Spanning in Midden-Oosten beheerst Genève Grote vraagstukken nog niets opgeschoten Protesten tegen rode wapenleveranties Cuarnieri overleden AVONDRUST Peerke Donders behaalde het districts kampioenschap in Voorburg Alphen eerste bij junioren Oog om oog, tand om tand" Chef-staf in Indonesië Spoorweg overgang aan de Klinkenberg wordt onbewaakt Minder tijdverlies voor wegverkeer Beveiliging overweg De Vink ondergaat ingrijpende wijziging Halve spoorbomen worden door trein zelf bediend Tot 5 minuten over twaalf MAANDAG 31 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Tijdens het weekeinde was in Genève de aandacht volkomen afgeleid van de vraagstukken der ministerconferentie en geheel en al gericht op de spanningen in het nabije Oosten. Een beroep van minister Dulles op zijn Russische collega heeft, naar uit Amerikaanse bron verluidt, geen ver mindering der spanning gebracht. Veeleer werd na besprekingen, die minister Dulles Zondag achtereenvolgens met Molotof en met de premier van Israël, Sjarett, voerde, de toestand even explosief geacht als tevoren. Minister Sjarett beklaagde zich er na zijn onderhoud met Dulles over, dat de Amerikaanse regering nog geen beslissing had kunnen nemen. Hij voegde eraan toe, dat Israël met onverminderde kracht er naar zou blijven streven, zich van wapens te voorzien. DULLES PROTESTEERT BIJ MOLOTOF. Naar verluidt, heeft minister Dul les, toen hij Zondagmiddag Molotof in diens villa even buiten Genève bezocht, een krachtig protest geuit tegen de Oostelijke wapenleveringen naar Egypte. Hij heeft deze min of meer gesteld als een testproef voor de bereidheid der Russen om de po litieke ontspanning, waarover zoveel gesproken is, tot werkelijkheid te maken. Een soortgelijke klemmende waar schuwing had in de voorgaande da gen reeds de Britse minister van bui tenlandse zaken tot Molotof gericht. Het officiële standpunt der Russische regering tegenover de Tsjechische wapenleve,ringen aan Egypte is, dat het hier een normale handelsover eenkomst .tussen Praag en Cairo zou zijn, waar de Sowjet-regering ge heel en al buiten zou staan. De reeks van besprekingen over het brandende probleem wordt vandaag in Genève voortgezet. De premier van Israël wil een dringende oproep tot de Sowjet-regering rich ten om haar invloed aan te wenden om de wapenleveringen stop te zet ten. Sjarett heeft tegenover de Wes telijke ministers het standpunt in genomen, dat zijn land bij een voort gaan van de leveringen zich gedwon gen zou kunnen achten, de staat van oorlog weer op te nemen. Hij heeft verlangd, dat de Westelijken -bereid zouden zijn een garantie voor Israëls grenzen te geven, dan wel dat zij meer wapens aan Israël zouden leve ren. Alhoewel bij de Westelijke dele gaties begrip bestaat voor de onrust die in Israël is( hebben deze niet aan het verzoek van de premier van Is- Romano Guarnieri, voorzitter van het Italiaanse instituut voor Neder landse cultuur en directeur van leer gangen voor buitenlandse studenten aan de universiteit van Perugia (Ita lië) is Zondag te Perugia overleden. Hij was verleden week door .een wiel rijder aangereden en ernstig gewond. Hij was 72 jaar. Guarnieri heeft meer dan veertig jaar aan de universiteiten van Utrecht, Amsterdam en Leiden gedo ceerd, waar hij die methode-Guar- nieri voor het onderwijs van het Italiaans aan buitenlanders uit werkte. Russische invloed in Jemen In Cairo wordt vandaag een „ver drag van vriendschap en goede be trekkingen" getekend door Jemen en de Sovjet-Unie. Koning Ahmed van Jemen heeft zijn gezant in Cairo, Abu Taleb, ge machtigd namens zijn land het ver drag te ondertekenen. Het