Grote betaaldag in de Bollenstreek K.N.P. opgeheven Inbrekers vonden in Den Haag doorgezaagde brandkastsloten Geraffineerd samenspel Nederlanders kregen ongeluk in Frankrijk Verwondering K*V+P*~fractie over mening Burgemeester blijft in Alphen tot annexatie van de baan is MAANDAG 31 OCTOBER 1955 BE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA I 1 NOVEMBER: teurs brandden 's avonds de lichten weer. Daar werkt men met man, macht en geestdrift temidden van sta pels rekeningen en andere paperas sen en vooral de laatste dagen heeft men onder hoogspanning gewerkt. Het had echter minder met export dan metbetaling te maken. Want 1 November is de dag, waarop de kwekers die hun bollen aan de ex porteurs hebben verkocht, het geld moeten binnen hebben. Weg die pijn! En in 10 minuten In de kantoren van de bollenexpor-1 cent verdiend, eerder dik op toege- >c a*. k»r4«b legd. Ook de narcissenprijzen kwa- men op een veel hoger niveau dan 1 was verwacht en zo zou men door kunnen gaan. En daarom kan men onder de Bond van Bloembollenhandelaren nog wel eens een lid tegenkomen, die in zeke re zin nog met heimwee terugdenkt aan de jaren 1945 tot 1950. Toen men geen zorg had over zijn inkoop; men voor de minimumprijs net zq veel bol len kon kopen als men maar wilde en door sterk gecontingenteerde invoeren in verschillende landen geen moeite had om de bollen tegen aller aardigste prijzen te verkopen ook. Het kan nu eenmaal verkeren. Vooral en bovenal in het bollentvak! Daarvan kunnen de kwekers echter het beste meepraten. Ze hebben hierin de meeste ervaring opgedaan. Vroeger is dat anders geweest. Toen lagen de zaken voor de expor teurs heel wat gemakkelijker. Hij be taalde eenvoudig niet eerder voordat hijzelf het geld uit het buitenland had ontvangen. En als U dan weet, dat men vroeger vrijwel uitsluitend een zgn. broeiershandel had, (dat wil zeg gen dat men verkocht aan hen, die de bollen in kassen forceerden), als U dan ook nog weet, dat deze buiten landse broeiers de uitermate vriende lijke gewoonte hadden niet eerder te betalen dan wanneer ze de bloemen uit de bollen hadden verkocht, dan is er weinig fantasie voor nodig om te weten, dat het wel eens Maart werd voordat de kweker zijn in Augustus geleverde bollen betaald kreegDe exporteur deed zaken met 't geld van de kweker. Wilde de kweker zijn geld eerder hebben, dan moest hij aan de exporteur een half procent rente per maand betalen. Over zijn eigen geld.... 1 November. Later veranderde dat: men betaalde een gedeelte met November en de rest met Maart. Nu wordt alles per 1 No vember afgerekend. De exporteurs hebben enkele jaren geleden nog ge probeerd hierin verandering te krij gen. Maar de ledenvergadering van Bloembollencultuur, die hierover moest beslissen, liet er met de stem ming geen twijfel aan bestaan. Het voorstel, op verzoek van de expor teurs gedaan, kreeg geen schijn van kans. 1 November is dus zo'n soort St. Nicolaas voor de kwekers en speciaal dit seizoen zullen ze de chèques met veel genoegen tegemoet zien. Ze heb ben meer dan beste prijzen voor hun bollen gemaakt en wat er voor het surplusfonds af moet, is de moeite van het noemen nauwelijks waard. Er is immers geen surplus dit jaar. Eerder een tekort aan verschillende soorten. Ook dat is anders geweest. Vlak na de tweede oorlog b.v. zaten de kwe kers in zak en as, omdat de percen tages die men moest betalen aan het surplusfonds soms 30 pet. van het to tale verkoopbedrag bedroegen! Vele duizenden bollen waren toen onver koopbaar, draaiden door, werden ver malen tot veevoeder en om de ge stelde minimumprijzen te kunnen uit betalen moest het Surplusfonds zeer hoge percentages gaan heffen. Prettig? Of de exporteurs deze tijd bijzónder