I Instelling productschap vo.or zuivel met gemengde gevoelens ontvangen Verontrusting over de hoge overheidsuitgaven Oud-burgemeester Van Gerrevink deed boekje open over Leiden Vier boefjes ontsnapt uit opvoedings gesticht, stalen verkeersarsenaal WOENSDAG 26 OCTOBER 1855 TWEEDE BLAD PAGINA 1 TWEEDE KAMER Gisteravond heeft de Tweede Ka mer in behandeling genomen de wetsontwepen tot instelling van een productschap voor zuivel en tot op heffing van het hoofdbedrijfschap voor zuivel, margarine, vetten en oliën en het bedrijfschap voor zuivel. De Sociaal-Economische Raad heeft gemeend zdoh destijds van 'het uit eigen beweging adviseren tot instel ling van een productschap voor zui vel te moeten onthouden. Blijkens het desbetreffende advies konden alle daarbij betrokken orga nisaties van werkgevers en werkne mers zich met het denkbeeld van in stelling op zichzelf verenigen. Er bestond echter een diepgaand verschil van mening omtrent de ver houding tussen het aantal bestuurs leden, te benoemen door de organi saties van ondernemers en werkne mers. De eerste verlangden dat zij negen en de organisaties van werknemers vijf bestuursleden zouden aanwijzen. De werknemers achtten .geen grond voor een niet-paritair samengesteld bestuur aanwezig. De S.E.R. heeft zich op het stand punt gesteld, dat het geen aanbeve ling verdient onder deze omstandig heden tot instelling van een product schap over te gaan. De regering echter acht instelling van een productschap voor zuivel gewenst. In het daartoe strekkend ontwerp wordt een paritair samengesteld be stuur voorgesteld, n.l. negen leden te benoemen door organisaties van on dernemers en negen door organisa ties van werknemers. In het tweede ontwerp worden de gevolgen van de voorgestelde opheffing geregeld. De heer DEN HARTOG (WD) ver klaart, dat zijn fractie over de indie ning van het ontwerp niet bepaald enthousiast kan zijn. Dat geldt met name het feit, dat de indiening is geschied ondanks het afwijzend ad vies van de S.E.R. Spr. is van oordeel, dat de rege ring zich van dringend optreden zo- \-eel mogelijk dient te onthouden. Grote omzichtigheid past hier, zo meent hij. Als tot instelling van een product schap wordt overgegaan, dan zal z.i. gebruik moeten worden gemaakt van de mogelijkheid om af te wijken van paritaire samenstelling. De heer VAN DER PLOEG (KVP) is van oordeel, dat het verantwoord is de regering te volgen en een pro ductschap zuivel in te stellen. Alle organisaties willen een productschap. (Hiij zal dus meegaan met het ont werp, al beziwaart het hem, dat de betrokkenen elkander niet op alle punten hebben kunnen vinden. Vervolgens gaat spr. in op de kwes tie der bestuurssamenstelling. De op vatting, dat men aansluiting zou moe ten zoeken bij de bestaande verhou ding gaat niet op, omdat het bedrijf schap voor zuivel anders is en op an dere bepalingen is gegrond. Wat de qualiteitscontröle aangaat merkt de heer Van der Ploeg op, dat men het er in het bedrijfsleven vrij algemeen over eens is, dat de vrij willig tot stand gekomen organisa ties deze ongestoord moeten kunnen blijven verrichten. Een duidelijke bedoelde deel zijner fractie de voor uitspraak der regering ontbreekt keur aan het_ productschap, hier. Spr. overweegt de indiening van een amendement waarin wordt vast gelegd, dat de qualiteitscontröle on der bepaalde voorwaarden aan ande re instanties kan worden opgedragen. De heer C. VAN DEN HEUVEL (A,R,) verklaart, dat zij fractie ern stige bezwaren heeft tegen het ont werp. Voor haar is de vrijwilligheid noodzakelijk voor de PBO. Als er Sprekers fractie is van mening, dat geen vrijwilligheid is kan men