DE BEST GEMENGDE HALF ZWARE SHAG Betaald voetbal vergaderde om plooien glacf te strijken JViemeijer shag Erkend de beste Amateurs spraken vooral over geldzaken SJC hield ook tegen DOSR stand, doch won op het nippertje Strafschoppen beslisten de strijd LFC won in matige wed strijd van RKAVV met 4-2 Wassenaar door HVV met 3-0 op eigen terrein verslagen MAANDAG 31 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BEAD - PAGINA 2 Moeilijkheden groeien naarmate besef duidelijker wordt „In het huidig stadium van de ont wikkeling staan wij, ondanks merk bare vooruitgang, nog aan het begin van ée weg. Velen menen, dat alles in kannen en kruiken is. Maar niets is minder waar. Als een club aan het betaald voetbal deelneemt, betekent dat nog niet, dat zij het ook altijd in de toekomst zal kunnen volhouden," aldus de heer A. H. Martens, voor zitter van de sectie betaald voetbal in de druk bezochte algemene ver gadering 40 van de 47 stemgerech tigde leden waren aanwezig van de sectie welke Zaterdagmiddag in Amsterdam is geh.ouden. Hij wees er op, dat de reglementswijzigingen een stap in de richting zijn van een uiteindelijke goede regeling, al zijn nog niet alle moeilijkheden wegge werkt. Er is lang gesproken met ver tegenwoordigers van de amateurs om tot een voor beide groepen aan vaardbare basi6 te komen, en door geven en nemen zijn gunstige pers pectieven geopend. Maar men staat nog aan het begin. De clubs hebben nog weinig praktijk, voorlopig blijft het zoeken en tasten. En heel wat heiligenhuisjes zullen moeten wor den opgeruimd voordat het doel be reikt is. De contractspelers zullen ook moeten leren. Zij zijn jegens pu bliek en club verplicht hun beste beentje voor te zetten. Zij hebben recht op betaling. Maar sommigen stellen eisen, die niet te rijmen zijn met hun capaciteiten, opofferingen en goede wil. Wat de belangenvereniging van betaalde spelers aangaat betreurde spr. het, dat thans reeds tot oprich ting is overgegaan. Ongetwijfeld heb ben zij recht op een eigen organisa tie, maar ook zij verkeren in een pe riode en zijn kunnen eisen stellen, die niet zijn te verwezenlijken. De tijd voor de oprichting is nog niet rijp, en dat daartoe toch is overge gaan doet twijfel rijzen of de leiders wel de juiste personen zijn. Aan het slot van zijn openings woord stond de heer Martens even stil bij de eventuele terugkeer van semi-profclubs naar het amateuris me. Er zijn stemmen opgegaan om hen in dergeijlke gevallen terug te plaatsen naar de laagste afdelingen. Spr. nam hiertegen fel stelling: als financiële omstandigheden een club daartoe noodzaken is het redelijk, dat zij haar oude plaats in het ama teur voetbal wederom inneemt. De belangenvereniging voor betaalde spelers kwam ook later in de verga dering nog ter sprake. Tegen de waarschuwing om spelers in bandlen te ketenen het woord slavernij werd gebruikt herhaalde de heer Martens, dat de spelers het recht hebben zich te organiseren om hun belangen te behartigen, maar dat het moment voor de oprichting niet gunstig is gekozen. Als de zaak van het betaald voetbal meef op poten staat, kan een harmonische samen werking tussen sectiebestuur en de organisatie worden verwezenlijkt. Belangrijke punten waaromtrent mededelingen werden gedaan of be slissingen vielen betroffen: a. De kwestie van de afschaffing van de 10 percent van de transfersom ten bate van de spelers. In het Zui den zijn stemmen opgegaan om deze 10 percent alleen te betalen als de speler door zijn vereniging op de transferlijst is geplaatst. Het bestuur zal hierover met bepaalde voorstel len komen. De spelers mogen niet worden gedupeerd, en anderzijds zullen zij eventueel een beloning voor clubtrouw moeten ontvangen. Alle suggesties hierover zullen worden overwogen, en men zal ook de Fran se en de Engelse systemen onder de loupe nemen. De