Goede raad van ervaren autorijder A-A-A-A-A-A WEET.... RIJNSTREEK MAANDAG 31 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Wat lezers schrijven „tot heden gelukkig zonder enig ongeluk' Oegstgeest, 31 October '55. In de afgelopen maand is dit de in zet geweest van een allerwege ge voerde grote actie- Geopend met een dringend appèl van H.K.H Prinses Wilhelmina tot alle landgenoten en een inleidende radio-oproep door ZE. de Min. Pre sident zijn diverse acties gevoerd en demonstraties gehouden om te be reiken dat de macabere lijn van (do delijke) verkeersongelukken einde lijk in gunstige richting zal worden omgebogen. Het is ieders vurige hoop, dat dit uiteindelijk zal mogen gelukken, doch de verwezenlijking ervan staat zeer te betwijfelen indien niet tevens andere, maar ingrijpende maatregelen te baat worden genomen. De afschuwelijke dagelijks berich ten van de dagbladen betreffende de verkeersongelukken vormt een felle aanklacht tegen een situatie op ver keersgebied, die ten koste van alles zo spoedig mogelijk verbeterd dient te worden. Vele positieve suggesties en voorstellen zijn reeds gedaan, die bij invoering hun nut zullen kunnen hebben. Als autoberijder met een meer dan 30-jarige ervaring in vele landen van Europa en ook daarbuiten (tot heden gelukkig zonder enig ongeluk) ben ik er echter van overtuigd, dat alle oproepen vermaningen, onderrich tingen en demonstraties met de daarbij gedane voorstellen, hoewel allen zeer te loven, niet zullen leiden tot het beoogde resultaat, indien het Ned. Verkeersbeleid niet grondig wordt herzien. De onderstaande wijzigingen moge ik aan de betrokken overheidsinstan ties in dringende overweging geven. Op vele punten kan het buitenland, waar soortgelijke maatregelen in de practijk een gunstige uitwerking hebben, ons hierbij tot lering dienen. 1. Invoering van voorrang voor rechtdoorgaand verkeer boven het van richting veranderend verkeer op alle zeer te loven, niet zullen leiden weg zijnde. In geval van rechte krui sing dient aangegeven te zijn welk verkeer moet wachten. In verband hiermede bij alle uitmondingen van lager op hoger geclassificeerde we gen of straten dient voldoende dui delijk aangegeven te zijn dat het an dere verkeer voorrang heeft. Grote witte aanduidingen op de weg zijn doeltreffend. Thans zijn deze soms zo klein dat ze bijna niet opvallen. De in de Engelca landen gebruikelijke gekleurde paaltjes aan weerszijde van de weg voor de kruising zijn ook zeer goed bruikbaar. 2. Plaatsing van richtingsborden me grote letters laag bij de grond, ook op de niet auto-snelwegen, zo dat deze op afstand duidelijk lees baar zijn. Onze goede oude A.N.W.B.- richtingborden, ergens hoog in de lucht, waaronder men eerst moet stoppen om te kunnen lezen wat er op staat, bij avond vaak niet of slecht verlicht, passen ten enen male niet meer in het huidige verkeer. Verge lijk hierbij het buitenland! 3. Opnieuw invoering van een niet te geringe maximum snelheid binnen bebouwde kom. Als over 5 dagen om precies te zijn a.s. Vrijdagavond om 8 uur het grote festijn in de Vrolijcke Arcke geopend zal worden, kunt U Aanspraak maken op een niet af latende stroom van plezier, die als Attractie zal hebben een even gro te prijzenstroom, die voor iedere be zoeker zal vloeien. Als U er nog nooit geweest bent in die eerste week van November, weet dan dat het Francisca Romanawerk Aanspraak kan maken op Uw steun en dat zij deze steun op prettige wij