eigen- het artikel, regelende de instelling van een consumentencommissie, niet kan worden gehandhaafd. De heer DE RUITER (OH) zegt ook niet erg in de wolken te zijn over het wetsontwerp. In de praktijk blijkt men niet* erg enthousiast te zijn over de publiekrechtelijke organen. De regering heeft zich in het onder havige geval geplaatst achter de min derheid van de S.E.R., welke een pro ductschap wil. Het antwoord der re gering nopens de qualiteitscontröle schenkt geen bevrediging. Spr. vraagt zich af of een tegen de wil der betrokkenen doorgedrukt productschap wel nut heeft. Hij meent, dat de mogelijkheid moet worden opengehouden, dat wordt afgezien van de instelling van een dagelijks bestuur. De heer HAKEN (CPN) betoogt, dat de PBO levensgevaarlijk is, niet slechts voor de arbeiders naar ook voor de ondernemers. De heer GROEN (KVP) merkt op, dat in het landibouwbedrijfsleven al gemeen bezwaar bestaat tegen be stuurssamenstelling op basis van pa riteit. In sprekers fractie bestaat geen eenstemmigheid over de kwestie van de pariteit. Enige leden hadden gaar ne een uitzondering op de regel ge zien. Wanneer het ontwerip zou worden verworpen, dan blijft er alleen een rijksbureau over, zo betoogt de heer Groen en daarom geeft het door hem lijk niet spreken over bedrijfsorgani satie. Wordt het ontwerp aanvaard dan zal er veel schade worden ge daan aan de bedrijfsorganisatie in het algemeen, omdat de vrijwilligheid essentieel is. Spr. merkte op, dat het product schap wordt ingesteld tegen de zin van de werkgevers en tegen de zin van een deel der werknemers. Het ware gewenst te onderzoeken of er nog mensen zijn, die vóór dit product schap zijn. De heer VONDELING (PvdA) ver klaart reeds eerder te hebben gezegd, dat eenstemmigheid voor 100 procent de voorkeur verdient. De wet opent echter de mogelijkheid een product schap in te stellen zonder dat er een gunstig advies van de S.E.R. is. De houding van de werkgevers in de S.E.R.-commissie is in het onderha vige geval vreemd geweest, zegt spr. Spr. geeft te kennen, dat hij er blij over is, dat de regering ten aanzien van de pariteit de knoop heeft door gehakt. Uit een oogpunt van coördinatie en efficiëncy is het z.i. niet kwaad, dat het productschap een taak krijigt met betrekking tot de qualiteitscontröle. Men moet er voor waken, dat de plan nen niet al by voorbaat worden uit gehold. Spr. verklaart het ontwerp van harte te ondersteunen. Tegen elf uur werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. Dan komen de ministers aan het woord. Zeer vele leden van de Tweede Ka mer spreken er in het voorlopig ver slag over de algemene financiële be schouwingen hun verontrusting over uit, dat de overheidsuitgaven onrust barend toenemen. Het aantal ambte naren groeit veel te serk en het bud getrecht. van de Staten-Generaal wordt ondergraven. Deze Kamerleden vragen zich af of de bezorgdheid, die minister v. d. Kieft in zijn mil- lioenen-nota tot uitdrukking bracht, hem wel gestimuleerd heeft tot het met kracht tegengaan van dit euvel. Vele leden kunnen niet aan de in druk ontkomen, dat wel de juiste woorden zijn gebruikt, maar dat van een krachtig streven om de uitgaven binnen de perken te houden, geen sprake is. Vele leden zijn bereid offers voor de defensie te brengen maar zij zijn bezorgd over het feit, dat thans ge waagd wordt van kosten van vervan ging en onderhoudskosten, die nog meer zullen vragen dan in het drie jarenplan was voorzien. „Is de opstelling van de cijfers, zo- Indiaas kunstwerk voor Vredespaleis In het Vredespaleis in Den Haag zal op Vrijdag 28 October a.s. de Begum Ra'ana Liaquat Ali Khan, ambassadeur