bestuursvoorstellen zullen lang voor Juli 1956 worden' ingediend; b. Commissie van beroep en finan ciële commissie. Dit zijn punten van de agenda voor de bondsvergadering op 12 November a.s. Het sectiebe stuur acht het gewenst, en de ver gadering sloot zich hierbij aan, dat het betaalde voetbal eigen vertegen woordigers in deze commissies heeft. Voor de financiële commissie zullen aan de bond vergadering worden voorgesteld de heren drs. J. de Win ter (Sparta) cn jhr. C. M. Mollerus (PSV), voor de commissie van be roep mr P. van Bochove (Hermes DVS) en M. J. baron van Pallandt (Vitesse). c. Het program voor Zondag 1 Jan. Met éénstemmigheid werd besloten op die dag geen competitievoetbal te spelen. d. De kwestie van de door vereni gingen voor hun leden georganiseer de voetbalpools. Uit de vergadering werd gevraagd of het KNVB-bestuur niet kan zorgen voor een juridisch advies en voor een algemene richt lijn voor de verenigingen. Tegen deze inschakeling van de KNVB verzetten zich de heer Martens, mr Blauwhof en vooral ook het lid van het sectie- bestuur de heer Joosten. Er bestaat op dit terrein te veel onzekerheid, ook bij de juristen, zodat een alge meen advies moeilijk te formuleren is. In antwoord op een opmerking van de heer Swart (Wilhelmina), dat de zaak dringt, gezien ook de te Arn hem op initiatief van de Graafschap belegde vergadering om tot een lan delijke voetpalbool te komen, be toogde de heer Joosten met klem, dat het om allerlei redenen gewenst is zich niet tot de minister van justi tie te wensen om een uitspraak over dit soort pools. De KNVB heeft een studiecommissie benoemd inzake de stichting van een algemene nationa le voetbalpool, en het is zaak dat de bond verder de normale, rustige ba nen bewandelt. Hiermee ging de ver gadering accoord. Int. wedstrijden beperkt. Ten aanzien van de overige kwes ties die ter tafel kwamen, stippen wij nog het volgende aan: De afdelingen zullen, blijkens een toelichting van de heer Kruyver van de technische commissie, voortaan niet ongelimiteerd internationale wedstrijden kunnen organiseren. Dergelijke ontmoetingen zullen wor den vastgesteld in overleg met de technische commissie. Voorts zal de technische commissie er voor zorgen, dat eerst aan de verenigingen een verzoek tot beschikbaarstelling van spelers wordt gericht, en dat daar na pas de samenstelling van de elf tallen aan de pers wordt verstrekt. Het sectiebestuur acht het onbe vredigend, dat leden van het betaald voetbal uit bestuursfuncties in de afdelingen worden geweerd, zoals hier en daar geschiedt. Het wil ech ter voorshands geen sancties. Wat de districtsbesturen betreft waarin 't be taald voetbal overigens wel vertegen woordigd kan zijn, ligt de zaak anders, De invloed van de sectie, die a pari in de bondsvergaderingen vertegen woordigd is, moet niet overwegend worden in de districtsbesturen. (Advertentie). De zaak van de rondreizende „voetbalcircussen" in het zuiden, waarvoor men medewerking vraagt van betaalde spelers, zal geval voor geval bekeken worden door de tech nische commissie. In verband met een opmerking over de verdeling van kaarten voor interlandwedstrijden deelde de heer Joosten mede, dat men in het zui den een uitbreiding van de stadions met duizenden plaatsen overweegt. Dit kan voor de verenigingen het nadeel van de te geringe toewijzin gen opvangen. In Amsterdam vond Zaterdagmid dag de vergadering plaats van de sec tie niet betaald voetbaai, een verga dering, waarin, zoals de voorz., de heer H. Volkens het uitdrukte, de afgevaardigden het amateuristische standpunt moesten vastleggen- en verdedigen, maar daarbij ook aan dacht moesten schenken aan 'n ande re groep en rekening houden met haar bezwaren tegen enkele van onze voorstellen. Hoe verschillend wij ook mogen denken, gezamenlijk zullen wij de belangen van de KNVB moe ten