1 Ouden van dagen in Australië Een groep, die teveel" is Tandarts reed door het IJzeren Gordijn Het mysterie van de oerwoud-telegraaf Trommels roffelen Wat leest de kath. jeugd? SANOSTOL <sb> WOENSDAG 26 OCTOBER 1855 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 (Van onze correspondent in Australië). Australië is in veel opzichten het land van de tegenstellingen; waar men enerzijds bewijzen vindt van super-moderniteit, ontmoet men an derzijds toestanden, welke sinds oude dagen onveranderd zijn gebleven. Hyper-moderne woningen staan naast bouwvallen uit de beginjaren van het land; vervoer per vliegtuig is even populair als dat met paard en wagen of op het losse paard. De auto rijdende, geld verspillende jeugd, leeft temidden van verpauper de ouden van dagen, die eigenlijk te veel zijn... De historieschrijver Kylie Tennant vertelt in één van z'n boeken, dat toen in Port Macquarie een bejaard man gevraagd werd te tekenen voor diens ouderdomspensioen, deze zei: „Nu ben ik op gelijke hoogte als ko ninklijke hoogheden; het land betaalt ons allebei! Het moge koninklijk klinken, doch daar blijft het dan ook bij; in elk ge val wat Australië betreft. Er is voor degenen, die het trieste geluk hebben oud te worden, aller minst een vorstelijke beloning voor de in de opbouw van het land ver leende arbeid. Het is om zulks te constateren niet nodig om naar de „slumps", de „ach terbuurten", van de grote steden te gaan; het valt op in elke kleine plaats waar men in dit enorme land passeert. De huisjes, gelijk vervallend mèt de bewoners, omdat zij niet over de middelen beschikken een standing óp te houden, spreken een naargeestige, duidelijke taal. Opgeborgen Enige tijd geleden bezocht ik een inrichting, waar mannelijke ouden van dagen kunnen verblijven. Een Staats-inrichting met verschil lende paviljoens en plantsoenen. Aan vankelijk meende ik, dat het een soort straf-kolonie voor landlopers en dronkaards was; het was er ver schrikkelijk om te zien. Over deze inrichting las ik later een rapport, waarin ten hemel schreiende toestan den onder deze oude mensen werden vermeld; diefstal en berovingen, ze delijke- en morele misdragingen wer den niet of nauwelijks tegen gegaan. Deze gedegenereerde, bejaarde le den der bevolking, waren hier „opge borgen"; wat zouden ze kunnen ver wachten voor him „twee pound ten" Aetherklanken donderdag. Televisieprogramma's vara. 20.15 Act. 20.30 Spiegel der kun sten. 20.50 Kep. IJshockeywedstrijd. 21.20—21.45 TV-spel. HILVERSUM I 402 M. 1 00 KRO. 10.00 ncrv. 11.00 kro. 14.00—24.00 NCRV. 7 00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 'Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.3012.33 Land- en tuinb. meded. 12.33—12.40 Voor de boeren). 12.52 „Het 25-jarig bestaan van het Nederlands Priestercollege te Rome", caus. 13.00 Nieuws en katlv twintig gulden per week, als inko men? Ze mogen blij zijn een dak boven hun hoofd te hebben. Het millioen ouden van dagen. Er zijn op het ogenblik rond een millioen personen in Australië boven de leeftijd van 60 jaar, die men als de „ouden van dagen" betitelt. Laat ik er bij vermelden, dat hier van bijna 40.000 boven de 85 jaar zijn. Op dit ogenblik is een man op 65- jarige en een vrouw op 60-jarige leef tijd pensiongerechtigd; er zijn bijna tweemaal zoveel vrouwen als mannen aan de uitkering toe. Het totaal aantal bedraagt onge veer 12 procent der bevolking; indien de immigranten er niet zouden zijn, dan was het percentage veel hoger. Omtrent de vrouwen zij verder nog medegedeeld dat, behalve dus de om standigheid dat zij 5 jaar eerder dan de man pensioen ontvangen; zij min der bij-verdiensten hebben en dus volledig „ten laste" van de Staat ko men en bovendien gemiddeld vijf jaar ouder worden dan de man. Dit nu zijn de feitelijke omstandig heden in het drama rond de ouden van dagen. Zie maar dat je er komt Sprekend over „de zorg" voor die ouden van dagen, zij vermeld dat een gepensioneerd echtpaar pl.m. vier pound 35) per week ontvangt; man of vrouw