Raadhuis en sportveld beginnen hun voltooiing te naderen .Televisiesteiger" van 7 km pijp Instellingen opgelicht voor tienduizenden guldens is blijft het betrouwbare zelfwerkend waem/ddel VM dc huisvrouw/ dit wut wed hoor wospotd wooed is! GEMEENTERAAD VOORHOUT Uitbreiding R.K. Jongensschool 9E^'. Nobelprijswinnaars VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT Wordt eerst toren als duel beslist is Eind dezer week zal de apparatuur van de Irene televisietoren te Bussum worden overgebracht naar de nieuwe ruim 30 meter hoge „toren" aan de Nieuwstraat, die enkele meters hoger is dan de oude en daardoor bij de beeldoverbrenging naar de zender te Lopik diverse voordelen biedt. Van de oude toren af had met Lo pik maar net in gezichtsveld. In de nieuwe staan thans ook twee ontvan gers, waarop Lopik een apart beeld naar Bussum kan zenden. Dit is een stap vooruit, want tot nu toe moest do regisseur in Bussum zich behel pen met een telefonische verbinding om te horen of de uitzending goed was. In de proefuitzending naar de nieuwe toren kan hij dit nu zelf con stateren. Het zelfde geldt voor de TV-uitzen- dingen uit het buitenland of elders in ons land. Ook daarvan kan een „voor beeld" door Lopik naar Bussum worden gezonden ter beoordeling van de regisseur. 154 Treden. De nieuwe toren is voorlopig voor zes jaar gebouwd, omdat het vraag stuk waar de televisie zich blijvend zal vestigen, in Bussum of Hilversum, nog steeds niet is opgelost. De toren is in zekere zin een expe riment, daar nog nimmer een vrij staande toren op dezelfde wijze is ge- Instelling bedrijfschap banketbakkers In staatsblad 490 van 1 November is opgenomen een koninklijk besluit, waarbij een bedrijfschap wordt inge steld voor het banketbakkersbedrijf, dat gevestigd zal zijn te 's-Graven- hage. Het besluit verstaat onder banket bakkersbedrijf het maken van gebak met slagroom, banketbakkersroom, vers fruit of soortgelijke lichtbederfe- lijke grondstoffen. Wanneer een on derneming daarnaast ook nog andere artikelen vervaardigt, zoals b.v. ander gebak, koekjes, goutwerk, consump tie-ijs, chocolade- en suikerwerkarti kelen, dan valt deze ook onder het bedrijfschap. Niet dus die onderne mingen, die alleen deze laatste cate gorie van artikelen maken. Ook val len niet onder het bedrijfschap be drijven, die behalve banketbakkers producten ook gewoon brood maken. Aan het bedrijfschap is onder meer overgelaten de regeling van de vol gende onderwerpen: het geven van geschenken, de administratie der on dernemingen, de lonen en andere ar beidsvoorwaarden, de vakopleiding, de registratie van ondernemingen, het verstrekken van de voor de vervul ling van de taak nodige gegevens, de voor de vervulling van de taak no dige inzage van boeken en beschei den. De bevoegdheid tot het treffen van regelingen, betreffende lonen en an dere arbeidsvoorwaarden en betref fende de vakopleiding wordt eerst van kracht op een door de SER te bepalen tijdstip, doch uiterlijk 4 ja ren na de instelling van het bedrijf schap. De door het bedrijfschap krachtens de wet op de bedrijfsorganisatie op te leggen heffingen worden vastgesteld op grondslag van de omzet der on dernemingen. Als basisheffing kan echter een periodieke heffing worden opgelegd, die voor alle ondernemin gen gelijk is, de grondslag van hef fingen met een bijzondere bestem ming kan door het bestuur van het bedrijfschap worden bepaald. Het besluit treedt in werking op een nader te bepalen tijdstip. Echtraar bewusteloos door voedselvergiftiaing Toen de buren van het echtpaar De la B. aan de Gaaiweg te Apeldoorn gedurende meer dan een etmaal geen enkel levensteken vernamen, maak ten zij zich bezorgd en stelden de po litie hiervan in kennis. Deze begaf zich naar de betrokken woning, ver schafte zich toegang en vond binnen het