^evtcici6e(Soii^mu Westen waarschuwt Molotof tegen het verdeeld houden van Duitsland GEIJER DE CHRISTEN OFFICIER HEERSER VAN FORMAAT Argumenten maakten geen zichtbare indruk Mcvtyaiet ytimtacfit Het programma van vandaag Keizer Haile Selassie jubileerde Gevecht aan de Israelisch- Egyptische grens geëindigd ✓"V B A VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 M- a J /V J - &U 47ste JAARGANG No. 13643 Directeur: C. M. v. HAMERSVELQ KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN van dynamiet I Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 L Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenties 20826. Giro 1030.03. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 A 11e ouders van dienstplichtige zoons zullen met waardering vernemen, wat luitenant-generaal A. G. J. M. F. van de Kroon op de jaar vergadering van de katholieke offi cieren heeft gezegd. „De huidige tijd" aldus de lui tenant-generaal „stelt de mens voor de keuze van de erkenning van God óf een overgave aan vernieti ging, innerlijke wanorde en wan hoop. Gezien deze keuze is het van het hoogste belang, dat op elk ter rein van het leven, dus ook en voor al op militair terrein, katholieke in tellectuelen optreden, die met vrucht apostolaat kunnen uitoefenen, wan neer zij intellectueel prestige weten te kweken. Dit prestige kweekt men niet met dwang maar met het zich geheel inzetten voor de hoge roe ping: de kerstening van de wereld". Als ideale geneesmiddelen voor on ze tijd prees de luitenant-generaal aan een algehêel herstel van het ge zinsleven, en persoonlijkheidsvor ming op een christelijke levensbe schouwing. De officieren zijn de leiders van duizenden jongemannen, ieder jaar een nieuwe lichting van jonge mannen op een leeftijd, waarin zij uiterst vatbaar zijn voor kwade, maar gelukkig evenzeer voor goede in vloeden. Onze jeugdige krijgslieden en landsverdedigers doen zich voor zo hard als staal, maar het zijn man voor man zoekende mensen-zielen. Onberekenbaar groot en weldadig moet de invloed zijn van officieren, die niet met dwang gezag verwerven, maar met het overwicht van een christelijk gevormde persoonlijkheid. Of dit altijd zélfs bij katholieke of ficieren het geval is? Of zij niet eer der hun toevlucht nemen tot het goedkope middel van de militaire dwang en ontzielde dressuur? Luitenant-generaal Van de Kroon heeft „de dienst" een dienst bewezen de officieren hun hoge roeping voor te houden, en alle ouders van dienst plichtigen zullen hem er dank voor weterf. I^EIZER HAILE SELASSIE van Ethiopië heeft deze week een zilveren jubileum gevierd; vijf-en- twintig jaar geleden besteeg hij n.l. de troön na de dood van keizerin Zaoeditoe. Geen wonder, da tde Ethio- peërs van de week naar hartelust feest gevierd hebben, want zij weten, wat zij aan de keizer hebben en dat is niet weinig. 'n Kleine twintig jaar geleden (1936) was Ethiopië „in het nieuws", toen de Italianen er een inval deden, het land veroverden en de keizer wegjoegen. En een paar jaar later viel er opnieuw de aandacht op, toen de Britten in 1941 de Italianen er weer uitsmeten en Haile Selassie, 0 die zolang in Engeland had vertoefd, toegestaan werd te rug te keren. Maar sindsdien hoort men weinig van dit zwakke land in het hartje van Afrika en dat is ge woonlijk een teken van rustige voor spoed. Inderdaad ontwikkelt Ethiopië zich onder de krachtige en wijze leiding van de keizer op een vreedzame en zeer gelukkige manier. De keizer weet wat hij wil; hij wil zijn volk doelbe wust leiden naar moderner levens