S)e &2id6e6oti/fcci/nt Conferentie van Genève kon nog niet op gang komen Molotof wilde niet vlot van stapel lopen Het programma van vandaag Wolken trekken over het Midden-Oosten ECHEC IN MAROKKO Brigade defileert voor haar prinses Falcon Regenjassen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 28 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13638 i De geest van Genève moest eraan te pas j komen j Directeur: C. M. v. HAMERSVELEt Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 38 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.0 Productschap voor zuivel \7oór het eerst in de geschiedenis van de P.B.O. zal er een product schap worden opgericht, dat gedwon gen door de wetgever zal worden in gesteld. De Raamwet op de P.B.O. biedt de wetgever daartoe de moge lijkheid. Het betreft hier het productschap voor zuivel, dat deze week bij een door de minister ingediend wetsont werp door de Tweede Kamer is aan vaard. Het is bekend genoeg, dat de rege ring verreweg de voorkeur geeft aan een vrijwillige instelling door de be- drijfsgenoten zelf en dat is tot nu toe ook de weg geweest, waardoor be- drijfs- en productschappen tot stand zijn gekoimen. Dit is in het algemeen de logische consequentie van de ge- dadhtengang, dat de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie het ideaal is van een nieuwe maatschappelijke or de. Een ideaal legt men niet op, daar voor moeten de geesten rijp en warm worden gemaakt en in die richting zijn dan ook pogingen gegaan, wel ke de eerste minister voor de P.B.O. in de eerste drie jaren van zijn be wind hiertoe heeft aangewend. En al kan men niet zeggen, dat het vooral in de industrieële sector in die eer ste jaren sterk heeft aangeslagen, de eerste product- en bedrijfschappen zijn er toch gekomen en minister De Eruin heeft in de Kamer medege deeld, dat er binnenkort nog een tien tal zal volgen. Neen, vlot is het tot nu toe met de instelling van product- en be drijfschappen niet gegaan. Eigenlijk was dat ook wel te voorzien. Voor eerst zdjn wij van nature een nogal kat-uit-de-boom-kijkerig volk en dan schijnt het vooral nogal veel tijd te kosten voordat de zo verschillende groepen van ondernemers en arbei ders zó ver naar elkaar zullen zijn toegegroeid, dat in de eeuwen ge groeide, bijna natuurlijk geworden tegenstelling tussen beide groepen is uitgewist en weggevaagd. Wat zich rond dit productschap voor zuivel heeft afgespeeld is hier van een bewijs. Dit productschap moest dwingend van bovenaf komen, omdat de on dernemers niet voor een gelijk deel de medezeggenschap van de arbeiders wensten te aanvaarden. Dit is eigenlijk heel ernstig. Het bèwijst, dat men nog niet doordron gen is van de noodzakelijkheid van de opbouw van een nieuwe maat schappij, die tóch komen gaat, of men het wil of niet. Dit bewijst, dat men nog teveel zit vastgeroest aan de materie, van het eigenbelang, om dat men bevreesd is voor een te grote invloed van de arbeiders. Men ver liest uit het oog, dat er een omwen teling is in de sociale verhoudingen en dat die omwenteling er niet op zal wachten, totdat wij tot de conclu sie gekomen zijn, dat het beter is de zaken van ondernemers en arbeiders zelf maar te regelen, voordat zij ons van boven af worden gedicteerd. fndien de zaak nu in deze richting gaat, wat kan een regering dan anders doen dan de mogelijkheden gebruiken, welke haar bij de wet worden gegeven? De wet op de P.B.O. geeft de mogelijkheid tot instelling van bovenaf. Dat is niet voor niets in de wet vast gelegd. In deze wet is ook de paritaire samenstelling var- het bestuur vastgelegd in artikel 73, waarvan men volgens artikel 74 al leen maar in zeer bijzondere omstan digheden mag af wijken. Het is alleen maar een beetje onbe grijpelijk, dat mensen, die de P.B.O.. met hart en ziel zijn toegedaan, nu zeggen, dat zij van instelling van bovenaf niets moeten hebben en de vrijkomende