echtpaar bewusteloos op bed. De echtgenoten werden direct naar het Julianaziekenhuis overgebracht, waar in de loop van de dag een lichte ver betering in hun toestand viel waar te nemen. Vermoed wordt, dat het echt paar een ernstige voedselvergiftiging heeft opgelopen. Daarom heeft men de etensresten voor nader onderzoek naar een laboratorium gezonden. Een vijfjarig knaapje, dat aan de oever van de Rijn bij het gemeente lijk pontveer RhenenKesteren aan het spelen was, vond_daar in het zand een aantal kogels, twee revolvers en een revolvertas. Wat verder op lag een bos sleutels, waaronder zich, zo als later bleek, verscheidene lopers bevonden. Een wat oudere knaap was zo ver standig de vondst naar de Rijkspolitie te Rhenen te brengen, waar men tot de conclusie kwam, dat het inbrekers, tuig moet zijn. Alles moet geruime tyd in het zand begraven hebben gelegen en hoewel de politie de zaak nog onderzoekt, schijnt er niet veel hoop te bestaan, dat men de vroegere eigenaar op het spoor komt. construeerd. Er was 7 km. stalen pijp voor nodig. Tot nu toe zijn soortgelij ke stalen constructies slechts als stci. gers rond torens gebouwd en als tri bunes. De PTT-technicus, die boven in de cabine voor de verbinding met Lopik verantwoordelijk zal zijn, zal dagelijks 154 treden moeten beklim men, omdat er in deze toren onmo gelijk een lift kon worden aange bracht. Boven in de cabine staan be halve de twee genoemde ontvangers twee zenders. ZONDER VERGUNNING ONTSLAG GENOMEN. In Maastricht zijn in de eerste tien maanden van dit jaar niet minder dan 211 gevallen behandeld van on wettig genomen ontslag. Donderdagmorgen had de politie rechter vijftien gevallen te bhande- len, waaronder zeven arbeiders van één baas, die van een nieuwbouw wa ren weggebleven en bij een andere aannemer dienst hadder genomen. De rechter veroordeelde elk tot 160 gul den boete. Andere ontvingen boetes tot 200 en 250 gulden. Landbouw-Egalisatiefonds Regering bezorgd over uitkomsten Het nadelig saldo van het Land bouw Egalisatie Fonds moet in hoofd zaak worden beschouwd als een voortvloeisel van het landbouwbeleid, waarmee beoogd wordt de Nederland se landbouw te helpen het hoofd te bieden aan prijaverstoringen op de wereldmarkt. De regering acht het verantwoord met dit landbouwbeleid voort te gaan, maar ook zij houdt de uitkomsten van het Landbouw Egali satie Fonds met bezorgdheid in het oog. Dit verklaart minister v. d. Kieft in zijn Memorie van Antwoord Op de al gemene financiële beschouwingen. Een niet onbelangrijk deel (ca. 60 mil- lioen gulden) van het nadelig saldo bestaat uit een subsidie op consuimp- tiemèlk, het enige subsidie, dat over gebleven is van de subsidies op het voedselpakket. Hoewel het streven van de regering er op gericht was deze subsidies geleidelijk af te schaf fen, heeft zij gemeend ten aanzien van de consumptiemelk een uiterst voorzichtig beleid te moeten voeren. VOOR 14 DAGEN SLA BEVROREN. Volgens ramingen van de coöpera tieve Venlose veilig zijn in de afge lopen nachten in het Noord-Limburg, se tuinbouwgebied rond Venlo eön kwart millioen kroppen sla, die nog op het veld stonden, bevroren. Onder gunstige weersomstandigheden zou de Venlose veiling nog minstens veertien dagen een flinke aanvoer van koude grondsla hebben gehad. De zware nachtvorst heeft echter nog weinig vat op de bloemkool gehad. VLUCHTELING IN DE SCHOUDER GESCHOTEN. Tijdens een ontvluchting van twee gedetineerden uit het huis van bewa ring te Zwolle is de 24-jalrge B. M., die wegens joy-rlding in voorarrest zat, door een kogel getroffen. Een van de bewakers richtte op zijn be nen, doch schoot hem in de schou der. In het ziekenhuis werd de kogel verwijderd. Daarna werd M. terug gebracht naar het huls van bewaring. De andere voortvluchtige, dè 27-ja rige J. K., kon later worden gegre pen. TWEE ARRESTATIES Door de Tilburgs© recherche zijn op verzoek van de Vughtse politie ver dacht van oplichting gearresteerd de 35-jarige M. F. C. en zijn compagnon, de 30-jarige mej. J. B. Beiden be woonden een flat op Reeburg in Vught. Het tweetal gaf zich uit voor de directie van de gefingeerde „M. F. C.