behartigen. Begonnen werd met de bespreking van de agenda van de op 12 Novem ber a.s. te houden bondsvergadering. Bij de bespreking van het financieel verslag sprak de heer Brinkman (West H) zich uit voor een contri butieverhoging. Hij wees erop, dat het g-ootste deel van de inkomsten van de KNVB bestaat u:t de toegangs gelden voor interland- en semi-in- '.erlanc'wedstrijden. H'j vond dat een wat wankele basis, vooral als men er eens niet in zou slagen een derde thuiswedstrijd in een seizoen te krij gen. Wanneer wij b. v. de contributie van nu 95.000.kur.nen verdubbe len, aldus de heer Brinkman, dan krijgen we een hoger batig saldo en kunnen ook de algemene reserve versterken, meer afsenrijven op het bondsgebouw enz. De heer Schroder, belast met de behandeling van de sectie financiën, zeide, dat het voor stel van de heer Brinkman hem uit het hart was gegrepen. Dit onderdeel heeft de volle aandacht, aldus de heer Schroder. De heer Cole (Zuid II) had minder haast met contributiever hoging. „De amateursclubs hebben al zorgen genoeg" was zijn mening. Laten we het maar een jaartje aan zien. Duchtig kwamen de tongen in be weging bij het punt reglementsherzie ning. Critiek was er op de meer dan late toezending. De heer Den Buur man liet een woord van protest daar tegen horen. De heer Valkema deel de mede, dat uitstel van deze verga dering was overwogen, doch niet mo gelijk was gebleken. „We zullen", zo zei de heer Valkema, „door de zure appel heenbij ten". De heer Van Houten stelde vast dat de woorden „niet betaald voet bal" voor de amateurverenigingen onaanvaardbaar waren. Aangenomen werd in de toekomst te spreken over de sectie Zondagvoetbal, met de sec ties afdelingen en Zaterdagvoetbal dus de afdeling amateurvoetbal uit makende. Daarna waren het de overschrij vingsbepalingen, die uiteraard de vol le aandacht van de afgevaardigden hadden. Vooral kantte men zich te gen de in het reglement opgenomen bepaling, dat een speler, die over schrijving heeft verkregen, ten minste drie jaar gerechtigd moet zijn voor zijn nieuwe vereniging uit te komen alvorens hij deel mag uitmaken van het eerste elftal betaald voetbal resp. mag worden gecontracteerd, tenzij een som wordt uitbetaald als bedoeld art. c. sub c., onder voorwaarde, dat de desbetreffende speler de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt. Hier is, zo werd van verschillende zijden be toogd het voordeel geheel aan de zijde van het betaalde voetbal. Het nadeel geheel aan de amateursclubs. Over deze materie kreeg de heer Hopster het woord, die zei begrip te hebben voor de gegrondheid van deze wens van het betaalde voetbal. „Wij wensen geen geld, doelende Op de 600.van de profclubs, maar willen onze spelers houden", aldus de heer Den Buurman. Ander half jaar hebben we gegeven, drie jaar willen wij niet. Ook de heer Brinkman wenste een 1 Yz jaar vast te houden. Het is in strijd met onze ideële belangen, aldus de heer Nijs. Met algemene stemmen werd ten slotte deze regel reglementswijziging verworpen. De bondsvergadering zal in deze dus opheldering moeten bren gen. Bij de bespreking van het regle ment betaald voetbal werd vooral stelling genomen tegen de reeds bo venbedoelde 600.Dat moet, zo zei de heer Van Houten een vaste vergoeding worden en geen handel, 600.per jaar met een maximum van 5 jaar b.v. Wij wensen, zo zei de heer Been, medezeggenschap in de vaststelling van dit bedrag, amateurclubs moeten v/ij ons niet Verlagen tot een handel in spelers, maar het ook niet aan de semiprof- clubs overlaten wat zij wensen te be talen. Indien men het bij die onder handelingen niet eens kan worden, dan kan het bondsbesiuur beslissen. De meningen liepen dus nogal uiteen, doch tenslotte verenigde men zich met het voorstel van de heer Van Houten, 600.met een maximum van vijf jaar, z.m. met terugwerken de