takken nog liever a>an de overheid overlaten dan zelf over hun eigen zaken te beslissen, alleen omdat zij bevreesd zijn voor een te grote invloed van de werknemers. Dit juist is naar onze mening de mentali teit, waardoor ook de weinige voort gang in de industriële sector is te verklaren. Men moet zich wel afvra gen of men dan nog steeds niet ver der ziet dan de eigen buidel en de eigen maCht, n' en déolaise hetgeen er in de wereld rondom geschiedt. Zo moest de redering wel ingrijpen en dit productschap van bovenaf op leggen. En als men zegt, dat dit dwin gend opleggen, omdat de betrokkenen door eigen kortzichtigheid niet tot overeenstemming konden komen, de tere plant van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in zijn ontwikke ling zal schaden, dan vergeet men ten zeerste, dat de wet op de P.B.O. hier in heeft voorzien en deze mogelijk heid duidelijk heeft opengelaten, maar bovenal vergeet men dan, dat hier reeds sprake is van een rem ming dezer ontwikkeling door de bedrijfsgenotm zelf, die men blijk baar niet anders dan alleen on deze wijze de noodzakelijkheid hiervan kan bijbrengen. Merapi dreigt De Merapi. de gevaarlijke vulkaan in Midden-Java. dreigt met een enor me uitbarsting. Er worden thans meer dan negen ontploffingen per uur in de krater waargenomen. Weinig uitzicht op sensationele ontwikkelingen Met een merkwaardige, anderhalf uur durende procedurestrijd zijn de minister der Grote Vier Donderdagmiddag in Genève hun poging begonnen, om de geest van Genève in de klinkende munt van de oplossing der grote hangende vraagstukken om te zetten. De drie Westelijke ministers wilden reeds in deze eerste bijeenkomst hun concrete voorstellen voor een her eniging van Duitsland en een veiligheidsgarantie voor de Sowjet-Unie, Tsjechoslowakije en Polen ter tafel brengen, doch Molotof verzette zich daartegen. Hij protesteerde eerst, toen minister Pinay, die de eerste zitting der minister presideerde, de Westelijke voorstellen reeds op tafel had gelegd. Dat behoorde volgens de Russische vertegenwoordiger eerst Vrijdag te ge schieden, wanneer ook de Russische plannen zullen worden ingediend. De Westelijke ministers konden de redelijkheid van Molotofs argument welis waar niet inzien, doch zij besloten hun voorstellen formeel terug te nemen en ze Vrijdag bij monde van minister MacMillan opnieuw in te dienen. Dat zij op deze wijze aan de dringende wens van Molotof tegemoet kwamen, was volgens een Britse woordvoerder een bewijs, dat zij inderdaad met de geest van Genève bezield waren. GEEN VERRASSINGEN TE VERWACHTEN. Hoewel de voorstellen der beide partijen dus nog niet worden gepu bliceerd, hebben de inleidende rede voeringen van de vier ministers reeds duidelijk gemaakt, dat deze geen ver rassingen zullen bevatten. Foster Dulles legde het bekende Westelijke standpunt vast. De ver deling van Duitsland zag hij als „een ernstige ongerechtigheid en een bron van instabiliteit". Deze moest onge daan gemaakt worden zonder dat de veiligheid der andere landen er door werd beïnvloed. Daarom waren de Verenigde Staten bereid deel te ne men aan alle garanties „die een her leving van het Dqitse militarisme kunnen voorkomen". Wat de ontwa pening betreft merkte Dulles op, dat vermindering der bewapening door beide zijden gelijk moest plaats vin den. De Westelijke mogendheden wil den daarbij bovendien de nadruk la ten vallen op inspectie en controle, die zij voor een werkelijke ontwape ning onontbeerlijk achten. De bevor dering van culturele en economische contacten tussen Oost en West maakte Dulles ondergeschikt aan de veilig heidsoverwegingen. Hij verklaarde zich evenwel bereid alle mogelijke realistische voorstellen zorgvuldig en ernstig te onderzoeken. ters hebben zich in deze eerste zit ting beperkt tot zeer algemene op merkingen. Pinay riep de ministers op de vroeger gebruikelijke monolo gen achterwege te laten