van Pakistan in Nederland, namens haar regering een schilderij overhandigen dat een plaats zal krijgen In de zaal van de Raad van Beheer van het paleis. De foto toont het schilderij, vervaardigd door de Pakistaanse schilder Abdar Rahman Chugtai. De vrouwenfiguur is een uitbeelding van vrede en toewijding, hetgeen het als de minister die in de nota geeft, niet te optimistisch", zo vragen vele leden zich af. Tot dusverre overtrof fen de werkelijke ontvangsten de ra mingen niet onaanzienlijk. Nu echter bij de ramingen van de middelen voor 1956 reeds uitgegaan is van de veronderstelling dat de hoogconjunctuur zich zal voortzetten, komt het deze leden voor, dat de kans op verdere belangrijke over schrijding van de middelen aanmer kelijk verkleind wordt. Daartegenover zijn telkenjare sup- pletoire begrotingen nodig geweest die de toegestane uitgaven sterk de den stijgen. Deze leden vrezen dat v/at voor 195(6 suppletoir nodig zal zijn, het bescheiden tekort tot een veel hoger bedrag zal opvceren. BENOEMINGEN REDEMPTORISTEN De hoogw. pater generaal in Rome heeft de volgende benoemingen ge daan bij de paters Redemptoristen ■van de Nederlandse provincie: pro vinciaal van de Nederlandse provin cie (Amsterdam) de hoogeerw. pater J. Kluijskens; rector te Amsterdam, Keizersgracht 218, pater W. Randag; rector te Wittem pater M. van Delft; rector te Den Bosch, St. Jozefstraat 13, pater H. v. d. Meulen; rector te Roermond, Parklaan 3, pater J. Hiel; rector te Roosendaal, Kade 23, pater A. Carlier; rector te Rotterdam, Goud se Rijweg 123, pater J. v. d. Berg; rector te Nijmegen (NE1BO), pater J. v. Rijnsoever; superior Zenderen retraitehuis) pater G. Sengers; supe rior Noordwijkerhout (retaitehuis), pater M. de Graaff; superior Amers foort (retraitehuis) pater G. Delteijk; superior Seppe (retraitehuis") pater H. Heijdeman; superior Bergen (re traitehuis) pater W. Veeger; superior Den Haag, L. Copes van Cattenburgh 70, pater P. Witboek; superior Den Bosch (parochiekerk 's-Gravesande- straat), pater W. v. d. Drift; prefect van de studenten te Wittem, pater J. Kahmann; magister van het Novi ciaat in Den Bosch, pater A. Strijbos; directeur van het Klein Seminaiie Nebo, pater A. Baetsen. Scheepsberichten AKKRUMDIJK 26 te Lissabon. ARIAD NE p. 25 Finisterre n. Lissabon. BLOEM FONTEIN p. 25 Ouessant n. Southamp ton. BORNEO 26 te Tj. Priok. CALTEZ NEDERLAND p. 25 Gibraltar n. Sidon. ESSO DEN HAAG p. 25 Gibraltar n. Si- don. GADILA 26 te Balikpapan NIEUW AMSTERDAM 25 v. Le Havre n. R'dam. POLYPHEMUS 26 te Colombo. RAKI 26 te Ummsaid. STAD MAASTRICHT 25 te Gibraltar n. Savona. TITUS 25 v. Lissa bon n. A'dam. Aanplakbiljetten, grote spandoeken en een geluidswagen, die de burgerij van Oegstgeest gisteren de gehele middag opriep tot bijwoning van de protestvergadering tegen de annexatieplannen, zijn niet zonder succes ge bleven. Ongeveer 600 Oegstgeestenaren vulden gisteravond het patronaats gebouw van Oegstgeest, dat niet op zo'n grote belangstelling berekend is. Althans de grote zaal niet. Een paar nevenzaaltjes en de vestibule waren nodig om alle belangstellenden te bergen en er moesten zelfs luidsprekers worden ingeschakeld om alle oren te bereiken. Duidelijk heeft men willen doen blijken, dat Oegstgeest niet accoord gaat met de voorgestelde grens wijzigingen ten voordele van Leiden en Rijnsburg. De vergadering was de mening toegedaan, dat als de plannen van G.S. doorgaan het karakter van Oegstgeest verloren gaat. Men zou een gemeente krijgen met een zeer eenzijdig aanzien. Ovaties vergezelden bejaarde: spreker Het openingswoord op de protest vergadering werd gesproken door de