ze van U wil verkrijgen, door de reeds roemverwervende „A '55", waar drie feestdagen 4. Meer toezicht op verblindende j „brandstof" moeten verschaffen om De Centrale Kerkeraad van de Ned. Hervormde Gemeente te Leiden heeft zich met een schrijven gewend tot de Generale Synode, waarin ver ontrusting wordt uitgesproken, dat Gods gebod, waarin eerbied voor het leven wordt geëist, „door het moderne wegverkeer in ontstellende mate wordt overschreden". De Leidse Kerkeraad meent, „dat het ogenblik voor de Kerk gekomen is zich tot de overheid te wenden in zake het verkeersprobleem en de veiligheid op de weg". MUSEUM VAN OUDHEDEN. In 1954 bezochten 17819 personen In 1954 bezochten 1789 personen het museum van Oudheden aan het Rapenburg. De avondopenstellingen trokken minder bezoekers dan ver wacht werd; op 27 avonden kwamen 191 personen de kunstschatten van oude beschavingen bezichtigen. Aldus het jaarverslag van de directeur van het museum dr. W. D. van Wijngaar den. Het verslag bevat verder een over zicht van de belangrijkste interne aangelegenheden en een verantwoor ding van de aankopen die in dat jaar gedaan werden. BESTUURSVERKIEZING A.V.N.RO. Het bestuur van de Afdeling Leiden va nde Algemene Vereniging van Ne derlandse Reserve-Officieren voor het seizoen 19551956 is als volgt samen gesteld: Voorzitter: J. G. Crabbendam te Leiden; Vice-Voorzitter: mr. M. Zaayer te Oegstgeest; Secretaris: A. J. J. van der Zanden te Leiden, Burg- gravenlaan 143; Penningmeester: W. P. Th. Groote te Sassenheim; Commis sarissen: W. Peerenboom te Leiden, J. Slager te Leiden. MEISJE AANGEREDEN. Een 17-jarige berijdster van een bromfiets, mej. B J. D. uit de Suma- trastraat, botste Zaterdagmiddag op de Kastanjekade tegen een auto. Het meisje werd met een hersenschud ding, schaafwonden aan de benen en een hoofdwond naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Burgerliike Stand Geboren: Albert Frederik, zn van G. T. J. Kemperman en M. Kroonen- burg; Petronella, dr van M. A. v. d. Born en A. Braxhoven; Constantinus Gerardus Cornelis, zn van H. G. v. Oosten en E. J. Spreeuw; Wouter Jan, zn van A. Sloos en M. Holverda; Pier re Nicolaas Johannes Willem, zn van J. J. W. Frissen en E. J. M. v. Leeu wen; Paulus, zn van P. Z. Dubbelaar en N. v. Leeuwen; Nicolaas Herman, zn van J. A. Beun en J. A. Huijsman; Cornelis Gijsbert, zn van G. Aande- wiel en T. Eikelboom; Marijtje, dr van H. v. Duijn en W. T. v. d. Plas; Jan Gerard, zn van W. F. C. Boon en T. Timmersma. Overleden: G. v. Polanen, wednr 77 j.; L. G. v. Doorn man 59 j.; W. Beekhuizen man 54 j.; N. G. Kouw wed. van Meel 86 j.; P. B. v. Zeeuw man 45 j. dim-lichten. Aanbrengen van een rijkskeur alléén op de lampen helpt niet veel; bij avond is thans geen we zenlijk verschil met voorheen te con stateren. Ook de achter-stoplichten van sommige merken auto's verblin den vaak. 5. Bij voldoende wegverlichting het met stadslichten rijden verplicht te stellen. 6. Voor bromfietsen 'n/oering van maximum snelheid van b.v. 40 km. (afleverings verbod). 7. Invoering van bra's met voorrang. 