koninkrijk Jemen ligt aan de Rode Zee. Het grenst in het Noorden en Westen aan Saoedi-Arabië, in het Zuiden aan Aden. Eén geheim minder Op de bodem van de Atterzee in in Oostenrijk rust al sinds April 1945 «.en militair vliegtuig. Over dat vlieg tuig deden talrijke verhalen de ron de; het wrak zou „schatten" en ge heimzinnige documenten uit het voor malige Duitse hoofdkwartier bevat ten. Gisteren heeft men het geheimzin nige vliegtuig gelicht. Er bevond zich nog een lijk in en verscheidene grote kisten. Deze werden geopend in te genwoordigheid van vertegenwoordi gers van het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken en plaatselij ke autoriteiten. Zij bleken slechts munitie, foto-materiaal en benodighe- den voor vliegers bevatten. vandaag Hervormingsdag is (en ook nog Wereldspaardag). De pro testanten herdenken, dat op 31 Oc tober 1507 Maarten Luther zijn be faamde stellingen tegen de aflaten aanplakte aan de slotkerk te Wit tenberg. Er is natuurlijk niets op tegen, dat wij dit feit méé herden ken! Als alle mensen onze broe ders zijn, de protestanten toch het allermeest. Zij behoren wel niet tot de huisgenoten des geloofs", maar zij wonen in het huis „hier naast". Bij alle, nogal diepgaande, verschillen van mening, hebben wij een zeer voornaam, ja, het voornaamste punt met hen ge meen: de huldiging van Jezus als zoon van God. Het hartsv erlang en van Deze is, dat allen, die Hem be lijden één zullen zijn. Tot de ver vulling van dit verlangen kan ieder onzer bijdragen door voor de hereniging te bidden. raël kunnen voldoen. Zij wensen met het oog op de uitwerking op de Ara bische wereld niet verder te gaan dan een bekrachtiging van de in 1950 door de Westelijke regeringen ten behoeve van Israël afgelegde verkla ring. Daarmee schijnt Sjarett op zijn beurt evenwel geen genoegen te wil len nemen. Hij zet in Genève zijn ijverige campagne voor het ingrijpen der grote mogendheden met onver minderde kracht en onverminderd emotionele argumenten voort. STADSNIEUWS AVOND-MIS VOOR K.A.B. Deze ontwikkeling heeft intussen tijdens het weekeinde de eigenlijke vraagstukken der conferentie, Duits land en de Europese veiligheid, ge heel en al naar de achtergrond ge drongen. Algemeen heerst in de wan delgangen de overtuiging, dat de be sprekingen daarover reeds in de eer ste drie dagen der conferentie op een ook en vóóral de familieleden van de Ook dit jaar zal op 2 Nov. des avonds om 9 uur in de kerk van de H. Lodewijk aan het Steenschuur, met toestemming van mgr. Huibers, een Avondmis worden opgedragen tot intentie van de overleden leden der K.A.B. De persoonlijke uitnodigingen aan de leden zijn reeds verzonden, doch dood spoor zijn geraakt. Zij zouden vanmidag worden voortgezet. DULLES NAAR SPANJE. Uit gezaghebbende bron is Zondag in Genève vernomen, dat de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, Dinsdag per vliegtuig naar Madrid zal reizen voor een bespreking met generaal Franco. Op Allerheiligen zullen de minis ters in Genève niet vergaderen. In diplomatieke kringen gelooft men, dat Dulles met Franco o.m. zal spreken over het Amerikaans-Spaan se defensieverdrag en de Spaanse pogingen om tot de Ver. Naties toe gelaten te worden. Zondag a.s. zal Dulles naar Zuid- Slavië vliegen, waar hij voor de eer ste maal president Tito ontmoeten zal. Woestijnwet aan Israëls grenzen Tien Egyptische militairen werden gisternacht gedood en twintig ge vangen genomen bij een Israëlische aanval op een Egyptisch militair kamp te Kutila ten Zuiden van de gedemilitariseerde zone van El Auja. Een Israëlische militaire woord voerder zei, dat de aanval werd