en de „geest van de dialoog" terug te vinden. Molotof vervalt in herhalingen. Molotof herhaalde wat het Duitse probleem betreft de in de laatste maanden gebruikelijke Russische ar gumenten. Het was nodig een muur van veiligheid tegen een nieuw Duits militarisme op te trekken. Daaraan maakt hij het probleem van Duits- lands eenheid ondergeschikt. Voor een hereniging van Duitsland moest volgens hem de vraag worden ge steld, welke plaats dit land zou in nemen: in een Westelijk militair blok of als „vredelievend land buiten elk militair verband". In de huidige omstandigheden achtte hij het Duitse probleem slechts in étappes oplos baar. Daarbij was het volgens hem van groot belang, dat de béide delen van het land het contact met elkaar zouden opnemen. Wel bijzonder wei nig kansen voor een Duitse eenheid ten. Wat de ontwapening aangaat stelde de Rus: het heeft weinig zin over de inspectie en controle te pra ten, wanneer de bewapeningswedloop ndet eerst wordt stopgezet. De conferentie is inmiddels reeds in haar aanvang met de Franse politieke moeilijkheden geconfronteerd. Minis ter Pinay moest n.l. Vrijdagochtend naar Parijs vliegen om te trachten het leven van de regering-Faure te rekken. Het lag in zijn bedoeling nog dezelfde dag terug te keren, zodat de ministers Vrijdagmiddag weer bij een zouden kunnen komen. Maar of dat lukken zal is een andere kwestie. Het programma van vandaag dat hedenmiddag Nedèrlandse tijd een aanvang neemt kenmerkt zich weer door de overladenheid, die zo nauw aan het bezoek van het Ko ninklijk Paar verweven schijnt te zijn. De dag begint plaatselijke tijd om kwart over acht met de kransleg- ging voor het monument der gevalle nen, waarna een rijtoer van ruim 'n half uur. Om negen uur bevindt de koningin zich in dfr Statenzitting van Suri name, waar voorzitter mr. H. L. van Ommeren de koningin zal toespreken, waarna de koningin het woord zal richten tot de statenleden en ruim 200 genodigden, die aanwezig zullen zijn. Om half elf zal de koningin de Nieuw terrein voor koude oorlog Terwijl de ministers van buiten- Dev.btue an-dtre- WJsteliJke 4mini.f landse zaken van Frankrijk, Groot- Brittannië, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie te Genève vergaderen, pakken zich donkere wolken boven het Midden Oosten samen; het Ara- biscli-Israelische conflict treedt dui delijk aan het licht en Saoedi-Arabië heeft verklaard de bezetting van de Buraimi oase door troepen, welke de Britse steun genieten, voor de Veilig heidsraad te zullen brengen. De Israëlische premier, Mosje Sja- rjett, is, na te Parijs besprekingen met minister Dulles en diens Britse ambt genoot te hebben gevoerd in Genève aangekomen; teneinde met de vier daar confererende ministers van bui tenlandse zaken de kwestie van de 'levering van wapens uit het Sowj et- blok aan Egypte te bespreken. Op vragen betreffende een „pre ventieve oorlog", antwoordde hij, dat de „beschaafde wereld" er op dient toe te zien, dat Israel niet tot de Strijd genoopt wordt. Israel zou nl. vechten als het moest. Inmiddels heeft Syrië de drie Wes telijke mogendheden gewaarschuwd, dat iedere wapenlevering aan Israel „de vrede in het Middenoosten" zou liet ook Molotofs opmerking over, dat verstoren. Het heeft ook de Sowjet- toestand in Marokko, schreven wij gisteren,, vooral niet na de ver rassende reuzenzwaai van El Glaui, de oude, maar sluwe pasja van Mar- rakesj. Achteraf gezien wordt het wel duidelijk, hoe de pasja er toe ge-1 komen is, om van vijand tot vriend te worden van de vroegere sultan Ben Joessef. Zijn Berbers lieten hem nl. in de steek omdat het reügieuse besef, dat mén een geestelijke leider (de sultan is tevens geestelijk opper hoofd) niet zó maar kan afzetten, hun toch te machtig werd; de 0 Koran kent immers geen af zetting van een sultan. Een paar jaar geleden lieten zij zich door de pasja van Marrakesj gemakkelijk opzwiepen