Hendrik VIII nationaliseerde Engelse Kerk Ccfïtócfïeidinty antaatdde in afiocfïeiding. Kardinaal begreep intenties van zijn koning verkeerd Helderse melkhandel bepaalde zelf wanneer 't vacantie was KINDERGEBED DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I IJ DE OORSPRONG VAN HEDENDAAGS GESCHIL i iiuiihiiiio i iiiiiiiiiiiiiI IJET LAWAAI ROND DE HUWELIJKSPLANNEN van prinses Margeret Rose van Engeland, heeft de aandacht weer eens gevestigd op het typische verschijnsel dat haar zuster, een 28-jarige vrouw, als hoofd van de Engelse kerk fungeert en zij in deze functie haar zuster het huwelijk met een gescheiden man kan verbieden. Het eigenaardige in deze kwestie is dat de stichter van de Anglicaanse kerk Hendrik VIII zelf om een echt scheidingsprocedure Rome vaarwel zei. Men kan deze kwestie echter eerst rustig beoordelen als men de geschiedenis van de stichter der Anglicaanse kerk Hendrik VIII beziet in het licht van de tijd, waarin hij leefde. Hendrik Vffl liet zich verscheidene malen door de grote schilder Hans Holbein vereeuwigen in dezelfde uitdagende houding. DER KETTERS' IJENDRIK Vm WAS NOG slechts een kind toen de vrouw die zijn leven zou veranderen het Britse grondgebied betrad. Het was de vijf tien-jarige Catherina van Aragon, die bij haar geboorte als toekomsti ge gemalin van de Engelse troinop- volger Arthur in de wieg gelegd werd. Zij was even oud als haar „uit verkorene" en had hem alleen leren kennen uit de brieven die haar door zijn opvoeder gestuurd werden en van een miniatuur, dat zijn trekken even duidelijk weergaf als een lach spiegel de hare. Zij schikte zich ech ter, zoals het een koningskind be taamt en zag in dat het huwelijk de betrekkingen tussen Spanje en En geland ten goede zou komen. Het huwelijk werd ongeveer een jaar na de kennismaking gesloten tot grote vreugde van Eerdinand van Aragon en Hendrik VH. De stemming daal de echter aanzienlijk toen Arthur, die een kwakkelend kind was ge-, weest, vijf maanden later ziek werd en overleed. De onderlinge samen werking dreigde door dit voorbarig versoheiden van de kroonprins ver-, loren te gaan en de vorsten staken ijlings hun staatshoofden bij elkaar om een oplossing voor deze netelige kwestie te zoeken. Hun begerig oog viel op prins L}enry, die weliswaar nog slechts elf jaar was maar die eens de kroon van Engeland zou moeten dragen. Teken aan de muur. f-VE PRINS WAS EEN forse knaap die zijn tijd verdeelde tussen het raadplegen van theologsiche lec tuur en het uitoefenen van de ver schillende takken van sport die toen reeds ontsproten waren. Natuurlijk was hij nog te kort jongeling om zijn houding tegenover de gewezen vrouw van zijn broer te bepalen, doch dit deed er tenslotte ook bijzonder wei nig toe. Erger was dat er zowel in Engeland als in Spainje stemmen op gingen, die met de H. Schrift als te ken aan de muur beweerden, dat op het huwelijk van een man met zijn broers vrouw geen zegen kon rusten. Een dergelijk huwelijk was zondig en moest vermeden worden. Deze stemmen verstomden echter toen bleek dat het huwelijk tussen Arthur en Catherina nooit voltrokken was en dus niets een nieuwe verbintenis in de weg stond. De paus verleende enkele jaren later officieel zijn dis pensatie. 3 maal per dag naar H. Mis. Hendrik vii overleed ini509. Op zijn sterfbed had hij Henry laten beloven Catherina te trouwen en overhandigde hij hem 'n bedrag dat toereikend moest zijn om tot het einde der wereld H. Missen voor het welzijn van zijn ziel te laten lezen. De nieuwe koning gaf zijn woord en hofrouw geëindigd was. Hendrik Vin was 18 jaar toen hij 't ja-woord gaf dat later fataal zou worden gaf. In kerkelijke kringen was men aanvankelijk zeer met hem ingenomen; hij be zocht dagelijks drie maal de H. Mis en bezat een grote theologi sche kennis. Fel trad hij op tegen de ketters