8. Meer daadwerkelijk toezicht en controle door en optreden van het politiepersoneel, waarbij invoering zwaardere boeten. Vooral in de ste den het scherper regelen van het fiet- senverkeer; ook 2 fietsers naast el kaar kan op sommige wegen te ge vaarlijk zijn. „Aangekondigde" verkeerscontroles (so>ms neerkomend op een jacht op rijwielachterlichten) bréngen in we zen geen verbetering. Een bediening van verkeerslichten door volwaardig verkeerspolitie-personeel, waarbij met de regelmaat van een klok elke af zonderlijke verkeersstroom zijn beurt krijgt om op te rijden, is geen rege ling van het verkeer, doch werkt vaak verstopping in de hand. De invoering van genoemde wijzi ging zal grote uitgaven met zich brengen. Deze kosten zijn verant woord indien hierdoor de huidige, tot fantastische hoogte gestegen tol aan mensenlevens verlicht kan worden. Het „wegenverkeers-reglement" dient uit zijn starre keurslijf te wor den losgemaakt, tot een soepel wer kend geheel van verkeersbepalingen, die, wanneer dit tengevolge van ver anderde omstandigheden nodig is ge worden, op een vlotte en vlugge wijze aan vernieuwde inzichten moeten kunnen worden aangepast. De vei ligheid van het verkeer wordt niet bevorderd door de hoeveelheid van aanduidingsborflen maar door de duidelijkheid en doelmatigheid ervan. Vaak wordt gewezen op het ge brek aan gevoel voor verkeersdisci- pline bij de Ned. publiek. Het is mijn vaste overtuiging dat door een con stant volgehouden krachtiger optre den op het punt van het naleven van de verkeersregelen, ook bij het Ned. publiek deze verkeersdiscioline zal gaan groeien. Het toeschrijven van meer of minder schuld aan enige partij, auto-, bromfiets-, of fietsberij- der, jongere of oudere personen, brengt geen oplossing. Slechts door ons gezamenlijk op dit probleem te werpen en niet te schro men tot het nemen van diep ingrij pende maatregélen, kan het spook van de verkeersonveiligheid worden teruggedrongen. Verre van aanspraak te maken op volledigheid in het bovenstaande, mo ge ik me tevreden stellen indien mijn suggesties voor een klein deel kunnen bijdragen tot een gunstige oplossing van dit nijpende probleem. U, redactie dankend voor de plaats ruimte. EEN ABONNéE-AUTOBEIRIJDER. de Arcke weer een jaar te laten va- KATWIJK Aanbesteding nieuwe Kath. school. De aanbesteding van het nieuwe schoolgebouw zal door het R.K. Kerk- Schooibestuur gehouden worden op Donderdag 17 November des mor gens te 11 uur in het Parochiehuis. De school zal worden gebouwd in de tuin van de pastorie achter de be staande St. Jozefschool. De St. Jo zefschool zal later worden ingericht voor R.K. Kleuterschool. E.H.B.O. In een speciale bijeen komst van de afdeling Katwijk van de Kon. Vereniging E.H.B.O. werden onder toepasselijk woorden door dr. J. Bergman EHBO-diploma's uitge reikt aan de hierna volgende perso nen: mej. R. Langmuur en de heren W. Coorn, S. L. Maitimo, A. van der Eent, J. L. den OtterRobert, Mosterd, M. A. Schreuder, K. Roeter- dink, M. J. van der Does, W. Schaap, J. van Duyn, E. Boekhoven, A. van der Plas, J. Hellenberg. W. van der Reijden. Dr. Bergman wekte de ge diplomeerden op te blijven doorgaan met oefenen en bij eventuele onge vallen steeds spoedig de helpende hand te bieden. De voorzitter, de heer Roosdorp, sloot de bijeenkomst. LEiDSCHEKGAM Gemeentelijke subsidie. Volgens de nieuwe gemeentebegroting onder het hoofdstuk „Volksgezondheid" zal voor de t.b.c.