vormen. !Hij doet dat geleidelijk, zon der storende schokken en al te voor barige concessies in de richting van de democratie. Zelf heeft hij alle macht in handen, regering en parle ment zijn voorlopig niets meer dan adviseurs, maar niemand denkt e r aan, hem van dictatoriale overheer sing te beschuldigen. Zolang het volk er ong niet rijp voor is, moet men het niet te veel met democratische vrijheden aan boord komen; dan wordt het een chaos. Intussen zorgt de keizer er wel voor, dat zijn volk niet verstoken blijft van de zegeningen van de mo derne cultuur en daarbij weet hij op gelukkige wijze de hulp van buiten landse krachten aan te trekken. Zo bouwen de Nederlanders er o.a. een suikerfabriek, maar ook andere blan ke naties krijgen een kans. De keizer kent Europa en weet wat hij doet. Verleden jaar is hij zoals men zich nog wel herinnert ook de gast ge weest van ons land en daarbij is dui delijk gebleken, dat hij buitenlandse huLo gaarne aanvaardt. Uit de feestviering van gisteren bl\jkt trouwens al, hoezeer oude tra dities. in Addix Abeba samengaan ~iet moderne uitvindingen. Terwijl de rijksgroten in leeuwenmanen ge huld waren, snorden vlak naast hen de camera's, om de plechtigheid vast te leggen voor film en televisie. Ethiopië kan trots zijn op zijn keizer. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 9 November geen audiëntie verlenen. Na een week nog geen kijk op overeenstemming De drie Westelijke ministers hebben Donderdag een dringend beroep op Molotof gedaan in te zien, dat een voortzetting van de verdeling van Duits land tot een gevaarlijke herleving van nationalistische stromingen in dat land zal leiden. Alle drie de ministers hebben in hun replieken op de Rus sische voorstellen voor een contact tussen beide delen van Duitsland deze dreiging vooropgesteld. Dulles noemde een voortzetting van de verdeling Duitsland „het gevaarlijkste wat men kan doen", daar hierdoor een extreem nationalisme zou ontstaan. MacMillan waarschuwde de Rus, dat een uitstel van de oplossing van het Duitse probleem de mogendheden op den duur zou confronteren met „een intolerant Duitsland met ongebreidelde nationale aspiraties". Ook deze argumenten hebben evenwel op Molotof geen zicht bare indruk gemaakt. argumenten geleidelijk aan in scher per gekozen woorden geuit. Daarbij heeft in de zitting van gisteren Dulles de leiding genomen. Hij geselde de door Molotof ingediende voorstellen voor een instelling van een Duitse raad bestaande uit vertegenwoordi gers van de twee Duitse parlementen. Hij kon dit voorstel niet anders zien dan als een uiting van de toeleg Duitsland verdeeld te houden. Het was in dat opzicht volgens Dulles zelfs een stap achteruit in vergelij king met de positie, die de Russen in 1954 op de Berlijnse conferentie had den ingenomen. Ook een lange uit eenzetting van de Amerikaanse mi nister over de militaire controle, die Duitsland op zich had willen nemen door een aansluiting bij de Weste lijke verdediging, kon Molotof niet overtuigen. Er was volgens hem geen enkele garantie, dat Duitsland in de toekomst deze banden niet zou we- OPGEWARMDE ARGUMENTEN. Na een week van discussies over de Europese veiligheid en het Duitse pro bleem hebben de vier ministers nog altijd geen schijn van overeenstem ming in zicht kunnen brengen. Ook Donderdag brachten de besprekingen niet veel meer dan een herhaling van de oude argumenten, die duidelijk maakten dat inzake het Duitse pro bleem een compromis niet binnen het bereik der mogelijkheden ligt. De westelijke ministers