Inkomen van vele Nederlandse gezinnen onder bestaansminimum Ministerie weegt recht op gouden plak af op goud weegschaaltje Voorrang voor voetgangers Officieel verbod loonsverhoging voor Amsterdamse kolensjouwers Geen vuilwerk-toeslag Leden in verzet tegen financieel beleid van bet hoofdbestuur WOENSDAG 26 OCTOBER 1855 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Pleidooi voor verhoging kinderbijslag Van het derde kind af moet de kinderbijslag' met 25% worden ver hoogd. De meer-kosten ad 50 mlllioen zouden geput kunnen worden uit een verminderde vennootschapsbelasting. Tot deze conclusie komt de heer J. M. van Meegeren in een studie over de kinderbijslagregeling in Neder land, uitgegeven door het Centraal Bureau van de Bond voor het Gezin. In zijn studie constateert de heer van Meegeren, dat de kloof, die vroeger de sociale klassen van el kaar scheidde maar thans meer en meer vervaagt, zich nu scherper be- f;int af te tekenen binnen elke socia- e groepering tussen degenen, die kinderen hebben en degenen, die ze niet hebben. Aan de hand van ver- bruiksschalen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek wordt aange toond, dat bij een jaar-inkomen van 3000.een gezin met twee kinde ren reeds beneden het bestaansmini mum ligt; bij 'n inkomen van 4020 geldt dit voor gezinnen met 5 of meer kinderen. 50 millioen meer. Wanneer voorts het levenspeil van een echtpaar zonder kinderen op 100 wordt gesteld, dan heeft het gezin met drie kinderen slechts 65% van dit levenspeil, met vijf kinderen is dit bijna tot de helft gedaald. Dat wil zeggen, dat de behoeften amper voor de helft door de inkomsten worden gedekt. Als ideale oplossing ziet de samen steller der studie: een relatief ge- zinsloon. Doch dit heeft weinig kans van slagen in het huidige Nederland se loonstelsel. Volstaan zou echter Wettelijke regeling stichtingen De Tweede Kamer heeft gistermid dag de eerste termijn geopend van de behandeling van het ontwerp tot wettelijke regeling van de stichtingen. Met dit wetsontwerp bedoelt minister Donker een einde te maken aan het feit, dat de stichtingen aan geen en kele wettelijke regeling onderworpen zijn. Vele stichtingsakten leveren, omdat zij onvolledig zijn, moeilijk heden op zowel binnen de stichtingen als naar buiten. Ook ontbreekt veelal elke controle op de gestie van de besturen, zodat wanbeheer en verkwisting ongemerkt kunnen plaats vinden. Meermalen is er niemand, die het recht heeft hier tegen op te treden. Zelfs is verduiste ring heel moeilijk te ontdekken. Wordt dit wetsontwerp aangeno men, dan zal een stichting pas kun nen ontstaan, wanneer een vermogen wordt afgezonderd voor het nastre ven van een duidelijk omschreven doel en zal de organisatie van zo'n stichting deugdelijk moeten zijn. Het doel mag niet zijn om met behulp van het vermogen winst te maken of uit te keren, zoals met een naam loze vennootschap het geval is. De stichting mag geen leden heb ben zoals een vereniging. Voorts kan zij worden ontbonden of kan de in schrijving van de stichting geweigerd worden, wanneer een te klein ver mogen aanwezig is. Er zijn nl. talloze oncontroleerbare loze of papieren stichtingen. Uitgesloten van deze wet telijke regeling zullen zijn overheids- stichtingen en kerkelijke stichtingen. De wet waarborgt de belangen van de betrokkenen, stelt eisen ten aan zien van de goede functionering van de organisatie der stichting en stelt tevens de belangen van derden veilig. ook kunnen worden met eenzelfde standdaardloon voor ongehuwden en gehuwden en daarboven een goed gevolgde kinderbijslag van af het eerste kind. Het zijn echter vooral de grotere en grote gezinnen met lagere inkomens, die in de huidige levens omstandigheden met de duurte der levensmiddelen te kampen hebben. Hier biedt een verhoging van de kin derbijslag van het derde kind af een oplossing. Nationale Feestdag Hoe wordt 't in 1956 In het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer over de begroting van het De partement van Algemene Zaken voor het jaar 1956, wordt door zeer vele leden de hoop en de verwachting uit gesproken, gezien de glansrijke wijze waarop in 1955 de viering van de PREMIEVERHOGING ZUIDELIJKE ZIEKENFONDSEN IS RECHTSGELDIG