-bestrijding 500. worden uitgetrokken. Daar hier twee verenigingen zijn welke op dit gebied werkzaam zijn, nrl. in Leidschendam en Stompwijk waar het aantal inwo ners zien verhoudt als 6 tot 1 zal de subsidie dienovereenkomstig verdeeld worden. Leidschendam ontvangt dus f 425.en Stompwijk 75.Voor de schoolartsendienst kring Katwijk is uitgetrokken 4386.55.voor de schooltandverzorging 945.voor uitzending en verpleging van kinde ren in gezondheidscolonies 2250. zijnde 1.25 per verpleogdag. De kruisverenigingen zullen 7050 ontvangen en de consultatie-bureaux voor zuigelingen en kleuters 812.50 en voor de kraamcentrum f 1450. In afwachting van de rijksregeling is voor de gezinshulp 4900 geno teerd. Voor de kanker- en de rheu- ma-bestrijding ieder 137.50 en voor het Rode Kruis 1000, vopr de exploi tatie van de ziekenauto. De rattenbe strijding zal f 2655.50 kosten en de voorziening van .drinkwater door De Tien Gemeenten te Zoetermeer en De Vlietstreek te Voorburg 3190. Tien jaar LTJ. De vereniging van de Land- en Tuinbouw Jongeren St. Aloysius bestaat 10 jaar. Dit twee de lustrum 'aten de jongeren niet ongemerkt voorbijgaan. Zondag a.s. wordt het feest gevierd. Na de H. Mis voor de geestelijke en tijdelijke be langen van de leden komen zij in het parochiehuis bijeen voor een feeste lijk ontbijt. In de om 20 uur aanvan gende feestavond zal het cabaretge zelschap A. Westgeest uit Noordwijk- binnen de vrolijkheid opvoeren en daarna blijven de jongeren nog tot na middernacht gezellig bijeen. Wegens de grote belangstelling voor dit jubileum zal de feestavond herhaald worden op Zondag 20 Nov. Geboren: P. C., z. v. J. F. Hak kaart en J. G. van de Haterd; Gerar dus G. W., z. v. P. H. Bergman en J Teunissen; Teunis, z. v. C. A. Mar kus en Koetsveld. Ondertrouwd: Gerrit vrr. der Zwalm en Akke L. Lourens; Johannes P Kouer te Den Haag en Petronella Nuy; Jan van Wijk en Margje van den Akker. NOORSJWIJK U vraagtwij antwoorden WEET U HET'OOK NIET Agenda Leiden MAANDAG: St. Adelbert, 8.15 uur nam. „De Doelen". DINSDAG: Lezing dr. H. Schönberger over het Romeinse kasteel Scalburg. 8 uur- Aan deze districtswedstrijden Zaterdag had op de Beeklaan in de bocht ter hoogte van de fam. He geman een ernstig motorongeval plaats. De heer Scholte van de Q. v. Uffordstraat kwam met zijn motor vanaf de Pickéweg door het verbin dingswegje naar de Beeklaan. Doordat in de bocht op de Beek laan een melkauto stond, had hij hierbij geen vrij overzicht. Toen hij links af wilde slaan, kwam een auto uit de richting Herenweg bestuurd door de heer W. alhier om de melk auto heen. Beide bestuurders rem den uit alle macht, doch door het natte wegdek slipten zowel motor als auto. De heer S. werd van zijn motor geslingerd waarbij deze verscheidene vleeswonden en een lichte hersen schudding opliep. Dr. Mulder, die de eerste hulp ver leende, liet de heer S. naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden over brengen, maar na onderzoek aldaar kon de heer S. weer naar zijn wo ning worden vervoerd. De motor werd ernstig beschadigd. OEGSTGEEST Personalia. Voor het ingenieurs examen natuurkundig ingenieur is geslaagd de heer H. C. Simon Tho mas. WASSENAAR Personalia. Voor het candidaats- examen civiel ingenieur is geslaagd de heer A. M. Hens, voor het cand ex&men natuurkundig ingenieur de beer H. J. Konijn. Vraag: Route WassenaarCulem- borg. Antwoord: Wassenaar, Leiden, Al phen,. Woerden, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg. Vraag, G. W. V. T.: Op een glad gepolijste lamp zit kleefsel van een vliegenvanger. Hoe kan ik dit ver wijderen? Antwoord: Probeert u het eerst eens met water en azijn. Gaat dit niet, dan neemt u een beetje aceton (betten). Vraag, R. v. K.: Hoe kan ik aan het adres komen van een „verloren" vriendin? Antwoord: U weet de plaats waar zij destijds woonde, dus