kracht. Reeds eerder had de voorzitter, dein Noordwijk wist te houden, heer Valkema, medegedeeld, dat men slechts tot 7 uur over de zaal kon be schikken. Toen het tijdstip was aan gebroken was men nog aan het twee de van de zeven punten tellende agenda. Besloten werd de vergade ring voort te zetten op Zaterdag 12 November, dus voor de bondsverga dering, aanvangende 12.30 uur. Deze wedstrijd, gespeeld op het uitstekend bespeelbare SJC-terrein, zal bij weinigen een grootse indruk hebben achtergelaten. Het spel vain deze twee ploegen verschilde zoveel, dat er geen pijl op te trekken was. De stoere Veenders die zich in deze ontmoeting ten volle hebben gege ven, speelden een groot en lang spel, waartegenover de SJC-'ers een meer beheerst, doch te kort spel stelden, zodat zij weinig kansen wisten te scheppen tegen de stugverdedigende achterhoede van DOSR. De stoot kracht van de gastenaanval bleek ook niet erg groot te zijn, zodat de ze wedstrijd onbeslist was gebleven als er geen strafschoppen waren ver oorzaakt. Het waren er in totaal vier, welke drie doelpunten opleverden 2 voor SJC en 1 voor DOSR, zodat de weegschaal overhelde naar de thuisclub, waardoor zij beide punten De gasten speelden de eerste helft met wind mee en openden met en kele felle aanvallen, waartegenover SJC enkele tegenaanvallen ondernam via de uiterst snelle rechtse vleugel, welke nog al wat verwarring brach ten in de Veense defensie, doch door het soms onbesuisde schieten gingen hierbij voor de thuisclub enige In een zeer matige wedstrijd heeft LFC de thuiswedstrijd tegen RKAW met 42 gewonnen. Het spel der beide ploegen was weinig spannend. Er zat geen vaart in de aanvallen en ook de mooie kan sen, welke de midvoor der bezoe kers v. Oosten in de eerste helft kreeg, heeft hij niet benut. Driemaal kreeg deze speler de kans de bal in het lege doel te werken, doch hij plaatste tweemaal naast het doel en. schoot de derde maal hoog over. Ook de verdediging van LFC was zeer zwak. Zij lieten de spelers te vrij staan, zodat deze een gemakke lijke schietkans kregen. De 20 voor sprong, die LFC voor rust wist te be halen, heeft in de eerste helft zeker zijn stempel op het spel gezet. De Ka« naries namen het wat al te gemakke lijk op, zodat de achterhoede heel wat werk kreeg te verzetten, en voor al de spil v. Eygen was de man, die de vele aanvallen der tegenpartij re soluut de kop wist in te drukken door tijdig op te duiken en met ferme trappen de voorhoede steeds aan het werk te zetten. Er waren nog geen 10 min. ge speeld, toen Heymans in een aanval op het doel geblesseerd werd aan zijn been en het veld moest verlaten, om eerst na ruim 6 min. terug te keren. Bij een aanval van rechts gaf de rechtsbuiten een scherpe pass naar een binnenspeler, die Pijnakker met een listige schijnbeweging wist te passeren. Deze wist zich keurig te herstellen en pikte even voor de doellijn weg. Daarna een aanval op het RKAVV-doel en Heymans kreeg een prachtige gelegenheid het eerste doelpunt te scoren, toen hij alleen op de keeper afstormde, maar de keeper wist vallend de harde schuiver van Heymans te keren. De bal weid op de voet genomen door Nagtegeller, die een scherpe voorzet gaf op het hoofd van Van Kampen doch deze kopte naast. Er waren 16 minuten ge speeld toen het eerste doelpur.1 ge maakt werd door Heymans, die de bal toegespeeld kreeg door rechts back Senteur, die met een zacht schuivertje langs de grond de keeper het nakijken gaf (10). Uit een cor ner van rechts werd door Spierenburg ingekopt, maar de keeper stompte de bal het veld weer in op het hoofd van Spierburg, die nu geen fout beging en de bal beheerst langs de doelman inkopte (20). De goedspelende v. Oosten kreeg voor de tweede maal kans de achter stand te verkleinen, maar zijn schot ging naast. In de laatste minuten voor rust kreeg v. Kampen de