uit gevoerd als vergelding voor de Egyp tische aanval van afgelopen Woens dag op een Israëlische politiepost in het gedemilitariseerde gebied, waar bij een Israëlische politieman werd gedood en drie werden gewond. Intussen heeft Israël de Egyptische regering ervan in kennis gesteld, een politiek te zullen volgen van „Oog om oog, tand om tand", aldus een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken. Hij voegde er aan toe: „Als zij ons De Indonesische regering heeft het verrassende besluit genomen, kolonel Abdoel Waris Nasoetion tot chef-staf van het leger te benoemen. Het verrassende van dit besluit vooral is het feit, dat Nasoetion deze functie reeds eerder heeft bekleed, maar wegens zijn aandeel in de „17 October-affaire" (een in feite tegen president Soekarno gerichte actie van het leger) werd ontslagen. Er werd toen gefluisterd, dat Nasoetion in feite de man achter de schermen bij deze (mislukte) staatsgreep is ge weest. In een uitvoerige toelichting op dit besluit verklaarde premier Harahap, dat de regering bij deze benoeming is uitgegaan van de noodzaak, de een heid in het leger te handhaven. Hij zei verder, dat bij het zoeken naar een oplossing van de kwestie van de chef-staf van het leger het zwaarte punt is gelegd op de opbouw van de strijdkrachten, waarbij met techni sche en psychologische factoren re kening is gehouden. Men zal zich herinneren, dat en kele maanden geleden het leger met aan het hoofd de waarnemend-chef- staf, kolonel Zoefliki Loebis, weiger de de benoeming van de Soekarno- man generaal-majoor Bambeng Oeto- jo tot stafchef te aanvaarden. Dit feit veroorzaakte de val van het door de communisten gesteunde kabinet-Ali Sastroamidjojo. In de plaats daarvan kwam het kabinet- Harahap, waarin de Modammedaanse Masjoemi als sterkste partij is ver tegenwoordigd. Nieuwe onrust op Cyprus Britse troepen hebben Vrijdag te Morfoe, veertig kilometer ten Wes ten van Nicosia, op betogers voor aan sluiting van Cyprus bij Griekenland geschoten, nadat de politie vergeefs had gepoogd de demonstranten met traangasbommen en met gebruik van de gummiknuppel te verspreiden. Zes Britse soldaten en 37 Cyprioten wer den gewond. In de havenplaats Famagusta heb ben Britse troepen waarschuwings schoten in de luchtgelost, terwijl de politie traangasbommen gebruikte om een grote menigte betogers te ver spreiden. De betogingen werden gehouden ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat Griekenland vijftien jaar geleden deel ging nemen aan de tweede wereldoorlog. Ook te Athene deden zich na een bovengenoemde herdenking, botsin gen voor tussen stenen gooiende stu denten, die voor aansluiting van Cy prus bij Griekenland betoogden, en de politie. Verscheidene studenten en politie mannen werden gewond. Een gerechtshof in Nicosia heeft Vrijdag de 22-jarige aimlbtenaar Michael Karaolis ter dood veroor deeld. Hij werd ervan verdacht op 28 Augustus op straat een politieman doodgeschoten te heiben. Dit is het eerste doodvonnis, dat geveld wordt in verband met de huidige anti- Britse campagne op Cyprus. met rust laten, zullen wij hen met rust laten. Als zij willen dat wij hen met rust laten, laat ze ons dan met rust laten." Radio-Caïro verklaarde Vrijdag avond, dat de Israëlische leiders „door de herhaalde aanvallen met vuur spelen en bewijzen dat zij het hoofd verloren hebben." Diem slaakt knellende banden Ngo Dihn Diem, de nieuwe presi dent van Zuid-Vietnam, heeft de in December 1954 getekende Frans- Vietnamese financiële en economi sche overeenkomst opgezegd, aldus is Zaterdag uit officiële Franse bron vernomen. De overeenkomst heeft betrekking