-Metaalfabrieken-combinatie", ge vestigd te Vught. Zij richten volgens de politie circulaires aan klooster, in ternaten en soortgelijke instellingen, waarin zij huishoudelijke artikelen aanbod«n, zogenaamd van goede kwa liteit, en die geïmporteerd heetten te zijn uit Zwitserland. De prijs der aangeboden artikelen zou 60 tot 80 procent lager liggen dan de marktprijs. Wanneer incidenteel enkele artikelen door de „firma" wer den geleverd zo deelde politie mee bleken deze van 'n dubieuze kwa liteit, waarvan de prijs 60 tot 80 pro cent hoger was dan de winkeliers- prijs. In de circulaire werd aange- drongen op vooruitbetaling van een bepaald bedrag, dat dan zou moeten dienen om de invoex-documenten voor de Zwitserse artikelen te verkrijgen. Om vertrouwen te wekken 'werd op het door hen verspreide drukwerk misbruik gemaakt van de naam van enkele bankinstellingen en van Zwit serse emblemen. De politie schat het bedrag, dat met deze praktijken is ge moeid, op ettelij ke tienduizenden gul dens. De verdachten zijn ter beschik king gesteld van de officier van Ju stitie in 's Hertogenbosoh. De officier van Justitie verzoekt aan de benadeelden zich in verbin ding te stellen met de politie in hun woonplaats of schriftelijk met de hoofdinspecteur van politie te Vught, daar vast is komen te staan dat nog vele slachtoffers nemen te zijner tijd gelden of goederen te zullen ontvan gen van de z.g. „M.F.C.-Metaal-fa- brieken-cómbinatie". MISLUKTE AANSLAG BIJ JUWELIER. Bij de juwelier Van Andel aan de Beijerlandselaan te Rotterdam heeft een ruitentikker gisternacht te vier uur een mislukte aanslag gepleegd. De ruit, waardoor hij de steen wierp was door een alarminrichting bevei ligd. Achter de eerste ruit was een twee ruit aangebracht. Toen dé sire nes van de alarminstallatie begonnen te loeien koos de ruitentikker het ha zenpad. Het beveiligingssysteem had zUn deugdelijkheid bewezen. Na vijf aanslagen op Rotterdamse juwellerswinkels in twee maanden tijde, was er bij de politie al vijf we ken geen melding meer binnengeko men. Kogel achterhaalde vluchteling Ontsnapt en weer gepakt Twee jongemannen, die te Zwolle in voorarrest zaten, respectievelijk wegens joyriding en diefstal, hebben "gistermiddag om ruim vier uur kans gezien te ontvluchten. Met nog drie andere gevangenen moesten zij on der toezicht van drie bewakers dozen kurken uit een voor de ingang staan de bakfiets brengen. Plotseling zetten twee van hen het op een lopen en ze gaven aan de bevelen terug te keren geen gehoor. Ook lieten zij zich niet afschrikken door drie waarschu wingsschoten, zodat de bewakers zich genoodzaakt zagen op de vluchtelin gen te schieten. Een van hen werd daarbij in de rug geraakt, de ander zocht een schuilplaats op het terrein van de gasfabriek, waar hij spoedig werd aangehouden. Beiden zaten toen snel weer in het huis van bewaring, want ook de aangeschotene kon er weer worden ingesloten, nadat in een ziekenhuis de kogel uit zijn rug ver wijderd was. V.V.V. MOET OVER BUITENLANDSE PROPAGANDA OVERLEG PLEGEN. In Krasnapolsky hebben gistermid dag na rijp beraad de verenigingen voor vreemdelingenverkeer in Neder land besloten een deel van hun in vloed op het beleid van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer prijs te geven. Dit is gebeürd door het aannemen van nieu we statuten, waarin wordt gesteld, dat de V.V.V.'s even zelfstandig blij ven als voorheen. Alleen bij hun pro paganda in het buitenland moeten zij overleg plegen