kans de stand op 30 te zetten, maar hij 9choot de bal hoog over, zodat de rust inging met een 20 voorsprong voor LFC. In de eerste 10 min. van de tweede helft was het een matige partij. De vele aanvallen, die de bezoekers op het doel der LFC-ers ondernamen waren niet gevaarlijk. Na 15 min. spelen kwam Nagtegeller vrij voor de keeper te staan, loste 'n hard schot, de keeper wist de bal te keren en weer schoot Nagtegeller. En ook nu wist de keeper dit tweede schot op keurige wijze te stoppen. Uit een mooie aanval tussen v. Kampen en d. Heyden, nam laatstgenoemde met 'n zacht tikje over de keeper heen (30). Na dit derde doelpunt kwam de voorhoede der gasten wel wat imeer in het geweer. Zij lanceerde aanval op aanval en keeper Selier, die in de eerste- en in de tweede helft in één moeilijke situatie had moeten redden moest nu al zijn talenten tonen om een doelpunt te voorkomen. En dit doelpunt kwam in de 35e min. toen de r.buiten een scherpe pass doorgaf aan v. d. Swan, die het leer prachtig inkopte (31). Nog geen vier minuten later kopte v. d. Swam op een vrije trap, gegeven wegens hands van Spierburg, prachtig in en wist de achterstand tot 32 te ver kleinen. Deze stand was overigens zeer verdiend en de RiKAW-ers zet ten daarom ook alles op het spel om uit deze matige wedstrijd nog een gelijk spel te verkrijgen. Doch dit ge lukte niet, want in de laatste halve minuut voor het einde wist de r.bui ten v. d. Heyden met een prachtig schot door een fout in de verde diging de stand op 42 te bren gen, waarna de niet sterk leidende scheidsrechter Rogge voor het einde floot prachtige kansen verloren. Met het windje mee probeerden de gasten steeds weer met verre schoten de verdediging van SJC te ontwrichten, hetgeen echter niet gemakkelijk ging, temeer omdat hun aanval hier voor niet snel genoeg was. Als ech ter na een half uur spelen een SJC- er bij een aanval van DOS in het doelgebied hands maakt, hebben de gasten geluk door deze strafschop onhoudbaar achter de Lincel te plaatsen (01). In een fiks buitje kreeg de thuis club het nu wel even hard te ver antwoorden, de vuurproef werd ech ter goed doorstaan en de voorhoede trok spoedig weer ten aanval. In de 40e minuut werd er bij DOSR een handsgeval in het doelgebied gecon stateerd. Deze 11 meterschop werd hard ingeschoten, doch de bal ging recht op de keeper aan, die het leer wist weg te stompen. Het gevaar was daarmee niet geweken, want de bal bleef voor het DOSR-doel zweven en toen een SJC-speler wat hardhandig werd aangevallen, werd de derde penalty toegekend, welke met een beheerst schot werd ingeschoten (11), met welke stand de eerste helft tevens werd afgesloten. Na de thee liet SJC aanvankelijk het korte spel varen en begon nu ook met felle en verre schoten aan te vallen, waardoor de thuisclub een kleine meerderheid verkreeg, doch met het schieten waren zij niet for tuinlijk. Na een kwartier spelen be roerde een DOSR-back onnodig de bal met de hand, waardoor de vierde penalty toegekend werd en hiermede ook het winnende doelpunt voor SJC (21). Fel reageerde de Veenders op deze achterstand en mede doordat de thuisclub zich iets te veel in de verdediging terug trok, kwamen de bezoekers meer in de aanval, doch hoe zij het ook probeerden, SJC wist in het verder gedeelte haar doel voor doorboring te vrijwaren en verover de in deze zeer moeilijke wedstrijd beide punten. SAMENWERKING VAN VERENIGINGEN BIJ VOETBALPRIJSVRAGEN? Naar wij vernemen hebben Zater dag j.l. vertegenwoordigers van enige verenigingen van betaald voetbal in hotel Haarhuis te Arnhem een ver gadering gehouden op initiatief van de directie van de Graafschap. De be doeling was te komen tot een samen. werkirig ten aanzien van voetbalprijs vragen zoals die thans reeds door sommige verenigingen worden geor ganiseerd. Het bleek, dat de aanwezi gen in