De besturen van tien Zuidelijke zie kenfondsen hebben naar aanleiding van de mededeling van de zieken fondsraad aan de pers terzake de in gevoerde premieverhoging voor de vrijwillige verzekering, ons het vol gende medegedeeld: ,De verhoogde premie is rechts- Nationale Feestdag is geschied, dat vastgesteld, zodat de verzeker- de regering zal bevorderen, dat in den Jegens de ziekenfondsen gehou- 1956 een even waardige viering zal den z.Un' deze Prem.1{: te betalen De worden bereikt voorzitter van de ziekenfondsraad is van dit standpunt op de hoogte". VEEL LEVEN OKI ONDERSCHEIDING Koude oorlog voor vrouwe Justiiia Voor de centrale raad van beroep te Utrecht heeft gisteren de zaak ge diend van de minister van Oorlog te gen de le luitenant W. Schaap te 's-Gravenhage, inzake de uitreiking van de gouden medaille voor trouwe dienst, gebruikelijk voor vrijwillig dienende militairen met 36-jarige diensttijd. De heer Schaap meende op deze on derscheiding recht te hebben, gelet op zijn antecedenten, doch de desbetref fende militaire instanties wezen zijn aanspraak af. De heer Schaap ging van deze beslissing in beroep bij het militair ambtenarengerecht te Den Haag, dat de juistheid van zijn aan spraken erkende. De minister van Oorlog nam daar geen genoegen mee en tekende appèl aan bij de centrale raad van beroep. Moeilijkheden bij overplaatsing. Het standpunt van de minister werd voor dit hoogste rechtscollege verdedigd door mr. J. H. K. van de Berg, referendaris bij het ministerie van Oorlog, dat van de heer Schaap door de heer P. J. Bouwman, gemach tigde le luitenant voor speciale dien sten bij de staf van de adjudant-gene raal te Den Haag. Mr. van de Berg ving aan met te zeggen, dat bij het overgaan van de KNTL-militairen naar de landmacht en vooral door de enigszins overhaas te wijze waarop deze overgang ge schiedde, zo hier en daar wel eens moeilijkheden zijn gerezen over de aanpassing van de bij het vroeger onderdeel geldende bepalingen aan de nieuwe situatie bij de landmacht. Zo is er ook verschil in interpretatie mogelijk ten aanzien van de toepas sing der onderscheidingsvoorschrif ten. Over de streep. In het algemeen gold vroeger de bepaling, dat de dienstjaren voor vrij willig dienende militairen bij het KNIL dubbel telden. Als men deze maatstaf in dit ge val toepast, heeft de heer Schaap op het ogenblik niet 36, maar 46 dienst jaren, zodat hij over het normaal vastgestelde tijdstip van het uitrei ken van de onderscheiding heen is. In 1953 is ter zake een nieuwe re geling vastgesteld, waarbij werd be paald, dat van de Indische dienstja ren slechts de eerste negen meetellen. Zou men deze regeling op de heer Schaap willen toepassen, dan had deze op 5 December 1952 de betwiste onderscheiding hebben moeten ont vangen. Maar deze nieuwe regeling heeft geen terugwerkende kracht, zo dat ook op deze grond de heer Schaap volgens pleiter geen recht heeft oj begeerde ondersoheiding. OPINIE-ONDERZOEK WIJST UIT: Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft aan vele mannen uit het Nederlands publiek de vraag gesteld: „In het buitenland vindt men in steden met druk verkeer over steekplaatsen voor voetgangers. Die oversteekplaatsen zijn met witte strepen op de weg aangegeven. Wanneer het publiek op die plaatsen oversteekt, heeft het voorrang op elk verkeer. Ook het snelverkeer, de auto's, moeten dan stoppen. Zoudt u ervoor of ertegen zijn dat dergelijke oversteekplaatsen ook in ons land worden aangebracht?" De overgrote meerderheid van de mannen, en wel liefst 85 is vóór het invoeren van dit soort oversteekplaatsen. Slechts 11 is er tegen, 4 spreekt hierover geen mening uit. Elke categorie weggebruikers is er voor, het meest de fietsers, brom fietsers en voetgangers. Maar ook automobilisten, motorrijders en voer lieden van paard-en-wagen zijn in meerderheid voor het invoeren van over steekplaatsen voor voetgangers. Meerdere en mindere. De tegenpleiter, luitenant Bouw man, zei daarentegen, dat evenals bij andere situaties in het ambtelijke en militaire leven Sohaap met zijn 46 dienstjaren recht heeft op de on derscheiding, waarop hij na 36 dienst jaren aanspraak kon maken. Pleiter concludeerde dan ook tot bevestiging van