voorzitter van het Actie-comité, de heer N. van Welzen, die verheugd was over de grote opkomst. Spreker wees er op, dat de annexatie-kwestie in een beslissend stadium is gekomen en behandelde daarna uitvoerig de plannen van G.S. De heer Van Wel zen noemde Leiden hebzuchtig. Deze plaats wenst geheel Oegstgeest in te palmen. Het is onze taak met onze actie en argumenten aan te tonen, dat de argumenten van Leiden en Rijns burg niet steekhoudend zijn. Oud-burgemeester aan 't woord. Oud-burgemeester A. J. van Gerre vink noemde de animositeit van het gemeentebestuur van Leiden een tra ditie van honderden jaren. Het schijnt in de late middeleeuwen reeds voor gekomen te zijn, dat dit gemeentebe stuur dé Leidse bakkers verbood brood te verkopen aan mensen buiten de gemeente, welke maatregel op Oegstgeest sloeg. Burgemeester Van Gerrevink ging vervolgens in op de annexatiepoging in 1930. Toen ik in deze gemeente kwam, aldus spreker, lag er een brief je van G.S. op mij te wachten met verzoek om advies. Ik heb toen een boekje geschreven, waarin de.argu menten van het Leidse gemeentebe stuur die toen minder oppervlak kig waren dan thans zo duchtig werden afgekraakt dat G.S. er on danks de aanhoudende druk van Lei den gedurende 25 jaar niet meer op teruggekomen zijn. Belangrijk onderscheid. Ten aanzien van het algemeen as pect van het vraagstuk der grens wijziging legde spreker er de nadruk op, dat onderscheid moet worden ge maakt tussen: le. De samenvoeging van kleine- gemeenten, die afzonderlijk onmach tig zijn te voldoen aan de eisen die in deze tijd aan een gemeentebestuur behoren te worden gesteld, eisen van planologische, economisch en sociale aard; 2e. De voortdurende melodrama tische klachten van centrumgemeen ten, waarvan B. en W. van Leiden een antiek en dus weinig origineel en zeker in strijd met de feiten zijnd specimen geven in „hun bevrijding van een wurgende greep door inlij ving of verminking van Oegstgeest. Het Leidse gemeentebestuur ver liest uit het oog, dat iemand die wer kelijk in benauwdheid verkeert, zich in de richting keert, waar lucht te krijgen is, dat wil i.e. zeggen niet in de richting, waar reeds 12.000 mensen wonen, maar waar Leiden aan zijn eigen centrum binnen behoorlijke vormen voort kan bouwen d.i. Voor schoten, Leiderdorp, Zoeterwoude en het reeds vroeger aan Leiden toege wezen terrein van Oegstgeest. Maar het is Leiden niet te doen zelf de handen uit de mouwen te steken, al dus de oud-burgemeester. HOPE DES VADERLANDS! Maandagavond is op het Lijnsfaeike te Tilburg een grijze auto aangetrof fen, die op 23 October in de avond uren te Doorn was ontvreemd. Ter wijl de Tilburgse recherche met het onderzoek bezig was, kwam op het hoofdbureau een bericht van de ma rechaussee te Goirle binne, dat daar vier jongens van 17 en 15 jaar' waren aangehouden, die uit het opvoedings gesticht „Valkenheide" te Maars- bergen waren ontvlucht. Deze knapen bekenden, dat zy op kunstwerk bijzonder geschikt maakt voor een plaats in het Vredespaleis. 23 October uit .Valkenheide" zyn ont vlucht en te Doorn de auto hadden gestolen. Als bestuurder had een 15- jarige gefungeerd. De auto hebben zij later te Tilburg afiitergelaten. Vervolgens hebben de jongens een bromfiets en een damesrijwiel ont vreemd, waarop zij naar België zijn gegaan. Op hun terugtocht naar Ne derland hebben ze de damesfiets er gens achter gelaten. De bromfiets de poneerden zij bij de Belgische douane. De knapen blijven te Tilburg opge sloten totdat de kinderpolitie voor hun verder transport zal zorgdragen. Kwestie van hebzucht. Oud-burgemeester Van Gerrevink wees er vervolgens op, dat het