principe wel bereid waren eventueel aan een dergelijke samen werking deel te nemen. Een voorlopig plan zal worden ontworpen, en in een volgende bijeenkomst nader worden uitgewerkt. Dan zal tevens worden beslist welke vorm de samenwerking eventueel zal krijgen. Wassenaar heeft op eigen terrein Weg de maker. HW bleef opdrin- een 30 nederlaag moeten slikken van HW. De overwinning van de Hagenaars was verdiend, maar de thuisclub had zeker wel een tegen- puntje verdiend. HVV nam na een kwartier de lei ding door v. d. Weg, uit een aanval over links. Wassenaar kreeg wel enke le kansen, die echter geen resultaat opleverden. HW daarentegen ver grootte na ongeveer een half uur de voorsprong 20. Wederom was v. d. Lugdunum-Bl. Zwart 2-1 In een enerverende en aantrekke lijke wedstrijd is de thuisclub er in geslaagd het sterke Bl.-Zwart een nederlaag toe te brengen en het zal de Kikkers stimuleren de komende wedstrijden met wat meer enthou siasme tegemoet te zien. Reeds dadelijk nam Lugdunum het beste van 't spel en ondanks de gas ten de moed niet opgaven, kan het gebeuren, dat na een half uur spe len Hoekstra tegen van Egmond aan- schot en de Kleermaker gemakke lijk kon inschieten (01). De thuisclub herstelde zich voor treffelijk en nog voor rust wist dr Roo na een goede combinatie de stand geluk te maken (11). terwijl even later Filippo kans zag de stand zelfs tot 21 te verhogen. Ook de tweede helft was vol span ning. Blauw Zwart zette alles op al les voor een beter resultaat, echter stond keeper Planjer c.s. alle doel- pimten in de weg. Langzamerhand wist de thuisclub de zware druk te ontlopen en moest ook de Bl.-Zwart- achterhoede geducht op zijn tellen passen. Het bleef echter 21 en daarmede behaalde groen-wit een de bal op het hoofd mee en schoot verdienstelijke overwinning. gen, maar het Haagse offensief had geen verdere doelpunten tot gevolg. Wassenaar slaagde er langzamerhand in, zich aan de Haagse druk te ont worstelen. Maar ook aan de andere kant bleef de verdediging de baas. Na de rust ontwikkelde zich aan vankelijk een gelijk opgaande strijd, met voor beide voorhoeden enkele kansen. Wassenaar hield het spel ech ter te kort terwijl HW met breder opgezette aanvallen de Wassenaarse verdediging aan het werk zette. Linksbuiten Stol stelde na een half uur de Haagse zege veilig na een solo-ren (03). JEUGDVOETBALSPELERS MORGEN TE EINDHOVEN. Het Nederlands jeugdelftal, dat Za terdag 5 November te Norwich tegen het Engelse jeugdelftal speelt, zal worden geformeerd uit de volgende 15 spelers, die allen de reis naar En geland zullen meemaken: Gijzel (Maurits), Meester (Gudok), Ver- Verplanke (PSV), Dingema (MW), Renders (PSV), de Haas (UVS), Bur gerhof (BW), v. Boxtel (Sarto), Ceulen (MW), Vreken (Haarlem), Buis (Alkmaar), Lenz (Rapid JC), De Kreek (Feyenoord), Seelen (Venl. Boys), Braam (DWS). In de volgende samenstelling speelt het jeugdelftal Dinsdag, als voorwed strijd voor de ontmoeting PSVRapid Wien, een oefenwedstrijd te Eindho ven tegen een jeugdploeg van PSV: Doel: Gijzel; achter: Verplanke en Dingena; midden: Renders, De Haas en Burgerhof; voor: Ceulen, Vreeken, Buis, Lenz en De Kreek. De anderen zijn reserves. OOSTENRIJK—ZUID SLAVIë Z—1. Voor 60.000 toeschouwers is te Wenen de voetbalwedstrijd Oosten rijkZuid Slavië gespeeld. De Oos tenrijkei's wonnen met 21, nadat dé rust met 11 was ingegaan. De overwinning van de Oostenrij kers was een verrassing, 'want de Zuidslaven waren dit jaar nog niet verslagen en golden als grote favo rieten. De ontmoeting werd een span nende en soms zelfs dramatische strijd, waarin de Oostenrijkers hun gasten in technisch opzicht niets toe gaven en zich wat vuur en strijdlust betrof ver superieur toonden. Van de aftrap tot aan het laatste fluitsig naal gaven ze zich geheel zonder ook maar een ogenblik te verflauwen, tot voldoening