op de regeling van de handel tussen beide landen op basis van wederke righeid. De overeenkomst wordt van jaar ep jaar automatisch verlengd, tenzij zij door een der partijen twee maan den vóór het einde van het jaar wordt opgezegd. Van Franse zijde wordt de maatre gel, hoewel „formeel juist" als een onvriendelijke daad beschouwd. SPORT VOETBAL NEDERLAND—NOORWEGEN Naar het ANP verneemt, zal de keuze commissie van de K.N.V.B. voor de wedstrijd NederlandNoor wegen, welke Zondag 6 November a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam wordt gespeeld, het Neder landse team uit de volgende 15 spe lers samenstellen: De Munck (Fortuna '54), Feyt (Wil lem II), Wiersma (PSV), Kuys (NAC), Van Kerkum (Feyenoord), Klaassens (VW), van der Hart (Fortuna'54), Schaap ('t Gooi), Brusselers (PSV), Appel (Fortuna '54), Bosselaar (Feyenoord), de Bruyckere (Wil lem II), Brooymans (Willem H.), Carlier (Fortuna '54) en Clavan (Scheveningen Holland Sport). overledenen worden uitgenodigd, deze H. Mis te komen bijwonen.' Door een massale opkomst zal de waardering, die men heeft voor hen, die tijdens hun leven zo veel hebben gedaan in het belang van de gehele K.A.B. nog eens extra onderstreept worden. Er wordt dan ook op gerekend dat de voor alle Kath. arbeiders bedoel de Avondmis door geen andere acties uit de beweging zal worden door- wruist. EHBO-BEDRIJFSWEDSTRIJDEN MET 15 PLOEGEN De EHBO-ers in de bedrijven heb ben een verantwoordelijke taak in verband met de toenemende mecha nisatie, waardoor ook de kans op on gevallen groter wordt. Al het moge lijke moet gedaan worden om de pa raatheid te verhogen en ten einde die te bevorderen organiseerde men voor de derde maal de EHBO-Raad deze bedrijfswedstrijden met de wis selbeker als inzet. Er namen 15 ploe gen deel n.l. 4 senioren- en 11 junio- renploegen. Gegevens waren: U begrijpt het wel, diverse ongevalen met schijn doden, slagaderlijke boedingen, enz. Als slachtoffers fungeerden de pad vinders van de Lodewijksgroep, op voortreffelijke wijze gesminkt door de heer A. v. d. Holst van de brand weer. Er werd met zeer veel amlbitie en ernst gewerkt en de zeer talrijke be zoekers in het Logegébouw aan de Steenschuur leefde met elke groep weer intens mee. De uitslag bij de senioren werd: Groep max. leider 230 p. max. 70 pnt. neth. V. en D. 206 mej'. Roman 67 8V2 Touwfabr. 172 J. Boom 45 8 Marine 155 v. Leeuwen 45 8 Sikkens 122 J. Zaal 43 4 Sikkens die reeds tweemaal de wisselbeker had gewonnen, werd nu laatste. Groep max. leider 200 p. max. 70 pnt. neth. mevr. S. Tuyn- Kop. buiz. 185 de Visser 66 9]4 Touwf. II 152 Beyer 52 8 Meelf. II 141 v. Zeyl 40 8K Marine II 135 Castel 42 9 Marine I 128 Pouweles 36 7 C. en L. II 118 Blansjaar 38 8 C. en L. III 115 Crama 49 7 C. en L. I 108 Kruit 36 6l/2 Touwf. I 106 Terling 37 6 Meelf. I 94 Toren 34 0V2 Krantz 92 v. Biemen 41 6 Na afloop van de oefeningen heb ben de doktoren W. Kortmann (ju nioren) en H. Donders (senioren) een samenvatting gegeven waarin zij de fouten van de leiders en ploegen aan gaven en men zal daarbij stellig winst mee doen. Overigens achtten spr. het een verheugend verschijnsel, dat zo velen in onze stad, ook in de bedrij ven, zich met enthousiasme aan het mooie EHBO-werk geven. De prijzen alen beschikbaar gesteld door de bedrijven, werden met een woord van felicitatie uitgereikt. Voorzitter L. H. Piek was zeker de tolk van allen, doktoren, werkers en helpers va nharte te danken voor het vele deze middag voor de EHBO- Raad te hebben gedaan. SASSENHEIM Naar wij een dezer dagen verna men zal de spoorwegovergang aan de Klinkenberg met ingang van 5 De cember