afzonderlijk, iets meer dan de helft van genoemd bedrag. Wan neer ik hierbij meteen vermeld, dat normaal het drievoudige van die uit kering een minimum levensonder houd zou geven, dan spreken de cij fers duidelijke taal genoeg! Nu moge het toegestaan zijn om iets bij te verdienen, doch al spoedig laat de aftrek-regeling zich gelden. En zo leven er tienduizenden „ge pensioneerden" aan de rand of daar over van pauperisme. Het Australische standpunt op vrij wel elk terrein des levens: „Zie maar dat je er komt", wordt ook t.a.v. de ouden van dagen toegepast, ongeacht de vraag, óf men er wel kan komen. Men neemt aan, stelt in elk geval, dat in 'betere dagen maar gezorgd moet worden voor hetgeen in later leeftijd staat te gebeuren. Degene die in de „betere dagen' kans heeft gezien z'n huisje „vrij t< maken, nog een paar centen over spaarde, zal zijn laatste levensdagen Commandant 3e divisie nam afscheid van de troep meer decent kunnen doormaken dan degenen, die om welke reden dan ook, zonder meer op de pensioensleef tijd aanbelanden. In het land van de jeugd Australië is het land van de jeugd men zegt hier wel eens: „boven de veertig ben je te oud". Dit gezegde moge in deze tijden van arbeiders-schaarste minder scherp zich laten gelden, niettemin is het voor degenen die de zes kruis jes passeerden vrijwel onmogelijk er gens „aan de slag" te komen. Om van hoger leeftijd niet te ge wagen! De jongeman tussen de 18 en 30, heeft de Australische wereld voor zich open liggen; men smeekt om hem. I Vandaar dat knapen, die nauwelijks de rijbewijs-leeftijd van 16 jaar be reikten, zo heel vaak de wegen on veilig maken in hun met zorgeloze snelheid bereden auto's. Ze wisselen de ene betrekking voor de andere; de verdiensten omhoog' voerend. Voor de ouderen, de ouden, gaat het in snel dalende lijn, naar het i minimale, of minder dan dat. i Is het wonder dat de immigrant, j onwennig als hij tegenover dat alles i staat, zien zo spoedig als hij kan pro-1 beert veilig te stellen tegenover de', oude dag? Hij zal bovendien nog min stens twintig jaar in Australië moe ten zijn, alvorens de enkele pounds als „pensioen" in ontvangst te mogen nemen. Enkele heel grote bedrijven hebben I een eigen pensioenfonds, doch gezien in het Klein Heide-kamp bij Arnhem heeft de commandant van de derde divisie, kolonel L. de Zeeuw, Dinsdag- het feit, dat de Australiërs niet zo erg 1 morgen officieel afscheid genomen. Het afscheid ging gepaard met een parade en een défilé. Op de foto een „hokvast" zijn in hun baan, is het j moment tijdens het défilé voor de oude en de nieuwe commandant, aantal dat met groter gerustheid de 65-jarige leeftijd kan zien naderen, gering. Er gaan nu en dan wel zwakke stemmen op om iets te doen voor hen, die niet meer in het arbeidsproces zijn opgenomen, doch het jonge leven in Australië doet die stemmen teloor gaan. Men heeft hier zovéél om handen teneinde de groei bij te houden; die ouden van dagen zijn „er uit". Hij kwam er ook weer uit Berthold Schulz uit Chicago Kort geleden las ik een oproep aan tandarts, maar hij is ook wereldrei- automobilisten om die ouden van da- J ziger. Hij bezocht vele vreemde lan gen en invaliden eenmaal per jaar een dagje uit te bezorgen; de reactie liet daarvoor weinig kans zien. Geen tijd; een jong land voor de jongeren. Ergens, vergeten langs de weg; in een enkele kamer; het vervallende huis; de Staats-inrichtingen, zijn de genen die eertijds aan het land bouw den. Hun tijd is voorbij. Een millioen zijn het er nu. den en kort geleden ging zijn naam door de wereldpers, omdat hij als eer ste toerist er in slaagde met zijn auto de Sowjet-Unie zomaar binnen te rij den ener ook weer uit te rijden. Op doorreis naar Engeland vertoefde hij in Delft, waar hij heel eenvoudig zijn ervaringen vertelde. de zijde van Intourist te kennen, dat dit niet mocht. Hij kon wel per vlieg tuig of per trein gaan, maar niet in zijn auto. In dat geval moest hij langs dezelfde weg, welke hij gekomen was, terug naar de Finse grens. Dit deed hij