om naar Rabat op te trek ken en zo de gevangenneming en verbanning van sultan Ben Joessef mogelijk te maken. Het leek alsof de Berbers als één man achter hun pas ja stonden. De Fransen maakten .er dankbaar gebruik van en vervingen de tegenstrevende sultan door Ben Arafa, een marionet zonder enige ruggegraat. Maar een paar maanden geleden kwamen enige Berberstam men in opstand; men zal zich de moordpartij op een paar kleine Fran se garnizoensplaatsen nog wel her inneren. Toen vroeg men zich met verwondering af, of de Berbers hun pasja uit de hand waren gevallen. Het feit, dat El Glaui thans radi caal bakzeil gehaald heeft, bevestigt dit vermoeden; de Berbers volgen El Glaui niet meer, nu volgt El Glaui de Berbers. Maar deze stap betekent tevens, dat de pasja geen heil meer ziet in de Marokkaanse politiek van de j Franse regering. Deze heeft geen ge- legenheid laten voorbijgaan om plechtig te verzekeren, dat Ben Joes sef nooit ofte nimmer op de sultans- troon zal terugkeren. Nu blijkt het, dat er in Marokko maar heel weinig personen meer zijn, die de terugkeer van de verbannen sultan niet zouden wensen. Dat hele gescharrel met een representatieve troonraad is een slag in de lucht geweest. De omzwaai van El Glaui brengt het échec van de Marokkaanse politiek der Franse re gering ten duidelijkste aan het licht. Nu is het échec wel duidelijk, maar niet duidelijk is, wat er nu gebeuren moet. Faure kan bezwaarlijk met eenzelfde gemak overstag gaan als de pasja. Tenzij de Nationale Verga dering hem vandaag een beentje licht; een Mendès-France bijv. zou kunnen doen wat Faure niet kon; hij zou niet gebonden zijn aan wat Faure had gezegd. Maar fraai is zo'n slin- gerpolitiek allerminst en in Genève maakt het ongetwijfeld ook geen in druk Van sterkte. hereniging van het land „niet op kos ten van het sociale systeem van de Duitse democratische republiek zal mogen geschieden". Molotof liet er voorts geen twijfel over bestaan, dat hij ook thans weer een aanval op de Navo van plan is. De voornaamste hindernissen voor veiligheid in Europa waren volgens hem de militaire blokken. Hij was realist genoeg om in te zien, dat deze niet ineens konden worden ontbon den, doch hij meende, dat men tot een geleidelijke opheffing moest beslui- Unie hierover benaderd en het zou de garantie verkregen hebben, dat het So wj et-blok geen wapens aan Israel zal leveren. Saoedi-Arabië heeft met Egypte een verdrag gesloten voor het samen gaan der strijdkrachten van beide O* »Ov De zuster van de H. Theresia Zuster Geneviève van het Heilig Aangezicht en van de H. Theresia (in de wereld CélineMartin), de enige overlevende zuster van de H. There sia van Lisieux (Therèse Martin), hoopt op 2 Februxiri 1956 haar 60- jarig- pofessiefeest te vieren in het Carmelieten-kloóster van Lisieux. Het gezin Martin telde 5 dochters J Léonie Martin trad in bij de Congre- gatie de Visitandinnen te Caen, de andere vier werden allen Carmelites, j Pauline, die de H. Theresia haar I „kleine moeder" Oplacht te noemen, I trad in 1882 in, Maria in 1886, de H. Theresia volgde op 15-jarige leeftijd (Advertentie).'in 1888 en Céline in 1894. landen. Volgens diplomatieke krin gen is Saoedi-Arabië van plan een zelfde verdrag met Syrië te sluiten. Verwacht wordt, dat Syrië en Libanon een verdrag met dezelfde strekking zullen aangaan. Aan de grenzen van Irael met de Arbische landen blijven zich intussen incidenten voordoen. In de gedemili tariseerde zone van Dan kwam het gisteren tot een vuurwisseling tussen een Israëlische politiepatrouille en 'n groep Syrische militairen en in de gedemilitariseerde zone van El Auja deden Egyptische militairen een over val op een Israëlische politiepost. Prinses Margaret bij aartsbisschop Prinses Margaret heeft gisteren een onderhoud van een uur gehad met de aartsbisschop van Canterbury, de primaat van de Anglicaanse kerk. Vermoedelijk werd gesproken