algemeen trouwe aanhang gekend. De in de afgelopen zomer overleden heer Schilthuizen bijvoor beeld is ruim 53 jaar lid geweest. Het aantal donateurs varieerde in de laatste 20 jaren van 1000 tot 1400. Het aantal werkende leden bedraagt gemiddel 50. De stukken die opge voerd werden, waren bijna stuk voor stuk van een voortreffelijk gehalte. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan ontving Litteris het praedicaat Koninklijke. Deze kroon draagt Lit teris nu reeds 25 jaar met ere. Ter ge legenheid van het jubileum werd een pracht i gedenkboekje uitgegeven, waaraan wij bovenstaande gegevens ontleenden. Bur~°"l''ke Stand Geboren: Petronella Catharina dr van J. A. van Mierlo en M. M. Weij- ters. Nicolaas zn van P. Pouw en E. Petit. Erik zn van I. Baart en J. S. Tuinhof de Moed. Annemarie Louise dr van A. G. v. Helden en L. Weze lenburg. Adrie zn van A. Neuteboom en A. F. Fakkel. Lucas Cornelis zn van C. J. C Hamilton en Y. N. F. Ro- get. Overleden: M. de Ridder, huisvr. van Vijlbrief 60 jr. „BLIJF ER MAAR UIT" De visclub „Blijf er maar uit" hield Zondag de traditioneel geworden wed strijd in de Woerdense Verlaat. Er werd 4800 gram vis aan de schaal gebracht met als uitslag: 1. M. Tegelaar; 2. H. Tegelaar; 3. K. v. Hoven; 4. P. Keereweer; 5. J. v. Klaveren Jr.; 6. P. Lepelaar; 7. W. Springer; 8. J. v. Klaveren Sr. kan worden genomen, moest een on derzoek worden ingesteld omtrent de suggestie van het raadlid E. Meester om de Rijn tussen deze brug en het Galgewater te dempen B. en W. zijn van oordeel, dat de verkeerssituatie bij de Turfmarktbrug weinig roos kleurig is, in het bijzonder wanneer de Blauwpoortsbrug in verband met de scheepvaart is geopend, zodat zo enigszins mogelijk op korte termijn tot verbetering van de, situatie zal moeten worden overgegaan. Leiden als onveilige stad: ONDER AAN DE LIJST Na Amersfoort en Delft is Leiden in de categorie steden.met 50.000 100.000 inwoners de onveiligste stad van Nederland. In de verkeersveiligheid-competitie, onder auspiciën van de KNAC geor ganiseerd, werd nagegaan hoe groot de percentuele stijging van het aantal verkeersongelukken was vergeleken met het gemiddelde van de jaren 1951 '53. Leiden kwam aan een stijging van 35.4% in het jaar 1954. Leidse politie blijft onderbezet De moeilijkheden bij de bezetting der vacatures in het politiecorps zijn niet minder geworden. Zolang het tekort op de arbeidsmarkt aanhoudt, zal het moeilijk blijven om voldoen de geschikte candidaten aan te trek ken, zolang men het dienst nemen bij de politie niet aantrekkelijker maakt. Aldus de memorie van antwoord van B. en W. van Leiden op vragen van de gemeenteraad. Op 1 November 1955 waren er bij het corps 3 vacatures, benevens 15 onbezette plaatsen, doordat 15 adspi- ranten de lessen volgen op de Politie Opleindingschool te Wassenaar. Bevordering van het personeel kan slechts plaats vinden binnen het raam van de van hogerhand vastgestelde formatie. Uitbreiding. Omtrent de modernisering en uit breiding van het politiebureau zijn nog slechts oriënterende besprekin gen gevoerd. Zodra daarvoor tijd be schikbaar komt, zal van de zijde van de dienst van gemeentewerken con tact worden opgenomen met de kort geleden opgetreden commissaris van politie omtrent de opstelling van een programma van eisen. f/t REÜNIE R.K. LYCEUM. Reünisten van het R.K. Lyceum waar ook ter wereld verenigt u en komt op de tweede Zondag in No vember naar Leiden, waar in de u z0 bekende school en