niet meer worden bewaakt. Met ingang van die datum zal de be veiliging bestaan uit flikkerlichten en een bel. Met ingang van die da tum zal ook de heer van Spaan over wegwachter zijn post verlaten om dat ook het bedienen van die 6einen automatisch gaat worden. Vanaf Noordwijkerhout tot aan Voorschoten zal dan de lijn automatisch worden bediend en wellicht zullen nog meer overwegen onbewaakt worden. Zoals bekend was het de bedoeling dat ook Voorhout een onbewaakte overweg zou krijgen. De gemeente heeft hier sterk tegen geprotesteerd met het gevolg dat de bewaking thans blijft. Waar de overweg voor de gemeente Sassenheim niet van groot belang is is er van die zijde dan ook geen aan merking gekomen op het plan. Nu het snelverkeer over de Rijks weg gaat is deze overgang niet zo belangrijk meer als vroeger. Toch komt er nog wel wat verkeer over bestemd voor Sikkens lakfabrieken, vooral in de bollentijd is het een drukte van belang wanneer de wiel rijders en bromfietsers huiiswaarts keren. Het is wel voorgekomen, dat de stroom fietsers zo groot was, dat de heer van Spaan niet kon wachten tot de stroom was afgelopen en ge woon boven de hoofdien de bomen liet zakken. Naast de flikkerlichten en de bel zijn nog andere beveiligingsmaatrege len genomen. Voor fietsers komende uit de richting Leiden is naast het fietspad een rode lamp geplaatst ter wijl voor de fietsers die van het fietspad langs de Rijksweg komen een gele lamp wordt geplaatst ten teken dat men' moet uitkijken. Ver der zal de flauwe bocht in het fiets pad vanuit Sassenheim rechtgetrok ken worden en vlak langs het huidi ge overwegwaohtershuisje en door de tuin van diens woning kcumen. De heer van Spaan, die 24 jaar dienst gedaan heeft aan deze overweg en volgend jaar met pensioen gaat, zal z'n post moeten verlaten. Het is hem nog niet bekend wat er nu met hem gaat gebeuren. Het is te hopen dat deze overweg, waar het treinverkeer zeer druk is en het gewone verkeer vooral 's zo mers veel drukte geeft, geen onge lukken bezorgt. Op de Districtskampioenschappen van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO, die Zaterdagmiddag in het Forum te Voorburg zijn gehou den, is de afdeling Leiden „Peerke Donders" er in geslaagd het districts kampioenschap Zuid-Holland te beha len. Door dit fraaie succes heeft deze EHBO-ploeg zich tevens geplaatst in de eind-finale van de Landelijke Kampioenschappen van de Katholie ke Nationale Bond, welke a.s. Zater dag in Helmond worden gehouden. De kampioensploeg bestaat uit de heer R. G. van Dam, commandant en de dames mevrouw A. A. F. de Groot- Driesema en mej. M. Luykx als help sters. Om 3 uur opende de voorz. van de afdeling Voorburg de wedstrijden. Door een gunstige loting, was de af deling Leiden het eerst aan de beurt het ongeval uit te werken. Met een zekere routine werd dit ongeval tot in de perfectie door de Leidse ploeg uitgewerkt. Doch meerdere sterke ploegen namen aan deze wedstrijden deel, o.a. de ploegen uit Delft en Nieuw veen. Er heerste dan ook een geladen spanning in de zaal, toen de voorzitter van de jury, dokter P. S. Perquin uit Leidschendam, de uit slag bekend ging maken. Het bleek dat Leiden niet minder dan 206 van de max. te behalen 230 punten had veroverd. De commandant van Lei den, de heer R. G. van Dam, die te vens de eerste prijs van de comman danten behaalde, mocht uit handen van de districts-voorzitter, de heer Wennekes uit Rotterdam, de wisselbe ker ontvangen. Deze wisselbeker is reeds eerder in het bezit geweest van Peerke Dondert, n.l. in 1953, toen Peerke er tevens in slaagde het natio nale kampioenschap in Utrecht te