over de plannen van de prinses met group- captain Townsend. De priness werd bij haar bezoek door een hofdame vergezeld. Zij ver liet het aartsbisschoppelijke paleis door een zijingang, aldus een groot aantal verslaggevers ontwijkend, dat bij de hoofdingang wachtte. Van officiële zijde is niets mede gedeeld over het doel van Margarets bezoek aan de aartsbisschop. Demonstratie te Marrakesj Te Marrakesj hebben Donderdag voor de tweede achtereenvolgende dag ruim tienduizend zingende Ma rokkanen betoogd voor de terugkeer van ex-sultan Ben Joessef op de troon. Militairen en politie waren in gereedheid gehouden om in geval van nood te kunnen ingrijpen. De nationalistische Marokkaanse Istiklal-partij meent, dat het Frans- Marokkaanse compromisplan voor n „nieuwe politieke koers" in Marokko achterhaald is door het verdwijnen van het verzet in Marokko tegen een teruigkêer van Ben Joessef en zij meent, dat thans een herstel van Ben Joessef in zijn waardigheid de enige oplossing is. Si Fathmd Ben Slimane, lid van de troonraad, die thans poogt een re presentatieve Marokkaanse regering te vormen, hoopt dat de ex-sultan zelf de Istiklal zal overreden zitting in een dergelijk bewind te nemen. Jaarbeurs openen en daar ongeveer anderhalf uur verblijven, waarmede te half één het ochtendprogramma afgesloten wordt. 's Middags lopen de wegen van de koningin en van de prins uiteen. Prins Bemhard zal enkele bedrijven bezoeken en de koningin zal enkele jeugdcentra en sociale instellingen waaronder de R.K. leproserie „St. Ge- rardus Majella" bezichtigen. In de avonduren zullen de koningin en de prins samen een culturele avond in „Thalia" bijwonen. V. N. aanvaarden atoombureau De politieke commissie van de V.N. heeft Donderdag (met 53 stem men voor, geen tegen, bij zes onthou dingen) de Westelijke voorstellen goedgekeurd voor de oprichting van een wereldconferentie. Ook de Sow jet-Unie stemde voor. Aanbevolen wordt, dat de betrok ken regeringen al het mogelijke zul len doen om het bureau onverwijld in het leven te roepen. Er is geen poging gedaan tot vast stelling van plaats of datum voor de wereldconferentie. Een Russisch voorstel om na de tot standkoming van het atoombureau een internationaal periodiek uit te geven, dat gewijd is aan het vreed zaam gebruik van atoomenergie, is aanvaard en in het ontwerpstatuut opgenomen. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 1 November geen audiëntie verlenen. GROTE PRIJSVERLAGING ga vlug naar.. NOLET Botermarkt 89 Haarlemmerstraat 206 DE FALCONSPECIALIST ZACHTE WINTER? Deze winter zal volgens een voor spelling van de Duitse professor A. Baur niet koud worden. De profes sor, die zich specialiseert op het ge bied van Weervoorspellingen over lange perioden, heeft gezegd, dat deze zomer een toenemende activiteit van zonnevlekken is waargenomen. Dit betekent, dat de winter zacht zal zijn. HOE wordt 'iet weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, aan de kust tij delijk krachtige Westelijke tot Noord westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 29 Oct. zon op 7.29, onder 17.21 u.; maan op 16.07, onder 5.12 u. Het weer in Europa De weerrapporteri van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LOND'EN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA mist 5 C. onbewolkt 5 regenbui 9 regenbui 10 onbewolkt 9 nevel 7 mist 13 mist 18 nevel 18 licht bewolkt 21 zwaar bewolkt 16 nevel 14 awaar bewolkt 15 nevel 9 half bewolkt 8 regen 13 ziwaar bewolkt 15 zwaar bewolkt 20 zwa2r bewolkt 19 licht bewolkt 22 Een overzicht tijdens de plechtigheden te Tilburg, waar H.K.H. Prinses Irene het monument ter brigade „Prinses Irene" heeft onthuld. Deze opname werd gemaakt na de onthulling tijdens het de prinses. ere van de défilé voor Korreltje Van tien neerslachtige gedachten hebben zeven gemakzucht tot moe der.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1