onbekende uit breiding de jaarlijkse uitwisseling der herinneringen zal plaats vinden. Een oproep om aan de reünie deel te nemen is ditmaal speciaal bestemd voor degenen, die uit angst voor deurwaarder of belastinginspecteur heimelijk van woning verwisselden en nu ook voor de brievenbesteller onvindbaar zijn en personen die om wat voor reden dan ook slechts-en kele jaren op de school doorbrachten. De dag wordt zoals gebruikelijk met een H. Mis geopend en met een ge zellig diner in Zomerzorg besloten. Tandaris Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het tandartsexamen de heer J. M. Perquin. Zondagmorgen raad van overleg. Wij vestigen de aandacht op de so ciale Zondagmorgen van de raad van maatschappelijk en cultureel overleg, UW ADRES VOOR BETERE NYLONS (Advertentie.) Agenda Leiden VRIJDAG: Avondmis. Herensingelkerk. 9.30 uur nam. A. 55. Kermis „In de Vrolycke Arke. 7.45 nam. opening. 811 uur geopend. ZATERDAG: Instuif. St. Leonardushuis, 8 uur, nam. Gé Heynen. A 55. Kermis „In de Vroolycke Arke". 25 en 711 uur. Mathesianen. Jaarfeest Stadsge hoorzaal. 8.15 uur nam. ZONDAG: Raad van maatschappelijk en cultu reel overleg. Sociale Zondagmorgen. 8.45 uur v.m. H. Mis. Kapel Oude Vest 45, ingang Hazewindsteeg. Ont bijt in St. Ant. Clubhuis. Inleiding dr. Bartels. Dienst apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 29 Oct. 13 uur. tot Zaterdag 5 Nov. waargenomen door de Apo theek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523 en de Doeza-apotheek Doezastraat 31, Tel. Tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BIOSCOPEN. De films voor de week van 4 tot 11 November zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De dertiende passagier", 14 jaar. Lido: „Operatie Tirpitz", 14 jaar. Luxor: „Avontuur in Tanger", 14 jaar. Trianon: „Ciske de rat", 14 jaar. Rex: „Het laatste schot", 14 jaar Katholieke scholen zullen in 1956 gereed komen Ontleend aan de memorie van ant woord: Voor 1956 zijn de volgende urgentie verklaringen aangevraagd: Voor het kleuteronderwijs: Een openibare school in Zuid-West; in de Rooden'burgerpolder; en in het centrum (ter vervanging van de school aan het Elisabetshofeen R.K. school in Zuid-West en in de Rooden- burgerpolder; een Prot. Chr. (Geref.) in Zuid-West. Voor het lager onderwijs: Een openbare school in het Mors- kwartier; in de Roodenburgerpol- der en in Noord: een R.K. school in Zuid-West en in de Roodenburger- polder; uitbreiding van de Prot. Chr. school aan de Stadhouderslaan met 4 lokalen; een school in het Rijnsbur- gerwegkwartier. De genoemde katholieke scholen zullen onvoorziene omstandighe den voorbehouden gereed komen in 1956. die Zondag a-s. gehouden zal worden. Op deze morgen, die begint met een H. Mis in de kapel van de zusters Carmelitessen aan de Oude Vest, wordt na het ontbijt in het St. Anto- nius Clubhuis door dr. A. J. H. Bar tels, directeur van het Katholiek Na tionaal Bureau voor Geestelijke Volksgezondheid, een inleiding ge houden over het onderwerp: „Een verantwoorde geestelijke gezond heidszorg in deze tijd". Verenigingsnieuws. Het bestuur van de R.K. Korfbal ver. „Crescendo" laat haar senior-le den en donateurs weten, dat Zondag avond a.s. om 7.45 uur in de boven zaal van de „Kleine Burcht" aan de Nieuwe Rijn een feestavond wordt gehouden ter gelegenheid van een nog nader bekend te maken feeste lijke gebeurtenis. Iedereen moet wèl zbrgen tijdig aanwezig te zijn.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2