moet u naar de burgerlijke stand van die gemeente schrijven. Is zij vandaar ook weer vertrokken, dan hoort u dit wel en schrijft u naar haar nieuwe woon plaats. Het is niet altijd even een voudig, maar uiteindelijk komt u er toch achter. Vraag, v. D. te N. Ik ben in de ge legenheid een huis te kopen voor mijn knecht. De bewoners gaan de gemeente verlaten. Als ik het huls koop, kan mijn knecht er dan in? Antwoord: Met toestemming van de commissie toewijzing woningruimte in uw gemeente. Vraag: Is de belasting bevoegd om beslag te leggen op de huishuur, we gens vermoedelijke belastingschuld, wat nog in onderzoek is? gaan en veel schade aanrichten. Mis schien slaagt de dierenarts erin uw hond definitief van zijn gevaarlijke ingewandsparasiet(en) te bevrijden. Zo niet, dan zult u waarschijnlijk er toe moeten overgaan het dier uit uw huis te verwijderen. Vraag C. W.: Ik ben in het bezit van een rijbewijs C, rfgegeven in De cember 1952. Heeft het nog zin dit rijbewijs te laten vernieuwen met het oog op de nieuwe rijbewijzen voor brommers? Antwoord: Die rijbewijzen zijn niet meer te verkrijgen, want er wordt voor het besturen van een bromfiets geen rijbewijs meer gevraagd. Wat de „nieuwe" rijbewijzen aangaat, hiervan is nog niets bekend; een en kel krantenbericht hieromtrent bete kent nog lang geen officiële invoe ring. Vraag: Kan men met MULO-b-di- ploma en M.O.-boekhouden lesge ven aan een middelbare school? Antwoord: In het algemeen niet; men gaat uit van de gedachte, dat een leraar aan een middelbare schooi zelf een middelbare vooropleiding dus b.v. HBS of Gymnasium met goed gevolg doorlopen moet hebben. Een M.O.-examen geeft wel be- voegheid tot huisonderwijs. In zeer speciale gevallen worden geslaagden van een M.O.-examen zonder middel bare vooropleiding wel eens tot liet zgn. paedagogisch-examen toegela- di nug in uiiut-i^uiriv ia; - - Antwoord: De belastingen hebben dat vereist wordt voor het les. ALPHEN AAN DEN RIJN MOTORRIJDER SLIPTE. Zaterdag is de motorrijder D. v. B. uit Ter Aar op het gladde wegdek van de brug over de Rijn aan Gouw- sluis te Alphen aan den Rijn geslipt. Dr. J. H. Pilon constateerde een her senschudding en verwondingen aan het linker oog. De wond moest wor den gehecht. Het slachtoffer is per ziekenauto naar zijn woning ver voerd. E.H.B.O, De nog jonge Alphense afdeling van de Kath. Nat. Bond E.H. B.O. „Sirnt Martinus", die in de afge lopen week eerste werd in de te Nieuw veen gehouden rayonwedstrijd met 302 punten, behaalde Zaterdag te Voorburg met 270 punten van de 320 het kampioenschap van Zuid-Holland. nam. Rijksmuseum van Oudheden. WOENSDAG: Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. Alma Materkoor en A'dam Kunst- maandorkest, o.a. Requiem van Mo zart, 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. DONDERDAG: Conferentie voor niet-Katholieken 8 uur nam. Hartebrugskerk. VRIJDAG: A. 55. Kermis „In de Vrolycke Arke. 7.45 nam. opening. 811 uur geopend. ZATERDAG: Instuif. St. Leonardushuis. 8 uur, nam. Ton Suurhof. A 55. Kermis „In de Vroolycke Arke". 2--5 en 711 uur. Mathesianen. Jaarfeest Stadsge hoorzaal. 8.15 uur nam. Dienst apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 29 Oct. 13 uur tot Zaterdag 5 Nov. waargenomen door de Apo theek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523 en de Doeza-apotheek Doezastraat 31, Tel. Tel. 2131.3. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter A ootheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BIOSCOPEN. De films voor de week van 28 Oct. tot 4 Nov. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Verdi, koning der melo dieën", 14 jaar. Lido: „Moeder". 18 jaar. Luxor: „Hebzucht" 14 jaar. Trianon: „Ciske de rat", 14 jaar. Rex: „De ijzeren handschoen" alle leeftijden. (Donderdag avond: „Le grand jeu", strikt volwassenen). inderdaad voorrang (het recht van parate executie noemt men dat) ook hangende hoger beroep. Vraag, M. L. te A.: Inzake huurprijs van een woning, die onbewoonbaar is verklaard. Antwoord: Bij onbewoonbaar ver klaring valt de huurprijs automatisch terug tot het peil van voor 31 Dec. 1950, dus voor de eerste huurverho ging; ingaande op de dag van de on- bewoonbaarveridaring. Vraag: Begin en kosten avondkook cursus. Antwoord: R.K. Huishoudschool Galgewater. Begin half Februari; kosten eenvoudige keuken 15.uit gebreide cursus 20.Duur van bei de cursussen 5 maanden. Inschrijving gaarne zo spoedig mogelijk op spreek uren: Maandag 24 en Woensdag avond van 79 uur. Vraag M. D.: Ik heb een ficus, waaraan een zijtak is gegroeid. Hoe kan ik deze stekken? Antwoord: Door de stek er af te nemen en in een flesje met water te plaatsen om wortelvorming te be vorderen. Zodra er wortels te voor schijn komen, kunt u het stekje in een potje met voedzame aarde plaat sen. De wond aan de moederplant dichten met fijn zand. Vraag mevr. V. D.: Ik bezit een 13 maanden oude bouvier, die van jongsaf een lintworm heeft. Men heeft mij banggemaakt daarvoor, omdat ik nog een jong kind heb. Ettelijke malen heb ik het dier een lintwormkuur ge geven en dan raakt hij ontzettend veel slierten kwijt, maar telkens komt het terug. Wat moet ik nru doen? Antwoord: Inderdaad kan de hon denlintworm ook op mensen over- wond doch de hond moest zijn on voorzichtigheid met de dood beko pen. Veilig verkeer was hem blijk baar nog niet bekend. BODEGRAVEN Opening nieuwe school. Op Vrij dag 4 Nov. a.s. zal de gerestaureerde door bemiddeling van de Amster- nieuwe Da Costaschool aan de Laan i damse Bank N.V. voor het tijdvak van Turkenburg officieel geopend van 15 Dec. '55 tot 15 Dec. '56. Door worden. Dit zal plaats vinden in het de gemeente is tot heden bij ge- Buurtgebouw. Voor de opening zal noemde Bank en de N.V. Bank voor Alphenaren komen nu Zaterdag 5 No vember te Helmond uit in de wed strijd om het kampioenschap van Ne derland. BOSKOOP W. BEEKHUIZEN t Na een vrij korte ernstige ziekte is de chef-fitter van de gemeentegasfa briek, de heer W. Beekhuizen, op 54- jarige leeftijd overleden. Met dit ver scheiden is niet alleen een bekwaam vakman doch ook een goed mens heengegaan. In tal van verenigingen was de overledene de stuwende kracht. De ouden van dagen zullen zeer zeker de organisator van hun uitgaansdagen (want in de reiscom missie was de heer B. de spil waar alles om draaide) node missen. Niets was hem voor dit doel te veel, hoe wel deze dagen voor hem allerminst uitgaansdagen waren. Ook op ander terrein was de heer B. de vraagbaak voor allen en zon der aanziens des persoons stond hij een ieder met raad en daad ter zijde. BROMFIETSER KWAM DOOR HOND TEN VAL. Zaterdagmiddag keerde de heer A. O. rustig brommend op zijn brom mer huiswaarts. Op de Goudse Rij weg achtervolgde hem echter het noodlot want twee vechtende honden staken plotseling de ryweg over en vanaf 2 uur gelegenheid worden ge geven de school te bezichtigen. Nieuwe opzichter. Om het werk