slechts een kwestie van hebzucht is. Op de meest cynische wijze erkennen B. en W. van Leiden, dat „Oegstgeest bezit, wat Leiden mist!" Hiertegenover zou ik willen stel len: „Wat mist Leiden is niets anders dan wat Leiden verzuimd heeft en Oegstgeest niet!" Leiden heeft menige gelegenheid om van zijn eigen bebouwing iets te maken laten voorbijgaan en wil nu gaan profiteren van hetgeen wij in de loop der jaren tot stand hebben gebracht. Alleen het deel van Leiden dat honderden jaren geleden werd gebouwd heeft cachet; de rest is jam merlijk en komt niet uit boven het cachet van een middelmatige provin. ciestad. In een lange uiteenzetting wees spreker er voorts op, dat Oegstgeest niet tegen „Leiden aanleunt" en dat het geheel op eigen wieken kan drij ven. Met tal van voorbeelden wilde de oud-burgemeester er zijn gehoor van overtuigen, dat Leiden nooit zijn eigen belangen heeft gezien. Conclusie. Aan het slot van zijn toespraak kwam oud-burgemeester Gerrevink tot de conclusie, dat Leiden herhaal delijk samenwerking met Oegstgeest voor het totstandbrengen van verbe teringen heeft afgewezen; dat het beleid van het Leidse gemeentebe stuur sinds jaren niet gericht is op een goede planologische ontwikkeling van de streek, maar integendeel op het doen ontstaan van onhoudbare toestanden; dat de ontwikkeling van deze streek onder de hoede van Lei den wel ongunstig moet zijn; dat Oegstgeest ten aanzien van de diverse vraagstukken steeds aan de goede kant heeft gestaan en dat het aan beveling verdient de door B. en W. van Oegstgeest voorgelegde adviezen en conclusies volledig te steunen. Ovatie. Deze redevoering werd herhaalde malen door applaus onderbroken. De voorzitter dankte oud-burge meester Van Gerrevink voor zijn spontaan uitgesproken redevoering en wees op de procedure, die gevolgd moet worden om een annexatie mo gelijk te maken. Daar 't gemeentebe stuur zich met de voorstellen niet zal verenigen, is er voor 't actie-comité nog veel te doen. Vervolgens wees spr. op 't ver langen var> Leiden, om de gehele ge meente in te lijven (Groep: geen me ter!) en tipte nog even 't woning vraagstuk aan, waaraan 't gemeente bestuur van Leiden zyn handen vol heeft. Wij zijn, aldus spr., geïrriteerd door de toon en wijze waarop het prae-ad- vies van B. en W. van Leiden is ge steld. Oegstgeest kan zijn boontjes zelf wel doppen en behoeft niet be stuurd te worden vanaf de Breestraat in Leiden. De argumenten die Leiden naar vo ren haalt zijn belachelijk. De voorzitter herinnert nog aan de woorden van onze koningin, gespro ken bij haar bezoek aan de Neder landse Antillen: „Zelfstandigheid is iets, waar iedereen waarde aan hecht". Ontneem Leiden zijn Univer siteit en er blijft een miezerig provin ciestadje over. Leiden bezit niets aan- trekkelijks en daarom wil het Oegst geest. Tenslotte werd besloten een tele, gram te zenden aan Ged. Staten, waarin o.m. wordt gezegd, dat an nexatie beschouwd wordt als een verouderd begrip, in strijd met de democratische opvattingen. Zij ver klaren zich eenparig te willen scha ren achter het verweer van het ge meentebestuur van Oegstgeest te gen de beraamde aanslag op de ge meentelijke grenzen. Motie. Vervolgens werd nog de volgende motie aangenomen: De bevolking van Oegstgeest, in groten getale uit alle rang en stand STRIJDLIED Op de wijze van „Wij willen Holland houen" zongen de 600 vergaderden gisteren in Oegst geest een strijdlied, waarvan vooral het laatste couplet nog eens aantoonde, hoe men over de annexatie dacht: Ons Oegstgeest zal niet vallen Zal nimmer zo vergaan De raad zal met ons allen Zal met ons blijven staan Wij zullen Oegstgeest