moesten gisteren zelfs een pleidooi van hun Russische collega aanhoren voor ver kiezingen door middel van een een- heidslijst. „Dit systeem werkt in Rus land zeer goed en wij hebben geen .reden ons er over te beklagen. De eenheid, die in het systeem der een- jieidslijsten wordt weerspiegeld, heeft Rusland geholpen zich een vererende plaats onder de naties te verwerven", aldus Molotof. Met onverminderde tegenstellingen over het voornaam ste vraagstuk der conferentie scheid den de ministers, om later in de avond weer in een minder zakelijke omgeving samen te komen, bij het eerste gezamenlijke avondeten der delegaties. De drie Westelijke minis ters hadden hun Russische collega daartoe uitgenodigd. SFEER BLIJFT HOFFELIJK. Ondanks de scherpe tegenstelling der standpunten is ook in de confe rentiezaal de sfeer vanaf de eerste dag hoffelijk geweest. Daarin is nog niets veranderd, ook al worden de GROTE KEUZE BOTERMARKT 26, LEIDEN. Vraagt monsterboek ter inzage. (Advertentie;) ten te doorbreken. Evenmin maakte het beroep van Dulles op de door de regeringschefs der Grote Vier voor de conferentie vastgelegde leidraad in druk. Dulles stelde, dat het in strijd is met deze leidraad Duitslands ver deling te bestendigen, en te trachten „voor de Duitsers te beslissen wat htm toekomstige politiek zal moeten zijn". Zowel Mac Millan als als Pinay vielen de Amerikaanse minister in al zijn argumenten bij. De ministers zetten vandaag het uitzichtloze debat over Duitsland voort. Vermoedelijk zal het volgende week worden, voor zij het nog reste rende agendapunt der ontwapening zullen aansnijden. Honderd jaar Lourdes In 1958 wordt het eerste eeuwfeest van de verschijningen te Lourdes ge vierd. Van kerkelijke en wereldlijke zijde worden nu reeds grootse plan nen geprojecteerd en zijn gedeelte lijk uitgevoerd om de grote stroom gelovigen, die men dan bij de grot van Massabielle verwacht, te kunnen ontvangen. In Lourdes spreekt men van een uitzonderlijk H. Jaar en van een Mariaal Jaar. „Hoe het ook zij", al dus mgr. Thé as, die momenteel in België vertoeft, „het is zeker, dat de H. Vader speciale gunsten zal verle nen aan de bedevaartgangers, die in 1958 naar Lourdes komen". „De gemeente", aldus mgr. Theas, „ontwerpt plannen ter verbetering van de wegen, tevens zullen een groot aantal garages worden gebouwd". Het door de kerkelijke autoriteiten opgerichte internationaal architecten comité, dat als raadgevend comité op treedt, beoogt de bouw van een hulp- Stad „Cité St. Pierre". Door Katholiek Hulpbetoon is achter de Calvarie voor dit doel een uitgestrekt terrein aan gekocht. De bouw hoopt men vol gend jaar te voltooien. Kardinaal Lercaro heeft reeds de eerste steen gezegend. Cité St Pierre is bedoeld voor de minder gegoede bedevaart gangers, die hier gratis of voor een zeer lage prijs kunnen logeren. De vernieuwingsplannen betreffen de de grot zijn reeds gedeeltelijk uit gewerkt: het traliewerk rond de grot is verdwenen evenals de preekstoel, waarvoor men een andere in de rot sen zal uithouwen. Voor de sacristie komt een ondergrondse. De piscines Hedenmiddag rond 12 uur Neder landse tijd half acht plaatselijke tijd arriveerde de koning en de prins met de „Willem van der Zaan" aan de Noordelijke kustplaats Coro- nie. Daar scheiden de wegen van koningin en prins zich, want terwijl prins Bernhard aan boord van een militair motorbootje ter visvangst trekt, gaat de koningin per auto een rondrit door de plaats maken, die wordt onderbroken bij het huis van de districtscommissaris, waar de