de voor zijn cliènt gunstige beslissing van het militair ambtenarengerecht. De uitspraak werd bepaald Op 15 November aanstaande. NED. KATHOLIEKE GRAFISCHE BOND. De Ned. Katholieke Grafische Bond, die te Rotterdam congresseert, heeft de tweede en tevens laatste dag van zijn congres besteed aan be- stuurs- en afdelingsvoorstellen, die voor het merendeel van interne aard waren. Ook werd de uitslag van de bestuursverkiezing bekend gemaakt. Herkozen werden J. Jurgens (Am sterdam), N. Koelemans (Zeist), H. Cox (Maastricht), en C. van Wessum (Hengelo). In de plaats van de aftredende M. Mol uit Roosendaal werd gekozen J. F. Dankaart uit Rotterdam. Met een lunch en een rondrit door Rotterdam werd het congres beslo ten. De voorzitter van het college van rijksbemiddelaars heeft vorige week een bespreking gehad met een dele gatie van werkgevers uit het Amster damse brandstoffenbedrijf over de looneisen van de werknemers in dat bedrijf. Thans hebben de werkgevers van genoemd college een brief ontvangen, waarin gezegd wordt: „Tijdens de be spreking werd bevestiging verkregen dat verschillende brandstoffenhande. laren geneigd zijn om onder de druk van een bepaalde groep arbeiders looneisen in te willigen, welke in strijd zouden zijn met de volgens de collectieve arbeidsovereenkomst voor het brandstoffenbedrijf rechtens gel dende lonen. Het college wil u er hierbij nog eens met nadruk op wijzen, dat iedere overtreding van bedoelde bepalingen ten enen male ontoelaatbaar is, het geen ook geldt voor de vuilwerktoe- slag van 3.per week, welke op dit moment geen goedkeuring van het college heeft. De naleving van de voorschriften zal op stringente wijze worden ge controleerd, terwijl overtredingen aan ANTILOOP in dienst van K.L.M. „Vierduizend jaar geleden speelden tijd en arbeidskracht geen rol, nu wel", staat geschreven op de opleg ger, welke dezer dagen door de K.L. M. in dienst werd gesteld vóór haar technisch bedrijf; het voertuig zal over de uitgestrekt luchthaven Schip hol rijden om personeel snel van de ene hangar of werkplaats naar de andere te brengen. De opstapwagen zoals dit nieuw ste K.L.M.-vervoermiddel wordt ge noemd is gedeeltelijk open en biedt plaats aan 36 man alsmede gereed schappen e.d. Elke tien minuten kan men van het platform naast het sta tionsgebouw meerijden naar de ver ste „Super Constellation"-hangar, waardoor men een wandeling van bijna 2 km. ontloopt: vandaar ook de bijnaam voor deze wagen: „Anti loop". SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf is op de Maas ter hoogte van Tegelen 'n 20-jarige schippersknecht, afkomstig uit Twello, van een bag germolen, waarop hij werkzaam was, overboord geraakt en verdronken. Het dreggen waarmee schippers en politie onmiddellijk na het ongeluk begonen, heeft tot nu toe geen resul taat opgeleverd. De politie heeft een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van het ongeval. PANDA-STRIP VAN HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER! Het is heerlijk weer en Panda ge niet naar hartelust van zijn fiets tochtje. Opeens hoort hij een beken de stem naast zich. „Ei, ei, als ik mij niet vergis, is dat mijn kleine vriend je Panda! Doet ge tegenwoordig aan de slanke lijn, baasje? Vergun mij, dat ik een eindje met U meerijdt!" Panda vindt het niet zo leuk, maar terwijl hij broedt op een maniertje om van Joris af te komen, schiet er nog een bekende langszij. „Dag luidjes! Dolletjes hè, zo op de fiets! Hihihi! Toevallig, dat ik net dezelfde kant uitmoet als jullie tweetjes! Met zijn' drietjes is het nóg wel zo gezel- ligjes!" Zo babbelt Wammes maar door, maar op het laatst kan hij zich nauwelijks meer verstaanbaar ma ken door het boze getoeter achter hem, want hij vergeet helemaal, dat bestuurders van fietsen en andere voertuigen zo goed mogelijk rechts moeten houden en dat het verboden is om met zijn drieën naast elkaar te blijven rijdenl de rechterlijke macht ter berechting zullen worden doorgegeven. Het college rekent er op dat u de Amsterdamse brandstoffenhandel van zijn standpunt in kennis zult stellen"' BROMFIETS IN BOTSING. Twee bromfietsers zijn gisteren op de Lekibrug tussen Vianen en Vrees wijk met elkaar in botsing gekomen, doordat een