die de leer van Luther aanhingen en verbrandde diens boeken in het openbaar. Deze af keer van ketters is hem lang bij gebleven, want reeds lang toen zijn naam in Rome als ketter te boek stond, vervolgde hij hen mei vuur en zwaard. Eerst langzaam drong tot hem door dat hij zelf in het land der ketters koning was. Verschrikkelijke verklaring. ""•ATHERINA schonk hem sléchts één levend kind: een meisje, datl Maria gedoopt werd. Drie zonen kwamen levenloos ter wereld. Hen drik overlaadde zijn vrouw met ver wijten en raadpleegde de primaat van Engeland, kardinaal Wolsey, om zich van haar te kunnen ontdoen. Wolsey was een kapelaan dié in minder dan geen tijd de gunst van de koning en via deze gunst de kar dinaalshoed verworven had. Hij was een zeer ambitieus man, wiens hoog ste ideaal het was eens paus te wor den. Hij haatte Catherina omdat zij de vertegenwoordigster was van de Spaans-Bourgondische macht, die zijn ambities in de weg stond. Hij gaf Hendrik VTII de raad om in 't open- I baar de dispensatie, die de paus Jiem bij het huwelijk met de vrouw" van zijn broer gegeven had, in twijfel te trekken. Hendrik deed wat hem ge zegd werd en verkondigde dat zijn vrouw voor de voltrekking van het huwelijk gelogen had en zij dus al die jaren in zonde geleefd hadden. God had hen daarvoor willen straf fen en hun huwelijk zoonloos gela ten. De paus zou zijn dwaling moe ten inzien en het huwelijk als nooit gesloten verklaren. Een vrouw in 't spel. T>E WERKELIJKE reden van deze actie tegen Catherina was Anna Boleyn, een kleine zwartogige vrouw, die haar korte dikke nek on der de troon van de koningin gezet had om haar ten val te brengen. Zij was 22 jaar oud en behoorde tot de Engelse aristocratie. De wijze, waarop Hendrik zijn echtgenote van zijn plannen op de hoogte stelde, was zeer ontactvol. Hij .vertelde haar dat ook zij wel moest inzien, dat op hun huwelijk geen ze gen rustte en dat zij zich het beste in een klooster kon terugtrekken. Zij weigerde echter zonder zijn ver dere uiteenzettingen aan te horen. Aarzelende paus. IJENDRIK ZOND WOLSEY naar A Rome om zijn echtscheiding voor te bereiden. Paus Clemens ontving hem bedrukt en liet de afgezant de zaak van zijn koning rustig verdedi gen. De paus beschouwde Hendrik als een der laatste rotsen van de door ketters bedreigde kerk. Daardoor is het te verklaren dat hij de echtschei dingskwestie wel degelijk grondig bestudeerd heeft, voor hij haar ter zijde legde. Hij benoemde echter een rechts college dat in Engeland de zaak na der moest bestuderen. Zowel Hen drik als Catherina werden door dit hof verhoord. Voordat het echter tot een uitspraak kon komen werden de leden naar Rome teruggeroepen. Dit betekende het einde van Wolsey. Zijn opdracht om de paus voor Hen driks zaak te winnen was mislukt. Toen hij in Engeland terug kwam waren zijn dagen geteld. Op last van de koning moest hij zich in 'n kloos ter terugtrekken en had daar een jaar de tijd om zijn misstap te over denken. Vóór de beul zich on zhn le vensweg kon plaatsen stierf hij. Nieuwe vertrouweling. CROMWELL volgde hem op als de vertrouweling van de koning. Hij was de zoon van een smid en van zijn vader had hij waarschijnlijk ge leerd dat het moeilijk is ijzer met handen te breken. Zijn loopbaan was gekenmerkt door een opportunisti sche voorzichtigheid. Zijn geloof in het geld was sterker dan zijn geloof in God. Met geslepen tong wist hij Hendrik VIII over te halen niet lan ger te wachten met het Christendom in Engeland nationaal te maken. De koning liet de priesters mer ken, dat hij hen wantrouwde omdat zij zijns inziens door hun eed onder danen. van de paus worden inplaats van de zijne. De biechtvader van Anna Boleyn, kapelaan Cranmer werd door haar opgezet de universiteiten van Europa voor de zaak van Hendrik te winnen. Zijn zending mislukte echter