jeugd een zanghulde zal brengen. Omstreeks 1 uur plaatselijke tijd ontmoeten de koningin en de prins el kaar weer aan boord van de „Wil lem van der Zaan", waar de lunch ge bruikt zal worden. Dit betekent tevens het afscheid van het schip, want in de middaguren vertrekken de koninklijke reizigers per auto over de Coppenamerivier en de Coesewijnerivier om via het plaatsje Groningen, waar volksde monstraties bijgewoond zullen wor den, in de avonduren Paramaribo weer te bereiken, waar om 9 uur een concert in het culturele centrum van Suriname zal worden bijgewoond. Vijf-en-twintig jaar keizer Makonnen Ras Tafari Haile Selas sie I, koning van Abessinië, negus negusti van Ethiopië, leeuw van Juda, uitverkorene Gods ofwel korter ge zegd keizer Haile Selassie, is giste ren door zijn volk op grootscheepse wijze gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar geleden de troon besteeg. Gekleed in een schitterend uniform van opperbevelhebber der strijd krachten marineblauw met gouden omslagen en epauletten en witgeverf- de leeuwmanen bevestigd aan zijn helm zat deze laatste alleenhèer- ser uit de moderne tijd waardig on der een troonhemel in de St. Georges- kerk in Addis Abeba, terwijl zijn on derdanen, gekleed in kleurige gewa den, hem nederig hun trouw en toe wijding betuigden. Naast hem zat de keizerin in een zwart gewaad met om haar schouders een lange mantel van golvend rood fluweel, rijkelijk doorstikt met goud. draad. In een sprookjeskoets, getrokken door zes vurige sneeuwwitte paarden, waren de negus en de keizerin naai de kathedraal gereden. De roodgelak te en met goud en zv/art afgebiesde koets, welke aan elke hoek een gou den lantaarn droeg, bood de dichte mensenmassa's in de versierde stra ten een onvergelijke aanblik. In de kerk waren velen aanwezig. Stamhoofden met kort mantels van leeuwenmanen om hun fiere schou ders geworpen, diplomaten in schitte rende uniformen en koptische pries ters in zwarte gewaden, goudkleurige cappa's en witte hoofddeksels, terwijl aan de ingang de erewacht stond op gesteld,trotse krijgslieden met een hoofdbedekking van leeuwenmanen gouden siervoorwerpen op hun voor hoofd. Kaarsrecht en onbeweeglijk ston den deze vervaarlijke krijgers daar in hun rode uniformen met zwart en witte mantels, terwijl ieder van hen een ontbloot kromzwaard in de hand geklemd hield. De gehele plechtige dienst werd ge filmd door een leger van cameramen sen van film en televisie. zijn meer naar het westen verplaatst, de kranen voor gewijd water zijn vervangen door drukknoppen ojf de plaats waar vroeger de baden wa ren gelegen. Ook het altaar zal geheel vernieuwd worden. Vergezeld van Canon Marcus Kinght kwam H.K.H. Prinses Margaret gis teren aan bij de St. Pauls kathedraal om daar de herdenkingsdienst bij te wonen voor dr. Barnardo, de stichter van vele kindertehuizen, die vijftig jaar geleden stierf. Op haar gezicht was geen spoor meer te bekennen van de strijd die zij in de laatste dagen heeft moeten voeren: glimlachend betrad zij de kathedraal. De Grote Vier denken reeds aan Veiligheidsraad Sinds gistermiddag is de bloedige vechtpartij in het gebied van El Aoedja aan de grens tussen Egypte en Israël weer geëindigd. Dit gebied is gede militariseerd en geen van beide partijen had er mogen komen. Nu beweren zowel de Israëliërs als de Egyptenaren, dat de andere partij een inval had gedaan, maar dat zij zelf de anderen er weer uit gejaagd hebben. Het Egyptische opperbevel liet weten dat 200 Israëlische soldaten werden gedood en een groter aantal als