veroveren. De opmerkelijke succes sen, het afgelopen jaar door Peerke Donders behaald, zijn mede te danken aan de instructrice van deze ploeg, mevr. W. C. van Dam-Borst. In de junioren-klasse was het de afdeling Alphen aan den Rijn, die het kampioenschap veroverde. Deze ploeg is geheel opgeleid en gevormd door het lid van „Peerke Donders", de heer B. A. Alberts, wel een bewijs dat Peerke Dondei's de beschikking heeft over een uitgelezen aantal prima EH BO-ers en instructeurs. De volledige uitslagen waren: Senioren: 1. Leiden 206 punten, max. 230 p.; 2. Delft 149 p.; 3. Nieuw. veen 148 p.; 4. Gouda 147 p.; 5. Wate ringen 143 p. Commandanten: 1. R. G. v Dam Leiden 56 p. max 70 p.; 2. J. v. Bilsen, Delft 54 p. Junioren: 1. Alphen a. d. Rijn 170 p. max 200 p.; 2. Roelof arendsveen 140 p.; 3. Gouda 131 p.; 4. Berkel 118 p.; 5. Wateringen 110 p. Commandan ten: 1. C. Slof, Alphen a. d. Rijn 57 p.,; 2. mej. Middelweerd Gouda 43 p. VEELBESPBROKEN FIGUUR. Wij kregen vanmorgen een schrij ven in de 'bus, dat met veel uitroep tekens de komst van „De Witte Non" naar Leiden aankondigde. „De Witte Non" is een toneelstuk, dat volgens het visitekaartje een eeuwig leven beschoren schijnt. Telkens weer als in deze of gene plaats aan het einde van de voortselling de hoofdfiguur van dit stuk met zichzelf in het reine gekomen is, vraagt een andere stad weer of de moeilijkheden nog eens dunnetjes overgeleefd kunnen worden. Volgens het schrijven kan het geval een ieder overkomen, zo dat het ons wel raadzaam lijkt om eerst eens te gaan kijken hoe de to neelfiguur het af brengt. Dit kan Zondag a.s. in de Schouwburg. Clubnieuws. De gymlessen van Groen-Wit vin den morgen normaal doorgang. De SUCCESSEN VOOR L.P.M.G. In Wadddnxveen werd in het afge lopen weekeinde een solisten- en kwartettenconcours georganiseerd door de bond van Harmonie- en Fan- faregezelschappen uit Utrecht en omgeving in samenwerking met Con cordia uit Waddinxveen Het con cours dat vier dagen duurde telde 130 deelnemers. De prestaties van het Leids Po litie Muziekgezelschap waren als volgt: De kwartetten bestaande uit de heren R. F. S. Voerman, E. Beens, D Anderson en F. J. Teunissen en B. W. Bierman, C. Verkerk, J. Ver meer en D. A. M. Verstraeten en het kwartet K. Klingeier, C. Ver kerk, B. Kenter en P. J. v. d. Akker behaalde een eerste prijs. Het eerste en derde kwartet zelfs met lof van de jury. De heren G. van Delft, D. A. M. Verstraten, R. F. S. Veorman, P. J. v d. Akker en D. Anderson behaal den bovendien een eerste prijs in het solistenconcours. De heren W. Peet er B. Kenter kwamen aan de tweede prijzen toe. Het duo K. Klingeier en B. W. Bier man werd in zijn afdeling eerste met lof van de jury. Naar wij van de zijde der Neder landse Spoorwegen vernemen zal de beveiliging van de overgang bij de Vink een wijziging ondergaan, waar door het verkeer in mindere mate gestagneerd zal worden dan tot nu toe het geval was. De overweg zal in de nabije toekomst uitgerust wor den met een tweetal halve spoorbo men, die door de trein zelf automa tisch bediend worden. Door toepasing van dit systeem wordt voorkomen dat een auto op de overweg door de gesloten bomen ge vangen wordt; alleen de inrijkant passeren. van de weg wordt immers door de halve boom afgesloten. Deze nieuwe beveiliging zal toe gepast worden in verband met de totale automatisering van de lijn AmsterdamDen Haag. In totaal worden 15 overwegen met het nieu we systeem uitgerust. Over de werking van deze auto matische beveiliging vernemen wij nog het volgende. In het baanvak Amsterdam'Den Haag worden vijf tien .geïsoleerde" vakken ingelast, die de