omdat de intelligentia van Europa meer angst had voor Karei V dan belang stelling voor de problemmen van Hendrik. Toen besloot Cranmer de zaak zelf in handen te nemen. Hij riep de voornaamste kerkelijke auto riteiten bijeen en verklaarde in hun aanwezigheid het huwelijk van Hen drik Vin onwettig. Afkopen en erkennen. IN DECEMBER van het jaar 1530 stelde de advocaat-generaal de Engelse clerus in staat van beschul diging. Hun voornaamste fout was het erkennen van Wolsey als pri maat van Engeland. Door een beta ling van een grote som en een eed aan de koning als hoofd van de kerk in Engeland konden zij hun schuld uitwissen. De vergadering die door de bis schop van Canterbury bijeengeroepen werd zweeg en boog het hoofd voor de beschermer der geestelijkheid in Engeland. Hendrik was echter nog steeds ni^t zeker van zijn zaak en liet de paus weten, dat als hij voor Pasen 1533 het huwelijk ongedaan maakte, de kerk in Engeland onder zijn leiding bleef. Bijna drie jaar wachtte Hendrik tevergeefs op ant woord. In Juni van het jaar waarin de termijn afliep, verstootte hij zijn wettige echtgenote en liet hij Anna Boleyn tot koningin kronen. Een jaar later volgde de formele afscheiding. Hendrik VIII verklaarde zich tot het opperste hoofd der kerk in Engeland onder God, met de macht aartsbisschoppen en bisschop pen te benoemen. Cromwell benoem de hij tot vicaris-generaal. De Non van Kent. OET SPREEKT VANZELF dat het losscheuren van de Engelse ka tholieken van de Moederkerk niet zo gemakkelijk ging. Toen de af scheiding bekend werd, geraakte een deel van het volk in opstand. Ergens in Engeland verhief een vrouw haar stem tegen de koning en duizenden stroomden samen om naar haar te luisteren. De „Non van Kent", zoals zij ge- links: Bisschop Fisher die tot het einde toe de kerk van Rome trouw bleef. Rechts: Anna Boleyn. TH. J. VAN DER HEIJDEN, rechtskundige Hoge Rijndijk 103a. Leiden, telefoon 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. Advertentie noemd werd voorspelde de onder is een der eerste die door de kerk gang van de koning en zijn kerk. Zij en staatspolitie gegrepen werd. Dui zenden volgden en onder hen bevon den zich bisschop Fisher en Thomas More, die door de koning tot aan de beul bewerkt werden om zijn heers- schappij te erkennen. Zij weigerden. De woorden van Thomas More, tijdens zijn proces en bij zijn terechtstelling uitgesproken, zijn zorgvuldig opgetekend en vor men ook nu nog een bron van inspi ratie voor schrijvers én voor dege nen die evenals hij tussen God en staat moeten kiezen. Bisschop Fis her werd enkele maanden voor zijn terechtstelling door de paus tot kar dinaal verheven. Triest einde. ANNA BOLEYN, die er de oorzaak van was dat de Engelse kerk los scheurde van de moederkerk, heeft weinig genoegen van haar overwin ning ondervonden. Hendriks liefde voor haar was speciaal, toen zij hem niets anders dan een dochter wist te schenken, spoedig bekoeld. Een opvolgster meldde zich en Hendrik VIH verkiest een scheiding van hoofd en romp van Anna Boleyn boven een herinnering aan de scheiding die de afscheiding van bijna vijf mil joen katholieken als gevolg had. ST. HUBERTUS JACHT BIJ ARNHEM. In samenwerking met de Koninkl. Ned. Jachtvereniging mr, Jos. Ge- lissen zal o,a. met de meute aanwe zig zijn wordt op Donderdag 3 November door de Zuid-Veluwse Jachtvereniging in de bossen rondom Arnhem de traditionele Hubertus- jacht gehouden. Dit is een oeroud gebruik op de naamdag van de schut- patroon der jagers. De meet is om half drie bij het rij centrum „Prinses Beatrix" aan de Schelmseweg te Arnhem (dicht bij het openluchtmuseum); in deze om geving wordt ook omstreeks 5 uur de Hubertusjacht beëindigd. en maakt U astublieft Sint Nicolaas bisschop van Rotterdam (Vrij naar het Noord-Brabants Dagblad „Het Huisgezin"). Voor de rechter