prettig zullen vinden, mag men rustig betwijfelen. Want het afgelopen jaar is voor velen ongetwijfeld niet best. Er werd te veel gespeculeerd op nor male prijzen. De oogst viel echter te gen en de prijzen van vele soorten trokken zeer sterk aan. Aan soorten als Brilliant Star, Couleur Cardinal, Rose en William Copland, aan dikke bollen van dubbele vroege tulpen is over het algemeen genomen geen Partijraad keurde besluit goed In de Zaterdag gehouden partij raadsvergadering van de K.N.P. is met de statutair vereiste meerder heid van stemmen besloten tot goed keuring van het accoord met de K.V. P. en tot opheffing van de partij. De vergadering heeft vier uur ge duurd, waarna met 22 tegen 3 stem men besloten werd tot opheffing der partij. De heren Wel ter en Lemaire zullen in de afdelingen van de K.V.P. wor den voorgedragen als candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Ka mer. Op de partijraadsvergadering hield de heer Weiter een toespraak van anderhauf uur, waarna ook de heer Lemaire de noodzaak van het herstel van de politieke eenhed der Neder landse katholieken beklemtoonde. Belastingkantoor te Enschede uitgebrand Geen aanslag gered Omwonenden van het Enschedese belastingkantoor werden Zaterdag morgen verrast door een geratel, dat sterk aan mitrailleurs deed denken en even later vertelde een dichte rookkolom, dat het belastingkantoor in brand stond. Het vuur was ontstaan op zolder, waar 5000 patronen opgestapeld la gen, zodat de vlammen een hoorbaar succes oogstten. Voordat de brandweer arriveerde, stónd echter niet alleen de zolderver dieping, maar ook het gehele ge bouw in lichter laaie, zodat de brand weer weinig meer kon doen dan de belendende percelen nat houden, ter wijl men machteloos moest toezien hoe alle voorlopige en definitieve aanslagen tot rook vervlogen. Neem een AKKERTJE ...dat helpt direct! i Adv extern, e Canadees onder opgeduwde bus Zaterdag is op het Damrak te Am sterdam een ongeval geschied, ten gevolge waarvan een 19-jarige Ca nadese vlieger, die gelegerd was in Baden Baden, is overleden. Op het Damrak werd een autobus, die geen benzine meer had, opge duwd. Vermoedelijk is de Canadees, die zijn verlof in Amsterdam door bracht, gestruikeld. Hij kwam met het hoofd onder het linkervoorwiel en was vrijwel op slag dood. Door naarstig speurwerk ontdekte de recherche van Den Haag enkele maanden geleden, dat er een voor Nedenand merkwaardige samenhang bestaat tussen de brandkastenkraken, die enkele maanden geleden in Den Haag werden gepleegd en de leve ring van brandkasten aan diverse in stellingen. Nadat van twee Haagse kerken de brandkasten geplunderd werden hetgeen een schadepost van 3000. betekende werd op het recherche laboratorium ontdekt, dat de combi- natiesloten op verschillende punten tot op een millimeter waren doorge zaagd geweest, vóórdat de „kraak" gepleegd werd, zodat de inbrekers slechts een flinke ruk aan de kluis te geven hadden om het slot te doen springen. Het bleek, dat beide brandkasten door dezelfde fabriek geleverd wa ren, korte tyd voordat de inbraken gepleegd werden, en een onderzoek bij andere klanten van de fabriek waarbij de falbrieksdirectie alle me dewerking verleende toonde aan, dat ook bij andere brandkasten in Den Haag het letterslot op de fa briek een „vorberwerking" had ondergaan, zodat het duidelijk werd, dat een fabriekssaboteur in contact stond met de inbrekers. Waterdicht alibi Bij een assurantiekantoor, waar ook een „bewerkte" brandkast aan wezig was, werd een val uitgezet en na enkele weken betrapte de nacht- Matrozen 300 jaar later begraven Voorbereidingen worden getroffen om zevenhonderd Nederlandse ma trozen, die 310 jaar geleden in een zeeslag met de Deense vloot