gevangene werd weggevoerd. De Egyp tische verliezen aan gesneuvelden en gewonden zouden 70 bedragen. De Israëliërs verkondigden dat zij 50 frontsoldaten van kolonel Nasser hadden gedood en 40 gevangen genomen tegen vier eigen doden en 19 gewonden. Over de juiste toedracht van het gevecht is weinig bekend omdat de leden van de UNO-bestandscommissie die zich nog geen 15 kilometer van het strijdtoneel bevonden geen toestemming van de Israëliërs kregen hun ver blijf te verlaten. HET WESTEN ONGERUST. Ben Goerjons aanbod tot vredeson derhandelingen'" Deze ontwikkeling heeft niet alleen in Genève, waar de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier bijeen zijn, grote ongerustheid gewekt, maar ook in New York, waar vertegenwoordigers van de V.S., Frankrijk en Engeland thans met de secretaris-generaal van de Ver. Na ties, Dag Hammanskjoeld, overleg, plegen over het bijeenroepen van de Veiligheidsraad. Engeland heeft reeds bij Israël tegen de aanval geprotes teerd. De grenspost Sabba, waar het ge vecht ontstond, ligt acht tot tien kilo meter binnen de gedemilitariseerde zóne aan de rand van de Egyptische woestijn van Sinai, aldus een Egypti sche lezing. De Israëliërs voerden als motief aan voor hun aanval uitge voerd door 3000 soldaten, ondersteund door artillerie, mortieren en pantser wagens dat de Egyptenaren „hun" gebied acht dagen geleden waren bin nengekomen. Zij hadden er verster kingen aangelegd en bevelen wegge wuifd van UNO-waarnemers om zich terug te trekken. „Er is op Israëlisch gebied geen plaats voor Egyptische strijdkrachten. Zij kwamen uit Egyp te en zij moeten daarheen terug. En als zij niet vrijwillig gaan, zullen zij gedwongen worden", zei een Israë lisch woordvoerder. De Egyptische eerste-minister lui tenant-kolonel Nasser was gistermid dag sober in zijn commentaar. „Er wordt op Egyptisch grondgebied ge streden", zei hij. „Dit is een uitste kend bewijs van de oprechtheid van (Advertentie.) Vochtig en zacht Een actieve depressie, die Donder dag ten Westen van de Golf van Bis- caye was gelegen, is over de Zuid- westpunt van Ierland naar het Noor den gekoerst en verwijderde zich Vrijdagmorgen weer in Noordweste lijke richting. Ze had toen een diepte bereikt van ongeveer 965 mb. Deze depressie heeft in West-Europa een krachtige Zuidelijke wind doen opste ken, waarmee warme en vochtige lucht naar ons land is getranspor teerd. Het warmtefront, dat de voor ste begrenzing vormt van deze war me lucht, bevond zich Vrijdagavond boven Nederland en veroorzaakte hier en daar wat regen. Ook Zater dag zal ons land in deze warme en vochtige lucht blijven, zodat 't weer type geen belangrijke verandering zal ondergaan. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). Veel bewolking met plaatse lijk wat regen. Zwakke tot ma tige Zuidelijke wind. Aanhou dend zacht. 5 Nov. zon op 7.42, onder 17.08 u.; maan op 22.19, onder 13.07. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI geheel bewolkt 2 C. STOCKHOLM zwaar bewolkt 2 OSLO geheel bewolkt 2 KOPENHAGEN geheel bewolkt 7 ABERDEEN regen 11 DUBLIN onbewolkt 8 LONDEN regen 13 AMSTERDAM regen 10 BRUSSEL zwaar bewolkt 11 PARIJS geheel bewolkt 13 BORDEAUX zwaar bewolkt 14 GRENOBLE geheel bewolkt 17 NICE geheel bewolkt 14 BERLIJN mist 2 FRANKFORT geheel bewolkt 5 MüNCHEN mist 1 ZüRIOH regen 5 GENèVE mist 6 LOCARNO zwaar bewolkt 5 WENEN geheel bewolkt 6 INNSBRUCK nevel 0 Korreltje Het genoegen kan op een illusie steunen, maar het geluk rust op de waarheid.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1