S)e CoidóeSoii^cmt SULTAN BEN ARAFA DOET TROONSAFSTAND Mislukte overval met boksbeugel op alleenwonende boer te Leimuiden Ex-sultan Ben Joessef kan terugkeren Bejaarde man en keffend hondje wonnen hevig gevecht Het programma van vandaag KATHOLIEK DAOBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 31 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13640 Directeur: C. M. v. HAMERSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f 2.35 p. mnd., f 7.p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 HET HIERNAMAALS 4» JBMAND, die nooit het voorrecht had er te zijn, kan van horen zeggen zich geen denkbeeld vormen, hoe wonderlijk doorschijnend-groen het water in Zwitserland is en van welk een verstilde majesteit de witte met ijs bedekte bergen. Men moet het gezien en beleefd hebben, orn het te kunnen geloven. En dan nóg blijft het onbereikbaar voor de taal, die belevenis van na- tuurpraeht in haar volle omvang te beschrijven. Indien het aldus gesteld is met het in woorden weergeven van de schoonheid der voor ons oog zicht bare schepping, behoeft het geen ver wondering te wekken, dat voor het weergeven van de onzichtbare schep ping de menselijke taal en het men selijk bevattingsvermogen ongeschikt zijn. Daarvan worden we ons bewust bij de gedenkdagen van morgen en overmorgen, van Allerheiligen, het hemelfeest, en Allerzielen, het troost- feest. Zoals we van een reis telkens kun nen zeggen, dat het prachtig en mooi was, zo weten we van de hemel, dat het er hemels, en van het vagevuur dat het er zielig is, om niet te gewa gen van de hel, waar het hels is. Verder komen we niet. Zelfs het Boek der Openbaring met zijn machtige vergezichten in de diepten van het onzichtbaar heelal, bezigt kennelijk menselijke verbeel dingsvormen om iets wat iedere verbeelding te boven gaat enigszins tot uitdrukking te brengen. Paulus, die in geestvervoering tot „in de zevende hemel" werd binnen geleid, zelfs Paulus' welversneden pen wordt bot en weigert dienst als hij daarvan poogt te vertellen. „Geen oog heeft gezien, geen oor gehoord, het is in geen mensenhart opgeko men, wat God bereid heeft voor de genen, die Hem liefhebben". Ge- heimnisvolle woorden heeft hij ver nomen, „die het geen mens veroor loofd is uit te spreken". Waarom zouden we dan trachten het hemelse geluk of het hoop vol afwachten van het vage-„vuur" of de ziedende toorn van de hel in beeld en woord voor ogen te stellen? Dat is even ondoenlijk als aan een blindgeborene de rose vrede van een zonsopgang of de laaiende baaierd van een zonsondergang te beschrijven. De kinderlijke beelden, die ons van bet hiernamaals in onze jeugd zijn bijgebracht, worden kinderachtig op volwassen leeftijd. Het is beter, man geworden, af te leggen „wat des kinds was", zich van hemels geluk of zieleloutering of hellestraf geen voorstelling of plaatje te maken, beseffend en op de komende dagen onbevredigd beseffend dat we van de hoeda nigheid van het eeuwig leven slechts een uiterst wazi'g denkbeeld kunnen vormen, en dat nog in menselijke gelijkenissen. Ieder middel om tot die werkelijk heid-achter-deze-werkelijkheid door te dringen ontbreekt ons in dit leven. We zijn er blind voor, tot de schel len ons van de ogen vallen. Daarom zal de verrassing des te groter zijn, en laten we hopen, dat het een blijde verrassing is Kard. Mindszenty Volgens een pater Dominicaan, die uit Hongarije is gevlucht, woont de primaat van Hongerije, kardinaal Mindszenty thans in het zomerpaleis van de bisschop van Pees te Puspoek Szentlaszlo in het Zuiden van Hon garije. De pater, die Vrijdag in Wenen is aangekomen, verklaarde, dat de kar dinaal naar het paleis gebracht werd onmiddellijk na de bekendmaking, dat zijn levenslange gevangenisstraf was „onderbroken". De kardinaal zou volledige bewegingsvrijheid hebben binnen het paleis, doch geen gasten mogen ontvangen. Hij zou slechts vier maal per jaar bezoek van zijn moeder mogen hebben. Westduitse K.A.B. opgericht Zondag is te