tenslotte. En wederom werd hij door een Russische wagen gevolgd Wat lezers schrijven over Afrika HET ROFFELEN van trommels in de stilte van het Afrikaanse oerwoud is voor velen een begrip geworden. Het één hangt ten nauwste met het ander samen, want wij kunnen ons de binnenlanden van het zwarte we- reldeel moeilijk zonder het geluid van de tamtams voorstellen. Tooh zal het niet lang meer duren of het ge luid van de beriohtentrommels zal in Afrika verstomd zijn, want de inboor lingen, die kennis hebben gemaakt met de blanke beschaving, gaan zich steeds meer interesseren voor de aanmerkelijk eenvoudiger wijze, waarop wij over grote afstanden be richten overbrengen en vooral de jonge generatie voelt er minder voor om gebruik te maken van de moei lijke trommeltaal. Vele Afrikapioniers van naam heb ben getracht in de loop der jaren het mysterie van de oerwoudtelegraaf te ontsluieren, maar het is niet ge lukt, totdat de Engelse missionaris Carrington door zijn vriendschap met een Congolese trommelaar het ge- - „ïonn 13 45 een Kongolese trommelaar net ge- ï.'ü'f.K™ ?i.i5 tW muz. helm voor een groot deel te weten Gram. 14.00 Gram. 14.15 Lichte muz. 14-45 Voor de -vrouw. 15.15 Kamer- ork. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Vocaal kwart. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.15 Surinamase muz. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber- 19.10 Gram. 19.20 „Sociaal perspectief' caus. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Orgelconc. 22-35 Kon. bezoek aan Suriname. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20— 24.00 Gram. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7-10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10 50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Lichte muz. 11.45 Omspringen met geld in de huis- hiuding", causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 in 't spionnetje. 12.30 Land. en tuinb meded- 12.35 Gram. 12.50 „Uit het bedriifsleven", caus. 13.0o Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.30 „Reclame-mannen werk?", caus. 14.45 Alt en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Surinaamse volks- muz. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Ham- rnondorgelspel. 17.45 Regerings-uitz.: Rijksdelen Overzee: J. J. van der Laan: „Kroniek van overzee". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Piano, gitaar en bas. 19.25 Cos- mopolitain ork. 19.45 Voor de jeugd. 20000 Nieuws. 20.05 Buitenl. overz- 20.15 Radio Philh. ork. en solist. 21.00 Meded. of gram. 21.05 „Sinuhe, de Egyptenaar", hoorsp. 22.45 „De Con ferentie der Grote Vier in Genève", caus. 22.40 Journ. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Act. 23.25—24.00 Jazzmuz. kwam. Over deze manier van berichten vërbrengen deden tot voor kort ver schillende onjuiste verhalen de ron de. Velen meenden, dat bij deze trommeltaal gebruik werd gemaakt van een soort morseschrift. Anderen verklaarden, dat het een telepatisch hulpmiddel was. Ook werden de mo gelijkheden van deze oerwoudtele graaf verre overschat en meende men, dat de inboorlingen kans zagen om in korte tijd berichten over honderden kilometers afstand te verzenden, dóór dat de een het van de ander overnam, een soort estafette-systeem dus. Car rington heeft als deskundige, die zelf door middel van de trommel berich ten kan verzenden en ontvangen, een einde gemaakt aan deze fabeltjes, want de zaken liggen geheel anders. Beperkte mogelijkheden. AFHANKELIJK van de weersge steldheid kan het geluid van een trommel geen grotere afstand afleg gen dan ongeveer tien kilometer. De wijze waarop berichten worden over gebracht is voor ons blanken een zeer ingewikkeld systeem, dat ten nauw ste samenhangt met de taal der in boorlingen. Ben bepaald woord kan verschillende betekenissen hebben, hetgeen afhangt van de beklemtoning der lettergrepen. Het verschil in be klemtoning en toonhoogte van be paalde lettergrepen speelt in de trom meltaal een zeer belangrijke rol. Deze toonhoogte en bekelmtoning