voor de westkust van Zuid-Jutland ten onder gingen, op een Deens kerkhof te be graven. De heer D. Luiting, secretaris van het Nederlandse nationale instituut voor de studie van zeewrakken, zal in Denemarken een onderzoek instel len naar de mogelijkheden om de stoffelijke resten van deze matrozen te bergen. Een Deense kikvorsman heeft de wrakken der schepen gevonden op de zandige zeebodem tussen het eiland Romoe en de westkust van Jutland. Men wil de matrozen in de zomer van 1956 311 jaar na hun dood op een begraafplaats in Zuid-Jutland begraven. SOWJET-UNIE LAAT VIER NEDERLANDERS VRIJ. Van de Nederlandse ambassadeur in Moskou is bericht ontvangen, dat binenkort wederom vier Nederlan ders door de Sowjet-Unie uit gevan genschap zullen worden vrijgelaten. Hun namen zijn: A. G. P. Beernirak (geb. te Kleef, 13-7-1920), H. Boose, (geb. te Rotterdam 19-10-1917), jhr. W. A .G. van Panhuys (geb. te Wies- baden, 22-10-1904) en M. A. van den Wijngaardt (geb. te Breda 15-8-1905). Zij zullen op een nader te bepalen datum aan een vertegenwoordiger van het consulaat-generaal der Ne derlanden te Berlijn worden overge dragen, die voor verder vervoer naar Nederland zal zorgdragen. De familie hier te lande is van de te verwach ten vrijlating op de hoogte gesteld. SEIN (PAAL) ONVEILIG Omstreeks vijf uur Zondagmorgen is bij Castricum een seinpaal, die ge sloopt werd, op de electrische boven leiding gevallen. Tot 9.05 uur kon het electrische treinverkeer slechts over een spoor worden onderhouden, hetgeen ern stige vertraging tengevolge had. De vroege morgen van Zondag bena deelde hier edhter slechts weinigen mee. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Door nog onbekende oorzaak is Za terdagmorgen de motorrijder A. Mustefs uit Bergen op Zoom op de weg van Hoogerheide naar Putte met zijn voertuig tegen een boom gere den. De man die gehuwd was en vader van zeven kinderen werd op slag gedood. De duo-passagier, de Bergen op Zoomenaar de Bruijn, werd zwaar gewond. waker een juist uit dienst gekomen matroos, die aan het hek stond te morrelen. Toen voorts bleek, dat deze man een broer had, die bij de brand- kastenfabriek gewerkt had, scheen het zaakje rond te zijn. Tooh zijn beide broers momenteel weer op vrije voeten, want zij be schikten over een waterdicht alibi, zodat de politie geen bewijs tegen hen kon opstellen. Momenteel zuc'ht de Haagse politie onder dit probleem, want sindsdien is men in deze geraffineerde mis daad geen stap verder gekomen. Het vliegtuigongeluk op Valkenburg De oorzaak var» het ongeluk met de Seafuxy der Marine Luchtvaart- Dienst, die Maandag j.l. op het Mari ne Vliegkamp Valkenburg door het ontploffen van een der meegevoerde bommen tijdens de landing werd ver nield, moet worden gezocht in een weigering van de bom-afwerp-inrich- ting tijdens de vlucht. Tijdens de bommenwerp-oefening boven het Noordzee-oefenterrein ble ven de twee 250-pound-bommen die waren meegenomen in het rek onder de vleugel vastzitten. Luitenant ter zee vlieger le klasse D. Th. Challik, die het vliegtuig be stuurde, besloot naar het vliegkamp Valkenburg terug te keren. Bij de landing vielen beide bommen uit de rekken; de ene kwam in het gras te recht en bleef intact, de ander explo deerde op de startbaan, waardoor de Seafury werd vernield en de piloot om het leven kwam. Op het Marine Vliegkamp was be kend dat luitenant ter zee Challik een gevaarlijke landing ging uitvoeren. Via de Marine Voorlichtingsdienst werd ons meegedeeld, dat „alle bij de situatie passende maatregelen waren getroffen". De niet ontplofte bom is Dinsdag op het vliegveld onschadelijk gemaakt. Het onderzoek naar de weigering van de bomafwerp-inrichting is in volle gang. Bij nadere informatie