en vreugde van de 60.000 toeschouwers die hun ploeg aan een stuk door aanmoedigden. Tegen de onverbiddelijke forsheid van de Oostenrijkers, bij wie zelf Ocwirk af en toe destructief speelde, vonden de Zuddsloviers niet de juiste repliek. Zij zochten hun heil in wij zigingen in de opstelling. Zo werd de linksbinnen Veselinovic na een groot half uur vervangen door Bobek, en diaarna verhuisde de midvoor Vukas, die Stotz niet voorbij kon komen, naar de linksbuitenplaats. Zebec fun geerde toen als leider van de aan val. Maar journalist werd beetgenomen. Istvan Szakas, de 25-jarige doel- verdediger van de Hongaarse voet bal club Honved, welke Woensdag j.l. te Parijs heeft gespeeld, zou niet naar Boedapest teruggekeerd zijn. Toen de trein met zijn teamgenoten naar de Hongaarse* hoofdstad ver trok, bleef Szakas achter, aldus ver telde Andrecca Jacob, een Roemeen, die als kellner reeds geruime tijd in Parijs werkzaam is aan een ver slaggever van het Franse blad Fran se Soir. Deze kellner gaf zich nl. uit voor de 25-jarige doel verdediger van Honved, Istvan Szakas.... Tijdens een bestuurszitting van de Oostenrijkse voetbalbond is uitspraak gedaan inzake de kwestie van de voetbalspelers Rudolf Szwanwals en Rudolf Pichler, die beschuldigd wa ren van smokkelarij tijdens hun op onthoud in Boedapest ter gelegen heid van de interland wedstrijd tus sen Hongarije en Oostenrijk, enkele weken geleden. De beide spelers werden voor het leven uitgesloten voor een plaats in het officiële Oostenrijkse voetbal team of een vertegenwoordigende ploeg. De nationale doelverdediger Rudolf Szanwald werd bovendien voor drie jaar geschorst om in wed strijden in Oostenrijk zelf uit te ko komen terwijl Pichler voor een jaar dezelfde schorsing opgelegd kreeg. Szanwald werd bovendien door de douane veroordeeld tot het betalen van een boete van 10.600 schilling (ongeveer 1700 gulden) en Pichler moet 1654 schilling (ongeveer 275 gulden) betalen. CKC—ALPHIA 0—1. De gasten zetten direct na de af trap een hoog tempo in en al spoe dig kreeg Kramer de eerste schoten op zijn doel. Voorlopig zocht de nog al onbesuisd spelende voorhoede van de thuisclub het doel veel te hoog, maar toen eenmaal keihard de lat getroffen werd en kort daarop het lichaam van Bouthoorn, werd het toch af en toe menens voor het Al- phia-doel. Dweelaard c.s. hielden evenwel het hoofd koel en men wist het spel weer te verplaatsen naar de andere kant, waar van Laar door ge mis aan doorzettingsvermogen een prachtige kans op een doelpunt on benut liet. Er werd met blanke stand gedraaid. Na de pauze was Alphia het eer ste in de aanval en werd de thuis club in de verdediging gedrongen. Uit een goede voorzet van de Her tog kopte Slagter in, waarna de doel man de bal voor de voeten van Bout hoorn sloeg die hard inschoot (01). Geruime tijd bleef Alphia nu in de meerderheid en er ontstonden meer dere kansen voor Oramjehemden de voorsprong te vergroten. Hierin slaagde men niet ondanks een voor durende veldmeerderheid. Kort voor het einde kwamen de gastheren nog even in de aanval, maar doelman Kramer behoefde niet naar het net, zodat de punten mee naar Alphen werden gebracht. WIELRENNEN GAIGNARD VESTIGT WERELD RECORD Op de Parijse winterbaan heeft Frans man Roger Gaignard de 200 meter met- vliegende start in 12.2 sec. gereden. Hier mee vestigde hij een wereldrecord voor amateurs op overdekte banen. Tot nu toe bestond geen wereldrecord in dit num mer. DE ZESDAAGSE TE DORTMUND Hedenmorgen vroeg luidde de stand in de Zesdaagse te Dortmund: 1. Van Vliet Derksen (Ned.) 95 pnt.; 2. Holzman Intra (Did) 80 pnt.; 3. GillenTerruzzi (Lux.-It.) 73 pnt. De overige kopels hadden een of meer ronden achterstand. Het Nederlandse paar PlantazHaan bezette op een ronde de 10e plaats met 23 punten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8