worden namelijk door middel van de trom mels overgebracht. Om dit te bereiken zijn de trom mels, die vervaardigd worden van een groot stuk uitgehold hout, van boven voorzien van een nauwe sleuf, waar- •uit het geluid komt. Wanneer men aan de ene zijde op de gleuf slaat, geeft de trommel lage tonen en aan de andere kant hoge tonen. Op die manier krijgt men de intonatie. De afwisselende hoge en lage tonen worden precies zo gesla gen als ze voorkomen in de inboor lingentaal. Toch zou dit nog tot ver warring kunnen leiden en daarom maakt men slechts gebruik van be paalde standaardzinnen, waardoor vergissingen practisoh uitgesloten zijn. Deze zinnen zijn geen zinnen in tele gramstijl als bij ons, maar uitgebreide uiteenzettingen, waarbij men gebruik maak van veel woorden om er één te omschrijven. Hierdoor in vergis sing uitgesloten. Het resultaat is na tuurlijk, dat men heel veel tijd no dig heeft om een bericht door te trommelen, terwijl het trouwens ver schillende keren herhaald wordt, op dat men aan de andere karit van de denkbeeldige verbindingslijn toch maar precies begrijpt, welk bericht doorgegeven wordt. Taal- en trommeldeskundigen. AANGEZIEN men in de Afrikaan se binnenlanden zeer veel verschil lende talen aantreft, is het doorgeven van een bericht geen sinecure. Soms heeft een kleine stam een geheel eigen taal, terwijl enkele tientallen kilometers verderop weer een an dere taal wordt gesproken, met alle moeilijkheden van dien voor de over zetting van het trommelbericht. Daarom zijn de trommelaars van de stam mannen, die van jongsaf de techniek van het trommelen hébben geleerd, terwijl het tevens noodzake lijk is, dat zij de talen van de omlig gende stammen volkomen beheersen en in staat zijn ook in die talen be richten te zenden en te ontvangen. Op die manier zijn zij in staat een bericht van een andere stam te ver staan en om te zetten in hun eigen taal, waarna anderen het weer op vangen en kunnen doorgeven. Het trommelen wordt tijdens het bericht niet onderbroken, zelfs niet wanneer de trommelaar even moet bedenken hoe hij de volgende zin zal slaan, dan houdt hij geruime tijd in een ononderbroken eentonige rof fel een bepaalde toon aan, op precies dezelfde wiize, als een spreker zijn zijn kan onderbreken met „eh". Missionaris Carrington geeft echter zelf toe, dat hij nóg niet alle gehei men van de trommeltaal kent, omdat de negers deze geheim wensen te houden. Eigenlijk weet hij al teveel, want wat hem is gelukt, is nog nooit aan andere blanken gelukt, nl. een tip op te lichten van het mysterie der Afrikaanse oerwoudtelegraaf. (Nadruk verboden). Nu echte vliegende schotels Ten einde een stroom van berich ten over „vliegende schotels" In Augustus reisde hij met de „Queen Elisabeth' 'naar Engeland. Daar kocht hij een auto en reed er mee naar de Fins-Russische grens. De Russische grenswachten warenAmerikaanse dar en week- stomverbaasd, toen zij Schölz zagende Amerikaanse dag en week aankomen. Ze bekeken zijn papieren,! bladen wordt alarm geslagen over waren toen nog verbaasder en scho-1 d® misdadigheid van de jeugd ten twee maal in de lucht. Dat bleek aldaar. Als men de excessen der een signaal te- zijn, want enige tijd later kwam er een officier te paard. Ook hij wist kennelijk geen raad met de goede papieren en belde een hoge officier in Wiborg op. Die kwam per jeep en zette tenslotte een stempel in het paspoort; Schulz mocht Rus land binnenrijden! Na drie dikke en hoge lagen prikkeldraad te zijn ge passeerd reed hij, met de Russische jeep achter zich, naar Wiborg en van daar zette hij welgemoed koers naar Leningrad. Geruime tijd werd hij door een Russische auto gevolgd en als hij onderweg zijn wagen wilde parkeren om - zoals hij gewend was te doen in de auto de nacht door te brengen, werd hem beduid, dat dit niet geoorloofd was. Pas in een klein plaatsje mocht hij in zijn auto over nachten, doch twee man bleven in de nabijheid. De volgende morgen liet men hem verder rijden en volgde men niet. Zo kwam hij in