deelde de Marine-voorlichtingsdienst ons mede, dat weigering van de bom-afwerpin- richting wel eens meer voorkomt. Tij dens de oorlog zijn verscheidene vliegtuigen door deze oorzaak ver ongelukt. Van de periode na de oorlog was nog geen geval bekend, dat deze omstandigheid noodlottige gevolgen had. De directeur van Luyck's Fabrie ken te Amsterdam, de 48-jarige heer J. Luycks, is bij een auto-ongeluk in Frankrijk gewond. Met zijn echtge note is hij overgebracht naar een zie kenhuis in Gonesse. De heer Luycks heeft inmiddels het ziekenhuis weer kunnen verlaten, doch zijn echtgenote niet. Het echtpaar was op weg naar Pa rijs. Tussen Le Bourget en Gonesse, botste de heer Luycks met zijn auto tegen een Franse wagen op. Door de schok werden beide auto's tegen een derde geworpen. Het ongeluk het een tragisch gevolg. Het kostte nl. het leven aan de 58- jarige politieagent Pierre Breguigny uit Gonesse, vader van 5 kinderen. Deze had zich naar de plaats van het ongeluk begeven om proces-verbaal op te maken. Toen hij de weg over stak werd hij gegrepen door twee Franse auto's en overleed onmiddel- Lijk. VERMIST JONGETJE TERECHT Verleden week verzocht de politie van 's-Gravenhage bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van het jongetje G. S. Het knaapje is te recht. Het kind is Zaterdag bij zijn grootouders in Musselkanaal aange komen, waarheen hij zich deels lopend, deels liftend had begeven. Twee incasseerders te Groningen, die in de loop van Zaterdag ieder ongeveer 1CÖ0.hadden geïnd, vonden dit kennelijk een bedrag, dat „de zonde wel waard was" en namen de benen; de politie zoekt momenteel naarstig naar hen. Wat lezers schrijven Zoeterwoude, 31 October 1955. Niet alleen met belangstelling, maar ook met grote verwondering heb ik kennis genomen van het ver slag van de gemeenteraadsvergade ring van Zoeterwoude in uw blad van Zaterdag. Mijn belangstelling ging uit naar de plannen voor woningbouw, die daar ter sprake kwamen en mijn grote verwondering naar de houding van de katholieke raadsfractie, die een week''bedenktijd nodig had am te besluiten tot medewerking aan het voorstel van B. en W. tot 't bou wen van 9 weningen, op direct be schikbare grond, alleen omdat de fractie reeds eerder had kenbaar ge maakt: „als U de gemeente wil laten bouwen, moet er rekening mee wor den gehouden, de kath. raadsfractie daar tegenover te vinden." Afgezien van alle bijkomstighe den, ip nu mijn vraag: 1. Is de katholieke raadsfractie niet bekend met de woningnood in Zoeterwoude? 2. Ook niet bekend met het ge meenteprogram van de Kath. Volkspartij, waarin staat „De ge meente mag geen middel onbeproefd laten om de volkshuisvesting te ver beteren." 3. Ook niet bekend met de rede van ir. E. H. A. Kraaijenvanger, ge houden op het Partijcongres van de Kath. Volkspartij van 15 October 1.1. waarin o.m. gezegd werd: „Als een ramp van overstroming ons bedreigde, zouden wij dan niet veel, wat onder normale omstandig heden wenselijk en begeerlijk was, op zijde vegen teneinde de ramp te keren? De woningnood is wellicht nog een veel groter ramp met een vernieti gende geestelijke nasleep. Ramp: Alarm: te hulp. In die geest moeten wij het vraag stuk van het aantal te lijf. Ik hoop, dat alle bestuurders en alle ambtelij ke instanties dit verstaan en dat onder deze omstandigheden niet al lereerst wordt gespeurd naar over treding van een of andere voorschrift en gekeken wordt of er niet een be zwaar is, maar dat ieder komt aan dragen uit vrije wil met de zandzak ken om het gat in de dijk te stop pen.'