Essen de „Christliche Gewerkschaftbewegung Deutschland" (CGD) opgericht tijdens een vergade ring te Essen. Daarmede is de prin cipiële afscheiding van de Katholieke en Protestantse arbeiders van de Al gemene Vakbond een feit geworden. In een uitvoerige bekendmaking zette de vergadering de reden van de afscheiding uiteen. Zij wijst hierin op het feit, dat te gelijk met het economisch herstel van West-Duits- land in de DGB krachten naar voren kwamen, die van partij-politieke neu traliteit of van godsdienstige ver draagzaamheid niet wilden weten. Hierin zagen grote groepen van ar beiders een reden op te bedanken voor de DGB. Tegelijkertijd werd de eis tot een eigen vakorganisatie zo dringend gesteld, dat hieraan niet meer voorbij mocht worden gegaan. De CGD beschouwt zich als de op volgster van de vroegere Ohristliehe Gewerkschaftsbewegung. Verrassende wending in de Marokkaanse kwestie Sultan Mohammed Ben Moulay Arafa, die zich op 1 October j.l. naar Tanger terugtrok, heeft besloten afstand van zijn rechten op de Marok kaanse troon te doen ten gunste van ex-sultan Mohammed Ben Joessef die twee jaar geleden werd verbannen en juist gisteren per vliegtuig van Madagascar naar Frankrijk is vertrokken, waar hij vandaag is aangekomen. Ben Arafa kondigde zijn besluit aan in een brief aan de Franse president René Coty. De brief is door de chef van het protocol, El Hjoui, ter hand gesteld aan de Franse resident-generaal in Marokko, generaal Pierre Boyer de Latour. In Casablanca en andere Marokkaanse steden hebben duizenden Marok kanen Zondag, evenals op de twee voorafgaande dagen, betogingen gehou den voor terugkeer van Ben Joessef. Zaterdag is het in Rabat tot botsin gen gekomen, waarbij een betoger werd gedood en twintig personen ver wondingen opliepen. GROTE AANHANG. De aanhang van Ben Joessef schijnt thans groter dan ooit, vooral nadat de leider van de Berbers, EI Glawi zich achter de ex-sultan heeft geschaard. Een lid van de Marokkaanse troon- raad die naar men veronderstelde, het Franse standpunt zou vertegen woordigen heeft gisteren ver klaard, dat de taak van die troonraad uitsluitend bestaat in het op wettige wijze herstellen van Ben Joessef op de troon. Het oorspronkelijke plan, dat de Franse regering en vertegenwoordi gers van de Marokkaanse nationalis ten in Juli in Aix-les-Bains hebben opgesteld, voorzag niet in de terug keer van Ben Joessef op de Marok kaanse troon. De ex-sultan zou zich in Frankrijk vestigen en daar voor onbepaalde tijd blijven. Ben Arafa zou in naam sultan blijven. Zijn be voegdheden zouden worden overge dragen aan een regentschapsraad. Toen Ben Arafa zich naar Tanger te rugtrok, schreef president Coty hem, dat de Franse regering Ben Joessef niet op de troon zou herstellen. Men verwacht, dat Coty zijn standpunt zal wijzigen, nu Ben Arafa zelf de te rugkeer van Ben Joessef goedkeurt en al zijn bevoegdheden aan hem overdraagt. In Nice aangekomen. Ex-sultan Ben Joessef is heden ochtend per vliegtuig, na twee jaar op Corsica en Madagascar in balling schap te hebben vertoefd, uit Tana narive (Madagascar) te Nice in Zuid- Frankrijk aangekomen. Op het vliegveld van Nice waren speciale voorzorgsmaatregelen ge troffen. De ex-sultan zal zijn intrek nemen in het Golfhotel te Beauvallon, een dorp in de Franse Riviera, op onge veer zeventig kilometer van Nice. Aanslag in Casablanca. Moestapha ben Raissi Boutsjaib, vice-voorzitter van de Marokkaanse afdeling der organisatie van kolonis ten „Presence Frangaise", is Zater dag in Casablanca doodgeschoten. De dader ontsnapte. Zaterdagavond heeft een jongeman, die zich tot op heden nog buiten het bereik van de politie heeft weten te houden, een vrij dilettanterige overval gepleegd op een bejaarde boer, die sinds jaren geheel alleen woont in een grote boerderij onder de buurtschap Vriesekoop van Leimuiden. Met een smoesje wist hij de boerderij binnen te dringen, maar zijn poging om de boer bewusteloos te slaan faalde in eerste opzet en