met de directeur van de algemene vereniging. Poging tot moord met „Parijs groen" Tien jaar gevangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank gistermorgen geëist tegen de 49-jarige faibrieks arbeid er J. K. uit Zaandam, die in de zomer van dit jaar gepoogd, zou hébben zijn vrouw door middel van een zwaar vergif om het leven te brengen. De officier zag geen enkele reden om de verdachte, die tot tweemaal toe Parijs groen kocht en zijn vrouw dit in haar thee en later, toen de dood na deze eerste poging niet in trad, ook nog onder de boter van een beschuit toediende, minder zwaar te straffen- De verdachter heeft in kalm overleg gehandeld en zijn kans rustig afgewacht, aldus de officier in zijn requisitor. Verdachte verdedigde zich met het argument, dat hij niet wist in hoe verre het vergif dodelijk was en dat hij alleen maar zijn vrouw had willen kwellen. De vrouw was nog niet helemaal hersteld, toen hij een tweede poging waagde. De met vergif besmeerde beschuit liet hy een dochtertje naar de zieke vrouw brengen, die het echter ont dekte en de 'beschuit liet weggooien. Toen de vrouw hetzelfde vergif in de zakken van 'haar man vond heeft zij de politie gewaarschuwd. Zij heeft het haar man intussen vergeven dat hij haar om het leven trachtte te brengen. Zij wenste gistermorgen ook niet tegen hem te getuigen en beriep zich op haar verschoningsrecht. In een verklaring die de griffier voorlas be loofde zij zelfs haar man, nadat hij zijn straf heeft ondergaan, weer te rug te zullen nemen. „Tenzij", zo luidde haar verklaring, „blijkt dat hij zijn eerste vrouw ver moord heeft of mij enig dochtertje, dat onlangs zeer plotseling stierf, van het leven heeft beroofd". De gemeenteraad van Voorhout kwam gisteravond in openbare ver gadering bijeen in café „De Bonte Koe" ter behandeling van een agenda van 19 punten. Wij zullen eens van de gewoonte afwijken en met de rondvraag begin nen. Want hierin werden belangrijke mededelingen gedaan. Verbetering Leidsche Vaart. De vóorz., wnd. burgemeester Kolf schoten, zei, dat er weer besprekin gen geopend waren met de Prov. Waterstaat inzake verbetering van de Leidsche Vaart. De begroting is opnieuw onder de loupe genomen. Met het aanbeste dingsbedrag kan Waterstaat nu ac- coord gaan. Dit bedrag wordt ver hoogd met 31.000,zodat er een bedrag van ƒ231.000 mee gemoeid is. B. en W. kregen het fiat van de raad, om tot gunning over te gaan, zo dat zo spoedig mogelijk kan worden begonnen. Sportvelden. De werkzaamheden aan de sport velden vorderen gestadig. De kleed kamers zijn in aanbouw. De bemaling is geregeld. Met de K.N.V.B. is afge sproken, dat de R.K. S.V. „Foreholte" 13 Nov. a.s. de eerste wedstrijd op het terrein kan spelen, omdat uitstel niet meer mogelijk is. Technisch is hiertegen geen bezwaar. De officiële opening geschiedt ech ter iets later. De verlichting van ,,'t Soldaatje", Prinsenweg, Rijnstourgerweg en Roer- haavekwartier kwam ter sprake. Vooral het Boerhaavekwartier werd urgent geacht. De gemeentebegroting werd aange boden en tevens werd medegedeeld, dat 16 Dec. de begrotingsvergadering wordt gehouden als eerste vergade ring in de nieuwe raadzaal. Bij de bespreking verkoop grond werd de vraag gesteld: „Is er grond gestolen", omdat de te verkopen stukken kleiner zijn dan in werke lijkheid op papier staat. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit het college al wat moeilijkhe den en rekenen heeft gekost. Ook in de toekomst zal men nog wel eens op dit euvel stuiten. Er is geen uitzoe ken aan. Maar onaangenaam is het. Een verzoek van het Kraamcen- trum „Bloembollenstreek" om ver hoging van subsidie per verzorgings- ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Tucuman" (8 Nov.) Brazilië: m.s. „Altair" (8 Nov.). Canada: s.s. „Maasdam" (9 Nov.). Chili: s.s. „Maasdam" (9 Nov.). Indonesië: m.s. „Banka" (10 Nov.). Nieuw Zeeland: via Engeland (12 Nov.