* Minder praten Sneller doen Minder bezwaren zoeken Vlugger moeilijkheden oplossen. Moge de Kath. Raadsfractie spoe dig een raadsvergadering aanvragen, om het voorstel van Burg. en Wet houders tot het bouwen van 9 wo ningen aan te nemen. Namens het bestuur van de Katholieke Volksoartij, afde ling Hoge Riindijk. H. J. v. MIL. voorzitter. „EIGEN" STF A A TVFP LICHTING IN TER AAR. Ter Aar, 28 Oct. Hoe de bewoners uit ,,'t Schilk" de kwestie van straatverlichting, die hen was toegezegd door de raad en waar ze al zo lang op moeten wachten, zelf hebben aangepakt, is werkelijk lof waardig. Toen ik gisterenavond deze donkere hoek van de gemeente bin nen fietste, zag ik, dat er aan de.licht- palen die al enkele weken overeind staan, stormlantaarns waren beves tigd. Hulde aan de aanbrengers daar van. Ik durf nu weer zonder angst ,,'t Schilk" binnen te rijden. Een inwoner uit Ter-Aar., Oegstgeest, 28 October. ZELFS GEEN Mm2. Naar aanleiding van het ingezon den schrijven van de heer N. v. d. T. inzake de te annexe ren gedeelten van Oegstgeest door Leiden mogen het volgende com mentaar dienen. Het is natuurlijk erg leuk, dat de heer N. v. d. T. zich wil beijveren aan een opsomming van wat Leiden allema'al wel heeft. Toch geeft hij blijk de kern van de zaak niet te begrijpen. Leiden is Uni versiteitsstad en fabrieksstad en dit is het al sinds heel veel jaren. Nu valt het niet te ontkennen dat het vooral de Universiteit is die aan Lei den een zeker cachet geeft en neem die nu eens weg.een fabrieksstad alleen is toch maar een erg rommeli ge stad. Doch Leiden wilde meer. Lei den wilde heel graag een villawijk om het aanzien van z'n stad te ver hogen. En wat deed Leiden nu? Langs de grens van de stad, zijnde de War- monderweg kwam de Leidse Hout. Recreatie-terrein? Als vrouw of meis je alleen is het niet veilig om er al leen te lopen ondanks de petrouilles der Leidse Politie. En waar de Leidse Hout wel voor gebruikt wordt laat nog een open waag of dit nog recrea tie te noemen is. Bovendien, welk stadsdeel profiteert er nu werkelijk van en wat is dus de waarde ervan? Naast de Leidse Hout verschenen enkele jaren daarna de sportvelden. Prachtige velden, doch eerst nu, ge dreven door de nood, bouwt men een serie nieuwe huizen er vlak bij en riskeert men dan maar de herrie die de velden opleveren. Ook wordt de Houtlaan aangelegd. Vanaf z'n aan leg tot op heden een doodlopende weg vanwege z'n paaltjes bij de aanslui ting op de Maredijk. Deze weg toont vooral achteraan nog vrijwel hetzelf de teeld als bij de aanleg, n.L dat de stenen voor de verharding nog steeds boven het wegdek uitsteken. Een soortgelijke weg, hoewel in betere staat, is de Wassenaarse weg. Echter doodlopend tegen een serie sport velden. Als nu die sportvelden, b.v. de L.Hout sportvelden eens wat meer naar de buitenkant hadden worden gebracht, b.v. nabij de Haarlemmer trekvaart en bij de Wassenaarseweg ook nog wat meer naar buiten, dan hadden er al een paar fraaie gebie den voor woning- en villa-bouw ont staan. Want nu zijn het nog slechts kleine hoeken die ongunstig gelegen zijn die resteren en derhalve niet aantrekkelijk zijn. Wat 'n fraaie serie zou niet gebouwd kunnen worden op het terrein van de Leidse Hout? Dit had dan prachtig tegen Oegstgeest aan kunnen sluiten. Bovendien had dan de sloot langs de Leidse Hout er niet geweest die nu de Warmonder- weg zo smal maakt. We hadden bij gunstige projectie van de sportvelden aan de Wassenaarseweg ook daar een aardig woongebied kunnen zien ont staan, aansluitend aan de Vogelen- buurt die dan wel iets fraaier ge bouwd had kunnen worden. Kortom als we.Maar Leiden heeft nu eenmaal niet aldus gehan deld. Er is wel op zeer merkwaardige wijze met de ruimte omgesprongen en die is door annexatie van het ge vraagde deel van Oegstgeest niet meer goed te maken. En nu spreken we nog niet eens van enkele open DE 25.000 ERUIT. In