overweg als middenpunt hebben. Wanneer een trein dit vak binnen rijdt, gaan automatisch de halve spoorbomen dicht, waarna het ech ter nog mogelijk blijft de overweg over het verkeerde weggedeelte te jongens die aan de wedstrijden deel nemen worden verzocht Woensdag aanwezig te zijn. Docos verruilt Donderdagavond een bezoek aan de klavervelden voor een bezoek aan de Kleine Burcht waar klaverjas zal worden gespeeld; aanvang 7.30 uur. Leden en donateurs kunnen zich opgeven bij: J. Kraan, Nieuwe Bees tenmarkt 16, Van Schoten, Hoge Morsweg 58 en P. Biegstraten, Lelie straat 8. DWARSKIJKER. Drukkerij Van Brussel viert 75-jarig bestaan Op Dinsdag 1 Nov. a.s. zal druk kerij van Brussel het feit gedenken, dat door haar oprichter G. van Brus sel in 1680 een drukkerij gevestigd werd op Haarlemmerstraat 267. Van handpers werd via stoom- naar elec- trische drukkerij overgegaan. Inmid dels vonid verhuizing plaats naar Haarl.straat 222. Sindsdien is dit be drijf overgegaan van vader op zoon en is het nu de derde generatie, die het leidt. Zij mag zdch verheugen in een goede naam en een gezonde kern van vaste relaties. Het bedrijf heeft moeilijke tijden gekend, die echter op zodanige wijze doorstaan werden, dat de toekomst met vertrouwen te gemoet gezien mag worden. Om het heuglijke feit ook naar bui ten te laten treden is er gelegenheid tot gelukwensen, Dinsdagmiddag van 2.304.00 uur op het adres Haar lemmerstraat 222. Waardige Duitse film De Duitse film „Tot vijf minuten over twaalf' heeft ongeveer een jaar geleden de Duitse publieke opinie zo in beroering gebracht, dat de West- Duitse regering zich liet verleiden de film voor vertoning te verbieden. Waarschijnlijk is deze betrekkelijke faam het product vooruitgegaan, want de voorstelling die de Luohtprojecties Ondérneming „Airghost" Zaterdag en Zondag in de Stadszaal verzorgde, waren zeer druk bezocht. Zoals be kend geeft de film een onopgesmukt beeld van de opkomst en ondergang van het „Duizendjarige rijk". Zij is samengesteld uit journaalfragmenten en gedeelten uit films die door Göb- bels voor openbare vertoning onge schikt werden geacht. Zo krijgt de toeschouwer inzage in het particu liere leven van Adolf Hitler: opnamen die fnuikend geacht moeten worden voor de godenwaas waarmee hij door zichzelf en zijn minister van propa ganda omgeven was. Zij zetten ,der Führer" in zijn alledaagse hemd van het gewone burgerlijke mannetje, dat zijn zelfvoldaanheid niet voor de camera weet te verbergen. De journaalfragmenten geven zijn weg naar de macht weer; eerst over de ruggen der Joden en tegenstan ders en later over die der duizend koppige menigte, die hem eerst heeft toegejuicht. Het is de grote verdienste van de maker van deze uitzonderlijke film, dat hij het zelfbeklag waarvan de meeste na-oorlogs Duitse films prat gaan, tot het minimum heeft geperkt. Tegenover de domme inschikkelijik- heid van de Duitse bevolking, die in enkele gedeelten zoals de opleiding, der Volkssturm en het africhten der Hitlerjeugd duidelijk geconstateerd wordt, staan de opnamen van het proces tegen de leiders van de staatsgreep in 1944. Het zijn vooral deze opnamen, waarin de bruutheid van de Duitse rechters geplaatst wordt tegenover de bijvoorbaat rech teloze oppositie, die deze film uiterst waardevol maken. Tevergeefs vraagt men zich af, waarom deze objectieve film door de Duitse regering werd verboden. Het feit dat bijna 80 pet. van de ambtena ren aan het ministerie van binnen landse zaken, dat voor deze uitspraak verantwoordelijk was Nazi is geweest, zou een oplossing kunnen zijn.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2