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. dag werd afgewezen. Het college staat wel sympathiek tegenover het werk der Kraamcen- tra, maar het meent het standpunt te moeten innemen, dat eerst dan een verzoek om verhoging van subsidie in óverweging kan worden genomen als de noodzaak hiertoe is gebleken. Requestranten werden verzocht om hun verzoek na 1 Januari 1956 te herhalen, zodra concrete cijfers be treffende de expolitatie over het jaar 1055 bekend zijn. De Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland heeft tot de gemeente het verzoek gericht de bij drage te verhogen tot 3 cent per in woner. Dit zou dan neerkomen op pl.m. ƒ135,per jaar. Met deze verhoging kon de raad niet accoord gaan. Gezien de belang rijkheid van het werk, werd een ver dubbeling van de huidige bijdrage jzeer zeker gemotiveerd geacht. Verkoop grond. Aan de heer A. J. Witte, wonende te Voorhout, Kievitspad 11, zal een perceel grond worden verkocht, groot 969 m2, gelegen op de hoek ChurchilllaanProf. Aalberselaan voor de bouw van een woonhuis. De prijs bedraagt ƒ7.30 per m2. Eveneens zal een perceel grond worden verkocht aan de heer L. J. M. Wouters, wonende te Amsterdam, groot 762 m2 en gelegen aan de Bur gemeester Bultenlaan. Voor dit per ceel zal 8,30 per m2 moeten worden betaald. Deze prijs is hoger, omdat tijdens de onderhandelingen met de heer Witte gebleken is, dat de grondprijs gezien de kosten van aankoop en bouwrijp maken, te laag was. Er was destijds in de herbereke ning een rekenfout geslopen. Het is kopers niet geoorloofd, om de grond onbebouwd aan derden te verkopen, terwijl de gemeente het recht van wederinkoop heeft van het verkochte tegen dezelfde prijs per m2 voor het geval niet binnen 2 jaar na heden met de bouw is 'begonnen. Pachtovereenkomst. In de vergadering van 26 Mei 1.1. deed de heer H. J. Oostdam het ver zoek om verlenging van de met de gemeente gesloten pachtovereen komst per 1 Jan. 1956. In deze vergadering werd een voorstel om afwijzend op dit verzoek te beslissen niet aanvaard, doch werd het voorstel op verzoek van de raad ter nadere overweging teruggenomen. Het gevoelen werd toen uitgespro ken dat verlenging van de pachtover eenkomst de voorkeur verdiende, doch voor kortere tijd dan de ge bruikelijke termijn van 6 jaar. Hiervoor is echter de toestemming van de Grondkamer nodig. Deze goed keuring is niet binnengekomen. Beslo ten werd nu om een nieuwe pacht overeenkomst met de heer Oostdam te sluiten en wel voor de tijd van 3 jaar. Aan het Rheumafonds werd een subsidie van 1 cent per inwoner ge geven. Vouwblad. Het ligt in de bedoeling van de Algemene Ver. voor Vreemdelingen Verkeer om in samenwerking met al le betrokken V.V.V.'s, gemeentebe sturen en andere instanties een vouwblad over de gehele bloembol lenstreek te doen verschijnen, dat zowel voor werving van leden als voor service aan vreemdelingen in een behoefte moet voorzien. Het zal in 4 talen verschijnen en een totaal-oplage van 200.000 exem plaren hebben. Gezien het grote belang, dat de ge hele bloembollenstreek heeft bij een goede propaganda in het buitenland, werd besloten om ƒ300,beschik baar te stellen als bijdrage in de kosten. Besloten werd om de woningen Prinsenweg 7 en 9 onbewoonbaar te verklaren. Uitbreiding R.K. Jongensschool. Het bestuur van de R.K. Jongens- .1955 overeenkomstig artikel 72 der L.O.