de Staatsloterij is de prijs van 25.000.gevallen op lot nr. 13.804; loterij 529, eerste klasse. BIJZIENDE OVERREDEN. Op de rijksweg Maar heeze-Weert is gistermiddag om kwart voor twee de 64-jarige landbouwer F. B. uit Maarheeze door een auto overreden en daarbij op slag gedood. Het slacht offer hoorde en zag slecht. stukken in de stad zelf waar nog wel wat te bouwen valt zoals b.v. tussen Plantsoen en LevendaalGeregracht- Doorbraak en niet te vergeten het ge bied wat zou vrijkomen als de di verse benauwde grachten en stegen in de binnenstad eens gesaneerd wor den. En daar dan flats in de toekomst. Neen, Leiden wil nu profiteren van wat een ander deed en het zelf door merkwaardige verdeling der gronden heeft nagelaten. En o.a. daarom zeg gen wü geen m2, maar bedoelen geen mm2. J. J. R., Oegstgeest. VERLICHTING BOERHAAVE- KWARTIER IN VOORHOUT. Voorhout, 28 October '55. Dezer dagen is men in de Spoorlaan gereed gekomen met 't plaatsen van 3 lantaarns, elk met 2 lampen, ter vervanging van één hoge mast, die reeds een paar jaar stond ter verlich ting van een blok van 12 huizen. Dat deze verlichting noodzakelijk was, geef ik toe. Maar dat de uitstraling van de lampen zo sterk is, dat een be woner, die eerste geklaagd heeft over slechte verlichting, nu weer geklaagd heeft over te scherpe verlichting en er een afschermpiaatje aan éér» van de lantaarns gemaakt moest worden, daar die bewuste persoon niet gewend was om in 't licht van een schijn werper te gaan slapen, is toch niet nodig. Maar hoe is het gesteld in het Boerhaavekwartier? Het gehele blok bestaat uit 97 woningen, die verlicht worden door 6 lantaarns elk met één laftipje. De uitstraling van de lampen wordt geheel belemmerd door de bo men en wanneer de nachtverlichting aangaat, dan kan men zich bijna hele maal niet meer oriënteren. Zeker niet wanneer een vreemde 't Boerhaave kwartier binnenkomt. Nu 't de laatste dagen nogal eens wil regenen zijn de trottoirs zwembaden geworden en menigeen komt 's avonds met natte voeten thuis omdat men in 't duster de plassen niet kan zien. Waarom in een straat met weinig huizen zo'n fantastische verlichting en in een zeer bevolkte buurt zo goed als niets. Willen onze vroede vaderen, die zo voor de vooruitgang in ons dorp zijn, ook hier eens hun aandacht aan be steden? U, mijnheer de redacteur, dankend voor plaatsing, Een bewoners uit de Boerhaave- straat. VERBOND VOOll VEILIG VERKEER GEMEENTERAAD ZWAMMERDAM De raad van Zwammerdam kwam onder voorzitterschap van burge meester C. G. van Dobben bijeen. Met de bouw van het gymnastiek lokaal op het sportterrein aan de Spoorlaan wordt door Ged. Staten accoord gegaan. De heer Van Wijngaarden vraagt, of de raad niet wat lichtvaardig het besluit heeft genomen, om dit ge bouw over de Nieuwe Rijksweg te bouwen. De kinderen moeten steeds deze weg nu oversteken. De voorzitter zegt, dat Ged. Staten zich terzake door hun deskundigen hebben doen voorlichten. Het be zwaar van de weg is niet zo groot, omdat overgestoken wordt onder toe zicht van de onderwijzers. Trouwens er was geen plaats voor het gebouw in de dorpskom. De onderhandse gunning van de verschillende aan de gemeentetoren uit te voeren restauratiewerkzaamhe den is goedgekeurd. Verder komt ter tafel een bouwplan voor 12 Midden standswoningen langs de Withenlust- straat, uitzich op de Nieuwe Rijksweg. De* woningen krijgen een garage en zijn iets groter dan de bestaande aan de Van Brederodestraat Als bouw prijs wordt genoemd 16.000 met pre- miebouw en 17.000 met z.g.n. halve- premiebouw. Het punt is zeer aantrekkelijk, op het Zuidwesten en met vrij uitzicht op een verkeersweg, zonder dat het verkeer voorbij je huis raast. Het plan blijkt in de eerste plaats bestemd