daarmede ook de uit voering van het misdadige plan. De indringer had kennelijk niet op verzet gerekend. Hij raakte door de minder vlotte gang van zaken overstuur en toen zich nog een klein kefferig hondje in de strijd ging mengen, wist hij niet anders te doen, dan de benen te nemen. Hoeveel haast hij had om weg te komen, bleek wel uit het feit, dat de boksbeugel, waarmede hij de boer had trachten neer te slaan, later dicht bij de boerderij werd gevonden. Het slachtoffer van deze overval liep slechts enkele onbeduidende wonden op, waaraan zelfs geen dokter te pas behoefde te komen. de gewoonte om, zodra hij naar de voordeur moest, even zijn pet op te zetten en dat is zijn behoud gewor den. De pet heeft de slag gebroken en de punten van de boksbeugel een halt toegeroepen. Waarschijnlijk had de overvaller verwacht zijn slachtoffêr met één klap buiten bewustzijn te kunnen slaan. Hard gevecht. De boer, die op deze onverhoedse aanval niet gerekend had, schrok he vig, maar juist door de schrik rea geerde hij fel. Hij viel de overvaller aan en deze kreeg hierdoor geen ge legenheid om voor de tweede maal met de boksbeugel toe te slaan. Het gevecht verplaatste zich van de gang naar buiten en op een gegeven mo ment heeft de boer waarschijnlijk met zijn vuist op de boksbeugel ge slagen. Dit voorwerp werd tenminste later in de omgeving van de boer derij teruggevonden en de boer had een wond aan de hand, waarin de punten van dit wapen duidelijk te zien waren. De beslissing in het gevecht werd gebracht door een klein maar hondje, dat door zijn baas werd op Dit is de achterzijde van de boer derij. Het stippellijntje laat zien langs welke weg de dader vluchtte: langs de hooiberg en toen over het paadje tussen boerderij en schuur naar de weg. De speurhond kon het spoor slechts volgen tot de weg. Misdadiger nog niet gepakt Om ongeveer kwart over negen Za terdagavond vervoegde zich een jon geman van naar schatting 25 jaar aan de voordeur van de boerderij van de 62-jarige veehouder Visser, die sinds 9 jaar op een tamelijk af gelegen boerderij woont in Vriese koop, dicht bij de grens van Bilder- dam. De jongeman vertelde, dat hij pech had met zijn auto. De radiateur was lek en hij zou graag een emmer water willen hebben. Onverwachte slag. De boer wilde de man wel helpen en begaf zich naar het achterhuis, om een emmer water te halen. Hij liet de voordeur open staan en daarvan maakte de overvaller gebruik om de gang in te gaan. Toen de boer terug keerde, trof hij de jongeman halver wege de gang aan. Op dat .moment had hij echter nog geen argwaan. Hij wilde de gevraagde emmer water overhandigen, maar plotseling haal de de zogenaamde automobilist een boksbeugel te voorschijn en sloeg daarmede de -boer op zijn hoofd. De boer, die kaalhoofdig is, had jongeman bleek door de mislukkin gen al zover uit het lood geslagen te zijn, dat hij niet bemerkte, hoe de hond zich tot keffen bepaalde. Op de loop. Hij wist niets anders te doen, dan strict /surINAME f Bezoek aon het Marowijne-en Commewijne district De tocht van de koningin voert vandaag naar het Noordelijk deel van Suriname. De boot, waarmede zij gisteravond negen uur (plaatse lijke tijd) vertrokken is, brengt haar vandaag naar de laatste grote plaats aan de Cotticorivier, Moengo, waar zij half tien plaatselijke tijd (heden middag half drie Ned. tijd) zal aam- komen. Per auto wordt de reis dan voortgezet tot de uiterste Westpunt van Suriname, Albina en onderweg zal de koningin een bezoek brengen aan de bauxietmijnen en een bos negerdorp. Na een ontvangst door de bevolking van Albina en een bezoek aan het aldaar gelegen militaire kampement, keert de koningin om streeks 6 uur (plaatselijke tijd) in Moengo terug, waar een receptie ge houden zal worden. Half negen is het bezoek ten einde en begeeft de koningin zich weer aan boord van de „Prospector", die haar naar het bij Paramaribo gelegen plaatsje Alk maar zal brengen, waar zij in de loop van morgen verschillende