Wegens overtreding van de zuivel- verordening 1946 hebben gistermid dag 46 Helderse melkslijters zich voor de economische politierechter te Den Helder moeten verantwoorden. Van 1 tot 13 Augustus van dit jaar had den zij, zonder daartoe van het be drijfschap zuivel te Den Haag ver gunning te hebben gekregen, va cantie genomen. Zij deden dit in twee groepen, waarbij de ene groep telkens standplaatsen innam in de wijken van de vacantiegangers. Slechts bij tehuizen van ouden van dagen en ziekenhuizen werd in deze periode bezorgd. Weliswaar hadden zij bij tijdige indiening van een ver- Schade aan vruchtstand Vogels bewaarden appeltje voor dorst In de Zeeuwse fruitboomgaarden is op het ogenblik een vogelinvasie aan de gang. Waar er nog appels aan de bomen hangen zijn grote zwermen spreeuwen gekomen om zich te goed doen aan deze vruchten. Daarnaast zijn er ook veel Vlaamse gaaien. In verschillende boomgaarden is het zo erg, dat de kwekers een spe ciale vogelkeerder in hun boomgaar den moesten zetten om de vogels te verjagen en deze heeft meestal lang geen gemakkelijke taak. De meeste fruitkwekers zijn wegens deze vogel- schade met man en macht bezig om de laatste appels te plukken. De die ren zullen hun vernielend werk daar om niet lang meer kunnen doen want de fruitpluk schiet flink op. Vroeger had men nimmer last van de vogels in de appelboomgaarden. Het vorig jaar echter is het begonnen en het lijkt of de dieren de smaak van de appels te pakken hebben gekregen want nu is het zeer erg op sommige plaatsen. De schade die er door aan gericht kan worden is groot want deze vogels pikken her en der in de vruchten en deze zijn dan practisch waardeloos geworden. Vooral de mooi gekleurde exemplaren zoals jonathan en golden delicious schijnen bijzon der in de smaak te vallen. zoek om ontheffing vrijgesteld kun nen worden van de verplichting om de bezorging dagelijks huis aan huis te verrichten. Zij lieten dit opzette lijk na uit protest tegen de huns in ziens dwangmaatregelen van het be drijfschap zuivel. Als hoofdmotief werd aangevoerd, dat het onmogelijk is om voor een vacantieperiode van één week een plaatsvervanger aan te stellen. De officier van justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, die van mening was, dat verordening gemaakt zijn om na geleefd te worden, eiste tegen de drie bestuursleden van de Helderse melk- slijtersbond een geldboete van 30, of vijftien dagen. De 43 overige ver dachten hoorden een eis van 15, of vijf dagen tegen zich uitspreken. De economische politierechter zal op Woensdag 2 November vonnis wij zen. BEJAARDE FIETSER VERONGELUKT. Op het kruispunt Marnixstraat— Elandigracht te Amsterdam is gis termorgen een 74jarige wielrijder {dodelijk verongelukt. Vermoedelijk I heeft de bejaarde man door de felle 'slagregen niet voldoende op het ver keer kunnen letten. Hij werd door een vierwielige bestelauto gegrepen en overleed ter plaatse aan zijn ver wondingen. PERSONEEL BESTAL WERKGEVER. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage heeft vanmorgen gevangenisstrafen va riërende van één maand tot zeven maanden gerequireerd tegen zes per soneelsleden van een brandstoffen- handelaar in 's-gravenhage, die zoals zij bekenden kolen hadden verduis terd en tegen twee helers, die een deel van deze kolen hadden gekocht. Deze verduisteringen, die geschied den in 1953 en 1954. hadden voor de brandstoffenhandelaar een schade post van ongeveer 5500.opge leverd. Deze eis van de procureur-gene raal hield bevestiging van de von nissen van de rechtbank in, behalve vroeg de procureur-generaal verho- voor de hélers. Tegen de ene heler ging van de straf van vier op zes maanden, tegen de andere verlaging van de straf van vier op drie maan den gevangenisstraf. Arrest 11 November a.s.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7