voor particuliere bouw. Er is dan ook geheel vrije vestiging. Tussen de wo ningen komen de garages. Er komt een grote doorlopende woonkamer met eethoek. Ruime hal en flinke keuken. Boven drie slaapkamers, douchecel en ruime overloop. Tenslot te een zolder. Burgemeester blijft voorlopig in Alphen. Ged. Staten vragen het gevoelen van de raad inzake de voortzetting uitwoning burgemeester. Deze woont sinds zijn benoeming te Alphen a. d. Rijn, wat, zoals de heer Hoogteyling zegt, de dorpelingen spijt. Wethouder Blok zegt dat er indertijd geen ande re oplossing was, wat de heer Staal wil bestrijden. Het blijkt echter, dat de opheffing van de gemeente vol gens de commissaris der Koningin in 1952 zo nabij was, dat hij rekende op lj^ a 2 jaar. Inplaats van de bestaan de oude ambtswoning te verbeteren adviseerde hij tot verkoop. Voorlopig wil de raad de uitwoning laten voortduren. Echter zodra de op heffing van Zwammerdam van de baan is dient er een ambtswoning te komen. Of, zoals de heer Blok op merkte, dan kan de burgemeester nu een woning kopen. De heer Hoogteyling heeft bezwaar tegen het voorstel van B. en W. om het Kroon-maximum voor vergunnin gen te verhogen met één, zodat café Hogeveen vergunning kan krijgen. Deze zaak is reeds eerder in de raad behandeld, maar toen aangehouden. De heer Hoogteyling houdt vast aan het politierapport, dat geen vergun ning wil aan de grote verkeersweg. Z.h.s., maar met de aantekening dat de heer Hoogteyling geacht wil wor den te hebben tegengestemd, wordt besloten tot verhoging van het maxi mum. Derde schoollokaal. Een bedrag van 25.000 wordt uit getrokken voor de bouw van een der de lokaal aan de Kon. Julianaschool. Het is echter nog niet zover dat met de bouw kan worden begonnen. Er is nog geen goedkeuring van de Inspec- teur Lager Onderwijs en geen urgen tie-verklaring voor de bouw. Indien deze afkomen kan echter nu direct met de bouw worden begonnen. De werkelijke uitgaven openb. la ger onderwijs over 1954 worden vast gesteld op ƒ1614.18, geraamd was 2300.78. Voor de bijzondere scholen worden de volgende vergoedingen over 1954 vastgesteld: Oranjeschool ƒ2744.99; Nassauschool ƒ3470.67, R.K. Meisjes school ƒ8371.65, R.K. Jongenschool 7460.45, R.K. Ulo-school 3850.67. De gemeentebegroting 1956 wordt aangeboden met de volgende cijfers: Inkomsten 290.155.76, Uitgaven 284.155.76, Onvoorzien bedraagt 6000, zodat deze ruim sluitend is. Na alle werken die te Zwammer dam zijn uitgevoerd de laatste jaren hadden de raadsleden dit kennelijk niet verwacht, gezien de zorgen van vele andere gemeenten. Rondvraag. Bij de rondvraag informeert de heer F. P. Zwetsloot, ot er verbetering van de Overtocht mogelijk is. Hij is ken nelijk geïmponeerd door de medede ling in de raad van Bodegraven over deze zaak. Het voetpad is onbegaan baar en voor wielrijders is de weg levensgevaarlijk. De verlichting meer dan slecht. De voorzitter stelt hem gerust. B. en W. van Zwamriierdam zijn in deze reeds bezig aan plannen hij verwacht dat de bewoners van de Overtocht dan tevreden zullen zijn, terwijl Bo degraven dan tevreden mag zijn met een behoorlijk entree naar zijn ge meente. De heer Staal breekt een lans voor verbetering van de Oud-Bodegraafse- weg. Dit betreft zowel het gedeelte- voor als over de spoorbaan. B. en W. zullen dit nog eens bezien. De heer Hoogteyling informeert of het verdwijnen van de omzetbelasting ook verlaging tot gevolg zal hebben van de gas-, water- en electriciteits- tarieven. Of Alphen a. d. Rijn tot ver laging zal besluiten weet de voorzit ter nog niet. Wat Bodegraven betreft dit heeft al financiële moeilijkheden genoeg, zodat hij een verlaging niet verwacht.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5