instellin gen zal bezoeken. De jacht, die de prins vandaag bijwoont, zal in de middaguren beëindigd worden, waar na de prins per motorboot weer naar Paramaribo terugkeert. het hazenpad te kiezen. Hij liep de modderige weg op tussen de boer derij en een hooiberg, bemerkte dat hij niet ver kon komen en rende toen over een paadje aan de achterzijde van de boerderij langs de schuur en ging een paar honderd meter verder weer de weg op. De boer zocht direct hulp bij zijn buurman. Totaal overstuur kwam de bejaarde man daar aan met een bamboebezem in de. hand. De buur man belde direct de politie op en be gaf zich vervolgens met de overval- lene naar huis. Uiteraard werd er niets vermist. Wel zag men toen de boksbeugel ctp de grond liggen. Men liet dit voor werp echter waar het was, zodat de politiehond, die uit Zaandam moest komen, na het middernachtelijk uur zijn speurtocht kon beginnen. Spoor liep dood. De speurhond volgde aanvankelijk de weg, die de vluchtende overvaller was gevolg i, maar op de plaats, waar deze weer op de weg was ge komen, raakte de hond het spoor bijster. Of de man inderdaad in een auto is geweest, kwam niet vast te staan. Vermoedelijk is hij wel met een of ander voertuig in de richting van het viaduct verdwenen. De boer, die slechts lichte verwon dingen heeft opgelopen, staat in Lei muiden bekend als „de kluizenaar". Vroeger woonde hij met zijn zuster op de boerderij, maar sinds 9 jaar woont hij er allen. Hij zorgde zelf voor zijn eten, was e.d. en heeft nim mer huishoudelijke hulp. Ook heeft hij geen knecht op zijn veehouderij. Het is bekend, dat de man tot de goedgesitueerden behoort, maar het staat eveneens vast, dat hij niet veel geld in huis had. De manier, waarop de overval is gepleegd, doet erg amateurachtig aan. Men vermoedt dan ook, dat hier geen misdadiger van professie aan het werk is geweest. De jongeman, die de overval pleegde, was onge veer 25 jaar. Hij droeg een lichte re genjas. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek, om gezond heidsredenen, eervol ontslag verleend aan de Hoogeerw. heer mgr. W. J. Pompe, als Deken van het Dekenaat 's Gravenhage en als pastoor van de St. Jacobus-Parochie te den Haag, en benoemd als Deken van het Dekenaat 's Gravenhage en tot Pastoor van ge noemde Parochie, de zeereerw. heer W. A* E. Bokeloh, die rector was van de Voorzienigheid te Scheveningen. Z. H. Excellentie heeft benoemd tot Pastoor te Haarlem (H.H. Elisabeth en Barbara) de zeereerw. heer S. Mol; tot pastoor te Waarland, N. Buurman, die kapelaan was te den Haag (H. Liduina); tot pastoor te Breezand, J. A. van Ettinger; tot pas toor te De Lijnden, J. B. Schotten, die rector was te Amsterdam (O. L. Vr. Gasthuis). MORGEN, FEESTDAG VAN ALLER HEILIGEN, ZAL DE LE1DSE COU RANT NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. weer (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT. Droog weer met opklaringen en in de nacht en ochtend plaat selijk mist. Weinig wind. Van nacht op vele plaatsen zware nachtvorst morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 1 Nov. zon op 7.35, onder 17.16 u.; maan op 17.45, onder 9.18. 2 Nov. zon op 7.37, onder 17.14 u.; maan op 18.38, onder 10.34. Het weer in Europa weer max temp. STOCKHOLM onbewolkt OC. OSLO licht bewolkt 1 KOPENHAGEN onbewolkt 7 AMSTERDAM regenbui 10 LONDEN onbewolkt 8 LUXEMBURG zwaar bew. 3 PARIJS nevel 5 BORDEAUX regen 10 GRENOBLE gehele bew. 12 NICE regen 18 GENèVE nevel 9 ZURICH nevel 8 LOCARNO onbewolkt 11 BERLIJN onbewolkt 5 FRANKFORT nevel 8 MUNCHEN mist 5 WENEN mist 8 INNSBRUCK nevel 10 ROME zwaar bew. 21 AJACCIO onweer 21 MALLORCA onweer 22 gehitst en verschrikkelijk^ te keer De boerderij, waar de heer Visser reeds 9 jaar alleen woont en die ging Het beestje beet niet, maar de 1 Zaterdagavond het toneel werd van een hevig gevecht. Korreltje Ik heb deze brief nogal lang ge maakt, omdat ik de tijd niet had hem korter te maken. Pascal.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1