van de gemeente-architect te ver lichten, zal er nog een tweede op zichter worden aangesteld. Dit o.a. in verband met de vele werkzaamheden - Het is daarom door het bezit van gemeentewomn- torte een kasgeld- j lening aan te gaan tot 1 Maart '56 ten Dammen. De damclub O.G.B. 1J bedrage van de alsdan op te nemen speelde tegen L.D.C. 1 uit Leiderdorp, lening t.w. 1.000.000. Een aanbieding De voorlopige uitslag luidt 88, Ned. Gementen rond 250.000 in rekening courant opgenomen. Voorts is tot het einde van 't jaar voor de betaling van termijnen op aanne mingssommen nog 100.000 benodigd, terwijl de gebruikelijke jaarbeta'in gen per 31 Dec. eveneens grote be geven aan een middelbare school. De eisen hiervoor kunt u het beste op vragen bij het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, af deling opleiding. Vraag Abonné. Ik ben spoedig 65 jaar, kunt u mij zeggen hoeveel de uitkering van de noodwet ouder domsvoorziening bedraagt? Antwoord. U zult vermoedelijk een uitkering ontvangen tot het volle be drag, dat bedraagt als u gehuwd bent 1194.en als u niet gehuwd bent 684.U dient u, liefst ruim een maand voor uw 65ste verjaardag te wenden tot de ra-ad van arbeid. Vraag N. N. Als iemand een ze ker bedrag schuldig is aan een ander, kan hij die schuld dan afbetalen op de wijze zoals hij dat zelf wil of kan de schuldeiser de af te betalen som zei: vaststellen? Antwoord. Een sohuldeiser behoeft geen afbetaling toe te slaan, althans me» zoals de schuldenaai dat wi'. Als u j 50.schuld met 1.— per week wilt afbetalen doet u er een jaar over De schuldeiser stelt u nu ir gelegenheid uw schuld af te doen mot 2.50 per week, dan moet hij nog ongeveer een half jaar wachten voor hij zijn geld binnemheeft. Hij kan u natuurlijk „achtervolgen". Wij raden u dan ook aan op zijn voorstel in te gaan. Vraag G. P. Als wij een kostgan ger hebben, ben ik dan verplicht het mijn huiseigenaar mede te delen om dat zij bij ons inwoont met huiselijk verkeer? Antwoord. U bent gerechtigd het gehuurde onder te verhuren, tenzij u dit bij overeenkomst is verboden. Is het dus niet verboden, dan hoeft u uw huiseigenaar hiervan geen ken nis te geven, behalve dan de huise lijke plicht, inwonenden aan elkaar voor te stellen. Vraag H. W. Als men klimop tegen een huismuur laat opgroeien, wordt deze muur dan droger of voch tige? ook deel de afdeling te Roelof- arendsveen, welke op de tweede plaats eindigde met 23C punten. De wijl twee partijen arbitraal beslist moeten worden. Gezien de stand van deze afgebroken partijen is er grote kans, dat de definitieve uitslag 119 voor Bodegraven zal worden. Het be-1 treft de partijen van A. v. Dam en A. Stérk. Tafeltennis. De Kath. Tafelten nisclub Sportief speelde haar tweede competitiewedstrijd in het parochie huis en wel tegen het pas gepromo veerde Sportief uit Den Haag. Het geheel was 'n spannende strijd, waarbij aanmerkelijk beter spel ver toond werd dan in de eerste wed strijd. Sportief kwam uit met A. v. Es, J. Vermeij en G. Voordauw. De Hagenaars met G. Peeters, D. Lage- man en M. v. Loo. De eerste partij was een van de mooiste. J. Vermeij verloor op het nippertje van G. Pee ters. A. v. Es bracht de balans weer in evenwicht door met gemak Lage- man te verslaan. G. Voordauw ver sloeg M. van Loo en van Es overwon Peeters, waardoor de thuisclub een schijnbaar veilige voorsprong had van 41. Maar het liep anders. Tegen de verwachting in verloren Voor- j dauw en v. Es van