houwe Ons dorp met ons bestuur En tot de dood getrouwe Bewaakt tot 't laatste uur bijeen op Dinsdag 25 Oct. in het R.K. Verenigingsgebouw te Oegstgeest ter bespreking van de annexatieplannen door de gemeente Leiden en Rijns- burg bij God. Staten aanhangig ge maakt, is van mening, dat deze plan nen om historische, economische, so ciale en stedebouwkundige redenen ten stelligste moet worden afgewe zen en verzoeken het College van Ged. Staten allerdringendst daaraan geen medewerking te verlenen en zo op de meest effectieve wijze te voor komen. Na het zingen van een voor deze gelegenheid gemaakt lied „Wij willen Oegstgees houen" werd de bijeen komst gesloten. LISSE W.K.A.-KRING VOOR DE BOLLENSTREEK. Het ligt in de bedoeling om deze winter te komen tot de oprichting van een Kring Bollenstreek van het Werkverband Katholiek Amateurto neel. Deze lering, die afgescheiden zal worden van de Kring Rijnland, krijgt Lisse als centrum. De opzet hiervan is een beter on derling contact tot stand te brengen. In de practijk is gebleken, dat de busverbindingen en de afstand een grote rol spelen in het vergadering- bezoek. Voor veel plaatsen is het ge makkelijker om naar Lisse te gaan dan naar Voorhout. Bij de verdeling zal de verbinding de toon aangeven. Voorhout b.v., dat een zeer goede en vlugge verbinding met Leiden heeft, beter dan met Lisse, zal bij de Kring Rijnland blyven. Noordwijkerhout waarschijnlijk ook. RECHTZAKEN EEN GOEDE BEURS IN BETER. Vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd, toezicht van het Ned. Genootschap voor Re classering en verbeurdverklaring van de bijl, zo luidde het vonnis van de Haagse politierechter in de zaak tegen de 46-jarige electricien uit Alphen a. d. Rijn, die op 4 Augustus j.l. zijn buurman met een bijl te lijf was ge gaan. Verdachte betoogde dat het niet zijn bedoeling was geweest de buur man van het leven te beroven. Bij de politie had hij gezegd in blinde woede getracht te hebben hem te treffen. De man zou hem het leven hebben zuur gemaakt. De buurman vertelde, dat verd. op hem was toegelopen on der de uitroep: „Nou ga je er aan, ik sla je hardstikke dood". De officier van Justitie wilde aan nemen dat verdachte zijn tegenstan der alleen maar de doodschrik op het lijf had willen jagen. Maar ook op deze bedreiging staat een maximum van twee jaar gevangenisstraf. De officier requireerde tenslotte zes maanden waarvan drie voorwaarde lijk, met toezicht en verbeurdverkla ring. De verdachte bepleitte een ge heel voorwaardelijke straf. Hij zou jarenlang getreiterd zijn-. MEDE-ARBEIDER MISHANDELD. Een fabrieksarbeider uit Leiden moest voor de Haagse Politierechter verschijnen omdat hij te Koudekerk a. d. Rijn op 26 Mei j.l. een 18-jarige jongeman uit Leiden zwaar lichame lijk letsel een hersenschudding had bezorgd, waarvoor het slachtoffer in he Academisch Ziekenhuis moest worden opgenomen. Beiden werkten i neen stenenfabriek te Koudekerk a. d. Rijn. Op een gegeven moment wil de verd. nog doorwerken, maar de jongen wilde dat beletten. Er ont stond een ruzie, waarbij de jongen ten val kwam. Ter zitting betoogde het slachtoffer dat hij schade had ge. leden doordat hij versterkende r:id- delen had moeten hebben. „U bent nogal een kanitjesloper", meende de officier van Justitie. In zijn requisi toir zei de officier dat verd. eigenlijk gelijk had, maar dat hij nu eenmaal niet mocht mishandelen. De officier eiste 50.boete of 25 dagen; het vonnis luidde ƒ40.boete of 20 da gen. „Die veertig gulden is het me wel waard" zei verdachte en hij deed afstand van zyn recht op hoger be roep.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7