bromfietser een wielrij der passeerde, terwijl uit de tegenge stelde richting de heer P. uit Vianen naderde. Met een sóhedelbasisfrac- tuur werd de heer P. naar het zieken huis gebracht waar hij later is over leden. Indonesische studenten bezochten Warmond Een groep Indonesische studenten, leden van de Ikatan Mahasiswa Ka- tolik Indonasia (Vereniging van ka tholieke Indonesische studenten in Europa) heeft op wereldmissiedag op uitnodiging van de misievereni- ging St. Franciscus Xaverius van het groot-seminario Warmond een be zoek gebracht aan het seminarie. Bij deze wellicht unieke gebeurtenis ging het niet zozeer om de probleemstel ling tussen Oost ,en West, maar om een menselijk samenzijn, binnen welke sfeer alleen de problemen kunnen worden benaderd. De eerw. heer H. van de Berg sprak op deze ontmoetingsdag tussen Oot en West over „Wat verwachten wij van de katholieke Aziatische in tellectueel?" en de heer Tan Bian Song over zijn verwaeftting van christelijk Europa bij de ontmoeting met de Kerk en het volk van Azië. Het accent van deze dag lag op de persoonlijke gesprekken tussen de studenten en de seminaristen. Daar naast werden er enige films ver toond en namen allen deel aan een gezamelijke bidstonde, die als een voorbeeld kan gelden van liturgische vernieuwing. Breeklustige Leidenaar voor Alkemaarse rechter Zware eis voor serie inbraken Voor de Alkmaarse rechtbank heeft gisteren terecht gestaan een 22- jarige koopman uit Leiden, die zich eind vorige jaar in samenwerking met zijn vriend had schuldig gemaakt aan inbraak met diefstal in boerderijen en woningen in de Wieringermeer, de Noordoostpolder, Amersfoort en Lei den. Verdachte, die reeds dertien maan den in voorarrest had doorgebracht, had begin Maart terecht gestaan en had toen alle schuld op zich geno men; door de rechtbank werd toen een nader onderzoek gelast. Thans gaf hij toe, dat zijn vriend, die reeds eerder werd veroordeeld, de hoofddader was en hij slechts een handje had geholpen. De officier van justitie eiste twee jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering; uitspraak over veertien dagen. ONENIGHEID IN VER. VAN SUIKERZIEKEN Het beleid van het hoofdbestuur van het hoofdbetuur in het kinder- vain de Nederlandse Vereniging van fonds, waardoor een bedrag van tien Suikerzieken is voor talloze afde lingen aanleiding geworden in hevi ge oppositie te komen. Het hoofdbe stuur heeft om het jaar 1954 met een voordelig saldo te kunnen afsluiten uit het fonds voor de uitzending van kinderen en de bouw van eigen kin dertehuis een bedrag van 9.949,r geput, terwijl bovendien ruim tien mille aan garantiezegels die eveneens voor het kinderfonds bestemd zijn, naar de onvoordelige verenigingsba lans werden overgeheveld. Op aandringen van enkele afde lingsbesturen is nu een kascommissie gevormd om de uitgaven van het hoofdbestuur van de Ver. van Sui kerzieken te controleren. De pen ningmeester heeft deze commissie echter niet willen ontvangen. De verontwaardiging over de greep Bijna anderhalf millioen zuigerve ren en meer dan 100.000 kleppen heeft de K.L.M. sedert de oorlog ge bruikt voor de 5200 door haar gere videerde vliegtuigmotoren. Bij de mo torafdeling van het technisch bedrijf der K.L.M. worden niet alleen mo toren van K.L.M.-vliegtuigen, doch ook van vele andere maatschappijen vernieuwd. De tweehonderd en vijftig man van de motorenwerkplaats demonteren in drukke tijden 12 motoren per week; alle 10.000 onderdelen van de motor worden nagekeken, eventueel ver nieuwd en vervolgens in elkaar gezet. Zij zijn er ook in geslaagd de werk tijd aan één motor van ca 20 dagen terug te brengen tot 10 dagen. Deze verhoogde efficiency ging gepaard met een verhoging van de kwaliteit van het werk, hetgeen tot uitdruk king komt in de toeneming van het aantal draaiiu-ren tussen twee revi sies in. Krotbewoners poogden met bijl licht te krijgen Twee krotbewoners hebben in Opd- Gastel de bedrijfsleider van een conservenfabriek met een bijl ge dwongen de electriciteitslevering naar hun woningen" te herstellen. Beide mannen waren in dienst ge weest van de fabriek en kregen toen zij in huisvestingsmoeilijkheden kwamen verlof om enkele krotten te betrekken, die