resp Lageman en v. Loo en Voordauw van Peeters, zo dat de stand 44 werd. Toen maakte Vermeij er 54 van door een zege op Lageman. Het dubbelspel besliste in het voordeel van Bodegraven; 64 werd* het. ontvangen voor een lening, groot 1.000.000 tegen een rente van 1 1/4% 's jaars voor het tijdvak 15 Nov. tot 1 Maart '56. De lening ad f 1.000.000 aangegaan met de Algemene Friese Levensverzekérings maatschappij op 1 Maart '56 is gesloten ter financiëring van uitgevoerde kapitaalsobjecten. NIEUWE-WETERING „Door Gunst Verkregen". Zoals bekend is de muziekvereniging „Door Gunst Verkregen" een actie begon nen om in de dorpen in de gemeente Alkemade, welke binnen haar om vangrijk werkgebied liggen, middels een muzikale rondgang gelden bijeen te krijgen, om tot vernieuwing van enkele noodzakelijke instrumenten te kunnen overgaan. Als men be denkt, dat het geringste instrument tegenwoordig om en nabij de 200 kost, dan begrijpt men dat „Door Gunst Verkregen" niet gauw kan /•eggen geld genoeg te bezitten. Nadat vorige week Zaterdag een bezoek gebracht was aan het Kaag dorp. was Zaterdag j.l. Oud-Ade en Rijpwetering aan de beurt. Dank zij de gunstige weersomstandigheden kon ook dit onderdeel van het pro gramma vlot worden afgewerkt. Dankbaar is „Door Gunst Verkregen" over het reeds behaalde resultaat nl. een totaal ingezameld bedrag 232,46. A s. Zaterdag is Nieuwe-We tering zelf aan de beurt, en wij zijn Raadsvergadering. De burge- er van overtuigd, dat deze voor de één ervan stak zijn kop tussen de i meester mr. J. Croles heeft voor Don- genoemde buurdorpen niet zullen spaken van het rustig voortdraaien- derdag a.s. te 19 uur 'n raadsvergade- willen onderdoen en met een royale de wiel. Het gevolg wat dat dg berij- ring uitgeschreven, waarbij als enige 1 hand zullen offeren voor de instand- der kwam te vallen, waardoor hij I agendapunt geldt, het aangaan van houding van hun zo geliefd muziek- bloedend aan zijn hand werd ver- een kasgeldlening groot 500.Ö00, corps. échten ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG Twee gewonden. Vanochtend is te Mijdrecht op de onbewaakte spoorwegovergang in de provinciale weg een ongeluk gebeurd, waarbij een persoon ernstig en een ander licht werd gewond. Nader ver nemen wii, dat een Dersonenauto, ko mende uit de richting Uithoorn, om kwart voor zeven op de overweg werd gegrepen door de locomotief van een goederentrein en een eind- weegs meegesleurd. De auto werd totaal vernield. De bestuurder, de 48-jarige heer H. de J. uit Halfweg, kreeg slechts lichte verwondingen, doch was zodanig geschrokken, dat hij tot nu toe niet in staat is een ver klaring af te leggen. Zijn medenas- sagier, de 38-jarige J. van S. uit Bloe- mendaal liep zeer ernstige verwon dingen op. In zorgwekkende toestand is hij naar een ziekenhuis te Haar lem vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. Marktberichten ROTTERDAM, 31 Oct. Vee. To taal aanvoer 1987 stuks vee waar van 1285 koeien; 649 varkens, 53 lam meren. Prijzen: vette koeien le kw. 2.60—2.80, 2e kw. 2.46—2.60. 3e kv/. 2.20—2.40; varkens f 1.80, 7.78, 1.75; lammeren 120, f 100, 90. Handel: vette koeien aanvoer iets minder, handel redelijk, le kw. iets sty ver in prys, verder onveranderd, enkele prima's boven notering; var kens aanvoer even korter, handel vlot, iets lager in prijs; lammeren aanvoer als vorige week, handel kalm prijzen onveranderd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3