Leningrad, waar hij rus tig de stad kon bekijken. De dag daarop vervolgde hij zijn reis naar Moskou en daar werden hem even min moeilijkheden in de weg gelegd. Hij kon gaan bezichtigen waar hij zin in had. Maar toen hij zijn reis wilde vervolgen, gaf men hem van HET DOMME NIJLPAARDKIND. De nijlpaardmoeder weet het wel: „blijf maar in 't water, kind, alleen je neusje en je staartje, mijn lieve kleine waterpaardje, die mogen in de wind." „Poeh", zegt het nijlpaardkindje boos, „ik mag ook nooit eens wat, dat ieder ander kind wel mag. Niet één kind zit de hele dag bij moeder in het bad." En weet je wat die stouterd doet als moeder onder is? Niet meer zijn staarte en zijn snuit, maar alles klimt het water uit. O, dat gaat zeker mis. De nijlpaardmoeder kan hem riet nog bij zijn staartje houden, maar och, dan is het al te laat; als hij weer terug in het water gaat is hij al snipverkouden. Het water klotst en golft ervan, zó niest dat nijlpaard joch: hatsjie, hatsja, hatsjie, hatstjoe. Wat moestje ook naar boven toe? Je moeder zei 't toch nog? Mies Bouhuys jeugd, die met Amerikaanse openhar tigheid verteld worden, leest, dan rij zen de haren te berge om zulk een af schuwelijkheid. Als een van de grote oorzaken van deze wandaden wordt genoemd: de ongezonde sensatie- lectuur, waarmee de Amerikaanse jeugd vergiftigd wordt. Ook ons land wordt overstroomd door deze ongezonde lectuur, ook onze Nederl. jeugd is reeds besmet door deze geestelijk ongezonde drukpres- taties. Bepaalde boekwinkels liggen vol met dit soort boekjes, dde gretig aftrek vinden bij de jeugd met alle gevolgen van dien. Weten de meeste ouders wel wat hun kinderen lezen? Bij de steekproeven, die op som mige scholen werden genomen, kwa men uit de boekentassen allerlei sen- satie-lectuur en pornografische blaad jes te voorschijn, die onder de jeugd circuleerden en waarvan de ouders niets vermoedden. De Amerikaanse jeugd is voor ons een waarschuwend teken. Laten de ouders zioh bewust zijn van hun ver antwoordelijkheid en laten zij zich doen voorlichten op de lezing, die Don derdag 27 Oct. om 20 uur in het Sint- Antonius Clubhuis, Mare 43, gege ven wordt door de heer P. J. W. van Adrichem, hoofd van een R.K. school, ter gelegenheid van de Jeugdboeken week. Het 'bestuur van de katholieke open bare leeszaal en het bestuur van de kath. 'bond van het gezin nodigen alle ouders en ieder, die met de jeugd in aanraking komt, uit deze 'belangrijke lezing b(j te wonen. De toegang is gratis. bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Mensheid maakt elkaar weer gelukkig „Ryvan Aeronautical Corporation" uit Californië. De minister voor de luchtmacht, Donald Quarles, die dit meedeelde, maakto ook de inhoud van een rap port bekend over het onderzoek, dat de luchtmacht heeft ingesteld naar voorkomen heeft de Amerikaanse j 131 meldingen over „vliegende scho- luchtmacht bekend gemaakt, dat zij tels" in de eei*ste vijf maanden van spoedig toestellen in de lucht zal'j dit jaar. In slechts drie procent van brengen die op schotels gelijken. Zo zullen proeven worden genomen met een schotelvormig toestel van de „Avro limited of Canada" en met het eerste straalvliegtuig, dat verticaal deze gevallen was de oorzaak „onbe kend" in de overige gevallen waren balons, vliegtuigen, vogels, sterrekun- dige verschijnselen, luchtspiegelin gen e.d. verantwoordelijk voor de kan opstijgen* een product van de 1 waargenomen verschijnselen. In de stad Famagusta, op Cyprus, is het verboden zich on straat te bevinden en tot de tanden gewapende soldaten dragen er zorg voor, dat Iedereen zich aan de voorschriften houdt. Het is de bevolking drie uur per dag toegestaan zich buitenshuls te bevinden, om de noodzakelijke inkopen te doen. Op de bovenste foto soldaten in volle wapenrusting, die overtreders nr-r hun hulzen terug moeten sturen. Op de onderste foto worden vr .vnde jongemannen door de politie weggevoerd, daar zij zich niet aan de voor schriften hebben gehouden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9