oorspronkelijk als op slagplaats dienst deden. De fabriek zorgde voor de stroomlevering, die echter werd afgesneden toen de be woners bij de betaling in gebreke bleven. Nadat de mannen zich behoorlijk moed'hadden ingedronken, drongen zij gisternacht de woning van de be drijfsleider binnen en eisten dat hij de lichttoevoer zou herstellen. De man zwichtte voor de dreigementen en verschafte de krotbewoners licht in <le: duisternis, die voor hen de vol gende dag met hun arrestatie en de uitwijzing van hun gezinnen uit de krotten voorgoed zou vallen. mille in de verkeerde kas terecht kwam, was algemeen. De garantiezegels zijn aangebracht op voor suikerzieken onschadelijke producten. Voor deze zegels betalen de fabrikanten een klein bedrag per zegel, welk geld volgens afspraak ten goede moet komen aan de kinder uitzending. PRINSES BEATRIX IN VERGADERING GELDERSE STATEN. Gisteren heeft H.K.H. Prinses Bea trix, met haar schoolvriendinnen van het Baarns Lyceum een onoffi cieel bezoek gebracht aan het pro vinciehuis te Arnhem en daar de opening van de winterzitting bijge woond van de Provinciale Staten van Gelderland. Zij en haar medescholie ren, die op een gereserveerde tribu ne hadden plaatsgenomen, luister den met grote aandacht naar de jaar rede van de Commissaris der Konin gin jhr. dr. C. G. ,C. Quarles van Ufford. Nadat zij nog lange tijd te genwoordig waren geweest bij de be sprekingen over verschillende pro vinciale onderwerpen, verliet H.K.H. ongeveer 1 uur het provinciehuis. PROEFSCHRIFT OVER: Soldaat in de strijd Aan de rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde gistermiddag tot doctor in de geneeskunde de heer A. J. van Meurs, geboren te Medan en nu wo nende te Rotterdam op een proef schrift, getiteld: „Over de gevechts uitputting". De heer Van Meurs heeft als batel- jonsarts de Koreaanse campagne (No vember 1950 tot October 1951) mee gemaakt. Het bleek, dat een aantal soldaten geestelijk niet bestand was tegen de gevaren en ontberingen van deze oorlog. Bij sommigen traden de stoornissen reeds op aan boord van het schip, dat hen naar het strijdtoneel vervoerde, bij anderen kort na hun aankomst in Korea, bij weer anderen in het eer ste gevecht, bij een aantal pas na lan gere tijd. Een groep was eerst ande ren ten voorbeeld, maar stortte later plotseling of voor een deel langza merhand in; het omgekeerde werd ook waargenomen. Sommigen kwa men juist later in de campagne tot een grotere ontplooiing van de per soonlijkheid. In een uitvoerige studie worden in het proefschrift de factoren nagegaan, die de voorwaarden zijn voor het wel en voor het niet volhouden. Een beschrijving wordt voorts ge geven van de wijze van aanpassing aan de zeer uitzonderlijke situatie aan het front. Daarnaast wordt een uitvoerige differentieeldiagnose van de gevechtsuitputting besproken als mede de maatregelen, die kunnen worden genomen om de gevechtsuit putting te voorkomen. „EEN TAMME KRAAI". Terwijl de acht weken oude baby van de familie B. te Glanerbrug in de kinderwagen achter het huis sliep, vloog een tamme kraai naar de baby en begon het kindje in het gezicht te pikken. De kleine begon te schreeu- wèn, waardoor de aandacht werd getrokken van de omwonenden. Een arts constateerde gelukkig .geen ge vaarlijk letsel. De kraai is na het ge beurde afgemaakt. Mae men &p,ag.Aetti eten maet Sam Cowling is een komiek, die optreedt in het programma van de AJ3.C. „Ontbijt Club" in Chicago en daarbij vaak de wonderlijkste staaltjes te bewonderen biedt. In deze foto-serie Iaat Sam zien, dat er naast massa's verkeerde manieren om spaghetti te eten ook een juiste manier is. Reeds bij de eerste demonstratie verloor hij zijn geduld in het „langdradige" voedsel, toen ging hij ernstig het goedje naar binnen „trechteren", waarbij hij opmerkelijk veel op de befaamde Fernandel ging lijken, (r. boven). Toen Sam dacht, dat niemand zijn kant uitkeek, vond hij er nog wat anders op om tenminste iets te verorberen (1. onder), maar tenslotte zag hij toch in, dat je met lepel en vork en een beetje geduld tenslotte nog het verste komt in zo'n geval (r. onder) en zette hij zich tevreden aan de maaltijd

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8