-wet 1920 medewerking verzocht voor de uitbreiding van de onder zijn bestuur staande lagere school. Wegens de regelmatige toename van het aantal leerlingen ds het be schikbare aantal klaslokalen te ge ring geworden. Het bestuur heeft 2ich bereid verklaard om voor de aanvang der werkzaamheden een waarborgsom van 15 pet. in de ge meentekas te storten. Op dit verzoek werd gunstig be schikt, zodat de gevraagde medewer king zal worden verleend. Wat betreft de pachtovereenkomst met de heer H. J. Oostdam, werd gezegd dat ƒ90,per ha te laag is. De gangbare prijs is 125, Dit zal dus worden herzien en aan de Grondkamer worden voorgelegd. In verband met de onbewoonbaar verklaring van 2 woningen, kwam nog ter loops even het bouwpro- bleem ter sprake. De voorzitter deelde mede gistei-en nog een bespreking te hebben ge had. Definitief kon hij nog niets toe zeggen, maar hij was er van over tuigd, dat G.S. in deze zeer bereidwil lig zijn, maar wegens interne moei lijkheden met de verdeling van con tingent nog niet klaar zijn. Getracht zal worden om van een contingent voor krotopruiming ook school heeft bij schrijven van 9 Aug. iets te krijgen. Nobelprijs voor de vrede De Nobelprijs voor de vrede voor 1954 is toegekend aan het bureau van de Hoge Commissaris van de V.N. voor de vluchtelingen. Bij de officiële bekendmaking hiervan verklaarde het Nobelcomité van het Noorse Stor ting (parlement), dat de vredesprijs voor 1955 tot volgend jaar gereser veerd zal blijven. Het bureau, waaraan de prijs is toe gekend, staat onder leiding van de Nederlander dr. G. J. van Heuven Goedhart. De prijs wordt zelden aan een or ganisatie toegewezen. De laatste keer dat dit gebeurde, was in 1948, aan de American Friends Service Committee (Quakers) en aan de raad van deze organisatie te Londen. In 1953 werd de prijs toegewezen aan generaal George C. Marshall. In 1952 ging de prijs naar Albert Schweitzer. De Nobelprijs voor de vrede werd in 1911 toegev/ezen aan de- Nederlandse rechtsgeleerde en hoog leraar T. M. C. Asser. De waarde van de thans toegeken- Dit is een recent portret van de Ne derlander mr G. J. van Heuven Goedhart, de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de V.N., aan wiens buerau de Nopelprijs voor de vrede 1954 werd toegekend. de prijs bedraagt 181.650 kroon (on geveer 130.000) gulden. Het hoge commissariaat heeft, naar verluidt, besloten het geld van de Nobelprijs te besteden voor een nog nader te bepalen speciaal project voor de vluchtelingen, waaraan de naam Nobel zal worden verbonden. De ge heel staf zal meewerken aan het be palen van de bestemming van het geld. Mr. van Heuven Goedhart zal de plechtigheid te Oslo, waarbij de prijs wordt uitgereikt, bijwonen. De Nobelprijs 1955 voor natuurkun de ten bedrage van 190.000 Zweedse Kronen (ruim 130.00 gulden) is toe gekend aan de Amerikaanse geleer den prof. dr. W. E. Lamb en prof. dr. P. Kusch, op grond van hun verdien sten bij het corrigeren van een we tenschappelijke vergissing van de Britse Nobelprijswinnaar prof. P. A. M. Dirac. De prijs zal door de beide winnaars worden gedeeld. De Nobelprijs voor scheikunde viel ten deel aan prof. dr. Vincent Du Vigneaud, docent aan de Amerikaanse Cornell Universiteit, voor zijn werk wijze tot het synthetisch bereiden van insuline. De beide hoogleraren Lamb en Kusch publiceerderf reeds in 1947 een aantal opzienbarende documenten, waaruit bleek dat de energiebereke ningen voor waterstofatomen van prof. Dirac niet in overeenstemming waren met proefondervindelijk ver kregen gegevens. Door bijzonder nauwkeurige meetmethoden te ont wikkelen, wisten de beide geleerden de kennis omtrent de samenstelling van het atoom aanmerkelijk aan te vullen, in het bijzonder wat betreft de wisselwerking tussen een electi'on en het omringende electromagneti- sche veld. De prijswinnaar voor scheikunde, prof. du Vigneaud, viel de hoogste eer te beurt voor de synthetische produc tie van Oxytoxiine en Vasopressin, twee dierlijke hormonen. Zijn ontdekkingen zijn zowel voor de chemische als de medische weten schap van zeer groot belang geweest.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11